Prohaska: heimwee naar top Jong Oranje: nog één puntje nodig Duitsers zeker van plaatsing Oostenrijkse ploeg op vier plaatsen gewijzigd Slaapverwekkend duel in Roosendaal Molenaar vangt bot 'Ik streef naar maximale prestaties' KNVB zit goed in de centen Wales klopt Spanje Rentree van Rijsbergen Elsner speelt open kaart Dronken op de training WOENSDAG 1 MEI 1985 SPORT PAGINA 15 ROOSENDAAL (GPD) Meer dan een oefenwedstrijdje stelde het gisteravond op het RBC-sportpark 'De Luiten' gespeelde EK-duel Jong Nederland-Jong Oostenrijk niet voor. De Nederlandse jeugdploeg sloot de wedstrijd af met een 2-1-overwinning. En dat was eigenlijk het enige positieve punt. Door die overwinning heeft Jong Oranje nu vol gende maand tegen de Hongaarse jeugdploeg aan een gelijk spel voldoende om zich voor de volgende ronde van dit Europees kampioenschap te plaatsen. „Onze enige zorg was dat wij deze wedstrijd tegen Oostenrijk per se niet mochten verliezen", lichtte Rab later toe. „Anders zou de uit wedstrijd volgende maand tegen HAARLEM (ANP) - Hans van Doorneveld zal zijn contract als trainer bij de eredivisieclub Haarlem gewoon uitdienen. Enige weken geleden vroeg Van Doorneveld om ontbin ding van de overeenkomst, die tot het eind van het seizoen 1986/87 loopt. De IJmuidenaar wilde in dienst treden bij AZ '67, de club waar als hulptrai ner actief is geweest. Klaas Molenaar, de geld schieter van AZ'67, en Van Doorneveld kwamen tot over eenstemming, maar vraag en aanbod van beide clubs lagen te ver uiteen om tot een ak koord te komen. Haarlem eiste een afkoopsom van 125.000 gul den. Na een uitgebreid gesprek met het bestuur van Haarlem besloot Van Doorneveld de sa menwerking met zijn werkge ver voort te zetten. de Hongaarse jeugd nog weinig zin hebben gehad. Achteraf moet ik echter zeggen dat 2-1 een veel te pover resultaat is. We hadden hier zonder meer een grote uitslag neer moeten zetten. Niet alleen zouden we daarmee de toeschouwers tege moet zijn gekomen, maar ook zou den we daarmee onszelf met be trekking tot de slotwedstrijd tegen de Hongaren een psychologisch voordeel hebben verschaft". Na de 2-1-winst in Roosendaal heeft Nederland nu in groep 5 van het Europees kampioenschap de leiding met negen punten uit vijf wedstrijden, één punt meer dan Hongarije. Wanneer Jong Oranje er inder daad in slaagt tegen Hongarije, dat eerder in Breda met 1-0 werd ver slagen, de eerste plaats veilig te stellen, is het nog altijd niet zeker of Rab ook dan als coach zal optre den. „Voorlopig", aldus Rab, „blijf ik tot aan het eind van dit seizoen nog Jong Oranje begeleiden. De kwart- en halve finales van dit toer nooi worden pas volgend seizoen afgewerkt en wie er dan de coa ching van Jong Oranje moet gaan doen, zien we dan weer wel". Een werkelijke graadmeter voor de huidige sterkte van het Jong Oranje-team was Oostenrijk overi gens zeker niet. De 4000 toeschou wers, onder wie bondscoach Rinus Michels, zagen in Roosendaal alles bij elkaar slechts één kwartier re delijk voetbal. In dat laatste kwartier van de eerste helft vielen ook de beide Ne derlandse doelpunten. De eerste in de 36e minuut door de Willem H'er Edwin Bakker, die daarmee zijn to taal aan EK-treffers op vijf bracht. De tweede een minuut later door Bosman, die een voorzet van Ro bin Schmidt achter de Oostenrijk se doelman Wohlfahrt kopte. Jan Rab: „Dat laatste kwartier van de eerste helft was inderdaad onze sterkste periode. Voor de rest was het allemaal slaapverwek kend. Kansen kregen we in die tweede speelperiode nog wel vol doende, maar als je die doelpunten dan niet maakt valt zo'n wedstrijd helemaal dood". De toeschouwers werd in Roo sendaal dan ook geen echte voet balavond voorgeschoteld, reali seerde ook Jan Rab zich. „Hoewel het niet als een excuus aangevoerd mag worden, wil ik toch opmerken dat we met de competitie in de laatste fase zijn beland, waardoor de spelers door de vele wedstrijden vermoeid zijn geraakt. Bovendien moet ik met Jong Oranje met aantal spelers aan de slag die met hun club tegen de degradatie moe ten vechten. En dat weegt toch door. Zeker tegen een team als Oostenrijk, dat je toch eerst stuk moet lopen om een veldoverwicht op te kunnen bouwen". Dat veldoverwicht had Jong Oranje na rust zeker. De concentra tie na die 2-0-voorsprong ebde ech ter langzaam maar zeker weg. Zelfs de schoten tegen lat en paal van Mark Verkuyl kopt de bal fraai in, maar doeltreffend Bakker en Bosman konden niet voor een opleving bij Jong Oranje zorgen. Integendeel zelfs, in de allerlaat ste minuut verraste Steinkogler, de enige A-international in de Oosten rijkse ploeg, uit een vrije trap van Kern doelman Snelders volledig. Jan Rab: „Dat tegendoelpunt was eigenlijk nog de grootste te leurstelling. Negentig minuten lang worden de gevaarlijkste men sen bij Oostenrijk, Steinkogler en Rodax, goed afgeschermd. Uitge- zijn actie toch niet. Jong Oranje wol wel. rekend in de laatste seconden van de wedstrijd is de concentratie en de organisatie zoek". De grootste teleurstelling voor het publiek was evenwel de beslis sing van Jan Rab om Mario Been twintig minuten voor tijd door Bijl te vervangen. Rab: „Been had dui delijk moeite met de persoonlijke dekking, waardoor hij weinig ope ningen kon maken. Bovendien kreeg ik de indruk dat hij in de laatste fase van de strijd aan kracht had ingeboet". Eerder in de wed strijd was Mark Verkuyl van FC Utrecht al vervangen door Henk Duut. „Een tevoren doorgespro ken wissel", aldus Rab. „Hij onder vond wat last van een liesblessure. Afgesproken was dat wanneer de 2-0-stand bleef staan, hij uitgewis seld zou worden om hem wat te sparen". HAARLEM/ZEIST (GPD) - Door de overweldigende belangstel ling voor de thuiswedstrijden van het Nederlands elftal tegen Spanje, Malta, Hongarije en (woensdagavond) Oostenrijk is het sectiebestuur betaald voetbal geconfronteerd met een uiterst lu xe probleem. Terwijl veel clubs in ere- en eerste divisie nauwelijks nog inkomsten hebben, stroomt het geld bij penningmeester Henk Hut binnen. „Ik heb als beheerder van de penningen dan ook alleen maar prettige zorgen. Het beeld dat nu is ontstaan is zeer floris sant. Daarom zullen we volgende week in het sectiebestuur maar eens moeten gaan praten over de doelen waaraan we een deel van het geld, ongeveer een half mil joen gulden, zullen besteden", al dus Hut. Toen Hut, die tevens voorzitter is van Haarlem, precies twee jaar geleden plaatsnam in het sectiebestuur, drong hij al snel aan op het creëren van een reser vepotje 'voor de mindere dagen in financieel opzicht van het Ne derlands elftal'. Dat egalisatie fonds werd in de loop van het sei zoen 1983184 in het leven geroe pen. Dank zij het feit dat het Feyenoord-stadion voor de inter land tegen Spanje (16 november 1983), Malta (een maand later) en Hongerarije (vorig jaar okto ber) volliep en ook woensdag avond 60.000 toeschouwers aan wezig zullen zijn tegen Oosten rijk, zal de reserve al zo'n slordi ge drie miljoen gulden bedragen. Aangezien eerder een plafond van 2,5 miljoen werd afgespro ken, betekent dat derhalve een 'overschot' van een half miljoen. Over de eventuele besteding van het half miljoen dat op 1 juli zo goed als zeker voorradig zal zijn, wil en kan Hut op dit mo ment niets concreets meedelen: „Ik wil voorkomen dat dit soort dingen een eigen leven gaat lei den. Mogelijkheden zijn er ge noeg. We zouden de clubs die het in deze dagen zo moeilijk hebben iets kunnen geven. We zouden het geld kunnen besteden aan de jeugdopleiding. Er valt ook te denken aan een waarborgfonds voor clubs die plotseling in nood komen te verkeren. Maar nog maals, ik wil en kan geen enkele toezegging doen. Er is immers nog helemaal niet over van ge dachten gewisseld. Laten we dat volgende week eerst maar eens gaan doen". VLAARDINGEN (GPD) - Met frisse tegenzin kijkt Her- bert Prohaska uit naar het moment waarop hij vanavond de bomvolle Kuip in Rotterdam betreedt. De 29-jarige middenvelder, gelouterd door deelname aan twee wereld kampioenschappen en talloze andere internationale ont moetingen, denkt met enige weemoed terug aan zijn Ita liaanse tijd bij Inter Milan en AS Roma. Als ijdeltuit, ve dette en als publieksbespeler was hij op zijn plaats in de meest waanzinnige voetbalcompetitie ter wereld. „Die en tourage mis ik op dit moment", aldus Prohaska, die tegen woordig voor de Oostenrijkse koploper Austria Wien uit komt. Met al zijn ervaring waaronder 77 interlands is niets hem te gek. Vandaar ook dat Prohaska niet op kijkt van 60.000 Hollandse suppor ters in Rotterdam. „Dat maakt de stemming. Of het nou Hollands pu bhek is of Oostenrijks, dat maakt niets uit. Het rpaakt je nerveus in positieve zin", verklaart de keurig gecoiffeerde gentleman-voetballer, terwijl hij zijn gouden polshorloge betast. „Juist in deze omstandighe den kom je tot de beste prestaties". Onder leiding van de 55-jarige voetbalprofessor Branko Eisner heeft Oostenrijk geprobeerd het debacle van Wenen, waar twee we ken geleden met 3-0 werd verloren van de superieure Hongaren, uit de gedachten te bannen. „De teleur stelling was groot", aldus Prohas ka, „maar aan de andere kant was Hongarije verschrikkelijk goed die avond. Het was voor hen een wed strijd waarin alles klopte en daar om hoeven wij ons hoofd niet te la ten hangen". Samen met routiniers als Konci- lia, Pezzey en Schachner moet Pro haska vanavond de Oostenrijkers op de been houden. Net als bij Oranje verloopt de 'overgang' van Oostenrijk niet vlekkeloos. Hoewel Rapid Wien over twee weken, op nieuw in Rotterdam, de finale speelt om de Europa Cup 2 heeft de 'national-mannschaft' het con tact met de top verloren. „We heb ben goede spelers, maar geen goe de mix. Er zijn geen mogelijkhe den om het team in vriendschappe- SPAKENBURG (ANP) - Wim Rijs bergen maakte gisteren na een langdurige afwezigheid wegens een blessure zijn rentree in het eer ste elftal van FC Utrecht. De eredi visieclub trad in Spakenburg aan voor een oefenduel tegen de gelijk namige zaterdag eersteklasser. De beroepsvoetballers wonnen maar ternauwernood met 3-2. Bij rust was het 1-1. In de spannende slot fase zorgde verdediger Gerrit Plomp voor de winnende treffer. De andere Utrechtse doelpunten kwamen op naam van Rietveld en Van Loen. Voor de amateurs scoor de Jan van Leijenhorst twee keer. De wedstrijd trok 1000 toeschou wers. Bondscoach Branko Eisner heeft daarom zijn hoop gevestigd op de ambitie, die de oude garde nog steeds heeft. De naam van Prohas ka valt in dat verband tijdens elke persconferentie. „Elsner heeft ge lijk. Mijn doel is nog altijd bij de besten te behoren. Ik streef naar maximale prestaties", aldus de Au stria Wien-speler, die het niet kan nalaten te lonken naar de Italiaan se competitie. „Voetbal in Italië is het mooiste wat er is. Terugkomen in Oostenrijk valt dan wel tegen, maar voor mij was het niets nieuws. Ik speelde al acht jaar bij Austria voordat ik naar Italië ging. Het is jammer dat er in Oostenrijk zo weinig publiek naar de wedstrij den komt. Het voetbal is niet slecht, maar de mensen zijn gewel dig kritisch". Juist daarom verlangt Prohaska - in Oostenrijk uitverkoren tot po pulairste speler van 1984 - naar de ambiance waarin hij zich thuis- voelt. „Dat hoeft niet per se Italië te zijn. In principe zou ik overal wel willen spelen. Ik ben voor bui tenlandse clubs erg goedkoop. Dat is contractueel vastgelegd. Je moet niet denken dat ik ontevreden ben bij Austria. Dit is m'n tiende jaar bij die club. Ik identificeer me er mee, maar ik speel betaald voetbal en dan tellen gevoelens niet mee. Het slechtste wat ik na dit seizoen kan kiezen is trouwens Austria en om je de waarheid te zeggen, dat is niet slecht", luidt de verkapte solli citatie van de gestileerde midden velder. Uit dat oogpunt wil Herbert Pro haska vanavond in de Kuip de ge ringste mogelijkheid te baat ne men om zich nog eens nadrukke lijk in de (internationale) kijker te spelen. Het wordt „sehr schwer", meent hij. „Neem de kansen van Holland en haal daar nog wat van af. Dan weet je precies hoe wij er voor staan. Ik wil realist blijven. Wij zijn een outsider geworden". De Oostenrijkse routinier gelooft zelfs niet meer in het kleine kansje dat zijn ploeg houdt als vandaag van Nederland verloren wordt. Oostenrijk-Cyprus zou dan een herhaling van Spanje-Malta (12-1, waardoor Oranje niet naar het EK ging) kunnen worden. „Als we ver liezen, liggen we eruit. Ik geloof niet in een grote overwinning op Cyprus. Die opgave is te groot voor ons". VLAARDINGEN (GPD) - De bondscoach van Oostenrijk Bran ko Elsner speelde gisteravond, lut tele uren na aankomst van de Oos tenrijkse selectie in Nederland, open kaart. De grijze eminentie van het Oostenrijkse voetbal maakte zijn opstelling voor de cru ciale interland vanavond tegen het Nederlands elftal weliswaar niet 'Officieel bekend, maar Elsner licht te meer dan een tip van de sluier op. In vergelijking met het duel te gen Hongarije is de Oostenrijkse ploeg woensdag vermoedelijk op vier plaatsen gewijzigd. Behalve Krankl en Jara, die inmiddels zijn afgeserveerd, ontbreekt ook de ge blesseerde Weber, terwijl Degeorgi in de defensie plaats moet maken voor Brauneder (Rapid Wien). Eu ropa li-finalist Rapid Wien is overi- 'gens de grootste leverancier voor het elftal, dat vanavond in Rotter dam Oranje bestrijdt. Rapid is met vijf spelers vertegenwoordigd in .de ploeg, die verder onder meer drie spelers telt van Austria Wien, de koploper in de Oostenrijkse competitie. Elsner twijfelt nog wie naast Schachner (Torino) in de spits moet spelen. Vermoedelijk geeft hij de voorkeur aan Pacult (Rapid Wien). „Hij heeft door de succes sen van Rapid Wien zelfvertrou wen gekregen", aldus Elsner, vol gens wie de nederlaag van Oosten rijk tegen Hongarije niet al te hard is aangekomen. „De teleurstelling is minder groot als je tegen een op permachtige tegenstander speelt en vervolgens met zulke cijfers verliest". Oostenrijk is volgens Elsner be paald niet van zins alles op de ver dediging te zetten. „We hebben in principe aan een punt genoeg, maar om die te krijgen, moeten we toch aanvallen". De vermoedelijke opstelling van Oostenrijk: Koncilia (Austria Wien); Lainer (Rapid Wien); Brau neder (Rapid Wien); Pezzey (Wer- der Bremen); Türmer (Austria Wien); Kienast (Rapid Wien); Hör- mann (Sturm Graz); Prohaska (Au stria Wien); Wilfurth (Rapid Wien); Schachner (Torino); Pacult (Rapid Wien). PRAAG (SID/D PA/ANP) - De Westduitsers kunnen hun tickets voor Mexico bestellen. Hun deel neming aan de eindronde van het toernooi om het wereldkampioen schap voetbal 1986 staat gisteren na de duidelijke zege (5-1) in Praag op Tsjechoslowakije zo goed als vast. De knappe overwinning bete kende de vijfde in serie in groep twee van de voorronde. Met nog drie wedstrijden te spelen hebben de Westduitsers vier punten voor sprong op Portugal, dat met Zwe den in strijd verwikkeld is om de tweede plaats, die eveneens auto matisch de deur opent voor Mexi- Opvallend in de fraaie overwin ning van de Westduitsers was, dat die tot stand kwam zonder de in breng van de in het buitenland spe lende vedetten Briegel en Rum- menigge. Beiden „Italianen" wa ren geblesseerd en werden vervan gen door respectievelijk Jakobs en Rahn. Het collectief van Becken- bauer bleek dinsdag in het met 38.000 toeschouwers uitverkochte Evzen-Rosicky-stadion in Praag zo sterk, dat Briegel en Rummenigge geen seconde gemist werden. Van af de aftrap wervelden de West duitsers over het veld, bouwden in hoog tempo prachtige combinaties op en lieten de schuchtere Tsje chen bij herhaling hun hielen zien. Al in de achtste minuut was het raak. Een vrije trap van Littbarski, die in de loop van het duel tot een van de uitblinkers zou uitgroeien, werd door de volkomen vrij staan de verdediger Berthold van Ein- tracht Frankfurt hard achter de verbijsterde Borovicka gekopt: 0-1. De verbouwereerde Tsjechen, die een week eerder voetbaldwerg Malta een gelijkspel moesten toe staan, werden daarna volledig van het veld gespeeld. Bij rust was de ongelijke strijd door treffers van Littbarski, Matthaus en hten Her- get al beslist. Pas vlak voor tijd kon Tsjecho slowakije nog iets terug doen. Toe valligerwijs liep Griga tegen een af zwaaier van Zelensky aan waar door de bal achter Schumacher be landde. Even daarvoor had invaller Klaus Allofs voor de vijfde Duitse treffer zorggedragen. Wales Wales gaf gisteravond de strijd in groep zeven van de kwalificatie ronde voor het eindtoernooi van het wereldkampioenschap voetbal 1986 in Mexico het open karakter terug. In Wrexham bracht Wales het Spaanse elftal met 3-0 de twee de nederlaag toe, waardoor het in verliespunten gelijk kwam. Door de zege nam Wales de leiding met zes punten uit vijf wedstrijden. Spanje en Schotland volgen met twee punten en een duel minder. Het resterende programma ziet er voor Spanje het meest aanlokke lijk uit. De Spanjaarden ontmoeten nog twee keer de al uitgeschakelde IJslanders, op 12 juni in Reykjavik en 25 september als afsluitende groepswedstrijd in eigen land, zo dat er indien noodzakelijk nog aan het doelsaldo gesleuteld kan wor den. Schotland speelt op 28 mei in en tegen IJsland en eindigt de voorronde met de klapper op 10 september tegen koploper Wales. De groepswinnaar plaatst zich rechtstreeks voor Mexico. De num mer twee speelt twee kwalificatie wedstrijden tegen de winnaar van de nummer een van de Oceanische groep en Israel. In Wrexham vocht Wales onder het arbitersoog van Jan Keizer voor zijn laatste kans. Het Race- ground-stadion was met 23.494 toe schouwers tot de laatste plaats be zet en alle topspelers waren pre sent. Ook Ian Rush en Mark Hug hes en de weer herstelde topspe lers van Liverpool en Manchester maakten hun faam waar. Na rust scoorde Rush tweemaal en nam Hughes het derde doelpunt voor rekening. MOSKOU (SID) - Een aantal spelers van de Sovjet-voetbal- kampioen Zenit Leningrad is wegens dronkenschap ge schorst. Valerie Brosjin staat voor twee jaar buitenspel, om dat hij dronken op de training verscheen. Dit heeft het jeugd blad Komsomolskaja Pravda gisteren bericht. Een andere voetballer, Gennadi Timofejev, is tot het einde van het nu lo pende seizoen geschorst. Ana toli Stepanov, ook een speler, is geroyeerd om dezelfde reden als lid van het de jeugdafdeling van de communistische partij. Ook Sergej Koeznetzov, inter national Nikolcü Larionov en aanvaller Joeri Sjeloekov zou den zijn gestraft. Onderonsje tussen Elsner en Koncilia. De bondscoach en de doelman opperbeste stemming. Oostenrijk verkeren zo te .ANP)

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 15