Steeds Leiden maakt grote kans op opleidings centrum werklozen 'Als je je nergens laat zien, ben je toch een beetje fout' LEIDEN Wachtruimte voor bus passagiers Stationsweg Forum voor scholieren over Tweede Wereldoorlog en fascisme nu wel geslaagd Ongeluk bij instappen bus WOENSDAG 8 MEI 1985 LEIDEN LEIDEN - "Voor welke oorlog, welk verzet dan ook; we zullen altijd moeten blijven herdenken". Nang Arsala, Af ghaan, sinds 1974 in Nederland. "Zolang een oorlog blijft doorwerken op kinderen, kleinkinderen, moetje her denken". A.E. Cohn, in de oorlog gebo ren als kind van joodse ouders "Het hangt af van jullie mentaliteit, jullie persoonlijke instelling. Als jullie het nuttig vinden om de fakkel bran dend te houden, moetén jullie blijven herdenken". J. van der Gaag, ex-ambas- sadeur in Cuba en Haïti en in oorlogstijd voorzitter van de Raad van Verzet en lid van het college van vertrouwensman nen dag in het jaar stilstaan bij de consequenties van oorlog, onderdruk king om de mensen wakker te houden, om herhaling te voorkomen, lijkt mij noodzakelijk". A. Verburg, studente psychologie en lid van het Leidse anti fascisten comité. "Herdenken is lering trekken en tege lijkertijd waakzaam zijn; het zijn lessen voor de toekomst". W. Pera, koerier, la ter districtsleider van de Binnenlandse Strijdkrachten in de periode 1943-1945. Persoonlijke antwoorden van forum leden die gistermiddag de vraag kregen voorgelegd: 'Hoelang gaan we door met herdenken?' Zo'n 200 jongeren, afkom stig van allerlei middelbare scholen uit Leiden en Oegstgeest, waren gekomen naar de Stadsgehoorzaal om te praten over het thema '1940-1945: Voltooid verleden tijd?'. Niet ontmoedigd door de geringe opkomst van vorig jaar had het 5 Mei-comité zo'n forumdiscussie toch weer aangedurfd. Dit keer met meer suc- Hoewel er geruchten gingen dat de scholieren nu 'verplicht' waren om de bijeenkomst bij te wonen, was een uur na aanvangstijd toch nog maar de helft aanwezig. Geen probleem, want de jon geren die waren overgebleven hadden nagedacht. Nagedacht over de gevolgen van een oorlog; niet alleen in Nederland maar over de hele-wereld. En Van der Gaag had het eigenlijk al aan het begin van het eerste uur voorspeld: "Een grote groep laat die problemen onverschillig. In de oorlog is ook het grootste gedeelte lauw gebleven. Dat zal je altijd blijven houden". Angstig De onderwerpen die werden aange sneden, wisselden elkaar snel af. Van de oorlog in Afghanistan werd overgescha keld naar de inval van de Verenigde Sta ten in Grenada en via fascisme kwamen we op de betekenis van verzetsdaden. De vragenstellers zaten duidelijk op de lijn: het herdenken van de Tweede We reldoorlog heeft alleen zin als je daarbij de huidige situatie betrekt, je telkens af vraagt: hoe staan wij er in 1985 voor en wat kunnen wij - om maar eens een ver derfelijke uitwas te noemen - tegen dis criminatie doen? Het forumlid, Y Kucuksen, bezitter van de Turkse nationaliteit en sinds 1965 in Leiden woonachtig, sprak hier bewo gen over. "De eerste tien jaar van ons verblijf hier, hadden wij geen enkele last van discriminatie. 300.000 Turken zijn naar Nederland gehaald om de economi sche crisis te bezweren. Wij hebben daaraan mee geholpen. Mijn jongste kind is hier geboren. Ik voel me heus ook een beetje Nederlander. De herden king is daarom Voor mij een herinnering. Een herinnering aan de tijden van wel- "Ik denk dat wat er met de joden is gebeurd, ons nu - weliswaar op een an dere manier - ook kan gebeuren. De op leving van een Centrumpartij maakt mij angstig. Dankzij waakzame actiecomités kunnen wij blijven ademen, maar als die groepen er niet zouden zijn, zóu het wei eens heel moeilijk voor ons kunneh wor den", aldus Kucuksen. Kritiek De kwalijke praktijken van de Cen trumpartij: moeten die nu wel of niet on der de aandacht van de mensen worden gebracht? Van der Gaag vertelde van de oude staatsman Drees (thans 97) te heb ben geleerd dat je er beter over kunt zwijgen, want dan bloedt zo'n partij langzaam dood. De leerlingen vonden het nogal hypocriet om er niet over te praten. "Doodzwijgen, doodzwijgen is dat voor en tijdens de Tweede Wereld oorlog ook niet gebeurd? Hebben jullie nu nog niets geleerd?", sprak een meisje fel. Er kwam meer kritiek los; kritiek aan het adres van uitgevers van schoolboe ken. De Leidse scholieren vonden dat een aantal gebeurtenissen in de geschie denisboeken veel te summier wordt be handeld. Waarom maar twee regels uit getrokken voor andere slachtoffers van het Hitler-regiem zijnde: homoseksue len, zigeuners en communisten? Waar om wordt er zo weinig ingegaan op de rol van Rusland en wat gebeurde er nu allemaal in Nederlands-Indië? De jeugd trok van leer. Kritisch en eer lijk. Ze maakten ruimschoots goed wat ze vorig jaar vergaten te doen. Bij het verlaten van de Stadsgehoor zaal hoorde ik nog het volgende: "Je kunt er wel over nadenken, maar als je je gezicht nergens laat zien ben je toch een beetje fout". De jongen doelde op de alom bekende uitdrukking: aan alleen met de mond belijden hebben we niets. Goed of fout? SASKIA STOELINGA Uitgeverij Meulenhoff en Sociëteit De Burcht organiseren een literaire avond rond de boekuitgave HET LAND DER LETTEREN Met medewerking van F.L. Bastet, J.M.A. Biesheuvel, Boudewijn Büch, Maarten 't Hart, Anton Korteweg, Karei van hetReve, Willem van Toom en Peter van Zonneveld. Donderdag 9 mei 1985. Aanvang 20.30 uur Sociëteit De Burcht, Brugsteeg 14, Leiden. Toegang vpor leden f 2,50, niet leden f 5,-. Redactie: Wim Brands Bart Jungmann Terrassen (1) "De gemeente voert een stimule rend terrassenbeleid in het kader van het streven tot verdere ver betering van de belevingswaarde van met name de binnenstad". Zes pagina's hebben ambtena ren van de gemeente nodig ge had om tot deze, lelijk geformu leerde conclusie te komen. Kran ten maken zich al jaren vrolijk over ambtelijk taalgebruik, maar veel schijnen ze zich er in het stadhuis niet van aan te trekken. Het kunnen toch alleen kamer geleerden zijn die de 'belevings waarde van met name de binnen stad' afmeten aan koffiedrinken op een zonovergoten terras. Inhoudelijk komt deze 'Notitie inzake het gemeentelijk terras senbeleid' nauwelijks verder dan het intrappen van ongeveer alle Leidse horeca-deuren. De raads leden wilden na de behandeling van de nota 'Leiden de moeite waard' een rapport over het ter rassenbeleid, nou dat hebben ze gekregen. Eerst wordt er een hele pagina losjes gefilosofeerd over het le ven in de stad: een stad moet het hebben van musea, een winkel apparaat, horecavoorzieningen en gezelligheid op straat... Tsja. Wie zou de opstellers van deze notitie daarop willen tegenspre ken. "Maar een stad heeft meer nodig", gaat het waarschuwend verder. Welaan, voor de draad er "Een stad moet ook karakter van zichzelf hebben. Men moet er zich thuis voelen". Ach, ja na tuurlijk, nooit bij stilgestaan. Een stad moet ook karakter van zichzelf hebben... "In het geschetste stadsbeeld zijn terrassen eigenlijk onmis baar", komt men dan eindelijk enigszins terzake. "Uitgangs punt van het gemeentelijk terras senbeleid is het feit dat het stads beeld niet zonder terrassen kan". U merkt het wel, de verbeelding is in Leiden aan de macht. Terrassen (2) Er is nu zo'n duizend vierkante meter terrasruimte, zo is uitgere kend. Vooral kleintjes en slechts een paar grote. We hebben de Stille Mare, Burchtplein, Stads huisplein en Morspoort en bin nenkort Boommarkt en het Vrouwenkerkplateau te ver wachten. Waar mogelijk wordt de komst van terrassen gestimu leerd. Wie een flink terras heeft, krijgt een voordeeltje met de pre- cario-heffmg. Nieuws is dat aller minst. Overdekte terrassen zijn er nog niet in Leiden, maar dat ligt niet aan de gemeente. Graag zelfs. Een dekschuit mag ook, als het niet teveel problemen voor de scheepvaart en overlast voor de buurt geeft. De laatste voorwaar de geldt natuurlijk ook voor de terrassen op vaste grond. Be stemmingsplannen zeggen ver der niets over terrassen en dat is maar goed ook. "Een dergelijke detaillering is ongewenst, niet nodig en ook niet goed moge lijk". Voorwaar een ferm standpunt en eigenlijk het enige dat we in deze notitie zijn tegengekomen. "Het gemeentelijk terrassen beleid zal op de huidige voet worden voortgezet" en dat is toch een geruststellende gedach te. Goed voor de belevingswaar de van de binnenstad, haar be woners en gebruikers. Jachthaven (1) Hoe was de reactie van de ge meenteambtenaar die op 24 april de brief van watersportvereni ging 'De Kooihaven' op zijn bu reau kreeg? Schoot hij in een or- kanische lach of schudde hij meewarig het hoofd, verbaasd over zoveel tegenslag? Toelichting: "Geachte Raad, hierbij verzoeken wij u vriende lijk om ons terwille te zijn bij het zoeken naar een oplossing tot het verwerven van een eigen jacht- Een terras op een dekschuit in de overlast geeft. Dat laatste heeft in c haven met betaalbare ligplaat sen". "Reeds meer dan elf jaar heeft de vereniging hieraan gewerkt, nadat zij in overleg met de ge meente Leiden vrijwillig het voormalige onderkomen, het als jachthaven ingerichte terrein aan de Sumatrastraat, hadden verla ten in verband met een industrie uitbreiding. Ook toen zijn er di verse toezeggingen gedaan en plannen gemaakt, doch tot op heden zonder resultaat". En nu het aanhangsel, al lezen de wordt al snel duidelijk dat de vereniging een verbeten strijd heeft gevoerd om een eigen ha ven te krijgen. Maar helaas, tot nu toe - zoals ze zelf al schrijven - zonder succes. En je weet dan ook niet of je in de lach moet schieten, terwijl je ogen langs al die wapenfeiten schieten of niet. De vereniging zelf zal het lachen inmiddels wel verleerd hebben. Jieuwe Rijn. Mag wel van de gemeent geval (Odessa) de gemoederen danig Laten we maar eens een inven tarisatie maken. In totaal heeft de vereniging in de periode Ï974 - 1984 achttien bezoeken ge bracht aan wat we gemakshalve maar officiële instanties zullen noemen (de gemeente bijvoor- bèeld); er werden twaalf brieven geschreven; er vond twaalf maal telefonisch overleg plaats; we noteren zeventien gesprekke- n...en zo kun je nog wel even doorgaan met opsommen. Jachthaven (2) De indruk ontstaat in elk geval dat de heren en dames telkens met hoofd tegen de muur zijn ge lopen of nog beter geformuleerd: van het kastje naar de muur wer den gestuurd, tegen de muur knalden, vervolgens weer naar het kastje liepen, grote tenen be schadigden en zo voort. Als er een Nobelprijs voor doorzet- e, graag zelfs, als het maar geen verhit. (archieffoto) tingsvermogen bestond, zou die •ndaag nog dienen te worden uitgereikt aan de watersportver- niging 'De Kooihaven'. Terug naar de brief: sinds be gin 1982 voert de vereniging overleg met de gemeente over een stukje grond op het indus trieterrein 'De Waard'; op die plaats, zo betoogt 'De Kooiha ven', zou een jachthaventje kun nen worden aangelegd. "Tot nu toe is daarover niéts schriftelijk vastgelegd, omdat op schriftelijke verzoeken onzer zijds vrijwel altijd mondeling wordt gereageerd, zowel door wethouders als ambtenaren". Wat een ellende. Het einde van de brief: "De wa tersportvereniging 'De Kooiha ven' is u bijzonder erkentelijk in dien u uw invloed zoudt willen aanwenden om aan bovenstaan de doelstelling gestalte te ge- Optimisten. Serre woning dakkapel garage U wilt een woning bouwen of een serre, een garage, dakkapel of bedrijfsruimte. Maar u ziet tegen de hoge kosten op? Door onze deskundige aanpak, kennis en ervaring kun nen wij voor u veel geld verdienen bij ont werp en uitvoering van ieder bouwplan. Voor vrijblijvend en kosteloos advies eouwBURo yJ ZEVENHOVEN LIJ ARCHITEKTUUR BOUWTECHNIEK WOJEKTORGANISATIE TEL. 0171* -3500 MOLENLAAN 3 239* AR HAZERSWOUDE RIJNDIJK LEIDEN - Bij het instappen van de bus is een Leidse vrouw gister ochtend gewond geraakt. Op het Stationsplein wilde zij in bus 48 stappen, maar de chauffeur had haar niet opgemerkt. Hij sloot de deuren, waardoor haar tas klem kwam te zitten, en reed weg. De vrouw, die hierop niet bedacht was, kwam te vallen. Zij is voor on derzoek naar het ziekenhuis ge bracht. Verdachte Leidse moord voorgeleid LEIDEN - De verdachte in de zaak van de moord op de Leidse jongerenpastor Ben Juffermans is vanochtend voorgeleid voor de of ficier van justitie, mevrouw Klop- per-Gerretse. De man, een 38-ja- rige inwoner van Leiden, was vrij dagavond aangehouden. Hij vol hardt nog steeds in zijn stilzwijgen, aldus de politie die het onderzoek naar de moord nog voortzet. ADVERTENTIE LEIDEN - De Leidse Stationsweg krijgt dit jaar een nieuwe wachtac- commodatie voor busreizigers: een paviljoenachtig complex van allu re met een verwarmde wachtruim te, reizigersinformatie en een buf fet. De nieuwe accommodatie, die in het verlengde van de oversteek plaats tegenover het station kómt te liggen, zal bestaan uit een ranke stalen spanconstructie met een licht-doorlatende kap van kunst stof. Aan weerszijden van het lang gerekte complex kunnen vier bus sen stoppen. Deze stopplaatsen worden gemarkeerd door hoge ko lommen met spandraden (zie teke ning) die voortvloeien uit de con structie. Aan het begin en eindpunt van de accommodatie, waarvan het dichtst bij het station gelegen lo kaal wordt verwarmd. De ver warmde wachtaccommodatie grenst aan een buffet waar koffie en versnaperingen verkrijgbaar zullen zijn. Tussen het begin- en eindpunt van het complex is in de openlucht, al of niet beschut tegen de wind, ook de nodige zitgelegen heid gecreëerd. Reclametoren Karakteristiek voor het wachtpa- viljoen is een fraai geconstrueerde reclametoren waarin de openbare verlichting en een klok zullen wor den opgenomen. In de wachtac commodatie is voorts een telefoon cel, een brievenbus, de nodige rei zigersinformatie over vertrektijden van de bussen en een stadsplatte grond opgenomen. De staalconstructie van de wachtaccommodatie wordt waar schijnlijk in een heldere kleur blauw geschilderd, behalve de re clametoren die wit wordt en het buffet dat uit lichtgrijze panelen wordt opgetrokken. De licht-door latende overkapping wordt ver vaardigd van een witte kunststof. Langs de geperforeerde stalen spanten zal in de lengterichting van het complex een doorlopende verlichting worden aangebracht zodat de accommodatie 's avonds niet onbehaaglijk bij de busreizi gers zal overkomen. De wachtloka len krijgen stalen kozijnen met vei ligheidsglas. Het tot de verbeelding spreken de complex, waarin de nadruk ligt op de constructie en techniek, is een ontwerp van de Amsterdamse architect Hans van Heeswijk. Een jonge architect (1952) die enige tijd werkzaam is geweest bij het bu reau van Aldo van Eyck en Hans Bosch en door de gemeente Leiden is geselecteerd uit een groep jonge architecten die zich in 1983 presen teerden op de eerste biennale van jonge Nederlandse architectèn in Amsterdam. Van Heeswijk viel op met zijn prijsvraagontwerp voor een operagebouw in Parijs. Eigentijds De Amsterdamse architect zag zich genoodzaakt de wachtaccom modatie voor de Leidse Stations weg zo weinig mogelijk gewicht te geven omdat het niet onderheid wordt. "Ik heb met mijn ontwerp de eigen tijd willen weergeven en met de beschikbare mogelijkhe den een zo knap mogelijke techni sche constructie willen maken", verklaart hij desgevraagd. Van Heeswijk is daarbij duidelijk geïn spireerd door beroemde architec ten als Duiker en Van der Vlugt die hun bouwwerken ook op indus triële wijze vormgaven en daarmee de schoonheidszin wisten te prik kelen. De kosten van de wachtaccom modatie, geschat op bijna drie ton, komen voor rekening van de ge meente. De NZH draagt slechts in geringe mate bij. Het buffet zal door de gemeente worden ver huurd en ook de reclamezuil zal nog wat geld in het laatje brengen. De bedoeling is dat na de vakantie met de bouw wordt begonnen zo dat de wachtaccommodatie nog voor het einde van dit jaar gereed zal zijn. LEIDEN - De gemeente Leiden krijgt mogelijk nog dit jaar een zogenoemd centrum voor beroepsoriëntatie en beroepsoefening (CBB). Dat is een opleiding waar laag- of ongeschoolde werklozen zich alsnog kunnen bekwamen in een vak waardoor ze.meer kansen hebben op een baan. Tevens kunnen daar mensen uit culturele minderheden terecht die in hun land van herkomst een redelijke opleiding hebben gevolgd, maar hier met die diploma's door taalproblemen niet aan de slag kunnen. Geheel rechts op de tekening staat de toekomstige reclametoren, die pal tegenover het station komt. Direct rechts daarvan het verwarmde wacht lokaal met buffet. Een tweede afgesloten ruimte is meer naar links op de tekening te 'zien. De wachtaccommodatie komt op de middemberm Stationsweg, waar nu de haltes staan voor de stadsbussen. Het ministerie van onderwijs heeft de gemeente Leiden toegezegd dat zij in principe in aanmerking komt voor een CBB. Het ministerie on derzoekt echter nog hoe dit cen trum moet worden bekostigd. Ge meenteambtenaar C. de Mooy (eco nomische zaken) verklaart dat een definitieve beslissing over de komst van het centrum naar Lei den binnen nu en enkele maanden wordt verwacht. Als de beslissing snel valt, zou nog dit jaar kunnen worden begonnen met de bouw van een onderkomen voor het CBB. Waarschijnlijk kunnen de opleidingen dan rond 1 januari 1986 beginnen. Op het Leidse CBB kunneh in eerste instantie in totaal 55 werklo zen tegelijk worden geplaatst. De opleidingen duren in de regel tus sen de 6 en 18 maanden, afhanke lijk van het opleidingsniveau van de werklozen. Met laag- en onge schoolden worden mensen be doeld die respektievelijk enkele ja ren lager beroepsonderwijs en een niet afgemaakte lagere schoolop leiding hebben gevolgd. Het is de bedoeling dat werklo zen uit de Leidse regio, de duin- en bollenstreek en de Aar- en veen- streek op de Leidse CBB terecht kunnen. Omdat het centrum goed bereikbaar moet zijn met trein, bus en auto, overweegt de gemeente het nieuwbouwpand voor het CBB neer te zetten in de buurt van de Lammeschansweg. Een verzoek van de gemeente Leiden voor een centrum voor be roepsbegeleiding en beroepsoriën tatie is in het verleden een keer af gewezen door het ministerie voor onderwijs. Mevrouw M. Passchier van de gemeentelijke afdeling on derwijs legt uit dat dit destijds lou ter en alleen om financiële redenen is gebeurd. "Het ministerie heeft nooit ontkend dat er aan een derge lijk centrum grote behoefte is in deze regio", stelt ze. Hoe groot de behoefte is, blijkt uit de. cijfers die De Mooy opsomt. In de gebieden van de gewestelijke arbeidsbureau's (GAB's) in Lei den, Lisse en Alphen staan in to taal 19.000 werklozen ingeschre ven. Daarvan zijn er 13.000 die als laag- of ongeschoold kunnen wor den aangemerkt. De toewijzing van plaatsen op het CBB gebeurt via de arbeidsbu reaus. Daarom moet iemand, die in aanmerking wil komen voor een plaats in het centrum ingeschreven staan bij het GAB als werkzoeken de. Hij hoeft echter niet noodzake lijkerwijs uitkeringgerechtigd te zijn. Een werkloze die tot de oplei ding wordt toegelaten, krijgt eerst een zogenoemde beroepsoriënta tie. Daarbij wordt gekeken welke bekwaamheden hij of zij heeft, hoe hoog het opleidingsniveau is en naar welke beroepsector zijn of haar voorkeur uitgaat. Vervolgens krijgt de werkloze een opleiding waarmee hij - laaggeschoold - vakman kan worden. Eventueel kan hij daarna 'doorstromen' naar een centrum voor vakopleidingen voor volwassenen.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3