'De raven strooiden manna uit de hemel' Van der Have geeft na zestien jaar fakkel door Op heterdaad Bevrijding brengt Oegstgeest opluchting 40 jaar vrij Leiderdorps nieuwe centrum vanuit de lucht (ballon) Magazijn open Dierenbescherming maakt rampenplan PAGINA 2 REGIO LEIDEN ZATERDAG 20 APRIL 1985 iwiii mimmmmmBmmmmmB ZATERDAG Leiden Clubhuis Morschwyck - Topaaslaan, ca sino-avond, 19.30 uur zaal open. 't Breehuys Breestraat, meidenfestival tot 24 uur. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, café avond, 21-1 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit Caeciliastraat 18, disco, 22-2 uur. NVSH trefcentrum - Rapenburg 48, tel 149987. open soos, vanaf 22 uur. Filmhuis LVC - Breestraat, film 'The man who knew too much* van Hitch cock, 21.15 uur. Nieuwe Mare/hoek Oude Singel - an tiek- en curiosamarkt, tot 17 uur. Kijkhuis - Vrouwenk^rkkoorstraat, film 'Je vous salue Marie' van Jean Luc Go- dard, 20 en 22.15. Microtheater Imperium - Oude Vest 33e, musical 'Weg, weg, weg', 20.30 uur. Leiderdorp Gemeentehuis - receptie t.g.v. afscheid burgemeester, 16.30-19 uur. Muzenhof - Gordijnsingel, jazzfeest, 21 Houtkamp/Statendaalder - Demonstra ties verenigingen, 15-16.30 uur. Wijkcentrum Zylkwartier - Van der Marckstraat, toneelstuk 'Gevaarlijk snoepgoed', 20 uur. Oegstgeest Gebouw Tabema - Julianalaan 1, slap stick-festival met optreden Limited Company, 20.30 uur. Zoeterwoude Muziekcentrum - Schenkelweg, voor jaarsconcert St. Jan's Fanfare, 20.15 uur. Warmond Terrein Padox-Panagro - Veerpolder, surf- en watersportbeurs, 10-17.30 uur. ZONDAG Leiden Rijksmuseum voor Volkenkunde - filip over het hoge noorden, 15 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat, film 'Je vous salue Marie' van Jean Luc Go- dard, 20 en 22.15. Filmhuis LVC - Breestraat, film 'Psy cho' van Hitchcock, 21,15 uur. Middelweg 19c - kindervoorstelling Leids Poppentheater, 14.30 uur. Leiderdorp Dorpskerk - Hoofdstraat, cantatedienst met C.O.V. Excelsior, 18.30 uur. Manege Liethorp - De Bloemerd, paar denspelen-dag, 13.30 uur. Warmond Terrein Padox-Panagro - Veerpolder. surf- en watersportbeurs, 10-17.30 uur. VOORSCHOTEN - Drie mannen, die in het Aletta Jacobs plantsoen bezig waren om bakstenen in een vrachtauto te laden, zijn gister avond door de Voorschotense poli tie aangehouden. Een omwonende vond het maar vreemd dat de ste nen op vrijdagavond bij een bouw-, bedrijf werden weggehaald en waarschuwde de politie. Die con cludeerde dat het drietal, afkom stig uit Den Haag, inmiddels al 1500 bakstenen hadden ingeladen. De Hagenaars (31,33 en 35 jaar) zit ten nog vast. Mogelijk dat er meer diefstallen boven water komen, al dus een politiewoordvoerder. Burgemeester bij afscheid benoemd tot ereburger LEIDERDORP - "Blij, wat moe maar uiterst voldaan" heeft Leiderdorps burge meester M.A. van der Have gistermiddag de ambtsket ting en voorzittershamer overgedragen aan loco-bur gemeester I. Gehner. Dat betekent dat Leiderdorp nu, na een tijdperk van zestien jaar, echt 'Haveloos' is. Van der Have gaf de fakkel over tijdens een bui tengewone raadsvergadering, waarbij veel regionale bestuurders als toehoorders aanwezig waren. Bij die gelegenheid is hij be noemd tot ereburger van Leider dorp, "vanwege de uitzonderlijke verdienstelijke wijze waarop hij als burgemeester gedurende zestien jaar de belangen van de gemeente Leiderdorp en haar inwoners heeft gediend". Mevrouw Van der Have kreeg de erepenning van de gemeente, om dat, aldus loco-burgemeester Geh ner, zij altijd als thuisfront heeft meegeholpen en zich als burge meestersvrouw uitstekend van haar taak heeft gekweten. Bijvoor beeld bij het UW, maar ook in an dere delen van het verenigingsle ven. Gehner verklaarde dankbaar te zijn dat de burgemeester, die het woordje 'VUT' wel eens heeft aan gesneden, toch tot zijn 65-ste is ge bleven. Dat wil toch wel iets zeg gen, oordeelde ze. Gehner: "De samenwerking is goed geweest. Er zijn tijden ge weest dat het wat minder was, maar als ik u zo beluister de laatste tijd hoor ik alleen maar lof. Dus denk ik dat de weegschaal naar de goeie kant is doorgeslagen". Zij overhandigde Van der Have diverse cadeautjes: een foto- en vi deoreportage van de feestweek, de onvermijdelijke das én een portret waarop de scheidend burgemees ter pronkt. Menselijk De nestor van de gemeenteraad, CDA'er Tieken, prees Van der Ha ve als "deskundig, maar vooral menselijk voorzitter, die voor ie dereen aandacht had". "Voor ons raadsleden was u al tijd bereikbaar. Die openheid en menselijke benadering gold ook al le inwoners van Leiderdorp", al dus Tieken, die niet onvermeld wilde laten dat de burgemeester zich altijd heeft ingespannen om zoveel mogelijk bedrijven enthou siast voor de gemeente te maken. Hij overhandigde Van der Have een reischeque. Mevrouw Van der Have kreeg van hem de eretitel 'burgermoeder'. "U was er altijd". Gemeentesecretaris Willems ver klaarde om te zien in dankbaarheid én bewondering. "Er verdwijnt geen bureaucraat. U genoot van de contacten met de bevolking". En: "Waarom moet zo'n jonge man nu al 65 worden". Directeur: G. Koopman Adjunct-directeur: N. Qüakemaat Hoofdredacteur: drs. J.W.E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R.D. Paauw Alg. redactiechef: A. van Leeuwen Plv. alg. redactiechef: J.M.J. Post Commentaren: W.F.J. Wirtz, A.A. van Brussel Stad: J. Kroon Duin- en bollenstreek: H.I.J. Veldhuizen v De scheidende burgemeester ten slotte vertelde in een verhaal vol symboliek, waarbij de gemeente raad als orkest fungeerde en hijzelf als dirigent, "met volle teugen" te hebben genoten. "Maar nu ben ik blij het dirigeerstokje te mogen overgeven". Van der Have: "Ik ben dankbaar dat u mij al die zestien jaar hebt gedoogd. U hebt mij het gevoel ge geven dat u mij accepteerde. En dat zonder vertrouwenscommissie of profielschets". Leiderdorpers, die de scheidende burgemeester nog de hand willen schudden, kunnen dat vandaag vanaf half vijf doen in het ge meentehuis aan de Statendaalder. De receptie duurt tot zeven uur. Bin./Buitenl./Econ.: W.F.J. Wirtz Sport: P.J. de Tombe Feature: W.C.H. Schrama Regio Leiden: W. Hoenson-de Graaff Kunst, radio, tv: P C. Rosier Geestelijk leven: S.J. de Groot Het Leidsch Dagblad is aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst, met el- gen correspondenten in Bonn, Brussel, Jo hannesburg. Tokio, Londen, Parijs, Was hington, Rome, Madrid, Mexico-City, Tel Aviv en Beiroet. LEIDSCH DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN POSTADRES Postbus 54, 2300 AB LEIDEN ADVERTENTIES (behalve Sleuteltjes) ma.-vrij. n 8.30-17.00 uur (071)144941 SLEUTELTJES a.-vrij. van 8.00-19.30 uur (071143545 ABONNEESERVICE Nieuwe abonnementen, wijzigingen, beta- ABONNEMENTEN per jaar, aan huis bezorgd 250,90 per post (binnenland) 345,20 per kwartaal, aan huis bezorgd 65,70 per post (binnenland) 89,30 per maand, aan huis bezorgd 22,10 (maandabonnement alleen mogelijk met automatische betaling), losse nummers 1,00 Abonnementsgelden dienen bij vooruitbe taling te worden voldaan. Restitutie is niet mogelijk. Bij automatische betaling geen administra- NABEZORGING i.-vrij. van 18.00-19.30 uur (071) 123143 (Nabezorging na 19.30 uur) zaterdag van 16.30-18.00 uur (071)123143 (Nabezorging na 18.00 uur) ADMINISTRATIE a.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071) 144941 REDACTIE (071) 144941 Bij geen gehoor buiten kantooruren, raad pleeg het telefoonboek. dag ingaan. Indien één maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen wordt het abonnement automatisch verlengd. Betaling van abonnementen op giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem. HOOFDKANTOOR Wrtte Singel 1Leiden (071144941 REGIOKANTOREN Julianastraat 19. 2405 CG Alphen aan den Rijn (01720) 93961 Vuurbaakplein 112221JB Katwijk (01718) 12383 Oegstgeester kinderen vieren de bevrijding in de omgeving van de Terweeweg met een feestelijke optocht Ook voor hen ziet de toekomst er weer een stuk zonniger uit. Het is volgende maand 40 jaar geleden dat er een einde kwam aan de Tweede Wereldoorlog. Daarom publiceert deze krant onder de titel '40 jaar vrij' in de maanden voor de bekende datum in mei een aantal verhalen over hoe de bevrijding in deze contreien is gevierd. Vandaag staat Oegstgeest centraal: een verhaal over de bevrijding die wel opluchting, maar nog geen echte feestvreugde bracht. De foto's bij het verhaal zijn afkomstig van het Gemeentearchief Oegstgeest. OEGSTGEEST - Bevrijding in Oegstgeest: opluchting onder de mensen, maar er zijn nog te veel zorgen om al uitbundig te gaan feestvieren. Mensen die die tijd in Oegstgeest meemaakten, herinneren zich vooral dat ze dachten: "Er komt weer brood op de plank". Het grote probleem van voor de bevrijding, in leven blijven, viel daarmee voor een deel weg. Voor een deel, want het zou na de bevrijding uiteraard nog niet direct een vet pot worden. Frans Plaizier (76) uit Oegstgeest over dat gevoel van opluchting: "Ik heb eigenlijk nooit een grote- re verlossing meegemaakt dan toen. Tijdens de oorlog voelde je door Siebe Jan Postma steeds een knellende band, die na de tijd direct verdween. Eén van de eerste dingen die je dacht was: 'We krijgen weer goed te eten'. Dat was ook wel nodig, want mijn vrouw was erg zwak. en de twee oudste kinderen wa ren erg ziek. Ook hadden we nog de zorg om onze jongste in leven te houden. De meeste melk die we kregen, gaven we aan haar". Samen met een aantal anderen heeft Plaizier de bevrijding van uur tot uur 'zien' aankomen. In de loods aan de Terweeweg. waar hij voor zijn meubelbedrijf een deel van huurde, luisterden zij naar de radio. Een student die bij de zelfde verzetsgroep zat als Plaizier. vertaalde alle buiten landse berichten. Op die manier konden ze de ontwikkelingen op de voet volgen. Verpeegsters bedanken de Canadese soldaten. De Tommies werden 18 mei 1945 op Oud-Poelgeest met een aubade gehuldigd. (foto's gemeentearchief) Feest Plaizier herinnert zich dat er vlak na de bevrijding in restau rant 'De Beukenhof een feest werd gegeven voor bewoners van de Terweeweg, waar hij toen woonde, en omgeving. Ook maakte hij de festiviteiten rond de Canadezen, die 11 mei in Oegstgeest kwamen, op het A.S.C.-terrein aan de Duiven voordestraat mee. Plaizier: "Dat waren wel heel mooie ervarin gen, maar voor de rest heb ik me er niet zo intensief mee be moeid". Een even grote 'bevrijding' als de echte, was voor hem de komst van het Zweeds wittebrood in maart en de voedseldroppings eind april. Plaizier: "Die gebeur tenissen hebben het leven van mijn kinderen gered". De komst van het Zweeds wit brood en de voedseldroppings staan Marie Verhoef-Theuns (67), die in die jaren in Oegstgeest woonde, ook nog erg goed bij. "Half maart zond Zweden per Rode Kruis brood. Dit Zweeds brood werd in het geheugen van de mensen gegriefd om nooit meer te vergeten. Het smaakte onvoorstelbaar lekker, de geur alleen al was een taart gelijk en voor een baby werd er rijst en ha vermout bij gegeven". Zo om schrijft Marie Verhoef, sinds 1977 met haar man wonende in het Zeeuwse Tholen, de gebeur tenis in haar memoires. Zij schreef de laatste paar jaar haar levensgeschiedenis op. In het zeshonderd bladzijden tellende script, waar ze nog eens een uit gever voor hoopt te vinden, spe len de oorlogsjaren in Oegstgeest een grote rol. Een beeld van de feestelijk versie erepoort, Nederland zal herrijzen komst aan. Dropping Over de voedseldroppings no teerde ze: "De laatste zondag van de maand april, de negenentwin tigste, kwamen zwermen vlieg tuigen laag overvliegen en drop ten voedsel op vliegveld Valken burg. Met duizenden stonden we boven op het viaduct van de rijksweg dit tafereel gade te slaan. De raven kwamen gevlo gen en strooiden manna uit de hemel. Veel mensen stonden met tranen in hun ogen". Mevrouw Verhoef weet nog de Indische Buurt. De tekst op de geeft de hoop op een betere toe dat ze zaterdag 5 "mei op de Java- straat, waar ze toen woonde, de gordijnen opendeed en de vlag gen zag wapperen. "Ik gilde te gen mijn man, die nog lag te sla pen, dat we bevrijd waren". De grote feesten met optoch ten zijn volgens haar eind augus tus, op koninginnedag, gehou den. Direct na de bevrijding was de jubelstemming, door de hon ger, nog niet zo groot. Mevrouw Verhoef: "Wel zagen we weer een lichtpuntje, we wisten dat het nu beter ging worden". LEIDERDORP - Een unieke foto van het nieuwe Leiderdorpse centrum. Uniek, omdat de prent werd geschoten vanuit een luchtballon. Terwijl in het gemeentehuis (midden, onder) de laatste bezoekers van de receptie van burgemeester Van der Have afscheid namen, zweefde fotograaf Holvast tussen hemel en aarde en kon hij Leiderdorp vanuit de lucht fotograferen. Behalve het gemeentehuis i$ winkelcentrum Winkelhof (links) te zien met de bijbehorende flats. In het midden het pleintje tussen gemeentehuis, kantoren, bank en winkelcentrum en het gezondheidscentrum. De ballon (zie inzet), bestuurd door de bekende 'vaarder' Hans Zoet, werd naar Leiderdorp gehaald door 'Winkelhof en een plaatselijke bank. Dit (natuurlijk) ter ere van het afscheid van de burgemeester. Onder grote belangstelling koos het opmerkelijke gevaarte het luchtruim, richting Schiphol. (foto's Holvast) OEGSTGEEST - Burgemeester Sj.H. Scheenstra van Oegstgeest heeft gistermiddag officieel het nieuwe magazijn geopend van het elektronisch technisch bedrijf van de marine aan de Haarlemmer straatweg in Oegstgeest. Het ge bouw meet 45.000 vierkante meter en heeft ruim 13 miljoen gulden ge kost. In het nieuwe magazijn liggen in totaal 132.000 artikelen opgeslagen voor marine, lucht- en landmacht. Aanleiding: vergiftiging Voorschotense honden VOORSCHOTEN - De Voorschotense dierenbescher ming heeft enkele honderden plakkaten laten druk ken, die ze aan lantaarnpalen wil hangen zodra hon den zijn vergiftigd, net als vorige week. Op de affiches staan waarschuwingen in de trant van: houd de hond kort aan de lijn. Ook is vermeld dat het snuffelen aan struiken en weides extra gevaarlijk Het laten drukken van affiches staat niet alleen. De organisatie stelt momenteel compleet rampenplan op, met maatregelen als het inschakelen van geluidswa gens. Bedoeling van het rampenplan is om snel in te spelen op een vergiftigingszaak. Dit maal verspeelde de organisatie enkele dagen. Woensdag stierven drie honden na het eten van strychnine tegenover de VAM. En vrijdag kwam de organisatie pas goed in actie. Hondenliefhebbers wer den gewaarschuwd en dierenspeciaalzaken benaderd. Ook vroeg de organisatie aan de politie of deze met een geluidswagen door het dorp wilde rijden. Deze ging hier niet op in, maar stelde een verhoogde sur veillance in rond het station. Daarnaast werd een onderzoek op poten gezet. Gro te vraag hierbij: is de strychnine bewust neergegooid? Volgens de voorzitter van de plaatselijke dierenbe scherming Van Baarle is het niet uitgesloten dat het gif is verloren door iemand, die het had gekocht voor bijvoorbeeld het uitmoorden van mollen. Gedachte achter deze gedachte: het gif lag op een stoep. Terwijl het gebruikelijk is om het in struiken of op weides te deponeren.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 2