'Beslis later over sociale zekerheid' Laatuwcomputer ookbetalen... Rabobank Wim Kok op 1 mei-manifestatie Shell halveert invoer van Venezolaanse olie 'Nieuw huis pas afbetalen na verhelpen van gebreken' (De Rabobank adviseert over sneller betalingsverkeer). Een brede bank, ook voor betalingsverkeer. Nigeria stemt in met controle olieproduktie Argentinië snoeit fors en betaalt renteschuld Spanje en Portugal als handelseenheid naar EG Volvo Car assembleert auto's in Verre Oosten WOENSDAG 1 MEI 1985 ECONOMIE PAGINA 9 WILLEMSTAD (GPD/ANP) - De Shell-raffinaderij op Curagao zal deze maand de afname van ruwe olie uit Venezuela halveren. Vol gens directeur Ernst van Mourik Broekman is de prijs die Venezue la momenteel vraagt voor de ruwe olie niet in overeenstemming met de dalende prijzen voor oliepro- dukten. De beslissing om op halve capa citeit te draaien komt nogal onver wacht, omdat de Venezolaanse president Jaime Lusinchi vorige week juist de garantie had gegeven voor de toevoer van 50.000 extra vaten per dag. Dit was een van de voorwaarden van Shell-Cur, in Caracas over het voortbestaan In Caracas ervaart men de beslis. van de raffinaderij. Hu noemt het sjng van shel, Cura5ao als een p0. een vervelende samenloop van ging om meer druk uit te oefenen omstandigheden als nu demdniK bij de komende onderhandelingen, gewekt is dat de Shell al heeft be- Het staatsbedrijf Petroleos de Ve- sloten tot sluiting van de vestiging nezuela js gebonden aan de mini. op Curasao. Het gaat om een zuiver mumprijzen van de 0 AUeen commerciële reden, zo verklaarde SDeciale reeeline wordt Zo heeft het land bijvoorbeeld de ruwe olie die door de sluiting van de Lago-raffinaderij op Aruba is vrijgekomen, sléchts gedeeltelijk kunnen verkopen. Daarom hecht de Venezolaanse regering er ook aan dat Shell een meerderheids aandeel in het bedrijf houdt. De Shell beschikt namelijk over de af zetmarkten, zo zei de Venezolaanse minister Hernandez Grisanti van energie en mijnzaken. BEVERWIJK (ANP) - De door de vakbeweging als onaanvaardbaar bestempelde plan- om het bedrijf open te houden. Bij nen van het kabinet met de sociale zekerheid zijn zo ingrijpend dat de Tweede Kamer onderhandelingen vorige week daarover voor de verkiezingen geen beslissing meer mag nemen. Dat zei FNV-voorzit- ter W. Kok vanochtend op een 1 mei-manifestatie in Beverwijk. Kok betoogde dat de politici de afkoerst "op een stelsel van sociale kiezers eerst eens klare wijn moe- zekerheid dat slechts een zeker- ten schenken over hun plannen heid kent: binnen de kortste keren met de sociale zekerheid. Zo heeft zitten vrijwel alle werklozen en wa- het CDA volgens Kok nooit een o'ers op het minimumniveau", duidelijk beeld aan de kiezers ge- Daarom moeten die plannen hoe geven van haar plannen op dit ter- dan ook van de baan, meent Kok. rein, ook niet voor de Tweede-Ka- Hij zei dat de vakbeweging zal merverkiezingen in 1982. "Voordat doen wat ze kan om ertoe bij te dra- een zo diep ingrijpende verande- gen dat de politieke krachtsver- ring in het sociale stelsel wordt houdingen in ons land na de ver- doorgevoerd, moeten de Neder- kiezingen zo zijn veranderd dat de landse burgers - en niet in de laat- huidige coalitie haar beleid niet ste plaats de uitkeringstrekkers kan voortzetten, zelf - het recht hebben zich in het Kok waarschuwde zjjn gehoor stemhokje over die plannen uit te de moed niet op te geven en het spreken". hoofd niet in de schoot te leggen Kok zei dat het kabinet de afge- ondanks de massale werkloosheid lopen jaren al "genadeloze kortin- en de "voortdurende aanslagen" gen" op de sociale uitkeringen en op de sociale voorzieningen. "Als de minima heeft uitgevoerd en rechts merkt dat we ons gewonnen "met tergende arrogantie" protes- geven, gaan ze nog harder toeslaan ten en alternatieven van de kant dan nu al gebeurt. Zorg dat de ar- van de vakbeweging keer op keer beidersbeweging in en buiten het heeft genegeerd omdat ze niet pas- parlement over de kracht kan be ten in het regeerakkoord. "Op die schikken om terug te slaan, om een manier heeft het kabinet zich van koers uit te zetten die ons weer elke dialoog met de samenleving vooruit brengt en die rekening afgesloten. Ook de waarde van par- houdt met de eis van rechtvaardig- lementaire debatten is door de heid". houding van het kabinet sterk uit- Volgens Kok moet worden aan- het stelsel van sociale zekerheid in het verleden niet met veel offers hebben opgebouwd om het nu on der de mokerslagen van WD en CDA te laten verbrijzelen". Als we tegen dergelijke hoge prijzen blijven inkopen, kunnen we onze olieprodukten aan de straatstenen niet kwijt, aldus Van Mourik Broekman. Hij onderhan delt al geruime tijd over de prijs, maar zonder resultaat. Door Voor lopig op halve capaciteit te draaien kan Shell de te verwachten verlie zen nog beperken. In 1984 leed. vJ9H Shell-Curagao een verlies van on- los staat van de onderhandelingen geveer 270 miljoen gulden. speciale regeling wordt getroffen kan men daar onder gaan. Na de besprekingen Venezuela weigert evenals de Nederlandse regering deel te ne men in de Curagaose raffinaderij, de spe- Ook de Antilliaanse overheid kan s echter geen prijs afgesproken. Daarover zouden later technische besprekingen gevoerd worden. Directeur Van Mourik Broek man verklaarde dat de beslissing om de produktie terug te brengen ciale Antilliaans-Nederlandse dele gatie vorige week in Caracas onder leiding van de bijzondere gezant Van Lennep zouden nu technische onderhandelingen gevoerd moeten worden over de prijs. Een gunstig aspect bij deze onderhandelingen zou zijn dat Venezuela de laatste moeten, evenals afschaffing van maanden de grootste moeite heeft minimum winstbelasting reëel. dergelijk risico niet op zich r men. Met de andere voorwaarden voor het voortbestaan van de Cura gaose raffinaderij is de Venezo laanse minister het overigens wel eens. Hij vindt de eis, dat de lonen bij Shell-Curagao naar beneden de gehold", aldus Kok. Uit de jongste kabinetsplannen blijkt volgens hem dat het kabinet getoond dat het anders moet en ook anders kan. "Dat we een ant woord hebben op die massale werkloosheid van vandaag, dat we In Bonn wordt momenteel onder elke straatsteen gezocht r economische topconferentie die morgen van stapel loopt. AMERSFOORT - Kopers van nieuwbouwwoningen zouden voortaan twee procent van de bouwsom moeten inhouden totdat alle gebreken die het huis bij ople vering vertoont, zijn verholpep. De praktijk wijst namelijk uit dat de helft van de kopers nu met klach- Volgens Eigen houden van twee procent van de bouwsom een stok achter de deur betekenen. Dit bedrag zou bij een notaris in depot kunnen worden ten blijft zitten omdat de bouwer gestort totdat de verkoper aan zijn ze niet herstelt tijdens de zoge- plichten heeft voldaan. Een onaf- naamde 'onderhoudstermijn hankelijke instelling, bijvoorbeeld (meestal drie maanden). de gemeentelijke dienst Bouw- en Woningtoezicht, zou uitspraak Dat is de conclusie van de Ver- moeten doen bij een verschil van eniging Eigen Huis in Amersfoort mening tussen koper en bouwer, na een onderzoek onder 449 nieuw bouwhuizen. Daaruit bleek dat 54 procent van de woningen ook na drie maanden nog steeds met pro blemen had te kampen die het woonplezier danig kunnen vergal len. Vocht, schimmel, lekkage, tochtende en kromme deuren en ramen, storingen in cv- of warm- BUENOS AIRES (Rtr) - Op 1 ja nuari worden strenge bepalingen van kracht voor de handel in ivoor uit Afrika om een eind te maken aan het uitroeien van oli fanten, veelal door stropers. De in Buenos Aires gehouden twee jaarlijkse vergadering van de 87 landen tellende conventie inzake de internationale handel in be dreigde diersoorten (CITES) heeft besloten tot vaststelling van contingenten voor de ivoor exporterende landen en tot in voering van een systeem van merken en toezicht. Handel in ivoor fors aan banden Naar verwachting zullen ten minste veertien Afrikaanse lan den zich aan het nieuwe stelsel binden. De handel zal in de gaten worden gehouden door een nog te stichten ivoorbureau op het hoofdkantoor van CITES in de Zwitserse plaats Lausanne. Het is de bedoeling dat de uit voer van ivoor uit Afrika met vijftig procent wordt ingekrom pen tot 230 ton per jaar. De we reldmarkt voor ivoor, waar jaar lijks 350 miljoen gulden omgaat, is ondersteund door het - in veel gevallen illegale - afschieten van Afrikaanse olifanten. Het gevolg daarvan is dat er nog maar 1,2 miljoen van zijn. Een groot deel van het ivoor wordt via Europa, de Perzische Golf en Singapore naar het Verre Oosten, in het bij zonder Japan en Hongkong, ge smokkeld om daar te worden be werkt tot snijwerk. ADVERTENTIE ABN De ABN heeft de brutoresultaten in het eerste kwartaal zien stijgen vergeleken met het eerste kwartaal van 1984. De' resultaten zijn ook gunstiger dan een kwart van het to tale brutoresultaat over 1984 (1,26 miljard gulden). Dat zei de aftre dende ABN-topman A. Batenburg vandaag tijdens de jaarvergade ring. Hij voorziet een verdere lichte daling van de toevoeging aan de stroppenpot (vorig jaar versterkt met 625 miljoen gulden). De rente- marge (verschil tussen betaalde en ontvangen rente) blijft in Neder land onder druk staan, maar door de groei van het balanstotaal van het binnenlandse bedrijf van de ABN stegen toch de rente-inkom sten in het eerste kwartaal. Slagers De Nederlandse equipe heeft het jaarlijkse Europese slagersvak- tournooi geWonnen, dat maandag en dinsdag werd gehouden in de middelbare slagersvakschool te Utrecht. Denemarken werd twee de en West-Duitsland derde. Aan het tournooi namen jonge slagers in opleiding deel. De Zwitserse equipe, een van de favoriete, werd reeds maandag in een vroegtijdig stadium kansloos, doordat een van de slagers in spe zichzelf in de vin ger sneed. De Nederlandse ploeg bestond uit Gonrad Tamerus uit Duizel (die in het individuele klas sement tweede werd achter de Zwitser Strub), Sjaak Vader uit Uitgeest en Peter Lacroix uit het Limburgse Beek. Mozambique De Britse multinational Lonrho heeft zijn positie van grootste par ticuliere investeerder in Mozambi que versterkt door met de staat een veel omvattende overeenkomst te sluiten. Krachtens de overeen komst wordt een gezamenlijke maatschappij opgericht onder de naam Lonmoc, die zich in Mozam bique bezig zal houden met voed- selproduktie, katoenteelt, goud winning en hotelexploitatie. Het voornaamste hotel van de hoofd stad Maputo, het Polana Hotel, komt in handen van Lonrho. Lonr ho is in Mozambique terecht geko men door haar belang in de pijplei ding voor het vervoer van oliepro dukten van de haven van Beira naar Zimbabwe. Uw computer be spaart u tijd. Maar wist u, dat u nu óók tijd kunt besparen door per diskette* te betalen? Welnu, dat kan. Door uw betalings- en in casso-opdrachten kant en klaar op uw eigen diskette aan te leveren, bespaart u uw administratie veel tijd. Want het handmatig in vullen van opdrachtfor mulieren kan achterwege blijven. Wat op uw diskette staat wordt direkt over genomen. Alle informatie blijft intakt, daardoor zijn vergissingen uitgesloten. Dat is effektief voor uw eigen administratie én voor de administratie van uw relaties. Bij elke Rabobank kunnen ze precies vertellen wat voor u de mogelij k- heden zijn: over meer ge- gemak, meer snelheid en meer precisie. Kom over die voor delen van eigentijds be talingsverkeer gerust eens praten bij de Rabobank. •Wkbaar^ 8lnctldis|<( :e"«en binnenkort óók: lnch diskettes. GENÈVE (DPA) - Nigeria heeft zich na een weigerachtige houding van enkele maanden bereid verklaard toezicht te aanvaarden op de naleving van de binnen de Organisatie van Olie-Exporterende Landen (OPEC) geldende afspraken over produktie én prijzen. Dit is gisteren meegedeeld tijdens een bijeenkomst van de controlecommissie van de OPEC in Ge- nève. Het toezicht op de prijzen en de produktieniveaus, waartoe vorig jaar december werd besloten, wordt uitgeoefend door het Nederlandse ac countantskantoor Klynveld Kraayenhof. Nigeria stond aanvankelijk op het standpunt dat controle in strijd zou zijn met zijn soevereiniteit, maar heeft daarmee nu kennelijk geen problemen meer. De controlecommissie van de OPEC is in eérste instantie bijeen voor het bespreken van een rapport van Klynveld Kraayenhof. De commissie bestaat uit de ministers van olie van Saoedi-Arabië, de Verenigde Arabi sche Emiraten (VAE), Indonesië, Nigeria en Venezuela. Minister Mana Said Al-Oteiba van de VAE is er deze keer niet bij. De vergadering zou oorspronkelijk slechts één dag duren, maar dinsdagavond werd bekend dat woensdag verder zal worden gepraat. BUENOS AIRES (UPI/DPA) - De regering van Argentinië heeft voor het eerst in de zestien maanden dat zij aan het bewind is besloten tot forse bezuinigingen. Op alle voor dit jaar vastgestelde overheidsuit gaven zal twaalf procent worden gekort. Daarbij zal rekening wor den gehouden met de positie van de sociaal zwakste bevolkingsgroe pen, zo is gisteren bekendgemaakt. Vacatures bij de nationale over heid, de stad Buenos Aires en de staatsbedrijven zullen tot nader or der niet worden opgevuld. Verder zullen alle belastingbetalers wor den gedwongen tot sparen. Hoe dat precies zal gebeuren wordt vol gende week bekendgemaakt. De maatregelen zijn vooral be- doeld om de door het Internationa- lingsachterstand op 30 juni van dit le Monetaire Fonds (IMF) verlang- jaar moet zijn weggewerkt. Verder de verminder ingvan de inflatie te krijgt Argentinië 4,2 miljard dollar verwezenlijken, een voorwaarde aan nieuwe leningen, mits er over- voor het verkrijgen van nieuwe eenstemming is met het IMF over geldleningen. In maart stegen de een saneringsplan. consumentenprijzen in Argentinië met 26,5 procent. In New York verklaarde de be langrijkste onderhandelaar over de Argentijnse schuldproblemen, Ma rio Brodersohn, dat het land de banken waarbij het in het krijt staat deze week vijftig miljoen dol lar aan achterstallige rente zal beta len. De betalingsachterstand van Argentinië bij de banken bedraagt 850 miljoen dollar bij een totale buitenlandse schuld van om streeks 45 miljard dollar. De ban ken hebben op 2 december van het afgelopen jaar een omvangrijk fi nancieel akkoord met Argentinië gesloten. Daarin is vastgelegd dat de beta- LISSABON (Reuter) - Spanje en Portugal zijn het gisteren eens ge worden over een akkoord over de onderlinge handel en de visserij dat moet gelden gedurende de in tegratie van de twee landen in de Europese Gemeenschap. De overeenkomst kwam tot stand na vijftien uur onderhande len tussen de Spaanse minister van buitenlandse zaken, Fernando Mo- ran, en zijn Portugese ambtgenoot Jaime Gama en schept een basis voor de bilaterale economische be trekkingen in de periode van tien jaar na de toetreding tot de EG op 1 januari 1986. De Portugese minister Gama sprak van „een nieuw model voor de betrekkingen tussen Spanje volledige mislukking zijn geweest. Als het niet tot een akkoord was gekomen had de EG echter richtlij nen voor de handelsbetrekkingen tussen de twee landen moeten ge ven. Onder die druk is toch tot een akkoord gekomen. De toetredings verdragen met de EG worden op 12 en 13 juni ondertekend. Het visserij-akkoord is geba seerd op wederzijdse erkenning van eikaars rechten. Binnen de zo ne van twaalf mijl zullen alleen schepen van het betrokken land hun netten mogen uitgooien. In het zeegebied tussen twaalf en tweehonderd mijl uit'de kust kun nen vissers uit het andere land ver gunningen krijgen. Die zullen ech ter niet gelden voor de vangst van Portugal dat moderner, Europeser, kreeft, garnalen en krab. opener en minder protectionis- Op het terrein van de handel is tisch is". Spanje én Portugal heb- onder meer bepaald dat Portugese ben in het verleden scherpe con- produkten met ingang van 1 janua- flicten gehad op het gebied van ri van het komend jaar vrij toegang handel en visserij. zullen hebben tot de Spaanse Van Portugese zijde is vernomen markt. Uitzonderingen zijn ge- dat de onderhandelingen in Lissa- maakt voor textiél, kurk en een bon op enkele punten dicht bij een aantal petrochemische produkten. HELMOND (ANP)-Volvo Car BV- gevolg van deze activiteit uitge- gaat auto's assembleren in Indone- breid met vijftig, sië en Maleisië. Gisteren vond in Volvo Car BV noemt de ontwik- Indonesië in aanwezigheid van de keling in het Verre Oosten „van voorzitter van de raad van beheer, toenemend belang". De verkopen ir. A. Deleye, de introductie plaats in landen als Japan, Australië, van de Nederlandse Volvo auto's Nieuw-Zeeland en Singapore be en twee dagen later in Maleisië, dragen momenteel vier procent Dat heeft een woordvoerder van van de totale verkoop. Volvo Car het bedrijf in Helmond bekend ge- BV verwacht de komende jaren maakt. een verdere groei van de export naar dit deel van de wereld. Assemblage ter plaatse is nodig omdat door importbeperkingen het invoeren van complete auto's DOLLAR - De koers van de dollar niet mogelijk is. Pe onderdelen is na een tijdelijke inzinking van- worden in Bom verpakt in ver- daag op ongeveer f 3,55 beland, schillende pakketten. Volvo Car Maandag werd op de Amsterdam- BV verwacht in 1987 in Indonesië se wisselmarkt een officiële note- 1200 tot 1500 auto's te kunnen as- ring van ruim f 3,52 opgemaakt na sembleren en in Maleisië ruim bijna f 3,57 vrijdag. Vervolgens 2300. Dat levert in die landen res- daalde de koers in New York ver- pectievelijk werk op voor 200 en der tot omstreeks f 3,49, maar van- 350 mensen. Het aantal arbeids- daag steeg zy in Amsterdam (giste- plaatsen in Nederland wordt als ren gesloten) met zes cent.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 9