Frankrijk wil Euro-projecten Hetomstreden herdenken Biedt u maximale vrijheid en u betaalt óók op lange termijn niet te veel rente. Rabobank Q Chinees leger met kwart ingekrompen De variabele Rente Hypotheek. Botha pakt grootste oppositiepartij aan het d Crisis Spaanse CP verscherpt Warschau-pact voortgezet ZATERDAG 20 APRIL 1985 BUITENLAND PAGINA 7 Technologische samenwerking voor defensie JOHANNESBURG - De Zuidafri- kaanse president P. W. Botha heeft een frontale aanval geopend op het Verenigd Democratisch Front (UDF). In een rede tot de Volks raad, de blanke kamer van het drie- kamerparlement, - zijn tweede in twee dagen overigens - zei hij over het UDF, dat het niet handelt en praat voor zich zelf, „maar dat het een internationale vertakking van het ANC en de Zuidafrikaanse Communistsiche Partij is gewor den". door Ruud de Wit Botha baseert zijn beschuldiging op een interview van een 'Neder- BRUSSEL - Frankrijk wil buiten de Europese Gemeenschap om met een aantal Europe- knds^blacT 5L?°d" se landen nauwer gaan samenwerken op technologisch gebied. De Fransen denken daar bij vooral aan militaire projecten. De Franse minister van buiten landse zaken Dumas heeft deze week in een brief zijn collega-mi nisters van de zeven landen van de West-Europese Unie (behalve Frankrijk zijn dat West-Duitsland, door Hans de Bruijn Groot-Brittannié, Italië en de Be- nelux-landen) gevraagd over dit idee na te denken. De Westduitse minister Gen- scher steunt het Franse idee al, zo schrijft Dumas. De Fransman wil deze kwestie aan de orde stellen in de marge van de vergadering van de West-Europese Unie (WEU), be gin komende week in Bonn. Eerder al hebben de Fransen voorgesteld om te komen tot een 'Europees Agentschap voor de technologie', maar dan in EG-ver- band. De FYansen spraken toen van het 'Plan Eureka'. Vanuit de militair-technologisch gebied r EG, maar bijvoorbeeld ook door de moet samenwerken, los van alle Nederlandse premier Lubbers, ook steeds aangedrongen op me technologische samenwerking Europa. andere samenwerkingen op tech nologisch gebied in EG-verband. Frankrijk vindt de EG daarvoor geen geschikt kader, omdat daarin frey Motsepe. Deze zou hebben ge zegd, dat „door ANC-kaders in Zuid-Afrika geweldig werk is ge daan". Volgens Motsepe zijn AN- C'ers legaal actief binnen massa organisaties: „Wij hebben tegen hen gezegd: Maak het land onre geerbaar en het land wordt nu dus ook onregeerbaar". Het voor onaf hankelijkheid strijdende ANC en de Zuidafrikaanse Communisti sche Partij zijn in Zuid-Afrika ver boden organisaties. De Zuidafrikaanse president be schuldigde het UDF ervan de si tuatie in het land te polariseren, waardoor extreem gewelddadige ordeverstoringen aanzienlijk zijn toegenomen. Ook kerkelijke lei ders, zoals dominee Beyers Naude, de secretaris-generaal van de Zuid afrikaanse Raad van Kerken en op volger van bisschop Desmond Tu tu, werden indirect van het aanzet ten tot geweld in het land beschul digd: „Kerkleiders als Beyers Nau de zijn voorstanders van een con flict met de regering. Zij roepen op tot burgerlijke ongehoorzaamheid, maar kunnen niet garanderen, dat zo'n oproep niet zal leiden tot ge weld en verlies van levens". De president hield zijn toespraak in het kader van een poging de ver schillende politieke partijen achter zijn idee voor een nationaal forum voor zwarte aangelegenheden te krijgen. HU kondigde een speciale regeringscommissie aan, die de constitutionele positie van de zwarte bevolking buiten de zgn. thuislanden moet gaan bestude ren. Deze commissie zal later moe ten uitgroeien tot een forum, waar in ook zwarte leiders zitting zullen krijgen, als ze tenminste „geweld verwerpen als een oplossing voor de problemen in het land". Hij herhaalde eerder aangekon digde veranderingen voor de zwar te bevolking van Zuid-Afrika, zoals het recht op grondbezit, grotere be trokkenheid van zwarte leiders bij het plaatselijk bestuur en moge lijkheid van burgerrechten in de toekomst. Er zal door de Onder zoeksraad voor Menselijke Weten schappen een onderzoek ingesteld woraon naar de verhouding in de relatie tussen de zwarte bevolking en de verschillende regeringsde partementen. Onlusten De onlusten in drie van de vier Zuidafrikaanse provincies gingen gistreren door. In Soweto, bij Jo hannesburg en Alexendra gooiden groepen jongeren stenen naar voorbijgangers en werden auto's aangehouden en vernield. De poli tie gebruikte traangas en zwepen om de jongeren uiteen te drijven. De toestand van een blanke man, die donderdag bij Uitenhage in de Oost Kaap werd aangevallen en in brand gestoken, is nog altijd kri tiek. Het slachtoffer heeft derde graads brandwonden over 90 pro cent van het lichaam. Het initiatief waar Dumas nu het neutrale Ierland zit, alsmede mee komt treedt echter buiten dat Denemarken en Griekenland die EG-kader, omdat hij het ook wil bijvoorbeeld de Starwarsplannen uitbreiden tot militaire projecten, al fel hebben afgewezen. De EG heeft formeel geen taak op defensiegebied. Hij schrijft na drukkelijk dat de Gemeenschap zich met het op te richten agent schap slechts zou kunnen In EG-kring wordt bezorgd ge reageerd op het voorstel van Du mas. Men vreest dat een onderons- de tien (na de ,i4lr, twaalf) EG-landen op (militair- stwk te zij^beTnv?oed door de dis- nechnolog^bgeb.ed ftoezal^ eussie over het strateeiseh defen- den dat deze Ianden fondsen die sie-initiatief van president Reagan. Het Europese antwoord op die Jf d fd® J"4vaa".d Ge" ruimtewapen plannen (Star Wars) naeensehap zullen onthouden, is de hoofdmoot van de WEU-ver- gadering van volgende week. De Fransen vinden blijkens Du mas' brief dat Europa met name op §,e. Er liggen immers voorstellen op tafel om het budget voor technolo- menwerking in de EG te dubbelen. Bovendien bestaan er al diverse samenwerkingsprojekten op dit gebied in de Gemeenschap, ^1* WELLINGTON (UPI/AFP/Rtr) - China zal zijn strijdkrachten, het grootste staande leger ter wereld, met een miljoen soldaten (een kwart van het totaal) verminderen. Dit heeft de secretaris-generaal van de Chinese communistische partij, Hu Yaobang, aangekondigd. Hu deed de verrassende bekend making op een persconferentie na besprekingen met premier David Lange van Nieuw-Zeeland, -aan welk land Hu momenteel een vier daags bezoek brengt. Hij zei dat China nog dit jaar een begin zal Reag Berge ;an bezoekt n-Belsen Een woordvoerder van de Euro pese Commissie, het dagelijks be stuur van de EG, zei dan ook dat voorstellen voor meer technologi sche samenwerking zouden moe maken met de vermindering van ten passen 'in de reeds bestaande zijn conventionele troepensterkte, gemeenschappelijke context'. Hij Volgens een bericht van het offi- wees erop dat juist de Franse presi- ciéle persbureau Nieuw China zul- dent Mitterand vorig jaar daarop len de strijdkrachten tot en met heeft aangedrongen, volgend met een miljoen soldaten worden verminderd. Westerse diplomaten in Welling ton schatten de sterkte van het Chinese Volksbevrijdingsleger op circa 4,3 miljoen manschappen (le ger: 3,5 miljoen; luchtmacht; 500.000; marine: 350.000). Militaire deskundigen waren verrast door Hu's bekend" making. „Het is zeker een groot aantal", aldus een westerse atta PALERMO (AFP) - Ongeveer 130 mensen zijn de afgelopen dagen aangehouden bij acties van de Italiaanse politie tegen de mafia en de Camorra de Napolitaanse mafia). Het gaat om handelaren in verdovende midde len en zelfstandigen op Sicilië die de fiscus hebben benadeeld. Onder hen vele prominenten zoals Mario Rendo, een succesvol zakenman, die eerder deze week nog samen met zijn echtgenote werd gefotografeerd tijdens een politieke bijeenkomst. (f0to ap» BONN (DPA/AFP/UPI/Rtr) - Pre sident Reagan bezoekt op 5 mei sa men met zijn gastheer, bondskan selier Helmut Kohl van West- Duitsland, het voormalige concen tratiekamp Bergen-Belsen. Beiden zullen daar volgens een officiële bekendmaking die gisteren in Bonn werd gedaan, de slachtoffers van het Nazisme herdenken. Het besluit na ruggespraak tussen de Amerikaanse regering en de rege ring van West-Duitsland en na een bezoek van een delegatie van het Witte Huis aan de voormalige kam pen die voor een bezoek door Rea gan in aanmerking kwamen. MADRID - "Vandaag is het de comité gestoten zijn", hekelde Car- meest betreurenswaardige en rillo het besluit, dat door de meer- Peking meest trieste dag uit de geschiede- derheid van het centrale comité ge- J nis van de Spaanse communisti- nomen was, omdat Carrillo c.s. sche partij". Aldus kwalificeerde weigerden zich aan de beslissingen de voormalige leider van de PCE, van de meerderheid te onderwer- ché. „Indien je spreekt over het Santiago Carrillo, de straf van het Pen. "Van onze meesters hebben verminderen met een vierde deel centrale comité dat gisteren met we geleerd in bijzondere omstan- i je strijdkrachten, dan moet dat 57 stemmen voor en drie stemont- digheden over sommige formele houdingen besloot Carrillo met nog 18 medestanders uit de lei- betekenen dat het noodzaak Ze hebben waarschijnlijk een top zware leiding of veel pensioenge rechtigde mensen die nu eindelijk worden verwijderd". De deskundi gen betwijfelden of de verminde ringen de gevechtscapaciteit van het Volksbevrijdingsleger zouden aantasten. De huidige Chinese leiding heeft door Gerrit-Jan Hoek (zoals het erkennen van de gekozen meerderheid) heen te stappen", motiveerde Carrillo zijn rebelse opstelling en weigering zich in het partijgareel te scharen. Als argument voor zijn stelling voerde Carrillo aan dat Spanje on der de huidige omstandigheden een sterke, strijdbare PCE met een eigen identiteit nodig heeft. De ge wipte ex-secretaris-generaal ver klaarde zich niet verraden te voe len, doordat hij na zo'n lange 'diensttijd' aan de kant geschoven is. "Wie zich wel verraden zal voe len is het collectief van de militan ten", aldus Carrillo. dinggevende organen van de c OOST-BERLIJN (Rtr) - De lidstaten van het Warschaupact zullen op 26 munistische partij te stoten. Na 49 april in de Poolse hoofdstad het verdrag voor onderlinge samenwerking zich al langer voorstander getoond jaar militantie, waarvan 25 jaar als op het gebied van de defensie met 20 jaar verlengen. Dit heeft de Oost- secretaris-generaal van de partij, duitse leider Erich Honecker verklaard. moet Carrillo zich nu tevreden stel- In een vraaggesprek met het Italiaanse persbureau ANSA verklaarde len met een simpele rol als basis- Honecker dat de lidstaten van het Warschaupact unaniem hebbben be- militant. sloten tot een verlenging van het defensieverdrag, dat in 1955 voor 30 jaar "Nog nooit is het in de geschie- werd gesloten en op 14 mei afloopt. De zeven lidstaten van het pact (Bul- denis van de PCE, zelfs niet bij garije, de DDR, Hongarije, Polen, Roemenië, de Sovjetunie en Tsjecho- voorgaande crises, voorgekomen Slowakije) zijn bereid het verdrag in 2005 indien nodig met nog eens 10 dat 19 man tegelijk uit het centrale jaar te verlengen, aldus Honecker. een afslanking van de strijd krachten in combinatie met een verhoging van het opleidingsni veau van het personeel. De opera tie maakt tevens onderdeel uit van een bezuinigingsprogramma in een poging de economische ont wikkeling te stimuleren. 'Amazonen' gerestaureerd ROME (AFP) - De "Strijd van de Amazonen", een Griekse beeldengroep die de tempel van Apollo in Rome sierde en die in de loop der eeuwen in tal rijke stukken was uiteengeval len, is grotendeels gerecon strueerd na zeven jaar voorstu die en restauratie. De uit de vijfde eeuw voor Christus stammende groep is opgeno men in een tentoonstelling die tot 16 juni wordt gehouden in het Capitool. De groep stelt voor Athena in het midden met een tors van Heracles rechts en Theseus links. Twee Amazonen te paard en een dode Griekse krijger completeren de groep. Discovery terug CAPA CANAVERAL (AFP) - Het Amerikaanse ruimteveer Dis covery is gisteren op Cape Canave ral geland na een vlucht van zeven dagen. Er vlogen zeven mensen mee on der wie senator Jake Garn uit Utah. Tijdens de reis mislukte een po ging om met zelfgemaakte „vliegenmeppers" aan de top van de robotarm de stuwmotoren van de communicatiesatelliet Syncom van de Amerikaanse marine te acti- Deze traden niet in werking na dat de satelliet zaterdag was gelan ceerd. Daardoor kwam hij niet in de gewenste baan om de aarde. Doordat de reddingsoperatie mis lukte is de satelliet afgeschreven. De landing van het veer die werd een paar uur vertraagd als gevolg van ongunstige weersomstandig heden, maar het veer hoefde uit eindelijk niet uit te wijken naar de luchtmachtbasis Edwards in Cali fornia Karami ziet lichtpuntjes BEIROET (AP) - De demissionai re premier van libanon, Rasjid Ka rami, heeft in Damascus met de Syrische president Assad van ge dachten gewisseld over de rege ringscrisis in Libanon. Na zijn te rugkeer in Beiroet legde hij een verklaring af die werd uitgezonden door plaatstelijke radiostations. Karami zei daarin dat er druk wordt gewerkt aan de beëindiging van de bloedige machtsstrijd tus sen moslim-milities in West-Bei- roet. 'Onze opvattingen liepen paral lel' en leken maatregelen mogelijk te maken 'om de waardigheid en de veiligheid van Beiroet te behou den', aldus de 63-jarige premier. Karami ging echter niet in op de termen van de overeenkomst die hij kennelijk met Syrië had geslo ten. Hij zei evenmin of hij het ont slag van zijn kabinet zou intrekken dat hij twee dagen geleden bij pre sident Amin Gemayel indiende. ADVERTENTIE Duitsland mag nooit meer in een isolement raken. Dat is de niet on logische conclusie die de geallieer den na 1945 tot hoeksteen hebben verheven van hun politiek ten op zichte van de Bondsrepubliek. Een lidmaatschap van de Europese Ge meenschap en de NAVO werd en wordt als de beste garantie gezien tegen het avonturisme dat in de Duitse geschiedenis een constante is geweest. door Ton van Brussel Die politiek van het Westen is succesvol gebleken. Er is weinig serieuze aanleiding te twijfelen aan de Westduitse hartstocht om een volwaardige democratie te zijn en te blijven. De federale Bondsrepu bliek is niet alleen een zeldzaam voorbeeld van een vergaand gede mocratiseerd politiek bestel. Het is ook de belangrijkste partner ge worden zowel in de Europese Ge meenschap als in de NAVO. Van Westduitse zijde is er nim mer geprotesteerd tegen de jaar lijkse terugkerende herdenking van de capitulatie. Juist gisteren is een storm van reacties los geko men op de eerste Duitse televisie serie die onverbloemd verslag doet van de verhouding van de 'gewone burger' tot het Hitler-regime. Maar dat neemt niet weg dat Bonn in het verleden met eigen herdenkingen zijn best gedaan te laten zien dat een blijvende herinnering aan de meidagen meer moet zijn dan een pijnlijke noodzaak. Strandfeest Bij de voorbereidingen, vorig jaar, bleek echter al dat de aan staande veertigste herdenking zich minder 'geruisloos' zou gaan vol trekken dan de traditie deed ver moeden. Vorig jaar werd in Nor- mandië door de geallieerden de in vasie herdacht, met daaraan ge koppeld een feest ter viering van de vrijheid. De Duitsers hoorden b(j zo'n herdenking niet aanwezig te zijn en hoewel het daarop vol- KJ Reagan: verkeerde taxatie. gende strandfeestje bedoeld was voor 'bondgenoten in vrijheid' werden zij ook daarbij niet uitge nodigd. Zo'n gebeurtenis toont het dilemma rond een bondgenoot die ooit een gezworen vijand was. Wie zich van de nieuwe status van de Bondsrepubliek wilde ver gewissen, werd verwezen naar een andere herdenking, van een andere oorlog. In datzelfde jaar immers stonden bondskanselier Kohl en de Franse president Mitterrand op het slagveld van Verdun de geval lenen te herdenken. Hand in hand, als bewijs van Frans/Duitse vriend schap. Thatcher Met de meimaand in het vooruit zicht liet de Britse premier That cher tot veler verbazing weten niet voor een herdenking te voelen. "Dat zou de Duitsers bruskeren en anti-Duitse sentimenten aanwak keren, waarvan Moskou dankbaar gebruik zou maken". Na een golf van protest keerde zij op haar schreden terug, maar wel op voor waarde dat als herdenkingsthema "vrijheid" zou worden gekozen. Thatchers houding was het eer ste signaal dat herdenkingen van de Tweede Wereldoorlog in de toe komst aan een geheel nieuw crite ria dienden te worden getoetst: profilering van de NAVO als 'vre desbeweging' tegen het Sowjet- communisme. Europa dreigde daarmee zijn eigen variant op te hoesten van een geschiedverval sing waarop Moskou doorgaans het monopolie wordt toegedicht. In het licht van het huidige politie ke stelsel van de Sowjet-Unie was er kennelijk geen reden meer om stil te staan bij de inspanningen aan het Oost-front, waar de Sowjet- Unie twintig miljoen 1 loor. Het kan geen kwaad Thatchers inmiddels wat vergeten oprisping nog even in herinnering te roepen nu naar aanleiding van Reagans omstreden bezoek aan een Duitse begraafplaas het verwijt weerklinkt dat Amerikanen nooit iets van Europa hebben begrepen en deze president al helemaal niet. Als dat al zo is, dan is de Duitsland reis van Reagan niet het definitieve bewijs voor die stelling en kan de kritiek zich verbreden tot de leider van dat Europese eiland, Enge land. Slechte dienst Reagan heeft niet goed begrepen dat hij de geloofwaardigheid van de Bondsrepubliek een slechte dienst bewijst, met de overweging dat haar ingezetenen door zijn be zoek aan een concentratiekamp voor het hoofd gestoten zouden worden. Zo'n gebeurtenis is uiter aard pijnlijk, maar Westduitsers zien daarin doorgaans geen enkele reden om bezoekers van hun reis- doel af te houden. Nergens in Eu ropa staan kranten en weekbladen dezer dagen zo bol van de Tweede Wereldoorlog als in West-Duits land. Inmiddels heeft Reagan zijn ge zicht proberen te redden door als nog naar een concentratiekamp te gaan en niet te volstaan met een bezoek aan een kerkhof waarop ook SS'ers begraven liggen. Niette min blijft hy de verhoudingen ver keerd taxeren. Zo stuurde hij een vertegenwoordiger op inspectie naar de Bondsrepubliek om een voor zijn agenda "geschikt kamp' te zoeken. Het beeld van een presi dent die op bezoek bij een bondge noot via een 'vluggertje' nog wat oog voor geschiedenis toont, is nu onuitroeibaar. Herdenken en de bevrijding vie ren zijn sinds 1945 steeds hand in hand gegaan. Het leek zo'n logi sche combinatie. Inmiddels blijkt dat samengaan moeilijk houdbaar. Een geloofwaardige herdenking kan zich niet tot de verzetsinspan- ningen van het Westen beperken en kan uiteraard niet aan het Duit se verleden voorbijgaan. Wordt de volgende dag feest gevierd om de herwonnen vrijheid, dan ligt het voor de hand - zoals Frankrijk en West-Duitsland in Verdun doen - dat feest in de geest van '45 te vie ren. Een propaganda-manifestatie voor de NAVO staat daarmee op gespannen voet. Het vijandsbeeld van toen is nu eenmaal een ander dan dat van nu. Is er behoefe de rol van het Atlantische bondgenoot schap als hoeder van vrijheid jaar lijks te benadrukken, dan moet daarvoor een andere datum wor den gekozen. Om te voorkomen dat straks niemand meer wat er ei genlijk wordt herdacht en gevierd. Bij een hypotheek met een variabele rente betaalt u nooit meer dan de geldende marktrente. Aanpassingen vinden geleidelijk plaats. Stijgt de marktrente, dan betaalt u meer. Daalt die, dan wor den uw hypothbeklasten lager. U kunt bij de Variabele Rente Hypotheek onbeperkt boetevrij aflossen. Bovendien kunt u meestal de afgeloste bedragen opnieuw op nemen zonder notariskosten. Een grote mate van vrijheid dus. Bij maandbetalingen gemeente garantie is de adviesrente 7,9%. Dit is een van de vele hypotheek mogelijkheden van de Rabobank. Maak daarom een afspraak met "onze hypotheek-adviseur. Hij geeft u advies op maat en kan u precies vertellen wat de voorwaarden van uw eigen Rabobank zijn geld en goede raad

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 7