Leidenaars fleuren op in Haagse lente Millar in gele trui David Loggie redt AZ Spelers dragen Cruijff voor De Roode, Groenendijk en Van Alphen op de drempel van de eredivisie U.V.S. R.V.C. LUGDUNUM DRC PAGINA 10 SPORT ZATERDAG 4 MËI 1985 DEN HAAG - In de Hofstad verbaast de plaatselijke FC niet alleen zijn vijanden, maar zelfs zijn allerbeste vrien den. Na de winterstop is eerste divisionist FC Den Haag, dat daarvoor alleen in het nieuws kwam door het wange drag van de supporters en de keiharde kritiek van voorzit ter Stoop op trainer Baan, aan een opmerkelijke opmars bezig. De subtopper van de eerste competitiehelft lijkt in één keer door te wandelen naar de eredivisie. De terugkeer van de gelouterde 'Engelandvaarder' Martin Jol is voor een be langrijk deel bepalend voor de Haagse lente, waarin vooral de Leidenaars Ron de Roode en Marco van Alphen opfleu ren. De Roode scoort belangrijke treffers en Van Alphen schakelt wekelijks de spelbepaler van de te genstander uit. De bij Roodenburg opgeleide 'fullprofs' ("Maar we wil len er eigenlijk wel een baantje bij") hebben het uitstekend naar hun zin bij de FC Den Haag, waar ze deel uitmaken van een uitge breide 'Leidse' ploeg. De Leidse invasie in het Zuiderpark werd drie jaar geleden ingezet door het destijds zeven tienjarige duo Alfons Groenendijk/ Ron de Roode. Deze regionale jeugdvoetballers hadden met hun clubs UVS en Roodenburg zoveel indruk gemaakt in de ontmoetin gen met de pupillen van Lex Schoenmaker, dat de toenmalige jeugdtrainer van ADO hen bij zijn oude club tipte. Een jaar later volg de De Roode's clubgenoot Marco van Alphen (20 jaar toen), terwijl Den Haag aan het begin van dit sei zoen de Leidse doelman en biolo giestudent René Stam (afkomstig uit Bovenkarspel) en zijn 'colle ga's' Ron Sinteur (RCL) en Joop Lankhaar (ARC) vastlegde. René Stam heeft de door een blessure geteisterde aankoop Jan Nederburgh uit de basiself ge keept, waarin inmiddels ook Ron de Roode en Marco van Alphen een vaste stek hebben gekregen. Alfons Groenendijk is herstellende van een liesblessure en hoopt zijn plaats in het keurkorps te herove ren via het tweede elftal, waarin Joop Lankhaar en Ron Sinteur zich voorlopig geen illusies hoeven te maken. Na afloop van één van de drie fa cultatieve ochtendtrainingen ("Maar als we een keertje overslaan wordt er onmiddellijk wat van ge zegd") schuiven de maten ("In het profvoetbal is geen plaats voor sen timenten, maar wij zijn echte vrienden geworden") Groenendijk, door Jaap Visser De Roode en Van Alphen aan om na een stroeve 'warming-up' hun mening te geven over: De Haagse opmars Groenendijk: "Die is voor een heel belangrijk deel te danken aan Martin Jol. Hij brengt rust en orga niseert de hele verdediging. Achterin zit het nu zo vast als een huis. Jongens als Cees Tempelaar en Edvin Purvis zijn een stuk beter geen spelen sinds de komst van Jol. Bovendien is hij ook op de trai ningen van grote waarde, vooral voor ons jongeren. Hij praat ontzet tend veel met je en zegt dingen waar je echt iets aan hebt. Ik be grijp nu pas wat figuren als Cruijff en Van Hanegem hebben betekend voor de jeugd van Ajax en Feye- noord". Van Alphen: "Bovendien is de invloed van Jol groot op het tacti sche vlak. Hij neemt voor een wed strijd altijd met Baan de opstelling en de speelwijze door". De Roode: "Maar het is niet alleen Jol waar je als jongere speler iets van kunt op steken. Dat geldt ook voor Huub Smeets. Voor mij trouwens een ideale vent om mee samen te spe len. Een balletje in de diepte ter wijl ik op volle snelheid lig of de bal met z'n hoofd terugleggen zo dat ik uithalen. Smeets is een hele nuttige voetballer en ik hoop dan ook dat hij bij Den Haag blijft". Stoop en Baan Van Alphen: "Stoop heeft die aanval op Baan volgens mij ge plaatst om hem te prikkelen. Door Baan onder druk te zetten heeft hij Vuelta nadert ontknoping TREMP (ANP) - De tiende etappe van de Ronde van Spanje in het be wolkte niemandsland van de Pyre- neeën-kam heeft prachtige wieler sport opgeleverd. In de door de Schot Robert Millar gewonnen slag om de gele trui speelden de Nederlanders Theo de Rooy en Ge rard Veldscholten een merkwaar dige rol. Engels werd de voertaal bij het erepodium. De Ier Sean Kelly was de snelste van de kopgroep. Hij vergrootte in Tremp zijn voor sprong in het puntenklassement met een tweede etappezege. Het parkoers van de tiende etap pe was ruim tweehonderd op- en afgaande kilometers lang en had per kilometer minimaal tien boch ten. De vijf te beklimmen bergtop pen lagen niet zo hoog, maar ze wa ren zeer verraderlijk. Millar had met ploegleider Robert Berland uitgemaakt, dat deze rit bij uitstek geschikt was voor een verrassings aanval. Het traject leende zich er voor, er was ook sprake van ver moeidheid bij de meeste renners. Deze taxatie was juist. Op de der de berg, de Fadas. na 130 kilome ter, werd Millar het initiatief uit handen genomen door de Colom biaan Francisco Rodriguez. De nummer drie van het algemeen klassement viel aan. Millar volgde en er ontstond een kopgroep van acht. Kelly was er bij en ook de Ita liaan Baronchelli, de Spanjaard Pi no, de Sowjetrus Ivanov en de Co- lombianen Ramirez en Parra slo ten aan. De Spanjaarden Ruiz-Ca- bestany en Delgado, de laatste ge- le-truidragers, reageerden wel, maar gingen door de knieën. Voor de kopgroep was dit het sein zo hard mogelijk door te rij den. „De samenwerking was voor treffelijk", vertelde Kelly, „alleen de aflossingen verliepen stroef. De Colombianen kunnen op vlakke wegen niet goed uit de weg". Ach ter de kopgroep organiseerden Ruiz-Cabestany en Delgado de jacht. De Westduitser Dietzen, vijf de in het klassement, assisteerde. De meesten in de achtervolgende groep van zo'n twintig renners ble ven passief. In de slotfase over brede wegen naar Tremp reden ook de twee Ne derlanders De Rooy en Veldschol ten en de Fransen Bernaudeau en Bagot van de ploeg van Luis Ocana hard aan de kop. Zij waren er mede verantwoordelijk voor, dat het ver schil van bijna twee minuten werd teruggebracht tot dertig seconden. Berland, de ploegleider van Millar, had daarover zijn bedenkingen. „Als de Panasonics en de Fagors niet aan de leiding hadden gefietst, was de kopgroep vier minuten weggereden". Waarom deden ze dat volgens hem? Berland zweeg, wreef daar entegen veelbetekenend met de duim over de wijsvinger, als zou er betaald zijn voor de hand- en span diensten. Fred'de Bruyne, publici- teitsman van de Nederlandse ploeg, had een andere uitleg. „Ze kunnen natuurlijk best gereden hebben om de etappe te a Dan nog was hun handelwijze niet te vergelijken met de ploe- gentaktiek uit bijvoorbeeld de ADVERTENTIE Sportcpmplex "Kikkerpolder" Zqndag a.s. aanvang 14.00 uur COMPETITIEWEDSTRIJD^ EERSTE KLASSE Deze advertentie is aangeboden door mm a* I Vijf Meiplein 34. Leiden raentinK mode Dorpsstraat 106, Warmond ADVERTENTIE, ZONDAG 14.30 UUR De Tegelhandel Rob Druppers naar Leiden Ron de Roode, Alfons Groenedijk en Marco van Alphen thuis in het Zuiderpark: "De komende twee uitwedstrij denzijn bepalend". (foto Roland de Bruin) een soort spanningsveld willen kweken in de hoop dat er daardoor beter gepresteerd zou worden. Als dat er achter heeft gezeten, wat vol gens mij het geval is, heeft het na tuurlijk wel gewerkt. Maar of het netjes is geweest om het zo hard te spelen, is natuurlijk een ander ver haal". De Roode: "Maar daar Stoop natuurlijk maling aan. Hij is ge woon een keiharde zakenman". Van Alphen: "ln elk geval is de oefenstof van Baan prima. Zeer ge varieerd en altyd gericht op tech niek en vehet afwerken op het doel". Groenendijk: "En een keurige vent natuurlijk die Baan. Wel even wat anders dan Van der Hart. Een onbehouwen kerel waar je soms vreselijk mee kon lachen. Ik weet nog goed hoe hij Ron en mij na ons competitiedebuut bij MW in een vol spelershome grandioos voor schut zette. We hadden lekker ge speeld en dachten dat we wel een pilsje hadden verdiend. Komt Van der Hart opeens met twee glazen melk aanzetten. Hij zei: 'Zo jon gens, daar zijn jullie nog veel te jong voor', en ging vervolgens met onze biertjes aan de haal". De eredivisie Van Alphen: "Het wordt wel niet met zoveel woorden gezegd, maar iedereen gaat er vanuit dat Den Haag volgend jaar in de eredivisie speelt. Naarmate de eredivisie steeds dichterbij komt, wordt de druk op de spelers groeter. Je voelt dat je onder een steeds grotere spanning komt te staan, maar ik geloof niet dat we onder die span ning zullen bezwijken. Ik denk dat we het redden". Groenendijk: "Bepalend zijn de komende twee uitwedstrijden te gen Heerenveen en SW. Als daar een paar punten uit worden ge pakt, zit het hier tegen De Graaf schap en RKC hartstikke vol en kan het nauwelijks meer fout gaan. Met acht punten uit de laatste zes wedstrijden moet Den Haag het kunnen redden". De Roode: "Het zou natuurlijk geweldig zijn. In augustus is de nieuwe tribune klaar en dan kun nen we met een prachtig r.tadon de eredivisie in". Van Alphen: "Er zal dan wel wat versterking moeten komen. Vooral voor het middenveld. Daar hebben we eigenlijk nog een ervaren speler nodig die met Jol en Smeets een as kan gaan vormen. Maar dat zal Stoop ook wel beseffen, dus die speler zal er wel komen". De supporters Groenendijk: "De relschoppers, echt, het zijn er maar een paar die de boel verzieken. En het zijn nog niet eens de vaste klanten van 'Midden-Noord' (het beruchte Haagse supprortersvak, red.), maar vandalen die alleen meegaan naar de uitwedstrijden. Die gasten stap pen een trein in en slopen de boel. En wat kun je daar als club nu te gen doen?" Van Alphen: "We praten wel eens met die jongens van midden 'Midden-Noord' en die balen zelf ook van de slechte naam die ze hebben gekregen. De vaste sup porters willen nu met de relschop pers gaan praten. Of het wat ople vert, betwijfel ik, maar in elk geval blijkt dat de echte supporters van Den Haag zelf ook met het vanda- lismeprobleem in hun maag zit ten". De Roode: "Bovendien zijn de jongens van 'Midden-Noord' ge weldige supporters. Waar we ook moeten spelen, ze zijn er altijd. En toen we periodekampioen werden, hebben die gasten ons uitgenodigd voor een hartstikke gezellig feestje in de kantine van ADO". De Roode: "In mijn eerste sei zoen bij Den Haag brak ik gelijk m'n enkel. Dat heeft me dus bijna een jaar gekost. Maar ook in het tweede seizoen ben ik veel gebles seerd geweest. Eigenlijk ben ik pas sinds de winterstop van dit seizoen echt een flinke periode blessure- vry. En het loopt meteen als een trein. Ik hoop dat ik in de laatste zes wedstrijden geen nieuwe bles sure oploop en dat we de eredivisie halen, want in de eerste divisie wordt veel te onbesuisd gevoet bald". Van Alphen: "Ik ben vorig jaar twee keer geblesseerd geweest. Onder andere door een doodschop die ik op de training kreeg van de gebroeders Rontberg. Die liepen trouwens steeds op me te loeren omdat ze mij als een concurrent za gen voor Leo. Maar sinds hij weg is, heb ik geen last meer. In zijn eentje durft Brammetje kennelijk niet. Het tekent natuurlijk wel de onderlinge verhoudingen bij een profclub. Er wordt hier wel eens wat uitgedeeld op de training. Maar over het algemeen is de sfeer prima. Vooral nu er goed wordt ge presteerd natuurlijk". Groenendijk: "Ik heb overigens wel mijn vraagtekens over de me dische staf van Den Haag. Ik heb dit seizoen vier maanden met een slepende liesblessure gelopen, waar ze gewoon mee hebben lopen klooien. Eerst werd ik volgespoten en toen dat niet hielp, is Piet de Zoete (oud Den Haag-speler en fy siotherapeut, red.) er maar eens goed naar gaan kijken. Bleek m'n bekken een beetje scheef te staan en dankzy een extra zooltje in de schoen van m'n niet geblesseerde been te doen, heb ik nergens meer last van. Ik heb nu dan weer een paar wedstrijden in het tweede ge speeld, maar het seizoen is voor mij dus wel voor een groot deel verpest". Contractverlenging Groenendijk: "Onze contracten lopen allemaal af, maar we hebben alledrie een nieuwe aanbieding ge kregen. 'Met het oog op de eredivi sie', zo is er bij gezegd. Dat is na tuurlijk mooi, maar de enige die er wat beter van wordt is Ron. Wij hebben de pech dat we geen aan kopen van Stoop zijn. De jongens die door Stoop zijn gehaald, van gen veel meer dan wy. Op zich is het terecht dat ze wat meer verdie nen, want het zijn ervaren krach ten. Maar de verschillen zijn wel erg groot, in mijn ogen tè groot. Er wordt volgens mij geredeneerd van: 'Als we gauw een paar van die jonge knapen vastleggen dan kun nen we weer in een paar dure spe lers investeren'. Maar zo zijn we na tuurlijk niet getrouwd". Van Alphen: "Afgezien van het feit dat ik het geld gewoon hard no dig heb omdat ik onderhand wel eens een keertje wil gaan samen wonen, is het voor my ook een principezaak. Ik loop het hele sei zoen al tegen m'n natuur in te voet ballen. Elke week word ik op een vent gezet die ik moet uitschake len. Een keertje diep gaan is er voor mij nauwelijks bij. Ik speel in de mandekking in het belang van de club. Maar dat wordt kennelijk niet gewaardeerd. De aanbieding die ik heb gekregen, was voor mij een regelrecht-» teleurstelling. Dé Stoop heeft eens in een interview in Voetbal International gezegd dat voetballers die bereid zijn om hard te werken by hem veel geld kunnen verdienen. Volgende week gaat Jan van Wezel (elftalbegelei der van Roodenburg, red.), die voor ons de onderhandelingen met Den Haag voert, weer met Stoop praten. Ik zal hem dat stukje uit VI meegeven om onder de neus van Stoop te leggen". voorjaarsklassiekers. Juist De Rooy en Veldscholten konden we ten. dat anderen achter hun rug vandaan zouden demarreren als zij de aansluiting volbrachten. Met die taktiek heeft de Post-brigade zelf heel veel gewonnen. De Rooy en Veldschoten gaven na afloop van de rit geen commentaar. Ze fietsten direct door naar het hotel. Ellende Ruiz-Cabestany werd uit de gele trui gereden, maar uitgeschakeld voor de eindzege was hij door deze ontwikkelingen nog niet. Het weekeinde wordt belangrijk. Van daag is de laatste Pyreneeën-etap- pe over 124 kilometer met twee cols naar Andorra. Morgen is er een, wellicht beslissende, klimtijd- rit over 16 kilometer met een hoog teverschil van duizend meter. De rol van Steven Rooks in het algemeen klassement was na de tiende etappe ook uitgespeeld. Bij de start in Sabinanigo verwachtte de Noordhollander een aantal plaatsen op te schuiven. „Ik heb een hoop renners gezien, die er door zitten. Ook een stel, die voor me staan". In Tremp had Rooks als een der laatsten in het peloton een half uur achterstand. In deze lood zware Vuelta bleven in tien bewo gen etappes alleen de allersterk- sten en de best voorbereide ren ners overeind. Zelfs een Olympi sche titel bleek geen enkele garan tie voor een goede prestatie. De Amerikaan Alexi Grewal stapte tij dens de tiende etappe groen van el lende af. De bezem wagen was hem al voorbij gereden, omdat hij een uur achterstand had Voor bestuur betaald voetbal DEN HAAG (GPD) Johan Cruijff, Hans Kraay en Guus Haak zijn in deze volgorde voorgedragen om namens de contractspelers een van de twee vacante posities in het bestuur betaald voetbal van de KNVB in te nemen. De voordracht is gedaan door de Centrale Spelers- raad (CSR), het nieuwe overlegor gaan van de (semi)-profs. Het be stuur betaald voetbal neemt dins dag de beslissing wie van dit trio kandidaat Wordt gesteld. Zelfheeft men voor de tweede vacante posi tie in het bestuur het oog laten va- len op Telstar-voorzitter Jos de Waard. De kans is overigens klein dat Johan Crijff, die als nummer een op het verlanglijstje van de CSR prijkt, wordt uitverkoren door het sectiebestuur. De vertroebelde ver houding met KNVB-bestuurslid en Ajax-voorzitter Ton Harmsen alsmede de logische interesse van Cruijff in de portefeuille Techni sche Zaken verhinderen vrijwel ze ker zijn bestuurlijke aspiraties op dit niveau. Ook de kandidatuur van Hans Kraay lijkt niet haalbaar. Kraay werd al eerder afgewezen als sectiebestuurslid wegens zijn jour nalistieke nevenactiviteiten. Guus Haak is een naam waar de thans nog zittende vijf bestuursle den moeilijk omheen kunnen. De ex-international, die nu al ruim tien jaar de Delftse hoofdklasser DHC traint, voldoet aan alle eisen en heeft, getuige zijn baanbreken de werk op dit vlak bij DHC. bewe zen over voldoende bestuurlijke en organisatorische kwaliteiten te be schikken. De twee nieuwe kandidaten voor het sectiebestuur moeten tij dens de algemene vergadering van 20 mei worden benoemd. In vier wedstrijden heeft Go Ahead Eagles nog niet eenmaal kunnen scoren. Ook vrijdagavond weer niet tegen Volendam, dat vrij wel negentig minuten in de ijzeren greep van Go Ahead Eagles naar adem snakte. In de eerste helft waren beide ploegen niet in staat aanvaardbaar voetbal te spelen. Direct na de rust had de ploeg van interim Oranje-trainer Leo Beenhakker pech, toen aanvoerder Molenaar een vrije trap vanaf de rand van het strafschopgebied kei hard en onbereikbaar voor doel man Jongbloed tegen de lat schoot. VOLLEYBAL, VOORBURG (ANP) - Na het vertek van oud-in ternational Frank Constandse neemt de volleybalvereniging Voorburg binnenkort afscheid van een tweede routinier. In de wed strijd voor de na-competitie tegen landskampioen Martinus komt de veelvoudige Belgische internatio nal Jef Mol voor het laatst voor de vereniging uit Voorburg uit. Hij wordt het komende seizoen speler- trainer bü Herentals. LEIDEN - Rob Druppers, één van 's werelds snelste atleten op de 800 meter, verschijnt op He melvaartsdag, donderdag 16 mei, aan de start in de Leidse Hout tij dens de wedstrijden om de Gou den Spike. Druppers maakt in Leiden zijn rentree in de atletie- karena na de spierblessure die hem vorig jaar in Los Angeles parten speelde waardoor hij moest afzien van deelname aan de Olympische Spelen. Na de teleurstelling in Los An geles kwam Druppers niet meer tijdens wedstrijden in actie. In middels heeft hij de afgelopen winter hard geschaafd aan de conditie om dit jaar internatio naal weer mee te kunnen gaan tellen. De 22-jarige Utrechtenaar zal dus op de Gouden Spike voor de eerste maal de vorm testen. Druppers doet dat op de 1500 meter. Voor het organiserende AV Holland, dat dit jaar z'n 50- jarig jubileum viert, betekent de komst van Druppers naar de Leidse Hout een fraaie opsteker. Overigens ziet het er naar uit dat de Gouden Spike dit jaar ook op andere nummers een zeer sterke bezetting zal krijgen want tal van nationale toppers hebben inmiddels laten weten op 16 mei in Leiden present te zijn. Medio volgende week bestaat daarover meer duidelijkheid want dan sluit de inschryvingstermijn. Eagles en Volendam delen ALKMAAR (ANP) - AZ behaalde gisteravond in de strijd om lijfsbe houd twee belangrijke punten. Te gen PEC Zwolle werd het op eigen veld 3-1, terwijl Go Ahead Eagles en Volendam in Deventer op 0-0 bleven steken. In Alkmaar kreeg PEC halverwe ge de eerste helft drie mogelijkhe den binnen evenzoveel minuten. De Zwollenaren benutten er maar één. Daardoor zag AZ'67 kans orde op zaken te stellen en zich enigs zins uit de degradatiezone te ver wijderen. Zelfs konden de Alk- maarders zich de luxe permitteren in dit zeer matige duel een straf schop te missen. Wel heel simpel kwam PEC Zwolle aan de leiding. Een volko men misgreep van de teleurstellen de Filippo bood Van der Hengst een niet te missen kans. Kort daar op verzuimden Duim en Van der Hengst de beslissing te forceren. AZ kwam na ruim een half uur naast de ploeg uit Zwolle door een treffer van Kist. Dezelfde speler faalde kort daarop van elf meter. Loggie gaf de Alkmaarders halver wege de tweede helft de leiding en vergrootte in blessuretijd de marge door een strafschop te benutten. van voorzitter rechts), directeur Duivesteijn van de gemeentedienst sport en recrea tie met sigaret in de mond), sport wethouder Tesselaar (met baard), onthult ambtenaar Berkhout sport en recreatie) het bord waarop naar de nieuwe en gerenoveerde kleed kamers van Roodenburg wordt verwezen. De Leidse zondageer steklasser nam deze gisteren offi cieel in gebruik. (Foto Holvast). ADVERTENTIE WATERPOLOWEDSTRIJD ZIJL L.G.B.-NAT. SELECTIE De afscheidswedstrijd van ROB SCHOUTEN als trainer Zondag 5 mei a.s. aanvang 14.00 uur Zwembad De Zijl Toegang gratis AANGEBODEN DOOR MERCASOL

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 10