LEIDSCH DAGBLAD Top tegen embargo Reagan Werkloosheid grootste probleem in Nederland Vondst in strijd tegen astma 7// vandaag ISSAN sportscarDEALER Weer acties van verkeers leiders te verwachten Nicaragua-boycot afgewezen Steun wapenoverleg in Genève Dode bij brand in flatwoning Schadereparatiesaan alle merken AUTOSCHADEHUIS Akkoord in onderwijs over kortere werktijd Wij leven vrij... en blij? Enquête naar vrijheidsbeleving toont aan: AUTO HEEMSKERK Zondag 5 mei zijn wij de gehele dag geopend ZATERDAG 4 MEI 1985 OPGERICHT 1 MAART 1860 ,.tr,Pi- No. 37695 SCHIPHOL (GPD) - De ver keersleiders op Schiphol en ook het andere personeel van de Rijksluchtvaartdienst (RLD) dreigen vanaf maandag het luchtverkeer weer lam te leggen als hun salariseisen niet worden ingewilligd. Zij eisen netto loonsverhogingen tussen de tien en twintig procent, gerekend van hun brutosalaris. De Rijkslucht vaartdienst ging gisteren niet op de looneisen in maar kwam wel met een voorstel om de verkeers leiding in particuliere handen te laten overgaan. Acties van de luchtverkeerslei ders hebben de luchtvaartmaat schappijen en de NV Luchtha ven Schiphol inmiddels hon derdduizenden guldens gekost. Een concrete schadeclaim was gisteren echter nog niet inge diend bij het ministerie van ver keer en waterstaat. De Neder landse luchtvaartmaatschappij en hebben zich inmiddels al wel ingedekt met noodmaatreglen om uit te wijken naar de luchtha ven bij Brussel. Busdiensten moeten dan de verbinding met Schiphol gaan onderhouden. LEUSDEN (GPD) Nederlandse onderzoekers hebben een belang rijke vondst gedaan op het gebied van de astmabestrijding. Twee we tenschappers uit Utrecht en Gro ningen ontdekten dat bij allergi sche astma een bepaald type witte bloedcel is betrokken. Die cel heeft het vermogen een stof te produce ren waardoor hevige benauwdheid ontstaat. De naam van deze stof is leukotrieën C4. „Met deze vondst is natuurlijk niet het hele astmaprobleem opge lost". zegt dr. J. Verhagen, een van de projectleiders van het onder zoek in Utrecht. „Deze resultaten wel de basis voor verder onderzoek. De farmaceutische in dustrie zoekt al intensief naar me dicijnen die de vorming van het schadelijke leukotrieën C4 kunnen verhinderen. Daardoor zou het mo gelijk worden in bepaalde gevallen de ernstige benauwdheidsaanval- len door allergisch astma te voor komen". Ongeveer 10 procent van alle Nederlanders lijdt aan een vorm van CARA, een verzamelnaam voor aandoeningen van luchtwe gen. Daaronder vallen astma, bron chitis en longemfyseem. Allergisch astma komt voor bij het merendeel die astma hebben. Daarbij ontstaan aanvallen van be nauwdheid nadat men in contact is gekomen met bepaalde prikkelen de stoffen. Voorbeelden zijn de huisstof mijt (een beestje dat in huisstof leeft), stuifmeel van gras en bomen en huidschilfers van honden en katten. Sommige mensen met al lergische astma krijgen vele uren na een eerste benauwdheid een tweede aanval (genoemd „de late reactie"). Die aanval is vaak ernsti ger en moeilijker te behandelen dan de eerste. Juist voor mensen met die late reactie is de Neder landse vinding van groot belang. BONN (UPI/Reuter) - De Westeuropese landen op de eco nomische topconferentie in Bonn hebben afstand geno men van het handelsembargo dat president Reagan heeft aangekondigd tegen Nicaragua. Geen van de aanwezige ministers van buitenlandse zaken steunde de handelsboy cot. Over de omstreden Star-Wars- plannen lieten de deelnemers zich niet uit. MAASTRICHT (ANP) - Een wo ning op de zevende verdieping van een flatgebouw in Maastricht is de afgelopen nacht door brand ver woest. De 76-jarige bewoner is daarbij om het leven gekomen. Brandweer en politie, die door voorbijgangers waren gealar meerd, arriveerden te laat om de man nog te redden. Hij bleek al in de rook te zijn gestikt. Volgens de politie is het vuur vermoedelijk ontstaan door het doorbranden van een koffiezet-apparaat. Inzet: de deelnemers aan de economische topconferentie in Bonn poseren voor een groepsfoto. De foto boven geeft een beeld van hoe dat in z'n werk gaat. Honderden persfotografen en journalisten omringen het gezelschap. foto's AFP/AP) Rooseveltstraat 61, Leiden 071-764800 DEN HAAG (GPD) - Minister Deetman van onderwijs heeft gis teren met de vakbonden een ak koord bereikt over de definitieve invoering van arbeidstijdverkor ting in het onderwijs. Afgesproken is dat vooral de oudere docenten hiervan zullen profiteren. Vanaf 51 jaar gaan zij maximaal tien procent korter werken, vanaf 55 jaar wordt de werkweek ten hoogste twintig procent korter. De vrijgekomen lesuren zullen worden overgenomen door jonge, werkloze leraren en onderwijzers. Minister Deetman verwacht dui zenden een contract te kunnen aanbieden. De gemaakte afspraken komen grotendeels overeen met die van het werkgelegenheidsplan voor het onderwijs. Ook daarin zijn voor dit schooljaar en het volgende Minder koud Half tot zwaar bewolkt en een enkele bui. Minimumtemperatuur ongeveer 6 graden, maximum omstreeks 13 gra den. Matige zuidwesten wind, kracht 3 a 4, aan de kust af en toe vrij krachtig, 5. 5 mei 1985 Zon op: 06.03 uur, zon onder: 21.12 uur. Maan op: 22.35 uur, maan onder: 06.19 uur. Waterstanden Katwijk: hoogwater 04.20 en 16.43 uur, laagwater 00.12 en 6 mei 1985 Zon op: 06.01 uur, zon onder: 21.13 uur. Maan op: uur, maan onder: 06.45 afspraken gemaakt die jongeren aan werk helpen en ouderen ver lichting van hun taak geven of aan mogelijkheden helpen om ver vroegd uit te treden. Van de vakorganisaties heeft het Nederlands genootschap van lera ren (22.000 leden) zich tegen het ak koord verklaard, omdat volgens het genootschap tachtig procent van de in het onderwijs werkzame mannen en vrouwen geen kortere werkweek krijgt in ruil voor de in geleverde prijscompensaties. De drie grootste onderwijsbon den (ABOP, KOV en PCO, samen 120.000 leden) toonden zich tevre den met het na wekenlang onder handelen bereikte compromis. Zij zullen de voorstellen verdedigen bij hun achterban. Volgens bereke ningen van het 'ministerie van on derwijs komen er voor het eind van dit jaar nog 6170 nieuwe banen bij. Man(55) bekent wurgen vriendin STEENBERGEN (ANP) - Een 55- jarige man uit Steenbergen heeft zich gistermiddag bij de politie in zijn woonplaats aangegeven, om dat hij op 30 april zijn 42-jarige Bel gische vriendin Rita Lens heeft ge wurgd. De politie heeft het stoffe lijk overschot op een bed in zijn woning gevonden. De politie zegt de afgelopen ja ren vaak naar dit adres te zijn ge weest in verband met drankmis bruik door de man en zijn vriendin. Het motief is nog niet duidelijk. Aanklacht tegen Urenco-concern NEW YORK(AP) - De VN-Raad voor Namibië heeft aangekondigd het Urenco-concern in Nederland voor de rechter te zullen dagen. Daarmee wil de Raad een uit spraak over de exploitatie van de bodemschatten van Namibië, dat wederrechtelijk door Zuid-Afrika wordt bestuurd. De Urenco, een samenwerkings verband op kernenergiegebied waarvan onder meer het Almelose ultracentrifuge-project deel uit maakt, wordt beschuldigd van schending van het door de Raad af gekondigde decreet ter bescher ming van de natuurlijke rijkdom men van Namibië. Dit verbiedt on der meer de delving en de export van de natuurlijkje rijkdommen van Namibië, indien de Raad daar voor geen toestemming verleent. De uitkomst van het proefpro- cest zal bepalend zijn of ook in de VS, Japan en andere Europpese landen dergelijke processen wor den begonnen. Nederland is geko zen omdat ons land het decreet heeft onderschreven. De Britse minister Geoffrey Howe en de Fransman Roland Dumas waarschuwden hun Amerikaanse collega George Shultz dat dergelij ke strafmaatregelen averechts kunnen werken. Zij vrezen dat het linkse sandinistische bewind in Managua door zulke acties volledig in de handen wordt gedreven van Moskou. De Westduitse minister van bui tenlandse zaken, Hans-Dietrich Genscher, verklaarde na de eerste plenaire zitting dat de „Europese landen er niet toe neigen sancties of embargo's af te kondigen naar aanleiding van welke zaak dan ook". De VS en de landen van de Europese Gemeenschap bewande len volgens hem „verschillende wegen" op weg naar hetzelfde doel: democratisering, economi sche ontwikkeling en sociale rechtvaardigheid in Centraal-Ame- rika. Van de deelnemers aan de top behoren Groot-Brittannië, Frank rijk, West-Duitsland en Italië tot de EG. De andere deelnemers zijn de VS, Canada en Japan. Shultz rechtvaardigde het em bargo met een verwijzing naar de volgens hem destabiliserende acti viteit van Managua in Midden- Amerika en de vergeefse pogingen in het verleden om met de sandi nisten in onderhandeling te treden. Volgens de Amerikaanse minis ter moet de boycot worden gezien als een middel om het land te pres sen terug te keren naar „aanvaard baar" gedrag". Volgens Genscher heeft de top zich uitgesproken voor de inspan ningen van de zogeheten Contado- ra-groep om in Midden-Amerika een vreedzame oplossing te berei ken. Deze groep bestaat uit Mexi co, Venezuela, Panama en Colom bia. In een gemeenschappelijke poli tieke verklaring gaven de zeven lei ders in Bonn wel hun steun aan de Amerikaanse voorstellen in het wapenoverleg in Genève. Zij' rie pen de Sowjet-Unie op deze voor stellen te beantwoorden en deden een oproep tot een dialoog op hoog niveau tussen Oost en West. „We verwelkomen het openen van de onderhandelingen in Genè ve. Wij waarderen de positieve voorstellen van de VS. We dringen er bij de Sowjet-Unie op aan posi tief en constructief te reageren ten einde daar betekenisvolle overeen komsten te bereiken", aldus de verklaring. „We zijn bereid een dia loog op hoog niveau te voeren om een oplossing te vinden voor de diepe meningsverschillen die Oost en West verdelen", zo werd er aan toegevoegd. 40 PAGINA'S DE RESULTATEN VAN EEN ENQUÊTE NAAR DE VRIJHEIDSBELEVING IN NEDERLAND Niet minder dan 12.000 lezers beantwoordden de honderd vragen die het Leidsch/Alphens Dagblad, samen met een groot aantal andere regionale dagbladen verspreid over heel Nederland, in december 1984 aan hen stelden. Veertig jaar na de bevrijding waren wij nieuwsgierig naar het antwoord op de vraag in hoeverre de Nederlander zich vrij voelt. In samenwerking met de universiteiten van Leiden en Rotterdam zijn de uitkomsten van de enquête geanalyseerd, en de conclusie is dat de Nederlander zich veertig jaar na dato een zeer vrij mens voelt. Blij ook, maar niet met alles, zoals blijkt uit de resultaten van de enquête. We bieden ze u vandaag aan in een speciale bijlage, gecombineerd met tal van interviews. Een greep uit de inhoud: LubbersDen Uyl: werkloosheid is een obsessie PAGINA Portret van een nieuwbouwwijk: ieder z'n eiland PAGINA We moeten leren leven met kleine criminaliteit Arbeidsmarkt: voor velen een loterij met "nieten' PAGINA 31 De hemelbestormers van toen; de idealen sleten De onderzoekers: v.l.n.r. prof. dr. B. M. S. van Praagdrs. A. Hagenaars en prof. dr. M. van de Vall. (foto gpd» Te verleidelijk WENEN(AP) - In Wenen is gis teren de chauffeur van een geldtransport er vandoor ge gaan met 12 miljoen schilling (bijna 2 miljoen gulden). Zijn gepantserde wagen was net volgeladen voor aflevering aan een aantal banken. Voordat de twee bewakers in de auto konden stappen, gaf de chauffeur vol gas en ging er vandoor. De auto en de lege geldkoffer werden een paar uur later teruggevonden. Herengiacht 76. Leiden. Ti DEN HAAG (GPD) - Werkloos heid is op dit moment.het grootste maatschappelijke probleem in Ne derland. Dit blijkt uit de enquête die onder de lezers van bij de Ge meenschappelijke Persdienst (GPD) aangesloten kranten (waar onder dit dagblad) is gehouden naar aanleiding van veertig jaar be vrijding. Van elke tien Nederlan ders zeggen drie werkloosheid te zien als de belangrijkste bedrei ging van hun vrijheid. Daarmee scoort dit probleem veel hoger dan kernbewapening, misdaad, milieu (zure regen) en honger in de Derde Wereld. De vrees voor werkloosheid leeft sterk bij allé groepen in de samen leving, ongeacht politieke voor keur en leeftijd. Wel is die bij men sen met lagere inkomens iets gro ter dan bij de hogere inkomens groepen. Werklozen zelf verwach ten geen snelle oplossing van dit probleem. Van de langdurig werk lozen en de mensen die zelfs nog nooit een baan hebben gehad denkt ongeveer de helft niet meer aan de slag te komen-. De opvattingen over kernbewa pening zijn veel meer politiek be paald. Van de PvdA-kiezers noemt 19 procent dit als belangrijkste be dreiging, van de CDA- en VVD-kie- zers slechts zes. Het gemiddelde voor alle Nederlanders is 12 pro cent. Het doel van de enquête was te onderzoeken hoe de Nederlander veertig jaar na de Tweede Wereld oorlog de vrijheid ervaart. Ruim tweederde vindt dat er nu meer dan genoeg vrijheid is. Tachtig procent van de Nederlanders geeft als rapportcijfer aan die vrijheid een zeven of hoger. TAMIL-OVERVAL - Guerrilla strijders van een Tamil-afschei- dingsbeweging hebben een over val uitgevoerd op een marinebasis op het schiereiland Jaffna, in het noorden van Sri Lanka. Volgens officiële mededelingen zijn drie marinemannen gedood en vier ern stig gewond. Aan de kant van de Tamil-guerrillastrijders zouden ze ker 20 doden zijn gevallen. In vergelijking met veertig jaar geleden is de vrijheidsbalans door geslagen. Toen vond een meerder heid dat er juist genoeg of te wei nig vrijheid was. Uit de enquête blijkt verder een groeiend gevoel van onveiligheid. Van de mensen van zestig jaar en ouder zegt 96 procent dat de sa menleving nu onveiliger is dan in hun jonge jaren. Bij de groep die nu tussen de 45 en 60 jaar zit is dat percentage ook nog 88. Ruim de helft van de Nederlan ders zegt wel eens slachtoffer te zijn geweest van criminaliteit, zo als inbraak, vernieling, beroving en oplichting. Huizen van VVD- stemmers blijken vaker doelwit van inbrekers te zijn dan gemid deld: het gemiddelde percentage is 16, dat bij WD-stemmers 21 pro cent. Van de vrouwen zegt zes procent ooit aangerand of verkracht te zijn. Bij vrouwen onder de 25 jaar is dat percentage 14. Kamerbewoonsters blijken het kwetsbaarst: een kwart heeft wel eens te maken gehad met seksueel geweld. Eén op de vier vrouwen zegt ook 's avonds bang te zijn alleen over straat te lopen. Bepaalde vormen van wetsover treding zijn voor grote groepen Ne derlanders toelaatbaar. Overschrij ding van de 'maximum-snelheid mag van 57 procent. Een meerder heid (53 procent) vindt dat zwart werken soms door de beugel kan. Ontduiking van belasting is voor ruim een derde soms toelaatbaar. Veel Nederlanders (44 procent) zijn ontevreden over hun oplei ding. De behoefte om door te leren wordt groter naarmate men ouder wordt. Van de mensen boven de zestig had zelfs ruim de helft (52 procent) verder willen studeren. Zie voor uitvoerige resultaten de speciale bijlage bij deze krant. Dankzij een speciale vergunning is Bakker voor de Tuin zondag 5 mei open! Die dag kunt u supervoordelig planten, tuingereedschap en tuinmeubels open. Onze tuinmeubelshow van 1.200 m2 is een bezoek zeker waard en Bakker heeft een gratis attentie voor iedere

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 1