Jeu de boules blijkt ideale sport te zijn voor gehandicapten Streekomroep Rijnland kan beginnen met uitzendingen T Kamer denkt verdeeld over extra korting superheffing Medewerkers zeehospitium enthousiast Raad Katwijk verldaart VLOK representatief T.S» -v\ /- r i1 k Nieuwe Wetering heeft in 1990 zuiveringsinstallatie Smit-Kroes hoort de verkeersleiders aan Politievliegers ontevreden VRIJDAG 26 APRIL 1985 KATWIJK - Jeu de boules is een ideale sport voor ge handicapten. Zelfs degenen met zeer zware lichamelijke gebreken kunnen eraan deelnemen. Dat is de erva ring van Annelies van Ge stel en Anneke Rebergen, beiden werkzaam bij het Rijnlands Zeehospitium in Katwijk. In samenwerking met twee mede werkers van het revalidatiecen trum Nieuw Unicum in Zandvoort en de Nederlandse Jeu de Boules Bond organiseren zij zaterdag een landelijke promotiedag in Zand voort. Staatssecretaris J.P. van der Reijden heeft zich inmiddels be reid getoond de eerste bal te wer pen. Dat gebeurt 's middags om streeks kwart over een in Nieuw Unicum. Het idee om wedstrijden jeu de boules voor gehandicapten te orga niseren werd in 1982 in de Zand- voortse duinen geboren toen be woners van Unicum in de gelegen heid werden gesteld 'de sfeer te proeven'. Kort daarop werd in Uni cum een jeu de boules-club opge richt. Anneke Rebergen en Anne lies van Gestel, zelf fanatieke jeu de boulers, introduceerden het spel vervolgens een jaar later in het Zeehopitium. En niet zonder succes. Inmiddels hebben zich twintig bewoners van het tehuis trouwe beoefenaars van deze uit Frankrijk overgewaaide sport getoond. Er is zelf een leden stop ingevoerd door 'Boule de la mer', zoals de Katwijkse jeu de boules-club zichzelf noemt. "Het iHHI'HHI'Hil enthousiasme is zeer groot. De zaal Koningin Beatrixfonds heeft in- Spastische deelnemers wo enthousiasme is zeer groot. De zaal waarvan wij gebruik maken kan echter niet meer deeelnemers her bergen". licht Van Gestel toe. Buitenbaan In Katwijk wordt gespeeld op oude, maar voor het spel nog goed geschikte matten. Het is de bedoe ling om in de zomermaanden een buitenbaan te gebruiken. Vorig jaar werd deze reeds aangelegd op het terrein van het revalidatiecen trum, maar de kwaliteit is nog ver re van voldoende. "De rolstoelge bruikers zakken met de wielen van hun wagens in de grond en de bal len verdwijnen onder de schelpen. Dat is natuurlijk niet de bedoe ling". De baan zal spoedig, zo hopen de twee medewerksters van het Zee hospitium worden verbeterd. Het Koningin Beatrixfonds heeft middels toegezegd dat zodra de baan voor gebruik geschikt is zij de aanlegkosten tot een hoogte van 2000 gulden wil vergoeden. De "wens van Van Gestel en Re bergen is om in het Zeehospitum uiteindelijk een klein clubhuisje in te richten. Rebergen: "Dan kunnen de gehandicapten het spel spelen op momenten dat het hun uitkomt zoals bijvoorbeeld ook 's avonds". Geschikt Jeu de boules is volgens Reber gen en Van Gestel niet alleen uit het oogpunt van gezelligheid en sportief bezig zijn een geschikte sport voor gehandicapten. Van Ge stel: "In het kader van fysiothera pie is de sport ook zeer geschikt. Spastische deelnemers worden op deze wijze getraind hun gezichts vermogen en hun handelingen te coördineren. Verder hebben wij een rheumapatiënte die erg veel baat heeft bij het beoefenen van deze sport. Ze is bovendien zo fa natiek dat ze niet op een pijntje let". Door een halve regenpijp tussen de benen te klemmen, kunnen ook bewoners die hun handfunctie missen toch de bal spelen. Met hun beenspieren kunnen zij de snel heid van de bal bepalen. Met het organiseren van een lan delijk promotiedag hopen Reber gen en Van Gestel te bewerkstelli gen dat ook elders in den lande te huizen voor gehandicapten deze sport zullen binnenhalen. De Ne derlandse invaliden sportbond heeft inmiddels enthousiast gerea geerd en medewerking toegezegd. Boskoper ziet het niet zo scherp meer BOSKOOP - Een 50-jarige auto mobilist uit Boskoop reed gister middag omstreeks vier uur op de Dr. Hamburgerlaan in Boskoop een hekje omver. De man stapte uit, constateerde wat schade aan het hek en zijn auto, stapte in en reed weer weg. Waarschijnlijk als gevolg van het nuttigen van een forse portie alcohol had hij over het hoofd gezien, dat hij ook een lantaarnpaal en een ver keersbord omver had gereden. Omwonenden hadden het wèl gezien en het kenteken aan de politie doorgegeven. Die zag de bestuurder juist voorbij het bu reau komen. Aangezien de man voor de geopende hefbrug moest wachten, kon hij zonder proble men uit de file worden gehaald en naar het bureau worden ge bracht. Ook zwaar gehandicapten kunnen met behulp va den regenpijp deelnemen aan het jeu de boules-spel. i half opengesne- (foto Zeehospitium) INBRAKEN - Bij een inbraak in een woning aan de Nassaulaan in Hazerswoude-Rijndijk zijn gister avond cheques en sieraden gesto len. In Hazerswoude-dorp werden twee inbraken gepleegd. Uit een woning aan de Rechthuisstraat werden een video, banden en geld ontvreemd en uit een woning aan de Ridder van Montfortlaan is de bewoner een aantal sieraden kwijt. hasans» KATWIJK/LEIDEN Niets staat uitzendingen van de streekomroep Rijn land (SOR) meer in de weg. Een meerderheid van de Katwijkse gemeenteraad heeft gisteravond besloten de vereniging voor lokale omroep Katwijk (VLOK) re- spresentatief te verklaren. Omdat de VLOK bereid is - zolang zij zelf geen uitzen dingen verzorgt - de SOR in Katwijk onder haar paraplu te laten opereren, is daar mee het laatste stuikelblok voor de streekomroep weg genomen. Uiteindelijk stemden gisteren al leen de RPF en de SGP tegen het voorstel van burgemeester en wet houders. De twee christelijke par tijen vrezen dat er met het binnen halen van de SOR bepaalde 'onge wenste' programma's op de Kat wijkse kabel verschijnen. RPF- raadslid E. Bergman, steeds groot voorstander van lokale omroep: "Wat zijn nu de waarborgen voor de zondagsrust en de programma's die voor bepaalde groepen niet ge schikt zijn"? Dè discussie in de raad over het voorstel nog deze maand een re- presentativiteitsverklaring af te ge ven volgde op een gesprek dat af gelopen maandag met alle betrok ken partijen is gevoerd op het mi nisterie van welzijn, volksgezond heid en cultuur. Tijdens die bijeen komst werd duidelijk dat het 'fi nanciële plaatje' losstaat van de vraag of een omroep representatief is. Omdat de gemeente Katwijk nog een aantal bedenkingen heeft Burgemeester C.A. Bos: "Beslis sing zelf in de hand". (archiefToto) tegen de begroting die door de VLOK is ingediend, werd de be slissing steeds vooruitgeschoven. B en W drongen er gisteren bij de raad op aan om voor de VLOK en niet voor de SOR, die ook een aan vraag had ingediend, te kiezen om dat de Katwijkse lokale omroep op het punt van representativiteit 'duidelijk hoger scoort'. De VLOK voldoet, vindt het college, aan alle voorwaarden die zijn gesteld om voor een dergelijke verklaring in aanmerking te komen. Tot die voorwaarden behoort onder meer dat een zogenoemd representatief- orgaan, waarin diverse geledingen van het dorp zijn vertegenwoor digd, in het leven is geroepen. Dat is inmiddels gebeurd. Het CDA kon zich gisteren even als de WD zonder meer vinden in het voorstel van B en W. Uiteinde lijk stemden ook D'66/Gemeente- belangen en de PvdA voor. De de mocraat H. van Mierlo trachtte aanvankelijk de raad ertoe te be wegen de SOR in eerste instantie representatief te verklaren om eventueel te zijner tijd alsnog voor de VLOK te kiezen. Dat is gezien de huidige situatie volgens hem veel logischer. Volgens van Mierlo bestaat er thans nog te veel onduidelijkheid over de VLOK en is het juridisch eenvoudiger straks de representa- tiviteitsverklaring van de SOR in te trekken eventueel dan die van de VLOK. De PvdA ziet meer in een verregaande samenwerking, maar vond een afwijzing van het voorstel evenals Van Mierlo te ver gaan, mede nu duidelijk is gewor den dat de programma's van de SOR in elk geval ook in Katwijk te zien zijn. Daarmee werd het voor stel van B en W met uiteindelijk met 13 tegen 7 stemmen aangeno- Druk Een aantal raadsleden maakte gisteravond bezwaar tegen de on verwacht kort tijd waarbinnen een beslissing moest worden genomen. "De vertagingstaktiek heeft tot pa niekvoetbal geleid", vond J.H. ten Hove (RPF). En ook Van Mierlo vond het niet terecht dat door be paalde druk van 'van boven' nu op eens snel een beslissing moest worden genomen. Burgemeester C.A. Bos verdui delijkte gisteren dat wanneer Kat wijk nog langer zou wachten, de kans bestaat dat de minister zelf een beslissing neemt. "Nu hebben wij het nog in de hand", zo zei hij. Wethouder W. van der Plas (CDA) vindt bovendien dat de SOR niet langer in onzekerheid kon worden gelaten. Hij is ervan verzekerd, me de gezien de gesprekken die intus sen zijn gevoerd, dat er tussen VLOK en SOR geen onoverko- menlijke problemen zullen rijzen over de afspraken die nu zijn ge maakt. De wethouder voegde eraan toe dat als mocht blijken dat de VLOK een 'papieren stichting wordt, het logisch is dat alsnog voor de SOR wordt gekozen'. Hij erkende overi gens dat de VLOK momenteel juri disch aansprakelijk kan worden gesteld voor programma's die de SOR uitzendt-en die in strijd zijn met de regels. Plezierig SOR-bestuursvoorzitter J. Wa lenkamp toont zich opgelucht na het besluit van de Katwijkse ge meenteraad. Had de raad negatief beslist of andermaal om uitstel gè- vraagd, dan bleef er voor de SOR niets anders over dat opnieuw te wachten of kostbare filters bij de grens van Katwijk te plaatsen, zo dat de programma's niet naar Kat wijk zouden 'doorlekken'. Daar mee zou het signaal ook niet op de Valkenburgse kabel, die weer in het verlengde van de Katwijkse ligt, terecht komen. Valkenburg heeft Rijnland al eerder represen tatief verklaard. Walenkamp gaat ervan uit dat in mei de eerste programma's kun nen worden uitgezonden. Met J. Riezebosch, directeur van het cen traal antenne-inrichting, zal nog een gesprek worden gevoerd over de technische voorzieningen die moeten worden getroffen. Overigens verwacht Walenkamp dat de samenwerking tussen SOR en VLOK na wat strubbelingen in het verleden alsnog de gestalte krijgt. Hij sluit niet uit dat een ver tegenwoordiger van de VLOK ook zitting zal nemen in het SOR-bfe- stuur. Op deze plek in Nieuwe Wetering zal de afvalwaterzuiveringsinstallatie worden gebouwd. .(foto wira Dijkman) ABBENES/ALKEMADE - Het gaat nog minstens vier en een half jaar duren voor dat de afvalwaterzuive ringsinstallatie Nieuwe We tering gaat draaien. Dat was de boodschap van het Hoogheemraadschap Rijn land gisteren op een infor matieavond over de zuive ringsinstallatie. De ruim veertig man en één vrouw die op de avond in het plaatselijke café aan de Huigsloterdijk in Ab- benes waren afgekomen hadden ongetwijfeld beter nieuws ver wacht. Het was echter het enige wat dijkgraaf baron van Tuyll van Serooskerken te melden had. "Op dit moment zijn wij samen met de gemeente Alkemade bezig met een verandering van het bestemmings plan. Als dat is geregeld, zullen we in het waterkwaliteitsbeheersplan voor 1986 het tijdstip van de bouw vastleggen". Na een inleiding en een techni sche uitleg kreeg het publiek de gelegenheid de vragen die zij had den op papier te zetten. Daaruit bleek dat men vooral bevreesd is voor hogere reinigingsheffingen en een mogelijke stankoverlast. Vol gens Van Tuyll zijn hogere veront reinigingsheffingen onvermijde lijk. "Als we schoon water in Ne derland willen, moeten we ervoor betalen". Voor de bekende 'rotte eierenlucht' hoeft men niet bang te zyn aldus hoofd van de afdeling chemie en technologie Heinsdijk. "Bij het type zuivering dat het hoogheemraadschap wil bouwen zijn daarvoor de nodige voorzie ningen getroffen. De ruimte waar het afvalwater binnenkomt is over kapt en doordat er direct zuurstof aan toe wordt gevoegd krijgt het afvalwater geen kans om stank te ontwikkelen". Zoals bekend heeft het hoog heemraadschap al enkele jaren het plan om in dit gebied een rioolwa terzuivering te bouwen. Oorspron kelijk was deze gepland tussen Nieuwe Wetering en rijksweg A 4. Dat ging toen niet door omdat én Rijkswaterstaat én het ministerie van volksgezondheid en milieuhy giëne bezwaar maakten. Rijkswa terstaat wilde alle mogelijkheden openhouden om in de toekomst de rijksweg te verbreden en volgens het ministerie kwam de installatie te dicht bij de bebouwde kom. Een volgende optie van het hoogheemraadschap werd de pol der Noord veen. Daar had men twee mogelijkheden: in het ooste lijke deel (bij de olie- en gasleidin gen die door de polder lopen) en in het westelijke deel (aan de kant van de bebouwing bij Nieuwe We tering). Besloten werd de zuivering in het oostelijke deel van de polder neer te zetten omdat die verder van de bebouwing ligt. Hiervoor moet echter het bestemmingsplan wor den veranderd. De proceduere daarvoor werd in 1983 in gang ge zet en loopt nog steeds. DEN HAAG (GPD) - De verkeers leiders van Schiphol hebben gis termiddag hun hart uitgestqrt bij minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) over de gang van zaken rond de Nederlandse luchtver keersbeveiliging en Eurocontrol. Concrete resultaten lijkt het ge sprek niet te hebben opgeleverd, maar de verkeersleiders en de mi nister moeten nader tot elkaar zijn gekomen. Zowel de verkeerslei ders als secretaris-generaal R. den Besten van Verkeer en Waterstaat, die ook bij het gesprek aanwezig was, waren weinig mededeelzaam. De verkeersleiders hebben de af gelopen tijd het luchtverkeer rond de luchthaven Schiphol in de war gestuurd met acties, omdat zij on tevreden zijn over de gang van za ken bij de Rijksluchtvaartdienst (RLD) en de overdracht van ver- DADER DOODSLAG - Een 25-ja- rige man uit de stad Groningen heeft bekend zondagavond de 27- jarige W. Ebbinge uit Groningen te hebben doodgestoken. E. meldde zich gisteren vrijwillig op het poli tiebureau. De man en het slachtoffer had den zondagavond ruzie gekregen over hun relatie met een meisje. De verdachte kreeg daarbij assistentie van een 27-jarige vriend, die inmid dels bekend heeft tijdens de vecht partij een mes te hebben overhan digd aan de verdachte. keersleiding aan Eurocontrol. De acties, waarbij de verkeersleiders zich ziek meldden, hadden tot doel om een gesprek met de minister te krijgen. Na afloop van dit afgedwongen gesprek kon Den Besten zeggen dat het een 'bijzonder gesprek' was en de verkeersleiders bleven bij vaagheden als „alles wat we op ons hart hadden konden we kwijt", al dus voorzitter W. Rooseman van het Gilde van Nederlandse Lucht verkeersleiders. De verkeersleiders hadden eer der aangekondigd om de minister nu eens goed in te willen lichten over manipulaties van de RLD en valse voorlichting aan de minister. Na afloop van het gesprek gisteren zei een verkeersleider dat "de vuile was" nu binnen was gehangen bij de minister. Verder uitweiden hier over zal volgens hem „de zaak niet dienen". Salariseisen en dergelijke zijn, zoals afspraak was, niet aan de or de geweest tijdens het gesprek met de minister. Het salaris, de rechts positie van verkeersleiders bij Schiphol in verhouding tot hun collega's bij Eurocontrol en de overgang van 23 verkeersleiders van Schiphol naar Eurocontrol in Beek zal op 3 mei aan de orde ko men. Dan vindt er een bijeenkomst plaats van de Bijzondere Commis- - sie, een overlegorgaan met Rijks luchtvaartdienst en vakbonden. AMSTERDAM (ANP) - Mevrouw Hilda Verweij-Jonker (links), pionier op het gebied van de voor- en naoorlogse vrouwenbeweging in Nederland, kreeg gisteren in Amsterdam het eerste exemplaar van het boek 'Vrouw in verzet, toen en nu' aangeboden. Ellen Santen, die zelf een bijdrage aan het boek heeft geleverd, overhandigde haar het werk. Het boek bevat verhalen van vrouwen tijdens de bezettingsjaren, hun ervaringen in concentratie kampen en in de verzetsbeweging. (foto ANP) SCHIPHOL (GPD) - De vijftien vliegers van de Rijkspolitie Dienst Luchtvaart hebben zich in een personeelsadvertentie aangeboden als vliegers voor luchtvaartmaatschappijen. De vliegers hebben besloten tot deze ongebruikelijke advertentie uit onvrede met hun salaris. Volgens een woordvoerder van de Rijkspolitie Dienst Luchtvaart is het de vliegers ernst. De dreiging om massaal op te stappen kan ook worden gezien als stok achter de deur om salariseisen kracht bij te zetten. Maandag praten de vliegers met de Commandant van de Dienst Luchtvaart. In de afgelopen vyf jaar zijn al vijf vliegers bij de Rijkspolitie Dienst Luchtvaart opgestapt en binnenkort vertrekt een politievlieger naar Mar tinair. "Het salaris is daarbij het belangrijkste argument", aldus een woordvoerder. DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer denkt verdeeld over de ex tra korting die minister Braks (landbouw en visserij) heeft voor gesteld voor de superheffing. De WD houdt, zo verklaarde woord voerder Blauw gisteren tijdens een vergadering van de vaste kamer commissie voor landbouw, princi pieel vast aan de vorig jaar inge voerde korting van 8,65 procent. CDA, PvdA en SGP staan niet zon der meer afwijzend tegenover de voorgenomen verhoging tot 9,85 procent met ingang van het reeds op 1 april begonnen nieuwe zuivel- jaar. Alle partijen stellen de verho ging afhankelijk van de uitslag van de onderhandelingen over de EG-' landbouwprijzen die volgende week in Luxemburg verder gaan. Minister Braks heeft in zijn nieuwe Beschikking superheffing reeds de vorig jaar door de ministers van landbouw afgesproken verhoging van 0,9 procent meegenomen. Alle partijen vinden de minister nu voorbarig, omdat West-Duitsland tijdens de onderhandelingen heeft voorgesteld de afgesproken verho ging een jaar uit te stellen. Braks verweet gisteren met na me de WD zich rijk te rekenen door er vanuit te gaan dat de 0,9 procent extra korting wel een jaar zal worden uitgesteld. De discussie daarover tussen de verschillende partijen noemde hij dan ook duide lijk van politieke aard. Hij waar schuwde er nadrukkelijk voor dat het niet doorgaan van de 0,9 pro cent betekent dat de medeverant woordelijkheidsheffing die de melkveehouders betalen niet om laag zal gaan van twee naar drie procent. Dat zal volgens hem voor de melkveehouders ongunstiger zijn. Overigens is er naar zijn me ning nog nauwelijks kans. dat een meerderheid van de lidstaten of de Europese Commissie zal instem men met uitstel van de 0,9 procent. Braks verklaarde met de korting van 9,85 procent een groot risico te nemen, omdat om aan alle pro bleemgevallen tegemoet te komen de korting eigenUjk nog een paar procent hoger zou moeten zijn. Hij hoopt door de gedeeltelijke op koopregeling en door het recht trekken van onder- en overschrij ding od de individuele melkpro ductie die paar procent op te van gen. De bewindsman hoopt op korte termijn de fiscale problemen rond de al bestaande opkoopregeling op te helderen. Hij wees er nogmaals op dat een oplossing moet passen binnen het fiscale beleid van het ministerie van financiën. Hij voel de niets voor een suggestie van Ta- zelaar (PvdA) om de premie die nu 65 cent per kilogram melk is, te verhogen als mocht blijken dat de fiscale problemen niet zijn op te lossen. Braks heeft de ongeveer 6.000 melkveehouders die tegen de defi nitieve vaststelling van hun quo tum in beroep zijn gegaan bij het College van Beroep voor het Be drijfsleven gisteren weinig hoop gelaten. Volgens hem is er geen en kele kans dat beroepschriften naar "genoegdoening" worden afgehan deld. BOYCOT (ANP) - Boeren in Geesteren (gemeente Tubbergen) hebben gisteren de zogeheten meitelling van het Landbouwschap geboycot als protest tegen het landbouwbeleid van minister Braks. Het actiecomité beschouwt de boycot als geslaagd, want volgens woordvoerder Johan Kreuwel hebben slechts 40 van de 240 aangeschreven boeren gisteren hun tellingsformulieren ingevuld afgegeven. In het kader van de meitelling zijn de boeren onder meer verplicht op te geven hoeveel stuks vee ze hebben en welke omvang de landerijen hebben. Het Landbouwschap gebruikt de gegevens onder meer voor het vaststellen van de hoogte van de heffingen die de boeren en tuin ders aan het schap moeten betalen.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 19