Handelsembargo tegen Nicaragua Indonesië houdt afstand tot China lekkr/rfohrffea VS vergroten economische druk Challenger in de problemen Rand Daily Mail is voorgoed verdwenen Gedeeltelijk bestand in Zuid-Libanon 'Pol Pot in ziekenhuis' Joodse Wereldcongres in actie tegen Reagan DEVLEESCHMEESTERS WOENSDAG 1 MEI 1985 BUITENLAND PAGINA 7 WASHINGTON (AFP/UPI/AP) De Amerikaanse president Reagan heeft besloten een totaal handelsembargo in te stellen tegen Nicaragua en een vriendschapsverdrag tussen de twee landen op te zeggen. De Amerikaanse president heeft bovendien opschorting van de bestaande luchtverbindingen tussen de VS en Nicaragua op het oog. HOUSTON (AP) - Het onder- zoeksprogramma van de Challen ger is in de knel gekomen doordat de astronauten al enkele uren na de lancering op maandag te kam pen kregen met een reeks techni sche problemen. Een defecte luchtsluis, een kraan waar geen water uitkwam, een kapotte com puter en radiostoringen veroor zaakten grote vertraging in het ex perimentele programma dat de Challenger-bemanning tijdens de vlucht moet afwerken. De meeste problemen zijn in middels via aanwijzingen van de technische staf in Houston opge lost, maar gisteren kregen de astro nauten wederom enkele tegensla gen te verduren. Een computer die bij de experimenten in het ruimte- laboratorium wordt gebruikt hield er plotseling mee op, waardoor de bemanning moest overschakelen op een reserve-exemplaar. Een op tisch instrument dat de groei van een electronisch kristal moest me ten gaf geen beeld en moest met instructies vanaf de aarde worden gerepareerd. Enkele uren na de lancering slaagden de astronauten erin een van de twee kleine satellieten die Suriname krijgt lening Taiwan zij aan boord hadden in een baan om de aarde te brengen. De tweede satelliet wilde echter niet uit het laadruim naar buiten komen. Een medisch experiment waar bij urine in vacuüm-toestand Se^u^a^luMlns .on. astronauten met doekjes moesten de zaak weer schoon te krijgen. De bemanning van de Challen ger, onder wie zich twee artsen en twee geleerden bevinden, moet volgens plan 15 experimenten uit voeren in de ruimte, waartoe onder andere twee aapjes en een aantal ratten de vlucht meemaken. De Nicaraguaanse handel met de VS is sinds 1981 drastisch terugge lopen, en weerspiegelt de verslech terde betrekkingen tussen de twee re landbouwprodukten, ongeveer de helft van dat bedrag beliep. Nog geen week geleden heeft het landen. Nicaragua voerde vorig Huis van Afgevaardigden pogin- jaar ongeveer 110 miljoen dollar gen van de regering-Reagan ge- aan Amerikaanse produkten in, dwarsboomd om de Amerikaanse terwijl de export naar de VS, voor- hulp aan de contra's die tegen de namelijk bananen, koffie en ande- sandinistische regering in Nicara- JOHANNESBURG (GPD) - Terwijl het Nederlandse contingent in Jo hannesburg gisteren zijn opwachting maakte bij de consul-generaal om hem onder het genot van jenever, kaas en haring te feliciteren met Konin ginnedag, vierde conservatief blank Zuid-Afrika de opheffing van zijn geduchtste vijand: het dagblad 'de Rand Daily Mail'. Gisteren verscheen na een bewogen geschiedenis van 83 jaar de laatste editie en op de voorpagina luidde de kop boven het hoofdredactioneel commentaar: Go in peace, ga in vrede. Nu het dagblad dan uiteindelijk ten onder is gegaan in zijn strijd voor gerechtigheid in een verscheurd Zuid-Afrika, kan deze kop niet anders uitgelegd worden, dan als een bijbelse vermaning aan al die blanken, die dit dagblad op allerlei manie ren hebben bestreden. In de beste traditie van dit progressieve, dappere, multi-raciale dagblad was er ook een uitsmijter van de eerste orde: een exclusief interview met de president van Mozambique Samora Machel. Machel gaf de 'Mail', zoals iedereen het dagblad noemt, in feite het mooiste compliment: „De Zuid afrikaners, de Aziaten van Azië, de Afrikaners van Afrika en de Europea nen van Europa zullen nu zeker vragen: „Waarom gaf Machel een inter view af ain de Zuidafrikaanse pers?" Maar het antwoord is neen; ik heb geen interview gegeven aan de Zuidafrikaanse pers! Ik heb een inteview afgestaan aan een beroemd dagblad, dat de Rand Daily Mail heet. En waarom deed ik dat? Omdat het een dagblad is met een geschiedenis; een positieve geschiedenis; een geschiedenis van strijd in dit deel van de wereld; een strijd voor democratie, voor gelijkheid; een dagblad, dat aan de basis staat van de anti-apartheidstrijd". De Rand Daily Mail is niet meer en vanaf 1 mei, vandaag dus, zal het vervangen worden door een dagblad voor financiële specialisten, onder de naam Bussiness Day. Dit verscheen reeds enige tijd als dagelijkse bijlage van de Mail. De reden voor het verdwijnen is een verlies van 28 miljoen gulden over het afgelopen jaar. En niet alleen de Mail is verdwe nen, ook zijn zusterkrant, de Sunday Express is meegesleurd in dit jour nalistieke Zuidafrikaanse debacle. De conservatieve raad van de SAAN (SA Associated Newspapers) ziet er geen brood meer in en het is dubbel- triest, dat geen enkele progressieve kapitaalkrachtige Zuidafrikaner (want die zijn er ook!) zich bereid heeft getoond financieel bij te springen. gua vechten, te hervatten. Volgens de Amerikaanse regering is er in het Congres veel meer steun voor economische maatregelen tegen Nicaragua dan voor militaire be trokkenheid. "Rechtstreekse druk is het enige doeltreffende middel om het Nica raguaanse gedrag te matigen," luidde de verklaring van het Witte Huis. "De maatregelen moeten worden gezien als onmiskenbaar bewijs dat wij de verplichting om onze veiligheidsbelangen en die van onze bondgenoten te bescher men, serieus nemen". "Niet alleen probeert Nicaragua zijn revolutie naar elders in Mid- den-Amerika te exporteren, maar bovendien is de regering-Reagan te weten gekomen dat Nicaragua militaire banden heeft aange knoopt met Iran", aldus de verkla ring. President Ortega van Nicaragua heeft gisteren de Amerikaanse pre sident Reagan gehekeld om zijn in- terventiebeleid dat volgens hem verantwoordelijk is voor de dood van achtduizend Nicaraguanen. Tijdens een officieel banket op de eerste dag van zijn staatsbezoek aan Joegoslavië zei Ortega volgens het persbureau Tanjug: "Meer dan 8000 Nicaraguanen zijn gevallen aan de grens en in de bergen als slachtoffer van de huurlingen van Reagans regering". Hij verweet de Amerikaanse pre sident de "ongelooflijkste midde len te gebruiken om ons te be schuldigen van al het kwaad in de ze wereld en zo zijn interventiebe- leid te rechtvaardigen". Ortega vertelde de Joegoslavi sche president Djuranovic dat hij rekende op de samenwerking en broederlijke solidariteit van Joego slavië "in de ongelijke strijd van Nicaragua tegen het imperialis- Djuranovic beloofde de "volledi ge steun van Joegoslavië aan het legitieme recht van de Nicara guaanse bevolking op onafhanke lijkheid, territoriale integriteit en soevereiniteit". verstrekt tegen gunstige den. De lening wordt binnen twee weken overgemaakt. Dit heeft de president van de Centrale Bank van Suriname, H. Goedschalk, gis teren op een persconferentie in Pa ramaribo gezegd. Verder hebben Suriname en Tai wan ook een akkoord gesloten voor technisch-economische sa menwerking. Namens Suriname werd deze overeenkomst onderte kend door de vice-premier Eric Sim, die in de afgelopen maanden de onderhandelingen met Taiwan heeft gevoerd. Goedschalk zei dat de lening na aflossingsvrije periode van twee jaar in tien jaar moet worden terug betaald. Het geld moet binnen drie en een half tot vier jaar worden op genomen en zal mogen worden ge bruikt voor de aankoop van alle goederen die Taiwan produceert. SAIDA/BEIROET (AFP) - De linkse en moslimmilities in Liba non, verenigd in een "Volksbevrij dingsleger", hébben gisteren aan het front in Kfar Falous, het door hen onder de voet gelopen christe lijke dorp op 12 kilometer ten oos ten van Saida, een staakt-het-vuren afgekondigd. Op haar beurt maakte de sji'iti- sche militie Amal, die ook aan die actie meedeed, bekend dat haar le- den zich hebben teruggetrokken de militaire parade ter "it het gebied van de kazerne v HO CHI MINSTAD - Tienduizenden Vietnamese soldaten namen gisteren deel cf gelegenheid van de tiende verjaardag van de val van Saigon. Deze voerde de deelnemers onder meer langs het °P acg. christelijke militie Liba- voormalige presidentiële paleis (zie foto). Zekere een miljoen mensen bekeken de voorbij trekkende tanks t luisterden naar de redevoeringen van Vietnamese leiders. (foto AP) HONGKONG (AFP) - De voor malige Cambodjaanse leider Pol Pot is met hoge bloedruk en malaria opgenomen in een internationaal ziekenhuis in Peking. Hij zou een schuilnaam gebruiken en via de Thailandse hoofdstad Bangkok naar Pe king zijn gevlogen. HAMBURG/WASHINGTON (DPA/UPI/Rtr) - Het Joodse We- zoeken. Daar liggen behalve Duit- nese Strijdkrachten aan de rand van Kfar Falous had teruggetrok ken. Syrië betuigde gisteren voor het eerst zijn steun aan het offen sief van de linkse en moslimmili ties tegen de christelijke dorpen ten oosten van Saida. Het dagblad "Al Baas" schreef dat Israël de illusie had gekoesterd dat het zjjn agenten, het Leger van taire begraafplaats Bitburg te be- Zuid-Libanon (ALS, hulptroepen reldcongres heeft gisteren aange- se soldaten ook 49 leden kondigd dat het met een demon- Waffen-SS begraven. stratie zal proberen Reagan te be- letten het concentratiekamp Ber- 1 gen-Belsen te bezoeken, tenzü hij li SS afziet van ziin voornemen de mili- aangesloten bij de Senaat met de het Israëlische leger) en Liba nese Strijdkrachten (FL), het grondgebied kon laten dat het zelf opgaf. In Oost-Beiroet zwoer de "staf president Reagan zijn van de christelijke militie oproep bezoek aan het kerkhof te herover- wegen. De niet-bindende resolutie Geagea, „blo< werd goedgekeurd met 390 tegen nederlagen -* 26 stemmen. Joodse organisaties en vakbon- 'Libanese strijdkrachten", Samir ge wraak" voor de de laatste week in het zuiden van Libanon. De leider van de Sji'ieten en mi- Hoewel Indonesië en de Volksre- hand is. Hoge Indonesische ambte- publiek China vorige week zijn naren brengen geregeld een be Alcoholverbod De Poolse autoriteiten hebben gisteren een tweedaags verbod op de verkoop van alcohol afgekon digd als onderdeel van de voorbe reidingen op de viering van 1 mei. Het verboden vakverbond Solida riteit heeft voor vandaag opgeroe pen tot stakingen om te proteste ren tegen de verhoging van de prij zen van energie en voedsel. Tribu- i Ludu, het officiële blad van de i dat hij probeert politieke munt te slaan uit de oproep tot de staking. Uitbreiding EG De uitbreiding van de EG met Spanje en Portugal is nog steeds niet volledig geregeld. Dat is giste ren in de Europese ministerraad in Luxemburg gebleken. Enige we ken geleden bereikte men in Brus sel weliswaar een akkoord in grote lijnen, maar enkele kleinere zaken bleven toen onopgelost en daar over bestaan ook nu nog moeilijk heden. Zo eist bijvoorbeeld Spanje het recht op om beperkingen te leggen op de invoer van pootaard- appelen uitiandere EG-landen. Ne derland, ddt traditioneel een forse export vari dit produkt heeft, is daar absoluut tegen. Fitzgerald De premier van de Ierse Repu bliek, Garret Fitzgerald, is gisteren in Noord-Ierland aangekomen om, naar het officieel heet, een nieuwe luchtverbinding tussen Dublin en Londonderry te openen. Het is voor het eerst in 20 jaar dat een Ier se regeringsleider Ulster bezoekt. Op 15 mei worden hier plaatselijke verkiezingen gehouden en de komst van de Ierse premier wordt dan ook uitgelegd als een poging de verkiezingscampagne overeengekomen formeel overleg te voeren, betekent dit niet het be gin van de volledige hervatting zoek van de betrekkingen: De Chinese regering moet de in Peking wonen- China. Ook de handel de leiders van de Indonesische gaat gewoon door. Indonesische e Chinese zakenlieden ontmoeten el- diplomatieke betrekkingen. De kaar regelmatig in Hongkong. In zendingen op Zuidoost-Azïe en in wezigheid van de Chinese mi- de Indonesische winkels vindt het bijzonder op Indonesië dienen produkten die in de Volksre- te worden gestopt, en de derde. nister van buitenlandse zaken Wu Xueqian op de bijeenkomst publiek zijn gemaakt. Chinese wellicht belangrijkste eis is dat de Bandoeng ter gelegenheid van de sportlieden zijn. vertrouwde gasten Chinese Volksrepubliek zich ont- 30e verjaardag van de historische op sportieve ontmoetingen in Ja- houdt van steun aan communisti- Afro-Aziatische conferentie moet karta. Het aangekondigd overleg, sche ondergrondse bewegingen, an overigens de datum nog alsmede aan de in Indonesië wo- vastgesteld, is tegen de ach- nende Chinezen die door Peking nog altijd worden beschouwd als Chinese onderdanen. worden gezien als niet meer dan een „beleefd gebaar". Een diepere niet betekenis, zo wordt in Indonesi- tergrond sche regeringskringen gezegd, lijks opzienbarend moet er niet aan worden gegeven. door Bob Mantiri Hervatting China heeft in de afgelopen jaren Jakarta bevroor de betrekkingen met Peking in 1967, twee jaar na de mislukte communistische staats greep. De gewelddadige gebeurte nissen in september 1965 leidden tot de val van president Soekarno, de greep naar de macht van de mi litairen onder leiding van generaal Soeharto, de vernietiging van de Indonesische communistische par tij, PKI, en de gevangenneming van duizenden communistische partijleden en sympathisanten. Bij een manifestatie als de her denking van Afro-Aziatische con ferentie in Bandoeng zou het „di plomatiek onverstandig" zijn een land te negeren dat tot de super- mogendheden behoort en dat een prominente plaats inneemt in de beweging van niet-gebonden lan den waartoe Indonesië ook be hoort. Bovendien speelde China overigens openlijk SSB bejangrijke rol in de histori- geven dat het Verstomd Intussen heeft Peking de eerste twee eisen ingewilligd. De propa gandamachine gericht op Indone sië is enigszins verstomd, terwyl alle PKI-voormannen (onder wie de Indonesische ambassadeur in Peking en de vertegenwoordiger van de Indonesische persbureau Antara in de Chinese hoofdstad) die na de communistische staats greep naar Peking zijn gevlucht, zijn weggetrokken en via de Oost bloklanden in Nederland onder dak hebben gevonden. Het zijn vooral de militairen die tegen herstel van de betrekkingen zijn. Men vreest dat China, wan neer het weer in Jakarta mag ope reren, vanuit zijn ambassade via de Chinese bevolking greep krijgt op de binnenlandse politieke situatie. De Chinese ambassade in Jakarta, die nog altijd eigendom is van de Chinese regering, ligt midden in de Chinese wijk. Bovendien zijn nog altijd kleine groepje Chinese com- Soeharto: voorwaarden. (fotoANP) mUnistische guerrillabewegingen actief in West-Kalimantan (West- Borneo). Men is er ook bang den in de Verenigde Staten hebben mster v,an Nfbih Bern uit verontwaardiging over het be- Druzenhoofd Walid Joemblatt, sluit van Reagan bekendgemaakt verstrekten de waarborg dat zij dat zij in West-Duitsland plechtig- Jezzine niet n zouden aanvallen, heden zullen organiseren om de Duitsers te eren die zich tegen de nazi's hebben verzet. Het Amerikaanse Joodse Con- rugtrekken. Zijn bevelhebber, de gres maakte bekend dat het vrijdag gepensioneerde generaal Antoine de 200 man van het door Israël gesteunde "Leger van Zuid- Libanon", zich naar het zuiden te- Lachad, verklaarde daarentegen ^«v.a.«v. c— maandag dat hij niet zou wijken: dienst zal houden. De voorzitter "Wanneer ze me hier weg willen het voormalige concentratie kamp Dachau een herdenkings- sche Bandoeng-conferentie april (18 tot en met 24) 1955, uit later het ongebonden blok is zou stellen. Aziatische voortgekomen. er blijk van ge- eventuele her vatting van de diplomatieke be trekkingen met Indonesië op prijs westerse Belediging China zou het als een belediging hebben opgevat, als het niet zou zijn uitgenodigd voor deze bijeen- °ie komst waaraan afgevaardigden uit [de katholieke partij SDLP bijna 80 Afrikaanse en Aziatische Hume een steun in de landen deelnemen. Uitsluiting van Peking van de Bandoeng-herden- king zou ernstige gevolgen hebben voor Indonesië in de beweging van niet-gebonden landen; voor de sta biliteit in het Zuidoostaziatische gebied en ten slotte in de bestaan de informele contacten tussen de twee landen. - landen, Hoewel president Soeharto twee regeringsleiders (Zia UI Haq Pakistan, ex-premier Trudeau van Canada, de Japanse premier Naka- sone, de leiders uit Joegoslavië en H R R(L__ Turkue en Amerikaanse ministers) voor deze voormaUge p0utieke ge- dat de verboden PKI nieuw leven wordt ingeblazen door de Chine-:, zen en dat de voormalige politieke gevangenen, die na de communis tische staatsgreep onder andere op Boeroe gevangen werden gezet, door China worden aangemoedigd zich weer te organiseren. Er i Nw Caledonië De Franse regering heeft een wetsontwerp aangenomen waarbij de bestaandeterritoriale assem- blée op NieuW-Caledonië Peking doorreisden naar In donesië voor een officieel bezoek, hadden allen een boodschap van de Chinezen bij zich waarin aange drongen wordt op hervatting van de diplomatieke banden. Peking acht de steun van Indo nesië, dat in de Associatie van Zuidoostaziatische staten (Asean) ■\rr.rrnni4Q(3rfir, pp» nrnminpntp rnl snPPlt alsmprip D* OrmdllbtJI CI1 vangenen, die in hun bewegingen worden beperkt en achtergesteld bij andere Indonesiërs, alle reden om wraak te nemen. Bovendien houdt men er rekening mee dat de harde kern van de partij niet is uit geroeid. prominente rol speelt alsmede in de beweging van niet-gebonden Tegen die achtergrond lijkt het essentieel belang bij onwaarschijnlijk dat president gen zal worden door een Congres jaar na de* door hem onderdrukte bestaande uit Vier regionale raden bloedige communistische opstand, het terugdringen van de Sowjet-in- Soeharto de diplomatieke betrek vloed in Azië, een gedachte die kingen op korte termijn zal norma- met uitgebreide bevoegdheden. De instelling van het Congres is een de diplomatieke betrekkingen de ijskast stopte, bleven de contac- overigens door de Amerikaanse gering van harte wordt gesteund. stap naar het referendum over de ten toch bestaan. In de wandelgan- onafhankelijkheid, dat in 1987 op gen van de VN in New York praten de eilandengroep in de Stille Oce- aan moet worden gehouden. liseren. Maar anderzijds is^men in Jakarta er zich ook wel van bewust Jakarta daarentegen loopt niet dat het gevaarlijk is om geen enkel eventuele hervatting contact te hebben met het nieuwe regime in Peking. Men realiseert zich dat er in de Volksrepubliek, sinds er een nieuwe leiding is, van de diplomatieke betrekkingen President Soeharto stelde drie voorwaarden voor normalisatie „dramatische veranderingen" zijn te verwachten. De gretigheid waar mee de Chinezen de westerse tech nologie in huis hebben gehaald, zal over een aantal jaren zijn vruchten hebben afgeworpen. Indonesië is voorts bezorgd over een samenwerking van China met het ecnomisch sterk en technolo gisch hoog aangeschreven Japan. Anderzijds voelt het een eventuele dooi in de betrekkingen tussen Pe king en Moskou, die in een ideolo gische strijd met elkaar zijn ver wikkeld, eveneens als een bedrei ging. Jakarta onderhoudt met de Sowjet-Unie goede betrekkingen als tegenwicht op de Chinese in vloed in Azië. Bovengenoemde factoren ma ken het voor de regering van presi dent Soeharto noodzakelijk om toch op de een of andere manier een dialoog te hebben met Peking. In dat licht wordt de schuchtere toenadering van Jakarta tot Pe king gezien. Maar tegerlijkertijd zoekt de In donesische regering naar mogelijk heden om de invloed van China in Azië in te dammen. Daarom stelt Jakarta zich zeer gematigd op je gens Vietnam. Ondanks het Viet namese avontuur in Cambodja weigert legerleider, generaal Ben nie Moerdani, Hanoi als „een be dreiging voor Zuidoost-Azië" te zien. Moerdani, die buiten mede weten van minister van buiten landse zaken dr. Mochtar Kusu- maatmadja, maar met instemming van president Soeharto, tripjes maakte naar Hanoi, zei niet te gelo ven dat Indonesië en Vietnam ooit elkaar de oorlog zouden verklaren. Jakarta ziet in Vietnam een 'buf fer' tegen eventuele uitbreiding van de Chinese invloed in Zuid oost-Azië. Men is er in februari maart 1979 getuige van geweest dat een klein land als Vietnam in staat is gebleken de Chinese troepen, die „Vietnam een lesje kwamen ge ven", af te straffen. het Congres, Theodore Mann, verklaarde dat Reagans bezoek aan Bitburg de aandacht afleidt van de 'werkelijke betekenis van de her denking van Hitiers nederlaag en de bevrijding van de kampen des doods'. Zowel in Washington als in Bonn werd nog eens herhaald dat er geen wijzigingen zullen worden aange bracht in het programma tijdens Reagans bezoek aan de Bondsre publiek dat vandaag begint. Wat Reagan betreft is het laatste woord In Jezzine houden zich minstens 15.000 christelijke vluchtelingen op uit de sinds donderdag door moslimmilities bezette dorpen ten oosten van Sidon. Nog eens 10.000 vluchtelingen zijn volgens Israëli sche opgaven in grensstroken bo ven Israël aangekomen. Sympathisanten van de Libane- christenen hebben gisteren de r de zaak gesproken en bonds- ambassades van Libanon in Brus- kanselier Kohl liet gisteren in ge- sel en Parijs bezet om de Libanese sprek met Associated Press weten regering onder druk te zetten de dat de geschiedenis wel zal uitma- christenen in Zuid-Libanon te ADVERTENTIE Malse Schouderkarbonade Naar Uw Wens Gekruid Haasfilet Heerlijke _kilo 6,90 kilo 13,98 Botermalse Runderbiefstuk. Heerlijke elke 1 OO Cordon Bleu4e gratis—100 gr 1,?7C7 100 gr 2,49 _kilo 13,98 kilo 4,90 Verse Kipfiletle Kwaliteit. Uit Eigen Keuken Verse Bami Originele Slagersham. 200 gr 2,49 PROEF VAN HUN BEKWAAMHEID. Leiden: 5 Meiplein, Korevaerstraat, Codi Levendaal.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 7