Een poosje logé in de Pieterskerk CeV om te slapen9 graf om te vluchten ZATERDAG 4 MEI 1985 GEESTELIJK LEVEN PAGINA 13 LEIDEN Met Johan en Siebe ben ik een paar maanden in het laatst van de oorlog toen de Duitsers nog jongemannen op pakten voor tewerkstelling - lo gé geweest in de Pieterskerk. Bij koster Rameau, die in 1965 hoog bejaard is overleden. Niet dat hij in zijn kostershuis aan de Kloksteeg een mooie ka mer voor ons leeghaalde om er met eigen spullen gerieflijk in te kunnen bivakkeren; hij ver wachtte ons elke dag een uur vóór spertijd en de volgende morgen moesten we weer weg zijn. Naar huis, want school was er niet meer. In de donkere uren was de kans op huiszoeking het grootst en dus zochten ouders voor hun werkbare zonen een veiliger slaap- en (zonodig) schuilplaats. Thuis waren de mogelijkheden daarvoor nogal beperkt. Bij zo'n razzia werd geen kast of zolder overgeslagen. Vandaar dat in menig huis een gat in de vloer was gezaagd waar zoon- of man lief in kon duiken zodra er on raad dreigde. Johan weet nog precies het ogenblik dat hun huis aan de Ka- merlingh Onneslaan - nu Lam- menschansweg - aan de beurt was. Dat was op 24 januari 1945. Het hele blok was afgezet en bij de voor- en keukendeur stonden Duitsers om vluchten te verijde len. Johan: 'Twee hebben er in de kamer bovenop het luik gestaan waar ik onder lag. Ik hoorde pre cies wat ze tegen m'n moeder zei den. Ze vroegen haar wie die jon geman was van dat portret op de schoorsteen. Dat was m'n broer, die bij een bombardement op Den Haag was gedood. Wat ik die ogenblikken onder de vloer heb doorgemaakt weet ik achteraf niet meer zo goed, maar angstig was het wel". De jacht op mannen ging de Koninginnelaan, waar ik woon de, toen voorbij, hoewel in de na bijgelegen school Stadhouders- laan toch soldaten zaten. Johans vader, die op het kerke lijk bureau aan het Pieterskerk hof werkte, vond kosterRameau bereid ons voorlopig voor de nachten op te nemen. Met Siebe, wiens vader schoolhoofd was. Knijpkat Nou was de Pieterskerk alles behalve het veiligste plekje van Leiden dat zal uit het vervolg van mijn verhaal wel blijken -, maar ze bood in geval van nood wel meer vluchtmogelijkheden dan je eigen huis of straat. Om een uur of tien bracht Ra meau ons naar onze slaapplaats. Soms kregen we eerst nog wat te eten. Een welkome aanvulling op de karige boterham thuis. De eerste dagen lagen we op de ge stoffeerde plankenvloer van de sjieke kerkvoogdijkamer, met ons hoofd bij het hekje rond de oude schouw. Maar omdat dit hoge vertrek, waar je via een trapje binnen kwam, uitzag op het binnenplaatsje tussen kos tershuis en kerk, vond de koster het toch veiliger ons naar het ar chief aan de andere kant van het koor te verplaatsen. Een stikdonker, raamloos, wel iswaar droog maar koud hok achter een zware kluisdeur, met alleen een paar roosters in het dak voor de 'frisse' lucht. Ik hoor nóg het zacht-gierende geluid van de 'knijpkat' (zaklantaarn) waarmee de koster ons door het duistere koor voorging naar die muffe cel, en het gerammel van de sleutels waarmee hij ons van de buitenwereld afsloot. Op de stenen grond had hij een dun matrasje gespreid. Aan het voeteneind stond een bus waarin we, bij het licht van een zaklan taarn, een plas konden doen. Om kwart over 8 precies was het opstaan geblazen. De milde morgenschemer van de kerk, die door de opengezwaaide deur het archief dan vulde, verzachtte de pijn van verstijving. Elke mor gen weer een verlossing, hoewel we ons - achteraf onbegrijpelijk toch niet opgesloten voelden. Dié reactie kwam pas later. Het kostershuis stond op nog geen honderd meter afstand van de landwacht op Nieuwsteeg 6. Wié had ons 's morgens moeten loslaten als Rameau onverhoopt was opgepakt? Want er gebeurde nog wel wat meer in die kerk. "Nou", zegt Johan nu, "er zullen wel een paar mensen zijn ge weest die van ons wisten. M'n va der had toch gemakkelijk aan een sleutel kunnen komen". door S.J. de Groot Overigens was de koster op al les voorbereid. Aan een kant van de oplopen de houten vloeren in het kerk schip zat een los paneel, dat een nauwe toegang gaf tot de graven. Een eindeloos samenstel van diepe, smalle, rechthoekige ga ten, grotendeels leeg of half met puin en zand gevuld, gescheiden van elkaar door dunne een- steensmuurtjes. In een paar nog wat met rust gelaten beenderen. "Als er onraad is, moet je déér maar in", was de instructie. Om ons in die catacomben enigszins wegwijs te maken 'ver gastte' de koster ons op een zon nige zaterdagmiddag op een halsbrekende excursie door en over de graven. Alweer met zak lantaarn. Een 'proefvlucht', noemde hij dat optimistisch. Maar dan wel een zonder ook maar één spleetje licht. Bij een graf in de buurt van de preekstoel, op zo'n dertig meter afstand van het uitgangspunt, vond hij het welletjes. "Da's ver en diep genoeg om volkomen veilig te zijn. Je moet zelf maar zien hoe ver je gaat". Eén graf fungeerde als 'safe' voor een aantal waardevolle stukken (waaronder de pedel staf) van de universiteit. Op ver zoek van onder anderen de pro fessoren Cleveringa en Bakhui zen van den Brink had Rameau ze daar diep weggestopt. Naar hij later vertelde in het graf van de hoogleraar theologie J. H. Cocce- jus, wiens schamele resten eer biedig op een andere plaats wa ren gelegd. Een echte vlucht naar de gra ven is ons bespaard gebleven. Toen het voor de kerk toch te ris kant werd, wilde Rameau zijn slapers wel kwijt. Bovendien waagde op 't laatst geen man van gevaarlijke leeftijd zich meer op straat. Wonder boven wonder hebben de Duitsers en hun hand langers de Pieterskerk onge moeid gelaten. Pas na de oorlog bleek, hoezeer de vrees voor een mogelijke inval het zenuwgestel vooral van mevrouw Rameau had aangetast. Voor zijn zoon - die met het verzet had te maken - had de koster een andere schuilplaats beschikt. Een grafmonument aan de orgelmuur, welks boven stuk hoog eindigt in een punt en aan de onderkant breed genoeg is om erin weg te kruipen. Van buitenaf lijkt het massief, maar het is compleet hol. Rameau had een spleet, waar het licht van het raam door scheen, zorgvuldig vaarlijk werd de jongens snel weer te spuien". Als 'Dolle Dinsdag' werkelijk de bevrijding had gebracht, zou den in Leiden de Binnenlandse Strijdkrachten vanuit de Pieters kerk de stad hebben bezet. Wim de Geus: "De vier secties van de BS, 48 man in totaal, heb ben elkaar op die dag in de Pie terskerk voor het eerst ontmoet. Daar zou de operatie tot bevrij ding van de stad beginnen. Maar het feest ging helaas niet door. Een dag of vijf zijn we toen nog in de Pieterskerk gebleven. Wat heeft m'n moeder een erwten soep voor al die kerels gemaakt. Rameau ook. M'n speciale 3 oktober-diensten in de Pieterskerk de hele oorlog zijn doorgegaan. Dat waren hoogte punten van vaderlands bewust zijn. Jan Zwanenburg, bestuurslid van de Drie October-vereeni- ging: "Dat kon omdat deze dien sten in het officiële preekrooster van de hervormde gemeente wa ren opgenomen en dus als gewo ne godsdienstoefeningen wer den beschouwd. En daar hadden de Duiters weinig of geen greep op". Mensen die nü beweren dat de kansel geen plaats is voor poli tiek getinte uitspraken weten blijkbaar niet (meer), dat veel Koster Rameau bij het luik naar de vluchtplaaats in de graven. Foto uit 1946. toegestopt. Geen mens kon daar een onderduiker vermoeden. Er lag zelfs een bed in om er de nacht in door te brengen. Operatie De Pieterskerk heeft ook ge diend als voorlopige opvang plaats voor groepen onderdui kers. Wim de Geus van de Doeza- straat, die in maart 1943 betrok ken raakte in het Leidse verzet, weet daar alles van. "Op het arbeidsbureau zat Smit, bij wie je je moest melden voor werk in Duitsland. De Ar- beitseinsatz. Een felle man was hij, die met alle mogelijke mid delen probeerde een eerste uit stel voor je te krijgen. Om tijd te winnen. Velen doken onder. Er was zelfs een landelijke organisa tie voor hulp aan onderduikers. Wie nog geen adres had moest op een andere manier zien weg te komen. Dankzij de persoonlijke medewerking van Rameau kon den groepjes van zes zeven man, als dat nodig was, in de Pie terskerk worden opgevangen. Op zolders boven de gewelven. Langs wenteltrappen kwam je daar. Rameau had genoeg mid delen bij de hand om als het ge vader vervoerde die soep in een melkbus achterop z'n fiets. On der politiebewaking. Bijna alles wat fout was trok hier na Dolle Dinsdag weg". De BS is aan het eind van de oorlog niet in de Pieterskerk te ruggekomen. Er waren toen vier punten vanwaaruit het bestuur van de stad werd overgenomen. De meelfabriek was er een van. Als Wim de Geus koster Ra meau moet schetsen, dan zijn een paar forse lijnen voldoende. "Een man van weinig woorden. Maar erg kien. Ik heb weieens gedacht dat zijn vrouw de motor was. De kerk heeft zeker gevaar gelopen. Rameau nam risico. Maar hij had de goede eigen schappen van een diplomaat". Dertig jaar lang is deze man koster geweest. Van 1916 tot 1946. De erepromoties van ko ningin Wilhelmina en Winston Churchill kort na de bevrijding waren de kroon op zijn koster- schap. Negenentachtig jaar oud overleed hij in 1965 in een rust huis te Oosterbeek. 3 October Héél bijzonder is wel, dat de voorgangers van toen in dat op zicht geen blad voor de mond na men. En daarmee hielden ze bij het volk dat zondag aan zondag in brede stromen ter kerke ging de moed erin. Van een paar pre dikanten kan gezegd worden, dat ze in hun 3 oktober-preek tot het uiterste zijn gegaan van wat voor de bezettende macht nog te dul den was. Beter nog: ze gingen die grens welbewust voorbij. Levendig herinner ik mij de dienst van 3 oktober 1941 met dominee H. C. Touw - toga met oranje strikje op de preekstoel. De man, die na de oorlog in op dracht van de hervormde synode in twee dikke boeken de geschie denis van het kerkelijk verzet be schreef. Predikant van de Mors. Later studentenpastor in Utrecht. De Pieterskerk - met toen bij na 2000 zitplaatsen - was afgela den. Vele honderden stonden sa mengepakt in de tussenpaden. Die preek mét het slotgebed werd door de Eerste Leidsche Copieer-Inrichting (Steen- schuur) in forse oplage ver menigvuldigd, en hinnen een week was er geen exemplaar meer van te krijgen. Alles wat de nieuwe gezangenbundel van 1938 aan nationale hymnen be vatte liet Touw in die dienst zin gen, tot twee coupletten van het Wilhelmus toe. "Wat bent u van plan daar te zeggen?", had de NSB-burge- meester De Ruyter van Steve- ninck hem van tevoren ge vraagd. "Men heeft mij ingelicht dat u preekt op een wijze die het mij als nationaal-socialist onmo gelijk maakt daarbij tegenwoor dig te zijn". De burgemeester, vertelt Touw (zonder eigen naam te noemen) in zijn boek, zou de dienst onmiddellijk verlaten als de predikant dingen zei die hij als aanhanger van de nieuwe or de niet kon aanhoren. De predi ker werd ook volledig verant woordelijk gesteld voor de mo gelijke gevolgen. Touw heeft geweigerd de bur gemeester inzage van zijn preek te geven. Hij gaf hem te verstaan, dat dit een zaak was tussen de kerkeraad en de predikant. De Ruyter van Steveninck was er. Hoewel er duidelijke taal werd gesproken, waagde hij het niet in te grijpen. De vrijwilliger die die morgen in het vak met de autoriteitenbank dienst deed, had wel zoveel stpelen in de buurt van de burgemeester bij geplaatst dat voortijdig vertrek ken onmogelijk was. Touw schaarde zich met volle overtuiging achter de synode, die de predikanten had opgedra gen getrouw te zijn in de voorbe de voor de koningin. Eén passa ge uit zijn preek: "Schandelijke, schuldige nalatigheid zou het zijn, als ik u niet opriep God te danken voor wat Hij nu nóg ons geeft in ons geliefd vorstenhuis, en God te bidden dat Hij ook in de toekomst onze koningin wil stellen tot waarachtige zegen voor ons volk. Want God die ons in het verleden verlost heeft uit zo grote dood, van Hem hopen wij dat Hij ons ook in de toe komst verlossen zal". In zijn gebed noemde Touw ook de 'vreemde machthebbers', "die Gij in uw donkere raad nog steeds over ons toelaat". "Dat zij zich buigen voor uw geboden". De herdenkingspreek van ds. W. H. Kelder, uitgesproken op 3 oktober 1944, verscheen in een gedrukte oplage van 600 exem plaren, waarvan 100 op Oudhol lands papier. Het opschrift was: 'Vrijheid is om geen geld te koop'. Ook Kelder ontbrak het niet aan moed. In de 3 oktober- liturgie bleef naast psalm 9, die het volk in 1574 had gezongen, gezang 301 onwrikbaar staan. En dat was het Wilhelmus. Kelder sprak toen over 'Oranje' als een "goed instrument, dat zal weder keren in het eigen regiment". Führer Niet alle kerkelijke voorgan gers waren anti-Duits. Naast mannen als Touw, Kelder, Vos- sers en Kuilman had hervormd Leiden ook de kwalijke reputatie de enige nationaal-socialistische theoloog van Nederland in zijn midden te hebben: dr. W. Th. Boissevain, die al in 1941 door een Duitse instantie werd voor gedragen om theologisch hoogle raar in Groningen te worden. Wat dankzij fel verzet van de Groningse faculteit niet is door gegaan. Volkomen tevergeefs bepleitte Boissevain ('Bosjevan', zei de Leidse volksmond) in woord en geschrift bij theologen en predi kanten meer waardering voor de 'nieuwe inzichten omtrent volk, ras, bloed en bodem'. De demo cratie had hij volledig afgezwo ren. Later schreef Touw over hem: "Gaandeweg won de anti semiet in hem het van de chris ten, de bezetene van de getuige. Gehoor vond hij nagenoeg bij niemand". Boissevain - op straat altijd in donkere jas met witte zijden sjaal en met wandelstok - bleef een eenzame figuur, zonder gemeen te en zonder leerlingen. Zelf heb ik hem in 1944 in de Marekerk nog voor de Führer horen bid den. Men vertelde, dat er maar een paar mensen bij hem in de kerk kwamen. Zoiets was in die tijd haast ondenkbaar. Dat wilde ik (17 jaar) met eigen ogen wei eens zien. En het was zo. Op 20 van de 900 zitplaatsen zat zowaar nog iemand. De dienst was bin nen drie kwartier afgelopen. In Den Haag zegende hij in au gustus 1941 het huwelijk in van de dochter van de Duitse gene raal Seyffardt, nadat alle Haagse dominees, inclusief de Pfarrer van de Duitse gemeente, dit had den geweigerd omdat zij geen uniformen en politieke kenteke nen in de dienst wilden. Aan die voorwaarde wenste de generaal niet te voldoen. Hoe de verstandhouding tus sen Boissevain en zijn Leidse collega's was, kan Wim de Geus zich nog wel herinneren, want de meesten kwamen bij zijn vader die een melkzaak had in de Hoef- straat - regelmatig naar Radio Oranje luisteren. En bij de nage- sprekken (vaak tot diep in de middag) hoorde je nog 's wat. "Kerkelijk wantrouwden ze hem. Persoonlijk niét. Ze lieten hem links liggen". Na de oorlog ging het verhaal dat mede dankzij hun NSB-colle- ga geen enkele Leidse predikant is weggevoerd. Eén keer zou dat zeker gebeurd zijn als Boissevain de Duitsers niet te verstaan had gegeven, dat ze dan eerst hém- moesten doodschieten. Op Dolle Dinsdag vluchtte hij in paniek van zijn woning aan de Koninginnelaan in Oegstgeest naar Duitsland. Kort vóór het eind van de oorlog kwam hij bij Nieuweschans terug. Een onge luk maakte op 19 mei 1945 in een dorpje niet ver van de stad Gro ningen een eind aan zijn leven. Na veertig jaar Duizenden waren op 6 mei 1945 in de Pieterskerk bijeen voor een dankdienst met de pre dikanten Kuilman en Kelder. Nu, veertig jaar later, is hier geen dankdienst meer. De Pie terskerk is kerk-óf. Maar morgenavond nog wel een hooggestemd 'Bevrijdings concert'. Daar ga ik zeker heen. Niet om de muziek alleen. Die schept al leen de sfeer. Maar veel méér om wat in woorden niet zo gemakke lijk is uit te drukken. Dit is een plek waar mijn her inneringen even tastbaar worden en ruimte is voor mijn gevoelens. En die blijven mij zeer lief. LEIDEN: Herv. Gem. Hoogl. kerk 10 ds. Dronkers, mmv cantorij. 11.45 studente- nekklesia; Marekerk 10 dr. Meijers, 5 ds. De Graaf. H.woude; Maranathak. (L. Morsweg) 10 ds. Hortensius; Oecumeni sche geloofsgemeenschap De Regen boog (Merenwijk) 9.30 mevr. ds. De Mey, 11.15 ds. De Mey en pastoor v. Well; Bethlehemk. (Driftstr.) 10 ds. Pan- nekoek, gez. dienst; Bevrijdingsk. (Montgomerystr.) 10 ds. Sterringa, 5 ds. Rietveld; Vredesk. (Burggravenl.) 10 ds. Nauta; Waalse kerk (tijdelijk Rapen burg 6) 10.30 ds. Ribs; jeugdkapel Vre- deskerk 10 mevr. Slenters-Hekman; jeugdkapel Bevrijdingskerk 10 hr. H. Karstens; wijk 'Stevenshof zie na geref. kerk; Acad. Ziekenhuis 9 rk. dienst, 10.15 mevr. ds. v. Beinum, ha; Diako- nessenhuis 10.30 ds. v. t Hof, elke zat. 10.30 rk dienst; Endegeest zie Oegst geest Geref. Kerk Vredeskerk zie herv. gem.; Petrak. (Surinamestr.) zie Bethlehemk. herv. gem.; Oude Vest 10 ds. Koolstra; Maranathak. zie herv. gem.; Bevrij dingsk. zie herv. gem.; bejaardenhuis Groenhoven 10 ds. Hemmes; Merenwijk zie herv. gem.; wijk Stevenshof, ge bouwtje 'Dijkhof (Rijndijk), 10 kand. P. R. Middelkoop. Chr. Geref. K. (Steenschuur) 0.30 en 5 ds. Den Hertog. Geref. Gem. (N. Rijn) 10 en 4.30 ds. Boogaard. Evang.-Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgr.) 10.15 ds. Mostert, mmv koor. Doopsgez.-Remonstr. Gem. (Lokhorstk. Pieterskerkstr.) 10 ds. Koek. mmv Alice Gaykema, zang. Bap- tistengem. (O. Rijn 3) 10 ds. Bosveld. Evang. Gemeenschap (Middelstegr. 3) 10 br. Dikkes. Evang. gem. Merenwijk (Flevoweg 5) 7.45 nam. Zendingswerk Middemachtsroep (Zoeterw.singel 21) 5 nam. Evangeliecentrum (Zijlsingel 2) zo. 10 en wo. 8. Pinkstergem. (O. Vest 13) 10 hr. Eikerbout. Leger des Heils (hoek Vestestr./Groenesteeg) 10 en 7.Christelijke Wetenschap (Steensch. 6) 10.30. Genootschap der Vrienden (Qua kers) 10.30 (Rapenburg 6). Oud-Kath. K. (Zoeterw.singel) zo. 10. Rooms-Kath. K. Haagweg zat. 7, zo. 9 en 10.45; Herensingel zat. 7, zo. 9.30 en 11; Rijndijk (Leiden-V.schoten) zat. 7, zo. 9.30 en 11.30; Steenschuur zat. 7, zo. 8.30, 10, 11.30, 6 en 7 flof); Boshuizerka- de zat. 7, zo. 9.30 en 11Lammenschans- weg zat. 7, zo. 9 en 10.30; Haarl.straat zat. 7, zo. 9.30, 10.45 en 12.15; Merenwijk zie herv. gem.; H. Rijndijk (zie Zoeterwou- de). ABBENES: Herv. Gem. 9.30 ds. Berg- AARLANDERVEEN: Herv. Gem. 10 ds. v. Driel, 7 ds. Taselaar. Geref. Kerk 10 ds. Warner, Utrecht, 6.30 kand. Ei- Kerk z 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Adventskerk 9.30 ds. v.d. Pol, Boskoop, 6.30 interk. herdenkingsdienst; Kruis kerk 9.30 ds. v.d. Heiden; Opstandings- kerk kand. G. Molenaar (Alphen); G. Herderkerk 10 ds. Mulder, 6.30 ds. Moll, cantatedienst; De Bron 9.30 ds. Verheul, 10.15 ds. Nieuwenhuis, jeugddienst, 6.30 ds. Verheul, vesper; Ashram (Marsdiep) 10 ds. Moll; Oudshoornse kerk 10 ds. Ter Bals, mmv cantorij; Sionskerk (Pla- netensingel) 9.30 ds. Geluk, Baarn, 6.15 zang, 6.30 ds. Ouwendijk. Geref. Kerk Mar.kerk 9.30 ds. Wilschut, mmv jongerenkoor, 6.30 zie Advents kerk; Salv.kerk 9.30 dr. v. Raalte, Drie bergen, 6.30 jeugddienst. Zieook -herv. gem. Ned. Geref. Kerk (school Wil- lemstr.) 9.30 br. Mollema, 4.30 ds. M. de Jong. Chr. Geref. Kerk 9.30 leesd., 2.30 ds. M. Vlietstra. Oud-Geref. Gem. (Hooftstr. 240) 9.30 en 4. Baptgem. (Mo- lenwerfstr. 1) 10 en 6.30 ds. Koekkoek. Bapt gem. Noord (school Kalkovenw. 62) 10 br. Jongejan, 6.30 br. Strietman. Volle-evang.gem. ('De Ark', Pr. Hen- drikstr. 54) 10 hr. v.d. Hoorn. Leger des H. (Corn, de Vlamingstr.) 10 en 6.30. Re- monstr. Kring (Van Mandersloostr. 36) 10 dr. Meijering. Rk Kerk: Bonifaciusk. zat. 7, zo. 9.45 en 11.30; Piusk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Bron zat. 7, zo. 9 en 11.30. BENTHUIZEN: Herv. Gem. 9.30 kand. Hoek, Alblasserdam, 6 kand. Paul, Zoe- termeer. Geref./Herv. Gem. (dorpshuis 'De Tas') 10 ds. Poot, Zoetermeer. Geref. Gem. 9.30 en 6 kand. Burggraaf, R.dam, 7 mei 7.30 ds. Karens, Opheusden. BODEGRAVEN: Herv. Gem. Dorps kerk 9.30 ds. Wieman, 6.30 ds. v.d. Hoef; Salv.kerk 9.30 ds. Richter, 6.30 ds. Wie man; Bethl.kerk 9.30 ds. v.d. Hoef, 6.30 ds. Richter. Geref. Kerk 9:30 ds. Elder- man, 6.30 ds. Colenbrander,Linschoten. Geref. Gem. (Stationsweg 17) 10 en 6.30 ds. Bac. Evang.-Luth. Gem. 9 ds. v. Beek. BOSKOOP: Herv. Gem. Dorpskerk 9.30 ds. Vlasblom, 6.30 ds. v.d. Pol; De Stek 9.30 ds. v. 't Hoff. Geref. Kerk 9.30 ds. Baas, S.heim, 5 ds. v. 't Hoff. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 5 ds. Ribbers. Geref. Gem. 9.30 leesdienst, 7 ds. HAZERSWOUDE: Herv. Gem. 9.30 ds. De Graaf, 6.30 ds. Trouwborst, Vlaardin- gen. Geref. Kerk 9.30 ds. Fernhout, Al phen, 5 ds. Ravensbergen, Wynjewou- de. Rk Kerk dorp zat. 7, zo. 9.30 en 11.30; Anker zat. 7, zo. 8.45 en 11.15, om 7 nam. oecum. herdenkingsdienst; Rijndijk zo. 10. HILLEGOM: Herv. Gem. zat. 7 herden king gevallenen, zo. 10 gez. dienst in ge ref. kerk, ds. v.d. Wal, 7 Raad van Ker ken bevrijdingsdienst in St. Jozefkerk; Parkwijk 7 ds. v.d. Wal. Geref. Kerk zie herv. gem. Chr. Geref. Kerk 10 ds. Bies- ma, 7 bevrijdingsdienst, uitgaande van alle kerken, in St. Jozefkerk, overden king ds. Biesma. Rk Kerk: Mart. zat. 7, zo. 9 en 11; Jozefk. zat. 7. zo. 10 en 11.30, 7 nam. bevrijdingsdienst voor alle ker ken. DE KAAG: Herv. Gem. zat. 7 oecum. herdenkingsdienst, zo. 9.30 ds. Kolde- wijn. Rk Kerk zat. 7, zo. 8 en 11. KATWIJK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Dorpsk. 9.30 ds. Aarents, 5 interk. samenkomst tgv bevrijding; Ontm.kerk 10 ds. Gebraad, 6.30 ds. Vermeulen. Ver. ter voorbereiding van een herv. deelge meente 'De Rank' te Katwijk (aula P. Groen-college) zie Katwijk aan Zee. Ge ref. Kerk 9.30 ds. v. Breevoort, zie ook herv. gem. Vliegkamp Valkenburg 10.30 ds. Verseput. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11.15, zie ook herv. gem. KATWIJK AAN ZEE: Herv. Gem. N. Kerk 10 ds. De Reuver, Delft, 6 ds. Ge braad; O. Kerk 10 ds. v. Roon, 6 ds. De Jong; Ichthusk. 10 ds. Driebergen, 5 ds. v. Sliedregt; Pniëlk. 9.30 ds. Vroeginde- wey, 6 ds. Wagter, Rijnsburg; aula Be- stevaer-mavo (Rijnsoever) 10 ds. Schuurman; Overduin 2.15 ds. v.d. Beid; wijkgebouw De Hoeksteen (Bur- gersdijkstr.) 10 dovendienst, hr. C..Haa ring. Ver. ter voorbereiding van een herv. deelgemeente 'De Rank' te Kat wijk (aula P. Groen-college) 10 prof. dr. Ter Schegget, Doorn. Geref. Kerk Vr.kerk 9.30 hr. Brouwer, 5 ds. v.d. Horst; Triumfatork. 9.30 ds. Kersten, 6.30 hr. v.d. Land, Wassenaar, jeugddienst. Geref. K. Vrijg. 8.30 en 5.30 ds. Heida. Ned. Geref. K. 8.45 ds. Bruins, Vlaardingen. 7 ds. Janse (in Vre desk.). Chr. Geref. K. 10 en 5 ds. Slag boom. Vrije Chr. Geref. Gem. (Unizaal) 10 en 5 hr. T. Kroon. Geref. Gem. (Remi- sestr.) 10 en 5. Geref. Gem. in Ned. (Lou- westr.) 10 en 5. Volle-evang.gem. ('Tri- podia') 9.45. Onafh. baptistengem. (Sluisweg 16) 10 br. M. Stam, Geleen. KOUDEKERK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. 10 ds. Lapré, 7 oecum. herden kingsdienst in 'Het Anker'. Geref. Kerk 10 dr. Bade, 7 zie herv. gem. LEIDERDORP: Herv. Gem. en Geref. Kerk Dorpsk. 10 mevr. ds. Westera, 6.30 ds. Knorth; Hoofdstr. 10 ds. Knorth; 33) 9.30. Scheppingsk. 9 (mmv cantorij) en 10.30 ds. v. Loenen. Elis.ziekenhuis 9.30 hoog mis, 10.45 ds. Brommet, ha. Bapt.gem. (wijkgeb. Zijlkw.) 10 ds. Lourens, IJs- selmonde. Rk Kerk zat. 7, zo. 10 en 11.30. NIEUWVEEN: Herv. Gem. 9.30 ds. De Graaff, 6.30 ds. Molenaar, Puttershoek. Geref. Kerk 9.30 ds. Ribberink, Rijns- burg, 7 ds. Den Heeten, Hoofddorp. Rk Kerk zat. 7,'zo. 9 en 11. LEIMUIDEN: Herv. Gem. 9.30 kand. C. A. v. 't Hof, Leiden. Geref. Kerk 9.30 ds. v.d. Kooi, 7 ds. Aalders. Rk Kerk zat. 7, zo. 7.30, 9.30 en 11.15. LISSE: Herv. Gem. Dorpskerk 10 ds. v. 't Hooft, gezinsdienst, 7 ds. v. 't Hooft, herdenking bevrijding; Pauluskerk 10 ds. De Gelder. Geref. Kerk 10 en 7 ds. Boswijk. Geref. K. Vrijg. 8.45 ds. De Putter, 4.30 leesdienst. Ned. Geref. Kerk (Salvatori) 9 ds. De Lange, O.geest, 5 ds. Slofstra, Noordwijk. Chr. Geref. Kerk 10 en 4.30 ds. v. Dijken. Geref. Gem. 10 en 4 ds. Hakkenberg, ma. 6 mei 7.30 ds. Hak kenberg, herdenking bevrijding. Evan geliegemeente (Vivaldistraat 69) 9.45 hr. J. Vermey. Rk Kerk: Agathakerk zat. 7, zo. 10 en 11.30; Poelpolder zat. 7, zo. 9 en 11.30; Mariakerk zat. 7, zo. 8.30, 10 en 11.45; Engelbew. zat. 7, zo. 9.30 en 11. jeugddienst. Geref. Kerk 9.30 ds. Stroes, 5 avondgebed. Chr. Geref. Kerk 9.30 dienst, 7 ds. Boiten, Schiedam. Re- NIEUW-VENNEP: Herv. Gem. 9.30 ds. Ten Voorde, 3 zie rk kerk. Geref. Kerk 9.30 ds. Wijngaarden, 3 zie rk kerk. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 4.30 ds. Visser. Rk Kerk zat. 7, zo. 11.15, 3 interk. herden king bevrijding. NOORDEN: Herv. Gem. 9.30 en 7 ds. Geuze. Geref. Kerk (W. Verlaat) 9.30 ds. v.d. Bos, Gouda, 7 ds. Broer. NOORDWIJK: Herv. Gem. Grote of St. Jeroensk. (Binnen) 10 ds. v.d. Lee, 5 ds. Vroegindewey, Katwijk, 7 ds. Elgersma; Hoofdstr. (Zee) 10 ds. Keuning; De Rank (Golfbaan) 10 dr. v. Brummelen, Huizen; Sole Mio 9 drs. Wamelink. Zie ook geref. kerk. Geref. Kerk Buurtkerk (Hoofdstr.) 10 prof. mr. Reugebrink, Leiderdorp, 7 ds. v.d. Lee; Vinkenl. (Binnen) 10 ds. Elgersma; Stichtings- kerk 11 ds. Slofstra. Zie ook herv. gem. Ned. Prot. Bond (aula O.Zeew.) 10.30 ds. v. Rossum, Voorburg. Rk Kerk Zee zat. 7, zo. 10.30; Binnen zat. 7, zo. 8, 10 en NOORDWIJKERHOUT: Dorpsk. 10 mevr. ds. v.d. Mey, gezinsdienst Rk Kerk Victork. zat. 7, zo. 9.30 en 11; Jo- OEGSTGEEST: Herv. Gem. Groene of Will.kerk 10 prof. dr. v.d. Beek, Valken burg; Pauluskerk 10 ds. P. Sierat; Ge meentecentrum (Lijtw.) 10.30 ds. P. Si moons, 7 ds. Friederich. Geref. Kerk 10 hr. W. J. Schot. Geref. Kerk Vrijg. (aula Dr. Schilderschool) 10.30 ds. De Putter, 4.30 ds. Houtman. Ned. Geref. Kerk (Gem.centrum) 8.45 ds. Brink, Haarl- .meer, 4 ds. De Lange. Van Wijckers- looth 4 mevr. ds. Visch. Endegeest 10 ds. Friederich. Volle-evangeliegem. (Gem.centrum) 4. Rk Kerk Will.kerk zat. 7, zo. 9 en 10.30. OUD-ADE: Rk Kerk zat. 7. zo. 8.30 en 10.30. OUDE EN NIEUWE WETERING: Herv. Gem. 9.30 ds. De Korte, met koor. Geref. K. 9.30 ds. Jaspers Focks, 6.30 ds. v.d. Kooi. Remonstr. Gem. 10 ds. M. Roos. Rk Kerk zat 7, zo. 9.30 en 11.30. ROELOFARENDSVEEN: Rk Kerk Mar. Pres. zat. 7, zo. 9 en 11. Petrus-B. zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. RIJNSATERWOUDE: Herv. Gem. 9.30 ds. v.d. Kamp, 7 ds. Bogers, Alphen. Chr. Geref. K. 9.30 leesd., 2.15 ds. Bouw. RIJNSBURG: Herv. Gem. Laurentius- kerk 9.30 ds. Wagter, 5 ds. v. Roon; Be- thelkerk 9.30 hr. Bakker, Katwijk..Ge ref. Kerk-Petrak. 9.30 ds. Baayen. 5 ds. Damsma; Imm.kerk 9 en 10.30 ds. Damsma, 5 ds. Cziria; Mar.kerk 9.30 ds. Cziria, 5 ds. Baayen. Geref. Kerk Vrijg. 10 en 5.15 ds. Grutter. Chr. Geref. K. 9.30 en 5 ds. v. Sorge. Evang. Christengem. (aula mavo) 10 br. v. Gemeren, H.wou de, 8 nam. evang.dienst. Rk Kerk zat. 7, zo. 10.30. VALKENBURG: Herv. Gem. 10 ds. Vermeulen, 7 gez. herdenking, ds. Veld kamp, ds. Oegema en pastoor v. Mast wijk. Geref. Kerk 9.30 ds. Oegema, 7 zie herv. gem. Vliegkamp Valkenburg 10.30 ds. Verseput. VOORSCHOTEN: Herv. Gem. Dorps kerk 10 ds. v.d. Schobt; De Ontmoeting (Noordhofland) 9.30 ds. De Zwart; Hulp en Heil (Schakenbosch) 10 ds. Verheule, zangdienst. Zie ook geref. kerk. Herv. evang. op geref. grondslag (Lucas-colle- ge, Beeth.laan) 9.30 ds. Westerhout, Lienden, 4.30 ds. Koorevaar, R.dam. Ge ref. Kerk 9.30 ds. De Zeeuw, 7 ds. Blan ken. Geref. K. Vrijg. (Bachlaan) 10 en 5 dr. Arntzen. Aulagemeenschap Noord- hofland 10.30 informele dienst. Rk Kerk Laur.kerk zat. 7, zo. 11.30; M. Godskerk- .zat. 7, zo. 10. Kerk van Engeland (Bri tish school in The Netherlands, J. v. Hooflaan 3) 10.15 anglic. dienst. WADDINXVEEN: Herv. Gem. Brugk. 9.30 ds. Maasland, 5 ds. Goossen; Hoek steen 9.30 ds. Roetman, 6.30 ds. Maas land; Bethelk. 9.30 ds. Goossen, 6.30 ds. Goossen; Imm.kerk 9.30 ds. Hulst, 7 hr. Yska. Geref. Kerk Kruisk. 9.30 ds. De Moor, 5 ds. Fernhout, Alphen; Ont m.kerk 10 ds. Schoon, Mijdrecht. WASSENAAR: Herv. Gem. Dorpsk. 10 ds. Steenstra; Kievietk. 10 dr. v. Brug gen; Messiask. 10 ds. v. Waasbergen, 4.30 ds. Visser, Woudenberg; Dorpscen trum 9.30 ds. Ouwendijk, Alphen. Geref. Kerk Zijllaan 10 en 7 ds. v.d. Woude; Zuid (Bloemcamplaan) 10 dr. Vlijm, ha. Ned. Prot. Bond (Kerkdam) 10.30 ds. Werner. WOUBRUGGE: Herv. Gem. 9.30 dr. v. Vliet, Alphen, 6.30 ds. De Graaf, Nieuw- veen. Geref. Kerk 9.30 ds. Aalders, 6.30 ds. Jaspers Focks. ZEVENHOVEN: Herv. Gem. 9.30 kand. J. Boer, Nieuwveen. Geref. Kerk 9.30 hr. AFluijt, Gouda, 7 ds. Cziria, Rijnsburg. ZOETERWOUDE: Herv. Gem. 10 ds. Wolthaus, gezinsdienst. Rk Kerk St. Jan zat. 7.30, zo. 9.30; Chr. Dienaark. zat. 7, zo. 10; Meerburgkerk H. Rijndijk zat. 7, TER AAR: Herv. Gem. 9.30 kand. v. Da len, A.foort, 6.30 ds. v. Driel. Geref. Kerk 9.30 ds. Taselaar, 6.30 ds. Nieuwenhuis, beiden Alphen. Rk Kerk Aardam zo. 9 en 12; kerk Langeraar zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. ZWAMMERDAM: Herv. Gem. 9.30 en 6.30 ds. Eijsenga. Geref. Kerk 9.30 mevr. v.d. Meeberg, 6.30 ds. v.d. Berg, Bode graven.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 13