Wij leven vrij... en blij? ZOMAAR EEN NIEUWBOUWWIJK Och, iedereen sjoemelt toch. En mag hij dan misehien ook een splintertje meepikken? Het is sowieso een heel egoïstische tijd. II 1 u (vervolg van de vorige pagina) Ook Debby en Johnny hebben al een buur zien vertrekken. Tot hun opluch ting trouwens. Want die zag Johnny to taal niet staan. Johnny is Surinamer, Debby van Indonesische afkomst. Haar zei de buurman wel gedag, maar Johnny werd totaal genegeerd. En het dochtertje mocht er niet spelen. Weduwnaar Je tocht weg als we na het bezoek aan Debby wat door de omgeving dwa len. Geen mens te zien. De ramen ge sloten, geen spoor van leven. Als we een windhoek omgaan, is er plotseling een hond met een baas erbij. Adriaan loopt, pet op, gebogen tegen de wind in. Elke dag is hij buiten, weer of geen weer. Hij woont vlak in de buurt. In een smalle straat met pijnlijk nauw keurig aangelegde voortuintjes. Dat van Adriaan springt eruit. Het is met fantasie aangelegd. De kortste weg naar zijn huis neemt hij niet. Als 68-jarige weduwnaar is hij een begeerde prooi voor een aantal in de buurt loslopende weduwen. De be langstelling ging hem zo de keel uit hangen, dat hij nu telkens een andere route loopt, die streng geheim moet blijven. Hij noemt de wijk een open hu welijksmarkt, maar heeft er geen enke le belangstelling voor. Voor Adriaan is zijn drie jaar geleden overleden vrouw altijd het belangrijkste in zijn leven ge weest. Hij was veertig jaar gelukkig ge trouwd. Sinds een jaar woont hij prettig in bij zijn 28-jarige dochter Berry. Maar zijn wereld is na het heengaan van zijn echtgenote ingestort. De zin van het le ven ziet hij nauwelijks meer. Het liefst gaat hij stiekem dood. Hij, gepensio neerd leraar, is uitgesproken voorstan der van euthanasie, is dan ook lid van een vereniging en heeft uitgebreid met zijn kinderen over zijn keuze van een zachte dood gesproken. Zelfmoord kan hij ook heel goed billijken, evenals abortus. Laat de vrouw maar over haar eigen lichaam beslissen. Wat dat be treft is hij met zijn tijd meegegaan. Adriaan slijt zijn dagen met wat „prutsen" in huis. Hij heeft voor de ma nier waarop tegenwoordig wordt ge bouwd geen goed woord over. Dat was voor de oorlog wel anders. De schuld daarvan ligt bij het onderwijs. Mensen worden vandaag de dag niet meer vak bekwaam opgeleid. Die skeletbouw van nu. Hij vergelijkt de huizen met meccanodozen. Er deugt niets van. Alles gaat tegenwoordig veel te ge makkelijk. En met alleen op het gebied van de woningbouw. Het lijkt wel of de mensen geen verplichtingen meer te genover elkaar hebben. Of tegenover de regering. Iedereen rommelt maar raak. Een afglijdende mentaliteit. Daarom verwerpt hij zaken zoals zwart werken en belastingontduiking per de finitie. Vroeger, zo mijmert hij uit het raam starend, stonden de mensen voor wat ze moesten doen. Ook ten opzichte van elkaar. Nu zijn ze op zichzelf ge richt en vooral bezig bezit te vergaren. Menen dat ze alleen op de wereld zijn. Gearriveerd Mensen met een vrije-sectorwoning hebben op zijn minst één auto. Van daar dat dergelijke huizen makkelijk met de wagen te bereiken zijn. Henk heeft er een van. Twee ton heeft hij er voor neergelegd. Bezitsvorming. Henk is 54. Geslaagd naar de mate van zijn kunnen. Het belangrijkste in zijn leven is zijn geloof. Maar los daar van. Het beroep komt op de eerste plaats, het gezin op de tweede. Wat wil je, hij komt uit een ondernemersgezin en daar was de situatie nu eenmaal zo. Henk heeft vijf kinderen, van wie nog drie thuis. De jongste is 18, de oud ste 24. Ze hebben hun vrienden in Utrecht, want kinderen boven de 14 zie je in Houten nauwelijks. De oudste zoon heeft heimwee naar het oude huis. En dochter Wilma vliegt op een vrije dag de stilte naar de keel. Praten met de kinderen is belangrijk voor de vader. Maar het moet wel nut hebben. In een woordenstrijd heeft hij geen zin. Henk maakt zich zorgen over de we reld waarin hy en zijn kinderen leven. Er wordt een opstandige geest ge kweekt in dit land. Ten opzichte van de overheid, het gezag, de ouders. Hoe wel, van dat laatste heeft hij gelukkig geen last. Die ik-cultuur van tegenwoordig. Het is alleen maar kijken naar wat ik belangrijk vind, niet wat anderen er eventueel van denken. En dan: je in spannen is er niet meer bij. De mensen eisen maar. Je mag ook alles zeggen in dit land. Ook al is het lelijk. Aan de an dere kant, de mensen die echt iets wil len, de ondernemers, wordt het leven zuur gemaakt. Al die regels. Hij werkt nu bij een bank. Vroeger was hij zelfstandig ondernemer. Hij zat in de bloem. Maar met het teruglopen van het aantal bakkers verdween ook die nering. Hij stapte er net op tijd uit. Anders was hij failliet geweest. Maar hij heeft het nu weer aardig voor el kaar. Hij vindt het wel jammer dat zijn werk als kredietadviseur hem zo in be slag neemt. Hij zou graag voorlichting geven over hoe de maatschappij echt in elkaar steekt. Neem nou de Oost- West-verhouding, de Russen zijn een rëele bedreiging. Daar wordt veel te makkelijk over gedacht. En dat gebrek aan saamhorigheid. Meer tijd zou hij ook willen hebben voor zijn werk binnen de Gereformeer de Kerk (vrijgemaakt). Zijn geloof be paalt zijn houding in tal van zaken. Abortus en actieve euthanasie kunnen niet. Sjoemelen met de belasting mag eigenlijk niet. Maar als hij het zelf doet ligt het toch even net iets anders. Zwart werken met een uitkering mag ook niet. En de gevolgen zijn natuur lijk heel ernstig. Want het kost banen. Maar hij kan best begrijpen dat men sen het doen, als de nood het hoogst is. Hoewel, in dit land wordt echt geen ar r Tuinen zijn geliefde objecten voor de bewoners van Schonenburg. moe geleden. Ook niet door de bij standsmoeders. Hij is overigens wel blij dat hij niet in zo'n situatie verkeert. Maar zou hij zyn tuin laten aanleggen door een zwartwerker? Dat is een kwestie van financiën. Werkloos Wim zit bijna in de situatie waar Henk „gelukkkig" niet in zit. Nog een maandje en hij trekt van de bijstand. Met een hoogzwangere vrouw en een koopwoning. Hij brengt nogal wat tyd in De Meerkoet door als voorzitter van de vrijwilligers vacaturebank. Jojs als secretaresse staat hem bij. Niet dat ze echt veel te doen hebben. Van de 500 werkloze Houtenaren komt er maar een tiental naar de bank. Het is moeilijk om de mensen over de drempel te krijgen, vindt de 23-jari- ge secretaresse, die eigenlijk Joyce heet. De gemeente stimuleert dat ook niet. Die denkt zo in de trant van: „Wij hebben jullie hier onder dak gebracht. En de rest zoeken jullie zelf maar uit". Wim (33) knikt instemmend. Ieder een leeft kennelijk graag op zichzelf en is nogal passief. Van enige saamhorig heid is nauwelijks sprake. En dat zou het woonplezier juist ten goede komen. Voor Wim staat prettig wonen op de eerst plaats. Werk ziet hij niet als hoofddoel. Zonder woongenot moet je je pas werkelijk rot voelen, filosofeert hij. Het is trouwens nog maar helemaal de vraag of Wim zich financieel kan handhaven in zijn koopwoning-op maat. Want met de bijstand voor de deur zal het een hele toer worden de maandelijkse verplichtingen na te ko men. Een beklemmende toekomst, waarin je je nauwelijks vrij kunt voelen. Je vrij voelen is toch maar betrekkelijk. Als hij straks de bijstand in gaat, wordt er het nodige in zijn privé-leven gerom meld. Er wordt te veel gecontroleerd in Nederland. En er zijn te veel regels waaraan je je hebt te houden. Dat doodt het eigen initiatief. Over eigen initiatief gesproken; zo wel Wim als Jojs vinden dat een beetje zwart werken best wel is te tolereren. Tenminste, als dat maar in het redelij ke gebeurt. Wanneer in een gezin met een inkomen van pakweg 1500 gulden wat zwart wordt bijgespijkerd - in de orde van grootte van 600 gulden moet dat kunnen. Maar het moet niet zo zijn dat een zwartwerker er een vol ledige baan bij neemt. Om bijvoor beeld zijn villa te kunnen betalen. Los van elkaar zijn ze achteraf gezien van oordeel, dat ze een aantal jaren ge leden op het verkeerde paard hebben gewed. Wim had eigenlijk treinmachi nist willen worden. Maar dat ging niet door vanwege een ongeluk. Daarna ging hij de groente- en fruitsector in. Haalde alle mogelijke diploma's. Maar aardde toch niet en stapte over op een administratieve baan. Zag dat ook weer niet zo zitten en sloeg aan het zwerven. Om nu aan de slag te kunnen komen, probeert hij het praktijkdiplo ma boekhouden te halen. Een laat bloeier, noemt hij zichzelf. Jojs volgde een secretaresse-oplei ding, maar wilde op 18-jarige leeftijd weg uit Nederland. Het benauwde haar. Een te hoog gegrepen ideaal ech ter, waarvoor ze een baan liet schieten. Nu studeert ze aan de Open Universi teit. Om haar kansen op de arbeids markt alsnog te vergroten. Verplante bomen Het werk is al lang verleden tijd in het huis waarvoor nog volop wordt ge bouwd. Piepjonge boompjes proberen zich in de harde oostenwind te handha ven. Binnen staat de thee op het lichtje. Het interieur is klassiek èn heel Hol lands. Hij is een lange magere, tanige kerel van 70. Zij is 72, haar gezicht is zwaar doorgroefd, perkamentachtig. Anton maakt de dienst uit, dat wordt al snel duidelijk. Rina ziet slechts af en toe kans ertussen te komen. De 'lieve jon gen' en de 'lieve meid' die onverwacht aanbellen wordt duidelijk verteld waar het allemaal op staat. Zeg nou zelf. Een 'goeiedag' of 'goeieweg' dat kost toch niks. Maar ze wonen hier al een jaar. En elke ochtend zit hij om zeven uur voor het raam en ziet dan het meisje weggaan dat boven hen woont. Maar ze heeft nog niet één keer gegroet. Je bent toch op de wereld om elkaar te helpen? Maar ja, hij snapt het wel. Jongeren hebben geen belang bij oude mensen. Rina zegt zachtjes dat ze ook niet zo'n behoefte heeft aan mensen om haar heen. Ja, er kan natuurlijk iets ge beuren. Maar die mevrouw op de hoek, die is toch heel aardig. Het is wel stil hier. Geen verkeer. Want Houten is een stad om autootje te pesten. Rijden is zijn lust en leven. En dat doen ze dan ook elke dag. Zomaar wat toeren. Wat heb je dan verder nog nodig. Ze hebben een televisie in huis. Dan heb je toch alles. De kinderen wo nen in de buurt. Drie knapen van zoons. Dat was ook de reden om in •Houten te gaan wonen. Hy heeft bijna veertig jaar in Utrecht gewoond, maar trok in 1974 naar Den Helder. Rina woonde haar leven lang al in de ma- rinestad. Ze werden buren. Vijftien jaar geleden verloor Rina haar man. Toen Antons vrouw vijf jaar geleden overleed zijn ze maar samen gaan wo nen. Dat hoeft de gemeente niet te we ten. Hij is niet gek. Zijn leven lang heb ben ze van hem gestolen en dat pro beert hij nu terug te krijgen. Zakken vullers en laaielichters zijn het alle maal. Niet één partij uitgezonderd. Tevreden Nee, laat hem nu maar met rust, dan is hij best tevreden. Zo met zijn huisje. Ja, de wind die in Den Helder door de bomen gierde, missen ze nu wel. En Ri na had liever twee slaapkamers gehad. Hun boodschappen doen ze in Utrecht. Hier is zo'n ongezellige Albert Heyn. f wan RAPPORTCIJFER SEEFT DE NEDERUNtER MN 2IJN WOONSITUATIE een tien 8% m 5 een meen n% Wl 9% miiM 3% em met een dm 1 een tueee 2% 1 m. één emnul J Min,.. En bovendien, ze kunnen niet meer til len en hebben dus de auto nodig. Nou, dan kan hij net zo goed naar Utrecht rijden. Want hoewel het winkelcen trum bij wijze van spreken in zijn ach tertuin staat, moet hij via Den Bosch om er met zijn auto te komen. Het zal zijn tijd nog wel duren, maar hij is er niet echt gerust op. Hoe moet dat nu met de jeugd. Je ziet toch overal haat, afgunst en overheersing. Nee, 1995 halen we niet. Je ziet het toch om je heen, de mensen blijven op d'r eigen zitten, maar willen aan de andere kant wèl het naadje van de kous over ande ren weten. Dat kan nooit goed gaan. Zij zijn nog wel vrij, je kan in dit land ten slotte overal gaan en staan waar je wilt. En de regeltjes, och, iedereen sjoe melt toch. En mag hij dan misschien ook een splintertje meepikken? Het is sowieso een heel egoistische tijd. Voor de oorlog was iedereen even arm en had je nog saamhorigheid. Maar nu. En het is de generatie van na de oorlog die helemaal niets heeft meegemaakt, en die de grootste praatjes heeft. Kijk, toen hij zestien was liep hij voor zijn werk van Utrecht naar Schalkwijk. Maar tegenwoordig. Ze gaan nog op de fiets naar de wc. Gescheiden Anks huis is groot, misschien al snel te groot voor haar alleen. Nu woont ze er nog met twee kinderen. Maar om 700 gulden neer te tellen voor een huis met vier slaapkamers voor haar alleen, is Ze kwam na haar scheiding, nu vier jaar geleden, ineens met een klap op de grond. En eigenlijk is ze nog steeds be zig orde op zaken te stellen. Maar vanaf het begin heeft ze gedacht: meid, als jij blijft zitten, komt er ook niemand naar jou toe. Er op uit dus maar. Al is het nog zo moeilijk. Nu, op haar 53 ste, is Anks grootste wens rust en innerlijke vrede. Als ze zich maar prettig met zichzelf voelt dan volgt de rest vanzelf. Een aantal dingen moeten wel in orde zijn. Ze moet het financieel een beetje kunnen rooien, gezond zijn en een dak boven haar hoofd hebben. Het huis waar ze nu woont is wel mooi, dat vindt ze zelf ook. Alleen die open keuken, die je overal in Houten aantreft... één keer per dag kool eten is toch écht voldoen de. Na het mislukken van haar huwelijk probeerde ze een baan te vinden. Maar ja, zowel haar opleiding als zijzelf zijn veijaard. Vrijwilligerswerk dan maar. Ze spant zich in om in Schonenburg een ontmoetingscentrum van de grond te krijgen. Nu is dat gemakkelijker ge zegd dan gedaan. Maar als ze eerlijk moet zijn, zou ze zelf ook niet gaan als het 'ontmoeten' heette. En als je een zaam bent, kijk je wel uit aan iets deel te nemen wat opgezet is voor eenza men. Ze draaien nu films in De Meer koet en ze organiseren koffie-ochten- den. Daar krijgen ze toch wel zo'n man of twaalf, soms vijftien. Maar de drem pel is kennelijk hoog. Toch hebben de artsen en het maatschappelijk werk niet voor niets voorgesteld een ont moetingscentrum op te richten. Veel mensen stierven van de eenzaamheid. Het is Ank opgevallen dat er in het begin druk sociaal verkeer is. En dan, na een jaar, zie je de eerste schuttingen komen. Ze wil zelf ook dat de zaak dichtgroeit. Een béétje privacy. En niet telkens de bal van de buurkinderen in haar tuin. Hoe lief die ook zijn. Haar kinderen vinden trouwens dat de kleintjes vreselijk veel lawaai maken. Net of ze dat zelf vToeger niet deden. Maar ze beginnen al te roepen; voor mij geen kinderen hoor. Tolerantie Ze gelooft dat haar kinderen het moeilijker hebben dan zy in haar jeugd. Zij hoefde tenslotte niet na te denken. Met een vent naar bed gaan mocht gewoon niet. En of je wel of geen kinderen nam, stond ook niet ter discussie. Maar nu worden de jongeren wel gedwongen na te denken. Daarom vallen er ook zo veel uit de boot. Ze zitten met zichzelf in de knoop en krij gen dan iets van: laat maar waaien, ik blijf rustig zitten. En al die problemen die op hen afko men. Zij probeert ze, als ze eerlijk is, te omzeilen. Keuzes maken, wetten die ter discussie staan. Zij betaalt nog braaf het volle pond belasting. Maar als gebeurt wat ze vreest en ze krijgt een grote aanslag, dan is het waarschijnlijk van: zijn ze nou helemaal gek gewor den? Ze heeft er hard voor gewerkt, dus ze wil er nu van genieten. Ze kan al geen auto meer rijden en dat is geen ramp. Maar het moet niet te dol wor den. Ze wonen in een huurhuis. Tien op een rij. Gezellig grenzen alle tuinen aan elkaar. Alleen: ze hebben ruzie met de buren en aan de achterkant wonen Turken en Marokkanen. Het lijkt wel of je hier in het buiten land met vakantie bent, zegt Pauline van 32. Daarvoor zyn we niet verhuisd. Anderhalf jaar geleden ontvluchtte zij met man Walter (30) en de twee kinde ren een Utrechtse vierkamerflat. Om dat de buurt zo verpauperde. Allemaal van die drugsverslaafden en buitenlan ders. De kinderen kwamen met de in jectienaalden in de hand thuis. Dat kan allemaal in een vrije land, briest Walter. Maar die vrijheden gel den kennelijk alleen maar voor etni sche minderheden. Die mogen alles. Daar kan alles voor. Wij brave burgers mogen alleen maar belasting betalen. En verder mondje dicht. Kwaad bloed Hij windt er geen doekjes om en vindt dat we de kraan maar langzaam moeten dichtdraaien. Buitenlanders, zigeuners en nu weer die Tamils. Dat zet gewoon kwaad bloed. We zijn zo'n beetje het kleinste landje ter wereld, maar het grootste land als het gaat om de opvang van vreemdelingen. Hij zegt WD te stemmen, maar kan erg ver meedenken met de Centrum partij. De buitenlanders die zich al in ons land bevinden, gunt hij de eer van de twijfel. Maar zij die zich misdragen, moeten er zonder pardon uit. Walter maakt van zijn hart bepaald geen moordkuil. Na de buitenlanders raast hij door over ons belastingstelsel. Steeds roder aanlopend, zegt hij het een grof schandaal te vinden wat die uitvinders daar in Den Haag bekoksto ven. Degene die destijds de BTW heeft uitgevonden, moet eigenlijk in de ge schiedenisboekjes worden vermeld. Een zoveelste bron van ergernis vor men voor hem de loslopende honden en katten in Houten. Het lijkt in de tuin wel een instuif. Pauline heeft al eens geopperd een lekker hapje klaar te leg gen. „Wij laten onze kinderen toch ook netjes op de wc gaan in plaats van het tegen de ruiten van anderen aan te gooien?". Ja, zegt Walter wijsgerig, het nadeel van zo'n groene wijk is dat het al gauw een bruine wijk wordt. WONEN De woningnood mag dan nog niet zijn op gelost, de Nederlanders die wél een huis hebben zijn in meerderheid redelijk tot zeer tevreden en geven als rapportcijfer voor hun woonsituatie een zeven of hoger. De meeste hoge cijfers worden gegeven aan de gekochte eengezinswoning in een kleine gemeente of op het platteland. Huur ders van flats in de grotere steden zijn aan zienlijk minder tevreden. Bewoners van kraakpanden zijn over het algemeen rede lijk tevreden, maar ze geven aan hun woon situatie nooit hoger dan een zeven. Kamerbewoners zijn er het belabberdst aan toe. Ze geven hun onderkomen vaker dan gemiddeld een onvoldoende. De gemiddeld dikke voldoende voor de Nederlandse woning betekent niet dat ook alle woonproblemen zijn opgelost. Tussen de 20 en de 30 procent zegt last te hebben van geluidsoverlast of van kou, vocht en tocht. Boren, timmeren, hlfi-installaties en la waai door allerlei andere bezigheden - en om van de huilende baby maar te zwijgen: een kwart van de Nederlanders heeft last van burengerucht. Het lawaai is het ergst in flats met ongeveer vier verdiepingen. In hoogbouwflats is de situatie iets beter, de muren zijn daar blijkbaar iets dikker. In de vooroorlogse wijken lijkt ondanks renovatie de kou, tocht en vocht nog niet uit alle huizen verdreven te zijn. Nog steeds zit een op de vier bewoners van oudbouw- woningen 's winters te bibberen. Een landelijke actiegroep ter verbete ring van de woonsituatie van de kamerbe woner zou binnen de kortste keren een enorme achterban kunnen verwerven. Ruim de helft van de kamerbewoners vindt hun onderkomen te klein, te gehorig en te vier kinderen opgepakt zit in een tweeka merwoning, tot de uitzonderingen zijn gaan behoren, klaagt 1 op de 4 Nederlan ders over ruimtegebrek. Bewoners van de binnensteden klagen daarover het meest. Hoe tevreden bent u met uw woning? (in procenten) heel ontevreden 4 ontevreden 3 het gaat wel 15 tevreden 48 heel tevreden 30 Heeft u in uw huis wel eens last van de vol gende problemen? (in procenten) burengerucht 24 verkeerslawaai 18 kou,vocht of tocht 32 ruimtegebrek 25 Acht van de tien Nederlanders zouden ei genlijk best een andere woning willen heb ben. De belangrijkste reden waarom ze niet verhuizen is de prijs. Een ander huis is te duur, zegt bijna de helft. Een kwart blijft in de huidige woning omdat ze verknocht zijn aan de buurt. Zo'n veertien procent ver huist niet omdat ze geen betere woning kunnen vinden. WERK In welke gemoedstoestand gaat de Ne derlander 's ochtends naar zijn of haar werk? Men kan het geloven of niet, maar een op de tien Nederlanders verkeert dan in een juichstemming. Zij geven een negen of zelfs een tien voor hun werksituatie. Evenveel Nederlanders echter, zijn dan niet of nauwelijks aanspreekbaar. Hun werk geven zij een mager vijfje, een vier of nog lager. De hoofdmoot, acht op de tien, staat niet echt te popelen maar gaat ook niet met te genzin naar het werk. Zij geven als rap portcijfer een zes, een zeven of een acht. Die (on)tevredenheid blijkt afhankelijk te zijn van het beroep dat men uitoefent. Handarbeiders en lagere employées en ambtenaren geven vaker dan anderen een laag cijfer, terwijl middelbare en hogere employées en ambtenaren hoger scoren. De hoogste cijfers geven de Nederlanders met een eigen bedrijf. Ongeveer zes procent van hen geeft zelfs een tien- VRIJE TIJD Door de arbeidstijdverkorting gaat de boekwinkel betere tijden tegemoet. De sportschool zal de gouden tijden weten te handhaven. Tussen de 10 en de 15 procent van de Nederlanders zegt namelijk graag meer te lezen of actief sport te bedrijven als ze er meer tijd voor zouden hebben. Het geld zal daarbij geen probleem zijn, want de lezers en sporters denken hun hobbies goed te kunnen financieren. Anders is dat met hobbies als handwer ken, verzamelen en modelbouw. Een kwart van de bevolking wil daar wel meer tijd aan besteden, maar denkt er te weinig geld voor te hebben. Datzelfde geldt voor het be zoek aan film, theater en concert. De culturele instellingen, de afdeling fi latelie van de PTT en de handwerkindus- trie zullen bij de huidige prijzen dus niet veel meer klandizie krijgen. Immers, door de arbeidstijdverkorting zal de Nederlan der wel meer vrije tijd krijgen, maar in de meeste gevallen niet meer salaris. INKOMEN Van alle Nederlanders verdienen vier op de tien minder dan 30.000 gulden. Ongeveer even zoveel mensen verdienen tussen de 30.000 en de 45.000 gulden. Twee van de tien Nederlanders ontvangen jaarlijks meer dan 40.000 gulden. De PvdA heeft meer 'dan de helft van haar aanhang onder de mensen met een netto inkomen lager dan 30.000 gulden per jaar. Van de WD-stemmers verdient een op de vier minder dan 30.000 gulden. Meer dan de helft van de WD-aanhan gers ontvangt meer dan 40.000 gulden net to, terwijl slechts twee van de tien PvdA'ers in die groep hogere inkomens zit ten. De CDA-aanhang zit met het inkomen tussen PvdA en WD in. Ongeveer de helft van de CDA'ers zit in de groep: tussen de 25 en de 40.000 gulden netto. Is de Nederlander ook tevreden met wat hij jaarlijks op de giro- of bankrekening krijgt. Van de honderd vinden ruim zestig het inkomen goed of zeer goed, iets meer dan dertig vinden het matig of voldoende en vier vinden het ronduit slecht. Hoeveel verdient de Nederlander netto per jaar? (in procenten) Minder dan gem. PVDA CDA WD 10.000 gulden 3 fi lm 10.000 tot 20.000 14 26 6 ie 20.000 tot 30.000 27 24 ,o 30.000 tot 40.000 26 24 29 Ji 40.000 tot 60.000 25 18 29 11 6n non i,u «o non 88 Hoe blij zijn wij met ons inkomen (in pro centen) Mijn inkomen vind ik: Voldoende 24 28 20 17 Goed 32 30 37 35 Zeer goed 31 27 34 38 DE RESULTATEN VAN EEN ENQUÊTE NAAR DE VRIJHEIDSBELEVING IN NEDERLAND

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 27