Kabinet doet niets extra's voor minima Breuk in RPF definitief Verkeersleiders werken weer Koopkrachtverlies groter Werklozen ontvluchten Aruba naar Nederland Rienk Kamer wordt toch hier vervolgd Singel 114 met geweld Wagenaar stapt vrijwel zeker uit fractie Het mysterieuze Japan BOEREN PROTESTEREN IN FRIESLAND Man wurgt mede-patiënt psychiatrische inrichting Gesprek met minister over RLD en Eurocontrol MAANDAG 22 APRIL 1985 BINNENLAND PAGINA 5 WILLEMSTAD, CURACAO - Op Aruba is het laatste half jaar een alarmerende emigratie op gang ge komen. In totaal 1.400 mensen ver trokken naar het - buitenland, meestal Nederland maar ook naar landen in het Caraïbisch gebied, om de werkloosheid op Aruba, me de veroorzaakt door de sluiting van de Lago-olieraffinaderij, te ont- door Elly Wempe vluchten. Vorige maand alleen al lieten meer dan 300 mensen zich uitschrijven. Een groot aantal ver trekt zonder de autoriteiten op de hoogte te stellen. De cijfers werden verstrekt door het hoofd van het Arubaanse be volkingskantoor, Thiel. Hij voor spelt voor de komende maanden een nog sterkere stijging van het aantal emigranten. Velen, zo zegt hij, wachten tot het eind van het schooljaar en willen daarna naar Nederland. De afgelopen dagen ontstond bij het bevolkingskantoor een tekort aan paspoorten door de vele aan vragen. Curacao sprong bij door duizend extra paspoorten te sturen boven de jaarlijkse bestelling van 3.000. Het merendeel van de emi granten gaat naar Nederland. Dat zijn vooral jongere werklozen be neden de 30 jaar. Door de sluiting van de Lago-raf- finaderij is de werkloosheid op het eiland opgelopen tot 40 procent. De ontslagen werknemers willen met hun éénmalige ontslaguitke ring hun geluk beproeven in Ne derland. Enkele Arubanen hebben werk gevonden bij Shell of Exxon in Rotterdam. Veel werklozen pro beren ook op het Bovenwindse ei land Sint Maarten werk te vinden in de toeristenindustrie. De Antilliaanse regering voert een gericht beleid om de buiten landers die illegaal op Sint Maar ten werken van het eiland af te zet ten. Op deze wijze hoopt de rege- ring-Liberia Peters ruimte te scheppen voor de stroom werkloze Arubanen. Volgens de Arubaanse politieke leider Betico Croes betekent de emigratie een verlichting van de economische problemen. Hij hoopt echter binnen vijf jaar de werkgelegenheid zodanig te her stellen dat de emigranten naar hun geboorte-eiland terugkeren. Daar voor zou de toeristenindustrie meer moeten worden uitgebreid. Voorlopig blijft Aruba dit jaar zitten met een tekort op de begro ting van 120 miljoen Antilliaanse gulden. Dat is 240 miljoen Neder landse gulden, terwijl volgend jaar, als de status aparte is ingegaan, het begrotingstekort oploopt tot 200 miljoen Antilliaanse gulden. Beti co Croes hoopt van Nederland be grotingshulp of overbruggings hulp te krijgen om de financiële problemen op te lossen. Inmiddels heeft men op Aruba besloten de gelden voor diverse be lastingen te verhogen en te bezui nigen op de post voor onderwijs. Dat betekent dat de opleiding voor leerkrachten mogelijk wordt geslo ten en de klassen worden vergroot. DEN HAAG (GPD/ANP) Het kabinet is niet bereid het koopkrachtverlies voor de zogenoemde echte minima, dat door de hoge dollarkoers uitkomt op 1 tot 1,5 procent, te compenseren. Dat heeft minister De Koning (sociale zaken en werkgelegenheid) zaterdag gezegd voor de TROS-radio. Echte minima zijn huishoudens die moeten rondkomen van één minimuminkomen. Vorig jaar stelde het kabinet vast dat een bedrag van 350 miljoen gul den voldoende zou zijn om de koopkracht van de echte minima te handhaven in de vorm van een eenmalige uitkering. Maar door de hoge dollarkoers zijn de kosten van levensonderhoud gestegen. Minister De Koning zei niet van plan te zijn „iets extra's te doen" boven de eenmalige uitkering om dat dit het overheidsbudget nog verder zou belasten. „En dat kraakt al in zijn voegen", zei hij. De bewindsman verklaarde dat de inkomensontwikkeling van de DEN HAAG (ANP) - De beleg gingsadviseur Rienk Kamer zal zich ook voor een Nederlandse rechter moeten verantwoorden voor zijn beweerde fraude-praktij ken. Officier van justitie in Amster dam mr. J. de Bruin heeft laten we ten dat hij Kamer binnen enkele weken zal dagvaarden. Volgens de Amsterdamse persof ficier mr. Wooldrik, die dit zater dag bevestigde, zijn er verschillen tussen de feiten waarvoor Kamer in Amerika is veroordeeld en de za ken die hem hier worden verwe ten. Wooldrik wilde hier verder niet op ingaan, omdat Kamer de dagvaarding nog niet heeft gekre gen. Kamer stond eerder in de Ver enigde Staten aan vervolging bloot. Hy kreeg daar begin dit jaar zestien maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Na een verblijf van vijftien maanden in Belgische en Amerikaanse gevan genissen zette hy in februari weer voet op Nederlandse bodem. Volgens Wooldrik heeft Kamer de mogelijkheid bezwaar aan te te kenen tegen de dagvaarding en heeft zijn advocaat al aangekon digd dat hij van deze mogelijkheid gebruik zal maken. De rechtszaak tegen Kamer zou dan ook nog wel eens een tijdje op zich kunnen la ten wachten. Kamer werd in Nederland ver dacht van oplichting, valsheid in geschrifte en verduistering. Hij zou duizenden beleggers hebben ge flest met beleggingen in Ameri kaanse onroerend-goedprojecten. echte minima "een klein beetje" te genvalt. Mocht het koopkrachtver lies nog verder oplopen,'dan zal de noodzaak van extra maatregelen opnieuw worden bekeken, zei hij. De uitspraak van het PvdA-con- gres dat onder alle omstandighe den de koopkracht van de echte minima op peil moet worden ge houden, is naar het oordeel van De Koning „een onberaden garantie, die onmogelijk kan worden waar gemaakt". In dat verband wees hij een verdere verkleining van de af stand tussen de minima en de mid deninkomens van de hand. Hij zei die afstand juist groter te willen maken. Teleurgesteld De Koning toonde zich "een beetje teleurgesteld' over het feit dat een 36-urige werkweek voor volgend jaar in het grootste gedeel te van het bedrijfsleven niet moge lijk is gebleken. Ook bij de werkge vers is echter de vaste wil aanwezig om tot verdere arbeidstijdverkor ting te komen,'zei hij. Hij verwacht positieve resultaten op dit gebied na de aangekondigde studies over werktijdverkorting. De minister benadrukte op nieuw dat het overheidstekort ver der terug moet. Daarvoor is een half procent per jaar niet voldoen de. De nationale schuld blijft toe nemen, waardoor de overheidsuit gaven steeds meer onder druk ko men te staan. Straks bedraagt al leen al de rente die over het geleen de geld moet worden betaald, meer dan 30 miljard gulden. „Dat loopt een keer vast. Daarom moeten we", aldus De Koning, „er naar streven dat de jaarlykse schuld in ieder geval niet verder oploopt". AMSTERDAM (ANP) - Het vorig jaar oktober door de politie ont ruimde kraakpand Singel 114 in Amsterdam is zaterdag opnieuw gekraakt. Bij de kraakactie kwa men ongeregeldheden voor waar bij negen politiemensen licht ge wond raakten. Er werden vier sym- patisanten van de krakers voor het herkraakte pand aangehouden om dat ze stenen naar de politie had den gegooid. De politie zal niet di rect tot ontruiming overgaan, om dat de eigenaar niet aannemelijk kon maken dat het pand tijdens de kraakactie in gebruik was. Dit heeft woordvoerder Wilting van de Amsterdamse politie zaterdagmid dag meegedeeld. Kort nadat de melding over het kraken van Singel 114 zaterdag middag bij de pplitie binnenkwam gingen politie-agenten ter plaatse de zaken in ogenschouw nemen. Toen vier politiemensen naar het pand toeliepen werden zij begroet met een regen van stenen die wer den gegooid vanuit een menigte van tussen de honderd en twee honderd mensen die al een barrica de hadden opgeworpen. Enkele stenen raakten de agenten en een van hen. kreeg volgens Wilting een straattegel in zijn gezicht gedrukt. De agenten voelden zich zo be dreigd dat een van hen zijn pistool trok en een waarschuwingsschot loste. De agenten trokken zich met het oog op de overmacht en het ge weld terug en riepen assistentie in. jEnige tyd later arriveerden onge veer 50 politiemensen bij het ge kraakte pand. Deze voerden ver volgens een charge uit, waarbij het hun lukte de menigte in drie rich tingen te verspreiden, aldus Wil ting. Politieagenten brengen een man op tijdens de rellen rondom het kraakpand Singel 114. KYOTO (ANP) - Met een fijne glimlach zegt de vrouwelijke Japanse gids, die premier Lubbers rondleidt door de keizerlijke villa in de voormalige Japanse hoofdstad Kyoto: „Een Japanner zal nooit ronduit nee tegen iemand zeggen uit vrees de ander pijn te doen". Lubbers krijgt de bood schap op de laatste dag van zyn bezoek aan Japan aangereikt. De vroege re heerser over het keizerrijk, Shogun, zou ook nooit tegen zijn hofdame hebben gezegd, dat hy niet de nacht met haar wilde doorbrengen. Hij dronk gewoon de door haar geserveerde thee niet op, ten teken dat zij op haar eigen matje moest gaan liggen. Lubbers-san, meneer Lubbers uit het verre Oranda, heeft de bood schap begrepen. Hij heeft van zakenlieden in het keizerrijk vernomen, dat het hier moeilijk zaken doen is omdat de Japanner de tijd neemt om de kat uit de boom te kijken. Zo is het na het vijfdaagse bezoek van de premier aan Japan onduidelijk gebleven of de Japanners zich nu welwil lender zullen opstellen tegenover Nederlandse exportprodukten, zoals snijbloemen en bloembollen, al wordt er mede na Lubbers' bezoek wel op gerekend. Lubbers en zyn vrouw keerden gisterochtend op Schiphol terug. NIJKERK (GPD) - Het kamerlid Aad Wagenaar zal hoogstwaar schijnlijk morgen in de Tweede Kamer bekendmaken dat hij uit de tweemansfractie van de RPF stapt. Een breuk, die het gevolg is van een al jaren slepend conflict tussen Wagenaar en zijn fractievoorzitter Meindert Leerling, is zaterdag vrij wel onvermijdelijk geworden na dat de extra RPF-federatieraad in niet mis te verstane woorden Wa genaars opstelling afkeurde. Na de in Nijkerk gehouden ver gadering zei Wagenaar op een pers conferentie, dat hij weinig hoop meer heeft op een verzoening. „De afloop van de federatieraad is dus danig, dat ik me nauwelijks kan voorstellen dat er nog een opening is. Er is een dubbele vertrouwens breuk: in de fractie en met de par tij. Als Leerling bij zyn mening blijft, dan trek ik mijn consequen ties", aldus Wagenaar. Het conflict tussen de beide ka merleden van de Reformatorische Politieke Federatie gaat over de politieke opstelling van de RPF in de Tweede Kamer en over zakelij ke problemen, zoals het aanstellen van fractiemedewerkers. Vorig jaar al liep de ruzie zo hoog op, dat de federatieraad - het hoogste or gaan van de partij - er aan te pas kwam. In november werd de kant van Leerling gekozen. In een motie werd Wagenaar verweten de partij in een diepe crisis te hebben ge stort. Hij had „vooralsnog het mo rele recht" verspeeld om opnieuw op de kandidatenlijst voor de ko mende verkiezingen te staan, aldus de raad. Er werd een fractie-bege leidingscommissie ingesteld die er op moest toezien dat Wagenaar zich hield aan afspraken. 'Eenheid en verzoe ning' De zaterdag gehouden, openbare (een uitzondering bij de RPF) fede ratieraad was bijeengeroepen door vyf kiesverenigingen, die wilden proberen een verzoening tot stand te brengen. De verenigingen, ge bundeld in het Comité Eenheid en Verzoening, hadden eerder een en quête onder de leden gehouden en aangekondigd met een motie van vertrouwen te zullen komen ten gunste van het lid Wagenaar. Het RPF-bestuurslid Balt uitte zaterdag, mede op basis van een negatief rapport van de fractie-be geleidingscommissie, scherpe kri tiek op Wagenaar. „Hij is schuldig aan de chaos en de onwerkzame si tuatie in de fractie en hij heeft con sequent geweigerd mee te werken aan een oplossing. Meer dan ooit heeft Wagenaar het recht op her- kandidering verloren", aldus het bestuurslid, die Wagenaar beschul digde van „burgerlijke ongehoor zaamheid" door zich tegen uitspra ken van de federatieraad te bly ven verzetten. Leerling, die pas na aandringen van de raad het woord nam, hield de raad voor dat het „zo niet verder kon". „We moeten de zaak nu af wikkelen, hoe het ook valt. Ik kan kan mij aansluiten - hoe intens verdrietig ik het ook vind - bij de verklaring van het bestuur", aldus de fractievoorzitter. Wagenaar kon in de hem toege meten tijd weinig anders doen dan de raad emotioneel op te roepen hem niet te veroordelen. „Ik sta hier en kan niet anders", zei hij. Hij herhaalde zijn oproep om Leerling alsnog de hand te schudden en ver trouwen in elkaar uit te spreken. Het bestuur en Leerling gingen hier niet op in. Sterker, Leerling verliet ruim vóór het einde de ver gadering vanwege familieverplich tingen. Een poging om via uitstel van be slissingen een breuk te voorko men, liep op niets uit. Een motie in die richting werd weliswaar aange nomen (163 stemmen voor en 65 te gen), maar voorzitter Visser legde de uitspraak naast zich neer en bracht de motie van vertrouwen van het Comité in stemming. Na veel verwarring werd deze motie verworpen met 144 tegen 72 stem men (43 onthoudingen). Precies tien jaar na de oprichting staat de RPF nu op rand van de af grond. „De consequenties voor de partij zijn desastreus. Ik vrees dat er veel opzeggingen zullen volgen. Men kan geen vergaderingen hou den waarin een kamerlid als een roestige spijker in de grond wordt geslagen, zonder dat dat de kiezers aan het denken zet", aldus Wage naar na afloop. Wagenaar peinst er niet over om - als hy morgen uit de fractie stapt zijn zetel op te geven. HALF MILJOEN BUIT (ANP) - Bij een inbraak in een juweliers- zaak op de Markt in Delft is het af gelopen weekeinde voor een half miljoen gulden aan voornamelijk ringen gestolen. De daders zijn binnengekomen door een raam op de tweede verdieping nadat zij via een touw om de schoorsteen van een belendend pand omhoog wa ren gegaan. Op de eerste etage werd de alarminstallatie uitgescha keld. De buit werd uit de etalage kasten gehaald die aan de raamzij- de zijn voorzien van ijzeren gordij nen. Van de daders ontbreekt elk spoor. EINDHOVEN (ANP) - Een 48-jari- ge patiënt van de Rijks Psychiatri sche Inrichting RPI in Eindhoven heeft bekend dat hij vrijdagmor gen een 21-jarige mede-patiënt door wurging om het leven heeft gebracht. Het motief is nog niet duidelijk. Het touw waarmee de wurging is uitgevoerd is nog niet gevonden. Dat heeft een woord voerder van de Einhovense ge meentepolitie gisteravond meege deeld. Het stoffelijk overschot van het slachtoffer werd vrijdagmorgen in een badkamer gevonden door ver plegend personeel. De handen van het slachtoffer waren op de rug ge bonden. Uit een onderzoek op de afdeling kwam al snel de 48-jarige man, die oorspronkelijk uit Eind hoven komt, als verdachte naar vo ren. Hij werd aangehouden en op het politiebureau legde hy een be kentenis af. Het slachtoffer verbleef pas sinds vorige week maandag in de RPI. Hij was daar geplaatst in ver band met zijn slechter wordende geestelijke gezondheid. De man, een inwoner van Bunnik, verbleef in voorarrest in de Bijlmerbajes in Amsterdam. Hij werd verdacht van moord of doodslag in Utrecht. Het incident in de RPI heeft vol gens de politiewoordvoerder niets te maken met de zaak in Utrecht. Er bestaat tussen beide gebeurte nissen geen enkel verband. Zowel de verdachte als het slachtoffer werd in de RPI met dertien andere patiënten verpleegd op een afde ling kliniek intensieve zorg. In die kliniek verblijven hoofdzakelijk patiënten die zijn veroordeeld tot terbeschikkingstelling van de re gering (tbr) of die anderszins met de politie te maken hebben gehad. De kliniek biedt plaats aan 128 pa tiënten. Ook de verdachte was in de RPI geplaatst wegens tbr. De politie wilde niet zeggen waarom, dit met het oog op de privacy van de ver dachte. De man werd ongeveer ne gen maanden in de RPI verpleegd. Volgens geneesheer-directeur D. Vandenberghe van de RPI was er geen enkele aanwijzing dat de ver dachte een acuut gevaar vormde voor zijn omgeving. TELEFONEREN WEL DUUR DER (ANP) - Staatssecretaris Scherpenhuizen (verkeer en water staat) is slechts ten dele bereid te gemoet te komen aan de wens van de Tweede Kamer de verhoging van een aantal PTT-tarieven onge daan te maken. Zo zal hij niet in gaan op het verzoek van de Kamer de tariefstijging voor het bellen uit telefooncellen terug te draaien. Hy zei dit zaterdag voor de TROS-ra dio. Man overleden na vechtpartij en belediging DORDRECHT (ANP) - De ge meentepolitie van Dordrecht heeft dit weekeinde de een 22-jarige en 23-jarige man aangehouden, die er van worden verdacht de 19-jarige Dordtenaar Rudolf M. Ottenhof zo ernstig te hebben mishandeld, dat deze gisterochtend aan zijn ver wondingen overleed. De 23-jarige man, die van Turkse afkomst is, zou het slachtoffer met een vuisthamer op het hoofd heb ben geslagen na een woordenwis seling met de Dordtenaar, die bele digende gebaren naar hem zou hebben gemaakt. De Dordtenaar deed dat volgens de politie gere geld tegenover wijkbewoners van Turkse afkomst. De hoofdverdach te wilde daarover met Ottenhof praten, maar het gesprek ontaard de in een ruzie waarbij de Dordte naar de eerdergenoemde 22-jarige man bedreigde met een ketting. Deze pakte daarop thuis een vuis thamer en er ontstond een vecht partij, waarbij Ottenhof ernstig ge wond raakte. Hij overleed in het Dijkzigtziekenhuis in Rotterdam. Volgens de politie is er geen sprake van moord. LEEUWARDEN (ANP) - Honderden boeren hebben zaterdag in Friesland actie gevoerd uit protest tegen het landbouwbeleid van minister Braks (landbouw en visserij). Op verschillende plaatsen in de provincie versperden zij de wegen. De boeren zijn het niet eens met de door Braks aangekondigde superheffing van 8,65 naar 9,85 procent. Met hun actie willen zij een signaal afgeven naar de Tweede Kamer, die woens dag met de minister over dit onderwerp praat, en naar het overleg tussen de bewindsman en het Land bouwschap, dat vandaag zou plaatshebben. Bij Lemmer en Bolsward werden zaterdag in het be gin van de middag voor korte tijd wegen versperd met tractoren en wagens, waardoor het verkeer werd opge houden. Later volgden er acties bij Oosterwolde, Leeu warden, Dokkum, Drachten. Heerenveen, Sneek en Franeker. De A-50 bij Lemmer werd door boeren met gier besproeid. De actie was georganiseerd door de Friese maatschappij van landbouw in overleg met de protestants-christelijke en katholieke boeren- en tuin dersbonden en de beide organisaties van Friese land bouwjongeren. Omstreeks vier uur zaterdagmiddag werden volgens de rijkspolitie in Leeuwarden de blokkades langza merhand. opgeheven. Voorzitter ir. D. Luteijn van het Koninklijk Neder lands Landbouw-Comité heeft zaterdagochtend aan de Friese boeren een telegram gestuurd, waarin hij schreef de acties te ondersteunen. Op de foto blokkeren boze boeren het centrum van Leeuwarden met hun voertuigen. (foto anp) SCHIPHOL (GPD) - De luchtver keersleiders op Schiphol zijn van morgen na een zes dagen durende actie weer normaal aan het werk gegaan. Het bestuur van het Gilde van Nederlandse Luchtverkeers leiders heeft gisteren haar leden opgeroepen de acties te beëindi gen. De afgelopen dagen meldde veertig procent van de verkeerslei ders zich ziek, waardoor het lucht verkeer op Schiphol ernstig werd ontwricht. Het bestuur hoopt met de oproep de impasse in het over leg tussen de verkeersleiders, mi nister Smit-Kroes (verkeer en wa terstaat) en de Rijksluchtvaart dienst (RLD) te doorbreken. Het bestuur van het Gilde heeft hier gisteren toe besloten, nadat minister Smit-Kroes had laten we ten met hen om de tafel te willen gaan zitten zonder voorwaarden vooraf. Vorige week hadden de verkeersleiders een gesprek met de minister gevraagd om de pro blemen van de laatste jaren tussen de verkeersleiders en de RLD uit de doeken te doen. Aanvankelijk wilde de minister Smit-Kroes: zonder voorwaarden vooraf. (foto anp) niet praten, maar vlak vóór het weekeinde gaf zij gehoor aan het verzoek van de verkeersleiders op voorwaarde dat zij hun actie on middellijk zouden stoppen. De ver keersleiders wilden echter eerst een gesprek en eventueel daarna hun actie beëindigen. De minister heeft er uiteindelijk in toegestemd die voorwaarde te laten varen, maar deed wel een dringend beroep op het bestuur van het Gilde, zijn leden op te roe pen weer aan het werk te gaan. Volgens Gilde-woordvoerder P. Herweijer bleek het overgrote deel van de verkeersleiders daartoe be reid. „Wy willen graag een positie ve bijdrage leveren om de impasse in het overleg te doorbreken en hebben de leden opgeroepen daar aan mee te werken". Volgens Her weijer is iedereen vanmorgen weer normaal aan het werk gegaan. Eurocontrol Het gesprek met de minister zal de komende week plaatsvinden. Tijdens het overleg zal overigens niet worden gesproken over sala rissen en sollicitaties van Amster damse luchtverkeersleiders by het Europese luchtverkeersleidings centrum in Beek. Deze onderwer pen komen aan de orde op 3 mei tijdens het overleg tussen vakbon den en de leiding van de RLD. Het gesprek met Smit-Kroes zal gaan over de problemen tussen de RLD en de luchtverkeersleiders enerzijds en de tegenwerking van de RLD ten opzichte van Eurocon trol anderzijds. Volgens de ver keersleiders is de minister de afge lopen jaren onjuist ingelicht door de RLD over de gang van zaken rondom Eurocontrol. Het luchtverkeer op Schiphol heeft zaterdag en gisteren nog wel hinder ondervonden van de acties. Zaterdag werden oog 43 vluchten geschrapt en hadden andere toe stellen vertragingen van gemid deld twee tot drie uur. Gisteren verliep het luchtverkeer na de mid- dagpiek tussen 12.00 en 14.00 uur weer vrijwel normaal, aldus een woordvoerder van de luchthaven Schiphol. „In de ochtenduren wa ren er vertragingen van ongeveer 30 minuten, maar 's middags zijn alle vluchten vrijwel op tijd bin nengekomen". Er werden slechts drie vluchten geschrapt.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 5