CNV geeft af op overige vakbonden Rentedaling redder in nood 'Volgend jaar groeit hier gras' Beursweek VAN KASBOEK Doel van 36 uur niet bereikt Rijke en arme IMF-landen vinden elkaar Volker Stevin ziet nog brood in schuldenlanden Roelof Twigt na 44 jaar Van der Giesen-De Noord: dyk m()et zetten Ziektekosten verzekeren met gezond verstand. Demmenie ZATERDAG 20 APRIL 1985 ECONOMIE PAGINA 9 WASHINGTON (ANP) - De indus trie- en de ontwikkelingslanden zijn het er over eens dat beide niet ontkomen aan scherpe beleidsaan passingen. Dit blijkt uit het com muniqué, dat gisteren na afloop van de vergaderingen in Washing ton door het beleidsbepalende In terim Comité van het Internationa le Monetaire Fonds (IMF) is afge scheiden. Voor de ontwikkelingslanden betekent het aanpassingsbeleid dat de binnenlandse consumptie en uitgaven omlaag moeten en dat de prijzen en de wisselkoersen niet kunstmatig hoog worden gehou den. De rijke landen moeten terug komen van de steeds sterkere be scherming van eigen markten en industrieën en werken aan vermin- Op deze het Intérim Comité de basis gelegd dergelijke landen die op de goede weg zijn. Zoals bekend verzekert het rijk sinds een jaar vrijwel geen orders meer uit schuldenlanden. Nederland heeft met name in Ar gentinië forse schade geleden op grote orders van Boskalis. De rol van het IMF dient volgens het Interim comité, voorgezeten wordt volgens door de Nederlandse minister Kort Zakelijk Minihouse Het Goudse Minihouse (compu- tersystemen) heeft de brutowinst vorig Jaar zien groeien met 76 pro- voor een duurzamer groei van de worden beperkt tot die van finan- centtot49müioenèuidën De produktie en de internationale cier. De functie van het fonds als „tUeeem^t 92o?^ent'tot 46 6 handel. Als de ryke landen hun instelling die toezicht houdt op de miljoengDe omze? in het buiteA- ontwikkeling van de nationale eco- - - nomieën zal ook worden uitge breid en zowel industrie- als ont- DRIEBERGEN (ANP) - De bondsraad van de Industrie- en Voedingsbond CNV is te leurgesteld over de opstelling van de werkgevers en de andere bonden bij de tot dus- dèring van de overheidstekorten, die een opstuwende werking heb ben op de rentestand. Gestreefd moet worden naar een zo groot mo gelijke stabiliteit van de wissel- Schermer wil best toegeven dat koersen. ver gevoerde cao-onderhandelingen. i verklaring na afloop aanpassingsbeleid uitvoeren zal het door de economische groei die hiervan het gevolg is voor de ont wikkelingslanden gemakkelijker wikkelingslanden gelden zijn hun beleid aan te passen. De industrielanden dienen een goed beleid van ontwikkelingslan- tie over verbeteringen den te honoreren met voldoende fi- ternationale geldstelsel, nanciële middelen voor leningen stel Over een afzonderlijke conferen- halen viel dah schouders op over het CNV-ver- AriHprp taal do» do vmtt ia ua -rxiiueie taal vergadering van de bondsraad, gis- wijt dat de FNV-bond bij teren in Driebergen, staat dat de beeld bij Philips en Akzo te snel bondsraad het betreurt dat „ande- door de bocht zou zijn gegaan n" al in een te vroeg stadium be- het desnoods op acties aan had moeten laten komen. „Ik kan met zo'n verwijt niet uit de voeten. Ik vind het nogal goedkoop. Wij kun- In de verklaring van de CNV- nen het ons als grootste vakorgani- bondsraad krijgen de werkgevers satie niet permitteren om tegen reid bleken hun beleid ten z van arbeidstijdverkorting te wijzi gen. het verwijt dat ze zich verzetten te gen de voortgang van het proces van arbeidstijdverkorting en dat ze daarmee bewust afwijken van het in november 1982 tussen de vak centrales en de centrale werkge versorganisaties gesloten akkoord. Met het blokkeren van maatrege len ter bevordering van de werkge legenheid weigeren de werkgevers volgens de bond verantwoordelijk heid op zich te nemen voor een stuk maatschappelijke problema tiek. Cao-coördinator J.Schermer van de Industriebond FNV haalt zijn t werkgever aan de onderhande lingstafel nee te zeggen en vervol gens niets te doen. de vakbondseisen niet volledig zijn binnengehaald. "Maar we kunnen dat met evenveel recht zeggen van de werkgevers. De metaalwerkge vers riepen nog niet zo lang gele den dat verdere atv er niet komt, nu niet en nooit niet". Maar het principe-akkoord dat nu in metaalindustrie op tafel ligt spreekt andere taal, vindt Scher- meerjarige herstructure- van financiën Baker, wordti. schulden. Op Nederlands communiqué niet meer gesproken, hieraan toegevoegd dat Dat zal aan de orde komen tijdens de volgende vergadering van het Interim-Comité begin oktober. ring van voorstel de industriële landen weer export kredieten móeten gaan geven De CNV-bond kan dat wel want nier. Hij concludeert uit dat ak- die is te klein om in zijn eentje ef fectieve acties van de grond te krij- koord dat de werkgevers nu wel degelijk principieel bereid zijn gen. Maar als wij nee zeggen moe- verder te gaan met korter werken. n ver- ».In de metaal zijn we het er over n stel- eens dat die verdere atv er moet ling brengen. Uiteindelijk béslis- komen. Alleen de vorm en wan- precies. Dat staat nog open", sen wij als grootste vakorganisatie of er ergens daadwerkelijke strijd aldus Schermer, wordt geleverd of niet. Dan moetje gegeven moment Hij constateert voorts dat de ROTTERDAM (GPD) - Het bouw en baggerconcern Volker Stevin heeft het oog niet afgewend van de ontwikkelingslanden, waar in de afgelopen jaren forse stroppen zijn standig compromis sluiten als dat bonden wat betreft de koopkrach- kan" thandhavmg, de ziektegeldkwestie en de bestrijding van de jeugd werkloosheid wel volledig aan hun trekken zijn gekomen bij de cao onderhandelingen. Een winstpunt van de afgelopen onderhandelings periode is volgens Schermer dat gebleken is dat de werknemers wel degelijk bereid zijn om voor de 36- urige werkweek de barricaden op gens Kokje de bouw een geweldige te gaan en niet alleen en uitslui- impuls kunnen geven. De orderportefeuille, die eind dit jaar f 1,2 miljard bedroeg, ligt nu rond f 1,3 miljard. In tegenstelling geleden. Terwijl het concurrerende tot vroegere jaren gaat het om Boskalis daaraan bijna ten gronde is gegaan, heeft Volker Stevin kans gezien uit het dal te klimmen. In het afgelopen jaar werd een winst bereikt van 15,7 miljoen gul den, twee miljoen meer dan in 1983. Daarmee is de opgaande lijn na het desastreuze jaar 1980, toen het bedrijf een verlies van 280 mil joen leed, voortgezet. „Er is geen tekort aan opdrach ten, er is ook geen tekort aan geld, er is wel een tekort aan krediet waardige opdrachtgevers", aldus ir. F. Roelofsz gisteren tijdens de toelicvhting op het jaarverslag. „Er gaat echter een constante stroom geld naar de ontwikkelingslanden, afkomstig van allerlei internationa le organen. En er zullen nog vele meer kleinere opdrachten. Als voorbeeld noemde Kokje de we tend voor de centen „Het besef dat we door moeten gaan met korter werken is bij onze achterban de laatste maanden ge weldig toegenomen. Vooral in werkgeverskring heeft men heel lang gedacht dat je de land werd verviervoudigd tot 4 miljoen gulden. Het aantal arbeids plaatsen in Nederland nam vorig jaar met 86 toe tot 197. Minihouse baarde eind 1983 opzien door aan delen uit te geven op de parallel- markt van de Londense beurs, waar meer (voordeliger) kapitaal te Amsterdam. De aandeelhouders, die zich destijds massaal meldden, kunnen rekenen op een dividend van in totaal der tig cent per aandeel. Dollar De waarde van de Amerikaanse dollar zal in de tweede helft van 1985 met 10 tot 15 procent dalen. De tegenstelling tussen de vermin derde groei van de Amerikaanse economie en de sterke dollar kan niet blijven voortduren. Dit heeft vice-president Donald Green van de Chase Manhattan Bank in New York in een videotoespraak gezegd op een symposium in Rotterdam. Volgens Green heeft de dollar on langs zijn hoogste punt bereikt. Volgens Green is de import in de VS momenteel zo sterk toegeno men, dat de winsten van de Ameri kaanse producenten niet meer kunnen stijgen. Vakatures Seizoenwerk niet meegerekend is het aantal vacatures bij de ar beidsbureaus in de eerste drie maanden van dit jaar met twintig procent toegenomen tot ruim 22.000. In maart hebben 55.000 mensen zich laten inschrijven voor een baan, van wie 24.000 voor min der dan twintig uur per week. Bij na 78.000 mensen lieten zich schrappen. Zoals al bekend is het aantal werklozen in maart per sal do met 4.700 gedaald tot 778.500. Tegenover aanzienlijke dalingen in de bouw en in de metaal staat een voortdurende stijging in de ge zondheidszorg en in de sociale sec- genbouw. In Nederland zet Volker daarvoor niet in actie kreeg. Maar ALKMAAR - In Alkmaar Stevin op dat gebied f 400 miljoen om. De gemiddelde grootte van de opdrachten bedraagt f 50.000. inmiddels is bewezen dat dat wel degelijk kan mits je de zaak zorg vuldig voorbereidt". euwe seizoen begonnen voor de kaasmarkt. De nog geen twee jaar oude Jos SllOeD hielp gisteren zijn vader bij het traditionele opstapelen van de kazen onder het motto: jong geleerd, oud gedaan Nederlanders hebben (foto ANP) projecten moeten worden uitge- KRIMPEN AAN DEN IJSSEL - Vergroeid voerd. Wij staan klaar om een deel rP ,nu werf kunnen vereelii- v «groeia 1984 gesnoept dan in het jaar tevo- ren. Gemiddeld verorberde de Ne derlander in het hele jaar 29 kg BENZINEPRIJS - De prijs van snoep, wat een gezamenlijke con- superbenzine en normale benzine sumptie betekent van 424 miljoen gaat maandagbij de meeste maat- kg, zo staat te lezen in Tabaktueel, schappijen en de vrije handel met het vakblad van de tabaksdetail- één cent omlaag ten gevolge van handel. In geld uitgedrukt was de dalende prijzen op de internationa- snoepconsumptie f 4,36 miljard, le produktenmarkt. Diesel wordt een stijging van 4,5 procent De dan, evenals huisbrandolie en gas- omzet in volume van chocolade olie, twee cent per liter goedkoper, groeide met 2 procent tot 49.500 Super gaat ongeveer f 1,94 kosten, ton, die van suikerwerk met 1 pro- normaal f 1,88 gulden en diesel f cent tot 64.600 ton en van biscuits 1,25 gulden. met 1,5 procent tot 257.000 ton. voerd, Wij staan klaar om een deel daarvan voor onze rekening te men". Volker Stevin denkt dit jaar een definitieve regeling te kunnen tref fen voor de nog openstaande vor deringen op Nigeria, samen rond f 300 miljoen. Voor een deel van die vorderingen zijn inmiddels schuld bekentenissen ontvangen in dol- „Je zou onze werf kunnen vergelij ken met een auto. Een beetje zuini ge. Hoeveel loopt-ie? Zo 1 op 15? De onze rijdt 1 op 3: één baas op drie werknemers. Het barst hier van de bazen", klapt de tengere door plaat de fabriekspoort uit. „Ga je nou thuis bootjes maken?", wordt er gevraagd. lars, die rente dragen vanaf 1 ja- gae HODDel nuari 1984. Volker Stevin werkt al nuppci dertig jaar in Nigeria en „onze er varing is dat er wel eens traag be- 4 leun taald wordt, maar wat wordt afge- R?eIof Twigt eruit. H« behoort met '™n SDroken altijd wordt nagekomen", ^5 60 Iaaf en 44 dienstjaren tot de dus president-directeur Kokje. °ude, e^e van Van der Giessen- Niet tevreden is Volker Stevin De Noord, de scheepswerf die 1200 Hij woont op een kwartiertje fiet sen van de werf, maar komt altijd met de bedrijfsbus uit Gouda. Die stopt 50 meter van zijn huis in Krimpen. Zwarte alpinopet op, blauwe overall aan met in de knie- zak een metalen kraspen en een duimstok, een verbeten trek op het ten gezicht: „Van Dort, de directeur, en 1 had het vorige week vrijdag over ken'. Die zijn erin geslaagd ergens een eervolle aftocht. Maar is dit anders aan de slag te komen. Motteballen Vanaf het begin van de week heeft de portier zo'n vier, vijf kaar de prullenbak kunnen gooi de werknemers 'klok- sproken altijd wordt nagekomen' aldus president-directeur Kokje. Niet tevreden is Volker Stev over het feit dat de Nederlandse - overheid weinig investeert. Daar omdat h,et "Jk straks geen geld lijdt de bouw en dus ook Volker ™ear m de scheepsmeuwbouw wil Stevin sterk onder. Nieuwe projec- ten, zoals de inpoldering Markerwaard, de aanleg eervol? Ik heb hier al twee jubi- Twigt: „Dat ga je krijgen, hè. De besten trekken het eerste weg. Daarom geloof ik niet in die 'mot- groeid met het bedrijf. Je hebt het teballen-constructie'. Dat je met bedrijf zien groeien tot wat het i i minimale bezetting i En nou blijkt het helemaal niks wachting van betere tijden de ko- Twigt nadert de leeftijd waarop Scheldebrug en de uitvoering van JJnciITfr het plan-Waterman (de kustuitbrei- ding voor Hoek van Holland de De hele grote scheepsbouw met hij vervroegd zou kunnen uittre- zijn mammoethellingen, zoals bij den. In juli hoopt hij 61 te worden. Rotterdam en de Daarom volgt hij de cao-onderhan- „De mensen boven de veertig be zitten het grootste vakmanschap. Die zullen moeilijk moesten we werken aan patrouille vaartuigen, torpedovangbogen en luchtafweerkruisers. Alsof dat al niet erg genoeg was, was mijn baas ook nog NSB'er". Nu zou hy dat werk weigeren. „Ik heb nu een heel andere kijk op de maatschappij dan toen als 16-, 17-jarige jongen. Als ik bij wijze van spreken nu zou worden over geplaatst naar de marinewerf m AL blasserdam, zou ik pertinent wei geren. Die mynenbestrijdingsvaar- tuigen die ze er maken, zijn dan wel zogenaamd defensieve sche pen. Met een container wapentuig is-ie zo om te bouwen tot een aan- valsschip". Lubbers Roelof Twigt zegt zijn twee zoons nooit te hebben willen aan sporen een baan te zoeken Scheveningen) die samen zo'n vijf ©essen-De Noord verdwijnt ook ljard gulden kosten, zouden vol- dJ£ v.00.r.de middelgrote schepen, NDSM in Amsterdam, is al van het delingen met meer dan bijzondere werk komen. Die komen straks stil w toneel verdwenen. Met Van der aandacht. Nuchter stelt hij vast: te staan. De concurrentie wacht scheepsbouw. „Ze hebben zelf bij „Ontslag voor die tijd betekent de niet, hoor. Ik hoorde vanmorgen moeten laten denken. Een ADVERTENTIE DE VERPLEGING Ziektekosten verzekering;, mij. zonder winstoogmerk. 01718*29881 Na kantoortijd 01718-15534 „We hebben hier al een hoop gemaakt. Maar dit zal het laatste wel zijn", moppert Roelof Twigt. Hij werkt als ijzerwerker in de r oude loods naast de pas drie jaar verdiende loon. Wat heb ik nu? Ik zelf jonge, overdekte en supermoderne scheepshelling. Twigt is een beetje doof, een ongemak dat hij heeft te danken aan de manier van schepen bouwen veertig jaar geleden. „Toen had je hier klinkers en hak kers. Die sloegen de klinknagels in het schip. Daar komt het van". Sinds zijn voet tien jaar geledèn werd verbrijzeld, werkt hij niet meer op de schepen zelf. „Toen ik nog aan boord werkte, dacht ik al tijd: ik wil nooit de loods in. Toen ik daar eenmaal belandde, dacht ik: ik wil nooit meer zo'n schip op. Het is een kwestie van aanpassen". in en misschien terugvallen tot 70 procent van het minimumloon. Komt er een mogelijkheid voor vervroegd uittreden, dan behoud lyk nooit procent van het laatst dus nooit meer in. Ik zie over e zit in salarisgroep 6, dus ruim 1800 jaar al gras op de werf groeien", jonge pijpfitter die ee banketbakker terecht gekomen morgen al bij een ander bedrijf kon en verdient nu meer dan ik. De an- beginnen. Zo'n man komt natuur- der werkt aan de overkant by Hol terug. De achter- landia Kloos, het bedrijf van de ge- gulden netto per vier weken. De portier bij de ingang van de Toen Roelof Twigt in 1941 bij de werf fungeert sinds begin deze hoofdbaas solliciteerde en er voor week nog meer dan anders als so- 16 cent per uur als ijzerwerksmaat ciale EHBO-post. Velen hebben werd aangenomen, heette de werf behoefte om een praatje te maken Van der Giessen en Zonen. Door of hun hart te luchten. „Ik ben de samenwerking met de werf De blij", zegt er een rancuneus, „dat Noord in Alblasserdam ontstond het hun op kantoor nu ook raakt, later Van der Giessen-De Noord. By stakingen of andere acties heb- „Ik had de keus tussen een depor- ben ze ons altijd achter het glas uit tatie naar Duitsland en bij de werf staan lachen. Nu zijn ze er ook bij", gaan werken. Die was toen al in Een ander rijdt een kruiwagen met handen van de Duitsers. Onder lei- daarin een splinter i i staal- ding van een Duitse commandant Een reusachtig olieproduktie- platform maakt duidelijk dat Hol- landia-Kloos bezig is een spectacu lair karwei te klaren. „Dan kan je toch wel zien dat het een bevoor recht bedrijf is. En heeft geprofi teerd dat broer Lubbers deel uit maakt van het kabinet. Alle grote overheidsopdrachten komen er te recht. Maar ook werk uit Indonesië en andere landen waar hij'net ge weest is. Zoveel werk als ze nu hebben, hebben ze nog nooit ge had". Onder dit motto nodigt DEMMENIE datasystemen u uit voor een GRATIS SEMINAR waar uitgebreid ingegaan zal worden op de AUTOMATISERING IN DE DETAILHANDEL met demonstraties gericht op de winkelpraktijk. Dit seminar kunt u bezoeken op 25,26 en 27 april a.s. dagelijks van 10.00 tot 21.00 uur. Zaterdag van 10.00 -14.00 uur. U bent van harte welkom. Data Systemen Postbus 109 2300 AC Leiden Rietschans 68 - 2352 BB Leiderdorp Telefoon 071-41.11.41 door C. Wagenaar AMSTERDAM Hoewel de beurshandel deze week een vrij kleurloos aanzien had, ontwik kelden de koersen zich aanvan kelijk niet onbevredigend. In Amsterdam was de algemene beursindex na vier dagen handel anderhalve punt hoger en Wall Street boekte over tot en met woensdag zelfs een koersverbe- tering van 7 punten. Maar daar van bleef na het bekend maken van de tegenvallende Ameri kaanse kwartaalcijfers niet veel over. Tokio was van meet af aan al fors gedrukt door omvangrijke winstnemingen uit angst over de strubbelingen met de VS over de wederzijdse handel en de voor de Japanse export kwalijke gevol gen van de snel teruglopende dollar. De afwachting in Wall Street en Amsterdam vloeide voort uit de wens eerst de winst cijfers te willen zien alvorens be leggingsmaatregelen te nemen op wat langere termijn. Het pu bliek bleef wel kopen omdat dit nog altijd hoopt op een renteda ling. Maar de beroepsbeleggers bleek duidelyk meer geinteres- seerd in het conjunctuurbeloop zelf. Daarom werd vooral in deze kring met spanning gewacht op het deze week donderdag be- kendgeworden officiële groeicij fer van de Amerikaanse econo mie in de eerste drie maanden van dit jaar. Toen bleek dat de economische groei in het eerste kwartaal van dit jaar slechts 1,3 procent had bedragen brak aller wegen paniek uit. Velen hadden gehoopt dat het in maart ge schatte groeicijfer van 2,1 pro cent, dat al veel lager lag dan de 4,3 procent van het vierde kwar taal '84, in werkelijkheid hoger zou zijn uitgekomen. Aanvankelijk zette Wall Street de stijging nog 6 punten voort, maar toen de beroepsbeleggers massaal als verkopers kwamen opzetten, eindigde diezelfde dag de index 7 punten lager en steeg de beursomzet fors. Ook de dol lar zakte pijlsnel naar f3,35 terug en kwam daarbij beneden de in de financiële wereld zo belang rijk geachte verhouding van 3 Westduitse marken. In begin maart stond de dollar nog op een tophoogte van 3,44 mark.De obli- gatiemarkt van Wall Street schoot daarentegen omhoog. Vooral toen de rente op nieuw uitgegeven staatspapier in snel tempo begon te dalen. Deze ont wikkeling versterkte de publieke opinie op de beurs dat de gerui me tijd heersende angst voor rentestijging nu in hoop op een flinke daling kan worden omge zet. In Amsterdam was om die reden de obligatiemarkt even eens aan de vaste kant hoewel de verbeterde stemming maar met moeite overeind bleef. Dit kwam door de zwakke po sitie van de gulden binnen het Europees monetaire stelsel. Er werd zelfs gefluisterd dat onze centrale bank tijdelijk heeft moe ten steunen en met verkoop van Duitse marken een te ver door glijden van de gulden heeft moe ten voorkomen, hoewel er met een enorm overschot op de beta lingsbalans zoals Nederland dat al jaren heeft voor de gulden in ternationaal natuurlijk geen vuil tje aan de lucht is. Dat het met de rente toch de goede kant op gaat, blijkt uit de nieuwe staatslening en de daar op aangeboden rente van 7,75 procent. De vorige lening waar op pas op 1 mei a.s. betaald moet worden, droeg nog een rente van 8,25 procent. De per saldo posi tieve obligatiemarkt was een goede steun voor de aandelen- sector, waar opnieuw van een matige vraag sprake was. Zonder nadere aanwijzingen ten goede vindt het gros van de effectenbe zitters het kennelijk voldoende wat de beurs tot dusver dit jaar gepresteerd heeft. Alleen wat als achtergebleven materiaal bestempeld wordt, ontmoet nog dagelijks grote koopgolven, zoals Meneba, KBB, Holec en Holdoh. Anderzijds blijft men zeer gevoelig voor wat als veelbelovend groeipapier be schouwd wordt, zoals KNP, Ma cintosh, Ahold en Borsumij, die alle verder konden stijgen. Voor al Macintosh maakte het bont. Hoewel de beurs ook nog altijd in het omgekeerde geval van wanten weet als de berichten te genvallen. Zo traden deze week grote verliezen op voor Giessen- De Noord en Pakhoed. De Europese optiebeurs had weer een normale vijfdaagse werkperiode. Het was, door vele contracten afliepen, een vrij drukke week met een gemiddel de dagomzet van ruim 34.000 contracten tegen een gemiddel de van 24.500 contracten in de voorgaande werkperiode. Dit maal spande Akzo de kroon met een toenemende omzet naarmate de vrijdag dichter naderde. Van de 42.000 contracten die donder dag in totaal werden afgesloten, stond er rond een kwart op naam van Akzo. Een goede tweede was Koninklijke Olie, die woensdag zelfs op de eerste plaats kwam met eveneens een kwart van alle genomen opties.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 9