Dienstenbond FNV stapt uit Kamer van Koophandel 'Zo leuk a ls nu is nooit het t *ewe och est' 'Alleen voedsel sturen helpt niet' Man rijdt met auto in op twee mensen 'Dit is een overbodig instituut' Financieel gat voor woningbouw gedicht MAANDAG 22 APRIL 1985 LEIDEN het weeshuis. Foto's bekijken en oude herinneringen ophalen. Dat gebeurde zaterdag op de LEIDEN - "Zo leuk als op dit moment is het vroeger nou nooit geweest". In restaurant In den vergulden Turk - voorheen Wie- nerwald - aan de Steenstraat kwamen zaterdag een paar hon derd vroegere bewoners van het weeshuis aan de Hooglandse Kerkgracht bij elkaar. De reünie vond plaats ter gelegenheid van het 400-jarig bestaan van het Leidse Heilige Geest- of Arme- Wees en Kinderhuis. Het tehuis is een samenvoe ging van twee weeshuizen, zoals de onmogelijk lange naam al doet vermoeden. In 1774 werd besloten om de kerkelijke in stantie die zich met de zorg voor weeskinderen bezighield te kop pelen aan die van de gemeente. Dit gebeurde om financiële re denen. Op 18 december 1776 vond de werkelijke vereniging plaats, waartoe de kinderen een vrije dag kregen die hen door de regenten werd geschonken. Groot zal de feestvreugde niet zijn geweest: het was namelijk de bedoeling dat de dag in 'ge paste dog stille vrolijkheid' werd doorgebracht. Tot 1961 was het weeshuis ge vestigd aan de Hooglandse Kerk gracht in het gebouw waarin thans het Rijksmuseum van Geologie en Mineralogie is ge vestigd. Opgeheven werd het weeshuis edoch nooit, onder de paraplu - zoals dat tegenwoordig Reünie weeskiiidere n heet - van de Heilige Geest- of Arme-Wees en Kinderhuis zijn nog een aantal centra actief. Vandaar dat zaterdag het 400- jarig bestaan kon worden ge vierd, een jubileum dat overi gens eigenlijk al in 1983 gevierd had dienen te worden, maar dat was om verschillende redenen niet mogelijk. Was iedereen er zaterdag? Vol gens een lid van het feestcomité waren er niet veel mensen die het hadden laten afweten. "Maar niet iedereen is er natuurlijk. Sommige mensen willen gewoon niet meer met dat verleden wor den geconfronteerd. Jammer, want dit is toch een unieke bij eenkomst. De oudste bewoner is trouwens wel even langs geko men. Die man is al 94. En ook de jongste, iemand die nog tot '61 in het gebouw heeft gewoond, is Werd er veel over vroeger ge praat? Natuurlijk. Die tijd mag dan niet altijd even leuk zijn ge weest - het is wel een verleden. Een man: "Je bent natuurlijk zo aan het praten over die jaren, hoe het was en zo". Waarna een ande re bezoeker aanvult: "Maar ja, over dat verleden raak je op een bepaald ogenblik uitgepraat en dan stap je even zo vrolijk over op het heden. Wat doe je tegen woordig? Dat soort zaken". Een vrouw vertelt dat ze enorm veel telefoonnummers heeft gekregen: "Zo van: het zou toch leuk zijn als je nog een keer tje belt, een keer langs komt. Maar weet u wat het is: als ik al die mensen moet benaderen, dan ben ik nog wel honderd jaar be zig. Weet u wat trouwens zo leuk is op deze dag? Datje dus ziet dat al die mensen het gered heb ben". En daarover ging ook het ref rein van het lied dat door de aan wezige vrouwen werd gezongen: Hand in hand ouwe wezen Hand in hand op deze dag We hebben nu niets meer te vre- Vandaag alleen gelach.' Hand. in hand oi Hand in hand alleen maar pret Weg met die natte zwabbers We hebben 't toch gered! LEIDEN - De Leidse politie heeft vanmorgen een 24-jarige Leide- naar in zijn woning aangehouden wegens poging tot doodslag. De jongeman was vorige week, in gezelschap van een vriend, bij een 56-jarige Leidenaar op (onge wenst) bezoek geweest en had bij die gelegenheid de 56-jarige uit zijn huis gezet. Het tweetal ging er ver volgens vandoor met de tv en de kanarie van de man. Wat de aanlei ding was voor deze actie is nog on bekend. Donderdag j.l. ging de 56-jarige man met een kennis, een 27-jarige Leidenaar, op zoek naar het adres van de twee knapen. In de Prinses Irenestraat, waar familie van het tweetal zou wonen, stond de auto van één van de knapen gepar keerd. Toen de familie het adres niet wilde geven, is door de kennis de voorruit van de auto ingeslagen. Even later, toen de twee mannen op de Bernhardkade naar het vis sen stonden te kijken, kwam een auto, bestuurd door de 24-jarige Leidenaar waarnaar zij op zoek wa ren, met hoge snelheid op hen afrij den. De 27-jarige man werd door de auto geraakt aan het been en de 56-jarige werd geschept en onge veer 50 meter meegesleept. De man kwam er nog betrekkelijk goed vanaf. Hij liep een aantal schaafwonden en bloeduitstortin gen op. De 24-jarige bestuurder van de auto, die na de aanrijding was doorgereden, is vannochtend vroeg door de politie aangehouden en zal poging tot doodslag ten laste worden gelegd. LEIDEN - Er is een oplossing ge vonden voor het financiële gat dat begin dit jaar dreigde te ontstaan in het budget voor de woningbouw in Leiden. Wethouder Tesselaar van volks huisvesting heeft in overleg met de hoofdingenieur-directeur voor de volkshuisvesting in Zuid-Holland overeenstemming bereikt over een bijstelling van de buggetafspraken en de staatssecretaris van volks huisvesting, Brokx, heeft een aan tal maatregelen genomen om de steden die in financiële problemen dreigde te geraken tegemoet te ko men. Behalve Leiden zijn dat nog een viertal andere gemeenten in de provincie Zuid-Holland. HUWELIJK - Het diamanten hu welijksfeest is voor het echtpaar Bleijs gisteren een onvergetelijke dag geworden. "We zijn erg ver moeid, maar zeer voldaan", meld de de 83-jarige meneer Bleijs van morgen vanuit zijn flatje bij Huize Roomburg aan de Zaanstraat. Het echtpaar Bleijs heeft bijna dertig jaar een drogisterij aan het Noordeinde gehad. Het kreeg vijf dochters en twee zonen. Inmiddels heeft dit zevental ook al weer voor een nageslacht gezorgd. Maar liefst 24 kleinkinderen en 15 achterklein kinderen. Begin dit jaar dreigde de klad te komen in de Leidse woningbouw Omdat het rijk voor de bouw van grote woningen niet meer geld wil de uitgeven dan voor de bouw van kleine woningen. Vorig jaar kwam Leiden met het budget voor de wo ningbouw uit omdat in het contin gent voor dat jaar veel kleine wo ningen waren opgenomen. De be langstelling voor kleine woningen is de laatste jaren evenwel afgeno men en het rijk dwingt de gemeen ten dan ook tot de bouw van meer grotere woningen. In het budget voor de gemeente Leiden, en de vier andere gemeen ten, wilde het rijk daar evenwel geen rekening mee houden. Voor de bouw van een grote woning werd niet meer geld beschikbaar gesteld dan voor de bouw van een kleine woning. Dit betekende dat Leiden met hetzelfde geld minder woningen zou kunnen bouwen en dat dus een aantal bouwplannen, die voor dit jaar op stapel stonden, zouden sneuvelen. Die dreiging is afgewend nu-als nog overeenstemming is bereikt over een bijstelling van de gemid delde prijs per woning. Wethouder Tesselaar verwacht dat Leiden het toegekende contingent (dat is het aantal woningen dat de gemeente in 1985 van het rijk mag bouwen) nu wel zal weten te halen. In totaal mag Leiden dit jaar 752 woningen neerzetten. Weer botsing op Haagweg- Chureliilllaan LEIDEN - Op het kruispunt Chur- chilllaan/Haagweg heeft zich zater dagavond, omstreeks kwart voor twaalf, een botsing voorgedaan waarbij drie gewonden zijn geval len. De bestuurder van een personen auto, een 20-jarige man uit Leider dorp, verleende geen voorrang aan een personenauto, bestuurd door een 50-jarige Hagenaar. De 20-jari- ge moest met een hersenschud ding worden opgenomen in het academisch ziekenhuis. Een 21-ja rige passagier liep een gebroken neus op. De bestuurder van de an dere auto moest worden behan deld aan een hoofdwond. Het is het zoveelste ongeluk, sinds de opening van de Churchill- brug, op het kruispunt. Wellicht omdat de verkeérslichten 's avonds na tien uur niet meer werken. De politie heeft er bij de gemeente op aangedrongen de ver keerslichten dag en nacht te laten branden. Automobilist rijdt met opzet man aan LEIDEN - Een 39-jarige Leide naar is zaterdag in de Aaltje Noor- derwierlaan, met zijn auto, opzette lijk op een 48-jarige man ingere den. De 39-jarige had even tevoren slaande ruzie gehad met een 15-ja- rige jongen en diens even oude vriendje. Eén van de jongens haal de daarna zijn vader er bij, een 48- jarige Leidenaar. Toen de man ter plaatse kwam.-wilde de 39-jarige net in zijn auto wegrijden. De va der zwaaide naar de man om hem tot stoppen te bewegen waarna de bestuurder van de auto het trottoir opreed en de man opzettelijk aan reed. De 48-jarige werd ongeveer 25 meter meegesleurd voordat hij, van de motorkap van de auto, op het wegdek viel. Het slachtoffer moest worden behandeld aan een hoofdwond en schaafwonden aan armen en benen. De bestuurder van de auto heeft zich later op het politiebureau gemeld. LEIDEN - De Diensten bond FNV ziet er geen heil meer in om zitting te nemen in het bestuur van de Ka mer van Koophandel. Dat zegt J. van Iersel, woord voerder van de Diensten bond. De bond heeft het recht vier bestuurszetels te bezetten, maar ziet daar om principiële redenen vanaf. "De Kamer van Koophan del is een overbodig insti tuut", vindt Van Iersel. De Dienstenbond heeft al sinds en kele jaren geen vertegenwoordi gers meer in het bestuur van de Kamer van Koophandel, aldus Van Iersel. Haar afgevaardigden stap ten destijds op omdat zij vonden dat de vakbeweging niet serieus werd genomen door de Kamer. Hun plaatsen zijn sindsdien niet meer ingenomen door andere ver- Vrouw ernstig mishandeld LEIDEN - Een 27-jarige Leidse vrouw heeft bij de politie aangifte gedaan van mishandeling. De vrouw wilde vrijdagavond haar fiets neerzetten in de Vróu- wensteeg toen de eigenaar van een daar gevestigd café daar tegen be zwaar maakte. De caféhouder wil de de fiets een eind verderop neer zetten. Toen de vrouw dat trachtte te verhinderen zou zij een schop van de caféhouder hebben gekre gen. De vrouw gaf vervolgens een schop terug waarna de zodh van de caféhouder er bij kwam en de vrouw begon af te tuigen. Zij liep onder meer een gekneusde rechte- renkel en een pijnlijke linkerknie op. De fiets van de vrouw werd door de man vernield. Berkhout vindt niet dat de be stuursleden van de Kamer van Koophandel op een ouderwetse wijze worden geselecteerd. "De be stuursleden moeten representatief zijn voor het bedrijfsleven. Ze moeten daarom voortkomen uit de branches en beroepen die in de verschillende delen van het gebied van de Kamer van Koophandel aanwezig zijn. Het mag natuurlijk niet gebeuren dat één deel van het gebied, bijvoorbeeld de stad Lei den, oververtegenwoordigd is. Ik vind dat we op de huidige manier een aardig representatief bestuur bij elkaar weten te krijgen", aldus Berkhout. Hij wenst niet in te gaan op de uitspraak van Van Iersel dat de Ka mer van Koophandel een 'overbo dig instituut' is. "Dat laat ik hele maal voor zijn rekening". Wel wil hij kwijt dat het bedrijfsleven dat in de Kamer is vertegenwoordigd, het nog steeds een nuttige instel ling vindt. LEIDEN - Het Prentenkabinet/ Kunsthistorisch Museum houdt volgende week donderdag een open huis. Het instituut, onderdeel van de Leidse universiteit, is ge vestigd in de Doelensteeg en aan het Rapenburg. Het open huis wordt gehouden in het pand Ra penburg 65. Open huis bij Prentenkabinet Daar is ook de verzameling teke ningen, prenten, munten en pen ningen te vinden plus een blik op de geschiedenis van de fotografie. "Een unieke situatie dat een uni versitair kunsthistorisch instituut beschikt over een collectie van enig gewicht", aldus .de universi teit. Wie belangstelling heeft voor de open dag op 2 mei, kan zich daarvoor opgeven: tel. 148333, tst. 3133/3665. Week lang actie tegen hongersnood tegenwoordigers van de Diensten bond. De bond mag sinds 1 januari vier nieuwe bestuursleden afvaardigen. Dat de bond dit niet doet, heeft weinig te maken met het conflict van enkele jaren geleden. Volgens Van Iersel zijn er nu diepere en meer principiële redenen in het ge ding. Hij legt uit dat de Kamer van Koophandel bestuursleden selec teert naar beroep. Deze bestuursle den moeten bovendien een be paald deel van het gebied verte genwoordigen waarin de Kamer werkzaam is. De Dienstenbond FNV vindt nu dat die eisen 'niet meer van deze tijd' zijn. "Wij vaar digen mensen af omdat ze' be kwaam zijn en de bond goed kun nen vertegenwoordigen. En nie.t omdat ze toevallig een bepaald be roep uitoefenen in een bepaald deel van het Kamer van Koophan del-gebied", zegt Van Iersel. De vakbondsman heeft overigens wei nig hoop dat de 'verouderde' eisen snel worden bijgesteld. "Dat heeft nogal wat voeten in de aarde". Overbodig Een even belangrijke reden om geen mensen meer af te vaardigen naar het bestuur van de Kamer van Koophandel, is dat deze organisa tie in de ogen van de Dienstenbond een overbodig instituut is gewor den. "De weinige wettelijke taken van de Kamer van Koophandel kunnen even goed door andere in stanties worden uitgevoerd", stelt Van Iersel. "Het administratieve werk bij voorbeeld, het registreren van be drijven, kan door de provincie of desnoods door het kadaster wor den overgenomen". De Kamer van Koophandel heeft zich ook tot doel gesteld om adviezen te geven aan de overheid over allerlei beleids vraagstukken. "Dat is geen wette lijke taak van de Kamer van Koop handel. al is het natuurlijk niet ver boden dat hij dat doet". Van Iersel meent echter dat een binnenkort op te richten provinciale 'SER', waarin onder anderen'werkgevers en werknemers in de provincie zijn vertegenwoordigd, een beter or gaan is om dit soort beleidsadvie zen te geven. Opvallend genoeg heeft de Ka mer van Koophandel vanaf 1 ja nuari juist geprobeerd om de vak beweging beter vertegenwoordigd te laten zijn in zijn bestuur. De Dienstenbond mocht bijvoorbeeld, zoals gezegd, vier mensen sturen, terwijl de bond daarvoor maar twee leden mocht afvaardigen. Op die manier zou dan een eerlijker verdeling onstaan tussen het aan tal bestuursleden uit werkgevers kringen en de vakbeweging. De Industriebond FNV heeft nog niet besloten of zij mensen afvaar digt naar het bestuur van de Ka mer van Koophandel en zo ja, wie. De Kamer heeft twee bestuursze tels gereserveerd voor de Indus triebond. Het CNV heeft inmiddels drie mensen kandidaat gesteld voor het bestuur. Verbazing A. Berkhout, secretaris van de Kamer van Koophandel, zegt nog niets van het besluit van de Dien stenbond FNV af te weten. "En eerlijk gezegd verbaast het me ook een beetje. De proviciale afdeling van de FNV heeft laten weten dat er kandidaten voor het bestuur van de Kamer zullen worden geleverd. Ik heb nog steeds geen reden om aan te nemen dat dat niet gebeurt". Berkhout zou het zeer betreuren als de Dienstenbond FNV niet in het bestuur zitting zou nemen. Vooral ook omdat de samenstel ling van het Kamer-bestuur juist per 1 januari is gewyzigd ten voor dele van de vakbeweging. Hij ontkent overigens dat er al sinds enkele jaren geen leden van de Dienstenbond meer in het be stuur van de Kamer van Koophan del zitten. "Het CNV en de FNV hadden wel degelijk, en zelfs en thousiaste, vertegenwoordigers in het bestuur". LEIDEN- In het kader van de lan delijke actieweek 'Honger hoeft niet', die deze week in het hele land begint, is er donderdag een infor matiemarkt op het Stadhuisplein. Diverse actiegroepen zoals de Hon- gerstichting, de Wereldwinkel en de Boycot Outspan Actie (BOA) zullen het publiek die dag informe ren over de oorzaken van de hon ger in de wereld. Oorzaken die volgens de landelij ke organisatoren van de actieweek nog te weinig in verband worden gebracht met de problemen in het milieu en in de landbouw van de geïndustrialiseerde landen. Voor lichtster Margje Vlasveld van Re- pelsteel die de informatiedag in Leiden organiseert, wil overigens benadrukken dat het niet de be doeling is om geld in te zamelen. Jaarlijks sterven er op de wereld naar schatting vijftig miljoen men sen aan ondervoeding, bijna net zo veel als het totaal aantal doden in de Tweede Wereldoorlog. Studies hebben daarentegen uitgewezen dat er genoeg voedsel wordt gepro duceerd om in elk geval de huidige wereldbevolking te voeden. Op dit moment is het echter zo dat een kwart van de wereldbevolking, tweederde van al het voedsel in de wereld consumeert. "Het zijn dat soort dingen waar we de bezoekers van de markt op willen wijzen, van bewust willen maken. Een actie als'Eén voor Afri- ké was en is nodig om directe hon gersnood te verhelpen, maar zoiets is geen oplossing voor de oorzaak van de ellende. Met alleen voedsel sturen kom je er niet", aldus Marg je Vlasveld. Volgens de actievoerders kun je het probleem alleen de wereld uit krijgen als er in de rijke landen een beleids- en mentaliteitsverande ring plaatsheeft. Nu is het zo dat de Europese Gemeenschap de eigen landbouw beschermt met export subsidies en het dumpen van land bouwoverschotten in de ontwikke lingslanden. De EG ontmoedigt zo de boeren in de Derde Wereld in hun eigen produktie. "Op de informatiemarkt willen we dan ook laten zien hoe het wel kan en moet. Dat je beter klein schalige projecten kan beginnen, dat je de schaarse landbouwgrond in de Sahellanden niet in korte tijd moet uitputten door het eenzijdig bebouwen en kunstmatige bemes ting", aldus Margje Vlasveld. De informatiemarkt op het Stad huisplein zal om tien uur worden- geopend door Evelyn Hong, we tenschappelijk medewerkster van de Consumers Association of Pe- nang (CAP), een organisatie die zich inzet voor de bescherming van natuur, milieu en consument in Maleisië. Van het werk dat CAP doet, zal in de hal van het stadhuis een fototentoonstelling te zien zijn. Daarnaast is er ook een tentoon stelling over het wereldvoedsel- vraagstuk opgesteld. Het college van B en W zal bij de opéning wor den vertegenwoordigd door wet houder Kuijers van maatschappe lijke aangelegenheden. De dag zal worden afgesloten met muziek door de Leidse groep 'In Bizniz'. Andere groepen die wil len spelen zijn overigens welkom. Ook kan de organisatie nog vrijwil- legers gebruiken om die dag te hel pen. Voor meer inlichtingen: Re- pelsteel, Breestraat 19, tel. 121296.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3