Een avondje zonder televisie 'Individuele vrijheid is het belangrijkste in de muziek' TV-rubriek 7\ x i Kr J door Nico Scheepmaker Jan Akkerman en Thijs van Leer opnieuw samen als Focus Van Dijke actief promotor export VLIEGVAKANTIES De 'Doctor' wordt niet oud Timdelerclub niet uit de verf Geslaagd benefiet-concert ZATERDAG 20 APRIL 1985 KUNST PAGINA 37 Wat gebeurt er eigenlijk als de te levisie één avond opeens de geest geeft? Veel kijkers konden er ook voor de woensdagavond over meepraten, niet omdat zij de televisieloze avond voor 1 ok tober 1960 nog meegemaakt heb ben, maar omdat hun toestel het na jaren trouwe dienst opeens begaf. Daar zitje dan! Toestel naar de reparateur. Die zal het bekijken. Misschien de beeldbuis, maar la ten we niet meteen het ergste vrezen, zegt hij. Wanneer weet u het, vraagt de kijker timide? Overmorgen kan ik u bescheid geven, antwoordt hij deftig. En als het de beeldbuis niet is, vraagt de kijker hoopvol? Dan hebt u hem over een week weer pico bello terug!, zegt de repara teur monter. Een week! Een hele week zon der televisie! Daar moet je toch ook niet aan denken! En 'De Peetvader' dan? En Studio Sport zondag? En wat zullen de kinde ren wel niet zeggen: geen Sesam straat, geen A-team, geen Candy Candy, geen Webster, geen Knight Rider, o, het is allemaal te verschrikkelijk voor woorden! Zei u iets?, vraagt de repara teur. Nee, ik kreunde alleen even, antwoordt de kijker. En als het de beeldbuis wel is?, vraagt hij voorzichtig. Dan kunt u misschien beter meteen een nieuwe kopen, met Teletekst en 33 kanalen, zegt de ander. Dat is wel weer een vrolijk vooruitzicht natuurlijk, alleen- dat kost geld! En we hebben al net een vaatwasmachine ge kocht. Hadden we daar nu nog maar even mee gewacht, met de hand en de lola is het toch ook jarenlang goed gegaan? Enfin, we zien wel, zegt de kij ker gelaten en hij begeeft zich schoorvoetend naar huis, onder weg bedenkend hoe hij de on heilstijding het beste kan inkle den. 'Gaan we 's een week lang echt ouderwets scrabbelen en gan zenborden!' Gejammer uit de kinderrijen. 'Nou ja, als er nu echt iets bij zonders is, mag je wel een keer bij de buren gaan kijken, of bij een vriendje. Het A-team bij voorbeeld'. 'Ze zullen me zien aankomen!' zegt zijn vrouw. 'En wij gaan wat vaker naar de bioscoop, in de tussentijd', zegt de kijker sussend. Maar goed, een kapotte tv is een natuurgebeuren, zoiets als blikseminslag, heel vervelend, maar niks aan te doen. Een sta king is echter mensenwerk. Ze hadden ook niét kunnen staken, dat maakt het zo ergerlijk. Het is alsof er door vreemden bij je in gebroken is, die de knop van je toestel hebben dolgedraaid om daarna weer zonder spoor na te laten te zijn vertrokken. Op die manier worden in Belgrado de zes mannen geïntimideerd, die een maand of drie terecht heb ben gestaan op de beschuldiging de regering omver te hebben wil len werpen. Om ze te laten mer ken dat ze voortdurend in de ga ten gehouden worden, vinden ze de ene keer 's ochtends de deu ren van hun auto open zonder dat er iets uit gestolen is, en de andere keer staat de buitendeur van hun huis open als ze thuisko men, en blijkt een boek dat op tafel lag nu op de schoorsteen te liggen. Verder geen spoor! Nou ja, zo erg was dat uitdraai en van Nederland 1 en 2 natuur lijk ook weer niet, tenslotte kun nen de meeste Nederlanders te genwoordig ook naar België en Duitsland kijken, en al doen ze dat v/einig (slechts 8 procent van de kijkers die beide buitenlan den kunnen krijgen kijken er ook regelmatig naar), voor één avondje moet dat toch te doen zijn. Het zal door de kijk- en luis,- terdienst wel gemeten zijn, hoe veel kijkers woensdagavond zijn overgeswitched naar de BRT of een der Duitslanden, en hoeveel er de voorkeur aan gaven van de ze onverwachte vrije avond te profiteren voor een bezoekje aan de bioscoop, de schouwburg of oma en opa. Ook voor de abon nee-televisie moet het interes sant zijn te weten aan welk alter natief voor Nederland 1 en 2 de kijkers de voorkeur geven: bui tenlandse tv, de deur uit, of een film uit de videotheek? Maar de zieken en ouden van dagen dan, die van de televisie afhankelijk zijn? Tja, wat heet af hankelijk? Wat deden de zieken en ouden van dagen in 1950, toen er nog geen televisie was? Toen luisterden zij naar de Bonte Dinsdagavondtrein op de radio. En wat deden de zieken en ou den van dagen in 1925 toen er nog geen radio was. Toen lazen ze een mooi boek of speelden halma of zaten voor zich uit te suffen. Misschien is één dag ont houding wel heel goed voor ze, zoals ook de lëeuwen in Artis één dag per week (en elke keer een andere dag, om het ongewisse van het oerwoudleven te imite ren) geen vlees krijgen. Dat houdt ze actief, attent en gretig. Een goede remedie, ook voor tv- kijkers. Focus met Jan Akkerman en Thijs van Leer binnen de gele deren is de beroemdste band uit de geschiedenis van de Ne derlandse popmuziek ge weest. Geweest? Zeer binnen kort verschijnt een nieuwe el pee onder de naam Focus; het resultaat valt mee. Maar als het allemaal tegenzit gaan Akkerman en Van Leer samen in mei ook het podium op. Waarom niet?, zegt de een. Moet dat nou?, de ander. De veteranen zelf aan het woord. door John Oomkes Indisch restaurant in het Gooise. De lente aarzelt nog, maar niette min kan het leven zo mooi zijn. Schone kout. "Iemand gaat rijstta felen? Nee...?" Thijs van Leer is wat teleurgesteld. "Ik vind het een beetje zielig om dat alleen te doen". Jan Akkerman leunt voor over: "Jij wordt wat dunner, Thijs? ben je bezig?" Van Leer (licht ge geneerd): "Ja, eindelijk, jongen. Eindelijk. Ik ga, denk ik, een astro- nautendieet doen". Akkerman houdt aan: "Ik ken ook een pia- neur ene Johan Timman en die was een meter in het vierkant, maar die is nou zo dun als een naald. En die heeft iets van astro- nautendieet gebruikt: geitenvoer, platgestampte kikkerballen, dat soort dingen en zo...." Van Leer wendt het hoofd geschokt af. voorzitter van de I* (foto ANP) HILVERSUM (GPD) - Gerinkel Akkerman is geen spat veran- van ijsblokjes in whiskeyspoilers. derd. Dezelfde, ver doorgevoerde Een nét gedekte tafel in een keurig nonchalance die bij nadere obser- UTRECHT (GPD) - Mr. Pieter van Dijke, die gisteren werd benoemd tot voorzitter van de NOS, werd be gin 1980 Commissaris van de Ko ningin in de provincie Utrecht. Die functie houdt hij tot medio sep tember van dit jaar. Op 25 septem ber wordt hij 65 jaar en gaat dan met pensioen. In de bijnë zes jaar van zijn com missariaat heeft hij een grote acti viteit aan de dag gelegd. Met name de laatste twee jaar heeft hij zich energiek ingezet voor de Utrecht Promotion. Voor hem was de ver betering van de werkgelegenheid altijd het belangrijke achterliggen de motief. Daarbij heeft hij zich meerdere keren uitgelaten over zijn zorg voor met name de jeugd werkloosheid. „De jeugd moet een zinvol toe komstbeeld hebben" was de kern van zijn verhaal. Met deze promo- tion-actie trad hij meer op de voor grond dan in voorgaande jaren. De doorgaans „zwijgende commissa ris" kende goed de weg in het Haagse circuit, waar hij van 1973 tot 1980 had gewerkt als secretaris generaal van binnenlandse zaken. De stille weg naar de Haagse cir kels placht hij meer te bewande len, dan de weg naar de publiciteit. De initiatieven van de provincie Utrecht om het bedrijfsleven te sti muleren via een exportpromotie, zijn bij het ministerie van Econo mische Zaken niet onopgemerkt gebleven. Van Dijke werd uitgeno digd om als missieleider op te tre den van de Nederlandse delegatie van achttien man, die gisteren naar de International Trade Fair in To kio is vertrokken. De in Vlaardingen geboren Van Dijke was in de oorlog hoofd van de Trouw-groep in stad en regio Utrecht. Zijn verzetsverleden bracht hem er mede toe vorig jaar ADVERTENTIE in de provincie Utrecht een mani festatie in het provinciehuis, te or ganiseren, waarbij strijd tegen een opkomend fascisme centraal stond. Deze manifestatie gaf de stoot aan de nu lopende interpro vinciale manifestatie 'Recht op vrijheid'. Van Dyke werd lid van de Anti Revolutionaire Partij. Hij begon zijn ambtelijke loopbaan in Utrecht, waar hij in 1951 werd be noemd tot voorlichtingsambte naar, later hoofd van de afdeling voorlichting. In 1965 werd hij be noemd tot gemeentesecretaris van de gemeente Utrecht. Vier jaar la ter werd hij benoemd tot burge meester van Gouda, een functie die hij vier jaar bekleedde. In 1973 werd hij benoemd tot secretaris generaal van binnenlandse zaken. Hij heeft verscheidene functies bekleed in het kerkelijk, maat schappelijk en universitaire leven. Hij is nu ook bestuurslid van de Vereniging Vrije Universiteit te Amsterdam. Met de media heeft hij tot nu toe weinig actieve bemoeie nis gehad. De raad van beheer van de NOS zegt in een eerste reactie het vreemd te vinden dat de nieuwe voorzitter pas vanaf september vol ledig beschikbaar zal zijn. Een 'zwartboek' zal worden samenge steld waarin onvolkomenheden in de benoemingsprocedure aan de kaak worden gesteld. vatie alleen maar een middel is om op afstand te blijven. Als het er om spant is de Fries er echter als de kippen bij. Van Leer is in ieder ge val uiterlijk wél wat gegroeid. "Dat haar, hé?", zegt hij gretig tegen de fotograaf. "Ik kwam er met de kam niet meer doorheen. Dus toen ik bij de kapper zat, zei ik: haal maar eens wat van dat engeltjeshaar en de baard die ook steeds langer was geworden af. Ik leek wel wat op zo'n kabouter uit ZZ Top. Hij knipte wat weg, en opeens zei ik: nou, alles maar. Gek, hé, hoe dat er opeens anders uitziet". Om nou te zeggen dat Focus aan het eind van de jaren zestig, begin jaren zeventig een toonbeeld van rust en kalmte was, zou te ver voe ren. De haat-liefde-relatie tussen Akkerman en Van Leer nam legen darische vormen aan, en de media wakkerde het smeulende vuurtje graag nog wat aan. Nu ligt dat na tuurlijk allemaal anders, zo wordt de verslaggever te verstaan gege ven. Jan: "Thijs wil hetzelfde als ik". Thijs: "Hij bedoelt of het über haupt werkt, in de studio en op de Bühne, en... nou... Mag ik er wat van zeggen? Ik heb de indruk dat het voor het eerst menselijk werkt. Vroeger zijn we er nooit aan toege komen. Toen zijn we eigenlijk als twee van dat soort jongens (hij wijst op een gekleurde ets van twee vechtende kemphanen die boven Jans hoofd hangt) tegenover elkaar opgezet. Een beetje door de media, een beetje door onze omge ving. We hebben ons dat laten aan leunen ook, hoor. Dus ik wil ook helemaal niet de vinger beschuldi gend uitsteken. We vonden dat ei genlijk ook wel plezierig zo. Maar we zijn nooit tot een dialoog geko men, vandaar die vele gesprekken waar jij van gehoord hebt. Dat is erg overdreven, hoor. We hebben natuurlijk ontzettend veel lol ge had met zijn tweeën in conclaaf in dat gekke Spitsbergen (een studio zestien kilometer van Groningen). Jan: "Dat kan omdat die luwte van die tien jaar eraan meegehol pen heeft. Dat gevoel heb ik con stant gehad. Ik heb het ook niet eerder gewild, ook niet later ge wild. Ik dacht: dit is het moment. Hoe zo? Beter met je ego overweg kunnen? Ben je gek! Zó zit ik dus niet in elkaar". Thijs: "Focus had twee kapiteins op één schip, ja. Jan en ik kunnen het nu beter kwijt. Het gaat nu geschmeidiger. Dat heen en weer flitsen van het kapiteinschap. Dat gaat ontzettend snel heen en weer. En vroeger was dat inderdaad, Thijs van Leer (links) en Jan Akkerman, samen weer Focus. - Met het mes op tafel? Jan: "Neeeee, ben je gek! Zo zit ik toch niet in elkaar, joh Thijs: "Naar buiten toe, wél, ja. Innerlijk niet. Anders hadden we nooit zulke mooie muziek kunnen maken, überhaupt. In de diepte..." Jan: "Neeee, op een gegeven mo ment zwaaiden er iets van achter gronden heen en weer. Daar is ook op gezinspeeld, hé? Van het rijke- luisjongetje met de havenarbeider en zo. Dat heeft Thijs staan te ver tellen in kranten: zo van, ach die muzikale bouwvakker en weet-ik- veel. En ik heb ook genoeg gezegd, hoor. Maar dat speelt dus nu niet mee. het is dus zuiver een direkte confrontatie tussen ons tweeën en dat vind ik heel goed. Dat is een goede uitdaging". Wat voor deal hebben jullie nou gemaakt? Jan: "Gewoon een titeldeal. We maken één plaat en dan zien we wel. Zodat we allebei vrij zijn om te doen en laten wat we willen". Thijs: "Dat we nu met zijn twee ën dingen gaan doen. Onbeperkt, dus geen vijfjarenplan, en ook geen tienjarenplan, maar..." Jan: "....Al is het maar vier maan den van het jaar". Thijs: "Zo dat wè een bepaalde tijd van het jaar onder de noemer Focus het een en ander doen. Inter nationaal preferably. En voor de rest gaat hij zijn eigen gang met zijn eigen band en ik met de mijne. Dat mag elkaar niet bijten.' Straks wordt Focus misschien zo belang rijk dat we minder tijd hebben voor onze soloprojekten dan gaat er misschien een rood lampje bij...." Toen jullie opnieuw begonnen in de studio, heb je het oude werk opnieuw afgeluisterd? Jan: "Neeee, niks joh. Ik heb er nooit meer naar geluisterd". Thijs: "Als we naar iets anders luisterden, was het ZZ Top en Bach; Steeds andere dingen dan van onszelf. Ja, mischien wat solo- dingen van jou en mij die na het afscheid van Focus op de plaat zijn gezet..." Jan: "Neee, gewoon om even te voelen waar zit die vpgel in te poe ren. Ik denk dat onze generatie de beste muziek al heeft gemaakt, maar dat geldt niet voor mij". Kunnen jullie vertellen in hoe verre je muzikale smaak in tien jaar is veranderd? Jan: "Absoluut niet. Mijn uiter lijk kan veranderen, maar mijn smaak niet. Ik ben een hele rare vo gel. Ik kan daar niets aan doen. Ik heb wel andere dingen gedaan. Met Kaz Lux, met mijn eigen band. Natuurlijk klinkt een elpee als Eli anders dan het oude werk bij Fo cus, maar bij Focus werden dingen vroeger met handen en voeten te gengehouden, begrijp je? Dat be doel ik. Daarom wou ik toen Focus uit. Ik kwam gewoon niet aan an dere gedachtes toe, man. Ik werd geleefd. Door het geval Focus. Nog niet eens door hem (knikt richting Thijs) of zo, maar door managers en dat soort gein. Die met stopwat ches zitten te kloten. Ja, zeker, wat dacht jij dan? Waarom denk je dat ik toen stopte? Omdat ik muzikaal onder curatele werd gesteld onder de noemer Focus. Dat betekende niet vreemd gaan dus. Daar houd ik dus niet van". En Thijs, heb jij ook zo'n con stante smaak? Thijs: "Ja. Zeker. Ik denk dat ik Jan hééél goed kan volgen". Dat wat je nu hebt gemaakt in veertien maanden tijd, verschilt niet van je oude werk? Thijs: "Nee. Of ik nou in een kerk sta te spelen, of met een ama- teurdamesclubje of een zangver eniging, of....." Jan: "....Kerkkoor speelt de ster ren van de hemel, hahaha..." Thijs: "...Of dat ik rock 'n roll sta te maken, dat is dezelfde kick uit eindelijk. Dat komt neer op het kunnen overdragen van emoties via muziek. Het enige dat is veran derd dat is de opnametechniek. Als je ziet Focus 3, dat was een dubbe- lelpee, die hebben we in vier dagen tijd opgenomen, mix included. Dat was muziek die we dus al een half jaar speelden als band, als kwartet. Dit is een totaal omgekeerd con cept. Hier wordt duidelijk gebruik gemaakt van allerlei faciliteiten die er toen niet waren...." Jan: en van invallen die op dat moment ook komen..." Thijs: "...We hebben wel onze ei gen ongein goddank behouden en hier en daar wat diepte ook, als ik dat zo mag zeggen. Dus niet alleen maar horizontaal, maar we hebben ook zeker verticaal geopereerd". Er gaat natuurlijk ook het ver haal dat jullie op poen uit zijn. Dat Jan altijd wel wat kan gebruiken en de positie van Thijs niet zo riant is. De carrières waren wat in het slop geraakt, niet? Jan: "Er zijn natuurlijk wel ande re kreten, maar daar hoef je abso luut niet aan te storen, vind ik". Thijs: "Dat is al in de roddelpers gesuggereerd trouwens..." Jan: "Hou toch op! So waht? Dat vind ik geen argument". Thijs: "Je moet namelijk wel de lading kunnen dekken dan. En op een goed moment, en dat is in ons geval na tien jaar, hebben we in derdaad samen het gevoel dat de lading dat weer dekt. Dat we met een veel beter produkt zijn aange komen dan onze laatste drie platen van vroeger. Ik persoonlijk denk dat het onze beste produktie is ever". Jan: "Mwoh, de tijd zal het wij zen, maar in elk geval er liggen nog vijftien, zestien stukken,. In een maand zijn er zoiets van 24 stuk ken ingestanst. Gewoon als de mo's. Maar dan ben je toch god sachterlijk als je er helemaal niks mee doet"? AMERIKA per persoon 2 en 3 weekse r< enreizenverkopendebanken ~GOEDE REIZEN.LAGE PRIJZEN Dr. Feelgood in Leids Vrijetijdscentrum Leids Vrijetijdscentrum. Bezet ting: Lee Brilleaux, zang. Kevin Morris, drums. P.H. Mitchell, bas. Gordon Russel, gitaar. LEIDEN - Ogend als een mid delmatige darts-speler helpt een man het 'spelersbusje' van Dr. Feelgood uit de krappe parkeer plaats aan de Breestraat. Met zijn ski-jack, sporttas en glazige blik in de ogen ziet hij er uit als de coach van een doorsnee Britse voetbalclub. Deze John Modaal lijkt in niets op het briesende beest dat een paar uur eerder een paar honderd man in het LVC op hol heeft gejaagd. Zonder deze 'gewone man' zou Dr. Feelgood niet meer zijn dan een betere, maar minder sfeer volle versie van het Leidse Tilt Team. Die werken zich tenmin ste in het zweet, net als zanger Lee Brilleaux gisteravond. De drummer uitgezonderd, stonden op de bühne in het LVC twee goed spelende, maar matig geïn spireerde gitaristen. De bassist leek aan een ochtendhumeur te lijden, terwijl de razendsnelle, maar te gepolijste gitarist abso luut geen Rythm Blues-gevoel uitstraalde. Nee, dan Lee Brilleaux, die zingend, mondharmonica spe lend en uithalend op slide-gitaar de personificatie van de R&B was. Zuipend, zwetend en zwal kend gaat hij als de muzikale evenknie van Johnny the Self- kicker tot op de bodem van zijn kunnen. Zou hij de vijftig halen? Zou zijn lever net zo opgezwol len zijn als zijn kop? Wanneer knalt deze maniak uit elkaar? Wordt het een hartaanval of le- vercirrose? Vragen die opkomen bij het aanschouwen van de 'Doctor' die zichzelf hopelijk re gelmatig onderzoekt. Met een sigaret in de ene en een microfoon in de andere hand vertolkt Brilleaux op overtuigen de wijze de 'Mad Man Blues'. Af en toe een zeer grote slok uit een pijpje bier en blijven gaan alsof het je laatste optreden is. Zo legt Brilleaux al bijna vijftien jaar zijn R&B-ziel en zaligheid in zijn optredens. Geen nonsens, ge woon hard en hevig er tegenaan. Toen deze Mr. Milk Algohol, alias Dr. Feelgood, weer een se rie authentieke, snijdende blues- tonen uit zijn slide-gitaar perste, merkte een toeschouwer gepast pervers op: "Dit speel je uit je kloten terwijl de kots omhoog komt". Zo was het inderdaad. Hoe vreemd om een half uur na de tweede toegift op straat die getemde wildeman in zijn gewo ne kloffie te zien. Ineens leek hij een stuk gezonder. Een man die de honderd wel haalt. Laten we het hopen, zo'n eerlijk avondje als gisteravond is namelijk ge woon leuk. DIRK JAN ROELEVEN 'De nacht van de 16e januari' van Ayn Rand door 'De Timdelerclub'. Regie: Gérard van Kamp. Decor: Fa. Beijne. Grime: Wim Hoppezak. Souf- fleuse: Rineke Feitsma. Spelers: Ri- neke Feitsma, Martine Deegens, Tjeerd van Wijk, Nico van Leeuwen, Magda de Frel, Jeanne den Hoed- Buys, Anita de Bruin, Jeanette Stei- ner, Ellen Castelein, Taco de Roode, Agnes Ouwerkerk- v.d. Blij, Ronald van Brandwijk, Henk v.d. Reijden, Auke Krispijn, Riet Krispijn-de Wolf, Rob Verheij, Ernst Jan van Heijningen, Jolanda van Gorkum. Gezien op 19 april in de Leidse Schouwburg. LEIDEN Dit seizoen heeft de Timdelerclub twee wel heel verschil lende stukken op het repertoire geno men. Eind november zorgde de musi cal voor een vrolijke en genoeglijke avond, afgelopen zaterdag was het vooral ernst en spanning in het thea ter aan de Oude Vest. 'De nacht van de zestiende januari' is een echt rechtbankstuk. Het gebeu ren speelt zich van begin tot eind af in een zeer levensecht nagebouwde Amerikaanse rechtszaal. Alle aan dacht richt zich op het gevecht tussen twee partijen die ieder op hun manier proberen voor de rechter een inge wikkelde moordzaak te ontrafelen. Een dergelijk stuk vraagt om een heel andere speelstijl dan een musi cal. Een rechtszitting is een statisch gebeuren. De personages zitten voor namelijk stil en spreken slechts. Het stuk maakte het de meeste spe lers dan ook wel erg moeilijk. Zij za ten tijdenlang slecht als stille getui gen te wachten op hun beurt. Als dan in één keer de rol moet worden neer gezet, is het gevaar groot te vervallen tot kleurloosheid of het te sterk aan zetten van het type. De meer continue rollen zijn wat dat betreft in het voor deel. En vooral Nico van Leeuwen als de openbare aanklager haalde alles uit dit voordeel. Hij verloor dan wel zijn zaak, maar als acteur was hij de grote overwinnaar. Zijn spel was licht en makkelijk, vol kleine details, en zeer geloofwaardig: hij 'leefde in zijn rol'. De opkomsten uit de zaal waren zeer verrassend, maar veel meer had de regie niet kunnen vinden om dit euvel op te lossen. Ook de spots waar in alle getuigen nog eenmaal aan het woord komen, konden niet verhinde ren dat dit best spannende en soms boeiende stuk tenslotte als een nacht kaars uitging MARC VAN DER VELDEN Benefiet-concert t.b.v. het Nationaal Fonds Sport Gehandicapten m.m.v. de Brass-Band Leidsch Politie Mu ziekgezelschap o.l.v. Cees Brugman, de Christelijke Oratorium Vereni ging Exultate Deo en het Rijnlands Christelijk Mannenkoor, beide o.l.v. Sander van Marion en Aad van der Hoeven, orgel, met een gevarieerd programma. Gehoord op vrijdag 19 april in de Hooglandse kerk in Lei den. LEIDEN - Het benefiet-con cert ten bate van het Nationaal Fonds Sport Gehandicapten, waar de Brass-Band Leidsch Po litie Gezelschap, de beide koren Exultate Deo en het Rijnlands Christelijk Mannenkoor en orga nist Aad van der Hoeven, belan geloos dongen naar de gunst van het publiek, werd gisteravond een zeer gevarieerde muzikale happening. Een probleem bij de organisa tie van dit concert bleek de moei lijke akoestiek van de Hoogland se kerk waardoor, de koorwer ken soms wat 'wollig' en onver- staanbaar bleven. Het kon het' enthousiasme van de ruim 250- deelnemers aan dit concert niet doven, waardoor er na enige ge wenning nog veel te genieten viel. Zoals tijdens de indrukwek kende openings-hymne 'Let all things now living' door alle me dewerkers o.l.v. Sander van Ma rion en het drietal overtuigend" gezongen psalmen door bet Rijn lands, Mannenkoor. Zoals het hoort bij een avond heerlijk door elkaar heen snoe pen viel het lichtvoetig swingen de werk van de Brass-Band L.P.G. direct daarop uitstekend op de maag. Vooral tijdens de ly rische cornet-solo van Johan Breetveld in 'My love is like a red rose' (Gordon Langford) en de dromerige hoorn-solo van Henk afkomstige 'If (David Gates). Hoe gelukkig het huwelijk tus sen de beide koren Exultate Deo en het Rijnlands Christelijk Man nenkoor nog steeds is bleek tij dens de gezamenlijke uitvoering van het 'Praise the Lord o my soul' van Smart. Na een verruk kelijke soepele orgelbespeling door Aad van der Hoeven in de Sonata per Organa van Bellini op het historische Swart-Hagerbee- rorgel en twee schitterend a ca- pella gezongen negro spirituals door het Rijnlands Mannenkoor vormde het gezamenlijk vertolk te 'Rule Brittania' van Th. A. Ar- ne een prachtig slot aan deze ty pisch Nederlandse formule van liefdadigheid. ANNEKE VAN VLIET

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 37