Rijnland is wachten op Katwijk nu beu Krakers voor tweede maal uit pand gezet 'Vertrouwelijke stukken hinderen werk raadsleden' K&O boos over nieuwe opzet van schouwburg Getreiter om duiven leidt tot messteken Eis van 15 maanden tegen verkrachter PSP en PPR bezorgd over toekomst LAK ZATERDAG 20 APRIL 1985 Komende maandag echter nog overleg *Een politieagent trapt de deur in zie inzet) en een kraker wordt het pand uit geleid. (foto Holvast Politie verricht vijf aanhoudingen LEIDEN/KATWIJK - Het bestuur van de streekomroep Rijnland heeft maandag een gesprek met het ministerie van welzijn, volks gezondheid en cultuur, de gemeen te Katwijk en de Katwijkse lokale omroep VLOK. Joop Walenkamp, voorzitter van de Omroep Rijn land, maakte dit bekend tijdens de algemene ledenvergadering van deze streekomroep. Tijdens dat gesprek zal worden besproken of de mogelijkheid be staat dat 'Rijnland' begint met het uitzenden van radio- en televisie programma's zonder dat de ge meente Katwijk een zogenoemde representativiteitsverklaring heeft gegeven. De Omroep Rijnland is volledig gereed om te beginnen met uitzen dingen. De omroep heeft alle appa ratuur in huis om radio- en televi sieprogramma's te kunnen maken. En zelfs heeft het ministerie van wvc een zendmachtiging gegeven. Het probleem is echter dat 'Rijn land' nu nog geen uitzendingen mag verzorgen omdat de gemeente Katwijk geen representativiteits verklaring heeft afgegeven. Katwijk aarzelt al enkele maan den of zij deze verklaring moet ge ven aan de Omroep Rijnland of de lokale omroep VLOK. Het ge meentebestuur heeft de beslissing hierover onlangs met tenminste een maand uitgesteld. De omroep moet dus wachten tot de Katwijkse gemeenteraad uiteindelijk een be slissing neemt of zij moet - zeer kostbare - filters in het kabelnet aanbrengen. De streekomroep is het wachten nu beu en heeft de minister van wvc gevraagd voor deze ene keer toe te staan dat haar programma's in Katwijk kunnen worden ontvan gen zonder dat de gemeente een re presentativiteitsverklaring heeft afgegeven. "Katwijk heeft al vanaf vorig jaar augustus de tijd gehad een beslissing te nemen", zei Wa lenkamp gisteravond. (Hij werd tij dens de ledenvergadering trou wens 'definitief gekozen tot voor zitter van de Omroep Rijnland). Het ministerie van wvc heeft, naar aanleiding van de brief van 'Rijnland', alle betrokken partijen uitgenodigd voor een gesprek. Wa lenkamp hoopt dat de gemeente Katwijk maandag laat weten er geen bezwaar tegen te hebben dat de programma's van de streekom roep - tijdelijk - in haar gebied te ontvangen zijn. In dat geval zou de omroep op zeer korte termijn met haar uitzendingen kunnen begin- Mast De Omroep Rijnland heeft ook een verschil van mening met het bestuur van de gemeenschappelij ke regeling antenne-energievoor ziening - het bestuur van de 'mast' in Oegstgeest. De gemeenschappe lijke regeling verlangt dat 'Rijn land' geld op tafel legt als zij televi sie-programma's doorzendt via het kabelnet. Om dit mogelijk te ma ken moeten namelijk een aantal technische voorzieningen worden getroffen ter waarde van enkele duizenden guldens. 'Rijnland' meent echter dat zij het recht heeft om zonder kosten haar programma's via de ont- vangstmast door te sturen en wei gert derhalve te betalen. Het is vooralsnog onduidelijk wie er ge lijk heeft. In de wet is namelijk niet duidelijk omschreven of een (streek)omroep moet betalen voor het gebruik van een zendmast. Walenkamp benadrukte gister avond overigens dat de contacten tussen de Omroep Rijnland en het bestuur van de gemeenschappelij ke regeling door het verschil van inzicht niet zijn vertroebeld. De eventuele uitzendingen van 'Rijn land zullen door deze principiële 'kwestie' geen gevaar lopen. LEIDEN- Binnen achtenveertig uur heeft de politie een pand aan de Janvossensteeg tweemaal ont ruimd. Donderdagmiddag ont ruimde de politie het pand al om dat het gekraakte pand niet leeg stond, maar nog werd bewoond. De politie beschouwde daarom de krakers niet als krakers maar als derden die de. woning wederrech telijk in gebruik hadden genomen. Diezelfde nacht werd het pand evenwel opnieuw gekraakt en gis termiddag even zo snel weer ont ruimd. De politie hield in totaal vijf mensen aan. Vier personen in het pand zelf en één daarbuiten. De laatste omdat hij ervan werd ver dacht met eieren te hebben ge gooid. Er werd door de politie voor. de ontruiming een kleine charge uitgevoerd. Het pand aan de Janvossensteeg werd in het paasweekeinde ge kraakt omdat het, volgens de kra kers, leeg stond. De 29-jarige be woonster van het pand was echter alleen op vakantie en had, omdat ze in februari last kreeg van lekka ge, de meeste van haar spullen er gens anders opgeslagen. Toen zij van vakantie terug kwam, zat er een ander slot op de deur waarna ze aangifte deed bij de politie. Die heeft het pand toen ontruimd en de krakers, twee vrou wen en drie mannen, aangehouden en overgebracht naar het bureau waar zij gisteravond weer werden vrijgelaten. In een verklaring ont kennen de krakers dat het pand be woond werd en beschuldigen de politie ervan geweld te hebben ge bruikt bij de ontruiming. 's Nachts werd het pand daarom opnieuw gekraakt 'tot er een rech terlijke uitspraak is over de ontrui ming'. De politie dacht daar duide lijk anders over. Gistermiddag kre gen de krakers precies vijf minu ten de tijd om het pand opnieuw en vrijwillig te verlaten. Toen er daar op door krakers en omstanders met eieren werd gegooid, voerde de politie een kleine charge uit waarbij een omstander werd aan gehouden. Terwijl de vijf minuten verstre ken verlieten de eerste drie krakers de woning via de eerste verdieping en waren er nog maar vier over (zo bleek later). Nadat de politie de deur van het pand had opengebro ken, kwamen de overgebleven kra kers zonder enige tegenstand te bieden naar buiten. Drie van hen weigerden gistermiddag nog hun naam te noemen, de vierde kraker bleek een zestienjarige inwoner uit Voorschoten. Overigens konden de twee poli- tiebusjes een uur na de ontruiming meteen door naar het Plantsoen. Daar was gisterochtend een pand gekraakt dat sinds februari te koop stond aangeboden. Op het moment dat de politie arriveerde bleken de drie krakers echter al vertrokken. Komende avond geen treinen Alphen-Leiden UTRECHT (ANP) - In verband met werkzaamheden aan de brug over het Rijn-Schiekanaal in Leiden is komende avond en nacht tussen Alphen aan den Rijn en Leiden v.v. van 21.00 tot 07.00 uur geen trein verkeer mogelijk. Reizigers zullen zaterdagavond na negen uur per bus worden vervoerd. Volgens NS mpet met enige vertraging reke ning worden gehouden. DEN HAAG/LEIDEN - Anderhalf jaar lang was de duivenmelker ge treiterd. Als hij in z'n til zat om z'n duiven zo snel mogelijk na een wedvlucht binnen te loodsen, stap te de buurman zijn duivenhok bin nen en begon vervolgens een ver schrikkelijk kabaal te maken. Liet de duivenhouder zijn duivinnen vliegen, dan stuurde de buurman vervolgens zijn doffers er achter aan. Niet uit concurrentie-overwe- giging, zo verklaarde die buurman, maar gewoon om te pesten. Na anderhalf jaar liep de emmer over. Via het dak begaf de Leidse duivenmelker zich naar zijn buur man om hem duidelijk te maken dat het nu maar eens afgelopen moest zijn. Die buurman zwaaide met een mes hetgeen voor de dui venmelker aanleiding was een zak mes tevoorschijn te halen en zijn tegenstrever te lijf te gaan. On danks het feit dat de vrouw van de duivenmelker haar man over het dak was gevolgd en het vechtende duo probeerde te scheiden, zag hij toch kans enkele steekwonden in de handen en nek van de buurman aan te brengen. Voor de officier van justitie, me vrouw Klopper, was dit aanleiding om een gevangenisstraf te eisen van acht maanden waarvan vier voorwaardelijk. De advocaat van de duivenhouder vroeg om een ge heel voorwaardelijke straf en een geldboete van enkele duizenden guldens. De rechtbank doét 2 mei uit spraak. DEN HAAG/LEIDEN - Ondanks de bewering dat de twintigjarige Leidenaar eerder seksuele contac ten met het vijftienjarige meisje had gehad, was het voor de officier van justitie in Den Haag een duide lijke zaak: het meisje wilde die avond geen intiem contact. Daar om vond mevrouw Klopper de officier - verkrachting bewezen. Zij eiste een onvoorwaardelijke ge vangenisstraf van vijftien maan den. Tot groot ongenoegen van zijn advocate, mevrouw Dubbeld-Ha- ke. Want niet alleen de verdachte Leidenaar was die avond in de ka mer van het meisje verschenen, maar ook twee andere jongens van wie een het meisje eveneens mis bruikte. „Mijn cliënt", aldus me vrouw Dubbeld, „krijgt nu alle schuld in zyn schoenen geschoven. Dat is niet eerlijk". De advocate kwam tijdens depu ting met een brief van het ver krachte meisje op de proppen waarin zij schreef dat de man - die drie maanden in voorarrest had ge zeten - wel voldoende was ge straft. Mevrouw Dubbeld: „Voor mij staat het helemaal niet vast dat het meisje een echt slachtoffer van verkrachting is. Want als dat wel het geval zou zijn, dan schrijf je niet een brief waarin je zegt dat de jongen genoeg straf heeft gehad". Mevrouw Klopper, de officier van justitie, was kort maar krach tig in haar eis. „De man heeft ge meenschap met het meisje gehad terwijl zij zich daar hevig tegen verzette". En, voegde zij er nadruk kelijk aan toe, „het was geen eerlij ke strijd. Niet één tegen één, maar drie jongens tegen één meisje. Ik houd rekening met deze omstan digheden. Aanvankelijk was het mijn bedoeling om anderhalf jaar gevangenisstraf te eisen, maar ik volsta nu met vijftien maanden." De advocate: „Het is onredelijk dat mijn cliënt alles in zijn schoe nen geschoven krijgt. Waarom wordt het meisje niet gehoord?", vroeg zij Maar mevrouw Klopper hield voet bij stuk en weigerde dit. „Het is niet de bedoeling dat het meisje gaat bepalen hoe hoog de straf van de verdachte moet worden". De rechtbank doet 2 mei uitspraak. Bouw winkelcomplex begonnen LEIDEN - Met het slaan van de eerste paal heeft staatsecretaris Brokx van volkshuisvesting gistermiddag het startsein gegeven voor de bouw van het woon/winkelcentrum in de nieuwe wijk Stevenshofpolder. Het plan omvat de bouw van 97 premie-huurwoningen, gelegen boven het winkelcentrum, waarvan de huur gemiddeld 417 gulden per maand bedraagt. Op de begane grond van het complex is 4500 vierkante meter winkeloppervlak en 470 vierkante meter kantooroppervlak gesitueerd. In het winkelcentrum zullen zich onder meer twee supermarkten vestigen, te weten Albert Heijn en Digros. Het winkelcentrum in de Stevenshof wordt het mooiste van alle win kelcentra in de Leidse wijken, zei wethouder Fase van economische aan gelegenheden gisteren. Het plan van Noorlander Beheer B.V. uit Leiderdorp is in samenwer king met architect Ganev uit Capelle aan de IJssel ontwikkeld. Met de bouw is een bedrag gemoeid van ongeveer twintig miljoen gulden. De bedoeling is dat het woon/winkelcomplex in het laatste kwartaal van 1986 wordt opgeleverd. Met Albert Heijn is intussen overeenstemming bereikt over de plaatsing van een noodvoorziening waarin de supermarkt zich zal vestigen totdat het nieuwe woon/winkelcentrum gereed is. Deze nood- winkel zal waarschijnlijk in juni haar deuren openen. LEIDEN - Elk document dat een zelfstandige rol heeft gespeeld in de manier waarop burgemeester en wethouders een besluit hebben genomen, moet in principe open baar worden gemaakt. Alleen op die manier kan de gemeenteraad het college goed controleren. Krij gen raadsleden dergelijke stukken alleen 'vertrouwelijk' ter inzage, dan kunnen ze daaruit tijdens de openbare vergaderingen niet cite- Dit argument voerde het Leidse - D'66-raadslid J. Hoekema gister middag aan tijdens de behandeling van het bezwaarschrift dat hij heeft ingediend tegen burgemeester en wethouders van Leiden. Hoekema maakt bezwaar tegen het feit dat B en W vorig jaar een brief van de di rectie maatschappelijke dienstver lening over het instituut burger raadslieden (IBR) eerst geheim wilde houden en vervolgens alleen D'66 over conflict rond burgerraadslieden maar vertrouwelijk ter inzage wil de geven aan raadsleden. Het college verklaarde destijds dat de brief slechts een persoonlij ke visie van een ambtenaar bevatte en daarom volgens de wet niet openbaar hoefde worden gemaakt. Bovendien zou het stuk slechts een onvolledig en daarom vertekenend beeld geven. Dezelfde argumenten werden gisteren aangedragen door de raadsman van de gemeente, C. Viegen. Briefhoofd Hoekema verklaarde gisteren echter dat het niet om een louter persoonlijke visie van een ambte naar ging, maar om een beleidsad vies. Dat bleek volgens hem onder meer uit de briefhoofd van het stuk. Daarin staat dat het docu ment is verzonden namens de sec tor maatschappelijke dienstverle ning. Het stuk had bovendien be trekking op de nota rechtshulp, die wel openbaar is en die elke burger in principe mag inkijken. Samen met deze nota zou de brief van de directie maatschappelijke dienst verlening dus niet onvolledig zijn, aldus Hoekema. De raadsman van de gemeente merkte echter op dat een stuk, wil het openbaar gemaakt kunnen worden, een volledig en niet verte kenend beeld moet geven, ook als het niet samen met andere stukken wordt gelezen. Bovendien bevatte de brief van de directie maatschap pelijke dienstverlening geen feite lijke gegevens en prognoses. Was dat wel het geval geweest, dat zou dat een reden geweest kunnen zijn het document alsnog openbaar te maken. Viegen meende ook dat ambte naren de mogelijkheid moeten hebben om bepaalde brieven en notities aan bestuurders te sturen, zonder dat zij direct de angst hoe ven te hebben dat hun meningen en opvattingen openbaar worden. Dat komt de kwaliteit van het be stuur ten goede, zei hij. D'66: apart deelnemen aan verkiezingen LEIDEN- D'66 doet volgend jaar 'zelfstandig en onafhankelijk' mee aan de gemeenteraadsverkiezin gen in Leiden. Dat is gisteravond besloten tijdens de algemene le denvergadering van deze partij. Het bestuur van D'66 diende gis teren een motie in waarin werd ge pleit voor een zelfstandige kieslijst. Het D'66-bestuur vindt het geen goede zaak om met een gezamenlij ke 'linkse' lijst de verkiezingen in te gaan, zoals 'Groen Leiden' heeft voorgesteld. D'66 meent dat ze als partij alleen kan 'overleven' als zij een eigen, geheel aparte positie in neemt. Bovendien verschillen de uitgangspunten van de democra ten teveel van andere partijen. Tot dusver heeft alleen de EVP positief gereageerd op het verzoek van 'Groen Leiden' om samen te werken. PSP en CPN wezen sa menwerking af maar zijn wel, net als de PPR trouwens, overeen ge komen dat hun onderhandelings delegaties andere progressieve krachten naast de PvdA in de on derhandelingen zullen betrekken. Eskimo-film in Volkenkunde LEIDEN - In het Rijks voor Volkenkunde wordt zondag middag om drie uur een film over het hoge noorden vertoond waar de Eskimo's zich door een unieke aanpassing in leven houden. LEIDEN - Vooral van de zijde van de volksuniversiteit K&O wordt bezwaar gemaakt tegen het voor stel van burgemeester en wethou ders, om de Leidse Schouwburg organisatorisch onder te brengen bij de gemeente. Een intensief sa menwerkingsverband tussen K O en schouwburg ligt volgens de volksuniversiteit veel meer voor de hand. Beide instellingen grenzen aan elkaar en zijn op sterk aan el- iierselen opgehangen die behoren bij de Masters Degree of Artis i LEIDEN - Met veel (Amerikaans) gevoel voor ceremonie werden gis teravond in de burgerzaal van het stadhuis de bullen uitgereikt aan de eerste vijf afgestudeerden van Webster University dat an de Boommarkt ligt. Bazuingeschal (via luidspre kers), burgemeester Goekoop van Leiden en zelfs minister Deetman (onderwijs) luisterden de feestelij ke bijeenkomst op. Goekoop wees op het belang voor Leiden om Webster hier te hebben: "Leiden is een centrum van onderwijs met de universiteit, instellingen voor hoger beroepson derwijs en vele andere (nationale) onderwijsinstellingen. Het ligt dus voor de hand verheugd te zijn ook Webster heeft eerste vijf afgestudeerden op internationaal gebied een woordje mee te spreke"n. "In 1982, toen Webster uitkeek naar een vestigingsplaats in Neder land, werd Leiden niet eens ge noemd. Men sprak over Rotter dam, Amsterdam, Den Haag, dus daar moesten we snel verandering in brengen". Vervolgens duidde hij op het feit, dat Webster University geen subsidie nodig heeft: "Ook minister Deetman moet dus blij zijn met deze instelling". kaar verwante terreinen actief. Bo vendien is het apparaat van K&O groot genoeg om eventuele calami teiten bij de schouwburg te kun nen opvangen. De bezwaren van K&O werden gisteren naar voren gebracht tij dens de behandeling door de schouwburgcommissie van het be sluit van B W om een nieuwe di recteur voor de schouwburg aan te trekken. De K O-vertegenwoor- Dat was de minister ook en in een uiterst korte toespraak felici teerde hij Webster University en de afgestudeerden. Onder de vijf kers verse 'Masters' bevinden zich twee Nederlanders: Peter Meijer en Ber nard van Dam. Beiden hebben ma nagement in de Amerikaanse vesti ging aan de Boommarkt gestu deerd. Van Dam heeft, naar zijn zeggen, voor Webster gekozen omdat het veel dynamischer is dan instituten als Nijenrode of de Erasmusuni- versiteit. "Bovendien werk ik voor een Amerikaans bedrijf,, ben veel in de VS geweest". Of hij het niet moeilijk vond naast zijn werk een dergelijke studie aan te vatten? Van Dam: "Tja, dat is wel een beetje lijden geweest". LEIDEN - De fracties van PPR en PSP in de Leidse gemeenteraad heb ben wethouder Kuijers (cultuur) in een brief verzocht in een toekomstige vergadering van de raadscommissie de moeilijke situatie van het LAK- theater te bespreken. Het LAK-theater verkeert in de problemen omdat de provincie de sub sidie aan theatergroepen die zijn aangesloten bij het Theaternetwerk Ne derland éénmalig heeft verlaagd. Bovendien besloot de gemeente Leiden twee jaar geleden de subidie aan het theater te verlagen. "Hierdoor kan het LAK dit jaar met de grootste moeite een programma bieden. Of dit volgend jaar nog lukt is de vraag", schrijven PSP en PPR. Daarbij dreigt een drastische vermindering van de bijdrage van de uni versiteit. Deze dreiging is het gevolg van een door minister Deetman (onderwijs) aangekondigde nota over culturele voorzieningen van univer- siteiten."Ons inziens", aldus beide fracties, "neemt het LAK in Leiden op cultureel gebied een zeer belangrijke plaats in. Het LAK is het theater in Leiden dat ruimte biedt aan hedendaagse ontwikkelingen op theaterge- bied en aan kindertheater. Gezien de op handen zijnde ontwikkelingen is het volgens ons van belang dat de gemeente Leiden een uitspraak doet over het belang van het LAK-theater voor het Leidse culturele voorzie ningen niveau". PPR en PSP verzoeken daarom binnenkort ruimte vrij te maken op de agenda van de commissie maatschappelijke aangelegenheden, volksge zondheid en cultuur met als doel de probleemsituatie van het LAK te bespreken. De raadsfracties doen de wethouder verder de suggestie aan de hand om voor deze commissievergadering een vertegenwoordiger van het LAK-theater uit te nodigen. digers Hageman en Van Brussel zeiden zich ook enigszins bekocht te voelen door de gemeente. Uit de gemeentelijke nota bleek, dat het gemeentebestuur al in oktober van het vorig jaar een besluit over een nieuwe structuur voor de schouw burg had genomen. Vervolgens was K O om advies gevraagd, alsof de keuze van de structuur nog niet was gemaakt. De raadsleden Bleijie (CDA) en Hoekema (D'66) maakten zich in hun reactie zorgen over de mate van onafhankelijkheid van de nieuw te benoemen directeur. De ze functionaris is in het voorstel van de gemeente verantwoording schuldig aan de directie van een nieuw te vormen afdeling culturele zaken. Bleijie zei bang te zijn dat de schouwburgdirecteur een zet baas van het stadhuis zou worden; Hoekema vroeg zich af of deze di recteur wel direct toegang tot het gemeentebestuur zou hebben. Meer commissieleden wilden de relatie tussen schouwburgdirec teur en de te vormen directie cultu rele zaken nader uitgewerkt zien. Aanzetten tot inhoudelijk cultuur beleid werden in het voorstel ge mist. Wethouders Kuijers zegde toe dat over deze laatste twee punten een notitie zal worden gemaakt, die tijdens de eerstkomende verga dering van de betreffende raads commissie zal worden besproken. De resultaten van die bespreking kunnen dan gebruikt worden bij de gesprekken met kandidaten voor de functie van schouwburgdi recteur. Hij gaf toe dat het onhan dig is een schouwburgdirecteur te moeten aannemen die afhankelijk wordt van een ambtelijke afdeling die nog niet is gevormd. Tijdnood was volgens hem hier de oorzaak

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3