Kunstuitleen nog dit jaar op eigen benen 'Saamhorigheid buurtbewoners is na al die jaren gebleven' rekening met invaliden Voorhout houdt weinig Gemeente stelt zich twee jaar garant H 'meer bepleit snel betere verbindingen Man bedreigd Hoogtepunt met pistool Dronken man tankt zonder te betalen Inbrekers betrapt VLOK krijgt machtiging van minister om via kabel uit te zenden 'Vaak kwestie van mentaliteit' WOENSDAG 8 MEI 1985 PAGINA 31 ALPHEN AAN DEN RIJN De privatisering van de Kunstuitleen in Alphen krijgt nog dit jaar, rond sep tember/oktober, zijn beslag. Een stichting met de wellui dende naam 'Beeldende Kunst Rijnstreek' is in op richting, voorzitter van het voorlopig bestuur is A. Slot, tevens lid van de Kulturele Raad. De meest opzienbarende medede ling in de nota over de privatise ring, die wethouder H.W. den Duijn (sociaal-culturele zaken) gis teren van een toelichting voorzag, is echter dat een en ander met fi nanciële steun van de gemeente van de grond komt. Voor 1985 kan de stiching rekenen op een garan tie van 30.000 gulden, in 1986 is dat bedrag 15.000 gulden. Dat het college is afgestapt van het standpunt dat de verzelfstandi ging van de kunstuitleen zich zon der enige geldelijke steun van de gemeente zou moeten voltrekken, zit hem in de problemen die men tijdens de voorbereidingen zag op doemen, verklaarde Den Duijn de ommezwaai. Een garantstelling blijkt nodig om kennelijk te ver wachten problemen met de kosten voor personeel, huisvesting en or ganisatie te kunnen opvangen. Af gesproken is dat de kunstuitleen, ongeacht het tijdstip waarop de privatisering een feit zal zijn, over het hele jaar 1985 en'over het hele jaar 1986 een beroep op de garantie kan doen op basis van de jaarlijkse afrekening. De gemeente op haar beurt spreekt dan de saldireserve De commissie voor de sociaal- culturele zaken heeft gisteravond zonder enige discussie met de nota ingestemd, zij het dat het hoofd stuk 'personeel' op verzoek van Den Duijn achter gesloten deuren werd behandeld. Het is de bedoe ling dat met de stichting ten aan zien van het personeel een speciale regeling wordt getroffen. De stich ting mag volgens die regeling zelf uitmaken wie zij in dienst neemt. Als zij de twee ambtenaren die bij de huidige kunstuitleen werken niet wenst 'over te nemen' of als de medewerkers zelf niets voor hun nieuwe werkkring voelen, dan wordt met hen een regeling getrof fen. Komen zij wel in dienst van de nieuwe kunstuitleen, dan 'deta cheert' de gemeente hen. Dit om dat, zo legde Den Duijn uit, een be ginnende stichting niet kan wor den opgezadeld met zaken als pen sioenopbouw. Uit het feit dat de wethouder er in het openbaar ver der geen inhoudelijke mededelin gen wilde doen, kan de conclusie worden getrokken dat er aan de re geling nog haken en ogen zitten. Het is de bedoeling dat de kunst uitleen allerhande zaken van de ge meente overneemt. De elfhonderd abonnees van de kunstuitleen krij gen één dezer dagen een brief in de bus waarin wordt meegedeeld dat de gemeente de kooptegoeden, in totaal goed voor een bedrag van 17.000 gulden, aan de stichting overdraagt. Wie het daar niet mee eens is, kan zijn of haar kooptegoe- d(en) terugvorderen. Voorts is af gesproken dat de stichting het hele gemeentelijk kunstwerkenbezit (waarde ongeveer 1,5 miljoen) 'om niet', voor nop dus, in handen krijgt. Bij een faillissement van de kunstuitleen, volgens Den Duijn overigens alleen in theorie moge lijk, krijgt de gemeente de werken weer terug. Het werk van de drie BKR-kunstenaars in Alphen krijgt de kunstuitleen alleen in beheer. De gemeente blijft eigenaar. Met de computer kunnen twee dingen worden gedaan: de stich ting huurt de apparatuur van de gemeente of deze wordt met een jaarlijkse afschrijving aan de stich ting overgedragen. Een keuze is nog niet gemaakt. Een inventaris is zo'n beetje het enige wat de ge meente de kunstuitleen zal ont houden: het reeds aanwezige mate riaal in het onderkomen aan de Wilhelminalaan wordt dan ook 'in beslag genomen'. Over de huisvesting wist Den Duijn te vertellen dat dat voorlopig wel snor zit. Berichten als zou het pand worden gesloopt om plaats te maken voor nieuwbouw doet hij af als geruchten. "Bij de gemeente is vooralsnog niets bekend over mo gelijke bouwplannen. Als het wel zover komt, dan zijn wij moreel en daadwerkelijk verplicht voor ande re huisvesting te zorgen". Zowel Den Duijn als Slot en Kul turele Raad-voorzitter P. van Uden, wiens club de taak erbij krijgt de zeven leden van het stich tingsbestuur te benoemen, toon den zich dik tevreden over het feit dat de privatisering, een door alle partijen al lang gekoesterde wens, in zicht is. Den Duijn zei het volste vertrouwen in de kunstuitleen nieuwe stijl te hebben. Slot stelde ten aanzien van de garantstelling met onverheuld genoegen vast dat 'wij het financieel beleid van de ge meente doorkruisen' en sprak zijn waardering uit voor 'de moed van de wethouder om tegen dat beleid in te gaan'. Van Uden ziet een meer dan zonnige toekomst. "De groei zit er bij de kunstuitleen nog steeds in, we moeten zelfs al voor zichtig zijn met abonnementen aan het bedrijfsleven. De bedrijven leg gen behoorlijk beslag op de collec tie en particulieren moeten toch voorrang hebben". VOORHOUT De straten en de openbare gebouwen in Voorhout zijn over het al gemeen moeilijk begaan baar en bereikbaar Voor ge handicapten in een rolstoel. Dat is een conclusie die kan worden getrokken uit een bereikbaarheids- en toegan- kelijkheidsonderzoek in het bollendorp dat onlangs is afgerond. Gisteren werden in het gemeente huis van Voorhout de resulaten van het onderzoek aan burgemees ter M.Th. van de Wouw overhan digd. Volgens de werkgroep, die het onderzoek ten behoeve van ge handicapten en oudere weggebrui kers in het bollendorp heeft ver richt, kan met betrekkelijk een voudige middelen, zoals het verla gen van stoepranden, een groot aantal knelpunten in het dorp wor den weggenomen. "Bovendien is er in veel gevallen ook sprake van een mentaliteits kwestie", aldus mevrouw A.A. van der Meer-Mannak, voorzitter van de werkgroep, bij de presentatie van het rapport. Zij doelt daarmee onder meer op verkeerd gepar keerde auto's en op de stbèp uitge stalde goederen en vuilniszakken. Over het algemeen blijkt dat een veel in Voorhout minder goed, dan wel niet geheel toegankelijk voor gehandicapten. De oorzaken zijn: hoge stoepen en drempels, moei lijk te openen deuren, obstakels na binnenkomst, onvoldoende draai ingsmogelijkheden voor rolstoelen en bellen die te hoog zitten. Opval lend is dat artsenpraktijken in Voorhout zeer moeilijk toeganke lijk zijn, aldus het rapport. In het rapport wordt onder meer aandacht besteed aan de bereik baarheid en de begaanbaarheid van de Herenstraat, de wijk Oos thout en het sportcomplex, alsme de de toegankelijkheid van diverse openbare en andere voorzieningen. Volgens de werkgroep kan het rap port ook een bijdrage leveren aan het voorkomen van ongewenste si tuaties in het nog te bouwen ge deelte van de nieuwbouwwijk Oos thout. De groep mensen waarom het in het onderzoek gaat is volgens de werkgroep groter dan veelal wordt aangenomen. "Aangenomen mag worden dat ongeveer negen pro cent van de bevolking van Voor hout moeilijkheden ondervindt bij de dagelijkse handel en wandel", aldus de werkgroep. PRIJZEN - Maaike van Eyk (Kat wijk), Ingrid de Meyer (Heemste- de), Caroline v.d. Burg (Noordwijk) en Robert Jan Scheer (Lisse) heb ben prijzen gewonnen bij de kleur- platenwedstrijd van het scouting- district bollenstreek. De kleurwed- strijd werd gehouden ter gelegen heid van het bloembollencorso. De kleurplaten werden beoor deeld door de ontwerper van het corso, Kees van Driel. Aan de wed strijd hebben 1500 kinderen mee gedaan. HAARLEMMERMEER - Het we gennet in de Haarlemmermeer moet snel worden aangesloten op het landelijk wegennet. Dat vinden burgemeester en wethouders van Haarlemmermeer. In een brief aan de minister van verkeer en water staat schrijven zij dat de S-20, moet worden aangesloten op de rijkswe gen naar Den Haag en Rotterdam. Nu eindigt de S-20 in de Haarlem mermeer. Het is de bedoeling dat deze weg aan het eind van de jaren tachtig in de richting van Zuid- Holland wordt doorgetrokken. Het college schrijft dat de econo mische bedrijvigheid rond de luchthaven Schiphol van groot be lang is voor de economie van Ne derland. Het is daarom dringend gewenst dat aansluiting van de Haarlemmermeer op het landelijk wegennet uitstekend is. Het verkeer vanaf de S-20 dat naar het zuiden wil, is nu genood zaakt een grote omweg te maken over Roelofarendsveen. Het ver keer moet daarbij gebruik maken van drukke tweebaanswegen. Ver keer van en naar Den Haag moet nu gebruik maken van de smalle Hoofdwegen langs de Hoofdvaart of van de Lisserweg'in de Haarlem mermeer en de afslag nabij Abbe- nes. Vooral de wervingsactiviteiten van Holland International Distri butiecentrum, waaraan ook het mi nisterie van verkeer en waterstaat deelneemt, heeft tot gevolg dat de gemeente Haarlemmermeer gere geld verzoeken ontvangt van-be drijven die zich in de omgeving van Schiphol willen vestigen. De gemeente Haarlemmermeer heeft hiervoor terreinen ter grootte van 15 hectaren, nabij Nieuw-Ven- nep beschikbaar. Ook in het rap port 'De economische betekenis van Schiphol' staat omschreven dat er te weinig aanbod is van be drijfsterreinen met goede aanslui tingen op het landelijk wegennet. Nieuw-Vennep zou, volgens burge meester en wethouders van Haar lemmermeer, hiervoor een uitste kend alternatief bieden, als ten minste de aansluiting op de rijks wegen er komt. Ook in de structuurschets stede lijke gebieden uit 1983 is gewezen op de nationale betekenis van Schiphol als economische groei- poot. Wil deze toekomst ook in de toekomst gehandhaafd blijven en wil Schiphol concurrentie kunnen bieden met andere internationale luchthavens dan zal de regio, waar onder ook Nieuw-Vennep valt, op timaal op het rijkswegennet moe ten worden aangesloten, aldus het college van Haarlemmermeer in de brief aan de minister. door Kees van Kuilenburg nen waren om een vereniging in de Oranjebuurt op te richten. Dat werkte uitstekend. Een groot aan tal bewoners was dan ook in de pakruimte van een bollenschuur van de firma E. J. van der Zaal in de Nieuwstraat aanwezig om de eer ste vergadering bij te wonen. Er werden snel spijkers met koppen geslagen en 10 mei 1945 werd de vereniging opgericht. Kinderen Dat initiatief bleek een succes. Het overgrote deel van de gezinnen in de Oranjebuurt gaf zich op als lid van de kersverse vereniging. Nadrukkelijk werd in die eerste vergadering besloten dat de buurt- vereniging er in de eerste plaats voor de kinderen was. Een voorne men dat de vereniging in al die ja ren trouw is gebleven. Wel kwa men er in de loop der jaren activi teiten als kaarten, kienen en to neelspelen voor oudere buurtbe woners bij. Maar het kind bleef nummer een bij 'Wilhelmina'. Van de eerste tien jaar is weinig bekend. "Of er nu geen notulen zijn gemaakt of dat ze zijn verdwe nen is ons nog niet duidelijk. We hebben overal geïnformeerd, maar tot op dit moment is er niets boven water. Dat is jammer, want het is best leuk om het een en ander van de ontstaansgeschiedenis te weten te komen over onze vereniging", zegt huidig secretaris Ton Weyers van 'Wilhelmina'. Wel duidelijk is dat het eerste be stuur veel medewerking kreeg van de buurtbewoners voor het eerste kinderfeest. "Uit verhalen van mensen die .dat als kind hebben meegemaakt, hoorde ik dat er cho colade, suiker en andere levens middelen werden gegeven als prij zen. Dat stonden die mensen af, terwijl ze zelf nog maar nauwelijks iets te eten hadden. Dat geeft een beetje aan hoe er in die tijd werd geleefd met elkaar. Men had wat voor een ander over". Saamhorigheid Die saamhorigheid is na al die ja ren gebleven. "Daarom", zegt Weyers, "woon ik zo graag in Lisse. Ik ben een geboren Hillegommer, maar die sfeer die je in Lisse treft, vind je daar niet". Nog steeds zijn veel gezinnen in de wijk lid van i de praalwagens uit de optocht, die ter gelegenheid i 'Wilhelmina'. Weyers: "Nu heeft de vereniging 160 leden. Dat zijn er in het verleden wel eens ruim 200 ge weest, maar met dit aantal kunnen we nog steeds goed uit de voeten". Jaarlijks organiseert de vereni ging een groot aantal activiteiten. Het hoogtepunt voor de kinderen is de jaarlijkse uitgaansdag. Dan gaat 'Wilhelmina' op stap met on geveer 200 kinderen. Om dat alles in goede banen te leiden, gaan er 20 begeleidsters mee. De trots van 'Wilhelmina' is de toneelvereniging. Twee keer per jaar geeft de de toneelgroep een uitvoering. "Dat is iedere keer weer een groot succes, althans af gaande op de reacties van de le den", vertelt Weyers, die zelf toneel speelt. LEIMUIDEN - De politie van Lei- muiden speurt naarstig naar de in zittende van een blauwe auto die maandagavond getuige moet zijn geweest van een incident waarbij met een vuurwapen is gedreigd op de brug bij de Leimuidense Oos- terweg. Een fietser uit Nieuwveen en twee Hagenaars van 21 en 24 jaar zaten daar elkaar dwars, aldus de lezing van de politie, waarop één der Hagenaars de fietser met een pistool zou hebben bedreigd. Het duo werd later op de plaatse lijke camping aangehouden. Van het vuurwapen was toen al geen spoor meer te bekennen. De politie acht het niet uitgesloten dat de twee het vuurwapen in de Drecht hebben gegooid. Het hoogtepunt van de feeste lijkheden ter gelegenheid van het jubileum is vrijdag 10 mei. Dan is de jubileumfeestavond in gebouw 'De Voorhof. Op het programma saat het toneelspel 'Gevaarlijk snoepgoed', een verloting met bal Om het jubiluemfeest financieel mogelijk te maken zijn er de afge lopen weken 4000 loten verkocht. Bovendien heeft de vereniging voor het eerst in het bestaan een kleine subsidie van de gemeente Lisse gekregen om ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan iets extra's te kunnen doen. "Maar voor de rest betalen we alles zelf en hoeven we nooit een beroep op de gemeen schap te doen. Daar zijn we wel een beetje trots op", zegt Weyers. De kinderen zijn een week later aan de beurt. Zaterdagmiddag 18 mei staat er voor de jeugd van de NOORDWIJK - De gemeentepoli tie in Noordwijk heeft gisteren een 24-jarige Leidenaar aangehouden. De man bestuurde, volgens de po litie, zijn personenauto terwijl hij onder invloed van sterke drank verkeerde. Na zijn aanhouding weigerde hij een bloedproef te ondergaan. Te vens bleek dat de man eerder op de avond bij een benzinestation aan de Van de Mortelstraat benzine had getankt en daarna zonder te betalen was weggereden. Tegen de Leidenaar is proces verbaal opgemaakt. VOORHOUT - Een bewoner van een pand in Schoonoord in Voor hout heeft gisteravond twee inbre kers betrapt in zijn woning. De man hoorde gerommel in de keu ken en ging poolshoogte nemen. In de keuken stonden twee jongens, die prompt de benen namen. Zij zijn het huis binnengekomen na het forceren van een buitendeur. Er wordt niets vermist uit de wo ning. Oranjebuurt een play-backshow op het programma, een nieuwe ac tiviteit van 'Wilhelmina'. "De kin deren willen niet meer blokjes ra pen of zaklopen. Daarom moet je voortdurend inhaken op de actua liteit wat de kinderspelen betreft. Nu is dat die play-backshow. Vol gend jaar staat er misschien weer wat anders op het programma. Dat weet je nooit. Gewoon om je heen blijven kijken en je aanpassen. Dat is waarschijnlijk het succes van de vereniging", aldus Weyers. KATWIJK - De Vereniging voor Lokale Omroep Katwijk (VLOK) heeft een zendmachtiging verkre gen van het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur (WVC). De streekomroep Rijnland kan daarmee op basis van reeds ge maakte afspraken met de VLOK op 18 mei beginnen met uitzenden. Zoals bekend heeft de VLOK zich bereid getoond om 'Rijnland' onder haar paraplu toegang te ver-, lenen tot de Katwijkse kabel. Zon der die afspraak was de streekom roep genoodzaakt bij de grens van Katwijk een filter te plaatsen. Val kenburg, dat in het 'verlengde' van de Katwijkse kabel ligt, zou in dat geval verstoken blijven van de uit zendingen. Voor de VLOK betekent het be sluit van WVC dat nu met de ge meente verder wordt gesproken over de financiële kant van de zaak. Zodra de gemeente zich kan verenigen met de begroting, zal de VLOK een aanvraag voor subsidie indienen. Volgens VLOK-secreta- ris H. Roelevink zal het in elk geval nog geruime tijd duren voordat de VLOK zelf overgaat tot het verzor gen van uitzendingen. Mevrouw A.A. van der Meer-Mannak: "Hindernissen voor gehandicapten vaak kwestie van mentaliteit". (foto PR) LISSE - De bevrijding van ons land op 5 mei 1945 zorgde voor veel feestvreugde. Spontaan werden in straten en buurten in tal van plaat sen van ons land comités opgericht die in een paar dagen tijd een feest programma uit de grond stampte. In veel gemeenten waren in 1945 zelfs meerdere comités actief. Zoals in Lisse. Daar werd in die meidagen straatsgewijs feestge vierd. Zelfs op de langgerekte Hee- reweg was een buurtvereniging ac tief. De meeste buurtverenigingen in Lisse hadden echter maar een kort bestaan. Veelal waren zij al leen maar in het bevrijdingsjaar ac tief. Met uitzondering van buurtver eniging 'Wilhelmina' uit de oranje buurt. Die heeft al die jaren over leefd en is nu nog als enige buurt vereniging in Lisse overgebleven. Dit jaar bestaat de vereniging dan ook 40 jaar. Kort na de bevrijding namen twee Oranjebuurtbewoners, A. Boot en M. Beyk, het initiatief om ook in hun buurt een vereniging op te richten. Overal in de wijk wer den raambiljetten opgehangen. Daarin werd gemeld dat er plan-

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 31