'Dat proces van onduidelijkheid ligt achter ons' )J Rust en allure in Haagse Passage Oudenbossche pausmobiel gaat nu naar Kenia Interview CDA-voorzitter Bukman over de nieuwe koers 5 DONDERDAG 2 MEI 1985 PAGINA 11 DEN HAAG „Je kan niet zeg gen dat die vaagheid het CDA nu zoveel winst heeft opgeleverd. Laten we het nu maar eens an ders proberen, ja?. Dat is in ieder geval volwassener". Het is voor het eerst in het lange gesprek dat de rustig formulerende CDA- partijvoorzitter Piet Bukman uit zijn slof schiet. Volgens hem is duidelijkheid nu het kenmerk van zijn partij. De vraag was of die duidelijkheid het CDA geen stemmen zou kunnen kosten. Bukman verdedigt de nieuwe lijn van de duidelijkheid met ver ve. „De vraag is: moet je altijd gaan staan achter een beleid waarvan je overtuigd bent dat het goed is. Of moetje bedenken wat electoraal het beste ligt en moet je het dan maar doen op een manier waarvan je denkt dat het niet goed is. Dan is de eerste lijn toch de beste. Anders roep je het beeld weer op van het CDA zoals dat vele jaren is geweest: ze weten niet wat ze willen". "Dat proces van onduidelijk heid hebben we nu achter ons gelaten. We hebben geweldige knokpartijen in eigen kring ge had over kernbewapening, socia le zekerheid, emancipatie. We hebben al die discussies afge rond met stellingnames die niet aan elkaar hangen van kleurloze compromissen". door Rimmer Mulder en Gijs Korevaar „We hebben geweldige spron gen voorwaarts gemaakt. Zó moet je opereren als partij, an ders word je iets vaags in het po litieke krachtenveld en dat zijn wij lang genoeg geweest". De nieuwe koers kwam het CDA wel op fikse ruzies te staan met het CNV. Een deel van het CNV overweegt zelfs een andere partij op te richten uit protest te gen het te behoudende CDA. Maar de christen-democratische leiders lijken daar niet wakker van te liggen. Een misverstand. „Het is wèl verontrustend", verzekert Buk man. „Het verdriet mij zeer dat de relatie met het CNV momen teel zo moeilijk is. Juist daarom omdat ik er zo van overtuigd ben dat het kabinetsbeleid, waarvoor wij verantwoordelijkheid heb ben genomen, met het oog op de toekomst zo goed doordacht en zo sociaal is". Broodnodig Bukman ontkent niet dat het CDA het CNV broodnodig heeft om het beeld van een sociale volkspartij hoog te houden. „Dat is de reden waarom ik het ook zo betreur. Voor beiden geldt dat wij elkaar nodig hebben. Twee clubs die vanuit dezelfde rich ting werken, moeten elkaar toch vast kunnen houden". Om dezelfde reden ziet Buk man niet veel in het plan van en kele CNV'ers om een alternatief CDA op te richten. „Het is in ie der geval slecht dat de politiek in Nederland zo versnipperd raakt. Ik weet niet of dat het politiek bedrijf ten goede komt. Ik be twijfel verder heel sterk of een partij die ontstaat uit onvrede over een andere partij, voldoen de levenskansen heeft. We heb ben dat met veel partijen in het verleden gezien, die ontstonden omdèt de mensen het in negatie ve zin met elkaar eens waren. De Boerenpartij, DS'70 en ook wel de PPR. Dat gaat pijlsnel om hoog en na ommekomst van eni ge tijd zakt dat weer in. Het heb ben van een gemeenschappelijke vijand is nooit lang een bindmid del". Bukman toont zich niet be paald vriendelijk als hij praat over de twee uit het CDA getre den kamerleden Jan Nico Schol ten en Stef Dijkman. Het zit hem nog steeds hoog dat het tweetal geen afstand heeft gedaan van hun zetel toen zij de fractie eind 1983 verlieten. "Dat is zeteldief stal". In het geval van Dijkman, die nu naar de PPR-fractie is overgestapt, wijst hij er fijntjes - Bukman: vaag zijn wij lang genoeg geweest. op dat deze zijn zetel te danken heeft „aan de mensen die op Dries van Agt hebben gestemd. Want voorkeursstemmen had hij niet". In dat verband laat hij zich ook kritisch uit over Ria Beckers, die Dijkman met open armen in de PPR-fractie ontving. Hij vindt haar een heler. „Er wordt een CD A-stoel gestolen door Stef Dijkman en er staat ook nog een heler op die hem binnenhaalt". Kiezen Scholten en Dijkman verlieten de fractie aan de linker kant. Aan dezelfde kant staat ook de PvdA die in de opiniepeilingen nog steeds blijft groeien. Is het CDA misschien wat te veel naar rechts opgeschoven waardoor het nu wel stemmen bij coalitiegenoot VVD weghaalt, maar die aan de linkerkant nog sneller lijkt te verliezen? Bukman: „Moet je daartussen kiezen? Ik laat mij die keuze niet opdringen. Wij opereren nog steeds in het middengebied van de politiek. Wij blijven een bui tengewoon brede club met een veelheid aan meningen". De PvdA drukt het CDA an ders toch maar mooi naar rechts. De sociaal-democraten gebrui ken nu de kreet 'lood om oud ij zer' om aan te geven dat het nau welijks verschil maakt of ze nu met de WD of met het CDA moeten regeren. Bukman houdt vol dat ook in de verhouding met de twee ande re grote partijen in Nederland: het CDA nog steeds in het cen trum zit. „Dat de PvdA die woor den gebruikt, betekent niet dat het CDA is verschoven. Ik denk dat heel Nederland een beetje naar rechts is geschoven. Slechte tijden brengen alle mensen wat meer met beide benen op de dat grond. En daar hebben woord verrechtsing voor be dacht. Idioot woord". „Je ziet die verschuiving in alle partijen. Ook in CDA en WD. "Maar bij de PvdA zie je het mo menteel sterker. Die partij schuift duidelijk in de richting van de regeringscoalitie. Ze zijn zo buitengewoon omzichtig als je hun vraagt wat zij ongedaan zou den willen maken in een volgen de kabinetsperiode. Eigenlijk zeggen zij: als het kan, iets en an ders niets". Hoewel Bukman niets wil af doen aan de voorkeur van het CDA om volgend jaar met de WD verder te gaan ziet hij wel allerlei verbeteringen in het ge drag van de PvdA. „Als je ziet hoe zij zich nu opstellen, dan wijst dat niet op een hoge mate van drammerigheid. Zij zijn wel erg vriendelijk in onze richting. Ik wil de socialisten ook niet het verwijt maken dat zij op kousen voeten het kabinet willen bin nensluipen. Dat zou je alleen kunnen zeggen als zij zachtjes binnenkomen en daarna de boksbeugel aandoen. En daar is de sfeer in de PvdA niet naar". Het hardste punt van de PvdA lijkt op dit moment het verzet te gen de plaatsing van de kruisra ketten. Maar zelfs daar ziet Buk man wel wat beweging. „Den Uyl heeft toch gezegd dat hij re kening wil houden met de opvat tingen van de coalitiepartner. Ik heb het idee dat de PvdA erg haar best doet om te voorkomen dat een eventuele verkiezings winst, net als in 1977, zou leiden tot het niet deelnemen aan de re gering". Star Wars Inmiddels doemt er een nieuw geschilpunt op: het Amerikaanse plan voor wapens in de ruimte, oftewel Star Wars. De PvdA is op voorhand tegen, het CDA ziet wel iets in deelname. Bukman sprak zich in zijn partij opval lend snel en duidelijk uit voor Europese deelname aan dit pro ject. Hij licht het graag toe: „Je kunt van mening verschillen over de vraag of de afwijzing van Den Uyl door kennis van zaken of door vooringenomenheid is ingegeven. Ik heb me niet geuit uit onvoorzichtigheid, maar om dat ik juist een zorgvuldige afwe ging wil en geen stemmingmake rij. Zeker in een onderzoekfase is het beter te overwegen om mee te doen dan helemaal de boot af te houden. Rondom, dit soort projecten kan zoveel ontstaan dat voor Europa van zo wezenlijk belang is datje niet zonder meer aan de zijlijn moet gaan staan". Er is ten minste één onderwerp waarbij het CDA het aanmerke lijk beter met de PvdA kan vin den dan met coalitiegenoot WD. Bij de perikelen rondom de mediawet en de instelling van een derde televisienet een CDA-wens - is de steun van de sociaal-democraten zelfs onont beerlijk. Bukman zegt meerma len dat het derde net voor het CDA 'zeer belangrijk' is en dat minister Brinkman (WVC) op zijn tellen moet passen. „In feite geeft het derde net een bredere mogelijkheid aan de bestaande omroepen. Het is een zwaar punt in onze kring. Dat Brinkman niet staat te roepen dat hij het niet zal invoeren, ver baast mij niets. Dat lijkt mij nog al voor de hand liggend voor een CDA-minister, die weet hoe de kaarten in eigen huis liggen". Aan de andere kant laat Bukman in het midden of het CDA de mi nister desnoods over deze zaak zal laten struikelen. 45 zetels De verkiezingsstrijd heeft voor het CDA een duidelijk doel: de coalitie met de WD moet de meerderheid behouden. Het CDA gaat uit van 45 zetels, het aantal van vóór het vertrek van Scholten en Dijkman. Minder betekent verlies. Inzet is dus het huidige regeringsbeleid. Volgens de opiniepeilingen is daar op het ogenblik geen meer derheid bij de kiezers voor te vin den. Maar Bukman ziet het tij nog wel keren en wijst opnieuw op de veranderende houding van de PvdA. „De PvdA begint met het denken over het beleid steeds meer te rechtvaardigen wat dit kabinet doet. Dat moeten we in de verkiezingen duidelijk maken". „Wij zullen het beleid met hand en tand verdedigen. Niet tegen beter weten in, maar uit overtuiging. Wij zullen er hard tegenaan moeten. Wij kunnen niet met de armen over elkaar gaan zitten, zoals de PvdA, die nu zo hoog staat in de opiniepei lingen". i KOO 51SECONMH, J K05 30 SÉCONDEN N0Ü29... '•--1 i DEN HAAG (GPD) - „De Passage is meer dan een prettige schuil plaats bij regenweer en méér dan een oase in de woestijn van au toverkeer of een vluchtheuvelrug in de tram-obsessie", schreef het inmiddels opgeheven Haagse dag blad Het Vaderland in 1928. En, vervolgt de krant: „Zy is een miniatuur-stadscentrum, een city in de city, een winkel wereldje op zichzelf, een prettig veld voor pan toffelparade voor wie een uurtje te vergeven heeft aan een kleine pro menade". door Runa Hellinga Het had vandaag geschreven kunnen worden. De Passage, de overdekte winkelgalerij midden in Den Haag, heeft nog steeds ouder wetse allure en rust. Al een eeuw lang bieden de drie met glas over dekte straten de winkelaars, de wandelaars en de flaneerders een chique en verkeersvrije wandel route. De Passage is met zijn tijd meegegaan en de onvermijdelijke wervende verlichte reclameborden hebben er hun intrede gedaan. Maar de Passage is meer dan een overdekt winkelcentrum. Het is een monument voor een tijd die byna voorbij lijkt te zijn. Want waar vind je nog een win kel die alleen maar paraplu's en wandelstokken verkoopt, een da meshoedenzaak met eigen atelier of een winkel met uitsluitend stropdassen? De Passage is een etalage van het zeer rijke aanbod dat de Haagse winkels bieden. Zo elitair als vroeger is de Passa ge niet meer. Tussen de chique ju welier en de bonbonnerie hebben boekkiosken en een winkel in sportartikelen hun plaats gevon den. Maar toch, aldus de heer Lam mer: „Wie altijd naar de Hema gaat, zal nooit in de Passage ko- pén". „Onze eeuw eist zulke passages, grote steden moeten er een heb ben; zij behoren bij een stad en daarom mag Den Haag zich ook met deze aanwinst verblijden", sprak wethouder J.P. Vaillant een eeuw geleden bij de opening. Toch had het nog wat voeten in de aarde eer de bouw van dit moderne won der echt van de grond kwam. Hoe wel de reacties op de bouwplannen enthousiast waren, werden finan ciers niet zo gauw gevonden. Uit eindelijk was de Brusselse Caisse- Hypothécaire bereid voor de finan ciering te zorgen, op voorwaarde dat een Brusselse aannemer de bouwopdracht kreeg. Dat viel bij de Hagenaars niet goed, vooral niet toen bleek dat het oorspronkelijke ontwerp door de aannemer zeer was versoberd. Vooral de twee jaar eerder opge richte Haagse Courant had zich er erg aan gestoord dat de „bouw de- zer inrichting aan buitenlandsche handen" was opgedragen. De krant wijdde dan ook maar één regel aan de opening van de nieuwe winkelgelegenheid. Een paar dagen werd wel uitgebreid ge meld dat er tijdens en na de ope ning in de herbergen in de omge ving vechtpartijen hadden plaats gevonden, waarbij de politiediena ren, die tussenbeide kwamen „werden tegengewerkt door het publiek". Een agent werd daarbij „zoo geslagen en zelfs geschopt dat de sporen van de mishandeling duidelijk zichtbaar waren". De Haagse Passage was niet de enige in zijn soort. In Parijs werd in 1786, bijna precies een eeuw eer der, de Galeries des Bois opge richt, drie uit hout opgetrokken, overdekte winkelstraten. In de eer ste helft van de 19e eeuw kwam daar de eerste met glas overdekte passage, de Galerie d'Orleans, voor in de plaats. Die diende als voor beeld voor passages in Milaan, Brussel en ook Den Haag. Een verschil met de buitenland se passages is, dat er in Den Haag woningen boven de winkels zijn gebouwd. Het grootste deel daar van wordt nog steeds gebruikt, zij het vaak niet meer door de winke liers zelf. Er wonen veel kamerbe woners. Maar een aantal winkeliers zit nog steeds in de oude woning. Voor mensen met kinderen is de Passage geen ideale woonomge ving, net zomin als voor mensen die graag een balkon of een tuintje hebben of mensen die overgevoe lig zijn voor geluid. Het glazen ge bouw heeft een grote weergalm en er zijn regelmatig bezoekers die de lust niet kunnen onderdrukken die ook eens uit te testen. Tegenover dat soort nadelen staat echter dat een deel van de woningen zeer ruim is. Zo beschikt hoedemaker J. de Kleijne over zesentwintig ka mers, waarin hij ook zijn voorra den opslaat. Voor Hagenaars en toeristen worden deze zomer een aantal acti viteiten ondernomen die het be zoek aan de winkelstraat moeten verlevendigen. De straat wordt in feestversiering gestoken. De hele zomer komt er een bloementuin in de straat met kippen en konijnen. Er komt een braderie en een ten toonstelling over de geschiedenis van de Passage. Maar alleen klan ten kunnen het speciaal uitgege ven herdenkingsboek krijgen. Een beeld van de Haagse Passage. Een teleurgesteld pauscomité in het Brabantse Oudenbosch heeft zijn pausmobiel ter waarde van f. 70.000 geschonken aan een missiepost in Kenia. Het gepant serde voertuig was maanden ge leden aangeschaft om de paus veilig en comfortabel te vervoe ren bij zijn eventuele komst naar het Westbrabantse stadje. Dat Oudenbosch niet in het programma van de paus is opge nomen, vindt Piet van der Bom. voorzitter van het plaatselijke co mité, al bijzonder vervelend, "maar", zegt hij, "de Stichting Pausbezoek had toch op z'n minst onze wagen kunnen ge bruiken. Die was kant en klaar en absoluut veilig: kogelvrij glas en overal versterkt met stalen platen. We hebben hem persoon lijk aan monseigneur Simonis aangeboden, maar die zei simpel weg dat dit niet nodig was. Nou, dan niet!" De Oudenbossche pausmobiel - waarvoor het geld door schen kingen uit het hele land was bij eengebracht - gaat nu in Kenia dienst doen, maar dan wel zon der de kap die speciaal voor de paus was gemaakt. Het paus potje van maar liefst f. 120.000 houden ze in Oudenbosch nog even achter de hand. Van der Bom: "Voor het geval de paus toch nog even langskomt. Zo niet, dan gaat het geld terug naar de schenkers". Niet actief. Het bericht dat de voorzitter van de Katholieke Raad voor Kerk en Samenleving, professor dr. A. G. Weiier, niet wil optreden als gespreksleider bij de ontmoeting tussen de paus en rooms-katholieke maatschap pelijke organisaties op 12 mei in Utrecht, heeft tot een onjuiste conclusie geleid. Weiier gaat wel naar deze bijeenkomst maar zal er als lid van de delegatie van de raad geen actieve rol spelen. Sa men met mevrouw mr. J. van Driel. secretaris van het bestuur, zal hij de uit ongeveer twintig mensen bestaande delegatie lei den. Congres. "Om meer zicht te krijgen op hoe men moet of kan staan tegenover de paus in het al gemeen en zijn bezoek hier in het bijzonder", houdt de rooms-ka- tholieke jongerengroep Leiden komende zaterdag, 4 mei, van kwart over 1 tot kwart over 5 in 'Holiday Inn' te Leiden (Haag- sche Schouwweg 10) een con gres. Sprekers zijn: de arts en fi losoof drs. P. M. C. van Kempen over 'geloof en wetenschap, twee werkelijkheden', de psycholoog dr. G. J. M. van den Aardweg over 'de boodschap van de paus met betrekking tot de sexuali- teit' en bisschop H. J. A. Bomers van Haarlem over 'de paus, hin derpaal of wegwijzer?' Om kwart voor 4 begint de discussie met de inleiders. Deelneming zonder opgave is mogelijk zolang er nog plaatsen beschikbaar zijn. Meer dan 250 deelnemers kan het congres niet hebben. Voor nadere inlichtin gen kan men terecht bij het se cretariaat van de Sint Lauren- tius-commissie. Anna van Bu- renstraat 9 Leiderdorp, telefoon 071-412974. Niet naar paus. De synodale raad van de Verenigde Protes tantse Kerk van België zal niet deelnemen aan de oecumenische gebedsdienst op 18 mei ter gele genheid van het pausbezoek. Re den is dat in de plaatselijke ge meenten daartegen grote weer stand bestaat. Veel Belgische protestanten zijn van mening - zo zegt de raad in een verklaring -, dat deelne ming aan deze gebedsdienst de indruk zou geven dat de paus het hoofd is van de hele christen heid. Overigens hoopt de raad wel, dat zijn niet-deelneming de oecumenische betrekkingen in België niet zal schaden. Paus en kerk. De helft van het Italiaanse volk vindt, dat de Rooms-Katholieke Kerk onder de huidige paus heeft gewonnen aan kracht en aanzien. Dat is het resultaat van een enquete van een vooraanstaand demografisch instituut. Voor 20 procent van de ondervraagden is er geen ver schil met vroeger, terwijl 13 pro cent de kerk onder deze paus bergafwaarts ziet gaan. Bij 72 procent van de Italianen is de paus sympathiek. Slechts 8 procent heeft een tegenoverge steld oordeel, terwijl 17 procent volkomen onverschillig tegen over hem staat. Dat de paus 'goed bij de tijd' is, meent 38 procent van de onder vraagden. 'Zijn tijd vooruit' vindt 35 procent en 'hij komt achteraan' 16 procent. Wel is 56 procent van de Italianen van oor deel dat de paus beter kan zwij gen over zaken als voorbehoed middelen. Een ongeveer gelijk percentage wijst elke pauselijke uitspraak met politieke inhoud zonder meer af. Brief. Met de toezegging dat een dergelijke brief niet meer is te verwachten is voor het 'Over legorgaan van Joden en Christe nen in Nederland' (Ojec) het con flict met de Raad van Kerken af gesloten. De raad had bij de Tweede Kamer aangedrongen op een hoorzitting over de mensen rechten op de door Israel bezette Westelijke Jordaanoever. In de joodse gemeenschap viel deze brief slecht. Bij normaal overleg tussen de raad en het overlegorgaan zou de brief anders zijn geformuleerd, gaf ds. W. R. van der Zee, secreta ris van de Raad van Kerken, toe na een tweede gesprek tussen het Ojec en de raad, gisteren in Amersfoort. In het vervolg zal de Raad van Kerken over alle zaken die de verhouding tussen joden en kerken betreffen met het overlegorgaan praten. De raad zal ook een studiecom missie instellen die zich gaat be zinnen op de relatie met het volk Israel en de betekenis van Israel voor het gesprek tussen de jood se gemeenschap en de kerken. Hervormde Kerk: beroepen te Broek op Langedijk kandidaat M. J. Middelkoop Dordrecht, te Lienden G. Wassinkmaat West broek, te Giessendam-Nederhar- dinxveld L. Ruijgrok Bruchem- Kerkwijk; aangenomen de be noeming tot catecheet-pastoraal medewerker te Zevenhoven J. de Haan, hulpprediker te Bode graven; bedankt voor Hattem G. J. van Steeg Vriezenveen. Gereformeerde Kerken Vrij gemaakt: aangenomen naar Sneek-Koudum kandidaat B. Schaaij IJsselmuiden. Gereformeerde Gemeenten: aangenomen naar Borssele A. Hoogerland Dirksland.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 11