Wereldrecord geschenk uit hemel 5DT 'Internationals' laten het afweten Leiden ontslaat Van der Ham Scylla-vrouwen krijgen titel cadeau LEIDSCH DAGBLAD Chelsea 'schokt' fans Goekoop schiet wielrensters vanavond weg Stad Rotterdam Marathon Moniz spuugt gal DE SLEUTELS-RIJNSBURGSE BOYS Belg denkt slim te zijn MAANDAG 22 APRIL 1985 PAGINA 9 LEIDEN - Siem van der Ham is geen trainer meer van de v.v Lei den. Na de nederlaag van de afde lingsclub vorige week tegen KRV kreeg de Voorschotenaar zijn ont slag aangezegd. Hennie Beerenfen- ger (jeugdtrainer van UVS, die vol gend seizoen Leiden toch al zou trainen) nam met onmiddellijke in gang zijn functie over. Het boterde al een tijdje niet meer tussen Van der Ham en het bestuur van de Morschclub, die de trainer verweet geen greep meer te oep. Secre- geen goe de basis meer om king voort te zetten. Wij kregen de indruk dat hij het niet langer aan kon. Na overleg hebben we daar om besloten uit elkaar te gaan. Vanzelfsprekend komen we onze verplichtingen ten aanzien van Van der Ham na", aldus De Gunst. Die overigens niet ontkende dat de tegenvallende prestaties mede ten grondslag lagen aan dit besluit. Siem van der Ham, die het afge lopen half jaar kampte met zijn ge zondheid, is niet bepaald te spre ken over de wijze waarop hij is be handeld. "Ze wilden dat ik spelers ging opstellen die niet trainden. Dat kon ik niet maken ten opzichte van anderen. Daarbij gingen ze er vanuit dat ze dit jaar wel eventjes kampioen zouden worden. Door al lerlei oorzaken liep het niet zo, zo als het zou moeten. Dat konden ze niet accepteren. De trainer krijgt dan meestal de schuld. Ik vind het jammer, dat ik het seizoen niet kon afmaken. Zo doorgaan heeft echter weinig zin. Dus ben ik maar ge gaan", aldus de Voorschotenaar, die in het verleden zowel bij Docos als bij LDWS al evenmin op pretti ge wijze afscheid nam. 5DT LONDEN (Rtr) - In een uiterste poging de supporters in toom te houden heeft de Engelse eerste-divisieclub Chelsea aangekondigd de hekken rond het veld onder stroom te zetten. In de afscheiding van drie meter hoog wordt een elektrische draad verwerkt, die een korte scherpe schok geeft. Ernstige verwondingen zijn echter uitgesloten. „We gebruiken hetzelfde type als in veehouderij", aldus voorzitter Ken Bates, die sprak van het laatste middel om de „rowdies" af te stoppen. „De stroomschok zal hen van schrik van het hek werpen." Het elektrische hek wordt volgende week zaterdag in werking gesteld bij het duel tussen Chelsea en stadgenoot Tottenham Hotspur, waar veer tigduizend toeschouwers worden verwacht. Volgens Neil MacFarlane, de Britse minister van sport, is het schrik draad in de stadions niet de maatregel om de rellen in het Engelse voetbal te beteugelen. „Ik denk, dat dit soort plannen iets te ver gaat. Ik betreur de dag, dat onze voetbalstadions met dergelijke installaties zullen zijn uitgerust." LEIDEN - De vrouwen van Scylla hebben het algeheel tafeltennis kampioenschap van Nederland op goedkope wijze verdiend. Na het behalen van de vooijaarstitel door de 6-3 winst op Koningslust zater dagavond, vernamen Sandra de Kruiff, Marian van der Vliet, Mar jan Kantebeen en Patricia de Groot dat herfstkampioen Torenstad voor het beslissingsduel geen team op de been kan brengen. Zoals bekend liet Miijam Klop penburg de Zutphense vereniging na moeilijkheden met trainer Wiljo Leermakers tussentijds in de steek. In de afgelopen weken kreeg Leermakers het ook aan de stok met een tweede speelster, Jantien Jansma. Zij weigert nu onder zijn bewind uit te komen. Leermakers trok daaruit zijn conclusies en trok Torenstad daarop terug voor de wedstrijd om het Nederlands kam pioenschap. LEIDEN - Vanavond om half ze ven lost burgemeester Goekoop op het parkeerterrein van de Vijf Mei laan het startschot voor de proloog van de Ronde van Nederland voor vrouwen. Het unieke evenement - het is de eerste in zijn soort hier te lande - wordt georganiseerd door Joop Riethoven. De grootste trekpleister in Zuidwest is ongetwijfeld de Amerikaanse Rebecca Twigg, we reldkampioene achtervolging en zilveren medaille-winnares op de Olympische Spelen van Los Ange les. Zij is, gesteund door de officië le ploeg van de Verenigde Staten, de grote favoriete voor dé Ronde die zaterdag in Heerenveen ein digt. Twigg start als laatste voor de proloog over 2200 meter. Na een kilometer, op de Jacob van Campenlaan, legt degene die daar de snelste tussentijd heeft geno teerd beslag op de Grote Prijs van het Leidsch Dagblad. De tijdwaar neming geschiedt, ook al voor de eerste maal, met behulp van com puters. Aan de Ronde van Nederland ne men behalve de landenteams van Amerika en West-Duitsland vier districtsploegen en vijf nationale merkenploegen deel. Daaronder ook de 'Leidse' formatie van Van Duuren. Troef van die laatste ploeg is Hanneke Lieverse die in de vorig jaar gehouden Tour de France ook een etappe op haar naam bracht. Na de proloog in Leiden voert de eerste etappe morgen naar Lisse. De start is om 18.00 uur. De rit voert via de Stevenshof, Valken burg, Katwijk, Noordwijk, Voor hout, Oegstgeest, Oud-Ade, Rijp- wetering, Roelofarendsveen en Kaagdorp naar het sportcomplex Ter Specke. In Noordwijk (boule vard) en RoeTofarendsveen zijn tussensprints om het Nissan-klas sement. Een dag later geeft de ambassa deur van de Verenigde Staten het startschot voor de etappe naar Hil versum. Donderdag vertrekt de ka ravaan onder leiding van directeur sportief Riethoven naar Dronten, vrijdag gaat het op Heerenveen aan en zaterdag vindt in die Friese stad ook de ontknoping van de eerste Ronde van Nederland plaats. ADVERTENTIE Carlos Lopes gaat door het lint. „Een nog snellere tijd was mogelijk geweest ROTTERDAM (GPD) - Amper was de uitbundigheid over het magistrale wereldrecord wat ge temperd, of er rezen lichte twij fels over de afstand. Niet zo vreemd eigenlijk, want de tijd die de 38-jarige Carlos Lopes in Rotterdam liet noteren was on gelofelijk. Als eerste döok de Portugees door de barrière van 2 uur en 8 minuten en bracht de mondiale toptijd met bijna een volle minuut terug van 2.08,05 naar 2.07,11. Maar, zo beweerde iedereen die maar wat van doen had met de Rotterdamse mara thon, achterdocht was niet op z'n plaats, want per slot van reke ning had Wim Witvliet zelf de af stand nagemeten en was het ver eiste IAAF-certificaat in hun be zit. Wie is die Wim Witvliet dan wel, dat hij een dergelijk vertrou wen uitstraalt? Bondscoach Wim Verhoorn verwoordde het fraai. „Als er een commissie is die het traject na wil meten, dan hoeft de organisatie alleen maar een pas foto van Wim Witvliet op te stu ren. Dan zijn ze al overtuigd van de juiste afstand", zei hij over de gepensioneerde Rotterdamse ambtenaar. „Als Witvliet de af stand na 14 keer nog niet ver trouwt, doet hij er gewoon een paar meter bij, en daarom is dit parcours eerder een paar meter te lang dan te kort", aldus Ver hoorn. ROTTERDAM (GPD) - In de schaduw van Lopes' wereldre cord gebeurde ook nog het een en ander in de Rotterdamse marathon. Zowel blijdschap en treurnis viel er in het Neder landse kamp van lopers te be speuren. Cor Lambregts kwam als derde over de streep en sleepte daarmee de personen auto voor de beste Nederlander in de wacht, maar wat hem vooral vreugdevol stemde was zijn persoonlijke record, dat hij van 2.12,40 terug bracht naar 2.11,02. Minstens zo gelukkig was de 26-jarige Marti ten Kate, die zijn eerste marathon in 2.12,56 aflegde en zelfs als vier de over de streep kwam. Het leed was weer eens voor Gerard Nijboer, die karaktervol doorstampte nadat hij rond de 19e kilometer al in problemen kwam, maar pas uitstapte toen hij de ene voet niet meer voor de andere kreeg. „Het is net of het noodlot me achtervolgt", meende de Drenth, die on danks zijn lichte liesblessure toch van start ging en lange tijd in de groep achter Lopes zat. „Na 38 km ging het echt niet meer, zelfs niet wandelend". Bondscoach Verhoorn voelde mee met de teneergeslagen Nij boer, maar wenste niet bij de pakken neer te zitten. „Het was erger geweest als hij na hard trainen zonder blessure had moeten afhaken", stelde hij. „We zitten gewoon in een fase dat hij steeds om een of andere reden de lappenmand in gaat. Ik kan daar alleen maar tegen over stellen, dat Lopes ook een kleine vijf jaar uit de roulatie is geweest door blessures. Die heeft zich toen ook genoeg af gevraagd, of hij er nog wel wat van kon". Cor Lambregts kwam stralend over de streep. „Ik ben net niet onder 2.11 gekomen, maar deze tijd is een geweldige stimu lans", stelde de Limburger, die de rest van het seizoen alleen nog afstanden van 1500 tot 10.000 meter zal lopen. Mis schien dat hij eind dit jaar nog een lucratieve marathon mee pikt. Wim Verhoorn was in zijn nop jes met de tijd van Lambregts. „Hij kan nog veel sneller dan 2.11", meende Verhoorn. „Net als Marti ten Kate beschikt hij over veel talent. Ze moeten al leen nog geduld uitoefenen. Ie mand als Marti moet je voort durend manen het wat rustiger aan te doen. Zo'n wedstrijd als vandaag is goed om weer wat ervaring op te doen, maar de jongens moeten nu wel eerst weer terug naar de baan om hun snelheid te onderhouden". Het relaas van Ten Kate was even fraai als mondig. „Ik had met Hermens afgesproken in de derde groep van 2.14 te star ten, maar daar kwam niks van terecht", vertelde de Ensche- deër, die momenteel de dienst plicht vervult na zijn TH-studie computerprogrammeur. „Ik belandde tussen Lopes en de tweede groep en ben daar maar gebleven. Onderweg liep ik nog een persoonlijk record op de 25 km en vervolgens heb ik zitten Nijboer (r) te wachten tot ik kapot ging, maar dat moment kwam maar niet. Op het laatst was het nog wel even een scheurpartij om onder de 2.13 te komen". Carlos Lopes was als een trein- volgens-spoorboekje over het nieuwe parcours gedenderd; je kon de klok haast gelijk zetten op iedere vijf kilometer door komst. Wat zijn prestatie het meeste reliëf gaf, was dat hij na de twintigste kilometer, toen de voortreffelijke Belgische hazen Rousseau en Waegemans uit stapten, stug voortging in het zelfde straffe tempo. Solo hield hij de onwaarschijnlijke snelheid van 20 km per uur vol en wist zich alleen gesteund door Jos Hermens, die vanuit een begelei dende wagen toezag dat de regel maat werd gehandhaafd. „Lopsj", zoals de Portugese uit spraak van zijn naam klinkt, hield zich echter niet aan de planning: hij ging sneller dan de richttijd van 2 uur en acht minu ten blank. Met gezwinde spoed draafde hij naar de 25.000 dollar premie, die op de nieuwe wereld recordhouder lag te wachten. „Het wereldrecord was vooraf niet mijn doel, ik wilde alleen maar zo snel mogelijk lopen", zei de mondjesmaat pratende Lo pes, die een broertje dood heeft aan publiciteit en daarom volhar dend antwoordt in de Portugese taal, die onthullende gesprekken onmogelijk maakt. Verval Zoals gezegd, de kracht van Lopes bleek toen hij na de twin tigste kilometer aan zijn lot werd overgelaten. Pas na 30 kilometer kwam er een heel licht verval in zijn tempo. „Een nog snellere tijd was mogelijk geweest, als ik gezelschap had gehad", stelde Lopes. „Op het laatste stuk had ik wat last van de wind, maar over de hele race heeft dat niets uitgemaakt, want ik had de wind ook geregeld in de rug". Jos Hermens, die zich in de loop der jaren als vertrouwens man van Lopes heeft ontpopt, betwijfelde of er sneller zou zijn gelopen met meer lopers op de laatste kilometer. „Misschien lo pen ze dan elkaar aan te kijken, of proberen ze allemaal uit de wind te blijven, waardoor het tempo stilvalt", was zijn veron derstelling. „Nu wist Carlos, dat hij de wind tegen had en er in zijn eentje doorheen moest. Dus deed ie dat". Lopes was er tijdens de laatste kilometers van doordrongen, dat het wereldrecord ging sneuve len. „De communicatie met hem beperkte zich tot een paar woor den en gebaren, maar dat was voldoende"; aldus Hermens, die een groot aandeel had in de ge lijkmatige opbouw van de race. Vooraf had hij met Lopes afge sproken, dat zich drie groepjes zouden vormen met een richttijd van achtereenvolgens 2.08 (Lo pes), 2.11 (Graham, Wells, Dur- LONDEN - Het weekeinde is historisch geweest voor de marathon. Daags na de nieuwe beste wereldtijd van Lopes in Rotterdam liep de 29-jarige Noorse Ingrid Kristiansen in Londen een nieuw officieus wereldrecord bij de dames met 2.21.06. Kristiansen stelde het re cord van Joan Benoit (gelopen op 18 april 1983 in Boston: 2.22.42) liefst 1 minuut en 36 seconden scherper. De Noorse, die ook vorig jaar in Londen zegevierde, werd met haar ze ge 250.000 gulden rijker. den, Nijboer en Lambregts) en 2.14 (Rusman, Ten Kate, enz.). Te hard „In het begin gingen ze alle maal iets te hard, maar dat is ei genlijk ook het snelste gedeelte van het traject. Het nieuwe par cours heeft volgens mij zijn posi tieve invloed gehad. De viaduc ten en dergelijke zorgden voor ritmewisselingen, die de lopers goed opgepakt hebben. Toch was dat niet doorslaggevend voor het wereldrecord, want Lo pes is gewoon in de vorm van z'n leven. Die haalt zelfs nog de Spe len van '88", meende Hermens, die daarmee meteen aangaf dat Lopes' aankondiging om eind dit jaar te stoppen niet serieus ntoet worden genomen. „Hij moet mo menteel te veel wedstrijden voor de bond en voor zijn club lopen en daar wil hij vanaf'. De als tweede finishende Schot John Graham, die voor het eerst sinds '81 weer eens onder de 2.10 liep met 2.09,58, stak zijn bewondering voor Lopes niet on der stoelen of banken. „Die Lo pes is gewoon super en niet te 'verslaan. Ik hoop dan ook dat hij straks stopt", vertelde hij la chend. Hoe „super" hij sinds '82 is, moge blijken uit zijn staat van dienst. Na een achillespeesope ratie in 1977 braken vijf kwakkel jaren voor hem aan, maar hij kwam ijzersterk terug met onder meer twee wereldtitels veldlo pen. In Rotterdam liep hij zijn zesde marathon (twee keer stap te hij voortijdig uit) en bleef voor de vierde keer beneden de 2.10 uur. Zijn marathontijden zijn werkelijk van onwaarschijnlijke klasse: 2.08,39 (tweede in Rotter dam '83), 2.09,21 (goed voor goud op de Spelen), 2.09,06 (tweede in Chicago '84) en nu dus 2.07,11. Alleen de onttroonde wereldre cordhouder Steve Jones treedt enigszins uit de schaduw van het Portugese fenomeen, want de 30- jarige Welshman liep gisteren in Londen tijdens zijn tweede ma rathon opnieuw een wereldtijd: 2.08,16. Wapen Het wereldrecord was voor de Rotterdamse organisatie overi gens een geschenk uit de hemel, want daarmee heeft het zichzelf een voornaam wapen verschaft in de financiële concurrentieslag met andere steden. „Ik hoop dat het effect heeft", aldus Hermens, die de lopers contracteert. „Het wereldrecord bewijst dat je een snel parcours te bieden hebt en behalve voor geld is de mara- thontop daar ook wel gevoelig voor". ZEG MAARCkn TEGEN 'IT-s KAMSTEEG OCCASION keus uit 200occasions DEN HAAG (GPD) - Het heersen de optimisme voor de cruciale in terland van Oranje tegen Oosten rijk heeft in het weekeinde een ge voelige knauw gekregen. Enkele uitzonderingen daargelaten, liet nationals, het merendeel van de 22 geselec- de drie hofleveranciers Ajax (1-3- verlies thuis tegen Groningen), Feyenoord (3-1-verlies bij Sparta) en PSV (1-1 bij PEC Zwolle) bewe- dat, ook het spel van de inter- Feyenoord-trainer Ab de eerste helft. Van Basten ken- pen dan andersom en kwam in de de „complete off-day" volgens trai- tweede helft als rechterspits tegen zijn ADVERTENTIE De Mos. In de verdediging maakte Rijkaard vooral in het be gin fouten en voelde Schoenaker zich als rechtervleugelverdediger teerden voor de WK-kwalificatie- vanmorgen aan" een straftraining, wedstrijd op 1 mei het volledig af- de PSV'ers moeten elk 500 gulden Fafié onderwierp zijn hoofdmacht bepaald niet op zijn gemak. Ophof, die afgelopen woensdag tegen FC weten. Niet alleen de uitslagen BREDA (GPD) Ricardo Moniz kon zaterdagavond zijn woede niet on derdrukken toen hij een kwartier voor het einde van de wedstrijd tegen NAC het veld moest ruimen voor Bert van der Kuyl. De aankoop van Haarlem, die nog altijd niet rond is met zijn nieuwe club, reageerde zich over die vervanging af door tijdens het passeren van de dug-out vlak voor de hoofdtribune in de richting van trainer Hans van Doorneveld te spu gen. „Ik heb dat gedaan", zo verklaarde de 20-jarige speler later, „omdat ik enorm teleurgesteld was over die wissel. Ik begreep eerlijk niet waar om Van Doorneveld dat deed. Zo slecht speelde ik nou toch ook weer niet". w De Haarlem-oefenmeester, die na afloop van dit seizoen bij de club te verschuiven, zodat alle interna- vertrekt, bleek de emotionele uitbarsting te zijn ontgaan. „Ik heb het niet tionals (inclusief Schachner, Jara gezien", aldus Van Doorneveld. „En dat is maar goed ook want in dat en Pezzey) vrijdag in trainings- geval had ik wellicht anders gereageerd. Ik heb Moniz vervangen om hem kamp kunnen, duidelijk te laten merken dat hij in het collectief moet leren spelen. Bij Van de Ajacieden kwam van de één actie ging hij zo zelfzuchtig te werk dat een hele goede kans verloren kandidaat-internationals tegen boete betalen voor hun wanpresta tie tegen het nietige PEC Zwolle. Leo Beenhakker zal vandaag zijn definitieve selectie van zestien be kend maken voor de wedstrijd in de Rotterdamse Kuip, maar zal ook niet weten welke spelers hij moet handhaven. Alleen Erwin Koeman, Michel van de Korput en Gerald Vanenburg (eerste helft) toonden vorm, zo vlak voor de beslissende partij. Oostenrijk onderkent het belang terdege. De pijnlijke neder laag van 3-0 tegen de Hongaren heeft de nationale bond er toe ge bracht het competitieprogramma komende zaterdag Den Bosch een knieblessure op liep, bleef aan de kant. Het is ui terst onzeker of hij wel beschik baar is voor de interland. Bij Feyenoord was de inzet mini maal. Van de internationals ont trok alleen Michel van de Korput zich aan de malaise. Simon Taha- mata moest als linkerspits meer achter Sparta's Danny Blind aanlo- r twee spelers in de buurt stonden die het zo hadden FC Groningen alleen Vanenburg goed voor de dag en dan nog alleen Eyer helemaal niet meer spel. Ben Wijnstekers had meteen dekkingsfout schuld aan de eerste Sparta-treffer van Lengkeek en besefte zelf'dat hij zeer slecht had gespeeld. „Het liep niet, het ging gewoon stroef. Zoals we bij Sparta speelden, verdienen we het ook niet op Ajax in te lopen, maar dat moet je wel los zien van die wed strijd tegen Oostenrijk", meende hij. „Het is niet best dat het zo gelo pen is met het oog op die interland, maar voor mezelf weet ik dat ik te gen Oostenrijk veel beter kan". Dat wist ook Willy van de Kerk hof. De routinier van PSV, dat ty perend genoeg als winnaar van het weekeinde uit de bus kwam met een gelijkspel tegen PEC-Zwolle (1-1), zei: „Zo'n wedstrijd tegen PEC valt natuurlijk niet met een interland te vergelijken". OpTonLokhoff van een blessure aan zijn voet en zaterdagavond met een injectie speelde, bleven de internationals Sportcomplex "DE VLIET" dinsdag a.s. Aanvang 18.30 uur L.D.-CUP Deze advertentie is aangeboden door KOOREMAN MEUBELEN LUIK (ANP) - Hoe een Belg dacht slim te zijn. Oftewel: hoe Luc Branc- kaerts, bewust of onbewust, de wedstrijdleiding probeerde te misleiden in i, die last heeft Luik - Bastenaken - Luik. De volgers in de Waalse voorjaarsklassieker konden hun ogen niet gelo ven, toen de beroepsrenner uit het ploegje van Florent van Vaerenbergh zich meldde bij Rudy Dhaenens en Martin Early, de koplopers van dat PSV (Brandts, Valke, Van de moment. Allereerst overheerste de verwarring, maar weldra werd duide lijk, dat Branckaerts het parkoers had afgestoken. Met een vriendelijk klopje van de verantwoordelijke wedstrijdcommisaris werd hij gesom meerd de wedstrijd te verlaten. Hetgeen Branckaerts prompt deed. Kerkhof, Van der Gijp en Van Breukelen) fit. Daar was dan ook wel alles

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 9