Ook hogere prijs witte pompen bil witte pompen ssssss Rol Slochterengas loopt terug Uit protest tegen benzine-actie KK Ruim helft makelaars draait met verliezen Bouwbond FNV bepleit stimulering produktie Hulp nodig voor door vorst getroffen kwekers FINANCIAL TIMES Werkweek van 36 uur in nieuwe cao voor bakkers DONDERDAG 9 MEI 1985 ECONOMIE PAGINA 9 TERSCHELLING (ANP) - Ruim de helft van de 1.400 makelaars kantoren in het land draait al twee jaar met verlies. De kosten kunnen niet meer omlaag, dus moeten de tarieven voor de goedkoopste hui zen omhoog. Dit heeft voorzitter P.G. Jager vandaag gezegd op het jaarcongres van de Nederlandse Vereniging van Makelaars, dat op een hogere inzet Terschelling werd gehouden. Hoewel het volgens Jager al drie jaar een gunstige tijd is om een H huis te kopen (lage prijzen, redelij- uH B -m ke rente), lukt het de meerderheid y I middelde omzet van de kantoren Ibr schommelt rond de 350.000 gulden, cijfers over de netto-resultaten gaf ROTTERDAM (GPD/ANP) - De organisatie van witte pomphouders overweegt haar jager niet. leden op te roepen om vanaf aanstaande zaterdag dezelfde (hoge) benzineprijzen te reke- Behalve van een hoger tarief nen als die van de grote oliemaatschappijen. De organisatie van olie- en kolenhandelaars (NOVOK), waarin de vrije of witte pomphouders zijn verenigd, wil hiermee protesteren tegen de aangekondigde televisie-actie die de VARA en Konsumenten Kontakt willen starten en waarbij automobilisten wordt aangeraden zoveel mogelijk te tanken bij de goedkopere 'witte' pompen. ke stijging van de benzineprijs. het makelaar- spersoneel. Verkorting van de jaar lijkse arbeidstijd is een begrip waarvoor in de makelaardij vol gens Jager voorlopig geen plaats is. De gemiddelde makelaar moet nu al minimaal vijftig uur per week - TT.. -J4 werken om het hoofd boven water lage hypotheekrente Hy vindt te houden, aldus Jager. Jager kiest voor tariefsverhoging voor de goedkoopste woningen omdat "gewone" huizenhandela ren dit segment van de markt in handen dreigen te krijgen en zij veel duurder zijn dan de erkende makelaar. gelingen. Die regeling,., zijn erg onoverzichtelijk en overal verschil lend. Er zyn volgens de NVM een aantal maatregelen mogelijk. Met name kopers uit de periode '78-'79 (toen de prijzen erg hoog lagen) zit ten vaak met hoge hypotheeklas- ten. Bij verkoop van hun woning krijgen ze vaak zo'n lage prijs, dat ze hun oude hypotheek niet eens af kunnen lossen, met het gevolg dat ze ook geen nieuwe woning kun nen kopen. De NVM zou graag zien dat de gemeenten het voorbeeld van Lei den volgen, waarbij ook een ge meentegarantie over dat resteren de hypotheekbedrag kan worden gekregen. Verder zouden de ge meenten voor iedere garantie die ze afgeven een bescheiden bedrag opzij moeten zetten, zodat er geen problemen ontstaan als een beroep Voorzitter Jager had nogal wat op de garantieregeling wordt ge- kritiek op de gemeentegarantiere- daan. Algemeen directeur van de Rijkspostspaarbank drs. J.P. Mat- thysse lanceerde op het makelaars- congres een aanval op die banken en financieringsinstellingen die nieuwbouwwoningen proberen te verkopen tegen „een belachelijk deze wijze van verkoop „e kope truc", omdat de werkelijke kosten toch wel zijn verwerkt in de koopprijs. „Verlakkerij van de con sument", aldus deze topman van irbank. De witte pomphouders zijn woe dend op de naar hun zeggen onge nuanceerde benadering van de consumentenorganisaties ten aan zien van de hoogte van benzine prijzen. "Meneer Donia van KK is gewoon een dilettant", zegt Jan Os kam, van de vrije oliehandelaren in Rotterdam. Juist als vertegenwoordiger van de witte pompen lijkt Oskam zich geen beter reclamestuntje te kun nen wensen, "maar vanwege de ge bruikte argumenten ben ik aller minst gelukkig met de actie van VARA en KK". Een eventueel door de tv-actie ontketende stormloop op de witte pompen zouden die tankstations niet kunnen verwer ken. "We hebben een marktaan deel van 20 procent en kunnen dat niet zo maar uitbreiden". Volgens Bert Donia van Konsu menten Kontakt is de nu geldende benzineprijs van f 2,01 veel te hoog en zou er naar zijn mening gemak kelijk acht cent van die prijs af kunnen. Oskam: "Donia baseert zich bij de prijs van f 2,01 op de officiële publicaties van de Euro pese Gemeenschap. Dat is een soort maximumprijs, maar iedere automobilist kent de kortingen verschillen prijs. De kamerleden Van der Lin den (CDA) en Nyhuis (WD) stel den schriftelijke vragen hierover aan minister Van Aardenne (eco nomische zaken). Minister Van Aardenne zegt vooralsnog geen reden te zien om in te grijpen nu de prijs 1 Zy willen bij voorbeeld weten, liter superbenzine gestegen is tot plkp invloed rif» ontwikkeling van meer dan twee gulden. De minister welke invloed de ontwikkeling de dollarkoers en de olieprysont- wikkeling, in het bijzonder de prijs op de spotmarkt, heeft gehad op de prijs van benzine in de jaren 1984 en 1985. Ook vragen zij informatie over de ontwikkeling van de benzi neprijs in België en in West-Duits- land r dan twee gulden. De minister van economische zaken zei giste ren voor de NOS-televisie dat de hoogte van de prijs hem zelfs nog meevalt. Ook wees hij erop dat een prijsbeleid in een goed functione rende markt alleen maar leidt tot meer bureaucratie. Alleen als zou blijken dat sprake i De PvdA wil volgende week een nopolie-achtige situatie, waardoor debat met minister Van Aardenne de prijs kunstmatig hoog blyft, wil (economische zaken) over de ster- de bewindsman ingrijpen. WOERDEN (ANP) - De Bouw- en groeien dankzij een verbeterde in- Houtbond FNV zal de komende ja- frastructuur. Bouwwerkgevers en zijn beleid prioriteit geven overheid moeten wat de bond be de "werkzekerheid" voor de treft op korte termijn afspraken de pomp. Daardoor circa 145.000 leden in de bouwnij- maken over de omvang kunnen de prijzen tot acht cent la- verheid. Deze zekerheid is te berei- ger uitkomen dan de officiële ad- ken door planning, sturing (onder viespriis van f 2,01 voor een liter meer door arbeidstijdverkorting) super. Als Donia zich dus op die en een tijdelijke stimulering officiële notering beroept", zo ver- bouwproduktie. De capaciteit volgt Oskam, "slaat hij de plank dus volledig mis". de omvang van de bedrijfstak De beide regeringsfracties (CDA en WD) in de Tweede Kamer wil len van de regering opheldering over de stijging van de benzine- Stakingen in luchtvaart in Zweden en Griekenland Het Griekse luchtruim is gisteren vier uur lang gesloten geweest voor verkeersvluchten door een werkonderbreking van het lucht havenpersoneel. Een woordvoerder van de bond van luchtverkeersleiders bouwproduktie tig. De bond vreest dat bij ongewij de zigd beleid van overheid en werk- gevers in 1986 nog eens vierdui- de bouwnijverheid kan met deze zend bouwvakkers hun baan kwyt middelen worden aangepast aan raken. In de nota gaat de bond uit de jaren negen- D£N HAAG - In Nieuwspoort presenteerde de heer Westendorp rechtsvan de Consumentenbond gisteren het rapport "Aan gebreken geen gebrek" aan staatssecretaris Van Zeil. Een medewerker in een scherfvrij kostuum blemen stuit, kan laat zien wat volgens de Consumentenbond de enige bescherming is tegen ontploffende flessen frisdrank. Personeel in kartonsector werkt weer UTRECHT (ANP) - De werkne mers bij de vier kartonverwerken- de bedrijven waar eerder deze week het werk werd neergelegd uit protest tegen het uitblijven van een cao gaan weer aan de slag. Vol gens Druk en Papier, de grafische bond van de FNV, gingen de sta kers dinsdag akkoord met het on derhandelingsresultaat dat de vak bonden met de werkgevers bereik ten over een nieuwe cao. De 150 werknemers by de kartonnagefa- brieken Free, Rocarto en Sparre- boom in Oude Pekela gingen van ochtend weer aan de slag en de 150 man produktiepersoneel bij Schut Superieur in Eerbeek gistermid dag al. Het principe-akkoord voor de 8.000 werknemers in de kartonver- werkende industrie voorziet on dermeer in ëen studie naar de mo gelijkheden van invoering van een werkweek van gemiddeld 36 uur uiterlijk 1 april 1987. Bij bedrijven dat op organisatorische pro- '87 voorlopig andere vorm van korter (foto ANP) werken worden ingevoerd. van volledige werkgelegenheid, jaren negentig. Dan zal ook blijken Het probleem van de omvangrijke in hoeverre het onmogelijk is de structurele werkloosheid is nog 70.000 structureel werkloze bouw- onderwerp vakkers aan werk te helpen. Dit stelt de Bouwbond FNV de woensdag gepresenteerde cc gresnota "Voortbouwen", waai... het beleid voor de jaren 1986-1990 oplossingen kan zijn. is aangegeven. De leden van de bond krijgen tijdens het vierjaar lijkse congres, van 22 tot c mei, de gelegenheid hun de nota te geven. De bouwbouw pleit in de nota voor een tijdelijke stimulering van de bouwproduktie. De overheid zou aanzienlijk meer moeten inves teren in stads- en dorpsvernieu wing, woningisolatie, verbetering van wegen, waterwegen en spoor wegen, bodemsanering en ontwik keling van energie door middel van wind en water. Toeneming van paritaire studie van werkgevers en werknemers. De Bouw- en Houtbond FNV denkt dat het vormen van zoge noemde arbeidspools één van de Op het gebied van de sociale ze- met 24 kerheid herhaalt de bond dat de op kortingen op ziektewet-, ww- en wao-uitkeringen ongedaan moeten worden gemaakt door in de cao overeen te komen aanvullingen. Daarnaast bepleit de bond in de congresnota de premies voor de so ciale verzekeringen niet langer te heffen over de loonsom, maar over de toegevoegde waarde (loonsom en dienst), die een onderneming voortbrengt. Daarmee denkt de bond de nadelen van het arbeidsin- internationale vluchten moes- de overheidsinvesteringen kan ook tensief produceren te niet te kun- het bedrijfsleven in staat stellen te ten worden afgelast en 22 andere moesten worden verzet tengevolge van de actie - de zesde werkonder breking in tien dagen tijd. De woordvoerder zei dat 200 an dere vluchten vertragingen heb ben opgelopen doordat het Griek se luchtruim 's middags vier uur lang gesloten was. De verkeersleiders eisen salaris verhoging, premies vanwege de bijzondere aard van hun werk, en pensionering na 20 in plaats van 35 dienstjaren. De woordvoerder kon digde voor volgende week nieuwe acties aan. De Zweedse luchtverkeerslei ders hebben ook gisteren niet ge werkt. Volgens een woordvoerster V' van de KLM is de verwachting dat veell bednjVCn zij niet voor het komende weekein- Deide secloren veei de het werk zullen hervatten. De KLM-vluchten van en naar Stock holm en Gothenburg zullen tot die tijd komen te vervallen. doen. DEN HAAG (ANP) - Er zijn snel maatregelen nodig om de gevolgen van de vorstschade voor de fruit teelt- en de boomkwekerij sector in ons land op te vangen. Daarbij gaat het niet alleen om maatregelen ter ondersteuning van het inkomen, maar ook om een financiële over bruggingsregeling. Dat laatste is dat er onvoldoende plantmatenaai bij de boomkwekers beschikbaar is, aldus Van Gelderen. Werkloosheid met 25.000 afgenomen DEN HAAG (ANP) - De werk loosheid is vorige maand ge daald met 25.300. Eind april ston den 748.200 mensen als werkloos ingeschreven bij de arbeidsbu reaus. Bij mannen daalde de werkloosheid met 21.100 en bij vrouwen met 4.200. Dat blijkt uit de gisteren gepubliceerde voor lopige werkloosheidscijfers van het ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid. Gecorrigeerd voor de invloe den van het seizoen is de werk loosheid in april gedaald met 4.200 tot 774.300 mensen. Deze daling kan geheel aan de ontwik keling bij de mannen - een daling van 5.100 - worden toegeschre ven. By vrouwen daarentegen steeg de gecorrigeerde werkloos heid met 900. Het aantal bij de arbeidsbureaus geregistreerde vacatures steeg eind april ten op zichte van de vorige maand met 1.000. Dit aantal is daardoor ge komen op 24.300. Voor seizoens invloeden gecorrigeerd steeg de vraag eveneens met 400. Gasverkoop vorig jaar nog gegroeid GRONINGEN (GPD) - De ko mende vijf jaar gaat het aardgas veld onder de provincie Groningen ("Slochteren") een steeds geringe re rol spelen in de Nederlandse zyn verkocht aan de buitenlandse afnemers. Deze extra export betekent een verlenging van de contracten met het buitenland van gemiddeld tien gasproduktie. Wordt dit jaar nog jaar. Desondanks en ondanks ook i zestig procent van het gas uit dat veld gehaald, in 1990 is het aan deel van Slochteren nog maar veer tig procent. Dit komt doordat de kleinere aardgasvelden (inclusief die onder de Noordzee) opzettelijk het eerst worden uitgeput, om Slochteren zo lang mogelyk als strategische re serve te sparen. Na 1990 wordt de rol van het Groningen-veld gelei delijk weer groter. Dat blijkt uit het vandaag ver schenen Plan van Gasafzet van de Nederlandse Gasunie. De in dit plan neergelegde afzetprognose voor de komende jaren wykt niet veel af van de verleden jaar geuite verwachting. Gasunie denkt tot het jaar 2010 (de planperiode is 25 jaar) zo'n 1550 miljard kubieke me ter aardgas te verkopen in binnen- en buitenland, inclusief de extra 275 miljard kuub, die recentelijk "de groeiende vraag naar aardgas in die landen (waar aardgas nog maar vijftien procent van de energiebe hoefte dekt) zal Nederland zijn marktaandeel in West-Duitsland, België, Frankrijk en Italië (inclu sief Zwitserland) zien teruglopen. Dit door de komst van concurre rende gaslanden op de Europese markt, waaronder Noorwegen en de Sovjet-Unie. Het marktaandeel van Gasunie zakt tegen de eeuw wisseling naar vijftien procent. Verleden jaar was dat marktaan deel nog meer dan een kwart (26 procent). Tegenover de verwachte afzet van 1550 miljard kubieke meter staat een bewezen aardgasvoor raad van zeker 1830 miljard kuub. Met "vijftig procent zekerheid" mag daaraan 335 miljard kuub worden toegevoegd (de niet-bewe- zen reserve). Samen met de 35 mil jard kubieke meter, die Gasunie op basis van een in de voorbije perio de van veronderstelde schaarste gesloten contract van Noorwegen moet afnemen, beschikt Neder land dus zo goed als zeker over 2200 miljard kubieke meter aard gas. Wat, aldus de Gasunie, ruim voldoende is om de tot voorbij de eeuwwisseling aangegane ver plichtingen na te komen. Er is dan nog 650 miljard kuub over als stra tegische reserve voor een aantal ja ren binnenlands verbruik. Uit het gelyk met het Plan van Gasafzet verschenen jaarverslag blijkt, dat de gasverkoop verleden jaar bescheiden is gegroeid. Er werd in binnen- en buitenland 74,3 miljard kuub verkocht, tegen 73,8 miljard een jaar eerder. In geld ge meten steeg de omzet overigens fors; dit als gevolg van de hogere dollarkoers en de koppeling van de gasprijs aan de (in dollars uitge drukte) olieprijs. De licht gestegen gasverkoop kan voornamelijk wor den toegeschreven aan de econo mische opleving, waardoor de in dustrie meer energie gebruikte. plant nodig is, waarvan pas over een aantal jaren opbrengsten zijn te verwachten. Dit is het oordeel van het algemeen bestuur van het Landbouwschap dat gisteren de gevolgen van de vorstschade be sprak. Volgens een eerste inventarisatie heeft de vorstschade zich beperkt tot met name de Flevopolders, Limburg, en delen van Noord-Bra bant en Gelderland. Woensdag bleek echter dat ook fruitteelt- en boomkwekerij bedrijven in delen van Zuid-Holland, Zeeland, Gro ningen en Noord-Holland zwaar zijn getroffen door de twee vorst periodes in januari en februari. G.C. van Gelderen, voorzitter van de afdeling boomteelt van het schap en voorzitter van de Neder- uv„ landse Bond van Boomkwekers, Helder opende gisteren de verklaarde gisteren dat het aantal breken. De nieuwe sluis tu zal spekken. Dat is enige miljarden bedrijven dat in gevaar verkeert als vangt de oude sluis uit 1857. Kort Zakelijk British Gas De privatisering van het British Gas, het nationale Britse gasbe drijf, zal mogelijk naar waarde de omvangrijkste inschrijving op aan delen opleveren die ooit in de we reld is gehouden. Verwacht wordt, dat de verkoop van het uitermate winstgevende gasbedrijf de schat kist met zeker 22 miljard gulden DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer eist in ruime meerderheid van het kabinet dat het de belofte aan de noordelijke provincies voor de overheveling van 1.600 over heidsbanen binnen een redelijke termijn nakomt. De regeringsfrac ties CDA en WD willen dat het ka binet al voor 1 juli twee derde van het aantal toegezegde banen con creet heeft ingevuld. Het restant moet komen uit de vestiging van nieuwe rijksdiensten, waarbij het Noorden de hoogste prioriteit moet hebben. De PvdA Overheveling banen naar het Noorden moet doorgaan nieuwe diensten tie van de regeringsfracties daar- standige onderdelen over waarschijnlijk steunen. guldens meer dan het telefoonbe drijf British Telecom opbracht. Van Nelle Ondanks een stijging to winst met 17 procent 1 gevolg van de vorstschade nog steeds groeit. De bedrijven die zich hebben ge specialiseerd op bepaalde fruit- f'/fi o soorten of boomkwekerijproduk- 1 (on 7lin Viöf 7iirQQpef ftotrnffon 7flïCp De Kamer debatteerde gisteren over het voornemen van het kabi net geen bestaande rijksdiensten (uitgezonderd de PTT-directie) meer naar het Noorden over te plaatsen. Volgens het kabinet zijn aan een dergelijke operatie te veel DEN HELDER Het schip de "Breeveertien" van het Loodswezen Den personele en organisatorische pro- Koopvaarderschutsluis door het lint te blemen verbonden en zijn de kos- breken. De nieuwe sluis tussen Ford Oostover en gemaal Heisdeur ver- ten te hoog. De regering is wel be reid het Noorden in aanmerking te (foto anp) iaten komen voor de vestiging van de diensten, maar heeft zich daar bij niet aan een termijn gebonden. De destijds gedane toezegging voor de overheveling van 1.600 ba nen had eigenlijk aan het eind van dit jaar ingelost moeten zijn. Een vrijwel unanieme Tweede Kamer beschuldigde het kabinet ervan op deze wijze de noordelijke provincies in de kou te laten staan. De Kamer is het ermee eens dat het de voorkeur verdient nieuwe dien sten in het Noorden te vestigen. Omdat er daarvan in de nabije toe komst maar een beperkt aantal zul len worden ingesteld, is het vol gens de kamer echter onontkoom baar ook een aantal bestaande on derdelen te spreiden. CDA en VVD stelden het kabinet bij wijze van „handreiking" voor bij de ruim duizend banen die voor 1 juli moeten zyn ingevuld ook de werkgelegenheid te betrekken die ontstaat door de eventuele bouw van twee gevangenissen in het Noorden. Het kabinet moet daar over nog een beslissing nemen. De toewijzing van de resterende, nieu we arbeidsplaatsen mag niet op de lange baan worden geschoven, maar moet binnen een termijn van ongeveer vyf jaar afkomen, aldus de Kamer. CDA en WD dringen er in een motie bij het kabinet op aan minis ter Van Aardenne (economische .zaken) te belasten met de coördina tie van het spreidings- en vesti gingsbeleid. Tot voor kort van mi nister Winsemius (ruimtelijke or dening) met die taak belast. i de net- nüioen tot f 18 8 müïoen s Van ten zijn het zwaarst getroffen. Zelfs mijoen ioi i iö.ö miyoen is van fr„itt*»iorc r, Nelle niet tevreden over 1984. Dit resultaat vond namelijk niet zijn oorsprong in een positieve ontwik keling van de normale bedrijfsre sultaten, maar uit de gevolgen van als fruittelers voldoende financiële middelen hebben om in het najaar tot herplant over te gaan zal in veel gevallen dit niet mogelijk zijn, om- correcties op de in het verleden toegepaste fiscale winstbereke ning. Het bedrijfsresultaat daalde van f 33,3 miljoen tot f 19,7 miljoen. Luchtvracht De luchthaven Schiphol heeft in maart een recordhoeveelheid vracht van 41.700 ton goederen ver werkt. Dat is 600 ton meer dan het in november 1984 gevestigde vrachtrecord en elf procent meer dan in maart vorig jaar. Volgens de NV Luchthaven Schiphol zijn de Verenigde Staten "Schiphols be langrijkste vrachtmarkt". Het on geregelde vervoer naar Amerika nam toe met negentig procent en het geregelde vervoer met negen- ADVERTENTIE Europe's Business Newspaper operates an early morning delivery service in LEIDEN, LEIDERDORP, DELFT, OEGSTGEEST 12 other Dutch towns/cities) r details UTRECHT (ANP) - De stakingen in de bouw zijn vanochtend verder uitgebreid. De Bouwbond FNV meldde nieuwe stakingen op een tiental bouwobjecten, waardoor het totale aantal bouwwerken waar actie wordt gevoerd is gestegen tot 154. Op de nieuwe objecten, onder meer in Roermond, Oosterhout, Amsterdam en de Bijlmermeer (het nieuwe hoofdkantoor van de NMB) hebben volgens opgave van de bond 375 bouwvakkers het werk neergelegd. Het totale aantal stakers is daarmee gegroeid tot ruim 5.200. "Het loopt als een trein", zo betitelde een woordvoer der van de Bouwbond het verloop van de staking tot dusverre. De Bouwbond FNV overweegt ook het uitvoerend, technisch en administratief personeel in de bouwnijverheid bij de stakingsac ties in de bouw te betrekken. Dit naar aanleiding van het feit dat de bouwwerkgeversorganisatie "Anders zullen we waarschijnlijk ook het personeel dat onder de UTA-cao valt bij de stakingen gaan betrekken", aldus een woordvoer der van de bouwbond gisteren. "Wij vinden deze handelwijze van de werkgevers onaanvaardbaar. Ze beschouwen de stakingen in de bouw kennelijk als een excuus om de onderhandelingen in de bouw te traineren", aldus de vakbonds woordvoerder. sïïsseösésb.-ÏSJ BaMSSStsaai 1*bb'""——SS Stakingen in de bouw blijven zich uitbreiden êeNVvedrteeI^o^_Tchts de bouw. Het het zneeheten ,"='lcEc,"vvuu.digt slechts 20 °T rrfSri!" procent van de georganiseerden in UTA-personeel, dat een aparte heeft, gezien de stakingen weinig gevers Toch'een 13.11 gevers locn een de bouwsector. "Mochten de werk- met die bond „„.I, Bcvcta tuv.ii een cao mei aie Di meldt de Bouwbond af willen sluiten, dan zullen wij bedrijf verder onderhandelen", al- dus een woordvoerder van de De bond eist dat de werkgevers Bouwbond FNV woensdagmor- het cao-overleg snel heropenenen. gen. UTRECHT (ANP) - In de bakkery- sector (20.000 werknemers) is giste ren een akkoord bereikt over een nieuwe, tweejarige cao. Belangrijk ste resultaat is de afspraak over in voering van een 36-urige werk week met ingang van oktober 1987. De werknemers krijgen gedurende de looptijd van de cao (april 1985 tot april 1987) drie keer een loons verhoging (prijscompensatie) van 1 procent: per 1 juli '85,1 januari '86 en 1 januari '87. Verder wordt op 1 juli 1986 eenmalig een uitkering van 2 procent gedaan. Dit heeft de Voedingsbond FNV gisteren mee gedeeld. Opvallend is dat het de bond niet is gelukt om een aantasting te voorkomen van de financiële posi tie van de laagstbetaalden -vooral het winkelpersoneel- in de bakke- rij sector. De werkgevers hebben de 'vloer' in de prijscompensatie geschrapt, die anders voor de laag ste lonen een hogere prijscompen satie had betekend. Omdat het om relatief geringe bedragen ging -de laagste lonen krygen 15 tot 30 gul den netto per jaar minder- heeft de bond dit "met pyn" geslikt, aldus landelijk bestuurder G. van Mierlo. Vorige week liet de Voedingsbond nog weten niets te voelen voor een akkoord op deze basis.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 9