Regering botst weer met omroep 'Politie helpt jongeren slecht' Thuis slapen van dienstplichtigen levert geld op ■-ummiv 'Benoeming NOS-voorzitter gekraakt' Douane vindt kilo's heroine Jongen (17) bekent moord op oude vrouw DE VAILLANT THERMOCOM KRIJGT DE STOOKKOSTEN KLEIN 3Vaillant Politie doet goede vangst Hazerswoudse pleit voor versterking kinderpolitie Botsautootje Ruimtevaartmuseumin nood Anton Pieck 90 jaar jong! ZATERDAG 20 APRIL 1985 DEN HAAG (GPD) Met de benoeming van mr. P. van Dijke, commissaris van de koningin in de provincie Utrecht, tot nieuwe NOS-voorzitter heeft het kabinet gekozen voor een man die „objectief leiding kan geven aan de NOS tijdens de overgangsfase naar een nieuw omroepbestel". Dit heeft vice-premier Van Aardenne gisteren verklaard op de persconferentie na afloop van de wekelijkse ministerraad. DEN HAAG (ANP)- Na een protestmars en een zittend uitgevoerde demonstratie (foto) op het Binnenhof in Den Haag hebben zich gisteren 19 Tamils genesteld in een tent. Ze zijn in hongerstaking gegaan om te protesteren tegen een met Nederlands geld opgezet ontwikkelingsproject op Sri Lanka. Het gaat om het Sariodaya-programma. Volgens de Tamils op het Binnenhof worden er in het kader van dit programma Boeddhisti sche denkbeelden verspreid onder de arme Tamil-bevolking. De Tamils eisen verder dat Nederland Sri Lanka voor het interna tionale hof van justitie daagt en zich inzet voor stopzetting van militaire hulp aan de Sri Lankese regering. De Nederlandse regering hoopt via een versnelde juridische proce dure binnen een aantal maanden duidelijkheid te scheppen in de problematiek van de opvang van Tamils in ons land. Dat deelde minister Brinkman van WVC gisteren mee tijdens een bezoek aan het opvangcentrum Bosrust in Apeldoorn, waar sinds drie weken 102 Tamils worden verzorgd. „Samen met mijn collega Korthals Altes streef ik ernaar om op zo kort mogelijke termijn zekerheid te krijgen over de status van de Tamils in het belang van de vluchtelingen maar ook in het belang van de mensen in de opvangcentra, aldus de bewindsmcin. Zijn poging om in een gesprek met de Tamils achter hun motieven te komen voor de keuze voor Nederland en hun toekomstverwachtin gen liep spaak. De PvdA spreekt in een reactie op de benoeming van Van Dijke van een „onbegrijpelijke beslissing" en zal dinsdag in de Tweede Kamer aandringen op een spoeddebat met minister Brinkman. Woordvoerder Kosto van de socialisten vindt het onverteerbaar dat de minister de voordracht van de omroepen totaal genegeerd heeft. Van de zijde van de omroepen was de huidige voor zitter van de VARA, Albert van den Heuvel, als kandidaat naar vo ren geschoven. De ondernemings raad van de NOS vindt dat met de aanstelling van Van Dijke „een vies spelletje" is gespeeld. Mr. Van Dijke liet in een eerste reactie weten dat hij niet gesollici teerd heeft, maar is gevraagd. „Dan is de verantwoordelijkheid voor diegene die je vraagt, om te bedis selen wie er wordt benoemd". Volgens vice-premier Van Aar denne is het de bedoeling dat de van de verplichtingen van de NOS- voorzitter. Bovendien, aldus de raad van beheer, is minister Brink man zijn toezegging niet nageko men dat er voor de benoeming een kennismaking zou plaatsvinden met een benoemingscommissie uit het NOS-bestuur. De ondernemingsraad van de NOS zegt dat minister Brinkman de gemaakte afspraken niet is na gekomen. Voorts zou Van Dijke de „schijn tegen zich hebben een soort zetbaas te zijn". De NCRV constateert dat de mi nister gebruik heeft gemaakt van zijn recht iemand van buiten de omroep te benoemen. Men voor ziet dat de heer Van Dijke een ui terst moeilijke perdiode tegemoet gaat, omdat hij zich moet inwerken in een fase waarin de problemen van de omroep uiterst ingewikkeld zijn. Ook KRO-voorzitter Schmitz CDA'er Van Dijke NOS-voorzitter stoort zich aan het feit dat er vooraf blijft, totdat de NOS volgens de geen contact is geweest tussen Van uitgangspunten in de ontwerp-Me- diawet zal zijn opgedeeld in drie Dijke en de omroep.. „De persoon Van Dijke is ons ook nage- elementen: een commissariaat noeg onbekend. We kunnen dus voor de media, een facilitair be- nog geen oordeel over hem heb dryf-nieuwe-styl en een NOS-pro- ben. grammastichting. Als Van Dijke zijn huidige func tie heeft neergelegd en zich volle dig aan zijn omroeptaak kan wij- BARENDRECHT (ANP) - De rijks- den (1 oktober 1985), heeft hij in- politie in Barendrecht heeft met de middels de 65-jarige leeftijd be- aanhouding van een 17-jarige jon- reikt. Volgens Van Aardenne zal gen uit die plaats een twee jaar ou- zyn functie als „tussenpaus" dan de moordzaak opgelost. De jongen ook vermoedelijk zijn laatste baan heeft bekend in juli 1983 een 81-ja- zijn. Voor een jongere bestuurder rige vrouw in haar woning aan de is opzettelijk niet gekozen, omdat Tjalk in Barendrecht om het leven het voor de hand ligt dat zo iemand te hebben gebracht door het in- ook de functie die op de interim- slaan van haar schedel. Hij heeft de DEN HAAG (GPD) - Als het voor dienstplichtigen eenvoudiger wordt gemaakt om thuis te blijven slapen, levert dat het departement van defensie twee miljoen gulden op. Volgens verwachting zouden 10.000 militairen van een dergelij ke vrijstelling gebruik maken. Dit staat in het rapport Heroverwegin gen bouw van (niet-)militaire ob jecten, dat een aantal ambtenaren van het ministerie heeft opgesteld. Dit onderdeel van het departe ment geeft jaarlijks 820 miljoen gulden uit. De opdracht van de ambtelijke werkgroep was de mo gelijkheden te onderzoeken bezui nigingen te vinden, die gaan van vijf tot maximaal twintig procent. Het maximum - 164 miljoen gul den heeft de werkgroep niet ge vonden. Zij hebben alternatieven gevonden, die in totaal 47 miljoen gulden (zes procent) zouden kun nen opleveren. De bedden die vrijkomen door meer „thuisslapers", kunnen die nen voor bestaande tekorten, aldus het rapport. Nieuwbouw kan daar door achterwege blijven. Verder kunnen leegstaande gebouwen als kantoor worden ingericht of wor den verkocht. Tegenover de bezui niging staat dat van de wedde van de thuisslapers minder wordt inge houden, wat het leger weer geld kost. Een andere mogelijkheid, die de werkgroep aandraagt, is het op nieuw invoeren van stapelbedden. Doordat meer dienstplichtigen op een zaal komen te liggen, bespaart het rijk tien tot veertien miljoen gulden. Tegelijk schrijft de werk groep dat er een aantal „zeer grote bezwaren" aan de maatregelen kle ven. De privacy van de militairen wordt aangetast, de „huiskamer- functie" van de zaal verdwijnt en de sanitaire voorzieningen moeten worden uitgebreid. Er kan volgens de werkgroep be ter gebruik worden gemaakt van de ruimten die zijn gereserveerd voor eetzalen en kantines. Zo zou den de eetzalen voor onderofficie ren en officieren kunnen worden samengevoegd. In totaal zou een efficiënter gebruik twee mihoen gulden opleveren. Een verdere stu die is nodig om te bezien of invoe ring van zelfbedieningsrestaurants goedkoper is. ROTTERDAM (ANP) - De Rotter damse politie en de douane in de haven hebben gisteren na een tip op een Pakistans schip in de Maas haven in Rotterdam zeven kilo he roïne in beslag genomen. De heroï ne, die een handelswaarde van an derhalf twee miljoen gulden heeft, was verborgen in beman- ningsverblijven en onder een tree plank, zo heeft een woordvoerder van de Rotterdamse politie meege deeld. Er zijn tot dusver geen aan houdingen verricht Het zeeschip, de „Hydrabad", was afkomstig uit de Pakistanse havenstad Karachi. periode volgt het voorzitter schap van de NOS-progragimas- tichting apibieert Volgens vice-premier Van Aar- r tevens van geld beroofd. Dit heeft het hoofd van de justi tiële dienst van de rijkspolitie te denne heeft het kabinet met de be- Dordrecht, majoor J.P. van Eerde, volledige bekentenis afgelegd en zal maandag aan de officier van justitie in Rotterdam worden langs de weg het ontvreemde geld kistje met daarin een aantal papie- Aan het onderzoek hebben enke le honderden buurtbewoners deel genomen. Slechts twee hebben er, op principiële gronden, geweigerd. De vingerafdrukken worden bin nenkort in Rotterdam verbrand of op verzoek aan de eigenaar over handigd. De minderjarige jongen werd donderdagavond aangehouden, nadat onderzoek by de Centrale Recherche Informatiedienst (CRI) in Den Haag de wettelijk vereiste mate van overeenkomst had aan- noeming de WD'er mr. A* gisteren bekendgemaakt. De dader geleid. De kinderrechter zal vervol- gevonden. Eind 1984 besloot getoond tussen zyn vingerafdruk- Geurtsen (59) tot regeringscom- is. aangehouden op grond gens besluiten of de minderjarige misMris voor de omroep in begin- vingerafdrukonderöek, dat begin jongen dan in voorlopige hechtenis sel eenzelfde opzet op het oog. 1985 in de omgeving van de bejaar- zal worden genomen. de politie in overleg met stemming van het openbaar i terie in Rotterdam tot een vingeraf- ken en die in de woning van de be jaarde vrouw waren gevonden. De dader was geen familie Maar de kans dat hij wél „door- denflat van de vrouw onder enkele stroomt" naar een nieuwe functie honderden inwoners van Baren- - de taken van het regeringsco- drecht is gehouden. De politie be- schikte namelyk over een zeer dui delijke vingerafdruk uit de woning van de vrouw, die mogelijk afkom stig zou zijn van de dader. De jongen heeft inmiddels een drukkenonderzoek in de buurt van het slachtoffer, maar wel een be de bejaardenflat. Uit binnengeko- kende, die regelmatig bij de bejaar- i tips en de informatie die de de missariaat worden langrijk deel overgenomen voor het in te stellen commissariaat voor de media moet toch niet ge heel worden uitgesloten, aldus Van Aardenne. De raad van beheer van de NOS zegt in een reactie op de benoe ming van Van Dijke zich erover te verwonderen dat deze zich kenne lijk niet op de hoogte heeft gesteld van het werkterrein en de omvang politie had verzameld was het moeden ontstaan dat de dader i de buurt gevonden moest worden. r over de vloer kwam. Het De politie in Barendrecht heeft in de zomer van 1983 in samenwer king met het district Dordrecht met veertig man aan het onderzoek gewerkt, maar kwam na enige tijd niet veel verder. Daarna is het op- o__ sporingsteam tot vijf man terugge- nog steeds grote angst onder de be- dedelingen doen over de mogelijke bracht. Begin januari werd nog wel volking. wapen waarmee de schedel vrouw is ingeslagen - een niet i der geïdentificeerd zwaar voor- Bovendien leefde er, zo constateer- werp - is nog steeds niet gevonden, den politie en justitie, in de buurt De politie kon verder ook geen r de dader. Warm water en warm wonen met één apparaat. Dat is het grote komfort van de kleine van Vaillant: de Thermocompact. Verbruikt minder energie, past het gasverbruik aan uw behoefte aan en heeft geen energieverspillende waakvlam. Zo drukt u de stookkosten aanzienlijk. En met behoud van alle komfort. Uw vakman/ installateur monteert 'm snel en probleemloos, en hij Informeert u graag. Of schrijf naar: EPm® Schonewelle bv, EHermanstraat17, 1099 BX Amsterdam. VLISSINGEN (ANP) - De politie van Vlissingen heeft gisteren de 20-jarige B.E. de V. uit Middel burg aangehouden, die in de nacht van 2 op 3 maart in een Vlissingse garage voor ruim een half miljoen gulden schade heeft aangericht. De man heeft met de in de showroom opgestelde au to's botsautootje gespeeld, en heeft daarbij met steeds wisse lende auto's door ramen en deu ren gereden. Bij zijn poging een muur te rammen werd de garage gedeeltelijk ontzet. GILZE EN RIJEN (ANP) - Een speciaal team van de rijkspolitie en de gemeentepolitie in de agglomeratie Tilburg heeft 215 inbraken en dief stallen in Tilburg en omgeving opgelost. Daarby zijn dertig verdachten aangehouden, onder wie acht helers. Bijna alle verdachten zijn afkomstig uit Tilburg. Volgens de rykspolitie Breda heeft de groep een schade aangericht van zeker 450.000 gulden. De dader pleegden woninginbraken en diefstallen uit bedrijven, winkels en auto's. Een deel van de gestolen goederen is achterhaald en zal te zyner tijd aan de rechtmatige eigenaars worden teruggegeven, aldus de rykspo litie. De politie heeft sinds begin februari van dit jaar met vijf man aan deze zaak gewerkt. Zij verwacht het onderzoek over enkele weken te kunnen afsluiten. Begin mei zullen de eerste leden van de groep voor de Bredase rechtbank moeten verschijnen. Van de dertig verdachten zitten er nog acht in voorlopige hechtenis. DOOD IN BADRUIMTE - Verple gend personeel heeft gisteren in een badruimte van een paviljoen van de Rijkspsychiatrische Inrich ting in Eindhoven een van de pa tiënten dood aangetroffen. Het gaat om een 22-jarige man die oor spronkelijk afkomstig is uit Bun- nik. Hij was uit preventief oogpunt opgenomen in de RPI, aldus een woordvoerder van de Eindhovense gemeentepolitie. De man is een on natuurlijke dood gestorven. De po litie sluit een misdrijf niet uit. DEVENTER (ANP) - Het Neder lands Ruimtevaartmuseum in De venter verkeert in ernstige geld nood. De gastoevoer is al afgesne den omdat het museum geen geld meer heeft. Stroom heeft het insti tuut nog wel, hoewel voor de elek triciteitsrekening ook geen finan ciën meer zijn. Om uit de geldzor gen te komen en daarmee sluiting te voorkomen heeft de Stichting Nederlands Ruimtevaartmuseum de gemeente Deventer voor de ko mende vijfjaar om in totaal een ton subsidie gevraagd. Dit heeft direc teur G. Straus van het Ruimte vaartmuseum gisteren meege deeld. Nederlands enige ruimtevaartmu seum is in financiële problemen geraakt doordat aanvankelijk niet, maar sinds kort wel, de huur en de energiekosten volledig moeten worden betaald. Hierdoor ontstaat op de jaarlijkse begroting een te kort van 20 mille. Het museum wordt geheel gerund door vrijwilli gers. Personeelslasten zijn er daar om niet, maar wel moet er worden geïnvesteerd om actueel te blijven. Zo wil het museum graag een spa- ceshuttle aankopen, waarvoor het inmiddels de financiële medewer king van het ministerie van WVC heeft gevraagd. ADVERTENTIE Deze romanticus, geboren in 1895, is beroemd om zijn tekeningen uit de "goeie oude tijd". De Centrale Boekhandel biedt u ter gelegenheid van zijn verjaardag een unieke prentenset aan. Een zorgvuldig samengestelde collectie van 4 kleurenreprodukties op groot formaat (54x37 cm) de Antiekwinkel de Diligence de Klokkenwinkel 't Boekenstalletje. De set 4 prenten is uitsluitend door rechtstreekse intekening te bestellen, voor de speciale prijs van 17,50 (incl. verzendkosten). Postbezorging geschiedt in de week vóór Moederdag (12 mei-kado-ideel). Bestelwijze: 17,50 storten op giro 5352647 óf bank 556904559 t.n.v. De Centrale Boekhandel te Nieuwegein met vermelding van: 4 Pieckprenten. De levering is met volledige garantie: niet goed, geld terug. (Inlichtingen: 03402-47400). HAZERSWOUDE/LEIDEN Hulpverlening aan ontspoorde minderjarigen is een essentiële taak van de politie. Maar in de praktijk wordt die taak onderge waardeerd. Politiemensen be schouwen zichzelf in het algemeen het liefst als bewakers van de rechtsorde die geen boodschap hebben aan hulpverlening en op voeding ten behoeve van jongeren. Er is hier en daar wel kinderpolitie, maar nog lang niet overal; boven dien is er op dat gebied nog steeds door Wim Wirtz geen landelijk eenvormig beleid, terwijl de jeugdcriminaliteit de af gelopen vijftien jaar niettemin met zo'n honderd procent is toegeno- Ferida de Jongh-Wieth (43) uit Hazerswoude, die tot deze bevin dingen is gekomen tijdens en na haar studie orthopedagogiek aan de Leidse universiteit, pleit daar om voor een versterking van de jeugd- of kinderpolitie als speer punt van de politiële hulpverle ning. Zij promoveerde afgelopen donderdag tot doctor in de rechts geleerdheid op een proefschrift over 'Jeugd(en)politie', waarin de hulpverlenende taak van de politie in contact met minderjarigen na drukkelijk aan de orde komt. Tijdens een eerste 'veldonder zoek' bij de afdeling jeugdzaken van de rijkspolitie, district Den Haag, in 1980 en '81 was het haar opgevallen dat jeugdzakenrecher cheurs vaak in aanraking komen met jongeren die thuis ol'op school moeilijkheden hebben. Vaak wordt dan van de politie verwacht dat zij de helpende hand toesteekt. Maar in de praktijk blijkt dat de politie daarvoor in het algemeen niet goed is toegerust. In veel ge vallen hangt het van de individuele politieman- of vrouw af of een kind met moeilijkheden goed wordt op gevangen en of probleemgevallen goed worden begeleid. Dat beeld werd nog eens beves tigd toen De Jongh in 1981 na haar studie met man en drie kinderen voor een jaar naar het Franse Gre noble vertrok en later, eenmaal te rug in Nederland, een groot aantal gesprekken voerde met de kinder- Ferida de Jongh: politie heeft machtspositie. (foto Nanno Bloupot) Surveillance In Grenoble deed ze intensief veldwerk in de politiepraktijk van alledag: ze reed mee met surveil lances. draaide weekenddiensten, nachtdiensten, sprak met politie functionarissen, kinderrechters, officieren van justitie, hulpverle ners en met jongeren die op het verkeerde pad waren geraakt. Gaandeweg begon ze zich te inte resseren voor allochtone jongeren van zo'n 16 jaar oud, veelal Noord- afrikanen (Algerijnen, Marokka nen, Tunesiërs), die in Grenoble sa men met hun oudere en jongere landgenoten een gemeenschap vormen van zo'n 60.000 inwoners. De Jongh constateerde dat deze jongeren door hun achtergrond van twee culturen - een Islamiti sche opvoeding in een westerse sa menleving - vaak in een moeilijke situatie verkeren. "Wat blijkt dan? Dat die kinderen in ontregelde ge zinnen zitten, met een vader die vooral in de Islam-cultuur een au toriteit is, maar die uiterst gebrek kig Frans spreekt, die haast nooit thuis is, die door zijn kinderen voor de vorm wordt gerespecteerd maar eigenlyk niet echt wordt genomen. Je ziet ook dat die kinderen helemaal niks doen en dat ze de toekomst enorm somber inzien. Ze spijbelen, lopen weg van huis omdat ze dingen niet mogen die hun Franse leeftijdgenoten wel mogen. Het blijkt dan dat dit soort problemen, het allochtoon-zijn, ge combineerd met slechte sociaal- economische omstandigheden, vaak de achtergrond vormt voor criminele activiteiten onder jonge ren. Al gaat het uiteindelijk om een vrij kleine groep die echt grote el lende veroorzaakte". De Jongh ontdekte nog iets an ders, namelijk dat deze jongeren met hun problemen niet goed wor den opgevangen, omdat "alles wat met jeugd en politie te maken heeft langs elkaar heenwerkt". Haviken-duiven Geïnspireerd door haar ervarin gen in Grenoble en eerder bij de rykspolitie, onder meer in Leider dorp, zette zij haar onderzoek voort in Nederland. Ze constateerde dat het in min of meer vergelijkbare steden als Den Haag, Amsterdam en Utrecht al niet veel anders toe gaat: de hulpverlening aan jonge ren met moeilijkheden blijft onder belicht. In haar proefschrift maakt zij een onderscheid tussen haviken en duiven: de eerste groep belichaamt binnen het politie-apparaat de har de lijn, de repressie; de tweede groep maakt zich sterk voor de hulpverlening, maar legt meestal het loodje. "De hulpverlenende taak van de politie staat niet om schreven en daar kan men zich achter verschuilen. Dus wie is er verantwoordelijk? Uiteindelyk de superieuren. En die vinden hulp verlening vaak niet nodig, die stel len andere prioriteiten". "Er is geen duidelijk omschre ven taak", zegt De Jongh, "en er is geen duidelijk beleid. De grote klacht van de politie is ook: wij zijn er niet voor opgeleid. Maar intus sen wordt er wel beslist over wat er met die jongeren moet gebeuren". Uit gesprekken in de drie grote steden bleek haar ook dat goedwil lende politiefunctionarissen door tijdgebrek niet aan hulpverlening toekomen. Ze bepalen zich tot 'de zaak', maar komen niet toe aan contacten met hulpverlenende in stanties. Zodoende wordt er wei nig of geen aandacht besteed aan de achtergrond van de moeilijkhe den. Criminaliteit Volgens De Jongh wordt de poli tie steeds vaker geconfronteerd met psychosociale problemen on der kinderen in de leeftijd van zo'n twaalf tot achttien jaar. De oorzaak schuilt volgens haar veelal in een combinatie van moeilijkheden thuis en op school, jeugdwerkloos heid, angst voor een onzekere toe komst, uitmondend in verveling en uiteindelijk criminaliteit. In haar proefschrift legt zij de vinger bij de sterk toegenomen (kleine) jeugdcriminaliteit: het aantal minderjarige verdachten is de laatste tien jaar gestegen met 40 procent, terwijl inmiddels de helft van het totale aantal diefstallen wordt gepleegd door jongeren. De Jongh meent, dat deze ont wikkeling effectief kan worden be streden door meer aandacht te be steden aan de hulpverlenende taak van de politie. Uit haar proef schrift: "Politiemensen hebben een machtspositie en kunnen op indringende wijze ingrijpen in de leefsituatie van burgers; dit zowel ten goéde als ten kwade. Zo zou het politiecontact een vruchtbaar moment kunnen zijn voor hulpver lening en opvoeding, mits aan een aantal voorwaarden is voldaan". Zij noemt daarbij een goede oplei ding, gemotiveerdheid en ge schiktheid. Maar dat is slechts een onderdeel van wat er volgens haar in brede zin zou moeten gebeuren. Uit haar proefschrift: "Het is beangstigend hoe weinig men tot nog toe aan de ontwikkeling van een instituut als de kinderpolitie of jeugdpolitie als een volwaardig en erkend specialisme binnen het po litie-apparaat heeft gedaan. Voor de preventie en bestrijding van de criminaliteit is een goed functione rende jeugdpolitie immers een van de meest probate en effectieve middelen". Zij voegt er aan toe dat er ook in de opleiding van de kin derrechters en van de officieren van justitie meer aandacht zou moeten worden besteed aan de hulpverlening. "Want ook daar hangt het vaak af van de persoon die er zit. En dat is fout, want dan krijg je verschillen en dat is on rechtvaardig".

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 5