Wielerschandaal in Wallonië Die Leythe slaat slag in skifhead Ayrton Senna bij elite Y.d. Vlist naar EK Homfield eerste met twee cups Bongers kampioen Strijbos in goede vorm I KNAU-bestuur in het gelijk Klassieker beslist door motoren, niet door atleten Wereldbeker springruiters VS verrassen MAANDAG 22 APRIL 1985 SPORT PAGINA 17 F AEN Z A/SC HW ANEN STADT (Reuter/DPA) - Dave Strijbos en Gert-Jan van Doorn zijn zondag in de motorcrosswedstrijden, meetel lend voor het wereldkampioen schap, vooraan geëindigd. Strijbos kwam in de 125 cc-klasse in het Ita liaanse Faenza tot de tweede en ze vende plaats in de beide manches en behield de leiding in het klasse ment. Van Doom slaagde er in tij dens de WK-strijd voor de 250 cc- klasse in het Oostenrijkse Schwa- nenstadt in beide manches te win nen en rukte daardoor op naar de derde plaats in de WK-rangschik- king. Strijbos, 17 jaar pas en nog niet in het bezit van een rijbewijs, kwam op het harde circuit van Faenza uitstekend voor de dag. In de aanloop naar dit seizoen had hij tijdens de wintermaanden met zijn coach Gerrit Wolsink veelvuldig getraind in Italië. Die ervaring kwam hem zondag goed van pas. In de eerste manche reed hij in de kopgroep en moest de Brabander alleen de Italiaan Maddii laten voorgaan. In de tweede kwam hij kort na de start ten val. Na een uit stekende inhaalrace werd hij ten slotte nog zevende. Kees van der Ven eindigde in de eerste manche als achtste en in de tweede als der de. In de stand om het wereldkam pioenschap leidt Strobos, vorige week in Oss goed voor een dubbele overwinning, voor de Fin Vehko- nen, die twee punten achter staat en Maddii, die zeven punten moet toegeven. Van der Ven staat vijfde en Hennen zesde. In het Oostenrijkse Schwanen- stadt herstelde Gert-Jan van Doom zich van zijn slechte sei zoenstart in de eerste twee Grand Prix-wedstrijden. Op het zandcir- cuit in Oostenrijk behaalde hij een dubbele overwinning. Door die re sultaten voegde hij veertig punten toe aan zijn WK-totaal, waardoor hij op de derde plaats in het klasse ment belandde achter de Frans man Vimond en de Italiaan Rinal- Florijn tweede; zes eerste plaatsen Juichend begroet Ayrton Senna zijn eerste overwinning in een Grand Prix. ESTORIL (DPA/AFP) - In stro- Prost.de i Brazilië, haal- mende regen heeft Ayrton Senna de de eindstreep niet. Hij raakte i di. gisteren zijn eerste zege in een for mule 1-race behaald. Op het circuit van Estoril schreef de 25-jarige Braziliaan in een Lotus de Grote Prijs van Portugal, de tweede race in de strijd om het wereldkam pioenschap, op zijn naam. Daar mee maakte hij een einde aan de succesvolle serie van de McLaren- renstal, die de laatste acht GP-ra- ces had gewonnen. In het klassement voert de Ita liaan Michele Alboreto het veld na twee races aan. Hij stuurde zijn Ferrari voor de tweede keer als tweede over de eindstreep. Alain de 38e ronde in een slip en zette zijn wagen in de vanghekken. Acht ronden later viel wereldkampioen Lauda met remproblemen uit. De voortdurende regenval degra deerde de wedstrijd in Estoril tot een uitvalrace, waarin slechts ne gen coureurs overeind bleven. Van het negental bezat Senna, die aan zijn tweede seizoen in de formule 1 bezig is, de meeste moed en de snelste wagen. De jonge Brazi- overwinning kwam nauwelijks in gevaar. Alboreto, de eerste man bij Fer rari, waar Rene Arnoux eerder in de week werd vervangen door de Zweed Stefan Johansson (negende op zes ronden), ondernam vrijwel geen pogingen de Lotus van Senna te achterhalen. Hij reed een gede gen, voorzichtige race en stuurde zijn knalrode bolide als tweede over de eindstreep. Door die klas sering passeerde hij in het WK- klassement de Fransman Prost. Al boreto heeft twaalf punten uit twee AMSTERDAM - Hoewel de echte hoofdprijzen naar Frans Göbel van De Hoop en Maijan Pentenga van de Hunze gingen, speelden de so listen van Die Leythe gisteren tij dens de Skifhead een opvallende rol. Die Leythe, op de wedstrijdba- nen wel de skiffeursvereniging ge noemd, behaalde zes eerste plaat sen. Daarnaast eindigde Ronald Florijn op een uitstekende tweede plaats. Net als tijdens de achten-head, stond er ook gisteren een harde te genwind, die het roeien erg moei lijk en zwaar maakte. In de uitsla gen is dat terug te vinden, want waar andere lichtere deelnemers zich op de lange afstand goed met (foto ANP) bun zwaardere collega's kunnen meten, was dat dit keer geenszins het geval. Ook Florijn voelde zich prettig bij deze zware omstandigheden en begon tamelijk rustig aan de zeve- neneenhalve kilometer lange tocht van Ouderkerk naar Amsterdam. De achter de jarige Leidenaar ge starte Nico Rienks liep snel in. Flo rijn liet Rienks zich rustig stuk- roeien op de harde tegenwind en roeide zijn eigen race. Eenzelfde strijdwijze hanteerde Steven van Groningen. Ook hij liet zich niet opjagen in het begin van de race en kon zo zijn krachten goed verdelen. Het leverde hem een vijfde plaats op in het eindklas sement achter Rienks en de jonge Bart Peeters en tevens de prijs voor de snelste Overgangs-klasse- deelnemer. Ook in de prijzen viel Arold de Vries. Hij was met een vijftiende plaats in de totale rang schikking de beste Nieuweling. Dames Bij de dames was de strijd tradi tiegetrouw zeer spannend. De kop van het klassement pleegt op enke le seconden van elkaar te finishen en dat was ook ditmaal het geval. Verrassende winnares was Maijan Pentenga, evenals haar voorgang ster Nicolette Hellemans lid van de Hunze uit Groningen. Op ruim twee seconden daarachter eindig den Jos Compaan en Marjoüjn een gewonnen race. Evenals zijn oudere collega's begon Post rustig aan zijn wedstrijd. Hij lag na twee kilometer nog gelijk met Bakker van Willem III, maar kon op het laatste rechte eind nog ruim vijf se conden van zijn Amsterdamse con current weglopen. Talenten Die Leythe zorgt bijna elk jaar voor een nieuw talent. In de bijna eindeloze rij scullers, die jaren ge leden begon met Ronald Florijn en zich voortzette met Martijn Cohen, de gebroeders De Vries en de eer der genoemde Volkert Post, dien den zich gisteren twee opvolgers aan. Jaap Krijtenburg was bij de jongste junioren de snelste terwijl Martijn Blansjaar vierde werd. Voor de snelste debutant was dit jaar ook een medaille; die ging naar Blansjaar, die twintig secon den langzamer was dan zijn één Lubbert op de gedeelde tweede jaar oudere clubgenootje. liaan, die in de laatste training de wedstrijden. Prost en Senna vol- eerste positie veroverde, leidde Portugal van start tot finish. Zijn gen met negen punten en wereld kampioen Lauda is nog puntloos. De op kop gestarte winnaar van vorig jaar, Göbel was er inmiddels wel vandoor gegaan en had halver wege een aanzienlijke voorsprong opgebouwd. Gaandeweg kon de Leidse skiffeur gaan profiteren van zijn behoudende taktiek. Vrij ge makkelijk liep hij weer weg van de royaal sturende Rienks en won te vens weer terrein op Göbel. Deze zag Florijn achter komen en kon zijn concurrent op afstand houden, zodat de Leythe-sculler net als vo rig jaar tweede werd, al was het verschil aanzienlijk kleiner. plaats Twee seconden langer deed An neke Eikelenboom over de vier ki lometer, op ruim een seconde ge volgd door Lily Wabeke. Tiende werd Heieen Heckman van Die Leythe. De beste beginnelinge was Piëta van Rhijn van Njord, die vo rige week nog in de winnende Head-acht zat. JAN KLERKS. Junioren Bij de junioren gaven de i Die Leythe de toon j ARNHEM (GPD) - Het KNAU-be stuur mag de directeur van het bondsbureau, Peter Ensdorff, ont slaan van de Utrechtse kanton- u' Vol- rechter. Het ontslag van Ensdorff kert Post roeide bij de oudere ju- zal per 1 juli aanstaande ingaan nioren vanaf de eerste startpositie waarna het salaris nog zes maan- den doorbetaald zal worden. Tijdens een zitting begin februa- kwam de Utrechtse kantonrech- uitspraak RUGBY - De Nederlandse rugby. ploeg heeft het internationale sei- ter'nog'nïet tot zoen afgesloten met een overwin- dat hij eerst het rapport ning op het Presidentsteam met derzoekscommissie de on- de KNAU 23-18 (9-4). Het was de eerste maal wilde afwachten. In dat onlangs dat Oranje zegevierde in dit tref- verschenen rapport wordt Ens- fen, dat voor de derde keer plaats dorff verweten niet de noodzakelij- vond. ke managerskwaliteiten te hebben WIELRENNEN - Johan Draayer en medeverantwoordelijk te zijn heeft zaterdag in Assen de Drentse voor het beneden aanvaardbaar ni- functioneren van het bonds bureau. Het ontslag van Ensdorff bete kent voor het grootste deel van het personeelsbestand van het bonds- bureau een hard gelag. In de laat- slissende ontsnapping in de wed- ste maanden namen elf medewer- strijd, met start en finish te Assen, kers, onder wie trainingscoördina- Dorpenomloop, een B-klassieker voor amateurs gewonnen. In Assen versloeg de renner uit Sondel na de 180 kilometer David Pots en Dick van Egmond in de sprint van een kopgroep van zes renners. De be- LUIK (GPD) - Wanhopig met zijn armen zwaaiend toren de wedstrijdleider Claude J'acquaert boven zijn auto uit. De Zwitser, een erkend specialist in het dirigeren van wie lerwedstrijden, kon het op de Cote de la Redoute niet meer in de hand houden. Motorrijders die hij wegens onophou delijk wangedrag van het parcours had gejaagd, versche nen even later weer net zo vrolijk luttele centimeters voor de eerste renners van het peloton, op jacht naar de mooiste plaatjes. Zelfs de bereden rijkswacht vergat de begeleiden de taak en was er vooral op uit om wielrenners te zien. In die sfeer van complete anarchie Want al kreeg de tweede Arden- werd Luik-Bastenaken-Luik het nenwedstrijd van deze week met wielerschandaal van Wallonië. Een de Italiaan Moreno Argentin een gezien zijn eerdere optreden dit seizoen zeker heeft voortgebracht, werd beslist smaak. Zelden werd een fmale door motoren Een debècle teur Emile Masson stamelend uit bracht: „Ik ben al een oude man van 70 jaar. Ik kan er ook niets aan doen" KERKRADE (ANP) - Bondscoach Chris de Korte heeft zeven judo ka's geselecteerd voor het toernooi om de Europese kampioenschap pen, die van 9 tot en met 12 mei in Hamar worden gehouden. Alleen in de lichtste categorie (tot zestig kilogram) is Nederland niet verte genwoordigd. In de laatste weken zal De Korte in overleg met de clubtrainers van de gekozen judo ka's een oefenprogramma opstel len. In principe zal het zevental ook deelnemen aan de wereldtitelstrijd in september in Seoel. Tussen „Ha- mar" en „Seoel" liggen de traditio nele toernooien in Birmingham en Leonding, alsmede een trainings stage van vier weken in Japan. Na die stage reist de ploeg onmiddel lijk door naar de Zuidkoreaanse hoofdstad. Enige clubtrainers waren in Kerkrade niet zo te spreken over het feit dat De Korte twee judoka's al voor het toernooi had aangewe zen en beiden had geadviseerd niet deel te nemen. De Korte motiveer de zijn beslissing door te wijzen op de gewichtsproblemen, waarmee deze pupillen, Jo Gevers (tot 65 ki logram) en Robert van der Vlist (tot 71 kilogram) kampen. Beiden waren te zwaar; de coach achtte het onverstandig twee weken voor een groot toernooi af te trainen. Bovendien had het tweetal reeds twee keer aan de selectie-eisen vol daan. De ploeg voor Hamar wordt gevormd door: tot 65 kilogram, Jo Gevers (Rosma len); tot 71 kilogram, Robert van der Vlist (Leiderdorp); tot 78 kilo gram, Rob Henneveld (Maassluis); tot 86 kilogram, Ben Spijkers (Nij megen); tot 95 kilogram, Theo Meyer (Amersfoort); boven 95 kilo gram, Wil Wilhelm (Waalwijk); alle categorieën, Henny Pleizier (Am sterdam). niet door atleten. Qm zeep geholpen als gistermiddag koersdirec- 30 km voor de eindstreep op de Boulevard de la Sauvenière in Luik. Taferelen die schreeuwden om snelle maatregelen die de wie lersport in de toekomst voor derge lijke wanvertoningen moet behoe den. „Ze moeten die motorrijders ook maar rugnummers geven", foeter de Sean Kelly, de winnaar van de vorige aflevering van Luik-Baste naken-Luik. „Dan kunnen ze mee doen aan de wedstrijd. Drie man, Argentin, Criquelion en Roche konden er nog tussendoor glippen, ik moest me aan het publiek vast grijpen. Anders zou ik zeker zijn gevallen". Kelly bleef overeind, an deren vielen. Ludo Peeters bij voorbeeld uit de Nederlandse Kwantum-ploeg van Jan Gisbers. Die riep furieus uit: „Als die moto ren de weg niet blokkeren rij ik met de eersten mee". Actie viel zestien kilometer de toen de kopgroep 1 stond. tor Herman Buuts, het in de flictsituatie met het hoofdbestuur op voor hun directeur. WEST-BERLIJN (SID/DPA/ANP) Canadees Ian Millar met Big Ben - De wereldbeker voor springrui- en de jonge Westduitser Stefan ters is toch weer bij een Amerikaan Schewe met Wilster, die als negen- terecht gekomen. Hoewel het er in de de beste thuisrijder werd. Voor Rob Ehrens was na zijn ogoede verrichting in het openings- Europe*aan°(SkeltonSimon of nummer (tiende in het jachtsprin- weinig succes meer wegge- igd. Vrijdag verspeelde de Lim- West-Berlijn na twee onderdelen nog naar uitzag dat de zege Pyrah) zou gaan, ging de 33-jarige hereboer Conrad Homfeld gister- Chaos troef in het Waalse land waar door toedoen van motorrijders de beslissing viel wat het beeld flink vertroebelde. kun je niet fatsoenlijk fietsen. Of die werd geleid door Frans kam- le met de eer strijken. De ruiter, die vorig jaar tijdens de Olympische Spelen in Los An geles het zilver veroverde achter zijn vriend Joe Fargiss, bleef met de 14-jarige, Abdullah de Britse professional Nick Skelton uitein delijk één strafpunt voor. Homfeld werd tevens de eerste ruiter, die zich de wereldcup voor massale valpartij ontstond. Enjleuens tXSSt'St eigen land (Baltimore). Nadat de middag in de met 6.000 toeschou- burger eigenlijk al zijn kansen toen vrijwel volle Deutschlandhal- hij de weerbarstige Oscar Drum toelatingsbewijzen. Luik-Bastena ken-Luik is traditioneel namelijk het de wedstrijd ook echt heeft matig georganiseerde wed pioen Laurent Fignön en Phil An- worden omdat de voorrijder van de niet". optocht tot zijn schrik bemerkte 1 weg Hein Verbruggen, de Nederland se voorzitter van de FICP, de prof sectie van de Internationale Wiel- ren Unie, hoorde de klachten met stijgende verbazing aan. Hoewel hij nog niet beschikte over het offi ciële juryrapport, stelde hij al bij voorbaat vast dat er snel actie moet worden ondernomen om herhaling te voorkomen. „Het is vooral een probleem bij eendagswedstrijden. Een motorrijder in de Tour de France die zich niet aan de aanwij zingen houdt, weet dat ie 's avonds zijn volgbord kan inleveren en drie weken werkloos is. Hier gaat het om mensen die zo'n wedstrijdlei der maar één dag zien en daarna misschien weken niet meer". De Nederlander pleitte wed- strijdleider Jaquart („hy is echt één van de besten op zijn terrein"), de la Redoute- Een vo° vrij, en speelde de Zwarte Piet toe aan de organisatie die wat al te royaal zou hebben gestrooid met strijd. Niet zelden in het verleden heb gezien wat er achter moest er al rijdend geimproviseerd beurde, normaal is het in elk geval Roche zag nog wel kans om tus- in de grommende tweewielers Zeer typerend voor de Waalse wed- door een aanval in te zetten. ,,Te strijd was gisteren bijvoorbeeld laat eigenlijk, want ik wilde al met- het optreden van de Belg Luc een aan de voet van de klim gaan Branckaerts, die met zijn geringe zei hij. Wereldkampioen Claude klimmerscapaciteiten een lastige Criquielion en de Italiaan Moreno valst weet ik niet, omdat ik niet derson. In de straten van Luik snelste sprinter van dat drietal, Ar gentin, de eindspurt. Op gang ge- doorgang helemaal versperden. Het trio bleef tot in Luik buiten voordat schot, ondanks een tegenaanval te stap- heuvel (de Stockeu) letterlijk links Argentin slaagden er ook liet liggen, zijn weg zocht door het achter hen vallende dal en aan de andere kant dood leuk aansloot bij twee vluchters Het duurde minutenl; hij werd pen. Dat was nog een onschuldig inci dent vergeleken bij de chaotische taferelen die zich afspeelden op de de Cote voor deze lood zware wedstrijd ongekend groot gezelschap begon gegroepeerd aan de slotfase. Het moest welhaast ze ker tot problemen leiden. Die kwa men er ook, zij het door een andere oorzaak. Achter een ondoordring bare haag van motoren werd de be klimming ingezet. De Ier Stephan Roche, gretig op zoek naar een gro te overwinning, wilde het tempo opvoeren maar moest vol in de remmen omdat zijn voorwiel her haaldelijk tegen het achterspat bord van een motor botste. „Ik was woedend", vertelde hij. „Ten eer ste krijg je als niet-roker al die uit laatgassen binnen, maar vooral n, terwijl de trokken door wereldkampioen Cri quielion, die daarmee de verden king op zich laadde een gebaar te willen maken naar de Italiaan, die woensdag in de Waalse Pijl tweede was geworden achter hem. Voor Argentin was het de eerste klassie ke zege op zijn erelijst, waarop het Italiaans kampioenschap van 1983 en de derde plaats in de Ronde van Italië van vorig jaar de belangrijk ste uitslagen w'aren tot nu toe. Oostenrijker Simon in 1979 de eer ste wereldbeker in Gothenburg veroverde hebben daarna louter Amerikanen de toon aangegeven. In de dramatische finale bleef Homfeld gisteren in beide man ches zonder stiafpunten. Hij had sterkere zenuwen dan Skelton (27), die zich met de 15-jarige voshengst St. James één springfout permit teerde, die hem de eerste plaats kostte. De Engelsman moest nu met een bedrag van ongeveer 20.000 gulden tevreden zijn, tegen 33.000 voor winnaar Homfeld. In het derde en laatste onderdeel bleven naast Homfeld nog twee deelnemers zonder strafpunten, de niet in de hand kon houden en ver wegzakte in het klassement. Gisteren ging het niet veel beter met twaalf strafpunten in de eerste manche en acht in de tweede rond gang. Ehrens verkeerde echter in het gezelschap van vele gerenom meerde deelnemers, die een com petitie leken te houden in de kunst van het balkje afgooien. Daardoor, en ook door het feit dat nogal wat uitgeschakelden het voor gezien hielden, kwam Ehrens met de door de Stichting het Nederlands Olym piade Paard (NOP) geadopteerde Oscar Drum nog in de voorste helft van de 46 deelnemers (negentien de). PRAAG - Na vier speelronden in de strijd om het wereldkampioen schap ijshockey in Praag is alleen Rusland nog ongeslagen. Gastheer Tsjechoslowakije verloor gisteren verrassend van de Verenigde Sta ten, dat een dag eerder ook num mer twee Canada klopte. Oost- en West-Duitsland zijn nog puntloos. LEEUWARDEN (ANP) - Jos Bongers is gisteren in Leeuwar den nationaal kampioen in de biljartvijfkamp geworden als constantste speler in een middel matig toernooi. Bongers' tiende Nederlandse titel stak evenwel armoedig af bij de rijkdom aan talent, die Raymond Burgman in de slotronde. ten toon spreidde. De pas twintig-jarige allrounder uit Baarn wist zich zelfs bij een overwinning van 7-3 op Bongers nog tweede. Het siert zijn instel ling en capaciteiten dat hij zijn Nijmeegse opponent in de finale bijna zes uur in het onzekere hield. Bongers dankte het kam pioenschap vooral aan de extra trainingsarbeid, die hij in het driebanden had gestopt. Die in- vestering betaalde zich, toen een grote verrassing dichtbij leek, te rug. Een ereklassegemiddelde van boven de één was nog te veel gevraagd van Burgman. Harry van de Ven, die theore tisch nog kans had kampioen te worden, stelde de derde plaats veilig door een overtuigende ze ge op Hans Vultink, die in het stokoude biljarthonk van „De Friesche Club" alleen goed voor de dag kwam in het bandstoten (moyenne 11,74) en het drieban den. Van de Ven, net als Burg man de laatste jaren een geducht tegenstander in de kaderspelen en de vijfkamp geworden, ver kleinde zaterdag echter zijn kan sen in het rechtstreekse duel met Bongers. Hij bracht de latere kampioen wel hevig aan het wankelen, maar verzuimde hem echt om te duwen. Bongers toonde zich oprecht blij met zijn tiende titel. De erva ren Nijmegenaar, die binnenkort Nederland vertegenwoordigt bij het Europees kampioenschap 47/ 2 in Athene, legde de basis voor de eindzege al in een vroege fase. Terwijl Burgman en Van de Ven elkaar het leven zuur maakten, veegde Bongers de tegenvallen de Piet Vet van de tafel: 10-0. „Als je met 6-0 voor komt te staan, moet je het toch maar op kunnen brengen ook de laatste spelletjes te winnen. In de vijf- kamp zijn wedstrijdpunten niet zalig makend, de partij punten geven maar al te vaak de door slag", zei Bongers. Op grond van zijn verrichtingen op de tweede dag, terwijl de concurrentie ste ken liet vallen, kwam hem de ti tel toe. De explosie van Burgman in de finale maakte de eindrang schikking voor de kijkers naar de slotronde bijna onrechtvaar dig.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 17