Omroep Kamer vraagt om steun Bruna viert de bevrijding Den Uyl hekelt aanval kabinet op uitkeringen Overleg mislukt, weer actiedreiging Ouders van woongroep mogen kinderen zien Kamer: regels voor vreemdelingenpolitie Een tot tien weken cel voor voetbalsupporters DUBBELDEMAN m DONDERDAG 2 MEI 1985 BINNENLAND PAGINA 5 f DEN HAAG (GPD) - De omroepwerkgevers en -bonden hebben gisteren een dringend 1 beroep op de Tweede Kamer gedaan om het kabinet alsnog te bewegen de omroep-cao goed te keuren. Mocht het kabinet dit blijven weigeren, dan dreigen er nieuwe acties van de gezamenlijke omroepbonden. De Kamer zou vanmiddag debatte ren met de ministers Brinkman (WVC) en De Koning (sociale za ken en werkgelegenheid) naar aan leiding van het gisteren mislukte parlement wordt behandeld. Mi nister De Koning ontkende giste ren echter dat hij het omroepperso- neel als trendvolger aanmerkt. Wel hij dat bij het arbeidsvoorwaar- overleg met de omroepwerkge- denbeleid voor de omroep dezelfde vers. Na vier uur praten kwamen de partijen geen stap nader tot el kaar. De werkgevers weigeren ak koord te gaan met de voorwaarde van het kabinet dat zij het bedrag dat ze voor de uitvoering cao voor één keer uit de algemene reserves willen halen, vanaf 1987 moeten terugstorten. De omroepwerkgevers beschou wen dit als een verkapte extra be zuiniging, die wordt geschat op 40 miljoen gulden. „Het kabinet stelt extra financiële condities die niet met de cao stroken", zei drs. H. Spaan, economisch commissaris van de NOS, na afloop van het be raad met de ministers. De omroep vindt, dat het kabinet in zijn berekeningen de omroep medewerkers materieel toch blijft beschouwen als 'trendvolgers'. De uitgangspunten moeten gelden. Te duur Brinkman en De Koning blijven de erbij dat uitvoering van de om roep-cao, zoals die er nu uitziet, 'te duur' is. Verhoging van de om roepbijdragen en extra 'benutting van STER-gelden alsook een blij vende 'greep' uit de reserves (in to taal 272 miljoen gulden) wijzen zij af. Volgens NOS-voorzitter Jurgens is het volkomen nieuw dat de re serves voor de uitvoering van de cao niét blijvend zouden mogen worden aangesproken. De reserves vormen, aldus Jurgens, sinds jaar en dag een 'buffer', waaruit bij voorbeeld de Wereldomroep (70 miljoen gulden per jaar) wordt be- omroep en de meerderheid van de taald. Het NOS-bestuur wijst met Tweede Kamer (PvdA en WD) kracht de opvatting van het kabi- vinden dat niet terecht, omdat de net van de hand dat de omroep nog trend-wet pas eind dit jaar door het eens extra moet besnoeien. „Dit is ROTTERDAM (GPD) - Zes van de acht ouders van de Rotterdamse woongroep aan de Schiebroekselaan zouden vanmiddag voor het eerst na een week hun zes kinderen terugzien- Een kort geding dat was aange spannen om een bezoekregeling af te dwingen, is gisteren in hun voor deel beslist. Vandaag zijn opnieuw twee ouders door de politie worden verhoord over het mogelijk plegen van ontucht met de kinderen. Twee moeders zijn gisteren aangehouden, enkele uren ondervraagd en daarna weer vrij gelaten. Sinds afgelopen vrijdag, toen de politie een inval deed in het huis van de woongemeenschap, zitten nog wel een man en een vrouw vast Een van de vaders zei gisteravond: "Ik voel mc als een vervolgde jood behandeld". De woongroep heeft de kwestie inmiddels doorgespeeld naan de politieke partijen in Den Haag, die er vandaag kamervragen over zouden stellen. Ook de twee moeders die gisteren zijn ondervraagd, houden vol geen ontucht met kinderen te hebben gepleegd. Ze hebben wel gezegd dat kinderen de geslachtsorganen van de ouderen kunnen en mogen aanra ken. "Maar", zo zegt een van hen, "we houden ons niet bezig met ontuch tige dingen. We zijn ook niet aan het experimenteren". Inmiddels blijkt, dat de politie eep maand lang de telefoongesprekken van de woongroep heeft afgeluisterd. Een van de twee gearresteerde le den heeft via de woongroep een verklaring uitgegeven. Daarin zegt ook hij volstrekt ten onrechte te worden verdacht van het plegen en/of dulden van ontuchtige handelingen. "Wij zijn geen zootje ongeregeld", aldus de verklaring. "We zijn verant woordelijke mensen". Uit de verklaring blijkt dat de groep bestaat uit een advocaat, een docent economie aan een sociale academie, een VARA- journalist, een lerares Nederlands aan het vwo, een wetenschappelijk medewerkster aan de universiteit en een afgestudeerde sociologe. Pas op 10 mei weten de ouders definitief of de kinderen voorgoed naar huis kunnen terugkeren, of dat zij mogelijk uit de ouderlijke macht wor den ontzet. Dan beslist de kinderrechter, aan de hand van adviezen van de Raad voor de Kinderbescherming, die gisteren een onderzoek is be gonnen. DEN HAAG (ANP) - Een meerder- WBSÊF*' heid van links en CDA in de Twee- H||j|: de Kamer vindt d"at de vreemdelin- Ppp' gendiensten van de politie regel matig en snel hun gegevens moe ten doorspelen aan de gemeentelij ke bevolkingsregisters. De PvdA diende daartoe gisteren een wijzi gingsvoorstel in tijdens de behan deling van het wetsontwerp dat niet-Nederlanders kiesrecht geeft voor gemeenteraden. Het CDA liet weten 'sympathie' voor dit voorstel te hebben. De PvdA'er Rienks wil met zijn wijzigingsvoorstel voorkomen dat de verantwoordelijkheid voor de samenstelling van het kiesregisler in feite komt te liggen bij de vreemdelingenpolitie in plaats van bij het gemeentebestuur. Het actief en passief kiesrecht voor buiten landers is gebonden aan de eis dat zij minimaal vijf jaar legaal in ons land verblijven. Om te voorkomen dat illegale buitenlanders, die wel in de bevolkingsadministratie zijn geregistreerd, aan de verkiezingen meedoen, zal de vreemdelingenpo litie worden belast met de controle van die gegevens. Een meerderheid van de Kamer wil voorkomen dat de politie gaat uitmaken wie aan de verkiezingen mogen meedoen. Ook moet de schijn worden vermeden dat de kieswet zou worden gebruikt om illegalen op te sporen. Met name bij de kleine linkse fracties bestaat de vrees dat de vreemdelingenpoli tie ook op andere terreinen van wetgeving, die niet rechtstreeks te maken heeft met het toelatingsbe leid, zal worden belast met contro letaken. De Kamer vindt inschakeling van de vreemdelingendiensten een veel te zwaar middel, te meer om dat het om een zeer gering aantal mensen gaat die, hoewel illegaal, in de bevolkingsregisters zijn opge nomen. helemaal niet zo'n riante cao en wij matigen al voldoende", aldus de NOS. Als het na vandaag eventueel tot acties komt, zullen radio en televi sie waarschijnlijk niet onmiddel lijk 'op zwart gaan'. Ben van Zwe den van de omroepbonden-FNV: „We willen de gunst van het pu bliek niet verspelen. We zullen moeten gaan denken aan stipt heidsacties die gericht zijn op de werkgevers, al kunnen die er ook niets aan doen". VS 'vergaten' Nederland over besluit Russen te informeren WASHINGTON (ANP) - De Ameri kaanse regering is 'vergeten' Ne derland en de andere Europese bondgenoten tevoren op de hoogte te stellen van het besluit van de Russische leider Gorbatsjov om de plaatsing van SS-20-raketten te be vriezen. Dat zei gisteren het PvdA- kamerlid Stemerdink, die in Was hington verblijft voor een zitting van de werkgroep voor kernbewa pening van de Noord-Atlantische Assemblee. Amerikaanse topfunctionarissen die aan het overleg in Genève heb ben deelgenomen, gaven tegen over Stemerdink toe dat de VS het Russische plan in Genève van de hand hebben gewezen drie weken voordat het in Moskou bekend werd gemaakt en, in strijd met de afspraken, zonder met de Europe se bondgenoten te overleggen. Hierdoor was minister van bui tenlandse zaken Van den Broek bij het begin van zijn recente bezoek aan Moskou, direct na Gorbatsjovs interview in de Pravda over het be vriezen van de plaatsing van de SS- 20's, niet op de hoogte. „Hij werd in Moskou op het laatste moment ingelicht door de Amerikaanse am bassadeur", aldus Stemerdink. Volgens de Nederlandse parlemen tariër hebben de Amerikaanse top onderhandelaars voor de toekomst beterschap beloofd. Stemerdink verwijt minister Van den Broek echter dat hij en zijn ambtenaren niet tijdig op de hoogte waren. Van den Broek schreef gisteren aan de Tweede Kamer dat de Ame rikanen hem "op de kortst mogelij ke termijn" hebben geïnformeerd over het besluit van Gorbatsjov. Functionarissen van het Ameri kaanse ministerie van defensie (Pentagon) hebben tegenover Ste merdink verder bevestigd dat het Nederlandse 1 juni-besluit tech nisch onuitvoerbaar is. Volgens dit besluit zal Nederland op 1 novem ber besluiten kruisraketten op zijn grondgebied te plaatsen, als blijkt dat de Sowjet-Unie op dat moment meer dan 378 SS-20 raketten heeft geplaatst. Volgens de Amerikanen is niet mogelijk aan de hand van een momentopname van één dag een beeld te krijgen van het precie ze aantal SS-20 raketten. UTRECHT (GPD) - Tijdens een marathonzitting in twee Utrechtse rechtszalen zijn gistermiddag en -avond celstraffen van één tot tien weken, waarvan een deel voor waardelijk, uitgedeeld aan negen tien voetbalsupporters. Het betrof aanhangers van FC Utrecht en Ajax, die voor, tijdens en na de wedstrijd op 23 april in Utrecht wa re veldslagen voerden en een spoor van vernielingen door de stad trok ken. Behalve één kregen de negen tien, in leeftijd variërend van 13 tot 24 jaar, een verbod de komende tien tot twintig wedstrijden van het eerste elftal van hun ploeg te be zoeken. In de rust moeten zij zich melden op een politiebureau. Ze krijgen dan een stempel op een speciaal door Justitie ontworpen kaart. Bovendien moeten ze vrijwel al lemaal een bedrag van tussen de 250 en 500 gulden betalen als 'sym bolische vergoeding'. Dat geld gaat naar de Nederlandse Spoorwegen, de politie of het Gemeentelijk Ver voersbedrijf Utrecht. Politierechter mr. K. S. Bieger omschreef de rellen als 'terreur'. Bieger probeerde antwoord te krij- gen op de vraag waarom suppor ters stenen hadden gegooid, ver nielingen hadden aangericht en an der geweld hadden gepleegd. De antwoorden van de jonge verdach ten kwamen steeds neer op: „Ik werd meegesleept", of „Iedereen deed het", of „Ik heb een hekel aan Ajax-supporters". Bieger: „De eni ge verklaring die ik ervoor kan ge ven, is dat deze jongens een rode waas voor de ogen kregen". Hij zei, dat met de toepassing van het snelrecht heel goed duide lijk moet worden gemaakt dat „het menens is". „We kunnen dit soort toestanden met supportersrellen niet langer tolereren. We moeten er weer naar toe dat gewone mensen naar het stadion durven". Verkreukeld Politierechter mr. H. van Doorn sprak van „zeer billijke straffen". Hij kondigde aan dat degenen die hij in de toekomst voor dit soort delicten eventueel voor zich krijgt, kunnen rekenen op heel wat zwaardere straffen. „We moeten de mensen die voor het voetbal naar de stadions komen beschermen te gen dit soort schandelijke praktij ken". Van Doorn vertelde zelf driejaar geleden voor het laatst naar het voetbal te zijn gegaan. „Ik ben een echte voetballiefhebber. Maar tij dens die wedstrijd raakte ik met twee vrienden tussen gevechten verzeild en daar zijn we dermate verkreukeld en verwond uitgeko men dat we nooit meer zijn ge gaan". Bieger en Van Doorn namen de geweldplegingen, begaan door de meerderjarige supporters, zwaar der op dan die van de jongeren. 'Primeur' De zaken van de tien minderjari ge verdachten werden achter ge sloten deuren behandeld. Alleen de pers kreeg toegang. Volgens po litierechter Bieger waren de zaken te serieus om niet in de publiciteit te brengen en was het in het alge meen belang dat er van het gebeu ren in de rechtszaal een 'goed ver slag' zou komen. Drie verdachten stelden dat niet op prijs. Een 13- jarige Utrechtse scholier bezorgde Bieger een 'primeur'. De rechter vertelde dat in zijn lange loopbaan deze knaap de jongste verdachte was die hij ooit voor zich had ge kregen. De jongen mocht de bewuste avond van zijn ouders naar de voet balwedstrijd en raakte na afloop betrokken bij de rellen. Hij werd opgepakt voor het gooien van ste nen naar ME'ers. Uflicier van justitie Bender zei over de vernielingen van 23 april dat ze „nutteloos, nodeloos en vol strekt zinloos" zijn geweest. „Een boel van dit soort jongens laat zich vollopen met bier, ziet de wedstrijd niet eens en trapt alleen maar rot zooi. We moeten vandaag laten zien hoe het Openbaar Ministerie daar tegenover staat. Dit soort kna pen hoort niet in stadions thuis". PvdA-leider Den Uyl op het spreekgestoelte in De Kuip met achter zich het koor 'De Stem des Volks', (foto Hoi< PvdA-leider op 1-mei-viering in Noordwijk (Van een onzer verslaggevers) NOORDWIJK - PvdA-leider Den Uyl heeft gisteravond op een 1- mei-bijeenkomst van zijn partij in Noordwijk fel uitgehaald naar 'de aanval' van het kabinet op het stel sel van sociale zekerheid. Hij sig naleerde bij het kabinet een "men taliteit waarmee staatssecretaris Louw de Graaf vorige week in het dagblad Trouw zei: de uitkeringen gaan omlaag, dus dan moeten de mensen maar wat geld opzij leggen voor als ze werkloos worden". Den Uyl noemde deze uitspraak eerder voor de VARA-radio 'schaamte loos'. Hij liet zich in Noordwijk in soortgelijke bewoordingen uit: "We moeten deze uitspraak niet vergeten. Op de manier van De Graaf worden mensen die toch al werkloos zijn nog verder de grond ingetrapt". Den Uyl vormde, samen met zijn vrouw Liesbeth, het middelpunt van de 1-mei-viering van PvdA, VARA, Nivon en FNV in De Kuip. Hij legde het accent op op recente uitspraken van de regeringspartij en CDA en WD, en op beleids maatregelen van het kabinet met DEN HAAG (ANP) - Het overgrote betrekking tot het stelsel van de deel van de linkse parlementariërs sociale zekerheid. Dat stelsel wil heeft gisteren op de Dag van de Ar- kabinet herzien, ook al omdat beid verstek laten gaan tijdens de dlt een besparing zou opleveren Tweede-Kamervergadering om el- ïfn omstreeks 4 miljard gulden, ders in het land 1-meivieringen bij herinnerde er aan dat de te wonen. Van de 47 PvdA-leden stelselherziening eerst 1 januari hadden slechts zestien de presen- van Jaar moeten ingaan, tieliist getekend. vervolgens 1 juni, maar nu is opge- Ook de fracties van PSP en CPN sch.°rt tot 1 januari'86 "Ik denk verkozen in meerderheid de 1-mei- me* da^ wf .°PsJff? °PJa" viering boven de vergadering van door dit kabinet zei hij Linies blijft weg de Kamer. PSP-leider Van der Spek waar schuwde op een 1-mei-bijeen komst in Purmerend voor het i Volgens de oppositieleider bete kent de stelselherziening voor mensen met een werkloosheids- of invaliditeitsuitkering een inko- Minister Rietkerk (binnenlandse zaken) tijdeyis het debat, (foto anp> Zoals verwacht ging de Kamer in ruime meerderheid akkoord met de toekenning van het kiesrecht aan niet-Nederlanders op gemeen telijk niveau. Alleen de kleine rechtse partijen keerden zich tegen het voorstel. SGP, RPF en GPV vinden dat dit kiesrecht gebonden moet blijven aan het Nederlands staatsburgerschap. De linkse oppositie wil dat de eis van een verblijf van minimaal vijf jaar in ons land wordt terugge bracht tot drie jaar. De PSP vindt dat de verblijfsduur en de al dan niet legale status van de buitenlan der helemaal geen rol moet spelen en wil alle ingezetenen kiesrecht geven. Het kabinet hanteert een termijn van vijf jaar, omdat het meent dat de betrokken personen in die tijd voldoende binding hebben gekre gen met de Nederlandse samenle ving. Zij hebben dan een volle raadsperiode meegemaakt, zo is de overweging. heffen van de Dag van de Arbeid mensachteruitgang van gemiddeld tot nationale feestdag. Het is niet tot 12 procent, bovenop de kor- alleen een feestdag, zei hij, maar r ook een dag van strijd tegen het ka pitalisme en voor het internationa lisme. Hij deed een beroep op CDA en WD samen met de PvdA op te ko men voor de sociale minima en niet te blijven steken in 'schijnge- baren'. Hij doelde daarbij op de uit spraak van CDA-fractieleider De Vries dat de 'meerjarige echte mi nima' - dat wil zeggen: huishou dens die al gedurende langere tijd van één minimuminkomen moe ten rondkomen - dit jaar een 'ex traatje' moeten krijgen van 150 gul den. Minister De Koning (sociale zaken en werkgelegenheid) heeft daarop laten weten dat daar geen geld voor is, terwijl premier Lub bers zich op de vlakte hield. (Den Uyl: "Extraatje. Dat woord wekt de indruk van: ze hebben eigenlijk wel genoeg, maar ze krijgen er nog iets bij"). Tweeverdieners Volgens de oppositieleider heeft de PvdA steeds voorspeld dat mensen met een klein tweede in komen de dupe zouden worden van de tweeverdienerswet die CDA en WD hebben 'doorge drukt'. "Nu roept Nijpels dat er volgend jaar iets gebeuren moet voor die kleine tweeverdieners. Waarom moet dat uitgesteld tot volgend jaar? Een liberale staatsse cretaris is verantwoordelijk voor de belastingen. De wet kan dus nu al worden gewijzigd". Den Uyl kwam ook nog terug op de opvatting van CDA en WD dat 1 mei een gewone werkdag is waar op dus ook de Tweede Kamer ge woon moet werken. "Dat zit ons mensen van een socialistische par tij niet lekker", zei hij. Hij riep de regeringspartijen op "uit de alko ven van het eigen gelijk te komen" en samen met de PvdA en de vak beweging van 1 mei een nationale feestdag te maken. De PvdA-leider pleitte opnieuw voor een economisch stimulerings beleid in Europees verband ("Ne derland dient daarbij voorop te lo pen, dwars tegen Duisenberg en Ruding in"). Daarbij zou het kabi net een impuls moeten geven door middel van overheidsinvesterin gen ten behoeve van bijvoorbeeld de bouw. "Het kabinet schijnt tot nu toe uitsluitend te denken aan investeringen voor de bouw van twee nieuwe kerncentrales, waar voor de onderdelen dan nog uit het buitenland moeten komen", zei hij. "Maar ik spreek hier in alle duide lijkheid uit: als het kabinet er op uit is te polariseren en de nieuwe kerncentrales doorzet, dan zal het de Partij van de Arbeid recht te genover zich vinden en die zal dit dan aan het oordeel van de kiezers onderwerpen". Diefstal van videobanden met hartgegevens UTRECHT (ANP) - Uit het Wilhel- mina Kinderziekenhuis in Utrecht zijn de afgelopen vijf dagen 23 VHS-videobanden van het merk BASF E-120 gestolen waarop gege vens van vierduizend cardiologi sche onderzoeken zijn vastgelegd. Vermoedelijk is met een valse sleu tel toegang verkregen tot de ruimte waar de banden werden bewaard, zo heeft een woordvoerder van de gemeentepolitie Utrecht vanoch tend meegedeeld. Als de banden zoek blijven, is het niet uitgesloten dat operaties van jeugdige hartpatiënten moeten worden uitgesteld vanwege het ontbreken van noodzakelijke gege vens, aldus de politiewoordvoer der. Politie is op het spoor van milj oenenfraude ARNHEM (GPD) - De directeur van de failliet verklaarde bv Pro perty in Ressen wordt verdacht van een miljoenenfraude. De man, van wie de politie nog geen verdere gegevens bekend wenst te maken, zou voor enkele miljoenen guldens goederen, geld, aandelen en onroe rend goed hebben onttrokken uit de failliete bv. Hij had een en ander tegenover zijn curator verzwegen. De voormalige Property-direc- teur is niet aangehouden. De poli tie maakte bekend op het spoor van de enorme fraude te zijn nadat er in Nijmegen, Beek, Ubbergen, Arnhem, Eist en Vierhouten huis zoekingen waren gedaan. Daarbij zijn diverse boekhoudingen in be slag genomen. Property bv is enige tijd geleden failiet verklaard. De directeur was ook privé bankroet. In samenwer king met de districtsrecherche in Beek-Ubbergen is de rijkspolitie gisteren een nader onderzoek be gonnen naar de handel en wandel van de verdachte. De rechter-com- missarissen in Zwolle en Arnhem zijn eveneens nauw betrokken bij het onderzoek tegen de man die in Beek woont. In Zoetermeer grote vondst marihuana Bitburg Den Uyl riep de democratische Europese landen op steun te geven aan Nicaragua, dat nu wordt ge troffen door een handelsboycot van Amerika en dreigt te worden overgeleverd aan de Sowjet-Unie. Hij zei verder dat de "fundamente le keuze voor of tegen het natio- naal-socialisme niet verdoezeld mag worden; dus mogen er geen ZOETERMEER (ANP) De poli- kransen worden gelegd op het mi- tie van Zoetermeer heeft dinsdag litaire kerkhof van Bitburg". bij een verkeerscontrole in een be- De PvdA-leider en zijn vrouw stelwagen 400 kilo marihuana met werden vervolgens in de (rode) een geschatte waarde van een mil- bloemetjes gezet en uitgeluid op de joen gulden aangetroffen. De be- klanken van de Internationale, in stuurder en de inzittende, een 46- een ouderwets degelijke vertol- jarige man uit Rotterdam en een king van het Leidse socialistische 35-jarige Italiaan, zijn aangehou- koor 'De Stem des Volks', dat ook den, zo heeft de politie gisteren al eerder op de avond in de welge- meegedeeld. vulde zaal was opgetreden met «deren a.s 'Morgenrood' en Man 't HARDE (ANP) - Een 38-jarige man uit 't Harde heeft gisteravond tijdens een ruzie zijn 52-jarige echt genote gewurgd. Dat heeft de poli tie vanochtend meegedeeld. Het echtpaar had een felle woor denwisseling, waarbij de man zich zo opwond, dat hij zijn vrouw te lijf ging en haar wurgde. Na zijn daad belde hij een arts, die de politie waarschuwde. Deze hield de man aan, die toegaf het misdrijf te heb ben gepleegd. ADVERTENTIE 24 u service voor bedrijven bel: 071 - 220907 - 149556 advertentie

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 5