Ippel goed voor dagprijzen 05 Opstappen van Uniebestuur zou zegen zijn voor atletiek 'Er is een zuidelijke maffia' Danaïden behoudt kansen DE AMERICAN EXPRESS KAART IS WELKOM BU: Van Keeken schoenen Geld voor atleten in nationaal GP-circuit Toernooi ERHOOG E XX 1HOUR Mode in schoenen! ïffioff/fytfe ëftee/cnian HAUTE CONFECTION vosmeermode Ca fel van der Meer PANDORA kadoshop DONDERDAG 9 MEI 1985 PAGINA 19 GRONINGEN (GPD) - Hoe groot is het verlies voor de atletiek, als het zittende Uniebestuur aanstaan de zaterdag opstapt? Afgaande op de rapportage van de interne on derzoekscommissie lijkt een der gelijke daad een zegening. Me vrouw Schmitz geniet nog het voordeel van de twijfel, penning meester Van Hassel krijgt lof toe gezwaaid, al moet hij de declaraties beter controleren en voorzitter De Beer krijgt eveneens een veer in het achterwerk gestoken, ondanks het gegeven dat hij toch als eerst verantwoordelijke moet worden gezien voor de chaos, die de com missie binnen de atletiekunie vast stelt. Secretaris Kappenburg, vice- voorzitter Gijsbertse en de be stuursleden Thijssen en Leenhou wers mogen echter zo snel moge lijk opkrassen. Het KNAU-bestuur heeft het voor haar weinig vleiende rapport inmiddels voor kennisgeving aan genomen. Daar valt eigenlijk best iets voor te zeggen, hoewel de con clusies voor Jan en Alleman als aannemelijk word'en getaxeerd. Dit klinkt tegenstrijdig, maar bin nen de atletiekunie is de warboel zo omvangrijk, dat slechts weinig personen of commissies kennelijk naar tevredenheid functioneren. Zodoende heeft iedere daad, die gericht is tegen welk orgaan dan ook een zekere zin. De onderzoekscommissie is na melijk evenmin onbevlekt, al geldt dat in principe voor elke hoege naamd objectieve instantie, die het eigen bevuilde nest moet naplui zen. Opmerkingen van de onder zoekers tijdens het speurwerk als 'Ik ben de nieuwe bondscoördina- tor' en 'Wie zul jij eruit schoppen, als je het voor het zeggen had' zijn zelfs nog redelijk onschuldig te noemen. Dat commissieleden op eigen houtje kandidaten benader den voor de functie van bondsdi- recteur, terwijl de huidige, Peter Ensdorff, er nog zat, is echter een vingerwijzing dat Ensdorff in ieder geval moest hangen. De kantonrechter is onderhand al akkoord gegaan met het ontslag van Ensdorff, onder meer op basis van de onderzoeksgegevens, al wa ren die dan niet doorslaggevend. Wat de kantonrechter niet kon we ten was bijvoorbeeld dat Ensdorff en commissielid Kardaun na de EK-indoor in Maastricht in een he vige ruzie verwikkeld waren ge raakt. Kardaun had als organisator van de titelstrijd vele sponsors weten te strikken, maar die trokken zich terug toen de door Kardaun beloof de 20 minuten televisie niet verwe- zelijkt zouden worden. Kardaun zei vervolgens die informatie over de zendtijd van Ensdorff te hebben verkregen, hetgeen door Ensdorff bestreden wordt. Hoe het ook zy, Kardaun had de mogelijkheid zich te wreken. Of hij dat gedaan heeft, is niet vast te stellen, maar voorin genomenheid ten aanzien van Ens dorff was er stellig. En zo zijn er meer voorvallen geweest die maak ten dat de commissie verre van on afhankelijk was. "Ik had ook liever een extern on derzoek gehad, maar daar was nu eemaal geen geld voor", zegt de 75- jarige ere-voorzitter van de KNAU, Frans Jutte, die door het Uniebe stuur gevraagd werd in de commis sie plaats te nemen. "In deze con structie bestond het gevaar dat sommige commissieleden bevoor oordeeld waren. Zelf was ik ook niet objectief, want ik stond op heel goede voet met zowel het be stuur als de mensen van het bonds- bureau en het was voor mij een heel pijnlijke ervaring om al die mensen op hun capaciteiten te moeten onderzoeken". Het pijnlijke voor Jutte was te moeten constateren dat de verhou dingen binnen de bond dermate verstoord waren, dat er wel slacht offers moesten vallen. De reeds ge noemde personen gaan zwaar over de hekel in het rapport. Alleen De Beer en Van Hassel krijgen een schouderklopje. Juist dat gegeven maakt het rapport tamelijk zwart gallig, want bij alle andere perso nen worden alleen maar negatieve kwaliteiten opgesomd en ont breekt elke nuance. Hoewel het rapport ondanks alle bezwaren over de kwaliteit en de samenstelling van de commissie toch veel waarheden bevat, maakt het Uniebestuur kenbaar het voor nemen te hebben om de aanbeve lingen in het rapport over te ne men. Alleen: daarin staat niets te lezen over bestuursleden, die eie ren voor hun geld dienen te kiezen. Het gedeelte waarin de bestuursle den getorpedeerd worden - dat stuk werd overigens gescheiden van de andere en bovendien als vertrouwelijk bestempeld - wordt slechts voor kennisgeving aange nomen. "En dat is zeer teleurstel lend", meent Jutte, "maar ik weet zeker dat de Unieraad het wel wil behandelen". "Ik zou het kinderachtig vinden, als het bestuur straks over de kwa liteit van het rapport en de com missie valt", trieent Unieraadslid Persoons, die indertijd pleitte voor een extern onderzoek. "Het rap port is toch niet erg slecht, al is het dan door amateurs gemaakt. Bo vendien is het stuk wel aangewend om Ensdorff weg te werken, die nu een beetje minnetjes via een zij deur is afgegaan". De kans is levensgroot, dat het bestuur geheel of gedeeltelijk op stapt als de Unieraad het rapport overneemt. Een andere weg is er amper, gezien de kwalificatie van Kappenburg (autoritair, weinig po pulair, geen vertrouwen), Gijsbert se (geen gezag en kwaliteit), Thys- sen (slecht geheugen, geen ver trouwen) en Leenhouwers (geen gezag en kwaliteit). De onder zoekscommissie heeft zich al be reid verklaard als interimbestuur te fungeren. "Het wordt tijd dat er weer eens wat gedaan wordt", zegt bestuurs lid Thijssen, "want dit rapport heeft de hele Unie bijna een half jaar lam gelegd. Iedereen is bezig zich te verdedigen en niemand komt meer aan de eigenlyke werk zaamheden toe". GRONINGEN (GPD) - "Er is naar een zondebok gezocht en dat moest Ensdorff worden". Voorma lig KNAU-bondsdirecteur Peter Ensdorff neemt niet langer een blad voor de mond, nu hij tweeë- neenhalve week geleden ontslagen is. "Als je iets roept, heet je binnen de bond al een lastige jongen te zijn. Maar mag dat alsjeblieft als ik oplichterspraktijken rond de hard loopbrochure constateer? Er is vre selijk geknoeid met declaraties en het wordt allemaal getolereerd. Geen letter vind je ervan terug in het onderzoeksrapport". pen. Sommigen hebben de KNAU ken wie het bestUur is", zegt Ens- al jarenlang bedonderd met kilo- dorffi die twee weken geieden af- meterdeclaraties, maar blijven zit- zwaaide. "Het bestuur heeft de ten. Net als Lakeman (functionaris SpQrt wel gebruikt in de ontslag procedure, omdat ik er nogal slecht afkwam. Men heeft de rech ter echter niet de stukken over- Bestuurslid Thijssen doet nogal legd, waarin het bestuur beoor- schouderophalend schuldigingen. "Er is absoluut geen knoeierij geweest", zegt hij. "Er i samenstellers van de brochure vergoeding moesten krijgen. De af spraken daarover waren niet echt hard, maar er is niets ondergronds de be- deeld wordt. Dat is een methodiek waar ik echt onpasselijk van word". Thijssen bestrijdt dat laat- discussie geweest of de ste. ''De rechter heeft schrift gevraagd, wij hebben het rapport niet zelf aangeboden", zegt Ensdorff noemt vervolgens man gebeurd. Het ging ARNHEM (GPD) - Nederlandse atleten krijgen dit jaar de kans tij dens een drietal baanwedstrijden geld te verdienen. Dank zij de fi nanciële steun van de stichting Sport Support heeft er in juni een nationale Grand-Prixserie van drie wedstrijden plaats waar na afloop tot uitbetaling wordt overgegaan. Uiteraard gaat het in Den Haag (9 juni), Vught (21 juni) en Breda (30 juni) niet om bedragen die te ver dienen zijn in het internationale Grand-Prixgebeuren. Per onder deel zijn in de KNAU-wedstryden prijzen van 1000, 750, 500 en 250 gulden mogelijk. Voor wat betreft de meeste onderdelen zelfs het dubbele omdat veel nummers in de maand juni twee keer gepro grammeerd zyn. De prijzen hangen niet samen met eindklasseringen, maar met gescoorde tijden en af standen. Vooraf wordt bekend ge maakt welke tijd of welke afstand goed is voor welke geldprijs. De nationale Grand Prix moet volgend jaar een internationaal tin tje krijgen en in '87, wanneer het Nederlands Olympisch Comité LEIDEN - De afdeling 's Graven- hage van de Nederlandse tafelten- nisbond bestaat 50 jaar. Op het feestprogramma prijkt zaterdag een toernooi voor gehandicapten. De Leidse tafeltennisvereniging Docos heeft de organisatie toebe deeld gekregen. Er komen ruim ze ventig gehandicapte sport(st)ers naar het nieuwe complex van Do- cos aan de Morsweg. Het toernooi begint om 9.00 uur; de prijsuitrei king door voorzitter Cor van Zyp van de afdeling 's Gravenhage van de NTTB wordt verwacht om streeks 17.00 uur. Robert Zandvliet nu B-klasser ROTTERDAM - Ronald van de Eijnde van de boksvereniging Lei den heeft de finale om het Neder lands politiekampioenschap bok sen in de welterklasse bij de nieu welingen met gering verschil ver loren. In Rotterdam zegevierde zijn tegenstander Uschard met een punt verschil: 1-2. De eindstrijd Jacob Krijgsman (Leiden)- Van de Mout (Westland) in het vederge wicht eindigde onbeslist. Robert Zandvliet won met 3-0 van Ey- kenloof uit Hoogvliet en promo veerde daarmee naar de B-klasse. Jon Hogewoning scoort de gelijkmaker voor Glasbergen. (foto Holvast) PORT AU PRINCE (Reuter) - Het Canadese voetbalelftal heeft zich onge slagen geplaatst voor de derde en laatste kwalificatieronde van de Conca- caf-zone (Noord- en Midden-Araerika en het Caraïbisch gebied). De Cana dezen, die in eigen land geen beroespvoetbal meer kennen, versloegen Haiti met 2-0. De nummer één van dat slottoernooi kwalificeert zich voor het wereld kampioenschap volgend jaar in Mexico. ROTTERDAM - De Danaïden be hield de titelkansen door gister avond OSCR met 9-10 te verslaan. Drie duels voor het einde van het seizoen heeft de Leidse eersteklas ser de achterstand op koplopers De Overkanters en Blauw Wit'51 teruggebracht tot één punt. Vijf minuten na de hervatting leek in Rotterdam het noodlot toe te slaan. Na een gelijk opgaande eerste helft, die werd afgesloten met een 5-5 ruststand, liep OSCR weg naar 7-5. Tot overmaat van ramp viel ook de zieke Leon Brou wers uit, evenals Eric Peters en Re- né de Louw voor rust goed voor een doelpunt. Vervanger Kaj Lo cher zette zjn ploeg echter weer snel op het goede spoor en korte tijd later zorgde Ingrid Slingerland voor de gelijkmaker. Het initiatief werd niet meer uit handen gegeven en door goals van Frans Kromhout, met drie goals topscorer, maar in de verdediging evenveel malen gepasseerd, en Frans Brand kwam De Danaïden op voordeel. Nadat OSCR tot twee maal toe terug was gekomen, scoorde Ingrid Slingerland vier mi nuten voor tijd voor de beslissende tiende goal. Met routinier Yvonne Kamerling voor Sandra Slinger land werd de 9-10 voorsprong met succes verdedigd. "Nu zondag Zuiderkwartier", be sloot een strijdlustige coach Hans van Huis, die uiterst tevreden was over het gedisciplineerde spel van zijn ploeg. De Warmonder is er overigens wegens vakantie niet bij, wanneer de derby aan de Montgo- merystraat wordt verspeeld. Zyn plaats langs de lijn zal worden overgenomen door oud-speler Hans van der Leek. Ploeg Riethoven handhaaft zich in Zweden LEIDEN - De Du Prie-Spaarbank wielerploeg heeft zich behoorlijk weten te handhaven tijdens de in ternationale ronde van Zweden. De Zeeuw Karei van Goethem sleepte een vierde plaats in het eindklassement in de wacht, ter wijl Leidenaar Richard Ippel goed was voor enkele dagprijzen. Het internationale uitstapje van de Riethoven-brigade kwam overi gens op het laatste moment nog op losse schroeven te staan. Op de val reep bleek namelijk, dat de drie voor de ploeg geselecteerde Zeeu wen volgens de KNWU-reglemen- ten verplicht waren om aan de ge lijktijdig met de Zweédse ronde te verrijden kampioenschappen van hun district deel te nemen. Overleg van ploegleider Leslie Riethoven met KNWU-bestuursleden bracht vooralsnog geen oplossing, maar uiteindelijk kon dit probleem de afreis naar Zweden toch niet in de weg staan, het risico van een schor sing namen de renners op de koop toe. Tijdens de eerste, korte, etappe over 80 kilometer van deze zoge naamde "Seadkraft-Girot", kwam de Du Prie-ploeg goed voor de dag. De rappe Sjaak Sienders legde be slag op de groene trui voor het puntenklassement, terwijl Richard I Ippel in de laatste ronde attent meeging bij een ontsnapping van elf renners. De Leidse student kwam vervolgens als zesde over de meet. Gedurende de tweede dag druk ten de barre weersomstandighe den met sneeuw- en hagelbuien na drukkelijk hun stempel op de koers. In deze etappe over 200 kilo meter bereikten slechts 35 van de ruim 100 renners de meet. Richard Ippel en Karei van Goethem wis ten zich in de voorste gelederen van het versplinterde veld te hand haven en kwamen als respectieve lijk tiende en vierde over de meet. paard. Bestuurslid Thijssen en de commissieleden opleidingen Swinkels en Klösters, werpt hij de knoeierijen voor de voeten. "Dat vijfentwintighonderd gulden en uiteindelijk heeft niemand een vergoeding gekregen". De voormalig bondsdirecteur Ensdorff kwalificeert het rapport bedrag als onzorgvuldig. "Iedereen heeft drietal, de zuidelijke maffia is het", onderneemt verder geen pogingen zegt Ensdorff. "Ja, het zijn zware 0m zyn ontslag aan te vechten, beschuldigingen, maar ik heb de maar verstuurt deze week nog wel bewijzen. De een probeert voor de een brief aan de Unieraadsleden, ander vergoedingen binnen te sle- "ik wil daarin alleen duidelijk ma- vrijelijk beschuldigingen kunnen uiten zonder dat de beschuldigden konden reageren", vertelt hij. "De professionele mensen worden bo vendien keihard aangepakt, terwijl ik ten aanzien van de vrijetijds- mensen een teneur proef, dat die wel fouten mogen maken, juist om dat ze vrijetydsmensen zyn". Arie van Dijk beslist bekerfinale zaalvoetbal NOORDWIJK - Ook in de beker- competitie heeft Bax zijn meerdere moeten erkennen in Glasbergen. Het Rijnsburgse zaalvoetbalgezel schap kaapte dit seizoen niet alleen' het kampioenschap, maar ook de Leidse zaalvoetbalbeker weg voor de neus van Bax. In de Noordwijk- se Northgohal ging de ploeg uit j Voorhout gisteravond met 1-2 on-, deruit in een matige bekerfinale. Bax had de pech dat de zaalvoet balinternationals Mario Faber en Hans van Leeuwen gisteravond ge blesseerd binnen de lijnen ver schenen en hoofdzakelijk duidelijk maakten dat zij er beter aan had den gedaan op de tribune plaats te nemen. Toch hielden beide ploe gen elkaar aanvankelijk in even- wicht. De slechts honderd belang stellenden zagen twee teams die voorzichtig en nerveus opereer den. Acht minuten voor de pauze doorbrak Kees van der Lans het stilzwijgen in de Northgohal. Zijn treffer voor Bax was een van de weinige hoogtepunten voor de doelwisseling. In de tweede rondgang maakte Glasbergen eindelijk duidelijk waarom het dit seizoen kampioen van de hoofdklasse is geworden. Het homogene elftal drong aan en Jan Hogewoning scoorde na een minuut of vijf de gelijkmaker. Glasbergen bleef de betere ploeg en het wachten was op de gena deklap die Arie van Dijk op zeer fraaie wijze uitdéelde. Aan zijn be slissende treffer ging een serie fraaie schijnbewegingen vooraf. Terwijl Bax daarna nog een ver twijfelde alles of niets poging on dernam, leefde Glasbergen zich uit in het consolideren van de voor sprong waarbij de gebroeders Ho gewoning opvielen door hun mis plaatst hautaine optreden. Bax- doelman Nico Groenweg, reserve doelman van het nationale team, onderscheidde zich wederom en voorkwam een grotere nederlaag van zijn ploeg. DAMESMODE Joseph - Janard Mondi - Ravens Lady Arrow - Gardeur en 28 andere merken ml. 36 t/m 48 Nieuwe Rijn 42 Leiden 071-123953 Kornoelje 15 Leidsenhage 070-275652 De Kempenaerstraat 2 2341 GLOegstgeest (NOC) 75 jaar bestaat, uitmonden in één grote internationale wed strijd in ons land. Die topwedstrijd is een wens van het over twee jaar jubilerende NOC. Mocht Neder land de organisatie van de Olympi sche Spelen in '92 toegewezen krij gen, dan zal die wedstrijd in Am sterdam worden gehouden. Berkenhove Leidscliendam Tel. 070-201666 MOEDERDAGDINERTIP WIE STAAT ER ZONDAG IN DE KEUKEN? Da's geen vraag natuurlijk MOEDERDAG-MENU 5-gangen 42,50 (Laat het opruimen maar aan ons over) In den Houtkamp Van Diepeningenlaan 2, Leiderdorp, tel. 071-891288. Uw gastheer: P A. Kuivenhoven. Jc(n\(fuu\klc HOTEL - CAFÉ - RESTAURANT SUPER PHOTO aaktde>to k|eUrenfot°s waar v. Mandersloostr. 27 Alphen, 01720-73077 'Afènde 'f/et Speciale zalen accommodatie. Bar en billard. 35 Hotelkamers. Centraal gelegen. Ideale parkeergelegenheid. Venneperweg 471 2153 AD Nieuw Vennep Tel. 02526-87351 2341 GJ Oegstgeest de Kempenaerstraat 67 Voor uw f! zakenrelaties 's Maandags gesloten lil Fred en Anneke 1\(IC Stad Dijsstlblocm rj/^i jr t—i Baan 4 Warmond TH. 01711-10144 VOORSCHOTEN ook voor de betere mode O.O.: Kerko - Weber - Betty Barclay - Marianne enz. Schoolstraat 58-60. Tel. 01717-2682 Voor een totaalbeeld van al het schoenenexclusiefs in Nederland naar: De door de kou bevangen Sienders gaf op. Door zyn goede rijden ruk te van Goethem op naar de vierde plaats in het klassement, terwijl lp- - pel tiende kwam te staan. Via ondersteunend werk van Ab Verplancke wist Van Goethem zijn vierde plaats in de laatste rit over ruim 200 kilometer te consolide ren. Ippel moest in de laatste klim lossen. Zijn tiende plaats leek ech ter niet in gevaar, ware het niet dat de wedstrijdleiding Ippel bij de fi nish over het hoofd zag en hem van een lagere klassering voorzag. De Leidenaar viel daardoor, juist ach ter ploeggenoot Patrick van Pas- sel, terug naar de 14de plaats. Wagenweg 130, Haarlem Kerkplein la, Voorschoten Kempenaerstraat 4, Oegstgeest Pollihi Bruno Magli Met de American Express Kaart bent u van harte welkom bij bovenge noemde bedrijven. Ubenterzekervankwaliteitenser- vice. Want ai deze bedrijven hebben voldaan aan de selektiekriteria van American Express. Bovendien kunt u Horloges waar een Tevens vrouwenhart sneller dealer van van gaat kloppen Majorica Princestraat 24b, Katwijk. Tel. 01716-15793. er op een gemakkelijke manier beta len. U hoeft slechts de rekening te vra gen, de Kaart te tonen en te tekenen. Bent u nog niet in het bezit van de Kaart? Bij al deze adressen staan aan vraagformulieren voor u klaar. U kunt ook bellen: 020-5401777.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 19