Nieuwe emotionele taferelen kunnen we niet toestaan herschi Studentenvereniging Quintus mag ruimte alsnog uitbreiden Open huis I biologie- instituten Rooksters gezocht voor onderzoek bijwerking pil Wethouder over verhuizing Bastiaans: Mare gaat samenwerken 5 DONDERDAG 9 MEI 1985 LEIDEN LEIDEN - Een aantal laboratoria en instituten in Leiden houdt za terdag open huis. Dit gebeurt in het kader van de landelijke open dag biologie, die op initiatief van het Nederlands Instituut van Bio logen wordt gehouden. Het is de bedoeling belangstel lenden gelegenheid te geven ken nis te nemen van onderzoek en eventuele mogelijkheden voor on derwijs in de biologie. Van tien tot vier uur zijn het Botanisch Labora torium, het Zoölogisch Laborato rium, de Hortus Botanicus en het Rijksherbarium te bezichtigen. Ook het Rijksmuseum voor Na tuurlijke Historie aan de Raam gracht, dat normaliter voor het pu bliek gesloten is, is deze dag ge opend. In de grote propaedeusepracti- cumzaal van het Rijksherbarium aan de Schelpenkade zal een groot aantal presentaties te zien zijn, on der meer door middel van vi deovertoningen. Het is de bedoe ling vakgroepen en instituten die gewoonlijk door hun verspreide ligging niet te bezichtigen zijn, toch de gelegenheid te geven iets van hun werk te laten zien. Een aantal vakgroepen van de medi sche faculteit (celbiologie, geneti ca, farmacologie, microbiologie en parasitologie) geeft inzicht in het medisch-biologisch onderzoek dat wordt verricht. Voorts presenteren de vakgroepen biofysica, het Insti tuut voor Prehistorie en het Cen trum voor Milieukunde zich. Van buiten de universiteit doen het Gaubius Instituut van TNO en het museum Boerhaave mee. Ook verzorgen de selecties biolo gie van de Lerarenopleiding Delft/ Leiden een gezamenlijke presenta tie, waarbij de computer een rol speelt. Eerstejaarsstudenten en as sistenten geven een demonstratie practicum en ook zal een deel van LEIDEN - Er worden nog 25 rooksters gevraagd voor een on derzoek naar de bijwerkingen van de pil. Dit onderzoek ge schiedt onder verantwoordelijk heid van het Gaubius Instituut TNO in Leiden en het Acade misch Ziekenhuis Leiden. Doel van het onderzoek is om bij een aantal vrouwen de in vloed van twee normale, laag ge doseerde pillen na te gaan en wel bij vrouwen die een hoog choles terol hebben en roken en bij vrouwen die niet roken en een normaal cholesterol hebben. Er zijn aanwijzingen dat de pil het risico voor hart- en vaatziek ten zou kunnen verhogen. Een vermoeden bestaat dat de ene pil minder bezwaren heeft voor hart en bloedvaten dan de andere. Dat is van belang voor vrouwen die een hoog cholesterol hebben en die roken. De onderzoekers vragen de vrijwilligsters om tweemaal een beetje bloed af te staan voor on derzoek. De eerste keer voor pil gebruik en de tweede keer na drie maanden. Vanuit de polikli niek wordt een pil verstrekt. Een gewone anticonceptiepil, die door veel vrouwen wordt ge bruikt. Wie kunnen meedoen: vrou wen die roken (niet rooksters hebben zich al ruimschoots aan gemeld); vrouwen die de laatste drie maanden geen pil hebben geslikt; vrouwen die de laatste drie maanden niet zwanger zijn geweest; vrouwen met een regel matige cyclus. Aanmelden: liefst op dinsdag of donderdag op de polikliniek voor geboortenregeling. Vrou wenkliniek, geb 35a, AZL; telefo nische inlichtingen worden ver strekt op genoemde dagen 262960; bij geen gehoor 262870. Diegenen die aan het onder zoek meedoen krijgen voor de duur van het onderzoek (het on derzoek neemt drie maanden in beslag) gratis de pil en na afloop een financiële vergoeding van 50 gulden. Onderzoekers van de vakgroep moleculaire plantkunde bezig met gea vanceerd onderzoek. Op de achtergrond: de vier eeuwen oude Hortus Bo de onderwijscollectie van de subfa culteit te bezichtigen zijn. In de Orapjerie van de Hortus Botanicus zal een informatiebalie worden ingericht, waar een bro chure met uitgebreide routebe schrijving en een programma-over zicht te verkrijgen zal zijn. Overi gens presenteert de Reinwardt Academie (opleiding voor mu- (Vervolg van pagina 1) LEIDEN/OEGSTGEEST - Wethouder Kuijers heeft de afgelopen week met alle partijen om de tafel heeft gezeten om de problemen rond de huisvesting van professor J. Bas tiaans op te lossen. De wethouder is met dit plan gekomen, dat volgens zijn zeggen "de (fotoLo.k zuyderduin) schoonheidsprijs zeker niet verdient", omdat onder het personeel dat in dienst is van de seum medewerkers) zich hier zater dag ook. Het publiek kan deze dag gratis gebruik maken van de beide par keergarages van de universiteit (in gang Maliebaan, achterzijde Witte Singel). Voor nadere informatie kan men contact opnemen met A.M. Siebers, tel. 071-148333 tst. 7696. gemeente steeds grotere onrust ontstond. Het personeel was bij de nieuw bouw van de Jelgersmakliniek, ruim twee jaar geleden, al zeer ont steld over het feit dat Bastiaans op Peters voorzichtig: "Het belang aiciu vvci net ren udi Ddsiiddiib up het laatste moment te kennen gaf ™n de patiëntenzorg staat voorop, daar niet naar toe te willen. Toen Ik weKet dat e' m de afgelopen tien was beloofd dat bij zijn pensione- Jaar ,heel wa' "n'ctenSe" ring, 1 juni '85 dus, de zaak gere- ™eest' maar lk-heb de ne-'Sm« Bovenwoning wordt bij sociëteit getrokken te zeggen dat Centrum 45 die flicten niet heeft gemaakt of heeft geen 6ezoc^- Basstiaans wil graag door- werken en wij weten dat er in Ne derland mensen zijn die waarde hechten aan zijn behandeling. Kie zen die mensen voor een behande- LEIDEN - De studentenvereni ging Quintus mag van de gemeente uitbreiden door de woning Oude Singel 72 bij verenigingsruimte te betrekken. De Algemene Leidse Studenten vereniging is al jaren op zoek naar mogelijkheden voor uitbreiding van de sociëteitsruimte of om te verhuizen naar een andere plek in de stad. De huidige sociëteit, op de hoek van de Korte Mare en de Ou de Singel, is al jaren te klein voor de studentenvereniging die na Mi nerva de tweede is in grootte. de vereniging om Pogingen va haar intrek te malige marinecomplex s Noordeinde, of de school Boommarkt, mislukten verleden evenwel. De studenten vereniging heeft ook al eens gepro beerd op de Garenmarkt terecht te komen waar een geheel nieuw ge bouw had moeten verrijzen. Ook die plannen liepen spaak. ADVERTENTIE Voor die tijd had de gemeente de studentenvereniging steeds verbo den de huidige sociëteitsruimte uit te breiden met de bovenwoning aan de Oude Singel 72. De gemeen te werd destijds door de provincie in het gelijk gesteld. Nu de woning is leeg gekomen, en elke poging van de studentenvereniging om Verdachte van moord nog vast LEIDEN - De verdachte van de bf* moord op de Leidse jongerenpas- de tor Juffermans zit voorlopig twaalf "et dagen in voorarrest. De 38-jarige Leidse man, die gisteren is voorge leid voor de officier van justitie, is in een Leidse politiecel onderge bracht zolang er geen plaats is in het huis van bewaring. De politie zet het onderzoek voort. Tot dus ver heeft de man nog niets willen zeggen. geld zou worden en de medewer kers de oude villa konden verlaten Kuijers verklaarde dat enkele druk op hen is uitgeoefend Iedereen was vrij om te kiezen tus sen Bastiaans of de Jelgersma. lemaat naarT MgersS Bat de methode Basilars tiaans is te verstaan seeevfen eiaen dan wlllen w« daarvoor onderdak personeel tevJSSenS3 bieden' 0ver allef,wat in h,et overigens niet dat dat al te veel den la voorgevallen moet je dan problemen zal opleveren. Bas- maar heenstappen. W« hebben dat tiaans: "De verpleegkundigen heb- ®edaa? en aan dc Pahenten ge- Kon ioron in nnool/orKoirl rrolnofrl ClaCll L hebben we de afspraak dat we an dere vormen van hulp willen verle nen. Klinische, bijvoorbeeld, zoals Bastiaans dat doet". Kan nieuwbouw, personeelsbe zetting enz. in zo'n korte tijd tot stand worden gebracht? Peters: "Daar kan ik geen ant- feXden°PaSeli?ka('welke" Hel de wethouder binnenkort pfaats 1 maken voor nieuwbouw. Uiteinde- i opgeknapte villa Wethouer Kuijers: einde maken aan onrust onder personeel. (foto Holvast) geest, A. Lameijn, wil ook dat de medische verantwoordelijkheid ten tijde van het huurcontract goed wordt geregeld. "Wij hebben na 1 juni geen enkele verantwoordelijk heid meer. Maar wat gebeurt er als zich midden in de nacht iets voor- doet met een patiënt? Stormt dan het dienstdoende personeel var. Endegeest er op af? Of wordt er een arts in Oegstgeest gewaar schuwd?" Een ander punt is de einddatum van het huurcontract. Ook daar mee mag volgens Kuijers niet de hand worden gelicht. De gemeente Leiden heeft de villa straks weer nodig als tijdelijk onderkomen voor de staf van de Jelgersmakli niek, want ook de laatste resten de oude kliniek gaan volg ten zullen dat moeten uitwijzen' Stelt Bastiaans aan de nieuw bouw bij Centrum '45 nog speciale eisen? o Bastiaans: "Je kunt je afvragen sproken* moet" worden. We" kun- komen. De wethouder verklaarde verder it er de komende weken het is kort dag - nog heel wat doorge- Als staatssecretaris Van der Reij- de Kamer er zich hoeveel eisen ik kan stellen. Ik heb geen idee welke faciliteiten mij zul len worden geboden. Eerst kon helemaal niets, maar toen de Twee- tiaans ontstaan". Hoe denkt Bas niet toestaan dat er begin ja nuari opnieuw allerlei emotionele taferelen rond de persoon Bas- een ander onderdak te vinden is mislukt, ziet de gemeente er niet langer de noodzaak van in om uit breiding op de huidige plaats tegen te houden. Volgens wethouder Tesselaar is het boven de sociëteit geen woon ruimte waar het met plezier wonen is. De woning mag daarom aan haar huidige bestemming worden onttrokken. De wethouder meent dat de overlast voor de buurt door de uitbreiding niet groter zal wor den. Verwacht wordt dat de boven woning in gebruik zal worden ge nomen als vergaderruimte. Een meerderheid in de raadscommis sies voor volkshuisvesting en ruimtelijke ordening ging gister avond akkoord met de uitbreiding van Quintus. zoek zo'n tien personeel dat op een manier met patiënten o en geen fouten maakt". a Centrum zijn perso- Ceid gekozen Ik ga advertemn ïk da" da voorwaarden - om wat verplegend voor Ted™ dan °?k begin jum mpncpliikp n°s niet kan inwilligen, dan zullen m kan «San de patiënten van Bastiaans tijde- Kan 8aan lijk worden ondergebracht in de Jelgersmakliniek. Centrum 45 zou deze patiënten - het gaat om maxi maal zes - niet kunnen opnemen, omdat het niet over dag- en nacht faciliteiten beschikt. Centrum '45 heeft slechts moge lijkheden tot dagbehandeling. Haalt het Centrum Bastiaans bin nen om een uitbreiding te kunnen realiseren? Directeur Peters: "Nee hoor, dat ligt wat anders. Dit verzoek is niet van ons afkomstig, maar van de overheid. Die overheid heeft het Centrum gevraagd of het zijn pak ket wil uitbreiden. De dagbehan deling die wij nu kennen, werkt goed. Met de Jelgersmakliniek mogelijk. Mijn verwachting er zeker wel overleg zal komen over de vraag hoe de nieuwe ruim te er uit gaat zien". De medisch directeur van Ende- ging be- tiaans erover? "Nu krijg ik i alles geval wel een plaats waar ik mijn opvolgers kan inwerken. Waar dat gebeurt maakt eigenlijk niet zoveel uit. Als het maar op een plaats is waar je vrij kunt werken en niet met de nek wordt aangekeken". Directeur J. Peters 45 benadrukt dat hij v neelsbestand geen Bastiaans kan afstaan. "Wij heb ben een kleine kliniek waarin ie dereen zijn taak heeft. Het forme ren van een nieuw team en om het operationeel te krijgen, heb je wel enige tijd nodig. Wanneer ik moet schatten, denk ik toch wel aan een jaar. Ondanks dat er sprake is van een willige personeelsmarkt". Conflicten Professor Bastiaans en Centrum '45 hebben nogal eens met elkaar DEN HAAG (GPD) - De universiteitsbladen Mare (Leiden) en Folia (Am sterdam) en het HBO-journaal zullen meer gaan samenwerken. De bla den hebben woensdag in Den Haag het eerste nummer van het „katern hoger onderwijs" gepresenteerd, dat als bijlage in een oplage van 80.000 exemplaren in het land wordt verspreid. De samenwerking moet niet leiden tot samenvoeging van de bladen, zo melden de hoofdredacteuren ervan. „Het is eerder zo dat in het hoger onderwijs zaken spelen die zowel HBO als universiteit aangaan. Daarom maken we, voorlopig als proef, samen een katern over het hoger onder wijs. De bladen blijven voor de rest onafhankelijk van elkaar. We hopen dat meer universiteitsbladen gaan meedoen", aldus Folia-hoofdredacteur J. Dohmen. GAATJESBOORDER - De gaatjesboorder heeft vannacht weer toegeslagen, dit keer in een woning aan de Rijnsburgerweg. In de tuindeur werd een gaatje ge boord, maar toen dat niet lukte for ceerde de boorder de keukendeur. Twee portemonnees, met een in houd van meer dan 400 gulden en enkele betaalkaarten worden ver mist. Voedingsbond FNV huldigt jubilarissen LEIDEN - Greetje Lubbi, voorzit ter van de voedingsbond FNV, heeft gisteren vier jubilerende le den van de Leidse afdeling van de ze bond gehuldigd. J. Brouwer uit Leiden kreeg de FNV-speld met de robijn uitge reikt, wegens zijn 50-jarig lidmaat schap van de bond. H.C. Hooge- boom uit Hoogmade, A. Monteba uit Leiden en J. van Tongeren uit Warmond kregen de gouden FNV- speld, omdat zij veertig jaar lid zijn van deze bond. Lubbi hield vervolgens een vlammende rede over de cao-on derhandelingen. Vooral hekelde zij het feit dat de cao van de bakkers- bond is totstandgekomen in een sfeer van 'slikken of stikken'. Er moet een te hoge prijs worden be taald voor de arbeidstijdverkor ting, aldus Lubbi. "Bovendien staat bij ons de solidariteit tussen werkenden en niet-werkenden voorop. Maar door de politiek dreigt de afstand tusen deze twee' groepen steeds groter te worden". De Leidse afdeling van de voe dingsbond koos gisteravond ook twee nieuwe bestuursleden. Voor zitter P. Ouwerkerk, die met zijn twintigjarige staat van dienst een van de langst zittende afdelings voorzitters is, toonde zich optimis tisch over het groeiend aantal le den. Kermis Lammermarkt en Schuttersveld zijn bij de komende 3 October- viering twee dagen langer het do mein van de kermis. Aan de don derdagse drie oktober wordt de vrijdag en zaterdag toegevoegd. Burgemeester en wethouders vinden het goed; alleen wethou der Tesselaar heeft blijkens het schriftelijke B en W-besluit zo zijn bedenkingen. Hij was tegen, vindt kennelijk dat je niet aan tradities mag tornen. Waarom een langere kermis? Prof. Rörsch, voorzitter van de 3 October Vereeniging: "We wil den eens even kijken hoe het gaat, want volgend jaar tijdens ons jubileum valt de zaterdag ook in de kermisperiode" (in 1986 bestaat de vereniging hon derd jaar). Rörsch: "Het is vooral bedoeld voor de kermisexploitanten. In vergelijking met andere kermis sen duurt deze erg kort. Ze zitten dus met erg hoge opbouwkosten bij ons. We moeten nog even af wachten hoe het met de inschrij vingen gaat, maar dat zal wel luk ken". Rörsch: "Kijk, ik durf het nu ook schaamteloos te vragen aan de gemeente. De hele stad ligt nu toch nog overhoop. Als straks al les weer een beetje in orde is, dan is het allemaal wat moeilijker na tuurlijk". Wat was voor de gemeente de reden om instemmend te reage ren op het verzoek van de vereni ging? Voorlichter Wim Issen- donck: "De 3 October-Vereeni- ging wilde wat meer geld in het laadje voor volgend jaar. Dan kunnen ze met het jubileum wat extra's organiseren". Niets over exploitanten en opbouwkosten gemeld? "Nee, dit is eigenlijk al les wat ik er over kan zeggen". Zouden ze bij de vereniging bang zijn dat het begrip van de gemeente voor kermisexploitan ten beperkt is? Het blik (5) Een korte samenvatting: zo te gen het einde van de oorlog kwam mevrouw Van der Burg op de Beestenmarkt (boeren uit de omgeving verkochten aldaar hun goederen) een vrouw tegen die wist dat mevrouw Van der Burg nog een kinderuitzet had. Of zij - hoogzwanger - die uitzet niet kon krijgen. Mevrouw Van der Burg kreeg dan een blik koekjes, zogenaamde Welfare Biscuits, gedropt door de geal lieerden. En zo kwam die wel zeer fors uitgevallen koektrommel in het bezit van de familie Van der Burg. Het blik werd niet openge maakt, want alras werd het. Zweedse wittebrood aange voerd. En zo kreeg dit ruilobject opeens een andere functie: het werd een stille getuige van een tijd die voorbij was, de Tweede Wereldoorlog. Elk jaar tijdens de grote schoonmaak kwam mevrouw Van der Burg het blik weer te gen. "We moeten 'm toch eens openmaken", dacht ze dan al poetsend, maar het kwam er niet van: dat blik stond om te begin nen eigenlijk niemand in de weg en ten tweede: zij en haar man zijn, zoals ze zelf zeggen, echt mensen van de oorlog. "Mensen van bewaren". Met andere woor den: je weet maar nooit hoe zo'n blik je nog eens van pas kan ko- Maar dit jaar zou het dan ein delijk zo ver zijn: het blik zou op 5 mei worden opengemaakt. Veertig jaar na de oorlog, een mooi tijdstip. Je vroeg je natuur lijk wel af of die koekjes nog goed waren, want ja: het waren De kermis, dit jaar twee dagen langer. Misschien dat de drukte dan ook wat gespreid wordt, (foto Holvast) ongetwijfeld degelijke koeKjes maar veertig jaar... Het blik (6) "Het was een vreselijk leuke dag, de dag dat het blik openging", vertelt meneer Van der Burg. "Er was een Canadees, een neef van me, overgekomen en er waren ook nog andere familieleden en bekenden". En hoe waren de koekjes, aan getast door de tand des tijds en oneetbaar na al die jaren? Van der Burg: "Ben je gek". Waarna hij toelicht dat ze nog goed waren en dat het net was of hij water zag branden (een gelief de uitdrukking van meneer Van der Burg.) "Ze waren wel heel erg hard", gaat hij verder. "Maar dat scheen allemaal normaal te zijn, want het waren tarwekoekjes en die zijn meestal hard, hebben ze me verteld". "We hebben trouwens o'ok een heleboel koekjes weggegeven. Dat komt zo: er was een andere neef van me en die is school meester. Die heeft dus koekjes aan z'n leerlingen gegeven. En die kinderen schijnen echt groots op die koekjes te zijn ge weest. Die vroegen voortdurend aan die neef van me: heeft u niet meer, voor m'n ouders en m'n opa en oma?" Is alles op inmiddels? "Ha,ha...er zat voor meer dan zes pond in dat blik, je denkt toch niet dat we dat zo even ope ten. Nee, er is nog een kwak overgebleven. Mooi ingepakt, want dat heb ik nog niet gezegd geloof ik: die koekjes waren prachtig ingepakt en dat blik was van binnen nog mooi glad, dus je kunt wel nagaan". Waarna Van der Burg zegt dat hij overigens wel een beetje be roerd was na afloop. "Nee, niet van het eten van koekjes, maar van de emoties. Je zit opeens weer in die tijd, hè. Dan weet je weer precies hoe het allemaal was. Want ja, dat heb je met oude mensen zoals ik: wat er gisteren gebeurde, weten ze niet meer, maar van vroeger kunnen ze zich alles herinneren. Vraag maar

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3