DE TREIN IN DE PAUS. Lubbers boos over PvdA-brief Weggehaalde kinderen weer terug bij ouders Een rustig dagje Politie massaal op jacht naar drietal Haagse man bekent moord 'op geldloper Van den Berg stelt eisen Ongeval in silo Inzake kruisraketten Perfecte roof in Groningen Eis drie jaar voor brandstichting Incidenten blijven geheim ZATERDAG 4 MEI 1985 BINNENLAND PAGINA 5 ROTTERDAM (GPD) „Ik heb steeds gedacht dat het om een ont voering ging. Werkelijk". Maria Hagen, de vrouw uit de Rotterdam se woongroep die gisteren na pre cies een week weer op vrije voeten kwam, herhaalde het wel drie, vier keer. Opgelucht maar geëmotio neerd over wat er de afgelopen week is gebeurd, deed ze gister avond haar relaas over de politie- inval precies een week geleden. Even voordat ze daarmee zou beginnen, kwam de voor de groepsleden bevrijdende medede ling dat de zes kinderen, waarmee zij en de andere ouderen ontucht zouden hebben gepleegd, vanoch tend om negen uur in een kinderte huis in Hoek van Holland konden worden opgehaald. „Het gebonk op de trap", zo her innert Maria zich, „de gevechtskle- ding die de indringers droegen, de ijzeren staven die ze bij zich had den. 'Dit is een ontvoering' ging er steeds door mijn hoofd. Totdat ik op het Haagseveer (politiebureau) aankwam". Na afloop van de ministerraad ver klaarde hij dat Stemerdink in die brief een volstrekte verkeerde voorstelling van zaken heeft gege- Lubbers wrijft Stemerdink aan dat hij de zaak staatsrechterlijk op zijn kop heeft gezet. Volgens Lub bers zegt Stemerdink de Amerika nen niet te veel waarde te hechten aan de besluiten van dit kabinet. Stemerdink wekt de indruk dat dit kabinet demissionair is". De premier verwijt Stemerdink vooral dat hij zijn redenering ba seert op opiniepeilingen, waarin de HENGELO (GPD) Het recher chebijstandsteam Overijssel heeft de moord op de 33-jarige Haaks bergenaar Leo Spanjer opgelost. De onlangs aangehouden Henge- loër S. (26) en Hagenaar L. (29) heb ben bekend, dat ze de geldloper van de Agros-groothandel uit Hen gelo dinsdagavond 29 januari heb ben overvallen bij de NMB-bank in de Hengelose binnenstad. Volgens teamleider A. Brouwer van het bijstandsteam spreken de verdachten elkaar nog op tal van punten tegen, maar heeft de Hage naar wel bekend degene te zijn ge weest die Spanjer bij de overval door het hoofd heeft geschoten. Of dat in een handgemeen over het af geven van de geldcassettes is ge beurd staat nog niet vast. L. ver klaart echter niet opzettelijk te hebben geschoten", aldus Brou wer. Over het motief van de daders kan hij nog niets zeggen. Ook zijn de cassettes, de buit van 30.000 gul den en het vuurwapen nog niet achterhaald. Het onderzoek wordt daarom nog met zestien man voort gezet. „Ook om de tegenstrijdige verklaringen van S. en L met el kaar in overeenstemming te bren gen", aldus de Enschedese hoofd inspecteur. Woensdag is door het team te vens de Hengeloër S. (27) aange houden. Hij wordt ervan verdacht de daders van de moord te hebben geholpen bij het uitwissen van spo ren. Ook verleende hij dader S.. die overigens geen familie van hem is, vlak na de overval onderdak. De handlanger is vandaag voorgeleid aan de officier van justitie in Alme lo/ Op het moment van de inval lag zij samen in bed met Kees de Boer, haar ex-man die ook deel uitmaakt van de woongroep. Hij dacht, ge zien het aantal rechercheurs dat plotseling voor het bed stond, voor een verdachte van een moord te worden aangezien. Hij moest snel een blauwe overall aantrekken, werd in de boeien geslagen, en in een politiebusje afgevoerd. „Ik zat in mijn cel te denken: wat kan er nou gebeurd zijn? Misschien wel een moord, dacht ik. Maar wie in mijn kennissenkring zou ver moord zijn? En hoe komt het dat ik daarbij verdacht wordt. Dat speel de door mijn hoofd. Maria en ik PvdA hoog scoort. Daarmee is vol gens hem niet automatisch gezegd dat na de verkiezingen de PvdA ook in de regering komt. Boven dien tast Stemerdink met zijn op merkingen het besluit van het ka binet, maar ook van het parlement aan. „Het gaat me veel te ver waar devolle besluiten van het kabinet en parlement in het licht van opi niepeilingen onderuit te halen". De kritiek van Lubbers richt zich ook op andere passages uit de brief. Volgens Lubbers geeft Ste merdink de inhoud van het 1-juni- besluit verkeerd weer. Met name de suggestie dat Nederland niet zal plaatsen, wanneer in Geneve een akkoord wordt gesloten, is naar de mening van de premier onjuist. Volgens het 1 juni-besluit neemt Nederland bij een dergelijk ak koord een evenredig deel van de kruisraketten voor zijn rekening. Bovendien wekt Stemerdink de indruk dat de kaarten voor plaat sing in Nederland al zijn geschud, zo meent Lubbers. De premier be strijdt dat. Een dergelijk oordeel is volgens hem nu nog te vroeg. Pas op 1 november wordt vastgesteld of de Sowjet Unie meer dan 378 SS20-raketten heeft geplaatst. ..Ik ga er van uit dat de Sowjet-Unie voor die datum de zaak nog op een rij zal zetten". Stemerdink was gisteravond niet bereikbaar voor commentaar. Hij keert vandaag terug van een reis door de Verenigde Staten. PvdA- defensiewoordvoerder Harry van den Bergh noemde de kritiek van Lubbers „onzin". Het is toch vol strekt normaal dat ook de opposi tie zijn opvattingen kenbaar maakt aan de Amerikanen, aldus Van den Bergh. Het argument van de premier, dat Stemerdink de Amerikanen een onjuiste voorstelling van zaken zou hebben gegeven, pareert Van den Bergh met de stelling, dat het kabinet Washington onvoldoende heeft duidelijk gemaakt welk een weerstand er in Nederland bestaat tegen de voorgenomen statione ring van kruisraketten. Dat er met een PvdA die onwrik baar stationering van kruisraket ten blijft afwijzen niet te regeren valt, doet Van den Bergh schamper af met: „Dat is het bekende stand punt. Dat zien we dan wel weer. Maar het kan niet zo zijn dat het CDA ons nu al de wet voor schrijft". Volgens Van den Bergh was de brief aan het Amerikaanse Congres geen solo-actie van Stemerdink. ,.We hebben dit plannetje met de collega's in de fractie besproken", zegt hij. hebben er een lichte shock aan overgehouden". Volgens beiden is de inval ge pleegd op basis van een niet nage trokken anonieme tip dat de woon groep. acht ouderen en zes kinde ren. collectief zelfmoord zou gaan plegen. Tijdens zijn arrest zou De Boer van de officier van justitie, mr. van der Hoeven, te horen heb ben gekregen: „Als blijkt dat ik hiermee verkeerd zit, ben ik alleen maar blij voor de kinderen". Evenals de vier ouderen die eer der deze week enkele uren door de politie zijn verhoord, ontkenden ook De Boer en Hagen ontucht met de kinderen te plegen. Maria: „Om paus op 14 mei zo snel en gerief lijk mogelijk van het Limburg se vliegveld Beek naar Amers foort kan worden vervoerd. Tij dens de treinreis moet een lunch worden geserveerd en wil de paus een 'middagdutje' doen. Aan de pauselijke express zal waarschijnlijk een volgrijtuig van de koninklijke trein wor den gekoppeld waarin hij kan slapen terwijl voor de lunch een speciaal restauratierijtuig mee zal rijden. Kardinaal Simonis krijgt volgende week het eerste exem plaar van een televisiefilm over het leven van de paus op video aangeboden. Het gaat om de Pools-ltaliaans-Engelse copro- duktie 'From afar country' die in 1981 werd gemaakt en waar in ook opnamen zijn te zien uit de privé-vertrekken van de paus in het Vaticaan. Volgens de Groningse distributeur van de film wordt de videoproduk- tie uitgebracht om een be schaafd tegenwicht te bieden aan het Popie Jopie syndroom. OMSTREDEN BOEK - Het boek Schiermonnikoog, oogappel van Adolf Hitler van de auteur Wilco Bergmans, wordt niet uitgegeven. De 5000 gedrukte exemplaren, met een waarde van 20.000 gulden, wor den vernietigd. Directeur J. Frij- ters van de Nijmeegse uitgeverij Efbee heeft dit besluit gisteren ge nomen na een gesprek met een aantal eilanders. „Uit onderzoeken is mij geble ken dat verschillende passages niet op waarheid berusten", zegt de uitgever. Volgens Frijters heeft Bergmans zich bij het schrijven van het boek te veel laten leiden door emoties. „Hij is in bepaalde zaken onzorgvuldig geweest, het ademt de sfeer van een wraakne ming". een voorbeeld te geven. Als ik mijn kinderen na het douchen afdroog, sla ik hun geslachtsdelen niet Een concreet voorval dat verder gaat, heeft zich wel voorgedaan. Dat speelde zich vorig jaar zomer af tijdens de vakantie op een cam ping in Frankrijk. Ze lag met Kees de Boer te vrijen, toen onverwacht haar zoontje van zes het vrijen ver stoorde. Maria: „We zijn gestopt en hebben hem uitgelegd waarom we vreeën en hoe dat voelt. Daarop is hij uit zichzelf met een stijf piemel tje op me gaan liggen en daarmee is hij eventjes in mijn vagina ge weest". GRONINGEN (ANP) -- De ge meentepolitie van Groningen heeft een team van dertig mensen gefor meerd om een gewapende roof overval op het hoofdpostkantoor in die plaats, waarbij gistergoch- tend 3,1 miljoen gulden werd buit gemaakt, tot oplossing te brengen. Gezocht wordt naar drie mannen, die in leeftijd variëren van 25 tot 40 jaar en van wie er een tijdens de overval een baard droeg. Het speciale politieteam wordt ge steund door andere korpsen. Bij de overval werd een vrachtwagen ge bruikt, die gestolen was in Drach ten en een gestolen personenauto, die vermoedelijk uit Veendam af komstig is. De drie mannen gebruikten de vrachtwagen om 's morgens rond negen uur het hek van het terrein van het postkantoor plat te rijden. Vervolgens werd met een laad- schop, die van een bouwterrein in de omgeving was gestolen, een sta len hek en een glazen kogelvrije glazen wand geforceerd. Toen zij zo de kasafdeling van het hoofd postkantoor binnendrongen vluchtten de daar aanwezige vijf personeelsleden. Op de kasafde ling werd vervolgens de 3,1 mil joen gulden buit gemaakt. Op die afdeling vindt het centrale geldver keer van het postdistrict Gronin gen plaats. Het hoofdpostkantoor is beveiligd met tv-camera's, maar de monito ren daarvan staan aan de andere zijde van het gebouw dan waar de overval plaats vond. De drie over vallers waren al verdwenen, voor dat men kon ingrijpen. De vlucht auto van het drietal werd op ander halve kilometer van het postkan toor aangetroffen op een rustig weggetje. Vermoedelijk zijn de overvallers vandaar met een ande re, eveneens gereedstaande, perso nenauto verder gevlucht. De overval was zeer goed voorbe- DEN HAAG (GPD) PvdA-voor- zitter Max van den Berg heeft een aantal nieuwe voorwaarden ge noemd voor regeringsdeelname van zijn partij na de verkiezingen van volgend jaar mei. Tijdens de presentatie van het advies-ge meenteprogram van zijn partij „Om een houdbare verzorgings staat" verklaarde Van den Berg dat de PvdA niet deel zal nemen aan een kabinet wanneer: 1. er onevenredig bezuinigd wordt op de gemeenten: 2. de noodzakelijke overheidsin vesteringen niet via de gemeenten lopen, maar gestoken worden in „prestige-projecten" als de droog legging van de Markerwaard; 3. de gemeenten het grootste deel van de extra kosten van de bij stand (een gevolg van de gestegen werkloosheid) niet terug krijgen van het rijk. Kees de Boer noemt de woon groep „niet meer dan gewoon pro gressief, hetgeen anderen, onder wie de officier van justitie, kenne lijk een doorn in het oog is". Hij zegt moeite te hebben gehad met de manier van het afnemen van het verhoor. „Ik heb een universitaire opleiding achter de rug. Als grote man zit je tegenover een andere grote, die eigenlijk vraagt: Hebben de kinderen nou je geslachtsdeel aangeraakt, ja of nee". Hoewel de kinderen vanochtend zijn teruggekeerd bij hun ouders, is het nog niet zeker of zij daar voorgoed kunnen blijven. De aan klacht dat met hen ontucht zou zijn gepleegd is niet ingetrokken. Een beslissing hierover valt volgende week vrijdag na adviezen van de Raad voor de Kinderbescherming. De groep overweegt inmiddels een aanklacht in te dienen tegen de po litie en de officier van justitie voor de manier waarop de inval is uitge voerd en voor hetgeen zich afgelo pen week heeft afgespeeld. reid. Hij vond plaats enige minuten nadat een geldwagen het postkan toor bevoorraad had en voordat het geld verder werd verspreid. Op de avond voor de overval werd reeds in de buurt van het hoofdpostkan toor een laadschop gesignaleerd. De politie had geprobeerd om die weg te slepen, maar het zware voertuig bleek defect. Vermoede lijk hadden de overvallers deze laadschop, die naar later bleek ge stolen was in Hoogezand, willen gebruiken, en hebben ze op het laatste moment een tweede wel functionerende laadschop gesto len. De 3,1 miljoen gulden bestond uit diverse coupures. Van de gestolen biljetten zijn vermoedelijk geen nummers geregistreerd. MAASBRACHT (ANP) - Tijdens het schoonmaken van een meelsilo in het Middenlimburgse Maas- bracht is gistermiddag de 23-jarige H. Mestrom uit Maasbracht om het leven gekomen. Hij raakte bedol ven door losschietende meelresten en kwam door verstikking om het leven. Toen de beroepsbrandweer van Roermond het slachtoffer wilde bergen en daarbij de klep van de silo opende, raakte een 38-jarige brandweerman uit Roermond door nog onverklaarbare oorzaak tussen een plotseling dichtslaande si- loklep bekneld. Met ernstige ver wondingen, vermoedelijk een to taal verbrijzelde voet, moest hij naar een ziekenhuis worden over gebracht. AMSTERDAM (ANP) - De officier van justitie bij de rechtbank in Amsterdam, mr. F. Heemskerk, heeft gisteren drie jaar en twee keer twee jaar gevangenisstraf geëist tegen drie verdachten van de brandstichting in het winkel centrum Uithoorn. Op Nieuwjaars dag ging dit winkelcentrum Zijdel- waard in vlammen op nadat in een Chinees restaurant op het winkel centrum brand was gesticht door de drie jongens. Het winkelcen trum brandde geheel uit. De scha de was ruim 30 miljoen gulden. De drie verdachten zijn de 28-ja- rige Jan N., Jan van der S. (22) en Jan M. (21), alledrie uit Uithoorn. Tegen de eerste eiste de officier drie jaar gevangenisstraf omdat hij naar de mening van de officier de initiatiefnemer was geweest tot de brandstichtingen. De twee ande ren waren volgens Heemskerk meelopers en moeten in de ogen van de officier twee jaar zitten. De drie verdachten bekenden in de Oudejaarsnacht door middel van het gooien van molotov-cock- tails (Seven-up-flessen gevuld met benzine en motorolie) brand te hebben gesticht in het Chinees res- ALPHEN AAN DEN RIJN - Zo te horen was het gisteren voor de ein dexamenkandidaten van de Ge meentelijke Scholengemeenschap Albanianae in Alphen aan den Rijn een rustig dagje, 's Ochtends stond er voor het vwo Nederlands een opstel op het programma. Mavo en havo moesten wiskunde te lijf. 's Middags konden alle niveaus met aardrijkskunde aan de gang. Voor het eerst dit jaar zal bij de havo- en vwo-examens aardrijks kunde de aanvulling op het correc tievoorschrift worden verstuurd na een steekproef van de examen- werkstukken. De Centrale Exa mencommissie Vaststelling Opga ven wil hiermee meer eenheid be reiken in de antwoordmogelijkhe den. "Op dit moment is het zo dat een antwoord op een examenvraag in bijvoorbeeld Groningen anders wordt beoordeeld dan in Lim burg", aldus aardrijkskundeleraar G. Harmes. Persoonlijk vond Ruud Over- beek het examen niet moeilijk maar aan de reacties van anderen te horen zijn er volgens hem toch wel enige klappen gevallen. De wiskundeleraren Jol en Richters vonden het examen goed te maken Richters: "De opgaven waren dui delijk, het c-werk vond ik zelfs makkelijk. Een redelijke leerling had dit werk goed kunnen maken. Misschien was alleen vraag 20 voor de meesten een strikvraag. Daarin werd gevraagd naar een cirkel met straal drie, terwijl er een cirkel met straal twee getekend was. Leerling Willem Tron: "Het antwoord was dus niet c"? Richters: "Nee, het was d". Willem: "Shit, dat is dan mijn tiende fout". Ook het havo examen was volgens leraar Jol goed te maken. Alleen som 5c was eigenlijk nieuw. Maar er waren vol doende standaardvragen om te compenseren voor wie die opgave te moeilijk was". Het vwo kreeg voor het examen Nederlands opstel de keus uit tien onderwerpen. Variatie was er vol gens leerlinge Barbara Swater ge noeg, al vond ze wel dat het alle maal zakelijke onderwerpen wa ren. "Ik heb toch liever onderwer pen waarover je meer verhalend kunt schrijven". Onderwerpen als verzwakking of vergroving van het normgevoel of de invloed van jon geren op elkaar in plaats van de in vloed van ouders zijn volgens le raar Nederlands Netscher inder daad betogend. "Maar", voegt hij er aan toe, "het waren onderwer pen die je op een eindexamen kon verwachten. Naar mijn mening wa ren de leerlingen dan ook goed voorbereid". Op de vraag welke onderwerpen populair waren verschillen leraar en leerling van mening. Raoul Ou- dejans: "Volgens mij hebben veel mensen gekozen voor nummer vier, over de invloed van het crisis- denken op je eigen leven". Volgens docent Netscher is er niet één on derwerp dat er uit springt. "Met uitzondering misschien van num mer acht, over muziek als geluids- behang". Elk jaar gaat er wel weer iets mis bij de eindexamens. Enveloppen die zoek raken, docenten die zich verslapen, verwarmingen die uit vallen, kluizen die niet opengaan, enzovoorts. Opvallend is dat derge lijke incidenten vrijwel nooit in de publiciteit komen: de inspectie hangt dergelijke missers niet aan de grote klok. den dan ook, niet door kan gaan, moet dat door de schoolleiding ge meld worden aan de inspectie. Die besluit meestal tot een herkansing voor de getroffen groep leerlingen. Als het slechts één school betreft, krijgt die een nieuwe kans tijdens de herexamens van de andere scholen. Er zijn mooie voorbeelden van wat er zoal mis kan gaan. Zo is bij een wiskunde-examen een fout ge maakt bij het drukken, waardoor bepaalde vellen blanco bleven, vin gen ontbraken en het examen waardeloos werd. Bij een muziek-examen zijn twee jaar geleden wel de goede vragen uitgereikt, maar de verkeerde mu ziek gespeeld. De staatsdrukkerij heeft bij het inpakken van de cas settebandjes de muziek van het he rexamen bij de vragen van het eer ste examen gestopt. Pijnlijker is de geschiedenis van de docent die een tas met examen-opstellen in de trein heeft verloren. Het werk moest opnieuw worden gemaakt. Eergisteren is bekend geworden taurant De Parel op het winkelcen trum. Daarna waren zij naar het stadskantoor van Uithoorn gegaan eveneens met het doel brand te stichten. Ook hier werden molo- tov-cocktails naar binnen gegooid maar deze brand kon in de kiem worden gesmoord. De schade be droeg ruim een ton. Alle drie waren die nacht dron ken geworden op een feestje en be sloten iets te gaan uithalen. Later noemde Jan N. als mogelijk motief voor de brandstichting in het res taurant de ruzie die de jongens daar op Tweede Kerstdag 1984 hadden gehad. De brand bij het stadskantoor zou volgens Jan. N. aangestoken kunnen zijn uit on vrede met het gemeentelijk beleid betreffende de sluitingstijden van horecagelegenheden in Uithoorn. De precieze aanleiding en reden voor hun actie wisten de jongens zich door het alcoholgebruik die avond niet meer te herinneren. „Dit is geen uit de hand gelopen vandalisme maar terreur", aldus de officier. Volgens hem was het geen impulsief gedrag van de jongens maar hadden zij planmatig gehan deld door eerst naar het stadskan toor te rijden en daar alvast drie Saskia Verkerk, Gijs Willem Pie- ra en Hilde den Uyl zijn het met elkaar eens dat aardrijkskunde is meegevallen. Al vond Hilde den Uyl wel dat er lange vragen in za ten. "Aan het begin leken ze mak kelijk maar aan het eind bleken ze toch moeilijk. Sommige vragen moest je dan een aantal keren op nieuw lezen". Vraag 12 en 19 vonden ze alledrie erg moeilijk. Bij vraag 12 moesten in een kaartje van het gebied rond de Waddenzee de diverse nederzet tingstypes worden ingevuld even als in vraag 19, al ging het daar om een kaartje van West-Europa en moesten er oude en jonge indus triegebieden worden ingevuld. Volgens aardrijkskundeleraar Weeber hebben de meesten zich la ten afleiden door andere gebieden op het kaartje die ook gearceerd waren. Het was echter wel te doen. Kritisch is hij wel over de trend om in mavo-c-examens elk jaar meer meerkeuze vragen te doen. "Het examen wordt officieel gemakke lijker maar in de praktijk betekent het dat er meer feitjes worden ge vraagd. De nadruk komt dan teveel op kennis te liggen en niet op in zicht" Het havo-examen aardrijkskun de was volgens docent Wim Rust goed te maken. Naar zijn menig waren er maar heel weinig vragen waar de leerlingen mee in moeilijk heden konden raken. Eigenlijk alleen het antwoord op vraag 18c was niet in de boeken terug te vin den en moesten ze zelf verzinn- nen". Richard Goedhart, Maarten Wit tenberg en Reinier van der Steeg zien dat anders. Volgens hen wa ren vraag 5, 13 en 19 behoorlijk moeilijk. "Vooral vraag 13 was vol gens mij erg onduidelijk", aldus Maarten. Reinier had veel meer kennisvragen verwacht. Ook bij vraag 5 zette docent Wim Rust een vraagteken. "Die vraag ging over het invullen in een gra fiek van de bevolkingsgroei, ge boortecijfer en sterftecijfer van Ne derland. In de grafiek stonden ech ter ook de cijfers aangegeven van België. En die cijfers hoefden ze niet te leren". Volgens docent G. Harmes is het vwo-examen beter te maken dan vorig jaar. "De vragen zijn dit jaar een stuk duidelijker. Alleen met vraag 5 en 6 was ik niet zo gelukkig omdat die vragen gekoppeld zijn; als je vraag 5 fout hebt, mis je ook vraag 6". Die mening wordt niet gedeeld door Pauline Tell en Moni que Stoetzer. Zij vonden vooral vraag 3 en 14 niet te maken. En Ro nald van Eenennaam voegt daar nog aan toe dat vraag 3 met al die grafieken meer leek op puzzelen dan op aardrijkskunde. Het meest vervelend vond hij echter de vra gen waar je drie antwoorden moest geven. "Meestal kun je de eerste twee nog wel uit de theorie halen maar moetje de derde vaak verzin nen en dat lukt vaak niet". CHARLEY JANSEN dat tachtig leerlingen van een school in Leiderdorp maandag ex amen in Nederlands en Engels hadden moeten doen, terwijl de school hun had verteld dat de vuurproef pas donderdag gehou den zou worden. In de enorme organisatie die no dig is om de eindexamens goed te laten verlopen, kan het bijna niet anders of er gaat hier en daar iets mis. Daarnaast circuleren op elke school de meest wilde verhalen over fraude bij de examens. Leerlingen die hebben ingebro ken op school om vóóraf de opga ven te kunnen bekijken, één-eiige tweelingen die eikaars examens maken, ingewikkelde seinsyste- men bij meerkeuze vragen, radio- ontvangers in de borstzak of zelfs in brilmonturen, boeken die in de WC verstopt worden, wiskundefor- mules op de achterkant van horlo ges, of zelfs, in de tijd van de mini rokken, hoog op het dijbeen: vindt maar eens een (mannelijke) leraar die daar op onderzoek uitgaat. Het zijn grotendeels indianen verhalen: het is slimmer om die paar formules of 'moeilijke woor den uit je hoofd te leren, dan het risico te nemen om gesnapt te wor den. Dan ben je namelijk zéker ge zakt en is het nog maar de vraag'of je op dezelfde school mag blijven. Bovendien: genoemde spiek-me- thoden zijn overigens alleen maar bekend geworden omdat de uitvin ders ervan betrapt zijn... BEN KOGMANS molotov-cocktails te verstoppen. Na de brandstichting in het Chi nees restaurant gingen de drie te rug naar het stadskantoor en gooi den daar de flessen naar binnen. Naast de grote schade vond de officier ook het gevaar dat er was geweest voor de bejaarden in een op dertig meter afstand gelegen te huis van belang. Via de geopende ventilatieroosters ontstond in het tehuis, waar de meeste bejaarden sliepen, een sterke rookontwikke ling. Alle bejaarden van het zeven verdiepingen tellende gebouw werden daarom geëvacueerd naar de begane grond. Geen van de be jaarden raakte gewond, maar vol gens de verklaring van een arts was er toen wel levensgevaar te duchten geweest. „De jongens zelf zeiden dat de hele zaak hen geweldig spijt en dat de schuld voor een groot 'deel bij de alcohol lag. Met de mening van de officier dat Jan N. „de brand haard" was geweest waren de twee anderen het niet eens. Hun rol was gelijk geweest en voor gelijke mon niken gelden gelijke kappen, aldus de verdachten. De rechtbank doet op 17 mei uit spraak. ADVERTENTIE Van ii tot en met 14 mei a.s. brengt Paus Johannes Paulus II een bezoek aan ons land. Ter gelegenheid hiervan zal NS extra en extra lange treinen inzetten. Op 11 mei naar Den Bosch. Op 12 mei naar Utrecht, op 13 mei naar Den Haag en op 14 mei naar het vlieg veld Beek in Zuid-Limburg. Gezien de te verwachten drukte, files en parkeerproblemen is de trein ook in dit geval zo gek nog niet. Op 14 mei, de dag van de open bare bijeenkomst op het vliegveld Beek is de dienstregeling naar en vooral in Limburg aangepast. Voor alle bezoekers van deze bijeenkomst en dus ook voor de trein reizigers geldt overigens dat zij een flink stuk moeten lopen, omdat er geen verkeer tot dichtbij het terrein wordt toegelaten. Op het station ligt een speciale folder voor u klaar met nadere informatie over de speciale dienstre geling op-14 mei a.s. van en naar Zuid- Limburg. Daarin vindt u ookalle infor matie over de extra vroege treinen. Df TREIN B ZO GEK NOC NIET. DEN HAAG (GPD) Minister-president Lubbers heeft zware kritiek geleverd op de brief die het PvdA-Tweede Kamerlid Stemerdink verleden maand naar het Ameri kaanse Congres heeft gestuurd over de plaatsing van kruisraketten in ons land. MAASTRICHT (ANP) - Streek- bussen in Limburg en Brabant zijn Sinds kort voorzien van een welkomstwoord aan paus Jo hannes Paulus II wiens beelte nis eveneens is geschilderd op de zijkanten van de bussen. Overigens zijn schoonmaak ploegen al enkele malen in actie moeten komen om anti-paus leuzen weg te boenen. Bij de Nederlandse Spoorwe gen wordt op het ogenblik nog gepiekerd over de vraag hoe de

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 5