Leiden, dat beteker ide voor mij het einde van d< e oorlog' Omroep Rijnland 'terug' op 18 mei Canadese bevrijder, na veertig jaar terug Actieweek studentenbond Verkrachter vrij gelaten na uitspraak rechtbank ZATERDAG 4 MEI 1985 LEIDEN LEIDEN - Toen hij na de oorlog weer terug was bij zijn ouders in Canada begon Robert Ryder 's nachts een keer te slaapwandelen. Zijn wandeling eindigde in de slaapkamer van zijn ouders, die verwonderd toekeken. Stil zijn, het huis is door Duitsers omsingeld, zei hij. Zijn vader, die had gevochten in de Eerste Wereldoorlog en wel kon aanvoelen wat zijn zoon op dat moment beleefde, stelde hem gerust: "War is over now, son". Dezer dagen is hij weer terug in Leiden, Captain R.A. Ryder, de Canadees die veertig jaar geleden als eerste in zijn jeep de bevrijde stad Leiden binnentrok. door Wim Brands LEIDEN - De Leidse Studentenbond (LSb) gaat weer actie voeren tegen de nieuwe plannen voor studiefinanciering van minister Deetman. Bij landelijke acties zijn de afgelopen weken in verschillende plaatsen uni versiteitsgebouwen bezet. De LSb heeft voor de komende week ook een programma. Een bezetting van een van de gebouwen van de Leidse uni versiteit valt overigens niet te verwachten. De LSb zoekt het verzet in andere activiteiten. Maandag 6 mei is er vanaf 14.00 uur een alternatief spelletjesfestival op het plein voor de universiteitsbibliotheek. De volgende is er 's avonds om 20.00 uur een stufi-festival; een groots opgezet festival in het LVC aan de Breestraat, met acrobatiek, cabaret en life-muziek. Voor woensdagavond biedt het programma een forumdiscussie bij de studentenvereniging SSR aan de Hogewoerd met kamerleden van alle grote partijen en de PSP. Thema: studiefinanciering. Deze actiedagen worden afgesloten met een landelijk actiedag op donderdag 9 mei. Om 11.00 uur heeft er in het gebouw Amicitia in Den Haag een tribunaal tegen de minister van onder wijs en wetenschappen plaats met aansluitend een demonstratieve op tocht naar het Binnenhof. Het is de bedoeling dat de Leidse studenten om 10.00 uur vertrekken vanaf het station Leiden. Na drie maanden voorarrest DEN HAAG/LEIDEN - De Haag se rechtbank heeft een 20-jarige Leidenaar veroordeeld tot 150 da gen gevangenisstraf waarvan 65 dagen voorwaardelijk voor het ver krachten van een 15-jarig meisje. Omdat de man al drie maanden in voorarrest heeft gezeten heeft de rechtbank gelast dat hij onmidde- lijk in vrijheid moet worden ge steld. Tegen hem was twee weken geleden vijftien maanden celstraf geeist. De officier van justitie zei toen de zaak hoog op te nemen omdat de man niet de enige was geweest die de bewuste avond seksueel contact met het meisje had gehad. In de loop van de avond waren nog twee jongemannen haar op haar kamer komen opzoeken waarvan een het meisje eveneens heeft mis bruikt. Een door de advocate van de Lei denaar meegebrachte brief van het slachtoffer waarin deze meedeelde dat ook zij drie maanden straf wel voldoende vond, kon de officier toen niet vermurwen. Zij bleef er bij dat het meisje op dat moment seksueel contact met de jongen had afgewezen en dat deze toch zijn zinnen had doorgezet. Het feit dat de Leidenaar en het meisje al eerder seksueel contact hadden ge had, was voor de officier evenmin een verzachtende omstandigheid. 5 mei (1) Aan het donderdag gepubli ceerde 5-meiprogramma kunnen nog de festiviteiten in de Raads- herenbuurt worden toegevoegd. Het kruispunt Fagelstraat/Van Ledenberghstraat is daar als feestterrein aangewezen. Het programma begint zondag om drie uur. Te verwachten zijn een optreden van het straatorkest Dempsy. een poppenkastvoorstel ling, vrijheidsliederen van het buurtkoor, een kinderkwis en een tekenwedstrijd voor kinderen. Van de te verkopen hapjes en drankjes gaat de opbrengst naar Amnesty International. 5 mei (2) In de Stevenshof geeft poppen theater Fama zondag om twaalf uur een voorstelling op het gras veld bij het monument voor ver- zetsvrouwen dat later die mid dag (om twee uur) zal worden onthuld. Dat is aan de Margare- tha Simonskade. Mocht het slecht weer zijn, dan is het poppenthea ter in buurthuis 't Stevenshonk te zien. Daar begint om vier uur in elk geval een feest met een optre den van The Musicians en qen rad van avontuur. 5 mei (3) In het museum voor volkenkun de, Steenstraat 1, draait zondag middag om half drie de film 'True Glory'. Deze twee uur du rende film (met Engelse tekst geeft een beeld van de veldtocht in de Tweede Wereldoorlog vanaf de landing van de geallieerden in Normandië tot aan Berlijn. Bosloopl instuif Atletiekvereniging Holland or ganiseert zondag een prestatie loop in de Leidse Hout. Start (om elf uur) en finish zijn op de kunst- stofbaan. De afstanden variëren van twee tot ruim veertien kilo meter. De inschrijving begint om tien uur in de kantine bij de atle tiekbaan. In het kader van het vijftigja rig jubileum van AV Holland wordt maandagavond de tweede van een reeks van zeven jeugdin- stuifwedstrijden gehouden. Jon geren van tien tot en met achttien jaar kunnen op die manier ken nis maken met de atletiek. Deze tweede wedstrijd heeft plaats op het veld van korfbalvereniging Crescendo aan de Saffierstraat. De inschrijving voor de diverse nummers (60 meter, 1000 meter, verspringen, baIwerpen en 4x60 meter) begint om zes uur. Rock roll In het Antonius Clubhuis aan de Lange Mare wordt zondag avond een swingende rock roll- avond georganiseerd. De groe pen Chevy Cats en Red Hot Pep pers treden op. Het programma duurt van negen uur tot drie uur 's nachts. Open podium In het LAK-theater is van avond een zg. 'open podium' te zien. Deelnemers krijgen tien mi nuten de tijd om te laten zien wat ze presteren op het gebied van to neel, dans, muziek, cabaret, goo chelen, hondendressuur, enz. De aanvang is om half negen. Duivensport Uitslagen wedvluchten uit Minderhout. De Rijnklievers. 1, 5, 9, 10 J. Kok; 2. 7 B. van Mil; 3, 4 Koster/ Akerboom: 6, 8 J. v.d. Wal. De "Blauwkras. 1, 6, 10 C. v.d. Nieuwendijk2 comb. v.d. Blom; 3, 9 B. Geenjaar; 4 H. Koome; 5 J F. Franken; 7 B. Diersman; 9 P. Gijsman en zn. De Reisduif, twee vluchten. Eerste vlucht: 1,10 N. de Groot en zn.; 2, 3, 6, 8, 9 W. Kop; 4 W. v.d. Hoogt; 5 G. Jongbloed; 7 P. Moo- ten. Tweede vlucht: 1 W. Kop; 2. P. Mooten; 3, 8, 9, 10 W. v.d. Hoogt; 4 H. v.d. Wezel; 5,6, 7 N. de Groot en zn. LPC. 1 J. Staffelen; 2 K. v.d. Broek; 3, 4 K. v.d. Horst; 5,7 J. Siera; 6. 10 F. Gijsman; 8 J. v.d. Meyden; 9 W. Onstenk. Het Oosten. 1 J. Verbaan; 2, 3, 5,7,10 R. v.d. Nieuwendijk; 4 P. van Duyl; 6, 9 J. de Wolf; 8 C. v.d. Berg. De Snelvlieger. 1, 2, 4, 5, 6 A. v.d. Dop en zn.; 3 F. Jansen; 7 N. v.d. Blom; 8 H.J. v.d. Wal; 9 M. van Klaveren; 10 P. d'Haens. P.V. Leiderdorp. 1 D. Zwaan; 2, 10 Th. Habraken; 3, 4 J. van Alphen; 5, 6 comb. Reijka: 7 P. Sloos; 8 H. van Laar; 9 A. Petit. De Vriendenclub. Twee wed vluchten. Eerste vlucht: 1 J. v.d. Lee; 2 W. Siera jr.;. 3 A. Houwe- ling; 4 Bodijn/Vinkestein; 5 L. Koopman; 6 R. Noordermeer; 7, 8 Kooij/Werkhoven; 9, 10 W. Vijl- brief. Tweede vlucht: 1 Kooij/ Werkhoven; 2 P.J. de Jong; 3,7,10 A. Siera; 4 Bodijn/Vinkestein; 5 P.J. Schlagwein; 6, 9 L. Koop man; 8 H. Gijsman. Mann De werkgroep TV-issue van de Leidse Studenten Ekklesia (Ra penburg 100) vertoont maandag avond een documentaire van Heinrich Breloer over de geschie denis van de familie van Thomas Mann in Duitsland. Met name het leven van zoon Klaus staat centraal. Zijn roman 'Mephisto' werd het afgelopen jaar verfilmd. Na afloop van de docu mentaire kan er worden gedis cussieerd met dr. K.E.H. Oppen- heimer. Aanvang acht uur. Bruggen poortsbrug en de Verversbrug een informatie-avond in de kan tine van de reinigingsdienst aan de Noorderstraat 18. De 1 wing van dezë bruggen, van de walkanten en de bestrating wordt dan besproken. Aanvang acht uur. Catena Studentenvereniging Catena houdt van 6 tot en met 10 mei een open week. Het programma: maandagavond een lezing over computerfraude door mr. P. van Dijken aanvang acht uur); dins dagavond vertoning van de film Poltergeist van Steven Spielberg (aanvang negen uur en half twaalf); woensdagavond sport, fietsklunen op een indoorpar- koers en touwtrekken tussen teams van studentenverenigin gen en cafés (aanvang acht uur); donderdagavond optreden van slagwerkers onder het motto 'drumbattle' en een optreden van de shock-jazzformatie Fleur His Rhytm Kings (aanvang ne gen uur); vrijdagavond concert van Krakatou; aangekondigd wordt "vulkanische muziek uit de kraters van het Binnenhóf'. Vervolgens disco. Aanvang tien uur. Catena is gevestigd aan de Kolfmakersteeg 8 en is elke avond tot twaalf uur te betreden. Spreekuur FNV De FNV-Leiden houdt maan dagavond tussen zeven en acht uur een open spreekuur in het ge bouw van de AbvaKabo, Drift straat 49a. Leden en niet-leden kunnen hier terecht voor gratis advies; leden worden eventueel geholpen met juridische en ande re stappen. LEIDEN/STREEK De Omroep Rijnland be gint 18 mei weer met het uitzenden van radio programma's. Bovendien zal die dag voor het eerst in de Leidse regio en de duin- en bollen- streeH een kabelkrant worden uitgezonden. De eerste televisie-uitzendingen zullen op een latere datum volgen. Het officiële begin van de uitzendingen van 'Rijnland' wordt feestelijk ingeluid. Zo zal er onder meer een praatshow worden uitgezon den waarin verschillende kopstukken uit Lei den en de regio aan het woord komen. De kabelkrant, die nu bii wiize van proef in de Leidse Merenwijk draait, zal na de 18de voorlopig alleen zijn te zien in Leiden, Leider dorp. Zoeterwoude, Oegstgeest en Voorscho ten. De Omroep Rijnland heeft in de bollen streek vooralsnog niet voldoende medewer kers om een kabelkrant in dat gebied te 'be mannen'. De streekomroep kan wél over vol doende medewerkers beschikken in de Leidse regio en de bollenstreek om radio-program ma's te maken. De streekomroep biedt verenigingen in Lei den en de regio overigens de mogelijkheid om, tegen onkostenvergoeding, hun eigen kabel krant-pagina's te reserveren. De Omroep Rijn land vraagt verenigingen tevens om clubbla den en dergelijke op te sturen, zodat de om roep voor kijkers of luisteraars belangrijke ge gevens kan doorgeven. De lokale omroep VLOK in Katwijk, heeft overigens nog steeds geen zendmachtiging ge kregen van het ministerie van wvc. Pas als de ze machtiging binnen is, kan 'Rijnland' daad werkelijk beginnen met uitzendingen in Lei den en de regio. Medewerkers van de streek omroep verwachten echter dat de Katwijkse zendmachtiging ruim voor de 18de mei binnen LEIDEN - De fietsersbond ENFB zal maandag aanstaande een fiets- veer instellen over het Rijn- Schiekanaal, ter hoogte van de spoorbrug, uit protest tegen het uitblijven van fietsersbruggetje ter plaatse. Langs de oostzijde van het Rijn- Schiekanaal en langs de spoorbaan liggen al bijna vijfjaar lang fietspa den, maar de bouw van een brug is al die tijd achterwege gebleven. Bij de opening van de fietspaden heeft de fietsersbond er al op aangedron gen dat deze vaste oeververbin ding er zou komen. De verbinding Zoeterwoude-Rijndijk en Lam- menschansstation zou daardoor namelijk van 3,6 tot 2,2 kilometer worden verkort. Fietsersbond stelt veer in over kanaal Na bijna vijf jaar ligt de brug er nog steeds niet. Bovendien, zo stelt de ENFB vast, is de fietsverbin- ding niet opgenomen in het herzie ne fietspadenplan van de provin cie. Wel is de suggestie in dit plan gedaan om de brug te realiseren ter ontsluiting van het park Cronen- steijn en de nieuwe wijk Room burg. Van concrete plannen of een tijdschema is echter nog geen spra ke en over de financiering van het project bestaat al evenmin duide lijkheid. In het kader van het tienjarig be staan van de Echte Nederlandse Fietsersbond wordt op maandag 6 mei een fietsronde georganiseerd die voert langs alle lokale afdelin gen van de bond. Omstreeks half twee die middag zullen de deelne mers aan de fietsronde met het veer over het Rijn-Schiekanaal worden gezet. De afdeling Leiden van de ENFB zal de deelnemers door Leiden en omgeving begelei den waarbij ook andere knelpun ten, maar ook positieve punten, voor fietsers zullen worden ge toond. Ryder, inmiddels 63, woont tegen woordig niet meer in Canada, maar in Californië. Ook als hij dat niet gezegd had, zou dat duidelijk zijn geweest, want hy nam afscheid van een bezoeker met de woorden dat deze hem toch vooral eens moest komen opzoeken. "En dan kan ik je ook Disneyland laten Zijn snor, duidelijk zichtbaar op de foto die tijdens de bevrijding werd gemaakt, is verdwenen. "Ja zo gaat dat: vroeger wilde ik ouder lijken, dus liet ik een snor staan en nu wil ik jonger zijn: snor eraf'. Hij logeert in een woning aan de Boerhaavelaan. In de oorlog heeft in dit huis de Duitse Ortskomman- dant nog een tijdje zijn residentie gehad. Ryder kent het huis echter vooral als het onderkomen waarin hij tijdens de bevrijding diverse feestjes heeft gevierd. Aan het begin van het gesprek is ook Dolf Thomassen aanwezig. Hij is de uit de kluiten gewassen jon gen die op de oude foto in de jeep van Ryder zit. Scout was hij toen. Student De eerste Canadees, de eerste be vrijder die Leiden binnenkwam: we zijn licht geneigd om van zo ie mand een mythische figuur te ma ken. Het is logisch en tegelijkertijd onzinnig. Want wie was de jonge Robert Ryder? Een student in een kleine stad in Canada, St. Stephen, die droomde van mooie vrouwen en een avontuurlijk leven, wat ook zijn leeftijdgenoten deden, niets bijzonders dus. "In 1939 ging ik het leger in, vrij willig, want zo ging dat in Canada. Tot die tijd had ik gestudeerd, maar ik stopte: wat waren immers je vooruitzichten? Er was crisis, die factor bepaalde mijn leven. En ook de zucht naar avontuur". "Natuurlijk wist ik wat er in Eu ropa aan de hand was, je las kran ten. Aan de andere kant: wat Euro pa was, wist je niet precies. Je ken de de: geografie een beetje, maar je was nog nooit in dat werelddeel ge weest". "Ik was geen idealist, idealisme lag niet ten grondslag aan mijn wens om in het leger te gaan. Ik zou liegen als ik dat beweerde. Je zag hoe de donkere wolken zich sa menpakten, natuurlijk, maar er was ook het idee: hier ben ik niet echt bij betrokken. Dat kwam later pas. Nee, zoals ik al zei: vooral een onbestemde zucht naar avontuur bepaalde mijn keuze om in het le ger te gaan". "Mijn ouders keken er niet raar van op. Het was in hun ogen zelfs een logische stap: mijn vader had immers ook in de Eerste Wereld zich nog goed herinnert: hoe in dat dorpje zijn veel te lange haar werd geknipt. En: "dat we maar één plaatje, hadden dat we konden draaien in het plaatselijke café. Op de ene kant stond een nummer dat heette 'Dance with the dolly' en op de an dere kant stond 'Long ago and far away'. Dat nummer sprak ons in het bijzonder aan, want wij waren inderdaad far away". Het zuiden van Nederland was al ontzet toen Ryder arriveerde. "Wij zijn toen niet zo lang in Nederland gebleven; eerst gingen we naar Duitsland en daarna via oost-Ne derland naar het westen waar de Duitsers nog zaten". Hij begint plaatsen op te som men waar hij doorheen kwam: Al melo, Hengelo, Deventer, Zut- phen, Apeldoorn. "In Apeldoorn zag ik iets wat ik daarvoor nog niet had gezien, een andere kant van de oorlog. Door de straten liepen kaal geschoren vrouwen, huilend. Ze hadden met de Duitsers geheuld, vertelden de mensen. Het was op de een of andere manier een droe vig gezicht. We deden niets. We hadden er niets mee te maken. Je keek alleen maar en ging verder". Droefenis De laatste etappe van de tocht: Leiden. "In het westen zaten nog veel Duitsers, we waren op onze hoede, maar hoe verder we kwa men, hoe duidelijker het werd dat we waarschijnlijk niet meer hoef den te vechten. En inderdaad, er is geen schot gelost". "Die binnenkomst in Leiden, dat is de meest onvergetelijke gebeur- Portret van captain Ryder, veer tig jaar geleden gemaakt. tenis in m'n leven geweest, besef ik nu. Het klinkt misschien overdre ven, maar ik meen het echt, want ga maar na: op dat ene moment be sefte je opeens dat het voorbij was. Leiden, dat betekende voor mij: het einde van de oorlog". "Het was natuurlijk ook een mo ment waarop je door verschillende emoties werd bestormd. Opluch ting, je kon weer terug, en tegelij kertijd droefenis, zoveel jongens met wie je had gevochten, verlo ren. Wat overheerste? De opluch ting. Want weet je wat er vooral door je heen gaat aan het einde van zo'n oorlog? Jij kunt het niet we ten, ik wel. Je denkt: ik niet". Captain Robert A. Ryder (rechts op de bank) is terug in Leiden. Naast hem zit Dolf Thom assen, die als scout veertig jaar geleden meereed in de jeep waar Ryder achter het stuur zat (foto rechts). De Canadees reed als eerste bevrijd Leiden binnen op 5 mei 1945. oorlog gevochten! Wat het was om te doden of gedood te worden, daar had ik geen idee van. Dat waren abstracte begrippen in het begin. Je dacht er ook niet aan tijdens je training. Just doing a job, dat was het". Circus Voorjaar '42 vertrok hij naar En geland. Ryder, lid van de anti-tank brigade, werd ingelijfd bij de eer ste divisie. "In Engeland gingen we weer in training. In Wales en Schotland hebben we ook geoe fend. Veel gereisd in elk geval. Dat moest ook, want er was een bepaal de tactiek uitgestippeld". "De Canadezen moesten zich veel verplaatsen, zodat de Duitsers die spionneerden vanuit de lucht het idee zouden krijgen dat er enorm veel soldaten in Engeland klaarstonden. Er deed in die tijd overigens ook een grapje de ronde over onze divisie. Gesproken werd over het reizende circus van méyor- general Mc. Naughton". In juni '43 werd hij ingescheept. Op naar Sicilië. Onderweg sloten de Canadezen zich aan bij Engel sen die terugkwamen uit Afrika. "De nacht voordat we zouden lan den, was ik vreselijk opgewonden. Je wist immers niet watje te wach ten stond". "In het begin kregen we niet veel tegenstand; dat kwam later pas. Evenals de angst om te sterven. Als je op het slagveld staat, verdwijnt er veel: dan ben je echt geen pa triot meer. Zo van:*het heilige va derland. Je denkt alleen maar aan overleven". "Dat je niet op de vlucht slaat, komt doordat je denkt: ik kan m'n vrienden niet in de steek laten. Ja vrienden, dus niet: ik kan niet weg omdat mijn vaderland dat niet göed zou vinden". "Ik heb nooit gezien hoe iemand door mijn toedoen gedood werd. Ik zat immers bij de anti-tankbrigade. Had hier een artillerist tegenover je gezeten, dan had je andere verha len te horen gekregen". "Nee, wij schoten bijvoorbeeld een boerderij tot puin waarin Duit sers zaten. Vanaf een afstand. Je hoefde dus je tegenstander niet in de ogen te kijken. Je zag ook niet zoveel, teveel stof. Ja, wat denk je op zo'n moment? Niet veel, hoe simpel dat ook klinkt". "Je denkt betrekkelijk weinig na over veel dingen op zo'n moment, wordt daartoe gedwongen door de omstandigheden. Het is: hij of ik. En het antwoord laat zich raden: ik". Tweeslachtig Ze bleven ruim een maand op Si cilië; daarna Italië, het grootste deel van de oorlog. "Een moeilijk land om in te vechten, want het is land dat goed verdedigd kan wor den, Heuvels, dalen, modder, re gen, begrijp je wat ik bedoel? En dan was er nog de tweeslachtige houding van veel Italianen. Ze de den alsof wij hun bevrijders waren, maar ondertussen". "Met de Sicilianen hadden we nog meer te stellen. Die spanden bijvoorbeeld ijzerdraad over een weg als ze wisten dat er motorrij ders langs zouden komen. Zappp!" "Ik ben later, na de oorlog, weer teruggeweest in Italië. Als toerist. Hoewel...het woord toerist is mis schien geen echt goed woord, ik bedoel, je kijkt niet echt onbevan gen naar een gebouw dat je nog van vroeger kent. Veel slijt natuur lijk weg als je ouder wordt, maar er zijn dingen die blijven". "Zo heb ik toen gezocht naar de hotels waarin we verbleven in de oorlog. In Rome vond ik er eentje en toen was er inderdaad gelijk een herinnering. Hoe een Canadese mi litair, iemand die ik overigens al heel lang kende, op een paard de lobby kwam binnenrijden, dron ken was-ie, dat laat zich raden". In '45 verliet Ryder samen met zijn divisie Italië. Ze trokken door Frankrijk, inmiddels bevrijd, en door België, ook bevrijd. In een dorpje ten zuiden van Antwerpen bleef hij een tijdje hangen. Wat hij

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3