'Overheid laks tegenover roken' Opel Kadett Aanslag op elektra- mast in Luxemburg Politie legt beslag op wapencollectie 'Geld belangrijker dan gezondheid' Eerst de mens, dan de auto. DONDERDAG 9 MEI 1985 PAGINA 13 LUXEMBURG (AP) - Twee explo sies hebben dinsdagavond aan de rand van de stad Luxemburg vier hoogspanningsmasten vernield. De schade was omvangrijk en vijf personen raakten licht gewond, al dus de politie. De ontploffingen deden zich kort na elkaar voor om 23.12 uur en ver nielden de elektriciteitsleiding tus sen de zuidelijke buitenwijken van Luxemburg en het dorp Leudelan- ge. Vijf personen liepen lichte ver wondingen op toen verscheidene CAO-FERRO - Het cao-conflict by chemisch bedrijf Ferro in Rotter dam, waar sinds zondag wordt ge staakt, zit muurvast. Een voorge nomen gesprek, gisteravond, is niet doorgegaan omdat de Ferro- directie niet kwam opdagen en de onderhandelaars van de Industrie bonden FNV en CNV derhalve voor niets naar het bedrijf kwa- Volgens Ferro-president H.J. Klapwijk is het bedrijf niet van plan om met nieuwe cao-voorstel len te komen nu de leden van de Industriebond FNV het laatste bod van de directie. kabels op twee snelwegen vielen en passerende auto's raakten. In .totaal waren acht voertuigen be trokken by ongelukken als gevolg van op de weg liggende kabels. Een woordvoerder van de politie zei dat de twee explosies zeer kort op elkaar waren gevolgd. 'Zij ver nielden één mast, maar omdat de masten met zeer sterke kabels aan elkaar verbonden zijn, gingen er nog drie masten om.' Het was nog niet bekend welk soort explosie ven bij de aanslag was gebruikt. In februari werd uit vier steen groeven in Luxemburg 375 kilo dy namiet gestolen. De autoriteiten legden destijds verband tussen de diefstal en nieuwe acties van ui terst linkse terroristen in West-Eu ropa. t enomLuxemburg ^e^erspeirin" UTRECHT (ANP) - De rijkspolitie heeft de afgelopen dagen op twee adres gen op. Die werden na enige uren sen *n Vleuten en Harmeien een flinke hoeveelheid vuurwapens en muni- weer opgeheven en er werden geen *n beslag genomen. Er zijn twee mannen aangehouden, van wie er een, arrestaties verricht De bewaking bekend heeft dat hij zijn wapenvoorraad te danken heeft aan inbraken en langs de grenzen met België, de diefstallen op kazernes en bij de Explosieven Opruimingsdienst in Culem- Bondsrepubliek en Frankrijk werd borg. verscherpt De ander heeft nog weinig willen zeggen over de herkomst van zijn Als gevolg van de aanslag bleef verzameling. Beide mannen, vrienden van elkaar, waren lid van een een groot deel van de stad Luxem- schietvereniging. Volgens de politie gaat het in beide gevallen om dolge- burg meer dan een uur zonder draaide verzamelaars", en zijn er geen aanwijzingen dat er een andere elektriciteit. achtergrond is voor de aanwezigheid van al het wapentuig. (foto ANP) DEN HAAG (ANP) - Het gezondheidsdenken door de overheid is ondergeschikt gemaakt aan de financieel economische belangen. Zij zegt zelf te pas en te onpas dat zij een ontmoedingsbeleid voert ten aanzien van het tabaksgebruik, maar haar beleid is niet anders te betitelen dan een ontmoedigend ontmoedigingsbeleid. Dat stelt de Stichting Volksgezondheid en Roken in haar jaarverslag over 1984. Van dat „ontmoedigend ontmoedi gingsbeleid" zyn volgens de stich ting genoeg voorbeelden. Zy noemt onder andere: de zeer lange ontstaansgeschiedenis van de ont- werp-tabakswet, de verlaging in het verslagjaar van de accijns om de tabaksindustrie te steunen en het feit dat de „waarschuwing" op tabaksprodukten nog steeds wordt ondertekend door de minister van volksgezondheid en milieuhygië ne, terwijl een ministerie onder die naam sinds 1982 niet meer bestaat. Uit door de stichting verzamelde gegevens blijkt dat de stijgende trend van het aantal rokers in 1984 jongens als meisjes, in de leeftyds- „Een voorbeeld van vakmanschap." ten opzichte van 1983 is omgebo gen. Er waren in 1984 4,1 miljoen rokers, een daling van het percen tage van 40 naar 39 (100.000 rokers minder). De daling is toe te schrij ven aan een afname van het per centage rokende vrouwen van 35 procent naar 33 procent, terwijl bij de mannen, ondanks verschuivin gen in diverse leeftijdsgroepen, per saldo het percentage gelijk bleef, f namelijk 44 procent. Industrie Uiterst belangrijk noemt de De tabaksindustrie is volgens de stichting is het jaarverslag de afna- stichting sterk in haar doen en la- me van het aantal rokers, zowel ten geïnteresseerd geraakt. Via „al lerlei slinkse methoden" probeer- groep van 15-19 jaar. Het totaal per centage rokers in deze leeftijdsca tegorie daalde van 25 procent naar 20 procent. In de groep van 10-14 jarigen is het percentage rokers ge lijk gebleven: 11 procent, wat vol gens de stichting een consolide ring betekent van de vrij scherpe daling in de afgelopen jaren. Het bewijs is geleverd. De nieuwe Opel Kadett werd ge kozen tot Auto van het Jaar 1985. Jurylid Willem Leniger van de Autokampioen stelde in zijn juryrapport: „Voor mij is de Opel Kadett dit iaar nummert nietalleenomdathiitoonaangevendisvoordeaërodvnamika van middenklasse-auto's, maar ook omdat hij eenvoorbeeld is van vakmanschap, veel waar voor ie ëeld éeeft en kan bo gen op een voortreffelijk dealer-netwerk." H ij is een van de vele journalisten die de nieu we Opel Kadett boven aan hun lijstje hebben gezet De meest gekochte auto van Nederland behoort nu ook tot de beste auto's ter wereld. Niet omdat hij de grootste is of de snelste of de zuinigste. Nee, omdat de nieuweOpel Kadett aan veel meer eisen voldoetdan andere auto's. Neem zijn onbeschrijfelijk mooie lijn. Zijn royale bin nenruimte. N eem zijn verbruik, dat aanzienlijk werd verlaagd. Afgebeeld: Opel Kadett 6LS. Neem zijn voorsprong in techniek, waardoor hij nóg minder onderhoud vergt en toch veel langer meegaat Neem de totale nieuwe Opel Kadett Een meesterwerk, ontworpen en gebouwd met de mens als uitgangspunt. Dit zijn slechts een paar lovende uitspraken van de Internationale Autojury over de nieuwe Opel Kadett. U bent nu aan de beurt. U mag het zeggen na een uitgebrei de proefrit in een van de vele uitvoeringen van de nieuwe Opel Kadett. Hij staat klaar bij uw Opel-dealer. Al vanaf f18.992,-* rijdt u in de Auto van het Jaar. Een zeer menselijk bedrag. De „Auto van het Jaar"-verkiezing wordt georganiseerd door: Autovisie, Daily Telegraph, L'Équipe, Quattroruote, Vi Bitagare, Stern. AUTO VAN HET JAAR'85. Af deneral Motors Nederland B.V., Rotterdam. Prijsden □p ELe specifikatiewijzigingen voorbehouden. BEREKEND OP DE TOEKOMST. de de industrie interne informatie los te weken, zo staat in het jaarver slag. De stichting heeft de tabaksin dustrie inmiddels laten weten hier van niet gediend te zyn en zy heeft gevraagd of de industrie zich voor taan rechtstreeks op zakelijke wij ze met vragen tot de stichting wil wenden, dan krijgt zij zonder om wegen een zakelijk antwoord. Volgens voorlichter J.G.M. Ne- lissen schakelde de industrie on der meer buitenlandse onderzoek- bureau's in die om informatie vroe gen, maar die bij navraag bij zus terorganisaties in het desbetreffen de land onbekend bleken. Uit deze „kinderachtige" handelwijze van de industrie spreekt volgens Nelis- sen angst voor de effectiviteit van de campagnes van de stichting. Die campagnes waren in 1984 vooral gericht op de preventie van het roken onder jongeren in de leeftijd van 12 tot en met 19 jaar en de bescherming van de niet-roker. Uit de respons op deze campagnes kan worden afgeleid dat deze cam pagnes zijn aangeslagen. Ook dit jaar, 1985, heeft de preventie van het roken onder de jeugd de groot ste aandacht. Daarnaast kunnen de overheid en de politieke ook dit jaar weer rekenen op aandacht van de stichting. De Stichting Volksgezondheid en Roken is opgericht in 1974 door het Wilhelminafonds, het astma fonds en de hartstichting. In het bestuur is ook het ministerie van WVC vertegenwoordigd. 'Doorgaan met opsporen nazi- misdadigers' AMSTERDAM (ANP) - De opspo ring van oorlogsmisdadigers moet doorgaan. Mr. P. Brilman, de lan delijke officier van justitie belast met die opsporing, zei dit gisteren in Amsterdam op de tweede dag van het symposium ter gelegen heid van het 40-jarig bestaan van het Rijksinstituut voor Oorlogsdo cumentatie (RIOD). „Het is goed dat de overheid de draad zes jaar geleden weer oppakte. De officier stelde zichzelf de vraag welk doel anno 1985 nog wordt gediend met die opsporing. Vergelding wilde hij het niet noe men. „Het rechtsgevoel is ge schokt en het betekent een hand having van de geschonden interna tionale rechtsnormen", aldus Bril- Conferentie mensenrechten kan beginnen OTTAWA (Rtr) - Vertegenwoordi gers van Oost en West kunnen met hun werk beginnen op de confe rentie over mensenrechten in Otta wa nadat een compromis is bereikt over de mate van openbaarheid. Het struikelblok voor het overleg van 35 landen in het kader van de Conferentie voor Veiligheid en Sa- menwerking in Europa (CVSE) was de wens van de NAVO-lidsta- ten om in het openbaar te getuigen van hun zorg voor de mensenrech ten. Landen van het Oostblok voel den hier niets voor, omdat het naar hun zeggen zou leiden tot confron tatie en spanning. Na twee dagen intensief onder handelen achter gesloten deuren hebben de gedelegeerden een pro cedurele doorbraak bereikt: lan den mogen publieke verklaringen afleggen aan het eind van de zes weken durende conferentie. Alle besluiten tijdens de verga dering moeten door consensus tot stand komen en de Canadese am bassadeur Harry Jay, de gastheer van de conferentie, zei over het compromis: „het principe van openbaarheid is gerespecteerd en in bepaalde mate toegepast". De Verenigde Staten hebben la ten weten dat zy kwesties aan de orde zullen stellen als de Sowjet- psychiatrie, godsdienstvrijheid en de behandeling door Moskou van joden en dissidenten.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 13