Opnieuw overleg over omroep-cao Stichting helpt bij racisme in buurt Bonden schorten prikacties op Amsterdam minder in trek bij verslaafden CDA en WD vóór nieuwe NOS-topman Indonesië doelwit Molukkers Boek over oorlog wekt woede Sehiermomiikoog Openbare bibliotheken raken 500 banen kwijt VRIJDAG 26 APRIL 1985 PAGINA 5 DEN HAAG (GPD/ANP) - Minister Brinkman (WVC) gaat den B,slorcn in een verklaring dat nader overleggen met het kabinet en in het verlengde ungen d™ minnende daarvan met de omroepwerkgevers over de problemen omroepwerkgevers over de om- rondom de omroep-cao. Dat is de voorlopige uitkomst van vang van de omroepbegroting, het Tweede-Kamerdebat van gisteren. De omroepbonden Waarschijnlijk zullen de bonden lieten na afloop van het debat weten dat zij hun prikacties aanwezig "yn me over" op radio en tv waarschijnlijk tot volgende week donderdag Het dageiyks bestuur van de zullen opschorten. De Kamer zal volgende week verder NOS liet gisteren weten dat het AMSTERDAM (ANP) - Amster- dam is de laatste maanden minder aantrekkelijk geworden voor bui tenlandse drugsverslaafden. Daar door vallen er ook minder slachtof fers. Dit is de voorzichtige conclu sie van gemeente, politie en GG en GD naar aanleiding van het feit dat in het eerste maanden van dit jaar 'maar' acht druggebruikers in de hoofdstad zijn gestorven na een overdosis. In het eerste kwartaal van het vorig jaar vielen er 23 slachtoffers. De GG en GD zoekt de oorzaken van deze daling van het aantal drugsdoden onder andere in de strenge winter, waardoor minder toeristen naar Amsterdam kwa men. Een andere reden is volgens GG en GD-arts Van Brussel dat huisartsen niet langer het heroine- vervangende middel methadon mogen voorschrijven. Dat is uit sluitend voorbehouden aan de GG en GD die wat dit betreft een streng beleid voert. Ook dat maakt Amsterdam onaantrekkelijker, al dus Van Brussel gisteren tijdens een persconferentie. Ook de veranderde aanpak van de politie werpt vruchten af, stelt de Amsterdamse politie. De drugs handel wordt sinds vorig jaar be streden door middel van politie- eenheden die ter plaatse opereren. Politiewoordvoerder Wilting her innerde er aan dat de Amsterdam se politie de laatste tijd nogal wat heroïnelijnen heeft afgesneden. De aantrekkingskracht van de hoofd stad is daardoor ook verminderd. De schrik zit erin, meent hij. praten over de omroep-cao. Brinkman vroeg om opschorting van het debat nadat een kamer meerderheid van PvdA en WD te kennen had gegeven dat de om roep-cao alsnog moet worden goedgekeurd. De bewindsman had zijn goedkeuring er niet aan mogen onthouden, aldus deze partijen. Het CDA sloot zich daar in grote lijnen bij aan, maar wil dat de mi nister eerst gaat overleggen over het aanbod van de omroep om 12 miljoen gulden extra te bezuinigen en over een nieuw budgetterings systeem (waarbij vooraf wordt aan gegeven hoeveel de omroepen mo gen uitgeven). Brinkman heeft de omroep-cao niet goedgekeurd omdat zij te duur zou zijn. De WD sprak zich giste ren op principiële gronden voor goedkeuring van de cao uit. Vol gens de WD maakt de minister het omroeppersoneel feitelijk trendvolgers (die de arbeidsvoor- DEN HAAG (GPD) - De rege ringspartijen CDA en WD in de Tweede Kamer zullen tegen een motie van de PvdA stemmen waar in de benoeming van mr. P. van Dijke tot NOS-voorzitter wordt af gewezen. De regeringscoalitie steunt minister Brinkman (WVC). Volgende week donderdag wordt r deze motie gestemd. leen met Brinkman wil praten als hij toezegt de omroep-cao te zullen goedkeuren. De minister verklaar- waarden van de ambtenaren vol- de gisteravond echter voor de ra gen) als hij ingrijpt in hun cao en dio dat hij in principe bij zijn dat is onaanvaardbaar. standpunt blijft. NOS-commissaris ■p j a yyy-A.:- Henk Spaan zei gisteren dat "ik Jrva/A-moiie pas met hem zal praten als we een Het is nog de vraag of de WD brief ontvangen die voor de NOS een motie van de PvdA'er Buur- acceptabel is". Spaan verklaarde meyer (PvdA) zal steunen. Daarin dat in elk geval aan twee voor- wordt uitgesproken dat de cao zon- waarden moet worden vo daan: de der voorwaarden vooraf moet wor- F3? moet worden goedgekeurd en den goedgekeurd. Daarbü zou een he' 9ude systeem dat wordt ge- eventuele overschryding van de yolgd by het opstellen van begro- begroting in 1986 moeten worden tmeen moet worden gehandhaafd. gecorrigeerd. Het kabinet heeft berekend dat het toegestane budget door de nu tot standgekomen omroep-cao voor dit en volgfend jaar met 30 mil joen wordt overschreden. De werk gevers van de NOS en de omroep bonden daarentegen hebben bere kend dat het slechts om vijf mil joen gulden extra gaat die nodig omroeoZiiaoVOOr uitv°ering Van de DEN HAAG (GPD) - WD-frac- De omroepbonden constateer- aX'^vlfeï Z - zijn CDA-collega De Vries om de zogenaamde meerjarige echte mi nima een aanvullende uitkering te verstrekken. Nijpels is het eens met het pleidooi van De Vries, die vindt dat de mensen die al enkele jaren achtereen moeten leven van één minimuminkomen extra ge compenseerd moeten worden voor de gevolgen van de koude winter en de wat hogere (dan verwachte) langryker dan het voorzitterschap inflatie in 1985. De Vries bepleitte van de Omroepraad. „Dat blykt woensdagavond in Aalten deze wel uit het feit dat u de Omroe- aanvullende uitkering Ook WD wil extraatje voor 'echte minima' praad niet eens om advies Omroepnota heeft gevraagd", zei hy. Hij sprak in dit verband van een 'deerniswekkend slecht be leid'. Het CD A-kamerlid Beinema De PvdA'er Kosto noemde het voorspelde dat Van Dijke gisteren ergerlijk dat de minister send spoedig' het vertrouwen van bij de procedure voor de opvolging het NOS-bestuur zal weten te van NOS-voorzitter Jurgens geen rekening heeft gehouden met de herhaalde het standpunt de omroepen. Deze fractie dat Van den Heuvel onge schikt zou zijn geweest om aan de NOS in een proces van veranderin gen leiding te geven. Volgens Brinkman heeft hij bij de gecompliceerde zijn keuze voor een nieuwe NOS- de omroep nu hij voorzitter deskundigheid en onaf- buitenstaander voor deze hoge hankeüjkheid voorop gesteld. Pas daarna r hadden unaniem VARA-voorzitter Albert van den Heuvel als NOS- topman aanbevolen. Kosto zei te twijfelen aan het inzicht van de be windsman problemen functie heeft aangewezen. Volgens de PvdA'er is er door de gezindheid van de persoon benoeming van Van Dijke geen hebben gespeeld, sprake meer van een evenwichtige kosten voor bijna een half miljoen huishoudens worden geschat op 75 miljoen gulden. Nijpels merkte in de radioru briek 'Met het oog op morgen' op, dat afgelopen herfst bij de algeme ne beschouwingen al met het kabi net was afgesproken dat de meerja rige echte minima een extra ver goeding zouden kunnen krijgen. Zonder deze aanvullende uitkering zou de groep er dit jaar bijna 1 pro cent in koopkracht op achteruit gaan. De maatregel, die al wel met le den van het kabinet is besproken, is nog niet in de ministerraad aan de orde geweest. Premier Lubbers heeft zich tot nu toe op de vlakte r ogehouden. Minister De Koning (so- voor hem de"politieke zaken en werkgelegenheid) heeft het CDA laten weten geen nen. VVD-woordvoerder Dijkstal zijn OTTERLO (GPD) - Koningin Bea trix heeft gisteren in het nationale park De Hoge Veluwe het eerste exemplaar van het boek Het be waarde landschap in ontvangst ge nomen. Dit jubileumboek is ver schenen omdat het park dit jaar een halve eeuw bestaat. De commissaris van de koningin in Groningen, tevens voorzitter van de stichting Het Nationale Park De Hoge Veluwe, Vonhoff sprak een dankwoord uit aan het echtpaar Kröller-Mïiller, dat het park begin deze eeuw heeft ge sticht. „Er was moed voor nodig om dit tot stand te brengen", aldus Vonhoff. Jubileum park Hoge Veluwe In 1935 kwam het gebied in han den van de stichting en werd De Hoge Veluwe een nationaal park. Tegenwoordig trekt het park jaar lijks een half miljoen bezoekers. Behalve het boek is onder dezelf de titel een documentaire over de Hoge Veluwe vervaardigd, die aan staande zondag door de NOS wordt uitgezonden. De makers, John en Douwes Fernhout, heb ben er twee jaar aan gewerkt. Het jarige park kreeg van ver schillende instanties cadeaus, zo als een boek aan over het jachtslot St. Hubertus, een project met bo men en een kinderbos. Voor elk kind dat 26 april is geboren, wordt op een twee hectare groot terrein een 2,5 jaar oude eik geplant. De ouders van de kinderen kunnen zich in het bezoekerscentrum van De Hoge Veluwe melden en krij gen een speciale oorkonde. De Ho ge Veluwe zelf doet ook wat terug: zaterdag 11 mei wordt er open huis gehouden en is het park gratis toe gankelijk. (foto ANP) Aftredend NOS-voorzitter Jur- extra uitkering te hebben. DEN HAAG (GPD/ANP) - Het overwegende bezwaren tegen deze ideaal van een onafhankelijk_Re- partij politieke verdeling van de be- gens zei in een reactie op het langrijkste bestuurlijke functies spoeddebat dat de minister 'con- binnen de media. Minister Brink vindt echter dat met CDA'er (Van Dijke) als NOS-voor- troleerbare onwaarheden' heeft ge zegd. Er is volgens hem wel dege lijk naar een kandidaat van CDA zitter, een WD'er (Geurtsen) als huize gezocht. Ook meent Jurgens regeringscommissaris r de c dat er aanvankelijk wél roep en een PvdA'er (Roethof) als gegadigde is gezocht die voorzitter van de Omroepraad die norm juist wél is voldaan. Volgens Kosto is het voorzitter- gevonden, schap van de NOS echter veel be- paus' gekozen. reorganisatie van de NOS ten blijven. Toen deze niet werd 'tussen- SCHIERMONNIKOOG (GPD) - Onder de bewoners van Schier monnikoog is grote verontwaardiging ontstaan over een boek waarin het standbeeld 'De Monnik' op het eiland in verband wordt gebracht met de beruchte SS. Volgens de auteur van het boek, Wilco Berg mans, moet het standbeeld worden gesloopt, omdat een van het ei land afkomstige SS'er hiervoor model heeft gestaan. Bovendien zou de monnik een soort Hitler-groet brengen, want zijn linkerhand wijst omhoog. In zijn boek 'Schiermonnikoog, oogappel van Hitier' wijst Berg mans er op dat het beeld is gemaakt door de Schiermonnikoogse kunstenaar Martin van Waming, die in de oorlog 'fout' zou zijn ge weest. Bergmans, die vier jaar geleden het eiland verliet, beschrijft in zijn boek met name het gedrag van eilandbewoners die NSB'er, SS'er of SD'er waren. Voorzitter Bazuin van de plaatselijke VW noemde het boek 'vuilspuiterij' en 'onwaardig'. dichterbij gekomen door het verzet in Indonesië tegen het regime van president Soeharto. Dat verklaarde RMS-president ir. Manusama gis teren op een massabijeenkomst in de Haagse Houtrusthallen ter gele genheid van de 35ste verjaardag de Republiek Zuid-Molukken. Zuidmolukse demonstranten trekken over het Binnenhof met teksten die voor zichzelf spreken. (foto Anefo) De Molukse leider kondigde aan, dat de RMS dat verzet zal gaan steunen. Er is volgens hem contact gelegd met de Organisatie Papoea Merdeka (OPM) en het Bevrij dingsfront van Atjeh, twee dissi dente bewegingen die streven naar een onafhankelijke staat in Irian Jaja (het vroegere Nederlands Nieuw-Guinea) en op Atjeh, op het noordelijke puntje van Sumatra. Enkele duizenden Molukkers na men deel aan de herdenkings plechtigheid. De 75-jarige Molukse leider riep „alle andere volken in de Indonesische archipel op om het Javaanse juk van zich af te schudden". Hij zei verder dat de leiders van de OPM en van het Bevrijdings front van Atjeh het verzet in Indo nesië tegen het Soeharto-regime „op alle mogelijke manieren" zul len steunen. „De strijd zal in Indo nesië wordën gevochten. Wij pak ken de vijand aan op eigen grond", zei hij. Volgens ir. Manusama leeft het politieke ideaal van een onafhan kelijke Zuidmolukse republiek nog altijd onder zijn volk. „Er is zelfs een opleving van dit ideaal, vooral onder de jonge Molukse academici", meende hij. Na de bijeenkomst trokken zo'n 1.500 Zuidmolukkers langs de In donesische ambassade, die zwaar werd bewaakt. Daar kwam het tot een demonstratie en lichte ongere geldheden, toen volgens de politie jongelui over geparkeerde auto's begonnen te lopen en stenen be gonnen te gooien. Een zeventienja rige Molukse jongen werd aange houden omdat hij een steen door een ruit van de ambassade zou hebben gegooid. Hij werd 's avonds weer vrijgelaten. INCEST (ANP) - Officier van justi tie mr M.H. Severein heeft gisteren voor de rechtbank in Groningen een gevangenisstraf van vijf maan den geëist tegen een 48-jarige man uit Zevenhuizen, die vorig jaar heeft bekend dat hij ruim twee jaar lang incest pleegde met zijn stief dochter. Dat begon toen het meisje elf jaar was. De politie is ook tevreden over de sluiting van de heroïneboten en andere zogenoemde gedoogruim- ten in het centrum van Amster dam. De politie heeft niets tegen gedoogruimten, aldus Wilting, maar niet in het centrum. In Amsterdam is op dit moment slechts een gedoogruimte in ge bruik. Dat is de drugskeet in de Bijlmermeer. Die ruimte hebben wij goed onder controle, aldus Wil ting. Wilting noemde tenslotte als re den voor de verminderde belang stelling van drugsgebruikers voor Amsterdam dat men op de Zeedijk nogal eens voor de gek wordt ge houden. De heroïne wordt vaak met stophoest versneden aangebo den. Nederlander dood in Frankrijk MONTPELLIER (AP) - Op een camping in Agde aan de Franse zuidkust is woensdag het lijk ge vonden van de 60-jarige Nederlan der Leendert Zeilstra, een che misch ingenieur in ruste. Hij werd met de handen op de rug gebonden aangetroffen op korte afstand van zijn caravan. De caravan verkeerde in staat van wanorde en was ken nelijk grondig doorzocht. De campinghouder en de nog luttele kampeerders verklaarden niets te hebben gemerkt. Zeilstra placht ieder jaar enkele maanden op de camping door te brengen en was als 'Leonard' een bekende ver schijning in de buurt. Hij kwam vaak in de plaatselijke cafe's en or ganiseerde regelmatig excursies in de omgeving voor andere buiten landse campinggasten. Tamil wordt uitgewezen AMSTERDAM/ASSEN (ANP) - De Tamil die woensdag via een kort geding zijn uitzetting naar West-Duitsland probeerde te voor komen, kan worden uitgewezen. Dit heeft de vice-president van de Amsterdamse rechtbank gisteren bepaald. Volgens de rechter is de man geen vluchteling en blijkt uit de verklaring van de Tamil zelf dat hij eerder om de werkloosheid dan vanwege vervolging door de over heid of de Singalezen Sri Lanka heeft verlaten. De man werd zaterdag in Am sterdam aangehouden, nadat hij il legaal via West-Duitsland Neder land was binnengekomen. Naar zijn zeggen was hij op Sri Lanka lid van de bevrijdingsorganisatie de Tamil Tigers en was hij daar na een bomaanslag gearresteerd. Na een korte detentie ging hij naar Colom bo waar het volgens hem politiek rustig is. Omdat hij daar geen werk kon vinden besloot hij Sri Lanka te verlaten. Op het moment is er op Sri Lan ka een Nederlandse overheidsdele gatie om de situatie daar te bezien. Belangrijk daarbij is te bekijken of elders op Sri Lanka een vluchtal- ternatief is voor de Tamils. Het gemeentebestuur van Assen heeft grote moeite met de manier waarop het ministerie van WVC honderd Tamils in de Drentse hoofdstad wil onderbrengen. Bur gemeester Masman heeft gisteren een gesprek gehad met enkele ambtenaren van WVC, die de komst van de Tamils kwamen toe lichten. Masman zal de bezwaren van zijn gemeente schriftelijk aan het ministerie kenbaar maken en wil bovendien een gesprek hebben met minister Brinkman over de kwestie. De bezwaren van de burgemees ter richten zich in het algemeen op het feit dat een groep van honderd mannen zonder werk en met wei nig geld in één gebouw worden on dergebracht. „Dat roept ongetwij feld spanningen op waardoor wij ook veel liever een gespreide op vang zouden hebben", aldus de burgemeester. Tweede bezwaar is de keuze van het gebouw „Rozen burg" dat voor het onderbrengen van de Tamils van een particulier door WVC is gehuurd. De villa ligt op nog geen vijfhónderd meter af stand van het Open Jongeren Cen trum in Assen. ADVERTENTIE DEN HAAG (ANP) - Bij de open bare bibliotheken zijn vorig jaar ongeveer 170 werknemers ontsla gen, terwijl door natuurlijk verloop naar schatting 330 mensen verdwe nen die zo'n 190 volledige banen vervulden. Dit gevolg van de vorig jaar opgelegde bezuinigingen valt nog mee doordat veel gemeenten en provincies nog wat konden bij springen om de ergste of in ge gevallen de hele nood te leni gen. Een ernstige situatie wordt verwacht als in 1987 een soort over gangsregeling afloopt. Een en ander blijkt uit een on derzoek van het Nederlands Bi bliotheek en Lektuur Centrum (NBLC) onder de helft van de openbare bibliotheken. De Tweede Kamer had een half jaar geleden gevraagd naar de effecten van de bezuinigingen. Het NBLC heeft nu minister Brinkman (WVC) daar over gerapporteerd. De subsidie werd in 1984 met vijftig miljoen gulden verminderd, dat is twintig procent van het hele subsidiebedrag. Is de schade tot nu toe minder erg dan verwacht, per instelling zijn er grote verschillen. Driekwart van de bibliotheken kreeg extra steun van de plaatselij ke of provinciale overheid, wat mo- gelijk was door de zogenoemde i- wachtgeldregeling. Om gedwongen ontslagen te voorkomen verminderden de openbare bibliotheken hun uitga ven voor boeken en tijdschriften. Ook werd geprobeerd meer inkom sten te krijgen via gebruikers. Ver der werden wel meer vrijwilligers ingeschakeld, maar dat verliep niet altijd zonder problemen. Bij twee van elke vijf bibliotheken werd het aantal openingsuren verminderd. Ook werden filialen of afdelingen gesloten. AMSTERDAM (GPD) - Buurtbe woners en welzijnswerkers die iets willen doen tegen het racistische klimaat in hun wijk maar niet goed weten hoe ze dat moeten aanpak ken, kunnen in het vervolg terecht bij de Anne Frank Stichting. Deze tegen racisme en fascisme strijden de organisatie heeft een aparte af deling in het leven geroepen om te helpen bij de bestrijding van alle- De afdeling buurtwerk, bemand met vijf medewerkers, is het ant woord van de stichting op de vele vragen van buurthuizen, opbouw werkers en lokale verenigingen om steun bij projecten over racisme en discriminatie. De stichting had daarvoor tot nu toe weinig moge lijkheden. Bovendien is het be schikbare hulpmateriaal voorna melijk toegespitst op scholen. De Anne Frank Stichting kwam bovendien tijd tekort om zich met het buurtwerk bezig te houden. De strijd tegen de onstuimig groeien de Centrumpartij eiste alle aan dacht op. Nu de voormalige partij van Janmaat aan interne ruzies zo goed als ten onder is gegaan, komt er meer ruimte om mensen te hel pen die in hun buurt willen optre den tegen bijvoorbeeld het beklad den van muren met leuzen als 'Tur ken rot op' of 'Joden dood'. Jan-Erik Dubbelman van de An ne Frank Stichting zegt dat de nieuwe afdeling niet de pretentie heeft om alle vragen op buurtni- veau op te lossen. Ook voelt de stichting er niet voor om een eigen campagne op te zetten. Als begin heeft de afdeling deze week alle buurthuizen de brochure 'In deze buurt geen racisme' gestuurd. Het boekje geeft een aantal algemene suggesties voor activiteiten en een overzicht van verkrijgbare films, tentoonstellingen en andere docu mentatie. Tegelijkertijd werden de buurt- werkers gevraagd om nauwkeurig op te schrijven welke activiteiten tegen discriminatie zij hebben georganiseerd. Daarbij wil de An ne Frank Stichting graag weten waarom het initiatief wel of niet als geslaagd moet worden beschouwd. Dubbelman: „We weten niet wat er zo al gebeurt. Daarom hopen we dat veel reacties komen, zodat we tot een uitwisseling van ideeën kunnen komen. Zo kunnen buurt huizen of lokale clubs die niet pre cies weten wat ze moeten doen te gen racisme kennis nemen van er varingen elders". Hij legt uit: „Er zijn bijvoorbeeld legio voetbalclubs met Marok kaanse en Turkse spelers. Sommi ge verenigingen slagen er in de barrières tussen hen en de Neder landse spelers te slechten. Ande ren niet. Die kunnen wij misschien op het goede spoor zetten door ge bruik te maken van ervaringen el ders". Dubbelman vertelt dat diverse buurtwerkers een beetje terug schrikken voor anti-racismeprojec- ten. Ze zijn bang voor averechtse reacties of voor verwijten dat ze te veel aandacht hebben voor de bui tenlanders. Voor dat soort gevallen moeten dan 'onorthodoxe oplos singen' worden bedacht, aldus Dubbelman. Opnieuw een voorbeeld: „In Am sterdam organiseerde men daarom een busreisje voor huisvrouwen om eens een dagje uit de sleur te breken. Buitenlandse vrouwen werden persoonlijk benaderd mee te gaan. Het gevolg was een ge mengd gezelschaD van Nederland se en buitenlandse vrouwen. Het werd zo een onverwachte leuke dag, waaruit goede onderlinge con tacten ontstonden. Het was waar schijnlijk een minder geslaagde dag geweest als het onder 'anti-dis- criminatie'-project was gebracht". Jan-Erik Dubbelman laat weten dat voor projecten niet alleen moet worden gedacht aan oude wijken met veel buitenlanders. „In de ou de wijken wonen niet per definitie veel racisten. Vaak zijn de mensen daar trouwens al aan de buitenlan ders gewend geraakt. In nieuwe wijken zonder buitenlanders is het racistisch klimaat niet zelden veel ernstiger". Hij gelooft dat de racistische of discriminerende opmerkingen zich meestal niet richten tot beken den uit de minderheidsgroeperin gen. „Het gaat meestal om de ano nieme buitenlanders. Dan krijg je de verhalen van: de buurt gaat achteruit en vroeger was het alle maal gezelliger. Daarvan krijgen dan de buitenlanders de schuld, terwijl de achtergronden van die klachten dikwijls niets met hen te maken hebben". DALING HYPOTHEEKRENTE De rente van de RPS Hypotheken is gedaald en is nu vanaf: Rente 2 jaar vast: 7,6(7,98%) Rente 5 jaar vast: 8,1% (8,52%) Rente 7 jaar vast: 8,3% (8.74%) De rentes gelden vopr hypothekerf met gemeente garantie en maandbetaling (tussen haakjes staan de effectieve rentes vermeld) Wilt u meerweten over de RPS Hypotheken? Bel 020-5918011 of haal de fol ders op het postkantoor. 0 postgiro m, rijkspostspaarbank

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 5