rogramma 5 mei: exposities, forum en vele activiteiten Herdenking in Marekerk Bejaarde in huis beroofd Bromfietser aangereden Bloemist mishandeld Marokkaans-Nederlands maandblad officieel uit I lil LI JU BANDENSERVICE NDERDAG 2 MEI 1985 ienkC,EIDEN - Een tentoon- (stelling in het Waaggebouw en een een forum voor mid delbare scholieren zijn twee opvallende onderdelen van het programma dat de stich ting 5 Mei Comitévoor dit e stajaar heeft vastgesteld. oud( ÏJ^IjDe tentoonstelling duurt van 2 tot miaen met 9 mei en heeft als thema nond.Leiden 1940-1945'. Er wordt aller- non<jlei materiaal uit de oorlogstijd ge- itoond, waaronder veel foto's. Een lYjioproep van het 5 Mei Comité aan aJde bevolking, enige maanden gele iden, heeft tot veel inzendingen uit lna®]Leiden en omstreken voor de ten- .dJ1 toonstelling geleid. Behalve foto's J11 l1zijn er dagboeken, noodkacheltjes, .J distributie-bonkaarten, persoons- ppiJi bewijzen, ondergrondse bladen en 7 g®1 dergelijke te zien. Per video is bo- 1USH vendien permanent een film te zien jy^jdie een amateur destijds maakte I ar'van de bevrijding van Leiden. De |Ien,l tentoonstelling is vanmiddag door •ran1 burgemeester Goekoop officieel j0n| geopend en is vanavond van acht aen' tot negen uur in de Waag te zien. H Verdere openingstijden 3 tot en met 9 mei van tien uur tot half zes; op 5 mei van één tot vijf uur. Bevrijdingskerk In de aula van de Bevrijdings kerk (Montgomerystraat) wordt een algemene expositie gehouden over de Tweede Wereldoorlog, georganiseerd door wijkvereniging Aktief en de kerk. De expositie poogt een beeld te geven van vijf Ijaar onderdrukking en lijden, zeg gen de organisatoren, door middel van foto's en documenten. "De ex positie beoogt niet een totaalbeeld van het gebeuren in de Tweede Wereldoorlog te brengen". Ope ningstijden: 3 mei van vijf toi ne- I.en gen uur, 4 mei van half elf tot vijf in-1 uur en 5 mei van twaalf uur tot half 'al- vijf. a n In buurthuis Mirt/Honken aan de tn Driftstraat in de Kooi is de ten- toonstelling 'Vrijheid' begonnen, ïld die tot en met 5 mei duurt. De ier Zuiderparkschool en kleuter- !J n school de Zonnebloem hebben een ,k" tentoonstelling over de bezetting ng opgezet, die vrijdag van vijf tot ze- LlJ" ven uur in het schoolgebouw aan de de Asserstraat is te zien. Ook heb ben zij een speciale krant gemaakt. Verleden tijd? ,g" Op dinsdagmiddag 7 mei wordt ?r- in de foyer van de Stadsgehoorzaal 111 een forum gehouden met als thema re '1940-1945: voltooid verleden tijd?' :e" Het comité heeft zich niet laten e" ontmoedigen door de mislukking er van vorig jaar. Toen werd er even eens een forum voor de jeugd geor ganiseerd, maar er kwam geen en kele belangstellende opdagen. Dit maal is al in een vroeg stadium de directie onderwijs van de gemeen te Leiden ingeschakeld en de mid delbare scholen. Medewerking is toegezegd door het Agnes College, het Visser 't Hooft lyceum, de Rembrandt Scholengemeenschap, het Stedelijk Gymnasiun en het Rijnlands Lyceum in Oegstgeest. Verwacht wordt dat de zaal nu wel vol zal lopen, temeer daar deze scholen in de voorafgaande perio de ook aandacht zullen besteden aan de Tweede Wereldoorlog. De voormalige burgemeester van Leiden, A.J. Vis, zal het forum leiden. Daarin hebben verder zit ting de Leidse verzetsstrijder W. Pera; uit de kring der vervolgden mevrouw A.R. Cohn-Ertenman uit Leiden; de tegenwoordig in Leiden woonachtige J. van der Gaag die een der landelijke leiders van het verzet was en na de oorlog diverse diplomatieke functies vervulde, waaronder ambassadeurschappen bij landen met een dictatoriaal re giem; Anita Verburg van het comi té Leiden tegen Fascisme, Leider dorper Kucuksen als representant van de minderheden, in dit geval de buitenlanders en Nang Arsala uit Alphen aan den Rijn, die als Af ghaan een vertegenwoordiger is van landen waar de bevolking nu wordt onderdrukt. Door deze sa menstelling van het forum hopen de organisatoren het heden en verleden met elkaar te verbinden. De viering van 5 mei is eigenlijk al begonnen. Niet alleen het Vijf Mei Comité, maar ook allerlei an dere organisaties hebben activitei ten op touw gezet, met name in de diverse wijken. Wielrennen Vanavond staat de dameswieler ronde door een deel van Zuid-West op het programma. Sportorganisa- tor Joop Riethoven heeft voor dit evenement de touwtjes in handen. Het traject bestaat uit de Willem Klooslaan, Boshuizerkade, Tel- derskade en Hoflaan. Het start schot wordt om zeven uur gelost. Op 5 mei zelf, dit jaar vallend op zondag, staan er diverse activitei ten op het programma. Het college van B en W, dat tienduizend gul den extra ter beschikking heeft ge steld aan subsidie, heeft inmiddels toegestaan dat er op deze zondag 'zaken' mogen worden gedaan. Op de Garenmarkt worden vanaf één uur sportdemonstraties gegeven van jazz-gymnastiek, teakwondo en karate. Tevens zijn er acht kra men met oude ambachten (pijpen maken, boerenschilderwerk, kant klossen enzovoort). Het Warmondse kindercirus At- leta treedt 5 mei om twee uur 's middags op het Stadhuisplein op. Atleta viert die dag precies het tienjarig bestaan. Als het weer slecht is, wordt het circus ver plaatst naar de Stadsgehoorzaal. Ook op het Stadhuisplein, van één tot vier uur, is de traditionele uit reiking van Zweeds wittebrood. Om drie uur vertoont de Stichting Leidse Stadsfilms in het Waagge- LEIDEN Voorzitter Bergfeld van de Vereniging Nederland-USSR overhandigde gisteravond wethouder Van Dongen (onderwijs) in de Schouwburg het door Dick Walda geschreven boekje 'Kinderen van toen' over het leven, van Nederlandse en Russische kinderen in de Tweede Wereldoorlog. Walda en rector De Zoete van de Louise de Coligny-scholengemeenschap kijkt toe. De aanbieding had plaats op de slotbijeenkomst van de Russische week op de Louise de Coligny. (foto Holvast) Monument In de nieuwbouwwijk Stevens hof wordt om twee uur het monu ment onthuld dat beeldhouwster Truus Menger-Oversteegen heeft gemaakt ter ere van de Leidse vrouwen uit het verzet 40-45. Het beeld komt te staan op de hoek van de Van Alkemadestraat en de Mar- garetha Simonskade. De onthul ling wordt verricht door mevrouw Gusta Eleveld Kuijken, voorzitster van het Comité Vrouwen van Ra- vensbrück. Op het Pieterskerkplein brengt muziekvereniging Kunst en Ge noegen van half vijf tot kwart voor zes op 5 mei een 'Bevrijdingstap toe'. Een 'Bevrijdingsconcert' staat 's avonds om half acht in de Pie- LEIDEN - De stichting 'Dodenher denking' houdt ook dit jaar op de avond van 4 mei weer de herden kingsbijeenkomst voor de gevalle nen in de Marekerk. De bijeen komst begint om half acht. Na or gelspel van Richard Bot, begeleid door Veronica Steinbach op de fluit, spreekt burgemeester Goe koop zoals gebruikelijk het ope ningswoord. Bij de daarop volgen de samenzang wordt muzikale me dewerking verleend door het Alma Materkoor onder leiding van Piet Jasperse en de organist Richard Bot. Prof. dr. L.M. de Rijk, vice-voor- zitter van de Eerste Kamer houdt dit jaar de herdenkingstoespraak, gevolgd door klokgelui, het Wilhel mus, twee minuten stilte en tot slot muziek. Direct na de herdenking wordt er om ongeveer tien voor half negen een stille tocht gehou den naar het monument voor de gevallenen tegenover de molen De Valk, waar de kranslegging zal plaatshebben. Een kranslegging is er ook 's middags om vijf uur bij het monument op de hoek van de Driftstraat en de Atjehstraat. In de Lokhorstkerk, Pieterskerk- straat 1, organiseert de doopsgezin de en remonstrantse gemeente een opvoering van het beroemde stuk 'Korczak en de kinderen' van Er- win Silvanus. Dit stuk is gebaseerd op een episode uit de Tweede We reldoorlog, de ontruiming van een joods weeshuis in Warschau in 1942. De opvoering begint 's avonds om half negen. Fietstocht Het comité Leiden tegen Fascis me haakt op de 4-mei activiteiten in met een culturele avond in het Antonius Clubhuis aan de Lange Mare (aanvang negen uur). Het programma bevat liederen (o.m. van Brecht) en gedichten (uit de bundel 'Dichter bij Anne') uit de oorlog, afwisselend gebracht door het Delftse koor Koorts, zangeres Elise van de Putte (op de pianoa begeleid door Ruth van de Putte) en Juijen Jacobs. Het comité wil met dit program ma tot uitdrukking brengen dat de strijd tegen oorlog, fascisme en on derdrukking nog steeds actueel is. In dit kader past ook de fietstocht tegen het racisme die morgen op het programma staat. Er is een lan delijke fietstocht gaande, waarbij morgen Leiden wordt bezocht. De Leidse fietstocht haakt daarop in. De start is om half drie vanaf het gebouw van de AMAL aan de Ko- revaarstraat 30a en het einde is op het Stadhuisplein, waar om half vier burgemeester Goekoop een petitie wordt aangeboden. 2s Avonds is er feest in buurthuis 't Spoortje aan de Bernhardkade, met optreden van diverse groepen. Aanvang acht uur. terskerk op het programma. Daar aan wordt meegewerkt door het Rijnlands Christelijk Mannenkoor onder leiding van Sander van Ma rion, de Cantorij van de Grote Kerk te Monnickendam onder leiding van Rudolf Grasman, het koor The Ambassadors uit Canada onder lei ding van Harold de Haan, Louis van Dijk op de vleugel en Addie de Jong en Christ Teeuwsen op orgel. Muziek ook bij Jazz on Sunday, voor deze gelegenheid in de Stads gehoorzaal, 's avonds van acht tot één uur. Dat wordt een 'Bevrij- dingsbal', met medewerking van Frits Landesbergens Big Band en de DSB-Orchestra, met muziek uit de jaren 1939-1945 (waaronder de 'Miller sound'). Verder treedt op Wall Street Crash, met nummers uit 1945 en wordt de beroemde Ho- ki Poki door een dansgroep ten to nele gevoerd. De zaal zal een en tourage hebben die aan 1945 doet denken. Bezinning Voorzover bekend volgen hier de programma's in de diverse wijken. Zuid/oost (Professoren-, Bur gemeesters- en Rijndijk wijk). Op 3 mei een avond van bezinning en herdenking in het buurthuis aan de Du Rieustraat 4, onder het mot to 'Dit nooit meer'. Per video wordt het televisiestuk 'Waarom heb je het me niet verteld' vertoond, over de geschiedenis van het Joodse Weeshuis, dat gevestigd was in het gebouw van de GG en GD aan de Roodenburgerstraat. Mr. A.M.G. Benard houdt een lezing over het Leids verzet en er is een forumdis cussie met oud-verzetsmensen on der leiding van G. Philipsen. Op 5 mei zijn er diverse evenementen: een tentoonstelling in het buurt huis van één tot vijf uur, diverse muzikale activiteiten met vooral muziek uit de oorlogsjaren, een te kenwedstrijd voor de kinderen en een vliegerwedstrijd op het park Roomburg. Aktief. Wijkvereniging Aktief, die een deel van Zuid-West be strijkt, heeft 5 mei diverse straatac tiviteiten en een oecumenische herdenkingsdienst op het voorlo pige programma staan. Tuinstadwijk: Om één uur staat op 5 mei een openluchtmaal tijd voor het gebouw van De Linde aan de Herenstraat op het pro gramma, om één uur muziek van de wijkbewoners en 's avonds een bevrijdingsfeest in De Linde. Hogewoerd. Het buurtcomité Hogewoerd e.o. richt 5 mei een feestterrein in op het gedeelte van de Hogewoerd tussen de Kraaier- straat en de Rijnstraat. Tussen één en vier uur zijn er diverse dingen te beleven, zoals een optreden van de Evergreen Jazz Band, eventueel een optreden van de semi-Leidse groep The Shorts en een kinder- straatmarkt, waarbij kinderen tot 16 jaar hun spulletjes mogen ver kopen. Voor de jeugd tot twaalf jaar zijn er kinderspelen. Verder is er eten en drinken op straat ver krijgbaar. LEIDEN - Een bejaarde Leide- naar is dinsdagmiddag in zijn wo ning aan de Willem de Zwijgerlaan beroofd van enkele duizenden gul dens. Dat is gedaan, zo vermoedt de politie door een nog onbekende vrouw en twee kinderen. De vrouw belde bij de bejaarde man aan en vroeg hem of zij een glaasje water mocht drinken. Daar had de man geen bezwaar tegen en hij liet de vrouw en de twee kinde ren binnen. Terwijl de vrouw haar dorst les te, moeten de kinderen in een on bewaakt ogenblik het geld hebben ontvreemd uit de portefeuille van de bejaarde Leidenaar. Die porte feuille stak in zijn jasje dat aan de kapstok hing. LEIDEN - Bij een verkeersonge luk op de Zoeterwoudseweg is een 76-jarige bromfietser uit Leiden gistermorgen gewond geraakt. De man wilde de kruising met de Vijf Meilaan oversteken. Voor die krui sing stond een grote vrachtwagen te wachten om een andere vracht wagen voorrang te verlenen. De bejaarde Leidenaar reed om de eerste vrachtwagen heen en schoot de kruising op. Daarbij zag hij echter de naderende tweede vrachtwagen over het hoofd. Hij botste daar tegenop. De bromfiet ser is in het Academisch Zieken huis opgenomen met, vermoede lijk, een hersenschudding. Schoenendieven LEIDEN - Drie vrouwen en twee mannen hebben zich gistermorgen op een nogal ongebruikelijke ma nier nieuwe schoenen aangemeten in een schoenenzaak aan de Lange- gracht. De vijf liepen de zaak bin nen, graaiden een aantal paren schoenen bij elkaar en namen ver volgens, zonder te betalen, het ha zenpad. De winkelier wist echter een van de vrouwen in de kraag te vatten. De vrouw, een 27-jarige Amsterdamse, bleek een goede be kende te zijn van de politie. LEIDEN - Een 34-jarige bloemist is gistermiddag in zijn zaak aan het Noordeinde mishandeld door een ontevreden klant. De aanleiding hiervoor was een, volgens de klant, slecht bloemstuk dat de handelaar hem zou hebben verkocht. De klant, een 49-jarige Leide naar, had gisteren al een keer eer der geklaagd over het bloemstuk. Hij eiste zijn geld terug maar de bloemist wilde daar niet aan vol doen. De man liet het er aanvanke lijk maar bij zitten. Zijn vrouw ech ter deed later die dag nog een po ging het geld terug te krijgen. De bloemenhandelaar bleef voet bij stuk houden. De vrouw werd daar zo boos om dat zij de bloe- menman, naar zijn zeggen, met een bezem bedreigde. Ter verweer greep de bloemist een bloempot. Hij hield echter ook een mesje in zijn hand. Niet om de vrouw te be dreigen maar omdat hij op dat mo ment toevallig bezig was met een bloemstukje voor een andere klant, zo vertelde hij de politie. De vrouw vatte het heel anders op. Zij voelde zich bedreigd en snelde naar huis om haar man in te lichten. Die liet dit niet op zich zit ten en toog voor de tweede keer die dag naar de bloemenzaak. Daar ontstond een fikse vechtpartij waarbij de bloemenman gewond raakte aan het hoofd. De ontevre den klant vernielde bovendien een deur. De bloemist heeft bij de politie aangifte gedaan. De klant is door de politie aangehouden en na ver hoor naar huis gezonden. BRAND - Onbekenden hebben gistermiddag brand gesticht in een onbewoond pand aan de Middel stegracht. Hoe groot de schade is, kon de politie vanmorgen niet ver tellen. Bij de brand raakte in elk geval niemand gewond. LEIDEN - Burgemeester Goekoop kreeg gisteren door een van de redac tieleden het eerste - officiële - exemplaar overhandigd van de Marok kaans-Nederlandse krant 'Al Mizan'. Voor het realiseren van deze krant, een project om werkloze Marokkaanse jongeren kennis te laten maken met journalistieke en grafische werkzaamheden, is door het ministerie van wvc een forse subsidie verleend. Goekoop zei 'Al Mizan', dat betekent 'de weegschaal', iets bijzonders voor Leiden te vinden. Hij wenste de redactieleden veel doorzettingsver mogen en nieuwsgierigheid toe. Tevens benadrukte hij de rol van deze krant bij de gemeenteraadsverkiezingen van volgend jaar. Dan zullen, voor het eerst ook migranten mogen meedoen. "Al Mizan heeft dan een belangrijke functie om de lezers goed over het nieuwe kiesrecht voor te lichten". Koos Metselaar, hoofdredacteur van het Leidsch/Alphens Dagblad en tevens lid van de begeleidingscommissie van Al Mizan, benadrukte ver volgens in zijn toespraak het belang van tolerantie. "Dat mag geen eigen belang zijn, maar een middel om de samenleving leefbaar te maken". 'Al Mizan' zal eens per maand verschijnen. ADVERTENTIE Beter rijden kan stukken goedkoper Voor/aars Voordeel Bon. Viking Sport Steel tub. Voor o.a. Ford Escort/Taunus en Kadett C. 145x13,155x12 of!55xl3. Voor o.a. BMW-3 serie en VWGolf 165 x 13,175/70 x 13 of 185/70 x 13 Prijzen inkl. montage, balanceren en BTW LEIDEN Zoeterwoudseweg 7 ALPHEN A/D RIJN Prinses Margrietlaan 12 (bij Rijnhaven Oost). Tel. 01720-45041. Groningers (1) 'Ons Grunnegerlaand' is een ver eniging van oud-Groningers die in Leiden en omstreken zijn neergestreken. De vereniging maak deel uit van de 'Grunneger Kring in Raandstad'. Bij deze kring zijn een tiental verenigin gen in de randstad aangesloten. Jaarlijks strijden de toneelclubs van deze verenigingen om de zo genaamde Pieter Bult wisselbe ker. 'Ons Grunnegerlaand', de Leidse Groningers dus, hebben deze beker, die overigens de naam draagt van een oud-lid, dit jaar voor de tweede achtereen volgende keer gewonnen. Nog één keer winnen en Pietèr Bult kan definitief in de kast van 'Ons Grunnegerlaand' worden gezet, maar zover is het nog niet. Welk stuk werd op de planken gebracht door de Leidse Gronin gers? "Dat was vlinders in het lief vertelt de secretaresse van de vereniging, mevrouw Fortrie- Heethuis. Met andere woorden: vlinders in het lijf. (Altijd ge dacht dat men sprak over vlin ders in de buik, maar waarom zouden er geen vlinders in het hele lichaam kunnen zitten?) "Het toneelstuk speelt zich af in een café", vertelt ze. "Dat café is eigendom van een broer en een zuster. Nou komt er op een goe de dag een Hollander en die man wordt verliefd op de zuster. Maar hij is wel een bedrieger". De snoodaard, uiteindelijk wordt deze boef uit Holland die een Gronings hart wil roven toch hopelijk wel ontmaskerd? Groningers (2) "Jazeker, en het meisje trouwt op het laatst met een jongen uit het café die ook verliefd op haar is, maar die dat nooit heeft dur ven zeggen. Hij trekt op het ein de toch maar z'n stoute schoenen aan en bekent haar zijn liefde". En dat allemaal in het Gro nings! Wie denkt dat er in Leiden bij na geen mensen uit het Hoge Noorden wonen heeft het overi gens bij het foute eind. Mevrouw Fortrie-Heethuis vertelt dat de vereniging in Leiden ongeveer tachtig leden telt. "Maar er zijn meer Groningers, dat weten we. Lang niet alle mensen die uit Groningen komen, zijn namelijk lid van 'Ons Grunnegerlaand". Alle leden hebben in elk geval waarschijnlijk heimwee naar het Peerd van Ome Loek. "Allemaal... dat zou ik niet wil len zeggen, maar je denkt na tuurlijk wel vaak aan je geboor tegrond. En we hebben onder ling trouwens een sterke band. Zo komen we regelmatig bij el kaar over de vloer en dan wordt er natuurlijk in het Gronings ge sproken". Alleenstaanden (1) Een naam heeft de club van al leenstaanden niet, of het moet zijn: club van alleenstaanden. Maar die naam is weer niet offi cieel vastgelegd. Hoe dat komt - mevrouw Hoogeveen weet het antwoord. "Op 1 april 1970 werd in Lei den een afdeling opgericht van de club van weduwen en weduw naars. Dat was indertijd een lan delijke vereniging die overal in het land afdelingen had". "Op een goed moment hebben we ons afgesplitst van die vereni ging van weduwen en weduw naars. We moesten namelijk te veel geld afdragen en dat wilden we niet meer; we zijn toen op ei gen houfje verder gegaan, zeg maar als club van alleenstaan den". "Wij zijn namelijk na die schei- Scene uit 'Vlinders in 't lief, gespeeld door Groningse Leide ten wat met elkaar. Eens in de zes weken komt er een bandje". Veertig leden hebben ze. Vroe ger waren dat er meer, maar toen was er ook geen concurrentie. "Tegenwoordig heb je overal in de fegio verenigingen voor al leenstaanden. Vroeger was dat niet. Toen kwamen ze dan ook naar ons toe, uit alle windstre ken... Bodegraven, Woerden". "Ik denk trouwens dat we wel weer gaan groeien hoor. Maar ja, er is één ding nogal storend...al die narigeheid op straat meneer. Vaak hoor je van bijvoorbeeld een alleenstaande vrouw: ik zou best willen komen, maar ik durf in het donker niet over straat. Ja, u kunt wel zeggen dat het alle maal best meevalt, maar zo erva ren die mensen dat toch niet. Die hebben het gevoel dat ze 's avonds binnen moeten blijven". Er wordt wel eens gezegd dat zo'n club een soort koppelbu reau is, klopt dat? ding ook ruimere normen gaan hanteren. Aanvankelijk mochten er namelijk alleen maar wedu wen en weduwnaars komen, maar toen wij zelfstandig wer den, hebben we gezegd: en nu mogen ook gescheiden mensen komen of mensen die zich ge woon eenzaam voelen en wel eens met iemand willen praten". Alleenstaanden (2) Vijftien jaar bestaat de vereni ging inmiddels. Ze heeft al een hele tocht door de stad gemaakt, maar vond uiteindelijk in het An- thonius Clubhuis aan de Lange Mare een goed onderkomen. Al daar wordt vrijdagavond ook het vijftienjarig bestaan gevierd. (Aanvang acht uur; iedereen die interesse heeft, is welkom.) Eens in de week komen de al leenstaanden bij elkaar. "Dan sjoelen we, spelen bingo en pra- (foto Holvast) Hoogeveen: "Zo zou ik het niet willen zeggen. Natuurlijk, dank zij de vereniging zijn er huwelij ken gesloten, ik ben mijn partner ook op de club tegengekomen, maar dat wil nog niet zeggen d^ we een soort huwelijksbureau zijn. Huwelijken ontstaan ge woon spontaan, ook bij ons". "Met andere woorden: mensen die voor het eerst komen en den ken: nu zal ik eens even iemand aan de haak slaan, komen meest al bedrogen uit. Die zie je trou wens daarna ook meestal niet meer terug". "Weet u wat trouwens het leu ke i i die elkaar treffen op onze club, die besluiten om samen verder door het leven te gaan, die denken na zo'n ontmoeting nooit: de vereni ging heeft voldaan, wij hoeven niet meer te komen. Nee, zo gaat het niet; die mensen blijven ook komen. Dat maakt onze vereni ging nou zo bijzonder".

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3