Rijn en Vliet: GG en GD veel te laat in actie gekomen' Viering van 1 mei in Stadsgehoorzaal Krakers moeten pand Jan van Houtkade uit Twee panden gekraakt WIESTAATOPHET BESTE LOOPT WEG MET TIMBERLAND WOENSDAG 24 APRIL 1985 LEIDEN LEIDEN - De zeven krakers van het pand Jan van Houtkade 24 en 24a moeten binnen twee weken dit gebouw hebben verlaten. De Haag se rechtbank-president hun boven dien verboden het pand opnieuw te kraken, nadat zij het hebben ver laten. Schaap en lam samen verdronken LEIDEN - Een lammend schaap is gisterochtend in een weiland aan de Plesmanlaan te water geraakt en verdronken. Een lammetje, dat dit schaap bijna op de wereld had gezet, verdronk tezamen met de moeder. Zijn broertje of zusje, dat even te voren gezond en wel was geboren, heeft het zonder de zorg van de moeder niet lang volgehou den en stierf e Aldus luidt de uitspraak van het kort geding dat de krakers van het pand tegen de kopers hadden aan gespannen om te voorkomen dat zij uit het huis zouden worden ge zet. De nieuwe eigenaars willen het pand verbouwen om er zelf te gaan wonen. Volgens de krakers kunnen de eigenaars onvoldoende aantonen dat zij het pand hebben gekocht. Als bewijs hiervoor werd een vei lingakte getoond, terwijl de kra kers vinden dat op zijn minst een hypotheekakte voor handen moet zijn. De advocaat van de bewoners had hieraan geen boodschap en vroeg de rechtbank te bevelen dat het pand binnen vierentwintig uur moest worden ontruimd. De kra kers vonden dit echter veel te snel en meenden dat, als er een ontrui ming moest plaats hebben, een ter mijn van vier tot zes weken redelij ker zou zijn. Het werden er dus twee. LEIDEN - Bertus de Rijk, voorzit ter van de Eerste Kamerfractie van de PvdA, zal woensdagavond 1 mei het word voeren in de Stadsge hoorzaal. Hij doet dat ter gelegen heid van de viering van de Dag van de Arbeid. De politieke partijen CPN, PPR, PSP en PvdA, de vak bonden FNV en CNV en de Turkse zelforganisatie HTIB hebben de handen ineengeslagen en de tradi tionele viering op poten gezet. Het gevarieerde programma be gint om 19.30 uur als de zaal open gaat en de bezoekers de gelegen heid hebben om rond te neuzen op de informatiemarkt, bevolkt door verscheidene actiegroepen, comi tés en andere linkse organisaties. De Leidse FNV-voorzitter Jos van Iersel spreekt om 20.00 uur het offi ciële openingswoord uit waarna 'Het Smartlappenkoor' enkele pas- LEIDEN Een Leidse vrouw keek gisterochtend vreemd op toen zij haar auto in het water van de Oude Vest sen<^e liederen ten gehore brengt. zag drijven. Te meer daar zij er zeker van was, en dat de politie ook vertelde, dat zij het voertuig op de handrem had gezet. Desalniettemin ging het geparkeerde voertuig te water, ter hoogte van de Oude Vest 218 en 220. De Om 20.30 uur beklimt De Rijk 'drenkeling', die geheel onder water ligt, zal worden geborgen. (foto Ruud schitter) het spreekgestoelte. Deze zal in zijn toespraak enkele woorden wij den aan onder meer arbeidstijdver korting en het verband tussen 1 mei vroeger en nu. Daarna treedt het cabaret 'Klein Foutje' op. Turk se volksmuziek wordt vanaf onge veer 21.35 uur ten gehore gebracht door de groep Ozlem. Aansluitend volgt een toespraak van Ibrahim Ölmez van het HTIB Leiden. De groep Ritmico Special brengt Surinaamse dansmuziek vanaf 22.45 uur ten gehore. Om midder nacht is de viering afgelopen. Groepen die een kraam op de in formatiemarkt willen bezetten kunnen daarvoor contact opnemen met Hilton Weidema, telefoon 314773. In het Leids Volkshuis aan de Middelstegracht zal voor vrouwen op 1 mei de film 'Union Maids' worden vertoond. Het vertelt het verhaal van drie fabrieksarbeid sters in Chicago in de jaren dertig. Aanvang is 10 uur. Waarschijnlijk toch geen paratyfus LEIDEN - De gemeentelijke ge neeskundige en gezondheids dienst (GG en GD) is veel te laat in actie gekomen nadat vier bejaar den uit het verzorgingstehuis 'Rijn en Vliet' met op paratyfus lijkende ziekteverschijnselen in het zieken huis waren opgenomen. JJe in structies die de GG en GD uitein delijk gaf, zouden bovendien on toereikend zijn. Deze kritiek uit F. van Oosten, directeur van 'Rijn en Vliet'. Overi gens lijkt het steeds minder waar schijnlijk dat de bejaarden ook in derdaad aan paratyfus lijden. Zelfs is het nog maar de vraag of zij ook werkelijk een bacterie-infectie hebben. Tests die moeten uitwij zen of er een bacterie in het spel is en om welke bacterie het gaat, heb ben tot dusver geen resultaat opge leverd, aldus GG en GD-arts Van Loenen. De directie van het Leidse ver zorgingstehuis heeft de GG en GD zondag al geïnformeerd dat er mo gelijk paratyfus in 'Rijn en Vliet' was uitgebroken. Omdat instruc ties van de GG en GD uitbleven, heeft het verzorgingshuis zelf maar een aantal maatregelen genomen. Onder meer liet het alle toiletten en de keuken ontsmetten en hield het het wasgoed van de ziek geworden bejaarden apart. Het personeel werd verplicht wegwerpschorten en -handschoenen te dragen. Mevrouw G. Paddenburg, hoofd van de verzorging van 'Rijn en Vliet', zegt dat de GG en GD pas gisteren op de proppen kwam met de verlangde instructies. Zij stelt dat dit gebeurde, vlak nadat deze krant bij de gemeentelijke gezond heidsdienst had gëinformeerd naar de vier ziektegevallen. De instructies van de GG en GD waren volgens mevrouw Padden burg trouwens niet erg doeltref fend. "Ze waren eerder bedoeld om verdere besmetting in een huis gezin te voorkomen, kreeg ik de in druk. Voor een verzorgingstehuis als dit leken ze minder van toepas sing te zijn". "De maatregelen die wij op eigen initiatief hebben genomen, gingen trouwens veel verder dan de in structies van de GG en GD. Er werd bijvoorbeeld niet aangeraden om het wasgoed van besmette be jaarden apart in te nemen. Als je dat niet doet, kunnen alle andere hygiënische maatregelen ook te vergeefs zijn". Directeur Van Oosten merkt ook op dat de GG en GD de Keurings dienst van Waren veel te laat heeft geïnformeerd. "Gistermorgen was deze dienst nog steeds niet langs geweest om monsters te nemen van het voedsel hier. Uiteindelijk heb ik zelf maar gebeld om te vra gen waar ze bleven", zegt hij. Stabiel De toestand van de vier in het ziekenhuis opgenomen bejaarden is nu stabiel, al zijn zij volgens Van Oosten nog steeds 'goed ziek'. Pa ratyfus is een darminfectie. De ziekteverschijnselen zijn misselijk heid, koorts en zware diarree, waarin na verloop van tijd slijm en bloed kunnen voorkomen. Vrijdag werd de eerste bejaarde in het ziekenhuis opgenomen. In de loop van het weekeinde volgden de andere drie. Twee bejaarden, die dezelfde ziekteverschijnselen vertonen zij het in veel lichtere mate - zijn nog thuis. De bewoners en de bewoners commissie van 'Rijn en Vliet' zijn op de hoogte gebracht van het feit dat in het verzorgingstehuis moge lijk paratyfus is uitgebroken. Vol gens mevrouw Paddenburg is er door de bewoners nogal verschil lend gereageerd. "Sommigen zijn enorm geschrokken, anderen rea geerden nogal laconiek", zegt zij. "Niemand raakte echter in pa niek". Van Oosten vindt het niet vreemd dat sommige bewoners enorm geschrokken zijn. "Het woord 'paratyfus' heeft een bela den klank. De mensen die hier zit ten, denken dan meteen terug aan toestanden van 40 of 50 jaar gele den, toen paratyfus nog ziekte was met een veelal dodelijke afloop. Tegenwoordig hoeft dat niet meer zo te zijn, als er tenminste snel wordt ingegrepen". Hoe de besmetting is ontstaan, is zoals gezegd nog niet duidelijk. Eén van de bewoners of de perso neelsleden kan de bron van de ziekte zijn, maar zij kan ook zijn veroorzaakt door het eten smet voedsel. Dat voedsel kan op allerlei manieren bedorven zijn ge raakt. "Een dergelijke besmetting is ook nooit helemaal te voorko men. Dat is het probleem verzorgingstehuis. In een verzor gingstehuis wonen bejaarden zo veel mogelijk zelfstandig in een ei gen kamer. De 86 bejaarden die hier wonen, krijgen hun warme maaltijd uit de keuken maar heb ben daarnaast de vrijheid om zelf etenswaren en dranken te kopen. Die kunnen wij natuurlijk niet con troleren". Richtlijnen Volgens GG en GD-arts Van Loenen is er geen sprake van dat de geneeskundige dienst te laat heeft gereageerd. Sterker nog, vol gens hem is de GG en GD zelfs sneller in actie gekomen dan vol gens de richtlijnen noodzakelijk was. Van Loenen veronderstelt dat deze richtlijnen, die op 1 januari van dit jaar zijn ingegaan, nog niet bekend zijn bij het verzorgingste huis en de huisartsen. Hij zegt dat als er sprake is van een dergelijke 'darmziekte' in één tehuis en een beperkt aantal men sen ziek worden, pas verdergaande maatregelen hoeven te worden ge nomen wanneer de de aard van de ziekte en de bron van besmetting bekend is. "Uiteraard is sneller in grijpen wél noodzakelijk als er meer mensen op verschillende plaatsen in een regio ziek worden". De GG en GD heeft maandag echter al het keukenpersoneel naar de huisarts gestuurd om te onder zoeken of een van hen de bron is van de ziekte. Dat 'Rijn en Vliet' al snel op eigen initiatief LEIDEN Het pand Nieuwe Rijn 84a en de bedrijfsruimte Stationsweg 18-20 zijn gekraakt. De politie kreeg gisterochtend de melding binnen dat een groep van vijftien personen zich zondagavond in de woning aan de Nieuwe Rijn heeft gevestigd. Het pand is eigendom van de gemeente en staat sinds eind vorig jaar leeg. Van de gemeente heeft de politie te horen gekregen dat de woning de belangstelling geniet van een koper in spé, maar het koopcontract is, in afwachting van een verbouwing, nog niet getekend. In overleg met de officier van justitie heeft de politie besloten het pand niet te ontruimen. De gemeente is geadviseerd een kort geding aan te spannen als zij de woning leeg wil hebben. Datzelfde geldt voor de bedrijfsruimte aan de Stationsweg 18-20. Zes aantal krakers hebben hierin hun tenten opgeslagen. Deze ruimte zou worden hygiënische maatregelen heeft ge- verhuurd aan een horeca-exploitant. die echter heeft afgehaakt toen een verbouwing te duur bleek. Deze ruimte staat sinds maart vorig jaar leeg. Mishandeling na aanrijding LEIDEN - Uit woede over een be schadiging van zijn dierbare auto mobiel heeft een 60-jarige Leide- i 32-jarige stadgenoot gis terochtend flink afgetuigd. Hij be dreigde de man tevens met een de gen die in een paraplu was verbor gen. De 60-jarige is aangehouden op verdenking van mishandeling, vernieling en verboden wapenbe- De aanleiding voor de forse klop partij was vrij onschuldig: de 32- jarige man reed op zijn bromfiets op de Kooilaan, tot een op het fiets pad geparkeerde auto het hem moeilijk maakte. Tegen de politie verklaarde de bromfietser dat hij het voertuig met enig manoeuvre ren had gepasseerd. Verderop stond de bestuurder van de auto de man op te wachten, omdat de bromfietser een trap tegen zijn wa gen zou hebben gegeven. Er ontstond een flinke vechtpar tij, die tot een einde kwam toen twee motoragenten ingrepen. De 60-jarige werd ingerekend voor mishandeling, vernieling (van de kleding van de bromfietser) en ver boden wapenbezit: hij bleek niet alleen de genoemde degen maar ook een sabel in zijn bezit te heb ben. De bromfietser hield aan het tref fen kwetsuren en blauwe plekken op verschillende plaatsen over. De automobilist had kennelijk zo hard gemept dat zijn pink op twee plaat sen was gebroken. Hij is hiervoor behandeld in het Diaconessenhuis. i, vindt hij een goede zaak. ADVERTENTIE PAANAKKER 8 CO LEIDEN (x MAARSMANSTEEG 12-TEL. 071-120566 Hanengerucht (2) Het anonieme geklaag over de hanen aan de Apollolaan heeft het effect van een knuppel in een hoenderhok gehad. Wie is het eens met het echtpaar dat verwij dering wil van de verwilderde hanen en kippen, het kleinvee dat voornamelijk achter het Van de Willigenhof bivakkeert? De heer Hubers niet. Hij zegt ons te bellen namens vele bewo ners van het ouderentehuis en vervolgt met: "Wij hebben er he lemaal geen last van". Integen deel: "De meesten vinden het juist leuk. Mensen lopen met kippevoer naar die beesten toe". En al vonden de mensen het niet leuk, "je lost er niets mee op om die beesten weg te halen. In het park aan de Brahmslaan lo pen ganzen en pauwen. Het blijft dus toch een herrie". Over de klagers kan Hubers kort zijn: "Ze hebben altijd wat te klagen. Ze zeggen wel dat de anderen niet durven en dat die er ook last van hebben, maar dat is helemaal niet zo. Van de 170 be woners klagen er misschien maar twee of drie". Ook vanuit een ander deel van de Apollolaan wordt voor de ha nen opgekomen. "Is het niet heerlijk dat wij, bewoners rond de Apollolaan, gezegend zijn met een Natuur om ons heen. Wat gaat er boven een kwinkelerende vogel, het landelijk geluid van een kraaiende haan, kakelende kippetjes en een jubelende pauw als je 's morgens vroeg nog wat na ligt te sluimeren", schrijven de zusters C. en E. de Vries. Juist daar hadden 'mevrouw en meneer Onbekend' (zoals ze door de dames De Vries worden genoemd) zoveel last van. "Arme moderne mens! Arme tegenna tuurlijke mens", geven de dames een karakteristiek. Ze raden het echpaar aan er wat eerder in te duiken: "Vroeg met de kippetjes op stok (gezond voor u) en lekker wakker worden met hanenge- Het Patertje (1) Wie was Neeltje Pater? Leidenaar Bram Pater, redac teur van 'Het Patertje': "Het was een rijke koopmansvrouw. Ze werd geboren op 7 februari 1730 in Broek in Waterland en ze stierf op 8 maart 1789, ook in dat dorp. Zoals ik al zei: ze was zeer rijk. En ze kreeg tijdens haar leven ook steeds meer geld. Zo had ze bijvoorbeeld flink wat aandelen de Verenigde Oostindische Compagnie". "Met haar familieleden leefde ze in onmin en ze liet dan ook in haar testament opnemen dat ze na haar dood niks kregen. Pas honderd jaar later zouden de dan levende nazaten haar erfenis mo gen verdelen. Honderd jaar later is die verdeling er niet van geko men, want wat bleek: er was zo veel informatie verdwenen dat de nazaten niets meer konden bewijzen". Zo is er tegenwoordig een Pa ter die meent dat een kerkboek ontbreekt waar veel gegevens over de familie zouden instaan. Een andere Pater weet te vertel len dat er een bepaald document onleesbaar is geworden omdat er een pot inkt overheen is gegooid. Bram Pater: "En dan is er nog meneer Kastelijn uit Dirksland die denkt dat het geld nog steeds op de Bank of England in Lon den staat. Hij zegt ook dat de erf genamen nog vier jaar, dus tot 1989, de tijd hebben om bewijzen aan te voeren. Daarna zal het enorme bedrag vervallen aan de Staat der Nederlanden volgens hem". Het zou om miljarden guldens gaan. Ongetwijfeld werd op de familiebijeenkomst onlangs in Houten veel gepraat over dit be drag, is het niet Bram Pater? Hij ontkent het: "Nee, in verband Het kleinvee stapt nietsvermoedend rond op het grasveld achter het Van de Willigenhof. met dat geld zijn wij niet bij el kaar gekomen. Het is ons begon nen om een goede stamboom van de familie. Om die reden heeft Jan van Doorn de reünie georganiseerd". Het Patertje (2) "Kijk, Van Doorn is al lang bezig met de familie en hij dacht bij zichzelf: er zijn ongetwijfeld veel Paters die ook de familiegeschie denis proberen te achterhalen, als we nou eens bij elkaar ko men... En dat is dus gebeurd. We hebben in Houten onder meer besloten dat er een familie-or gaan komt en dat we onze krach ten gaan bundelen". Makkelijk zal het niet zijn om de krachten te bundelen, vertelt Bram Pater. Neem alleen het feit dat er lijnen lopen naar Frank rijk, Duitsland, Suriname en Amerika. "Op de bijeenkomst in Houten was bijvoorbeeld een na zaat van een Surinaamse Pater. John Lo-a-Njoe heette die man. Hij is een afstammeling van Ger Pater en die is indertijd in Suri name met een vrijgekochte sla vin getrouwd". Wat het maken van een stam boom ook niet makkelijk zal ma ken, zijn de verschillende soor ten Paters die je hebt: Pater, Dé Pater, Paters en Paater. Bram Pater: "In de tijd van Napoleon zijn die namen allemaal wat door elkaar gehusseld. En boze ton gen beweren dat zelfs de naam van Neeltje is veranderd. Op haar grafsteen staat namelijk Paater, eigenlijk zou dat Pater moeten zijn, zegt men". De familie mag dan niet op jacht naar het goud gaan, zoals Bram Pater zegt, maar waren er op die bijeenkomst echt geen mensen die alleen maar interesse hadden voor het geld, familiele den die de geschiedenis geen moer kan schelen? "O zeker", zegt Bram Pater. "Toen wij hadden uitgelegd dat het ons alleen maar om de stam boom te doen is, verliet ongeveer een kwart van de aanwezigen de zaal. Het zij zo". Play-back (7) "Ik durf de bewering aan, dat er mensen bij zijn die beter zingen dan de echte artiest die ze na doen. Echt, Nederland staat bol van het talent", deelt Henny Huisman via KRO-perszaken de wereld mee. Gisteravond werd in elk geval de finale van de Playback-show uitgezonden. Eén werd een Rot terdams meisje dat Randy Craw ford op de planken zette. Num mer twee werd John Beuker uit Leiden. Hij vertolkte als vanouds Ella Fitzgerald en zong tevens een liedje van Anneke Grönloh. Hij was zo goed verkleed dat jurylid Willem Duys meende dat Beuker een vrouw was. Pas toen ik die benen zag, aldus onze nationale goudvis, had ik door dat deze kandidaat een man is.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3