Israël verlaat de Bekaa-vallei Mitterrand slaat munt uit kieswet Soeharto wil 'geest van Bandoeng' laten herleven VAN KASBOEK COMPUTER! Nieuwe fase aftocht uit Z.-Libanon Reagan geeft Kohl schuld 'kerkhofrel' Plaatsing Pershing-II opgeschort na ongeluk Schoo geeft Afrika nog 8 min. meer Demmenie DONDERDAG 25 APRIL 1985 BUITENLAND PAGINA 7 TEL AVIV Op de dag dat Israël de in zes oorlogen gesneuvelde 13.000 soldaten her dacht, trokken gisteren de bezettingstroepen in Zuid-Libanon zich terug uit de belangrij ke strategische gebieden rond de Bekaa-vallei, Jabal Barukh, en de christelijke stad Jezinne. Honderden tanks, artilleriegeschut en pantservoertuigen reden bij zonsopgang naar de nieuwe posities, dicht bij de Israëlische noordgrens of, tot veler opluchting, huiswaarts. WASHINGTON Amerikaanse re- geringsfunctioriarissen hebben de Bondsrepubliek en de staf van het Witte Huis gisteren verantwoorde lijk gesteld voor de 'rampzalige uit werking' van Reagans voorgeno men bezoek aan een Duits oorlogs kerkhof in Bitburg waar ook SS- ers begraven liggen. door Henk Kolb Tevens werd bekend dat presi dent Reagan de Westduitse bonds kanselier Helmuth Kohl in een te lefoongesprek heeft verzocht om dat plan te laten vallen voor een aanvaardbaarder alternatief. Kohl zou dat volgens Amerikaanse zegs lieden hebben geweigerd. Inmiddels liet Donald Regan, de chef van de staf in het Witte Huis, doorschemeren, dat nog steeds aan alternatieven wordt gewerkt. Mo gelijk zal Reagan nu wel het kerk hof bezoeken, maar niet deelne men aan enige ceremonie. Regan: „Op dit ogenblik, voorzover wij in de nabije toekomst kunnen blik ken, gaat de president naar Bit burg. De ceremonie zelf wordt nog besproken". Regan onthulde ook dat al drie weken over 'Bitburg' met de Duit sers overleg gaande is, dat tot niets heeft geleid. De New York Times berichtte gisteren dat nog steeds tussen Washington en Bonn over alternatieven werd gesproken, maar het Witte Huis noemde dat voor 99 procent opjuist. In de VS blijven de protesten te gen de plannen aanhouden en in Bonn zo goed als in Washington wordt gevreesd dat de slecht gere gisseerde en met veel politiek on benul omlijste verzoeningsceremo nie, in de Bondsrepubliek zal lei den tot een oplaaien van anti-Duit se sentimenten en de Duits-Ameri kaanse bétrekkingen zal schaden. Dat is althans de mening van zes senatoren, die bij de Westduitse ambassadeur in Washington aan klopten om te zeggen: „Als de pre sident zijn voorgenomen bezoek aan Bitburg doorzet, kan dat alleen maar leiden tot spanning in de be trekkingen". ■Op de uit militair oogpunt vitale berg Jabal Barukh, in het noord westen, hielden de laatste tiental len soldaten enkele uren voor het definitieve vertrek een korte do denherdenking. Bij het loeien van een sirene bogen zij de hoofden, terwijl de vlag met de Davidster zakte naar halfstok. Allen hadden door Taco Slagter op deze plaats wel een vriend ver loren. De aanwakkerende koude wind dreef hen de roetzwarte rook in het gezicht van in brand gezette barakken. Mochten Syrische sol daten deze felbevochten berg na de evacuatie weer in bezit nemen, dan treffen zij slechts een geschroeide aarde aan. Bijna drie jaar keken de Syriërs in de lopen van 175-mm-ka- waarmee het Israëlische leger regelrecht de hoofdstad Da mascus bedreigde. Gespannen was het Israëlische legerhoofdkwartier voor de reactie van de Syriërs. Die zouden de ont ruimde gebieden, met name de berg Jabal Barukh, kunnen inne men. Dat gebeurde niet, maar Is raël is er niet gerust op. Rukken Syrische legereenheden jde komen de dagen toch op, dan heeft Jeruza lem voor zichzelf êen grens ge steld. Politieke en militaire waar nemers verwachten overigens niet dat Syrië het op een confrontatie met het Israëlische leger zal laten aankomen. De terugtrekking uit het noord westelijke bezette deel van Zuid- Libanon was een rechtstreeks ge volg van het afgelopen zondag ge nomen besluit door het Israëlische kabinet de strijdmacht tot de laat ste soldaat naar huis te halen. Ge neraals van het rechtse Likoedblok hadden lange tijd geopponeerd te gen het verlaten van de bergen rond de Bekaa-vallei vanwege de BONN (Rtr.j - De Verenigde Staten hebben de plaatsing van Pershing- II-raketten in West-Duitsland stop gezet om wijzigingen te kunnen aanbrengen in het wapensysteem. Dit heeft de voorzitter van de de fensiecommissie van de Westduit se Bondsdag verklaard. Het besluit volgt op een Ameri kaans onderzoek naar een fataal ongeluk waarbij de aandrijfmotor van een Pershing-II-raket in de brand vloog. Uit het onderzoek is gebleken dat de brand is veroor zaakt door een ontlading van stati sche elektriciteit, aldus commissie voorzitter Alfred Biehle. Biehle sprak met journalisten na dat de Westduitse minister van de fensie, Mandred Wörner, en de Amerikaanse minister voor het le ger, John Ambrose, een tussentijds onderzoeksverslag hadden gepre senteerd aan de defensiecommis- Het ongeluk met de Pershing had in januari plaats op een Ameri kaanse basis bij Heilbronn. Drie Amerikaanse militairen werden gedood en 16 gewond toen de mo tor van de raket in de brand vloog. Dat gebeurde op het moment dat grondgebied, waaronder de stad strategisch voordelige positie met de Syrische frontlijn. De massale ontruiming verliep zonder problemen. Vanuit de lucht boden helikopters de onafzienbare militaire kolonnes dekking. Want onder elke steen langs de weg kon de nacht ervoor een op afstand be- dienbare bom verborgen zijn. Voordat de eenheden het topje van Jabal Barukh afdaalden, hadden manschappen de omgeving in een omtrek van 20 kilometer op explo sieven afgezocht. De hoofdzakelijk christelijke be woners van de stad Jezinne zagen de Israëli's met lede ogen vertrek ken. Zij waren bijna drie jaar ver schoond gebleven van de elkaar op leven en dood bestrijdende groepe ringen in Libanon. Een man van middelbare leeftijd die werd ge vraagd of de strijd tussen de chris tenen en de Druzen uit de omge ving van Jezinne weer zal oplaaien, hief de armen omhoog en zei: „Al leen God weet dat". smalle veiligheidszone langs Is- raëls noordgrens en deze stad. Ge neraal Lahad van het niet door de regering in Beiroet erkende Zuidli- banese leger had dat min of meer van Israël geëist. Maar Jeruzalem, dat dat ongeregelde legertje van Lahad uit eigen belang met raad en daad steunt, weigerde dat toch. Het zou de Israëlische troepen weer direct betrekken bij wat lang zamerhand als de beerput van het Midden-Oosten wordt gezien. Nog 11 procent van het Libanese Israëlische militairen zwaaien naar de bevolking fase afgerond in de terugtrekking uit Zuid-Libanon de christelijke stad Jezinne. Gisteren werd ADIS ABEBA (ANP) - Minister Schoo (ontwikkelingssamenwer king) stelt bijna 8 miljoen gulden beschikbaar voor hulpverlening aan Ethiopië. Zij maakte dit be kend tijdens een oriëntatiereis door de drie meest door de honger getroffen landen in Afrika (Soma lië, Ethiopië en Soedan. Het geld is bestemd voor drie projecten. Volgens een woordvoerster van het comité "Eén voor Afrika" is er noge geen precies overzicht van wat er met de gelden van de actie „Een voor Afrika" is gebeurd. De samenwerkende 15 organisaties zullen binnenkort gedetailleerd be schrijven op welke wijze de door de Nederlandse bevolking bijeen gebrachte 82 mihoen gulden zijn besteed. "Maar de algemene in druk is wel dat het meeste geld al op de plaats van bestemming is ge komen", aldus de secretaris van „Een voor Afrika", mevrouw M.J. van Hamel-de Leeuw. Volgens haar is de onduidelijk heid over de besteding van de gel den te verklaren uit de structuur het comité „Een voor Afrika". „Er werd niet meer beoogd dan het samenbrengen van organisaties die al tientallen jaren bezig zijn met hulpverlening. De nood was ditmaal echter zo groot dat een bundeling van krachten uiterst ur gent was. Niemand had meer tijd om na te denken. Er moest onmid dellijk iets gebeuren", aldus me vrouw van Hamel. Iedere organisa tie heeft bij „Een voor Afrika" ei gen voorstellen ingediend die met de opbrengst van de actie konden worden gefinancierd. „Uiteraard is het meeste geld besteed aan acute noodsituaties. Voor structurele hulp, die ongeveer 25 percent van het bedrag omvat, is wat meer tijd nodig", zegt zij. de raket met een kraan uit tainer werd gelicht. „De VS stemmen ermee in dat geen raketten meer naar West- Duitsland zullen worden gebracht alvorens wijzigingen zijn aange bracht", aldus Biehle. Hij kon niet zeggen hoeveel tijd daarmee zal zijn gemoeid. In het Amerikaanse rapport, dat werd overhandigd aan de pers, staat dat er bij het ongeluk geen kernkoppen waren betrokken en dat er op dat ogenblik geen gevaar bestond voor de burgerbevolking. Het rapport noemt het ongeluk een zeldzame samenloop van omstan digheden waarbij de combinatie van zeer koud en droog weer een sleutelrol speelde. Tyrus, staat onder controle van het Israëlische leger. Van de 235.000 inwoners in dit gebied behoort het merendeel tot de Israël zeer vijan dige sji'iten. Volgende week wordt de terugtrekking uit Tyrus en de omliggende regio verwacht. En be gin juni moet de totale ontruiming van Zuid-Libanon zijn voltooid. Dan kan de politieke en militaire balans worden opgemaakt. Tot nog toe lieten in deze bijna driejarige oorlog 647 Israëlische soldaten het leven en raakten er duizenden ge wond. De cijfers van doden en ge wonden bij de tegenpartij - Liba- nezen en Palestijnen - zijn niet be kend, maar zullen tientallen keren hoger liggen. Oudste drager kunsthart dood LOUISVILLE, (AP) - De 62-ja- rige Jack Burcham, de oudste drager van een kunsthart, is gisteravond in een ziekenhuis in de Amerikaanse stad Louis ville overleden. Hij leed al voor zijn operatie 10 dagen geleden aan een ge stoorde nierfunctie, een kwaal die volgens artsen kan zijn ver ergerd door de veelvuldige transfusies die Burcham op 15 april ontving toen hij daags na de operatie door omvangrijke inwendige bloedingen werd ge troffen. Artsen opereerden hem toen opnieuw om kleine lekken te dichten in de aansluiting van het mechanische hart op de aorta. Burcham was de eerste dra ger van een kunsthart die nier dialyse nodig had. Artsen had den aanvankelijk gezegd dat zijn zwakke nierfunctie niet le vensbedreigend was. BANDOENG (AFP/Rtr.) - De Indo nesische president Soeharto heeft gisteren de herdenkingsbijeen komst ter gelegenheid van de der tigste verjaardag van de Ban- doengconferentie geopend. In zijn openingsrede nodigde hij de Afri kaanse en Aziatische landen uit de „Geest van Bandoeng" nieuw le ven in te blazen om zo de proble men van Namibië en Palestina op te lossen en een einde te maken aan het apartheidsregime in Zuid- Afrika. „Dertig jaar na de Bandoengcon- ferentie bestaat er nog geen enkel uitzicht op vrede, rust en rechtvaardigheid in de wereld", al dus de president. Hü onderstreep te dat de rivaliteit tussen de super machten en de raciale en economi- Buitenland kort Karami blijft De Libanese premier Karami is teruggekomen van zijn besluit om af te treden. De Syrische vice-pre sident Kaddam zei na een bijeen komst met de leiders van de drie belangrijkste Libanese moslimbe wegingen dat de Libanese regering de komende dagen weer voltallig zal vergaderen. Karami diende vo rige week woensdag, 17 april, zijn ontslag in na felle gevechten tus sen soennitische en sji'itische mili ties in West-Beiroet. Zuid-Afrika Een aantal vooraanstaande Re- De Franse Nationale Vergadering heeft gisteren een motie van wan trouwen van de oppositie tegen de regering afgewezen. De motie was gericht tegen het plan van de regering om volgend jaar het sys teem van evenredige vertegen woordiging in het kiesstelsel in te voeren. De Gaullisten en Giscar- disten steunden met hun 160 stemmen de motie, maar zij kwa men niet aan de vereiste meerder heid van 246 stemmen door het overwicht van de socialisten. De niet meer met de socialisten mee- regerende communisten hadden van tevoren al laten weten dat zij de motie niet zouden steunen. Bij gaand een analyse over de kies wet van de hand van onze corres pondent in Parijs Rudolph Bak ker President Mitterrand oogst de eer den aantai vooraanstaande ne- s*e vruchten van zijn kieswetswij- - pubükeinen in de Amerikaanse Se- ziging, die er op neerkomt dat in. zlcn vona naat heeft voorstellen gedaan voor het, voorjaar van volgend jaar het Boycot volgend jaar nog wachten op te ge ven. Hoe een dergelijke verbinte nis er uit zou zien, is inderdaad een probleem. Tenslotte is volgens de grondwet van generaal De Gaulle de president de enige die de essen tiële beslissingen neemt en is zijn kabinet een gezelschap uitvoer ders, onder wie de eerste minister de voornaamste uitvoerder van de presidentiële beslissingen is. Ver schil véin (politieke) opvatting tus sen de president en zijn ministers kan er dus niet bestaan. Nauwelijks was het contract tus sen RPR en UDF bekend gewor den en had oud-premier Barre zand gestrooid tussen de raderen van de zegekar die deze beide rechtse partijen naar de overwin ning moet voeren, of er deed zich een derde opzienbarende gebeur- Mitterrand: toeval? (foto ap> tenis voor. In de historisch zo rijke premier Chirac vierkant tegenover reêio Aquitaine, met hoofdstad sche problemen nog steeds het me rendeel van de landen beïnvloed. Aan de herdenkingsbijeenkomst wordt deelgenomen door afgevaar digden uit meer dan 80 landen, on der wie 23 ministers van buiten landse zaken. De Bandoengconfe- rentie in 1955 wordt beschouwd als de geboorteplaats van de Bewe ging van Niet-Gebonden landen. In zijn openingsrede waarschuw de Soeharto het Westen dat een aanhoudende onderontwikkeling in de Derde Wereld zou leiden tot een ramp voor de geïndustriali seerde landen. De totstandkoming van een Nieuwe Internationale Economische Orde is enige manier om de kloof tussen de geïndustria liseerde wereld en de ontwikke lingslanden te dichten, zo zei hij. Soeharto was van mening dat de Aziaten en Afrikanen, geïnspireerd door de „Geest van Bandoeng", zich aaneen moesten sluiten in hun gezamenlijke strijd ter beëindiging van „onderontwikkeling en armoe de die nog steeds de meerderheid van ons ketent". Armoede brengt politieke onrust en instabiliteit voort die vaak worden uitgebuit door krachten van buitenaf, aldus de president. „De aanhoudende onderontwikkeling van de ontwik kelingslanden, die de meerderheid van de mensheid vertegenwoordi gen, zal vroeger of later ongetwij feld het begin vormen van een ramp voor de rijke landen". De sinds 1955 zowel in Azië als in Afri ka grotendeels bereikte politieke onafhankelijkheid zou zonder eco nomische ontwikkeling weinig te betekenen hebben, zei de Indone sische president. Indonesië/China China en Indonesië willen na 18 jaar hun banden. Daartoe is een memorandum opgesteld na afloop van een gesprek tussen de Indone sische minister van buitenlandse zaken, Mochtar Kusumaatmadja, en zijn Chinese collega, Wu Xue- qian. Mochtar zei dat hij en Wu wa ren overeengekomen dat Indone sië en China hun rechtstreekse contacten geleidelijk zullen Uit breiden. Wat de normalisering van de banden betreft, zei de minister dat de landen langzaam te werk zullen gaan, maar dat ze hun recht streekse handelsbanden willen herstellen. Indonesië verbrak in 1967 de banden met China, omdat het zou hebben aangezet tot de mislukte coup van 1965. Wu is - als eerste Chinese minister sinds 1967 - in In donesië vanwege de Bandoeng- herdenking. Volgens de Indonesi sche minister verliep het onder houd in een „oprechte en vriende lijke sfeer". Leden van de Chinese delegatie zeiden dat Wu niet vrij dag maar zaterdag uit Jakarta zal vertrekken en de kans groot is dat hij een ontmoeting heeft met presi dent Soeharto. ADVERTENTIE twee jaar zijn apartheidsbeleid wij zigt. Daarmee keren de senatoren parlement gekozen zal worden vol gens het systeem van de evenredi ge vertegenwoordiging. Hoewel jle socialisten deze verkiezingen zich af van president Reagan, die waarschijnlijk zullen verliezen, tegenstander is van sancties het te verwachten zeteltal Zuid-Afrika verandering en tot de huidige rechtse oppositiepartij stand wil brengen langs de weg J~ HÉÉÉfei"1 3 fijajafiT van stille diplomatie en „construc tieve betrokkenheid". Kahane overleden Jizhak Kahane, voormalig op perrechter van het Israëlische Hooggerechtshof en de voorzitter van de Commissie-Kahan die een onderzoek in stelde naar de massa moord in de Palestijnse vluchtelin genkampen Sabra en Sjatila in 1982, is gisteren op 72-jarige leef tijd overleden. Sihanoek stopt De Cambodjaanse prins Noro dom Sihanoek zou het voorzitter schap van de verzetscoalitie tegen de Vietnamese bezetters van zijn land willen neerleggen. Volgens di plomaten in Peking heeft hij de vi- ce-voorzitter van de coalitie, Khieu Samphan van de communistische Rode Khmer gevraagd hem van zijn taken te ontheffen. Zo niet, dan zou de 62-jarige prins om ge zondheidsredenen langdurig ver lof willen krijgen. de meerderheid zullen vormen aanzienlijk minder groot dan in het oude systeem. Dat betekent dat de ze rechtse oppositie zich als een man aan het kiezersvolk zal moe ten vertonen. President Mitter rand, die zijn pappenheimers kent, heeft er op gespeculeerd dat ze daar niet in zou slagen. Daarin lijkt hij nu al gelijk te krijgen. De gaul listische RPR van de Parijse bur gemeester en oud-premier Jacques Chirac sloot weliswaar een 'regeer- contract' met de groeperingen die onder de naam UDF destijds de volgelingen waren van president Giscard d'Estaing en ze besloten inderdaad 'als één man' en onder dezelfde vlag de strijd om de parle mentaire meerderheid te aanvaar den. Nu ontlokte dit contract al meteen een flauwe glimlach aan degenen die nog niet vergeten zijn hoe moeilijk president Giscard het- kan sturen. tijdens zijn ambtsperiode heeft ge had om de RPR in het gareel te houden, zeker nadat zijn premier Chirac zijn functie had opgegeven omdat hij het met het beleid van de president niet meer eens was. En Giscard verloor de presidentsver kiezingen van '81 onder andere ook omdat hij in die strijd zijn vroegere Bordeaux, waren oppositie en cialisten na de regionale verkiezin gen van vorige maand in een pat stelling geëindigd. Beide groepen kwamen op 38 zetels en de vraag deed zich voor wie van deze groe pen de invloedrijke president dien de op te leveren. De socialisten stelden als compromis hun 84-jari- verteTde daar dat de ge Doyen voor, die echter, zodra hij ad interim op de presidentszetel plaats nam, gesmoord gelach óp- riep door zijn onhandigheid en doofheid. Na eindeloos geharrewar greep toen de burgemeester van Bordeaux en oud-premier van Georges Pompidou, de 70-jarige politieke vos Chaban-Delmas in. Superieur Chaban-Delmas is verreweg su perieur aan zijn regionale parle mentariërs en hij slaagde er na een tweetal kiesrondes in zich onver wacht zelf tot president van het re gionale parlement te laten kiezen en wel op basis van een blanco- stem en van een onverwachte ont houding uit het socialistische kamp. Chaban-Delmas sprong na het bekend worden van de uitslag ogenblikkelijk op en riep uit dat hij Aquitaine in samenwerking met de socialisten wilde regeren. Het is hierbij van minder belang dat de regionale socialisten in Aquitaine nog niet zeker weten of ze dat wel willen. Belangrijker is dat Chaban- Delmas niet alleen een van de oude getrouwen is uit de naaste kring van president De Gaulle, maar dat hij ook het vertrouwen heeft van door Rudolph Bakker Het regeercontract tussen RPR en UDF was echter nog maar een paar dagen oud, of de laatste pre mier van Giscard, de Raymond Barre verscheen veelbeluisterd ochtendlijk radio-) programma oppositie iedere samenwerking met president Mitterrand dient te boycotten, wanneer deze oppositie inderdaad in het komende voorjaar de meerderheid verwerft. De al ou de stelling van Raymond Barre is dat bij een parlementaire overwin ning van de oppositie de president dient af te treden omdat met die overwinning het vertrouwen in hem is opgezegd. In het regeercon tract tussen RPR en UDF wordt daarentegen uitgegaan van de stel ling dat het wel degelijk mogelijk is een 'rechtse' regering te vormen onder een 'linkse' president. Het probleem voor RPR en UDF is nu dat het gezag van Barre in het land zo groot is, en zijn aanhang in het parlement dusdanig dat zijn hou ding na de verkiezingen van vol gend jaar alle plannen in de war Het is duidelijk dat president Mitterrand al lang aanstuurt op een samenwerking met een regering vanuit de oppositie, of met een re gering waarin zowel socialistische als rechtse ministers zitting zou den hebben. En hij denkt er niet over om de twee jaar die hem als president na de verkiezingen van president Mitterrand, die hij zelfs - zo meldde het communistische partij-orgaan 'L'Humanite' scham per - met 'je en jij' mag aanspre ken. Welke twee socialisten hebben de verkiezing van Chaban-Delmas mogelijk gemaakt, de man die in de ogen van president Mitterrand het best geplaatst staat om na de parlementsverkiezingen van vol gend jaar premier te worden in een samenwerkingskabinet? Gemom peld wordt dat het onder andere een zoon van dé president zou zijn, die een overigens onbeduidende rol in het parlement van Aquitaine speelt. Vast staat dat Chaban-Del mas na zijn vèrkiezing en ook weer in een radioprogramma zich in het bijna heilige gewaad stak van de vertrouweling van De Gaulle, de maker van de huidige grondwet. En dat Chaban-Delmas in dat pro gramma verklaarde zelf in een ge sprek met De Gaulle uit diens ei gen mond te hebben gehoord dat een president best een andere rich ting zou kunnen vertegenwoordi gen dan de meerderheid, en dat desondanks de grondwet van de vijfde republiek diende te worden toegepast. Dat was precies wat president Mitterrand wilde horen. Intussen bljjven de media met elkaar in ge vecht over de vraag of dit allemaal met opzet zo gespeeld is, dan wel dat er van toeval sprake is. naar Onder dit motto nodigt DEMMENIE datasystemen u uit voor een GRATIS SEMINAR waar uitgebreid ingegaan zal worden op de AUTOMATISERING IN DE DETAILHANDEL met demonstraties gericht op de winkelpraktijk. Dit seminar kunt u bezoeken op 25,26 en 27 april a.s. dagelijks van 10.00 tot 21.00 uur. Zaterdag van 10.00-14.00 uur. U bent van harte welkom. Data Systemen Postbus 109 - 2300 AC Leiden Rietschans 68 - 2352 BB Leiderdorp telefoon 071-41.11.41

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 7