Voorschoten vierde bevrijding te vroeg 40 jaar vrij 'Drama bij Wassenaarse Slag': tip sluier opgelicht KA AG WAT ER Warmonds 'Kaagwater' na jaren in ere hersteld PAGINA 2 REGIO LEIDEN ZATERDAG 4 MEI 1985 'NSB-ertje pesten ging de hele zomer door VOORSCHOTEN - De smeekbeden van een 'goeie' agent zouden die avond van de 4e mei volkomen verloren gaan in het geschreeuw en gejuich. De uitzinnige menigte Voorscho tenaren was niet meer te houden. Zojuist via de illegale radio opgevangen dat er de volgende dag zal worden gecapituleerd, en dan "in vredesnaam niks doen"? Kom nou. De straat op, sperrtijd, of niet, en de vlag uit. Het gegeven dat Voorschoten nog altijd onderdak bood aan een dikke 400 bewapende Duitsers boezemde op dat bevrijdende moment al geen angst meer in. i het Voorschotense klooster Bijdorp brandden i 22 op 23 juli 1942. Oorzaak: een Duitse soldaat t brandende sigaret gaan slapen. Amerikaanse militairen, gebogen oyer e grond: het Voorschotense gemeentehuis. stukje papier. Op de achter- En zo zal Voorschoten dus de ge schiedenis ingaan als het dorp, waar de bevrijding een dag te vroeg werd gevierd. Het ging goed, dat wel. Hoewel het daar de vol gende morgen bij het gemeente huis even allerminst op leek. De toegestroomde menigte hoor de net een toespraak van burge meester Viveen aan, toen vanaf het dorp plotsklaps een bedreigend grote groep Duitse soldaten kwam aanmarcheren. Het gejuich ebde weg: even kwam er een diepe stilte voor in de plaats. Daarna opluch ting: de Duitsers waren op weg naar Leiden, om hun wapens te gaan inleveren. Dokter Van der Stoel zou aan zijn aantekeningen toevoegen dat de Binnenlandse Strijdkrachten het 'gezag' in Voor schoten definitief hadden overge nomen. Het uniform was en bleef ook na de bevrijding een 'vertrouwd' dorpsbeeld. Het eerste dat Arie de Graaff (63) dan ook zag toen hij na een gevangenschap in Duitsland in zijn geboortedorp arriveerde wa ren marcherende en zingende BS- mannen. 'Het leek wel alsof het halve dorp zo'n uniform had be machtigd. Wat ik toen dacht..Ver- rek, de moffen zijn er nog. Ze heb ben alleen een ander pakje aange trokken". Hij begreep het wel: "Als je bij de BS zat kreeg je een extra brood je. En voor eten deed je veel. Ook na de oorlog, want het hele dorp was leeg". Wraak Ander onuitwisbaar beeld van die eerste dagen na de oorlog: de slachtoffers die, eenmaal de macht herwonnen, wraak namen. 'Mof fenhoeren' werden massaal kaalge knipt en met menie besmeurd. Een 'extraatje' dat voor de jeugd was weggelegd. NSB-ers en landverra ders werdeh met stenen bekogeld en bespuwd. "Een ontzettende ontluistering", zegt Joop Peeters (57) er veertig jaar na dato over. Op zich waren die wraaknemingen begrijpelijk, vindt hij, "maar eigenlijk was het ontzettend onredelijk. Neem de vrouwen die in de oorlog geld van de Duitsers aanpakten. Wat heb ben ze nou helemaal gedaan. Er zijn veel en veel ergere dingen ge beurd in Voorschoten, maar de echte groten zijn altijd vrijuit ge- New wave Het Amsterdamse kwartet 'Co- ka', dat new-wave brengt, speelt vanavond in de Voorschotense Lindehoeve. De band heeft vol gens de organisatie de 'krachtex plosie van TC Matic en de impact van de vroegere Gang of Four'. Het optreden begint om tien uur. Film In gebouw Taberna aan de Oegstgeester Julianalaan wordt vanavond de film 'Una Giornata Particolare' met Sophia Loren en Marcello Mastroianni vertoond. De film speelt zich af in het Rome van 1939, als de hele stad uitloopt om Hitler en Mussolini te begroe ten. Behalve een huisvrouw en een homofiele journalist- Aanvang half negen. Zeilwedstrijd Het zeilseizoen voor de Cen taur-klasse wordt morgen ge opend met een wedstrijd op de Kagerplassen. De start is om één uur, ter hoogte van de Zevenhui- zervaart. Het gaat hier om de eer ste uit een reeks zeilwedstrijden, die dit seizoen wordt gehouden. De organisatie is in handen van de Centaur-zeilvereniging De Kaag. Inlichtingen over inschrij ving bij F. Broeken, Leiderdorp, telefoon 071-413927 of Leen de Haas in Oud-Ade, tel. 01712-8288. Jazzconcert In de Leiderdorpse Hollandsche Tuyn verzorgt The Old Black Hor- se Saloon Band morgenavond vanaf negen uur een concert. Ie dereen is welkom in het pand aan de Hoofdstraat 24. Toegang vijf gulden. Huisvrouw Door middel van dia's wil het Zoeterwouds Vrouwentrefpunt aanstaande maandagavond laten zien welke haken en ogen er aan het beroep huisvrouw kleven. Het trefpunt hoopt dat vrouwen er een andere kijk op het 'runnen van een bedrijf door krijgen. De avond wordt gehouden in Ons Huis aan het Kosterspad. Aan vang kwart over acht. Morgen herdenkt Nederland voor de veertigste keer het einde van de Tweede Wereldoorlog. Een dag voor deze heuglijke datum de laatste aflevering van de serie '40 jaar vrij'. Ditmaal staat centraal hoe de bevrijding in Voorschoten is gevierd: verhalen over de te vroege feesten, kaalgeschoren moffenmeiden en bekogelde NSB'ers. De foto's op deze pagina zijn welwillend beschikbaar gesteld door de gemeente Voorschoten. gaan. Alleen de kleintjes werden gepakt, en de Voorschotenaren wisten wel weg met die mensen". Arie de Graaff onderstreept die woorden. "Het ging de hele zomer door. Het NSB-ertje pesten was een steeds terugkerende gebeurte nis, waarvoor het hele dorp uitliep. Naast de vele straatfeesten was dat een feest op zichzelf'. "Je zag ze ook overal. Of anders hoorde je ze. Hier op de Papelaan lag op een gegeven moment een gi gantische stapel verrotte aardappe len. Ja, waarom die niet eerder zijn opgegeten, dat weet je dan niet. Maar enfin, die NSB-ers moesten de goeie er nog uitpikken. Ze zaten op straat te sorteren". "Of ze werden in het gymnas- tiekzaaltje bij het gemeentehuis, waar ze waren ondergebracht, ge dwongen onder pianobegeleiding vaderlandsliederen te zingen. En hard hoor". Kater Voorschoten kon z'n gram halen. Toch kwam de kater snel. Niet al leen omdat na die jaren van vurige eensgezindheid de hokjesgeest weer snel ontstond, maar ook om dat heel wat dorpsgenoten er prat op gingen in 'het verzet' te hebben gezeten. Dat terwijl het groepje verzetslieden nooit groter kan zijn geweest dan een man of 25. 'Foute' Voorschotenaren wisten ineens nergens meer van, herin nert ook De Graaff zich. "De man die tijdens de oorlog met de vijand had geheuld, die liep nu ineens als hoofdcowboy vooraan in de op tocht". Joop Peeters is, na vele gesprek ken met dorpsgenoten én door be studering van de aantekeningen van Van der Stoel, tot de slotsom gekomen dat de eerste 'klap' werd uitgedeeld op het moment dat het militair gezag de macht overnam. "De verzetsmensen werden gecon fronteerd met speciaal opgeleide officieren, die in de oorlog nooit iets heldhaftigs hadden gedaan en toch op de hoge posten terecht kwamen". "En verder kwam de verbitte ring, doordat alleen de kleintjes zijn gepakt. Een speciale raad moest de 'foute' Voorschotenaren aanpakken, maar die raad had geen bevoegdheid voor grote ge vallen. Die zijn blijven lopen. Zo gaat dat". "Vandaar dat die verzetsmensen nog steeds zwijgen. Ze nemen hun verhalen in hun graf mee". Verzet Er wachtte het verzet tijdens die oorlogsjaren handenvol werk. Het dorp was immers een gewilde 'stek' vanwege zijn centrale lig ging. En wat te denken van scha kels als de Vinkbrug (die het hele treinverkeer kon lamleggen) en de aloude Vliet (terwijl het vervoer via het water steeds belangrijker werd). Het MOC-terrein, het Bondsge- bouw, de boerderijen langs de Vliet, het klooster: overal wemelde het van de zwaar bewapende Duit sers. Bovendien, stipt Voorschotenaar Jan Brouwer (64) nog aan. de be zetters bleken de Horsten bij kas teel Duivenvoorde een prima lan ceerbasis te vinden om Vl's en V2's richting Engeland te sturen. Geen onverdeeld eenoegen voor Het eerste exemplaar van het boek 'Het Drama bij Wassenaarse Slag' is gistermiddag op de Franse am bassade in Den Haag overhandigd aan de zoon van de in 1944 op het Wassenaarse slag omgekomen commando Trepel, de in Londen wonende André Trepel. Verder werden op de receptie, gehouden na afloop van de onthul ling van het gedenkteken voor de zes in 1944 op het Wassenaarse strand omgekomen Franse com mando's, exemplaren aangeboden aan commandant L.V. Hamidid van de Trepel-commando-eenheid, de Franse ambassadeur Gaultier Muzikale actie Leiderdorpers LEIDERDORP - Drie vrijdag avonden lang heeft Leiderdorper Bavinck samen met zoons Johan (14) en Peter (12) in Winkelhof staan musiceren voor het goede doel: de renovatie van het Con certgebouw. Met fluit, viool en cello werd er enthousiast ge speeld voor het winkelend pu bliek. Een 'eenmansactie' van de Lei derdorper, die tot het besef kwam iets te willen toen toen hij violist Herman Krebbers op de tv zag praten. Zijn zoons waren daar direct voor te porren. Behalve heel positieve reacties hebben de drie concerten ook het nodige opgeleverd. Heel wat mensen gooiden iets in de viool kist. In totaal kan Bavinck 656 gulden overmaken naar de orga nisatoren van de actie tot behoud van het Concertgebouw. Voor de geïnteresseerde pas santen: het Leiderdorpse trio heeft werken gespeeld van Mo zart, Haydn, Loeillet en Bach. de omwonenden, zegt Brouwer: "Als ze weer bezig waren, zat je ge woon te schudden op de trap. En steeds dat spannende moment: als die dingen de hoogte in gingen en je hoorde de eerste vijftien secon den niks, dan wist je dat 'ie zijn doel opzocht. Maar het mislukte ook wel eens. Ééntje is er ooit in Koudekerk beland. En de ruiten in de Erasmusstraat hebben wel eens aan diggelen gelegen door de luchtdruk van die Vl's". "De trein werd ook wel eens be schoten. Ik weet het nog precies: die schietpartij begon toen ik bij de kapper zat. Je wist niet waar je het zoeken moest". Veel opzien baarde ook de brand in de school van Bijdorp. Rechtge aarde Voorschotenaren kennen het verhaal, dat Brouwer nog eens op dist: de beruchte Seys-Inquart vierde er in april 1942 zijn verjaar dag. Het feestje liep nogal uit de hand; vermoedelijk door een siga ret brak er die nacht brand uit. In ternaat en gymzaal brandden to- de la Ferriere en generaal Huyser, chef van de defensiestaf. Het boek, geschreven door P.H. Kamphuis van de Sectie Militaire Geschiedenis Landmachtstaf, ont rafelt deels het mysterieuze waas dat tot voor kort rond de Franse commando-actie hing. De auteur kreeg uit handen van de ambassadeur de decoratie 'Offi cier de l'ordre des arts et des let tres'. Het hoofd van de sectie Mili taire Geschiedenis, de heer Schui ten, werd voor zijn inzet voor het onderzoek onderscheiden met 'Commandeur de l'ordre des arts et des lettres'. Deze onderscheidin gen werden uitgereikt door de Franse regering. Generaal Huyser ontving na mens de inmiddels vertrokken mi nister De Ruiter uit handen van commandant Hamidid een schild met het embleem van dc comman do-eenheid. Dank De Franse ambassadeur dankte in zijn toespraak alle mensen die aan het onderzoek hadden meege werkt en roemde de samenwer king tussen Nederland en Frank rijk. De gebeurtenissen van giste ren bevestigden voor hem dat beeld. 's Ochtens had minister De Rui ter van Defensie, begeleid door muziek van tamboers en pijpers van het Marinierskapel, de gedenk steen bij de strandopgang van het Wassenaarse Slag voor de omgeko men Franse commando's onthuld. Bij de onthulling was de zoon van de omgekomen commandant Tre pel, André Trepel, met zijn gezin aanwezig. Minister De Ruiter wees in zijn geheel Frans gesproken toespraak op de "verantwoordelijkheid die taal uit. Waarop de Duitsers dood leuk het klooster zelf vorderden. 'Die taaie' De verhalen doen het niet ver moeden, maar het dorp is redelijk ongeschonden door de oorlogsja ren heengekomen. Zo zag De Graaff vanuit de trein bij zijn aan komst tot zijn grote verbazing dat de toren van de Dorpskerk ge spaard was gebleven. "Die taaie" stond er nog. Maar wat moet je met mooie ge bouwen als je geen droge draad en geen kruimel eten hebt? Brouwer kijkt nog steeds verlekkerd als hij het heeft over de eerste pakken comed-beef, die na die 5e mei in Voorschoten arriveerden. De Graaff: "Je had niks meer. Ik zal nooit vergeten dat er een in stantie kwam, op het gemeente huis, waar je een broek en een jack kon krijgen. Ik er naar toe. Kreeg ik daar te horen: ja, maar jij krijgt niets, want we hebben je broer al gegeven. Alsof ik samen met m'n broer in die broek kon". wij hebben ten opzichte van de omgekomen strijders, als dank voor de daden die zij in het belang van onze vrijheid stelden". Bij de onthulling waren vele mi litaire hoogwaardigheidsbekleders uit binnen- en buitenland aanwe zig. Het naar Trepel genoemde de tachement van de Franse Fusiliers- Marins-Commando ontbrak even- ZATERDAG I.eiden Marekerk - Dodenherdenking, 19.30 uur, aansluitend Stille Tocht. Filmhuis LVC, Breestraat - Film 'The Devil is a woman', 21.15 uur. Kijkhuis, Vrouwenkerkkoorstraat Film 'Broadway Danny Rose', 20 en 22.15 uur. Microtheater Imperium. Oude Vest Musical 'Weg. weg. weg'. 20.30 uur. leiderdorp Gebouw Zijlkwartier, Van der Marck- straat - Wandelmarsen, 11.30 uur. Wijkcentrum Van der Marckstraat - Kinderfeesten. 13.30-16 uur. Dorpskerk, Hoofdstraat - Herdenkings bijeenkomst, 19 uur, aansluitend stille tocht naar begraafplaats Hoogmadese- weg, dodenherdenking 20 uur. Voorschoten Lindehoeve, van der Haarplein - Optre den new-wave band Coka. 22 uur. Monument Kon. Julianalaan - Doden herdenking. 20 uur. Oegstgeest Bos van Wijckerslooth - Herdenkingssa menkomst met dodenherdenking, kranslegging. 19.45 uur SJJO. Julianalaan 1 - Film 'Una Giorna ta Particolare', 20.30 uur. Zoeterwoude Hervormde kerk - Dodenherdenking, 19 uur. Daarna stille tocht naar het ge meentehuis, kranslegging om 20 uur. Wassenaar Oude Raadhuis, Langstraat - Carillon- spel. 11.50 uur Schouwweg - Dodenherdenking, ver trek stoet om 19.30 uur. Warmond Monument bij gemeentehuis - Doden herdenking, 20 uur. Kantine v.v. Warmunda - Oranjebingo. 20.30 uur. ZONDAG 5 mei Leiden Kantine VTL. Voorschoterweg - Bevrij dingswandeltocht. start tussen 9 en 14 Stadhuisplein - Optreden kindercircus. 14 uur. van 13-16 uur uitreiking Zweeds wittebrood. Waaggebouw, Aalmarkt - Film over be vrijding, 15 uur. Stevenshof - Onthulling monument Leidse vrouwen uit het verzet, 14 uur. Pieterskerkplein - Bevrijdingstaptoe K&G, 16.30-17.45 uur. Pieterskerk - Bevrijdingsconcert, 19.30 Stadsgehoorzaal, Breestraat - Bevrij- dingsbal, 20-1 uur. Buurthuis Du Rieustraat 4 - Aktiviteiten als tentoonstelling, muziek, vliegerwed- Wijkvereniging Aktief - Diverse straat- aktiviteiten en oecumenische herden kingsdienst. Gebouw De Linde, Herenstraat - Open luchtmaaltijd, 's avonds bevrijdings feest. Hogewoerd tussen Kraaierstraat en Rijnstraat - Diverse straataktiviteiten. Middelweg 19c, kindervoorstelling Leids Poppentheater. 14.30 uur. tel. 125802. Leiderdorp Muzenhof, Gordijnsingel - Koffiecon cert Collegium Lugdunum Batavorum. Laan van Oudenzorg - Tentoonstelling oude voertuigen, 13 uur. Park De Houtkamp - Diverse optredens en uitvoeringen, vanaf 13 uur. Samen zang om 16.45 uur. Meijelaan - Straatfeest, 19 uur. Hollandsche Tuyn, Hoofdstraat 24 - Jazzconcert The Old Black Horse Sa loon Band. 21 uur. Voorschoten Clubhuis Avanti, Raadhuislaan - Start Midden Hollandrit over 200 km., vertrek 06 uur. Cultureel Centrum. Marijkelaan 4 - Fietspuzzeltocht, vertrek tussen 12 en 13.30 uur. Dorpstoren - Beiaardconcert Addie de Jong, 12 uur. Moeder Godskerk - Bevrijdingsconcert. 14.30 uur. Oegstgeest Kasteel Oud Poelgeest - Diverse bevrjj- dmgsspelen en optredens, vanaf 14 uur. met fietspuzzeltocht 14-15 uur. Zoeterwoude Don Bosco, Zuidbuurtseweg, en Een denkooi, Kooikerspad - Vertrek fiets- j tocht door Zoeterwoude, langs punten die met de oorlog te maken hadden, 12- 15 uur. Christinastraat - Openluchtmaaltijd, ge lardeerd door draaiorgelmuziek, 16 uur. Hervormde kerk - Bevrijdingsconcert, 20 uur. Wassenaar Plein - Bevrijdingsvuur. Dorpskerk - Bevrijdingsbyeenkomst. 12.20 uur. Schoolstraat - Bevrydings-fietsralley, starten hele dag. Warmond Terrein Warmunda - Sportdag, vanaf 10.15 uur. De Zon, Dorpsstraat 114 - Jazz oude stijl-concert, 15-19 uur. daarna klaver jassen en sjoelen vanaf 20.15 uur. APOTHEKEN Van: vr 3 tot vr 10 mei door: Apotheek Reyst, Steenstraat 35, Leiden, tel. 120136. Apotheek Noord-Hofland. Thorbecke- weg 3. Voorschoten, tel. 762877. Boek overhandigd tijdens onthulling monument Zo ziet het etiket op de nieuwe Kaagwater-flessen eruit. Op de voor grond de 'jeneverboom' aan de Leede. WARMOND - Na een afwezigheid van een jaar of tien is het 'Kaagwater' in ere hersteld. Warmonders én toeristen kunnen het aloude geestrijk vocht met het sfeervolle etiket weer gewoon kopen. De plaatselijke slijter Van Ree heeft het voortouw genomen om het histo rische Kaagwater weer in roulatie te brengen. Men ging her en her te rade. En zo is achterhaald dat de eerste fles Kaagwater rond 1934 moet zijn uitgekomen in echte stenen kruiken. Er zijn twee verhalen over de afbeelding op hel etiket in omloop. Het ene verhaal wil dat een dronken man regelmatig bij de jeneverJboom, die aan de Leede achter de boerderij aan de Wasbeeklaan staat, zijn roes lag uit te slapen. Het tweede wil dat heel wal zeilers juist bij die boom hun afspraakjes maakten en de flessen, na te zijn leeggemaakt, in de boom werden gehangen. Op het etiket is ook het gemeentewapen, achlliende-eeuws, zichtbaar. Nieuw is de toevoeging 'Warmond' aan het Kaag water "Omdat het groot ste deel van de Kaag Warmonds grondgebied is, terwijl zo weinig i dat weten", aldus mevrouw Van Ree. LEIDSCH DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN POSTADRES Postbus 54. 2300 AB LEIDEN ADVERTENTIES SLEUTELTJES •vrij. van 8.00-19.30 uur (071)143545 ABONNEESERVICE Nieuwe abonnementen, wijzigingen, beta lingen ma.-vrij van 8.30-17.00 uur (071)144941 NABEZORGING a.-vrij. van 18 00-19.30 uur (071) 123143 (Nabezorging na 19.30 uur) ADMINISTRATIE •vrij. van 8.30-17.00 uur (071) 144941 REDACTIE (071)144941 Bij geen gehoor buiten kantooruren, raad pleeg het telefoonboek. Hoofdredacteur: drs. J W E Metselaar Adj. hoofdredacteur: R.D. Paauw Alg. redactiechef: A. van Leeuwen Plv. alg. redactiechef: J.M.J. Post Commentaren: W F.J. Wirtz. A A. van Brussel Stad: J. Kroon Duin- en bollenstreek: H.I.J. Veldhuizen ABONNEMENTEN per jaar. aan huis bezorgd f 250,90 per half jaar, aan huis bezorgd 131,40 per post (binnenland) 345,20 per kwartaal, aan huis bezorgd 65,70 per post (binnenland) f 89,30 per maand, aan huis bezorgd 22,10 per maand, per post f 30.- (maandabonnement alleen mogelijk met automatische betaling), losse nummers f 1,00 Abonnementsgelden dienen bij vooruitbe taling te worden voldaan. Restitutie is niet mogelijk. Bij automatische betaling geen administra tie- en incassokosten Abonnementen kunnen op elke gewenste dag ingaan. Indien één maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen wordt het abonnement automatisch verlengd Betaling van abonnementen op giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem. HOOFDKANTOOR Witte Singel 1Leiden (071144941 REGIOKANTOREN Julianastraat 19, 2405 CG Alphen aan den Rijn (01720) 93961 Vuurbaakplein 11, 2221 JB Katwijk (01718) 12383 Kunst, radio, tv: P C. Rosier Geestelijk leven: S.J. de Groot Het Leidsch Dagblad is aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst, met ei gen correspondenten in Bonn, Brussel. Jo hannesburg, Tokio, Londen, Parijs. Was hington, Rome, Madrid, Mexico-City, Tel Aviv en Beiroet

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 2