fel Wethouder belooft andere regeling voor stookkosten Wat te doen als voordeurdelersgezin? Bezwaar busmaatschappij tegen herindelen Damlaan In conflict WaardgrachtlOranjegracht Gemeente betaalt miljoen extra voor fouten bouw Woningen Oude Varkenmarkt niet gesloopt Burgerlijke Stand PAGINA 4 DONDERDAG 9 MEI 1985 I LEIDEN - PvdA-wethouder Tesselaar wil de bewoners van de Oranjegracht/Waard- gracht op korte termijn tegemoetkomen met een andere regeling voor terugave van te veel betaalde stookkosten en een ongemakkentoeslag of smartegeld. De bewoners kre gen deze toezegging gistermiddag, toen zij met een club van dertig mensen de werkka mer van Tesselaar in het Stadsbouwhuis waren binnengevallen. Wat een bezetting had moeten wor den, liep uit op een gesprek tussen de wethouder en de bewoners. Van de buurt kreeg Tesselaar een aan tal eisen op zijn bureau. Zo willen de bewoners de te veel betaalde stookkosten terughebben, die zij hebben berekend op een bedrag van ruim 157.000 gulden. Via een verdeelsleutel, waarbij rekening wordt gehouden met de grootte van de huizen, het aantal jaren dat de mensen er wonen en ook met de inmiddels verhuisde bewoners die te veel hebben betaald, is er een eerlijke verdeling te maken, me nen zij. Met alleen de 250 gulden 'onge makkentoeslag' die de gemeente heeft beloofd, in totaal i van ruim 60.000 gulden, zijn de be woners niet tevreden. Zij willen dit extra bij de teruggave van de stookkosten, vanwege de overlast die zij hebben ondervonden door de bouwgebreken en fouten in de verwarmingsinstallatie. Als gevolg van de fouten in de cv-installaties vinden de bewoners dat stookkosten die sommigen van hen nog schuldig zijn over de pe riode 1980-83 moeten worden kwijtgescholden. De kwijtschel ding van de bijbetalingen, die de bewoners zwart op wit hebben ge kregen, over de periode 1978-80 moet gehandhaafd blijven. LEIDEN - De gemeente betaalt een miljoen gulden extra voor de bouw- fouten die zich hebben voorgedaan in woningen aan de Waardgrachb Oraryegracht en omgeving. Zij neemt aldus het aandeel dat de Leidse Woningstichting (LWS) zou betalen over. De LWS is niet in staat het geld op te brengen. De woningen in deze buurt vertoonden na de oplevering een onthut sende hoeveelheid gebreken. De aansluitingen tussen metselwerk en ko- zijnen bleken lek, deuren waren kromgetrokken, daken vertoonden warmtelekken, de isolatie deugde evenmin terwijl bovendien de verwar mingsinstallatie binnen de kortste keren de geest dreigde te geven. In totaal beliepen de herstelkosten van deze blunders een bedrag van 2,3 miljoen gulden. Het ministerie van volkhuisvesting heeft hiervan drie ton voor zijn rekening genomen. De gemeente en de LWS zouden elk een miljoen betalen. Volgens wethouder Tesselaar van volkshuisvesting betaalt de gemeen te nu ook het deel van de LWS omdat de woningstichting zich de uitgave niet kan permitteren. Het extra miljoen haalt de gemeente uit de exploita tie Herengracht/Zijlsingel en de reserve volkshuisvesting. Weer verdachte mishandeling kraker gepakt LEIDEN - Van het trio dat gister nacht probeerde krakers uit een pand aan de Nieuwe Rijn te zetten is gisteren een tweede verdachte, een 28-jarige Leidse man, aange houden. Door zes krakers is inmid dels aangifte gedaan van bedrei ging met geweld. De aangehouden man verklaarde tot zijn daad te zijn gekomen 'om dat wij ons blauw moeten betalen voor een kamer en die krakers voor niks wonen'. "De politie staat toch machteloos, die moeten we een handje helpen", zei de Leidenaar tegen de agenten. De politie ver wacht de derde verdachte spoedig aan te houden. i wethouder Tesselaar Naar aanleiding van onaanvaard bare verschillen in de stookkoste nafrekeningen die de buurt voor 1983-84 kreeg, verlangen de bewo ners dat de verwarmingsketels worden nagezien, opdat zij hetzelf de rendement halen. Nu moet een aantal van hen tot een derde meer betalen voor eenzelfde hoeveel heid gas. Tot slot eisen de 'bezet ters' dat het contract tussen de LWS en de firma Warmtemeter uit Schiedam, die de meterstanden opneemt, wordt verbroken. "Ze vragen te veel voor het werk en ze doen het nog slecht ook", staat er in het eisenpakket. "Er zijn wonin gen waar de meter blijft lopen, ook als er helemaal niet wordt ge stookt", kreeg Tesselaar te horen. Wethouder Tesselaar toonde zich, geconfronteerd met de ver langens van de buurtbewoners, be reid om hen tegemoet te komen. Hij zei er echter wel duidelijk bij dat een andere regeling ook bete kent dat per bewoner wordt beke ken, hoeveel geld er op tafel moet komen. 'Ik had niet verwacht dat iedereen juichend 'okee' zou roe pen op het voorstel van de gemeen te. Er lag nog een klus. Dat wist ik". Hij zegde toe op korte termijn te zullen komen met een ander voorstel. Met de LWS hebben de bewo ners eveneens gistermiddag verga derd over de stookkostenproble- matiek. De huidige voorzitter Van Rij kon in dit gesprek geen toezeg gingen doen, omdat hij net een half jaar het bestuur leidt, terwijl de kwestie al een voorgeschiedenis van een jaar of zeven heeft. Een tweede gesprek volgt. Bewoners van de Oranjegracht en Waardgracht vielen gistermiddag de kamer i binnen. "Er lag nog een klus. Dat wist ik", zei de wethouder. 'Gevaarlijke situatie voor fietsers' LEIDEN - De NZH is tegen de huidige plannen van de gemeente om de Damlaan op te knappen. De vervoersmaatschappij is bang dat de grote aantallen fietsers die dage lijks gebruik maken van deze weg Moeder en kind (3) gewond na aanrijding LEIDEN - Een 26-jarige moeder en haar zoontje van drie zijn gister middag door een auto op de 'Vijf Meilaan geschept. De vrouw zwenkte, op de fiets met haar kind achterop, ter hoogte van de Gerrit Kasteinstraat onverwacht naar links. Een auto, bestuurd door een 38-jarige man uit Voorschoten, kon haar niet meer ontwijken. De moe der liep een beenwond op terwijl het kind aan het ongeluk een hoofdwond overhield. Zij zijn bei den naar het Diaconessenhuis ver voerd. in gevaarlijke situaties terecht zul len komen. Zonder opknapbeurt en het sluisje in deze weg denkt de NZH dat de Damlaan veiliger is voor fietsers en een betere door stroming van de bussen tot gevolg heeft. In een brief aan de raadscommis sie voor ruimtelijke ordening, openbare werken en verkeer heeft de NZH deze bezwaren onder de aandacht gebracht. Het bedrijf vreest dat het gemotoriseerd ver keer op de Damlaan te weinig ruimte zal hebben en door uitwijk manoeuvres het fiets verkeer in ge vaar zal brengen. Volgens de plan nen krijgt de zes meter brede Dam laan fietsstroken van anderhalve meter breed aan weerszijden. De enige afscheiding van het het weg dek zijn lijnen. In het sluisje kunnen auto's en bussen elkaar niet passeren, ver volgt de NZH haar kritiek. Ook daar komen fietsers nogal eens in de knel. De maatschappij wijst op de Surinamestraat, waar dezelfde oplossing is gekomen en auto's en bussen fietsers geregeld klem rij den. "Vanuit verkeersveiligheids- oogpunt is de voorgestelde recon structie van de Damlaan niet ver antwoord", meent de NZH. Volgens ambtenaar Van Groe ningen van de gemeentelijke direc tie verkeer en vervoer is het op knappen van de Damlaan in dit na jaar gepland. Wijzigingen in de uit voering zijn dus niet waarschijn lijk, te meer daar de raadscommis sie akoord is gegaan met het plan. De achterliggende gedachte is om de fietsers op de Damlaan meer ruimte te geven. Het is een hoofd route tussen het station en de Dia mantbuurt. De oplossing van de NZH, een zes meter brede asfalt weg zonder enige markering, is volgens de gemeente aanzienlijk gevaarlijekr dan de huidige oplos sing. Bovendien, voert Van Groe ningen aan, er komen twee bussen per kwartier over de Damlaan. Het gevaar voor de fietsers valt derhal ve wel mee. Afgezien hiervan mo gen de bussen de fietsers ter plaat se niet hinderen, anders zijn zy in overtreding. Gerecht straks definitief voor auto's gesloten LEIDEN - Het Gerecht in de Pie- terswijk zal definitief worden afge sloten voor autoverkeer. Na gereedkomen van de werk zaamheden voor de aanleg van een nieuwe riolering en leidingen van gas, water en elektriciteit zal de straat een nieuwe indeling krijgen en met paaltjes voor autoverkeer worden afgesloten. Voor de be voorrading van winkels zal een uit neem bare paal worden geplaatst. CDA en WD maakten gister avond, in de raadscommissie voor ruimtelijke ordening en verkeer, bezwaar tegen een andere ver- keerscirculatie in de wijk. Beide partijen zeiden dergelijke maatre gelen in het kader van het ver keerscirculatieplan te willen be spreken. Een meerderheid in de raadscommissie ging evenwel ak koord met de afsluiting van de straat. De bedoeling is dat de werk zaamheden in de Pieterswijk voor de bouwvak vakantie klaar zijn en dat dan ook de nieuwe straatinde ling gereed komt. INBRAAK - Bij een inbraak in een bouwkeet nabij het Hendrik Kraemer Instituut aan de Leidse- straatweg in Oegstgeest is van nacht kleingeld, een koffiezetappa raat, een lasbril en wat stofmaskers buitgemaakt Raadscommissies: kleine afstand tot nieuwbouw geen bezwaar LEIDEN - De sloop van vier woningen aan de Oude Varkenmarkt is definitief van de baan. Met de bewoners van de panden zal overleg worden gevoerd over een verbouwing van de huizen waardoor ze minder dicht op de nieuw bouw komen te staan. Het gaat om de panden aan de Oude Varken markt 3 tot en met 7, die grenzen aan een braakliggend terrein aan de Sliksteeg. Voor dit terrein is een plan gemaakt dat de bouiV van zes nieuwe woningen behelst. Volgens wo ningbouwvereniging Werkmanswoningen en wethouder Tesselaar (volkshuisvesting) ko men deze nieuwe huizen te dicht op de oud bouw aan de Oude Varkenmarkt te staan. De wethouder gaf zijn ambtenaren daarom op dracht te onderzoeken of de panden Oude Var kenmarkt 3 tot en met 7 niet beter gesloopt kunnen worden. De bewoners van de panden zijn daarover zeer verontwaardigd, vooral omdat zij al jaren meepraten over de nieuwbouw in de buurt en van sloop van hun huizen nooit sprake is ge weest. Zij willen dat het oorspronkelijke bouwplan gewoon wordt uitgevoerd, zonder sloop van de oude huizen. Leden van de raadscommissies voor volks huisvesting en ruimtelijk ordening zeiden gis teren een afstand van 4,5 meter tussen de oude en nieuwe woningen helemaal niet zo'n be zwaar te vinden. Het is zelfs heel gewoon in de binnenstad, menen de commissieleden. Zij zijn daarom geen voorstander van sloop. Met de bewoners van de oude huizen zal nu worden overlegd over onder meer de moge lijkheid van een inpandig balkon waardoor de ruimte tussen oud en nieuw toch wat groter zou worden. De uitspraak van de commissie betekent evenwel dat de -oude woningen niet zullen worden afgebroken, zo concludeerde wethouder Peters gisteravond. LEIDEN - Geboren: Yvonne, dv. R. Hoogeveen en H. C. W. Raaphorst: Robert, zv. W. Stijger en Y. P. van der Zwan; Jef, zv. J. J. B. Roman en S. van Roojjen; Willem Adrianus. zv. G. Gravekamp en E. J. Koelewijn; Ewout, zv. J. B. de Graaf en M. J. Ver- straate; Daisy Moré. dv. W. L. J. Pouw en S. M. Meijvogel; Jan Sebastiaan. zv. H. J. A. J. Smeets en J. 't Hoen; Paul Eduard, zv. B. de Vreede en A. de Rid der; Mark. zv. L. J. Siera en J. C. van Gijlswijk; Robbert, zv. G. H. van der Kolk en C. G. Doon; Sjoerd, zv. E. P. J. Verlaan en A. C. de Jong; Robbert, zv. E. P. J. Verlaan en A. C. de Jong; Siham, W. Geerlof en Y. M. van Mourik; Gilian Pieter Frans. zv. H. H. G. Gratama van Andel en J. E. van der Kleij; Freeke. dv. sina. dv. G. Haasnoot en M. N. Oever; Rick Hermanus Petrus, zv. W. A. M. van den Berg en D. W. M. van Noort; Yong Kwij, zv. S. M. Hu en H. Y. Hu; Maarten Pieter. zv. A. N. Stuifbergen en C. Cramer; Hester Astrid, dv. H. E. C. Lefevre en A. C. Busking; Wendy, dv. B. van Helden en M. Neuteboom; Corola, dv. J. P. Kager en C. C. Bavelaar; Aimar. zv. T. Oldenburg en V. J. Mollers; Wou ter Willem, zv. C. F. van Nierop en S. de Jong; Remco Nan Nico. zv. N. W. C. van Bentem en P. N. M. Dol; Josiena Johan na Maria, dv. D. Pronk en C. van Duijn; Kim, dv. A. P. de Pauw en L. Lens; Ma ria Clara Alida, dv. Q. C. M. Zonneveld en M. W. A. van der Zalm; Jolanda. dv. P. W. Schaddé van Dooren en P. J. van der Vijver; Kim Maria Johanna, dv. A. L. Schoolenaaren E. W. Hooghuis; Erik, zv. F. A. M. Gybels en B. A. M. Koek; Maria Apolonia Jqttina, dv. P. A. G. Groenendijk en T. J. Haasnoot; Diego Marcelo, zv. L. A. Estradet Cabrera en A. M. Blanco Martinez; Robert, zv. J. W. R. Dros en J. H. van Putten; Shiery, dv. D. Gadasi en L. C. Nesselaar; Elmer Cle mens, zv. R. A. Kruijt Spanjer en Y. Y. D. Urscheler; Nathalie, dv. P. C. Dou- wes en M. Todorovic; Bastiaan. zv. L. D. Durieux en G. N. Ruwaard; Arendje Bettina, dv. T. de Vogel en M. van den Oever; Jessica Joanne, dv. A. N. van der Zande en M. van de Blankevoort; Lin da-Maria, dv. P. J. van der Putten en M. van Anrooij. Overleden: P. Theeboom, man. geb. 17-1-1910; C. J. Rieken, geb. 26-5-1904, vrl., geh. gew. met J. A. H. van Boxtel; M. van Dam, geb. 10-6-1943, vrl., echtge note van J. Loef; E. Vermaak, geb. 23-9- 1954, vrl.; T. D. Westrup, geb. 20-4-1931, man; G. J. Ouwehand. geb. 16-7-1917, kamp. geb. 5-5-1936, man; G. Gerrits, geb. 26-5-1945, vrl., echtgenote van C. S. van Dobben de Bruyn; A. de Hommel, geb. 14-1-1912, man; M. de Koeyer, geb. 30-11-1927, man: R. A. W. van den Berg, geb. 2-4-1985, vrl.; M. S. J. van Geest, geb. 4-9-1901, vrl.; S. E. J. Adam, geb. 2-6-1920, man; W. Velt. geb. 5-9-1930, man; E. Overdijk, geb. 26-10-1925, vrl., echtgenote van H. van Rijn; A. Rietveld, geb. 13-3-1902. man; G. van der Wilden, geb. 13-6-1904, vrl., echtgenote van J. Chaudron; D. Teljeur, geb. 3-6-1891, vrl.. geh. gew. met M. van Lienden; J. Mol, geb. 16-5-1890, vrl.; A. van Polanen. geb. 6-10-1912, man; J. C. U. Wangawa, geb 4-1-1902, vrl., geh. gew. met J. E. W. Ho- A-Sjoe; J. N. H. Driessen, geb. 29-3-1912, man; C. J. van der Waals. geb. 27-5-1904, vrl., geh. gew. met H. J. Schutte; A. Brouwer, geb. 30-1-1900, vrl., geh. gew. met J. W. Zirkzee; J. C. Hogenes. geb. 23-7-1917, man; E. C. van Duijn. geb. 11- 10-1946, vrl., echtgenote van G. van der Nagel; W. Sira, geb. 21-6-1922, man. Getrouwd: G. R. J. de Groot en A. L. N. M. Spanjersberg; L. van der Steen en S. Swagers; C. Glasbergen en J. Hoe ven; H. S. Wiersma en S. M. Noort; J. F. Dubbeldeman en M. J. de Lange; G. E. Gertenaar en A. E. Smith. Mevrouw Hendriksen, een ge scheiden vrouw met twee inwo nende kinderen van 20 en 23 jaar, werd er een beetje moedeloos van. In 1983 had ze te horen gekregen dat ze niet meer in aanmerking zou komen voor huursubsidie omdat het inkomen van haar oudste ver dienende zoon bij haar inkomen uit bijstand werd geteld. Toen de jongste ging verdienen werd de bij standsnor m verlaagd van de norm van een eenoudergezin (per maand ruim 1300,-) naar de norm van een alleenstaande (ruim 1000,- per maand). Bovendien werd van dit normbedrag nog eens een zoge naamd 'voordeel uit kostgeld in wonende kinderen' afgetrokken, in totaal 98,90 per maand. Maar de jongste zoon verdiende echter maar net iets meer dan de voor hem geldende bijstandsnorm, om dat hij maar een baan voor halve dagen had. De oudste had net het minimumloon, maar wilde graag sparen voor de inrichting van de woning die hij binnenkort met zijn vriendin toegewezen zou krijgen. De Sociale Dienst ging ervan uit dat zij een kostgeld moeten beta len, dat voldoende was voor hun ei gen kosten (voeding) en daarnaast een redelijke bijdrage was in de vaste gezinslasten (huur, elektra, gas, omroepbijdrage etc.). Zij wer den geacht tenminste 39,55 (voor de minderjarige zoon) respectieve lijk 59,35 bij te dragen in die vaste gezinslasten. De realiteit was ech ter dat de ene zoon 150,- betaalde en de ander 200,- per maand, ter wijl ze wel voor 250,- per maand verstouwden aan voedsel en drin ken. Mevrouw Hendriksen had haar zoons gevraagd of zij meer kostgeld wilden betalen, maar dat bleek niet mogelijk te zijn. Moeder bleef met het probleem zitten. Was het nu redelijk dat de Sociale Dienst maar aannam dat de kinde ren voldoende bijdragen in de kos ten en wat doet nu een ander in zo'n geval? Afhankelijk De regering gaat ervan uit dat wanneer er in één huishouden meer inkomens binnenkomen, de vaste gezinslasten worden gedeeld en niet volledig voor rekening van bv. de ouders blijven. Men vond het niet redelijk dat een gezin met jonge niet verdienende kinderen evenveel huursubsidie zou krijgen als een gezin waarvan de ouders hetzelfde verdienen als hun buren, maar er bovendien een aantal in wonende kinderen een inkomen inbrengt, zodat het gezinsinkomen aanzienlijk hoger ligt dan dat van hun buren. Ook in de bijstand wordt zoveel als mogelijk aange sloten bij de feitelijke situatie en bij ieders eigen verantwoordelijk heid voor de voorziening in de kos ten van zijn bestaan. De Sociale Dienst geeft niet langs een achter deurtje bijstand aan verdienende inwonende kinderen, want zij wor den geacht met hun loon zichzelf te kunnen bedruipen en geacht een redelijk bedrag over te hebben voor hun huisvesting, óók als zij bij hun ouders inwonen. Op het eerste gehoor klinkt dat allemaal heel redelijk, maar het wordt minder redelijk als je gaat beseffen dat de werkloosheid on der jongeren erg groot is en de bij standsuitkering van thuiswonende jongeren tot 20 jaar (minder dan) 425,- afgerond per maand is. Het blijft niet bij de huidige kortingen in de huursubsidie en het voordeel kostgeld waarmee in de bijstands verlening rekening wordt gehou den. Per 1 juni a.s. zal de woning- delersregeling in werking treden (beter bekend als voordeurdelers- regeling). Deze regeling is van be lang voor mensen met een bij standsuitkering die samen met an deren in één huis wonen. Ouders met inwonende verdienende kin deren, die afhankelijk zijn van een (aanvullende) bijstandsuitkering krijgen per 1 juni a.s. te maken met de zgn. woningdelerskorting. De ouders krijgen op de bijstands norm een korting van 155,- per maand als zij een of meer inwonen de kinderen van 16 tot 21 jaar heb ben met een inkomen boven de bij standsnorm voor een thuiswonen de jongere of als zij meerderjarige inwonende kinderen hebben. Het inwonend kind wordt, als het afhankelijk is van een bij standsuitkering, echter ook gekort. Kinderen vanaf 23 jaar net als hun ouders met 155,- per maand. Kin deren van 21 jaar met 50,- en kin deren van 22 jaar met 134,- per maand. De minderjarige kinderen blijven buiten schot. De achteruit gang in gezinsinkomen kan al met al aardig oplopen. Overigens wor den die kortingen niet ineens volle dig toegepast. Er is een overgangs regeling om de klap niet al te hard te laten aankomen. Toch is er re den te over om de problemen nuchter onder ogen te zien: er moet óf een redelijk kostgeld wor den betaald óf een weg gevonden worden om te ontkomen aan de kortingen. Berekening Het Nationaal Instituut voor Budgetvoorlichting (Bezuiden- houtseweg 231, 2594 AM Den Haag, tel. 070-820681) heeft een brochure uitgebracht waarin wordt uiteengezet wat ouders erop achteruit gaan als hun kinderen gaan verdienen en blijven inwo nen, wat de meerkosten zijn van voeding etc. per inwonend kind en hoe je op basis daarvan een rede lijk kostgeld kunt berekenen. De brochure kost 5,60 en is te bestel len door middel van een briefkaar tje of telefoontje naar het NIBUD. of door girering van dit bedrag naar giro 368700 t.n.v. NIBUD on der vermelding van 'brochure kostgeld'. De brochure moet u zien als een handleiding, u moet samen met uw inwonende zoon of dochter bepalen wat in üw geval een rede lijk kostgeld is, daarbij kan dan b.v. rekening gehouden worden met opleidingskosten van uw zoon/dochter of met financiële ver plichtingen (b.v. een lening die u bent aangegaan voor een tweede hands auto die door het hele gezin wordt gebruikt). Hoe kunnen ouders met kinde ren ontkomen aan de kortingen? Er zijn niet veel mogelijkheden om aan de woningdelersregeling te ontkomen. De enige goede moge lijkheid is eigenlijk om de kinde- Instituut Burgerraadslieden Breestraat 92, 2311 CV Leiden telefoon 071-254142 ren zelfstandig, op kamers, te laten gaan wonen. Het is niet mogelijk om de kinderen in het huis van de ouders een commerciële kamer huur te laten betalen: zo'n com merciële relatie tussen ouders en kinderen wordt niet geaccepteerd. De enige mogelijkheid is dus het laten verhuizen van de kinderen. Misschien heeft u kennissen, vrienden of familieleden, die wel een kamer ter beschikking willen stellen en een redelijke huurover eenkomst tegen een schappelijke huurprijs willen aanbieden. Het mooiste is om de kinderen vóór 1 juni a.s. te laten verhuizen, zodat je én voor de aanvrage huursubsidie per 1 juli a.s. én voor de woningde lersregeling per 1 juni a.s. geen re kening hoeft te houden met inwo nende kinderen. Belasting Degene die een kamer in onder huur aanbiedt moet rekening hou den met de gevolgen voor belas tingen, huursubsidie en bijstand. Het hoeft niet het grootste pro bleem te zijn om een goede huur overeenkomst op te stellen, u kunt eventueel bij ons een model-ka merhuurcontract afhalen tegen be taling van de fotokopieerkosten. De huurprijs kunt u berekenen op basis van de puntenwaardering voor kamers, welke vermeld staat in een folder die u eveneens bij ons kunt afhalen. U moet echter bedenken dat de inkomsten uit kamerhuur belast baar inkomen vormen, zodat u te maken kunt krijgen met een belas tingaanslag achteraf. Het verhuren van een kamer brengt echter ook onkosten mee, die weer van de in komsten mogen worden afgetrok ken. Het beste is dan ook om de huurprijs zodanig vast te stellen dat de inkomsten wegvallen tegen de onkosten, die voor de belasting dienst als aftrekposten kunnen worden opgevoerd (een evenredig deel van de energiekosten, kosten voor afschrijving van de kamerin richting, kosten voor onderhoud en schoonhouden, schilderkosten, een deel van de onroerend goedbe- lasting enz.). Meer informatie in: De kleine belastinggids voor ka merverhuurder, een brochure van de Stichting Jongerenhuis vesting Utrecht, Lange Nieuwstraat 50, Utrecht, tel. 030-313899 (beschik baar vanaf medio juni a.s. kosten 50 cent). Als de kamerverhuurder een bij standsuitkering heeft of binnen kort in de bijstand zal komen, moet hij er rekening mee houden dat zijn uitkering zal worden gekort met 155,- per maand, is de kamer huurder ook bij de verhuurder in de kost dan wordt de korting 235,- per maand. Verder moet de gene die een kamer verhuurt besef fen dat zijn recht op huursubsidie beïnvloed wordt door de onder huur. De huurprijs wordt namelijk voor de berekening van de huur subsidie verminderd met een even redig deel, waardoor u te maken kunt krijgen met een verlaging of. zelfs een wegvallen van de huur subsidie. U kunt dit van tevoren la ten uitrekenen door de woning bouwvereniging of de C.B.W. Ten slotte zult u in bepaalde ge vallen de toestemming van de wo ningbouwvereniging nodig heb ben voor het verhuren van kamers. Laatste fase bij werk Trekvliet LEIDEN - De laatste fase van de werkzaamheden aan de Trekvliet is ingegaan. Ter hoogte van de Groenhovenstraat is een begin ge maakt met de aanleg van het laat ste stuk walmuur. Bij deze plaats moet nog een brug komen, waar van de aanleg waarschijnlijk vol gend jaar klaar is. Ter hoogte van de doorgangen van het Witte Sin gelcomplex wil de gemeente twee houten voetgangersbruggen aan leggen. (foto Holvast)

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 4