Onbegonnen Werk Kuijers: geen 'boycot' woningdelersregeling Het delen van een deur aan de Costa Restauratie van hofje: haastige spoed wel goed Stedelijk Gymnasium: extra lokalen nodig VRIJDAG 26 APRIL 1985 Leidse kroniek door Ruud Paauw en John Kroon Mijlpaal De vaart der tijden gaat ook tan de WD-Leiden niet voorbij. Die conclusie mag je wel trekken uit het artikel dat voorzitter Flo- rien van Wijk heeft geschreven in het laatste nummer van Leidsch Liberaal Bulletin. Zij zegt daar in: "Vermeldenswaard is zeker het feit dat we als afdeling beslo ten hebben dat de kandidaatstel lingsvergadering voor de ge meenteraadsverkiezingen ook bijgewoond mag worden door de kandidaten zelf. Een mijlpaal in de historie van de afdeling. (Hoe veel jaar is het geleden dat zelfs familieleden tot in de zoveelste graad dergelijke vergaderingen niet bij mochten wonen? Voor mij betekent deze lijn dat wij een ech te, democratische, open partij aan het worden zijn)". Het is maar wat je een mijl paal noemt. Maar het mooiste staat toch in de laatste zin. Ze zijn een demo cratische, open partij aan he t worden. Zelfs de grootste poli tieke vijanden van de VVD zou den enige schroom hebben om het zo hard te zeggen, maar Florien komt er open en bloot voor uit. Misschien kan ze in een volgend nummer eens uitleggen wanneer dat proces bij haar partij (die tenslotte al zo'n veertig jaar Vrij heid en Democratie in haar ba nier voertzijn voltooiing gaat naderen. Langerak Datzelfde Leidsch Liberaal Bulletin bevat een interview met de "vice-nestor van de Leidse ge meenteraad", Niek Langerak. Hij neemt een wat bijzondere po sitie in de WD-fractie in. Zelf gaf hij daar ook menigmaal blijk en beroemd gebleven is zijn uitspraak van vier jaar geleden dat hij zich "de enige arbeider en de enige echte Leidenaar" in de fractie beschouwde. "Ik behoor niet tot de kansrij ken voor wie de VVD zegt op te komen", grapte hij eens. Met zo'n man moet toch een fleurig interview te maken zijn, denk je dan, maar al na één pa gina neemt de slaap bezit van de lezer, want saai- en dorheid zijn troef in het gesprek. Aan het slot vragen de twee in terviewers of Langerak nog een periode in de raad wil meema- ken. Hij blijkt dat best te willen. "Veel van de lol hangt echter af van de samenstelling van de fractie. Tot op heden heb ik daar over niets te klagen gehad en ik verwacht dat het in de toekomst ook wel goed zal zijn, maar je weet het nooit". Lief opgemerkt. De WD-frac tie komt er als harmonieus uit te voorschijn. Een nette familie waarin geen kwaad woord valt. Maar is het ook waar? Bij de kandidaatstelling van vier jaar terug poogde de partij top Langerak eenvoudig te lozen door hem op een onverkiesbare vijftiende plaats te zetten. Zijn optreden sluit nu eenmaal niet aan bij de liberale tradities, om het heel mild te omschrijven, en bij zijn betogen in de raad kneep fractie-voorzitter Kuijers vaak de tenen bij elkaar. Officieel heette het dat Lange rak als 49-jarige "te oud" werd geacht. Hij betitelde dat op 12 fe bruari 1982 zelf als een rots- moes". Hij spoog bij die gelegen heid aan alle kanten vuur. Om dat hij wat conflicten met deze en gene had gehad, wilden ze hem nu terugpakken, zo meende hij. Verder probeerde Kuijers "alleen maar Minerva-ballen naar bin nen te halen. Het zijn allemaal doctorandussen bovenaan de lijst en een student als De Vries buiten beschouwing gelaten zijn het allemaal Merenwijk-bewo- ners". De ledenvergadering zette Langerak toch op een verkiesba re plaats en zo kon hij in de raad terugkeren. "Nooit iets te klagen gehad over de samenstelling van de fxactie" zegt hij nu doodleuk. De kat maakt hij dat nog niet wijs, maar zijn interviewers kennelijk wel. Studentenleven In het blad 'Mare' van 18 april staat een prachtig sfeervol arti kel over een stukje studentenle ven anno nu. "Het Rapenburg is niet voor iedereen weggelegd", zo begint het stuk. Niet iedereen kan vanuit zijn drie-bij-vier uitzien op de brug bij Barrera, die apen rots, waar de zon al weer aan kracht wint, maar de capuccino toch nog snel afkoelt...zo'n huis hier lopen te ver uiteen voor in tensieve contacten. Daardoor is het hier waanzinnig saai. Alleen in mei valt er wel 'ns wat te bele ven, dan schalt de balts door de gang, laten de jongens hun borst zwellen door hun adem in te hou den en kruipen de meisjes onder danig in elkaar. Dat is mei. En juni is de maand van het verlan gen, het verlangen naar het bui tenland, waar niemand geld voor heeft, maar iedereen gaat toch. Dan krijgen we hier kaar ten met te weinig postzegels erop en teksten als: het kasteel is mooi en de bessenjenever lekker. Wat een droefenis". Alleen het ingewikkelde waardoor een viertal bejaarden onlangs in verzorgingstehuis Rijn en Vliet plotseling ziek is ge worden. De ziekteverschijnselen leken op para tyfus, maar dat is het waarschijnlijk niet. Directeur Van Oosten van Rijn en Vliet verwijt de GG en GD veel te laat in actie te zijn gekomen en bovendien ontoereikende instruc ties te hebben gegeven. De GG en GD-arts Van Loenen spreekt dat tegen. Hij is van me ning dat de GG en GD zelfs snel ler in actie is gekomen dan vol gens de richtlijnen noodzakelijk was. Maar die richtlijnen, inge gaan op 1 januari, zijn kennelijk nog niet bekend bij het tehuis en de huisartsen, zo veronderstelt hij. Dat wordt dan wel eens tijd. En wiens taak is het om daarvoor te zorgen? Los daarvan: het zal wel alle maal juist zijn wat Van Loenen zegt, maar het klinkt zo ver draaide formeel en computerach tig. Zo van: ze kunnen daar wel ongerust zijn, maar wij hebben met zo'n zware voordeur...waar het prikbord schuil gaat achter de uitnodigingen voor in- en uit- dronkborrels, huiskoffie, tuin feesten, midzomernachtwakes. Zo hartverwarmend kan het niet overal zijn. Niet iedereen kan op stand wonen in panden waar 'gezelligheid' en 'met elkaar1 dé sleutelwoorden zijn". Als afschrikwekkende tegen hanger wordt 'Klikspaanweg 18' opgevoerd, een vreselijk saai huis". "De bewoners bemoeien zich nauwelijks met elkaar. Men treft elkaar alleen in de gemeen schappelijke ruimte waar een kleuren-tv staat. "Tegenwoordig zit de fusie vol wanneer Dynasty, the A-team of de zoveelste collage video-clips wordt uitgezonden". Verder gebeurt hier helemaal niets, zo zegt student Jeroen. Men deelt er de voordeur, dat is alles. "De karakters van schoonmaaksysteem werkt er perfect. Het is toch wat. Ooit stond Klikspaanweg 18 bekend als Costa Balcona, maar dat was "iii de tijd dat het nog een ballenhuis was en dus nog ge zellig. Sinds de ondergang van het hospiteersysteem is die homo gene gemeenschap verwaterd". De studenten daar willen nu nog maar een ding: zo snel mogelijk het 'betondorp' verlaten. Als Klikspaan nog leefde (dit jaar kan zijn honderdste sterf dag worden herdacht), zou bo venstaand relaas hem ongetwij feld hebben geinspireerd tot een een geheel nieuw hoofdstuk in zijn fameuze werk 'Studententy pes': de holle kleurenbuis-kijker. Richtlijnen Het blijft nog even een mysterie onze prachtige, gloednieuwe richtlijnen en daar gaat het om. Richtlijnen, reglementen, voor schriften en handleidingen zijn natuurlijk uiterst nuttig, maar ze zijn niet alleen zaligmakend. Misschien kan dat ook nog eens in een verordening worden opge- Taal Krakers hebben zich vorige week meester gemaakt van een pand in de Janvossensteeg en zijn er na enige tijd door de poli tie uitgehaald omdat het pand wel degelijk zou zijn bewoond. Over de manier waarop dat ge beurde, zijn de krakers buitenge woon verbolgen, maar dat kan ons allerminst verbazen, want als de politie optreedt, zijn zij per definitie ontstemd. Het gebeurt altijd op "schandelijke wijze". Ooit krakers meegemaakt die i ook al de lantaarnpalen (in de Korevaarstraat) de kop hangen? Hoe zou zo'n knik er bovenaan eigenlijk inkomen? Metaal- •eheid? Zure regen? hun instemming betuigden met politie-ingrijpen? Nadat ze naar het bureau wa ren gevoerd en vervolgens weer losgelaten, hebben de krakers het pand wederom in bezit genomen. Vervolgens hebben zij deze ver klaring uitgegeven: "Wij houden het pand liezet, tot er een rechterlijke uitspraak is over de ontruiming en onze eisen ingewilligd zijn. Dit soort optre den wordt niet meer geduld en drijft ons tot verdere acties. Een dialoog met een partij die op zo'n met ons omgaat, lijkt (foto Dirk Ketting) nogal zinloos, en van de kant van de politie huichelachtig". Dat krakers alles doen om zich te handhaven, is begrijpelijk. Zo gaat het nu eenmaal. Maar het tódltje dat ze hanteren. Let wel, het gaat hier om krakers van 16, 16, 18 en 22 jaar. En dan roepen dat "dit soort optreden niet meer wordt geduld" en dat "een dia loog nogal zinloos lijkt". Zestien, achttien jaar zijn en dan zulke middelbare-leeftijd volzinnen. Dat krijg je er nou van als je nooit een beetje levendig jongens boek hebt gelezen. WD: schatting van huizen moet openbaar LEIDEN De WD wil dat de ge meente openbaar maakt hoe hoog zij de waarde van de huizen in Lei den heeft geschat. Deze gegevens kunnen van belang zijn voor bur gers die in beroep gaan tegen de hoogte van de onroerend-goedbe- lasting die zij moeten betalen. Deze belasting wordt in Leiden berekend naar de waarde van de huizen. Aangezien die waarde nooit helemaal exact is vast te stel len, schat de gemeente hoeveel een pand opgebracht zou hebben als het zou zijn verkocht. Door de ge schatte waarden van alle huizen in Leiden openbaar te maken, kun nen burgers vergelijken. Op die manier krijgen ze er enig idee van of de waarde van hun huis door de gemeente te hoog of te laag i geslagen. De gemeente Leiden beschouwt deze gegevens nu nog als vertrou welijk. Zij zou dit volgens de wet zelfs verplicht zijn om de privacy van de burgers te beschermen. De WD beroept zich echter op twee wetsartikelen waarin staat dat de gemeenteraad burgemeester en wethouders van deze plicht kan ontslaan. Om het belang van de be lastingplichtige te dienen die be zwaar maakt tegen zijn aanslag, stelt de WD-fractie voor dit ook inderdaad te doen. BASISONDERWIJS - In het ver haal over het Leidse basisonder wijs 'Doodgeboren kind of uitvin ding van de eeuw', dat dinsdag in deze krant stond, komt een passa ge voor die mogelijk verwarring kan veroorzaken. Onder het kopje 'benoemingen' kwam de volgende zinsnede voor: "Het katholiek onderwijs heeft al helemaal geen vrouwen die op 1 augustus de basisscholen leiding zullen geven". Bedoeld is dat geen enkele huidige hoofdleidster voor een dergelijke functie in aanmer king wenste te komen. Dat wil niet zeggen dat het katholiek basison derwijs geen vrouwelijke directeu ren van basisscholen heeft. Die zijn er wel: de Petrusschool en de H. Hartschool hebben een vrouw als directeur. Benoeming van hoogleraren LEIDEN - Ondanks de bezuinigin gen die de universiteiten treffen, zijn er toch weer drie hoogleraren benoemd aan de Leidse universi teit. De eerste is dr. A.V.G. Brusch- ke (50). Hij wordt hoogleraar in de inwendige geneeskunde met als bijzonder opdracht cardiologie. De tweede is dr. J J. Ras (59) die is benoemd tot gewoon hoogleraar in de Javaanse taal- en letterkunde. Hij werkte al vanaf 1965 aan de Leidse universiteit. De derde man in de rij is: dr. W.J. Boot. Deze 37-jarige wordt hoogle raar in de Japanse en Koreaanse ta len en culturen. Boot promoveerde twee jaar geleden tot doctor in de letteren. Hij neemt sinds 1983 ook de onderwijstaak van de hoogle raar van de vakgroep Talen en cul turen van Japan en Korea waar. Van Brouchovenhof mag er weer zijn LEIDEN - Jacob van Brouchoven kan tevreden zijn. Het hofje dat hij en zijn zuster Anna in 1640 stichtte is anno 1985 weer als nieuw. Nog slechts een kwastje verf over de monumentale gevel aan de Papen gracht en het karwei is geklaard. Het Van Brouchovenhof is weer een juweel van een hof dat gezien mag worden. door Jan Rijsdam De Stichting tot Exploitatie van Bejaardencentra Leiden, in wier. opdracht het hofje is gerestau reerd, heeft ook alle reden tot te vredenheid. De stichting heeft met dit restauratieproject namelijk een huzarenstuKje geleverd: het res tauratieplan en de uitvoering, ge woonlijk een klus van jaren, is in een recordtijd gerealiseerd. Dat kwam zo: in juni 1983 kreeg de voorzitter van de stichting, Ch. van der Weijden, tijdens een be zoek aan het ministerie van volks huisvesting in Den Haag te horen dat de subsidieregeling voor res tauraties gewijzigd zou worden. Die wijziging zou tot gevolg heb ben dat de huren van de hofjeswo ningen, na restauratie, niet 400 gul den maar 600 gulden per maand zouden gaan bedragen. Dat zouden bewoners van het Brouchovenhof nooit kunnen betalen, wist de stichting. Met andere woorden: Van der Weijden kon de restauratie van het Brouchovenhof wel op zijn buik schrijven. "Tenzij", aldus de rijksambtenaar, "tenzij de stich ting kans ziet binnen twee weken een kant en klaar restauratieplan op tafel te leggen". Dat was niet tegen dovemanso ren gezegd. Diezelfde middag liep Van der Weijden met architect Bob van Beek door het Brouchovenhof om de zaak op te nemen, de nood zakelijke procedures werden in een sneltreinvaart doorlopen, al het andere werk aan de kant ge schoven en het onmogelijke werd mogelijk: twe weken later, op de afgesproken dag, werd een com pleet restauratieplan bij de rijks ambtenaar gedeponeerd. In januari 1984 werd daadwerke lijk, dat wil zeggen: met hamer en beitel, een begin gemaakt met het restauratiekarwei. De voorberei ding van de opknapbeurt heeft dan, inclusief de ontruiming, slechts zes maanden geduurd. En zo snel was het nog niet eerder toe gegaan bij de hofjesrestauraties in Leiden. Ruim een jaar later is de restau ratie van het Brouchovenhof op een oor na gevild. En, ondanks alle kunst- en vliegwerk rond de plan nenmakerij, is de opknapbeurt zelf vrijwel probleemloos verlopen. Ook de huren van de hofjeswonin- gen zijn alleszins een meevaller: gemiddels zo'n 350 gulden per maand. Met de haastige spoed zat het deze keer dus wel goed. Het Brouchovenhof bestaat na restauratie uit vijftien woningen. Oorspronkelijk waren het er zes tien. Omdat er nu één huisje min der is,kon één van de andere hof jeswoningen worden vergroot en werd het bovendien mogelijk een vrije opgang te maken naar de re gentenkamer die, door de Stich ting tot Exploitatie van Bejaarden centra Leiden (Rijn en Vliet, De Parelvissers en Robijnzicht), zal worden gebruik als vergaderruim te. Wethouder volgt beleid grote gemeenten LEIDEN - Wethouder Kuijers (maatschappelijke aangelegenhe den, volksgezondheid en cultuur) is niet van plan van te voren te ver- klaren.dat de Leidse gemeentelijke sociale dienst geen medewerking zal verlenen aan de woningdelers regeling. Dat zei hij gisteravond in antwoord op eisen van onder meer het Verenigd Aktie Overleg Laag ste Inkomens, Comité Vrouwen in de Bijstand en de jongerenbewe ging. Wèl zal hij druk uitoefenen op 'Den Haag' om de regeling geen doorgang te laten vinden. Daartoe zal hij bij zijn eigen partij, de WD. •aandringen. De desbetreffende raadscommis sie stemde gisteravond in met de adhesiebetuiging door het Leidse college van B en W met de brief van de vier grote gemeenten - Am sterdam, Den Haag, Rotterdam en Utrecht - aan staatssecretaris De Graaf (sociale zaken). In die brief zeggen de colleges van die ge meenten de bezwaren die ook van ambtelijke kant tegen de regeling zijn geuit, te delen. De brief pleit voor het niet laten doorgaan van de woningdelersmaatregelen, omdat een uitvoering ervan te veel ingrij pende neveneffecten heeft. Maar onverkort blijft, aldus de brief, voor de colleges gelden dat wetten in Nederland, als ze zijn vastge steld, moeten Worden uitgevoerd. Kuijers schaarde zich met zijn wei gering om al van te voren te verkla ren geen medewerking aan de uit voering van de regeling te doen verlenen dus achter het standpunt van de vier grote gemeenten. Het raadslid Middendorp (PSP) vond dat niet ver genoeg gaan: "Er zijn grenzen. Als gemeente moetje je afvragen of je dat onder je ver antwoording moet nemen. Ik vind dat uitvoering van de wet moet worden afgewezen. Wellicht is het mogelijk met meer gemeenten te gaan weigeren om die wet uit te Ook Vergeer (SP) vond dat het best mogelijk was de uitvoering van de wet te frustreren. Biegstra- ten (CDA) steunt de adhesiebetui ging aan de vier grote gemeenten en zei zich binnen zijn partij sterk te zullen maken voor het niet door gaan per 1 juni van de regeling. Fallaux (PvdA) vond maar één plek goed voor de regeling: de prullenbak. In een volgende vergadering van de raadscommissie zal de woning delersregeling opnieuw ter tafel komen. Want mocht zij toch door gaan, dan komt de GSD inderdaad voor grote problemen te staan, al dus Kuiers. Hij wees in dit ver band op een brief van medewer kers van de GSD aan hun directie en aan het college, waarin zij hun verontrusting uitspreken over de regeling. Uiteraard zijn de hofjeswonin gen voorzien van alle hedendaagse gemakken, zoals een douche en een centrale verwarming. De mo numentale gevel aan de Papen gracht is, op een verfje na, in ere hersteld. En ook de binnenplaats, met de vertrouwde pomp, ziet er weer kraakhelder uit. De rayonar chitect van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg, M. van Hemert, heeft vanmiddag de aanzet gege ven tot.de laatste restauratiehande ling: het schilderen van de straat gevel. Zoals gezegd: de stichters van het hofje. Jacob van Brouchoven en zijn zuster Anna, hoeven zich niet om te draaien in hun graf. Of het zou moeten zijn omdat de hof jeswoningen thans zonder onder scheid des persoons aan Leidse woningzoekenden worden toege wezen. Dat was wel even anders toen de Van Brouchovens in 1640 de scepter zwaaide. De toenmalige bewoners van het hof moesten na melijk lieden zijn van onbesproken gedrag en zich zeker niet te buiten gaan aan dronkenschap of een on tuchtig leven. De bewoners moes ten bovendien hetzelfde geloof zijn toegedaan als de stichters van het hof. De Stichting tot Exploitatie van Bejaardencentra heeft al met al de restauratie van drie hofjes op haar naam staan. Behalve het Van Brouchovenhof zijn dat het Sint Janshof en het Stevenshof, beide aan de Haarlemmerstraat. Het Van der Speckhof, aan het Pieterskerk hof, is het volgende hofje in de rij dat gerestaureerd zal worden. Als alles goed gaat zullen de acht wo ninkjes van dit hofje in de loop van volgend jaar in de steigers staan. Brandstichting: voorwaardelij ke celstraf geëist DEN HAAG/LEIDEN - Tegen een Leidenaar is gisteren voor de Haagse rechtbank een voorwaar delijke gevangenisstraf geëist van vier maanden met een proeftijd van twee jaar. De jongeman pro beerde vorig jaar een woning in brand te steken aan de Hansen straat in Leiden. In dat huis woon de zijn voormalige vriendin. De officier van justitie eiste een voorwaardelijke straf omdat hij meent dat de Leidenaar in de toe komst niet meer over de schreef zal gaan. Ook de raadsman van de ver dachte liet duidelijk blijken dat zijn cliënt vast van plan is in de toe komst op het rechte pad te blijven. De Leidenaar heeft trouwens alle schade vergoed die hij heeft aange richt. De rechtbank doet over twee we ken uitspraak. LEIDEN - Door een groeiend aantal leerlingen heeft het Stedelijk Gym nasium de komende jaren een uitbreiding met zes lokalen nodig. Nu heeft het Gymnasium de beschikking over 18 lokalen in zijn eigen ge bouw, acht lokalen in de Du Rieuschool en twee noodlokalen op eigen terrein. Deze situatie is voor de WD-raadsleden Elzenga en Van der Nat aanlei ding om het college van B en W schriftelijk te vragen op korte termijn beide noodlokalen te verbouwen tot één lokaal dat aan alle eisen voldoet. "Er vanuitgaande dat beide noodlokalen worden verbouwd is er in het komend schooljaar reeds een tekort van één lokaal. Hier komt nog bij dat de huisvestingsituatie in de Du Rieustraat verre van ideaal is. Met name het ontbreken van nevenruimten naast de klaslokalen staat een goed functioneren van het onderwijs in de weg". De aula van de Du Rieuschool wordt nu gebruikt door buurthuis 'Cor- nelis Joppensz'. Hoewel volgens het nog geldende sociaal-cultureel plan de burgemeester- professoren- en Rijndijkwijk vallen onder het werkge bied van clubhuis 'Matilo', is buurthuis 'Cornelis Joppensz' in feite het enige buurthuis dat activiteiten in deze wijken ontplooit, stellen Van der Nat en Elzenga vast. "Mocht u overwegen ook de aula in gebruik te geven aan het Stedelijk Gymnasium, ziet u dan mogelijkheden voor geschikte alternatieve ruimte voor buurthuis 'Cornelis Joppensz'?", vragen zij het college. Ook leggen zij burgemeester en wethouders de vraag voor hoe zij de verdere groei van het Gymnasium in de komende jaren denken op te vangen. "Hoe staat u tegenover nieuwbouw in de vorm van uitbreiding van het bestaande gebouw? Indien dat niet mogelijk is, zijn er dan andere oplossingen denkbaar?" Het Stedelijk Gymnasium heeft voor het komende schooljaar 180 nieu we aanmeldingen gekregen. In drie jaar tijd verwacht de schoolleiding een verdere groei tot op zijn minst 900 leerlingen. Niet actief Het Leids Vrijetijdscentrum is dit weekeinde gesloten. De mede werkers maken een uitstapje. De voorjaarsverzamelbeurs in het Antonius Clubhiis gaat dit week einde ook al niet door. Imkers De Imkersvereniging Leiden en omstreken stellen 27 en 28 april haar bijenstallen open voor pu bliek. Er zal daarbij ook voor lichting worden gegeven over bij en en het houden van bijen. Za terdag op landgoed Cronesteyn, zondag in het Heempark (beide dagen van 13.00 tot 17.00 uur). OrgelstacL Johan Akerboom zal zaterdag het orgel bespelen in de Harte- brugkerk. Er vindt dan tussen 15.00 en 15.30 uur weer een 'wan delconcert' plaats. De kerk is om 14.45 uur oven. Muziek (1) Het fluit-gitaarduo Wendela van Swol en Mare Lewijn treedt zaterdag op in restaurant De Zaailing aan de Hooigracht. Bingo In buurthuis Op Eigen Wieken aan het Valkenpad wordt zater dag een bingo-avond gehouden. Aanvang half acht.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 4