Provincie vertraagt aanleg standplaatsen Ook burgernederzetting nabij Romeins grafveld Geen subsidie van Lisse voor Stichting Verzetsmuseum Gouda Noordwijkerhouter stekt 500 fuchsia s DONDERDAG 9 MEI 1985 REGIO LEIDEN PAGINA 23 Unieke vondst in Valkenburg VALKENBURG - Archeo logen hebben bij een Ro meins grafveld in het Val kenburg resten gevonden van een burgernederzetting die rond het jaar 300 moet zijn gebouwd. De resten van een bouwwerk zijn deze week bij toeval ontdekt. Dat maakte E.J. Bult, weten schappelijk medewerker en belast met de dagelijkse lei ding van de opgravingen gisteren in 'De Terp' in het Rijndorp bekend. Gistermiddag gaven de gedepu teerden mevrouw drs. I. Günther en T.F.J. Jansen officieel het start sein voor de opgravingen op het Romeinse grafveld. Het vooron derzoek was al enige tijd geleden begonnen. "De resultaten van het noodonderzoek zijn tot op dit mo ment zeer goed", aldus Hiske Land, woordvoerster van de Rijks dienst voor het Oudheidkundig Bodemonderzoek (ROB) in Amers foort. De opgravingen in Valkenburg zijn noodzakelijk: in 1987 zal de aanleg van de provinciale weg van Katwijk via Valkenburg naar Lei den de sporen van het grafveld voorgoed vernietigen. Daarmee zou volgens het onderzoeksteam uniek materiaal verdwijnen. Europees Het grafveld is volgens de be trokken wetenschappers de nog ontbrekende schakel in de Ro meinse geschiedenis van Valken burg. Bovendien is het onderzoek van Europees belang, aldus de Stichting Onderzoek Romeinse Bewoning Valkenburg. Deze stich ting coördineert de opgravingen. "Het is nog nergens mogelijk ge weest om een legerplaats met bij behorende nederzetting en graf veld zo te onderzoeken", meent het bestuur van de stichting. Het ontdekken van de de neder zetting voegt daar dan volgens His ke Land nog een uniek stuk infor matie toe. "Niet bekend is wat er onmiddellijk na het verdwijnen van de Romeinen hier gebeurde. Dit gat in de geschiedenis kan met deze ontdekking worden gedicht", aldus Hiske Land. Tekort Subsidies van de provincie Zuid- Holland en het Prins Bernhard- fonds hebben het mogelijk ge maakt om dit jaar nog met de op gravingen te beginnen. De onder zoekers, medewerkers van de ROB, van het Instituut voor Pre en Protohistorie van de universi teit van Amsterdam en van het Anatomisch Laboratorium van de Leidse universiteit hopen voldoen de geld ter beschikking te krijgen om het onderzoek voor het einde van het volgend jaar te kunnen vol tooien. Op dit moment is er nog een te kort van ongeveer 300.000 gulden om het veldonderzoek tot een goed einde te kunnen brengen. De per soneelslasten worden dit jaar voor een groot gedeelte gedragen door het ministerie van sociale zaken in het kader van de Werkverruimen- de Maatregel. "Er is in samenwerking met het arbeidsbureau in Leiden een aan tal werklozen aan werk geholpen. Een nadeel voor ons is echter dat vijf van hen, na een bijscholings cursus van enkele maanden, weer werk hebben gevonden en niet meer aan het onderzoek kunnen deelnemen", aldus de onderzoe kers. Gevarieerd Het vooronderzoek in Valken burg heeft op dit moment onge veer 30 graven opgeleverd. "Er is sprake van een grote variatie", zegt wetenschappelijk medewerker Bult. "Er is gezocht in vakken van vier bij vier meter en al na korte tijd kwamen de eerste vondsten, waaronder urnen, boven de grond". Deze week stuitte het team on der meer op drie skeletten. Waar schijnlijk zijn het een vader, een moeder en hun kind. Het skelet van het kind is onmiddellijk gebor gen omdat er nog kraakbeen tus sen de botten zat. Dat is volgens wetenschappers vrij zeldzaam. Een van die onderzoekers is de Leidse patholoog-anatoom dr. George Maat. Hij was onder meer betrokken bij onderzoek in de Leidse Pieterskerk en naar over blijfselen van walvisvaarders op het eiland Spitsbergen in de Noor delijke ijszee. Hij kan aan de hand van gevonden menselijke resten Wetenschappers hebben op een terrein bij de Achterweg in Valkenburg tot op dit moment al ruim dertig graven blootgelegd uit de Romeinse tijd. Dit is de schedel van één van de drie, in de klei goed geconserveerde, skeletten die werden aangetroffen. Het is van een vrouw die naast een man en een baby was begraven. Volgens Hiske Land van de Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonderzoek in Amersfoort is het een graf uit de 'vroege Romeinse tijd'. "Het was in die tijd vrij zeldzaam dat mensen werden begraven", zegt zij. "Doorgaans werden de lichamen gecremeerd". (foto ANP) zien of die van een man of een Maat verwacht over enkele maan- vrouw zijn geweest. den de eerste resultaten bekend te Ook is het mogelijk de leeftijd te kunnen maken. De directie van het bepalen en te ontdekken waaraan museum van Oudheden in Leiden deze mensen zijn overleden. Dr. heeft een zaal beschikbaar gesteld waar vondsten worden tentoonge steld. "Het publiek wordt daar te vens op de hoogte gehouden van de ontwikkelingen tijdens het on derzoek", aldus Hiske Land. Geen subsidie van Noordwijk voor 'Vrouwen bellen vrouwen' NOORDWIJK - Als het aan burge meester en wethouders van Noord- wijk ligt krijgt de telefonische hulpdienst voor de bollenstreek 'Vrouwen bellen vrouwen' geen subsidie. Zij wijzen het verzoek om geld af omdat er al een telefonische hulpdienst in Leiden bestaat. Een aparte vrouwenhulpdienst leidt volgens hun alleen maar tot ver snippering van de hulpverlening. Dit staat in een voorstel van het college waarover de Noord wij kse gemeenteraad in de junivergade- ring een besluit neemt. Burge meester en wethouders zijn bang dat met het subsidiëren van een vrouwenhulpdienst het hek van de dam is. Elke minderheidsgroep zou aanspraak kunnen maken op een eigen hulpdienst. De telefonische hulpdienst voor vrouwen in de bollenstreek bestaat nu een halfjaar en wordt draaiende gehouden door acht vrijwilligsters. In de afgelopen zes maanden werd 75 keer opgebeld. In tegenstelling tot de Leidse hulpdienst is de 'vrouwenhulplijn' niet 24 uur per dag bereikbaar. Voor het Noordwijkse college biedt de Leidse hulpdienst vrou wen voldoende gelegenheid voor hulp aan te kloppen. In 1983 bel den 3900 vrouwen met Leiden. Daarmee is voor haar bewezen dat een aparte hulpdienst niet noodza kelijk is. De werkgroep 'Vrouwen bellen vrouwen' hebben bij alle bollen streekgemeenten voor subsidie aangeklopt. Tot nu toe hebben er zeven 'nee' gezegd op het verzoek om 800 gulden. De raadscommissie welzijn van Noordwijk buigt zich vanavond over het verzoek. LISSE - De werkgroep Stichting Zuidhollands Verzetsmuseum in Gouda krijgt geen susidie van de gemeente Lisse. Gisteravond ging een meerderheid van de gemeente raad akkoord met een voorstel van burgemeester en wethouders van die strekking. Alleen de fractie van PvdA/PPR/PSP (PPP) wilde sub sidie geven. Volgens burgemeester en wet houders is er bij het museum dui delijk sprake van een regionaal be lang voor Gouda. Anderzyds heeft de stichting van dit museum een provinciaal karakter, zodat het eveneens gerekend kan worden tot een provinciale aangelegenheid. Voor B en W is er echter geen enkel aanwysbaar gemeentelijk belang voor de gemeente Lisse. W.M. Rosdorff (PPP) noemde het een beetje wrang dat juist op de dag dat Europa herdacht dat 40 jaar geleden de Tweede Wereldoor log eindigde, er over subsidie voor het verzetsmuseum werd gespro ken. Hy noemde het belangrijk dat in verband met de voortdurende strijd tegen het fascisme de herin nering aan de wereldoorlog levend wordt gehouden. Hy drong er op aan dat ook de gemeente Lisse, evenals Noordwijk dat 2400 gulden subsidie aan het museum gaf, het initiatief financieel zou steunen. Tevens wees hy op de mogelijk- heid dat herinneringen aan het ver zet in Lisse misschien in het in Gouda te stichten museum kun nen worden ingebracht. Rosdorff herinnerde er aan dat de gemeente Lisse enkele maanden geleden wel een subsidie van 500 gulden gaf aan de stichting Holland-Amerika. Volgens de socialist heeft dat ook weinig met Lisse te maken. Wethouder G. van den Berg (CDA) bleef echter van mening dat het museum geen plaatselijk be lang zou krijgen. Wat betreft de stichting Holland-Amerika was hy van oordeel dat dat de Amerikanen geheel Nederland hebben bevrijd en dat Lisse daar zeker by is be trokken. MUSEUM - Het college van bur gemeester en wethouders van Voorhout wil een eenmalige subsi die van 750 gulden verlenen aan het Zuid-Hollands Verzetsmu seum in Gouda. Vanavond moet de gemeenteraad zich over dit voor stel buigen. Het museum vervult volgens B en W zowel een passieve (tentoonstellingen) als een actieve educatieve functie (gastlessen, rondleidingen etc.). Gedeputeerde Staten, het dageüjks bestuur van de provincie verdubbelen het be drag dat Voorhout beschikbaar stelt. BRANDJE - Een brandje in een pottenbakkerij achter café Markx in de Alphense Julianastraat heeft geringe schade aangericht. De brand werd ontdekt rond half drie vannacht door de eigenaar van het café. De preciese schade is nog on bekend, maar wel beperkt. Alleen wat inboedel en materialen gingen in de vlammen op. Beschuldiging bestuur woonwagencentra DEN HAAG/STREEK - De aanleg van standplaatsen voor woonwagens in Voor schoten en in Noordwijk en Katwijk wordt aanzienlijk vertraagd door de lakse Wat bezielt iemand om er 500 fuchsia's op na te houden en nog steeds door stekken en ruilen zijn verzameling uit te breiden? Voor C. van der Berg uit Noord wij ker- hout is deze vraag makkelijk te beantwoorden. "De planten geven me wat te doen en zo kan ik bovendien iets betekenen voor mijn medemens". C. van der Berg begon 18 jaar ge- leden met het verzamelen van verschillende soorten fuchsia's op een volkstuintje aan de Leid se Vaart in Noordwykerhout. Hy moest om gezondheidsredenen zijn werk als bloembollenkwe ker opgeven. "Ik vond het ver schrikkelijk niets meer om han den te hebben. Vrienden raad den me aan planten te gaan telen. Groen heeft altijd al mijn belang stelling gehad dus dat ben ik toen maar gaan doen". Hy meld de zich aan by de vereniging Fuchsia-Vrienden van Neder land en het verzamelen kon be ginnen. Maar vorig jaar werd van de ene op de andere dag de huur van zyn volkstuin aan de Leidse Vaart opgezegd. Van der Berg moest maar zien waar hy met zyn 500 fuchsia's en vele andere vaste planten naar toe ging. Na veel zoeken vond hy iemand be reid een deel van een oude kas plus aanliggende grond aan de Schippersvaartweg aan hem te verhuren. Sinds een paar maan den is Van der Berg iedere dag te vinden op zyn tuin. Toppen Fuchsia's moeten, om een bre de plant te krijgen, regelmatig worden getopt. De toppen zet Van der Berg in de grond zodat er in zyn kasje een voortdurende produktie van fuchsia's plaats vindt. Iedereen die op zoek is naar fuchsiastekken kan by hem terecht. Tegen betaling van de kosten van potgrond en pot kan een balkon of tuinbezitter net zo veel fuchsia's meenemen als hy wil. Van der Berg heeft 40 soorten fuchsia's: grote of kleine blade ren, alle kleuren van de regen boog, kruipend, hangend of staand, uit Europa of een van de overzeese gebieden. Van der Bergs voorkeur gaat uit naar een Australische fuchsia, de Pro- cumbens. Een kruipende soort met zeer kleine bladeren die het prima doet in balkonbakken of borders. De tuinman wil iedere indruk vermijden dat het hem om het geld te doen zou zyn. "Ik verdien niets aan myn fuchsia's. Dat wil ik ook niet. Ik wil alleen maar an dere mensen een plezier doen". In de maanden mei en juni kunnen op zaterdag van 10.00 tot 14.00 uur in de kas achter Schip persvaartweg 61 stekjes worden opgehaald. Voor een bewortelde en opgepotte stek moet een gul den worden betaald. Van der Berg vertelt desgewenst het een en ander over de teelt en verzor ging van de fuchsia. C. van der Berg: "Fuchsia's kweken is erg leuk werk en het geeft mij de mogelijkheid andere mensen een plezier te doen". (foto Holvast) Tuintip Was het vorige week nog te vroeg, nu is de tijd aangebroken om de Forsythia's te snoeien. Ze ker wanneer de struiken vorige zomer 'uit hun krachten zyn ge groeid' kan de snoeischaar flink worden gehanteerd. De struiken kunnen op 20 centimeter boven de grond worden afgeknipt. Piet van der Burg raadt ook aan de Ligustrum goed terug te knip pen. De struik heeft veel te lijden gehad van de strenge winter; door het snoeien van de takken kan de struik er deze zomer weer knap bijstaan. De vorstschade aan het gras veld kan ook in deze weken wor den aangepakt. Van der Burg raadt aan het grasveld flink met kunst- of droge koemest te bemesten. Omdat 'het ene gras veld het andere niet is', vindt hy het verstandig vooraf de deskun dige te raadplegen. Kale plekken in het gazon kun nen opnieuwd worden ingezaaid. Van der Brug wijst erop dat er tegenwoordig speciaal schaduw- graszaad bestaat. Met dat zaad ligt ook voor bezitters van een schaduwrijke tuin een mooi grasveld in het verschiet. Werk In de tuin en op het balkon moet deze maand nogal wat werk worden verzet. De uitge bloeide bolbloemen moeten wor den verwijderd. By hyacinthen worden de 'nagels' van de bloem stengel gerist, by narcissen en tulpen moet de stamper van de steel worden geknepen. Het weg halen van bloemen voorkomt dat de bol te sterk uitgeput raakt door de vorming van zaad. Klei nere bolgewassen zoals sneeuwklokjes en blauwe druif mogen wel zaad schieten. Het gazon vraagt ook weer de aandacht. Vanaf mei moet er drie keer in de twee weken worden gemaaid. Ook is dit de maand om het gazon een zogenaamde schoonheidsbehandeling te ge ven. Per 100 vierkante meter wordt een halve kuub rivierzand over het zeer kort gemaaide gras gestrooid. Het gazon moet vóór het zand erop wordt gestrooid met een riek of speciaal beluch tingsapparaat worden belucht. Het zand wordt met een bezem in de gaatjes geveegd. Die behan deling komt de drainage ten goe de. De wortels zullen meer lucht krijgen hetgeen de groei en de stevigheid van het gazon stimu leert. Na de 'IJsheiligen' (half mei) kan het balkon worden beplant. Naast de gebruikelijke gera niums, violen en afrikaantjes, kunnen op het balkon ook tal van groentesoorten worden ge teeld. Tomaat, komkommer, courgette en aubergine doen het prima op niet al te tochtige bal kons. De groenten kunnen in grote stenen potten of in speciale zakken gevuld met aarde worden geteeld. Ook in de moes- en fruittuin moeten de handen uit de mou wen worden gestoken. De rabar ber moet worden bemest, de erwten en peulen opgebonden. Tomatenplanten moeten iedere week worden gediefd (het weg halen van jonge scheuten in de oksels van de bladeren). Artis jokken, bleek- en knolselderij kunnen worden geplant, vele an dere groentesoorten zoals suiker- mais, postelein, broccoli en wor telen gezaaid. De komende weken verdient de insektenbestrijding by de fruitbomen en -struiken extra aandacht. De frambozen moeten worden beschermd tegen de frambooskever, de andere bes sen tegen bloedblaarluizen en andere luissoorten. Voor de be strijding van de meeste ziekten en plagen bestaan milieuvrien delijke middelen. Bolgewassen Op de Keukenhof in Lisse wordt van 10 tot en met 15 mei een 'Bijzondere Bolgewassen Pa rade' gehouden. Vijftien bloem- binders hebben een groot aantal minder bekende bolgewassen, zoals Ixia's, Calla's en Camas- sia's tot bloemstukken verwerkt. In totaal zullen er 200 verschil lende soorten bloemen te bewon deren zyn in het Koningin Bea trix Paviyoen. Voor de bolge- wassententoonstelling hoeft geen extra entree te worden be taald. Heimanshof In samenwerking met de Ko ninklijke Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde houdt 'De Heimanshof in Hoofddorp zaterdag een voorlichtingsmid dag over het gebruik van eenjari ge perkplanten. Bezoekers krijgen instructies over de verzorging en combina tiemogelijkheden van eenjarig goed. Onder leiding van deskun digen kunnen bloem- en balkon- bakken worden opgemaakt met materiaal dat de KMTP tegen ge ringe vergoeding beschikbaar stelt. De Heimanshof aan de Wie- ger Bruinlaan is op 11 mei ge opend van 14.00 tot 16.00 uur. houding van de provincie. Het is hoog tijd dat de pro vincie Zuid-Holland geld op tafel legt en vergunningen geeft voor de totstandko ming van woónwagencen- tra in die plaatsen. Die oproep heeft het dagelijks be stuur van het Regionale Woonwa gencentra rayon Leiden per telex gedaan aan provinciebestuurder mevrouw I. Gunther, die woonwa genzaken in haar portefeuille heeft. Het bestuur van het woon wagenschap is het lange wachten beu. In de telex laat het bestuur na- dukkelijk weten dat de verwezen lijking van standplaatsen elders in de regio Leiden door het uitblijven provinciale medewerking den zou zijn toegezegd dat alle i dewerking zou worden gegeven om de plannen uit te voeren. Tevens wordt door het bestuur duidelijk gemaakt dat er grote be hoefte bestaat aan die 27 nieuwe woonwagenstandplaatsen. Want aanleg ervan betekent dat het gro te, overvolle woonwagenkamp aan Vrijwilligers- vacaturebank in Alkemade ALKEMADE - Drie vrijwilligers gaan in Alkemade zeer waarschijn lijk een vacaturebank voor vrijwil ligerswerk opzetten. Deze vrijwilli gers gaan bovendien onderzoeken wat voor projecten er mogelijk zyn om mensen zonder werk toch aan een tijdsbesteding te helpen. De Alkemadese commissie financiën ging akkoord met dit plan dat bij elkaar 675 gulden kost. Door middel van een enquête on der de diverse instellingen in Alke made hoopt de gemeente vrijwilli- gersbaantjes op te sporen. Deze baantjes komen dan in de vacatu rebank, die bij de gemeentelijke af deling welzijn is in te zien. Dit alles gaan de vrijwilligers doen, maar gebeurt wel onder verantwoorde lijkheid van de gemeente. De vrij willigers voeren met enige ambte lijke ondersteuning het feitelijke werk uit. De tweede grote taak van de vrij willigers is het inventariseren van vervangend werkprojecten. Via een enquête zal worden uitgezocht wat voor wensen mensen zonder werk op dit terrein hebben. Daarna wordt tijdens een openbare verga dering besloten welke projecten worden uitgevoerd. Een in te stel len werkgroep zal daarvoor de plannen uitwerken. Voor dergelij ke projecten kan de gemeente Al kemade in een later stadium ook subsidie verlenen. het Trekvaartplein in Leiden kan worden ontlast Als dat is gebeurd dan kunnen daar de noodzakelijke nieuwe leidingen worden gelegd ten behoeve van gas en elektrici teit. Het woonwagenschap vraagt de provincie dan ook dringend om geld en vergunning voor de tot standkoming van het 15 plaatsen tellende nieuwe kamp van Katwijk en Noordwijk en ten behoeve van de aanleg van drie standplaatsen bij de Noordhoflandbrug in Voor schoten. Voor de overige tien standplaatsen moeten nog plannen worden gemaakt. Het is de bedoe ling dat ook die in Katwijk en Noordwijk komen. Onduidelijk Provinciebestuurder mevrouw Gunther wijst de kritiek van de hand. Zij zegt dat de subsidie-aan vraag voor het Katwijk/Noordwijk- se kamp op dit moment in behan deling is bij het ministerie van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Or dening en Milieubeheer en dat de provincie daarmee niets te maken heeft. De problemen die Voorschoten bij de aanleg van de drie stand plaatsen had ondervonden omdat de grond nog niet was overgedra gen, zijn volgens haar ook al uit de wereld geholpen. "Voorschoten kan nu meteen beginnen", liet zy weten. Secretaris J. Sommeling van het regionale woonwagenschap is ver baasd over de uitlatingen van Gun ther: "Wy moeten goedkeuring van de provincie hebben en die is nog steeds niet binnen". Het ministerie heeft volgens Sommeling te ken nen gegeven geen bezwaar te heb ben tegen de aanleg van de centra. "Voor het kamp van Katwijk en Noordwijk ligt het iets moeilijker omdat de wens bij het schap leeft daar 25 in plaats van 15 plaatsen aan te peggen. Maar die discussie is voorlopig losgekoppeld, zodat ook daar direct met het werk een begin kan worden gemaakt zodra GS groen licht geven. Maar daar ont breekt het nog aan". VOORHOUT - In de nieuwbouw wijk Oosthout in Voorhout zijn gis ternacht zes cv-ketels gestolen uit woningen die nog in aanbouw zyn. De totale waarde van de ketels be draagt 15.000 gulden. De politie stelt nog een nader onderzoek in. Suurenbroek directeur in Lisse LISSE - Ing. G.A. Suurenbroek is gisteravond door de gemeenteraad van Lisse benoemd tot directeur openbare werken. Suurenbroek volgt ing. P.W. Eveleens op die in verband met zyn zwakke gezond heid, met ingang van 10 april eer vol ontslag heeft gekregen. Ing. Suurenbroek is thans ad junct-directeur van openbare werken in Lisse.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 23