SUIZEBr aILLEN Droom wordt werkelijkheid Tsjechen pakken ijshockey titel Recife bij interland ZATERDAG 4 MEI 1985 SPORT pagina 11 Bens beauties Net als alle Nederlandse voetbal liefhebbers, sloeg Ben de Graaf de verrichtingen van Oranje woensdagavond tandenknar send gade. Nadat de Italiaanse arbiter Agnolin de voetballers (van wie Prohaska de enige posi tieve uitzondering was) eindelijk naar de kleedkamers had ge stuurd, kroop de verslaggever van De Volkskrant enigszins aangebrand achter zijn schrijf machine: "Nu nog even de Hoyigaren de oren wassen en het Nederlands elftal kan de tickets voor Mexico bestellen", zijn de voor Oranje weinig goeds belovende eerste regels. Het vervolg: "Het elftal van Beenhakker, de coach van Volendam die zich zo veel illusies van zijn carrière had gemaakt, rammelde als een slecht vals gebit. Voor de pr-afdeling van de KNVB breken in elk geval drukke dagen aan. Om te begin nen kan Zeist een container met tulpen naar Boedapest sturen want het is natuurlijk wel zaak de Hongaren, die met tien uit vijf al voor de eindronde zijn gekwa lificeerd, zo mild mogelijk te stemmen". "Zijn er nog andere acties te bedenken om de Hongaren in Sinterklaasstemming te bren gen? Moet er misschien met de geldbuidel worden gerammeld? De KNVB heeft aan het inter land-voetbal een reserve-potje van drie miljoen overgehouden en daar komt nog zeker een mil joen bij als er een beslissingswed strijd blijkt nodig te zijn. Ook in Mexico valt eventueel het nodige geld te verdienen, dus de verlei ding is wel groot de Hongaarse voetbalbond, die financieel nogal krap schijnt te zitten, een beetje uit de brand te helpen. Bij wijze van steun ook voor een ontwikke lingsland". De Graaf, in '74 by het WK in West-Duitsland vanwege zijn vernietigende kritieken door spelers van het Nederlands elftal in een zwembad gegooid, schuift Oraiye nog een 'smakelijk' toetje "Het Nederlandse voetbal zal in zijn groep nog net voor Cyprus kunnen eindigen. De Kuip vol oranje petten heeft er alles aan gedaan om de leeuw nog^één- maal te laten brullen. Maar het dier is traag en onbekwaam ge worden. Het slaat nog steeds om zich heen - 29 overtredingen te gen de Oostenrijkers - en is daar om hoogstens als kermisattractie nog de moeite van het bekijken waard". Geheim record Tijdens het wereldkampioen schap tafeltennis onderging Ha- zerswoudenaar Rob Turk een ware vuurdoop. Niet alleen werd de speler van Avanti op sportief niveau voor de leeuwen gewor pen, hij maakte daarnaast kennis met de kibbelende wereld van de Nederlandse tafeltennisbond. Zijn reisverslag in De Lange Vin ger, het clubblad van Avanti: Achteraf gezien heb ik dus ge luk gehad dat er wat incidenten waren, hierdoor was Van der Helm genoodzaakt mij op te stel len. Ik speelde wel aardig, maar was bij voorsprongen te snel af geleid door het publiek en wat Zweedse schonen". Die hij kennelijk uit de zaal op pikte: "Omdat het toernooi was afge lopen hield men nog een af scheidsfeest. Hier vestigde ik nog een snelheidsrecord, wat zal ik niet vertellen, maar de volgende dag zat ik samen met Eric Noor wel wat lullig in het vliegtuig. Wij twee waren de enig overge blevenen uit de ploeg van vijf, die Van der Helm had geselec teerd. Als hij er de volgende keer nou maar een groep van tien man uitkiest, dan houdt hij er ze ker nog vijf over". Petten Niet vanwege zijn werk, maar om redenen van 'familiaire aard' (zoonlief is supporter) bezocht John Linse (Voetbal en Sport In ternational) de laatste weken wedstrijden van FC Den Haag, dat zich inmiddels aan de kop van de eerste divisie heeft ge nesteld. Bepaald warm kon Lin se echter niet van het Haagse spel worden. Groot was dan ook zijn verbazing dat met name Hans Kraay FC Den Haag in AVRO's sportpanorama 'regel recht de hemel inprees'. In zijn column in SI schrijft Linse: "Heb ik mij vergist of is het oor deel van Hans Kraay vertroe beld? En waardoor zou het ver troebeld zijn? Omdat hij zich mo reel verplicht voelt FC Den Haag niet kritisch, maar promotioneel te begeleiden? Vaststaat dat Kraay in de paar maanden dat hij bij FC Den Haag actief was, aankopen als Guido Pen en Aitze Bouma bepleitte èn doordrukte, ofwel mede-verantwoordelijk was voor een financiële strop van een kwart miljoen". "Vaststaat óók, dat Kraay, on danks medische attesten, het Zuiderpark na een paar maan den verliet omdat hij de spannin gen op de bank niet meer kon ver Rodactto Jaap Viseer en Rob Onderwater Hans Kraay: "Laten dragen. En tenslotte staat vast dat Hans Kraay, anderhalfjaar later, niet klaar stond om FC Den Haag-in degradatienood en zón der trainer enkele maanden te helpen, hoewel hij naar zeggen medisch volkomen fit was en met succes onderhandelde met een 2 werkgever, Feyenoord". Waarom ging Kraay tijdens het tv-programma niet in op de over zwijgen vraag van Ruud ter Weijden: "Hoe zit het nu met de moeilijk heden tussen voorzitter Stoop en trainer Baan"? Linse weet het antwoord: "Laten we er maar over zwij gen", stelde hij Ter Weijden voor - en er werd nog gezwegen ook. Toch niet toevallig omdat diezelf de Dé Stoop als voorzitter van de Vereniaing Sportsponsors in Ne Friteswar derland Kraay's wergever is? Of ben ik nu te wantrouwend? Kraay klaagt het niveau van de sportjournalistiek te pas en te on pas aan. Soms terecht, soms niet. Maar zou het geen weldaad zijn al die lieden met verschillende petten onmiddellijk te verwijde ren van het scherm en uit andere, redactionele kolommen"? Nachtwacht De 3-1 nederlaag van VTL tegen Foreholte schoot de clubbladre dacteur 'K' in het verkeerde keel gat. Zijn reactie in het orgaan van de Leidse vierdeklasser: "Het liet zich aanzien dat er enigen van onsj.l. zondag nu niet bepaald over een prima conditie beschikten. Wanneer je in een se lectie van een voetbalvereniging speelt, moet je jezelf zeker één of twee dagen voor de wedstrijd en kele beperkingen opleggen. Een ieder weet, dat zo'n maatregel niet meevalt, doch het is toch een heilig moeten. Het conditiever- schil tussen Foreholte en VTL was duidelijk merkbaar. Ieder een weet voor zichzelf waar de fout ligt". "Dat betekent dus de avond voor de wedstrijd vroeg naar bed en je leefgewoonten aanpassen". Of gewoon een nachtwacht in stellen en de nachtbrakers op za terdagavond naar huis sturen. Maar of de spelers daar een bete re conditie van krijgen is de vraag. Een stapje harder op de training is wellicht de beste op lossing. Korfballers en hun minderwaar digheidscomplex. Vorige week op deze plaats onder de kop 'Doetjes' beschreven. In het clubblad Hermes van de Leidse korfbalvereniging De Danaïden houdt Huug Kok een verhande ling over het internationale korf bal en de aandacht van de media voor deze familiesport. Uit de cy nische manier waarop Kok de krampachtige pogingen be schrijft om het 'mandjebal' over onze grenzen aan de man/vrouw te brengen, blijkt dat er wel de gelijk korfballers bestaan die kunnen relativeren: "Tegenover het relatieve stil zwijgen van de media staat de zo langzamerhand genoegzaam be kende verontwaardiging in korf balkringen, waarin als verweer geschermd wordt met getallen van de beoefenaren der korfbal sport, die inderdaad best opzien barend zijn, maar wellicht geen echt steekhoudende argumenten om meer aandacht op te eisen van korfbal in de media. Tenslot te gaat het er niet alleen om de korfballers onder het kijk- en luisterpubliek een interessant sportpakket aan te bieden, maar ook alle overige kijkers en luiste- "Een onderzoek van de NOS onder 800 personen, representa tief voor de Nederlandse bevol king leverde op, dat 64 procent het liefst kijkt naar voetbal en nog geen 2 procent voelde zich aangetrokken tot korfbal. Die zestien personen waren waar schijnlijk zelf korfballers... On danks het cynisme in eigen land blijven wij onverdroten door gaan met promoten van korfbal buiten de landsgrenzen, want de korfbalpropagandisten schijnen er heilig van overtuigd te zijn dat korfbal toch uiteindelijk een sport voor miljoenen zal wor den". "Ondanks het feit dat de Ne derlanders nog steeds niet te kloppen zijn (laten we blij zijn; is er tenminste nog iets waarin we uitblinken) schijnen wij naarstig te zoeken naar tegenstanders die ons eindelijk eens de genadeklap kunnen geven. De Belgen hebben wel eens een prikje uitgedeeld, maar schijnen naar buiten toe toch niet voldoende ontzag in te boezemen als tegenstander. Ne derland-Belg ié moet men dan ook zien als een oorlog tussen twee landen die elkaar beschie ten met patat het gaat er maar om wie ze 't hardst kan bakken...) en overgieten met mayonaise, waarbij de eerste die een geheime nieuwe combinatiesaus uitvindt om de vijand te bestoken -een soort molotovcocktail- de beste kans heeft om zegevierend uit de strijd te komen". Zware jongens Bij de Leimuidense voetbalver eniging Kickers '69 vielen ze bij kans om van verbazing toen af gelopen zondag Docos 14 op be zoek kwam met de bedoeling om Kickers 7 even op te vreten om zo het kampioenschap op te strij ken van de reserveklasse 5G van de afdeling Leiden. Uit het week blad van Kickers 69: "Bij het zevende was het hele maal te gek: nieuwe trainings pakken en dito voetbaluitrus ting, video-opnamen al vanaf de warming-up voor de spelers van Docos, die dachten de titel even binnen te halen. Onze jongens de den het met een bakkie koffie en een sjekkie voor de wedstrijd en wat belangrijker is: de tegen standers met lege handen naar huis gestuurd. Nu nog hopen dat Docos tegen UDO nog zo'n mis stap begaat en dan zit er nog een mogelijkheid in voor ons om kampioen te worden". Waar het aan ligt weten we niet, maar in deze titelrace gaat onze sympathie uit naar 'de zwa re jongens' van Kickers 7. Zet 'm op Pipo Tamelijk anoniem beweegt Ton du Chatinier zich al zeven seizoe nen in de hoofdmacht van FC Utrecht. Een robuuste verdedi ger, deze 27-jarige Utrechter, die zijn beperkingen onderkent en de "bal inlevert bij spelers die er meer mee kunnen". Voetbal In ternational haalde Du Chatinier voor het voetlicht. Ron Wester hof kreeg geen spijt van het be zoek, want Du Chatinier had op merkelijke teksten over ex- Utrecht doelman Hans van Breu- kelen (in de Domstad beter be kend als Pipo): "Er worden bij ons de meest waanzinnige dingen uitgehaald. Zo hebben we een keer midden in de nacht zes donderslagen aan de slaapkamerdeur van Hans van Breukelen gebonden. Nou, nou, ik dacht werkelijk dat hij gek werd toen hij de deur opendeed. Han- sie, geen slechte goser hoor, maar voor mij telt altijd in het leven dat je normaal moet blijven doen. Dat is hij wel eens vergeten. In interviews van hem lees ik al tijd dat hij dezelfde is gebleven. Daar moet ik altijd om lachen. Ik heb in tien jaar nog nooit iemand zo zien veranderen als Van Breu kelen. Ik zie hem nog komen van uit De Bilt, op klompen en een rooie das om zijn nek". "Zogenaamd links stemmen en met je rechterhandje zakken vul len. Is nóg niet erg hoor, maar kom er dan recht voor uit. Hij heeft zichzelf goed verkocht, dat moet ik zeggen. Toen wij bij Utrecht in de problemen zaten leek het net of hij de hele red dingsoperatie leidde. Dan denk ik: hij heeft mooi praten. Hij liep met zijn loten naar de Goudkust, maar Ben Rietveld en ik konden met onze kwartetten 12-hoog de volksbuurten in. Iedereen heeft er gewoon evenveel aan gedaan om FC Utrecht te laten voortbestaan. Alle spelers hebben zich het vuur uit de sloffen gelopen. Niet alleen Van Breukelen, die zat boven dien een paar maanden later bij Nottingham Forest". PRAAG (SID/DPA) - Een droom werd gisteren werkelijkheid. Het ijshockeyteam van Tsjechoslowa kije als de nieuwe wereldkam pioen, het werd voor de titelstrijd in de A-groep als een utopie gezien. Weliswaar werd in Praag gespeeld voor eigen publiek, de dadendrang was. sinds 1978 tegen het onaan tastbaar geachte Sowjet-Unie niet meer in een overwinning omgezet Volgens de kenners ontbrak het in het huidige team aan hartstochte lijke vechters als Stastny, Nedo- mansky en Novy, die het gastland in 1977 voor de laatste keer naar de wereldtitel voerden. Die gedachte bleek een volledige misvatting. Met de overwinning van 5-3 (1-0, 2- 2, 2-1) op Canada werd Tsjechoslo- wakije voor de zesde keer wereld kampioen. Mogelijk nog verrassender dan de titel voor Tsjechoslowakije was eerder de definitieve uitschakeling van de Sowjets door Canada, dat uit een beperkt spelersarsénaal moest kiezen. In eigen land waren de spelers van de betere clubs be trokken bij een belangrijk toer nooi, waarvoor zij geen vrijaf kre gen. Onder het toeziend oog van de sombere ex-wereldkampioenen, die nadien nog op het ijs moesten voor de wedstrijd om het brons te gen de Verenigde Staten, werd op gistermiddag een heuse finale ge speeld. De speelhal was met 14.200 toeschouwers, opnieuw barstens vol. In totaal trok het toernooi het recordaantal van 430.000 bezoe kers. De duurbetaalde toegangskaar ten, er werd graag het tienvoudige Brons voor Sowjet-Unie SOWJET-UNIE (SID/DPA) - Het brons was voor het onttroonde Sowjet Unie. De Oosteuropeanen versloegen in de laatste - tumul tueuze - wedstrijd voor het toer nooi de Verenigde Staten met 10-3. De periodestanden waren 3-0 4-0 3- 3. Acht minuten voor het einde ontlaadden de opgekropte emoties van de spelers zich in een massale vechtpartij, waardoor de wedstrijd onderbroken moest worden. De Amerikaan Thomas en de SoWje- trus Gimajev kregen straf voor de rest van de wedstrijd. betaald van de normale prijs, ble ken het geld alleszins waard voor het partijdige publiek. Reeds na zes minuten maakte Jiri Sjeba het openingsdoelpunt. Vanaf dat mo ment lag Tsjechoslowakije. dat vol doende had aan een gelijkspel, in gewonnen positie. Ook al, omdat in het vervolg van de wedstrijd de Ca nadezen veel meer stafminuten kregen: 28 om 10. Dat was ver klaarbaar door de tien-minuten- straffen van Vaive en Tanti. Met Sejba is de held van de wed strijd genoemd. De 22-jarige aan valler van Dukla Iglau, eigenlijke een onbekende tussen de groten van de ijshockeywereld, maakte drie van de vijf Tsjechoslo waakse doelpunten. Zijn laatste treffer was de belangrijkste. Bij de stand 2-2 had Canada een man meer op het ijs. Sejba veroverde de puck en be gon aan een succesvolle solo: 3-2. Rusnak vergrootte die voorsprong halverwege de derde periode tot 4- 2, waarmee het verzet,, de snelle te gentreffer van Stevens ten spijt, nagenoeg was gebroken. Canada mocht troost putten uit de wetenschap, dat het in jaren niet zo succesvol was geweest op een wereldtiteltoernooi. Zelfs het team rond Wayne Gretsky. één van de duurstbetaalde ijshockeyers in de wereld, reikte in het verleden minder ver. Voor de Canadezen be gint het grote werk eigenlijk pas nu. De vette contracten bij de grote profclubs liggen klaar. Ook de Tsjechoslowaken, die een beloning kregen van meer dan 50.000 gul den, zwerven uit. Pavel Richter, de sterspeler, gaat naar Zwitserland en Jiri Kralik en Vincent Lukac, de publiekslievelingen, krijgen Ro senheim in de West-Duitsland als nieuw werkterrein. Dr. Ludek Bu- kac, afgestudeerd in de ijshóckey- wetenschap, heeft toestemming gekregen oefenmeester te worden van Buffalo Sabres in de Noorda- merikaanse profcompetitie. Ook beroep Inter Milan afgewezen ZÜRICH (DPA/AFP) - De Europe se voetbalbond heeft het beroep van Inter Milan tegen de geldig heid van de uitslag van de wed strijd tegen Real Madrid (0-3) in de halve finales van het toernooi om de UEFA-beker niet ontvankelijk verklaard. De Italiaanse topclub, die de thuiswedstrijd met 2-0 had gewonnen, diende een klacht in bij de UEFA, omdat verdediger Giu seppe Bergomi na een halfuur zou zijn uitgeschakeld door een vanaf de tribune gegooide knikker. Het protest van Inter werd door de tüchtcommissie van de UEFA zon dag al afgewezen wegens gebrek aan bewijs. De commissie van be roep sloot zich gisteren bij die me ning aan. Real Madrid zal daardoor definitief op 8 en 22 mei de finale afwerken tegen de Hongaarse ver tegenwoordiger Videoton Szekes- fehervar. Inter Milan kan daarte gen niet meer reclameren. Tumult iii RECIFE (SID) - De vriendschap pelijke voetbalwedstrijd tussen Brazilië en Uruguay is donder dag in,Recife ontaard in vecht partijen zowel op het veld als op de tribunes. Aanleiding voor het geweld tussen de aanhangers beide teams was de ruzie tus- de Braziliaan Casagrande enj zijn tegenstander Barrios, een paar minuten voor het einde van het door Brazilië met 2-0 gewon nen duel. Uruguay stond op dat moment al met slechts negen spelers in het veld nadat scheids rechter Elias Jacome Querrerro uit Ecuador Carrasco en Aibas uit het veld had gestuurd. Hard ingrijpen van de Braziliaanse po litie bracht de gemoederen op de tribunes in Recife weer enigszins tot rust. De thuispoeg trad aan zonder de in Italië spelende internationals Falcao, Socrates, Junior, Zico Cerezo. In het team, dat vorige week met 0-1 verloor van Peru. deden alleen de namen van doel man Vitor, verdediger Oscar er linksbuiten Eder denken aan d« ploeg die bij de wereldtitelstrijd in 1982 in Spanje zoveel indruk maakte. De doelpunten in Recife kwamen van de voet van Alemao (44) en Careca in de 67e minuut. ADVERTENTIE P-HANDS CARAVANPRUZEN MERK EN TYPE 305 SL/0/Populair 380 SL/OSL/0/Populair - 410SLT/TO/Populair 330 O/SLO/T/305 SL8 3900/0 450UL/0 500 TU0/E 420 TL/AGDL/Supeneur 465 Q/AGLO/Supeneur GrOL Geld lenen doe je niet iedere dag. Als je 't doet, doe 't dan via postgiro. Dat is wel zo voordelig. En je doet 't gewoon thuis. Via een folder, waarin ook het aanvraagformulier zit. U vindt onze leenfolders op elk postkantoor. Maar u kunt ze ook thuisgestuurd krijgen. Via de coupon hiernaast of (elke werkdag tot 21.00 uur) een telefoontje met 06 -0400. En mocht u daarna nog meer informatie willen, u kunt ons ook elke werkdag tot 21.00 uur bellen op 058-95 8001. Stuürt u mij de folders 'Persoonlijke Lening' 'Doorlopend Krediet'. Postcode/Plaats: bon in een envelop zonder postzegel Administratiekantoor postgiro/ 5 postgiro rijkspostspaarbank

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 11