Hoe King Kong in de doofpot belandde Nieuw licht op 'het verraad van Arnhem' ZATERDAG 20 APRIL 1985 PAGINA 21 Veertig jaar na de Tweede Wereldoorlog lijkt er eindelijk enig licht te komen in de affaire van 'het verraad van Arnhem' door de Nederlandse dubbelspion Chris Lindemans vanwege zijn gorilla-achtige gestalte beter bekend als King Kong. "Hij werkte als geheim agent zowel voor de geallieerden als voor de Abwehr, de Duitse contraspionagedienst. Lindemans - kind aan huis bij prins Bernhard en diens staf heeft de Abwehr vroegtijdig getipt over de op handen zijnde geallieerde luchtlandingen rond Arnhem in september 1944. Dat was mede van invloed op het verloop van de Slag om Arnhem, die tot een debacle leidde". Tot die conclusie komt de Arnhemmer drs. W. H. Tiemens die tijdens een diepgaande studie archieven napluisde (onder meer van de sectie Krijgsgeschiedenis van de Koninklijke Landmacht ;n van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie, RIOD) en geheime documenten, verklaringen, brieven en andere stukken boven water bracht. Volgens hem zijn de feiten, mede uit eerbied voor prins Bernhard, tientallen jaren in de doofpot gestopt en zijn bij de Parlementaire Enquêtecommissie Regeringsbeleid 1940-1945 gegevens achtergehouden en meinedige verklaringen afgelegd. Hierdoor werd het parlement al die jaren om de tuin geleid. „Nu de waarheid eindelijk boven tafel komt, zouden de politici dat niet langer over hun kant moeten laten gaan. Want er is sprake van geschiedvervalsing. De prins werd door de toenmalige regering in een zodanige positie gemanoeuvreerd dat hij, staatsrechtelijk gezien, wel gegevens moést achterhouden", aldus Tiemens. door'Dick Hörst «Drs. Willem. H. Tiemens: "King Kong putte zijn informatie uit de staf van prins Bernhard". Bijlage van het Leidsch/AIphens Dagblad „Arnhem is wèl verraden. En dat verraad speelde wel degelijk een rol in de voor de geallieerden zo tragi sche afloop van de Slag om Arnhem in de septemberdagen van 1944. De Duitse contraspionagedienst, de Abwehr, was enige dagen vóór de massale geallieerde luchtlandingen hierover ingelicht, hetgeen mede leidde tot het Britse debacle. Ver raad door de omstreden Nederland se dubbelspion Chris Lindemans, alias King Kong. Een man, die kind aan huis was bij de toen in Brussel gestationeerde staf van prins Bern hard. Een man ook, die tegelijker tijd opereerde als topagent van lui tenant-kolonel Hermann Giskes, Abwehr-chef in Nederland, en van diens opvolger majoor Friedrich Kiese wetter". 1 ot die conclusie komt de Arnhemmer drs. Willem H. Tiemens na «jarenlange studie op deze materie. De affaire-King Kong is van officiële Nederlandse zijde al die jaren naar het rijk der fabelen ver wezen. Er was sprake van mythe-vor ming, zo werd gesteld. Maar Tiemens komt, na afronding van zijn studie, thans tot een aantal interessante conclu sies die hij weet te staven met tal van uitspraken en verklaringen van oogge tuigen, geheime documenten die jaren lang in de archieven verborgen hebben gelegen en met publicaties en elkaar te gensprekende officiële stukken die nim mer in de openbaarheid zijn geweest. Een greep uit zijn conclusies: 1. De Parlementaire Enquêtecommis sie Regeringsbesluit 1940-1945 werd over de affaire van het verraad (door Lindemans) om de tuin geleid met mei nedige verklaringen. 2. Prins Bernhard en zijn staf zijn ver antwoordelijk voor de uitzendingen van Lindemans door de linies naar het nog bezette deel van ons land. Vanuit de staf van Prins Bernhard werd druk uitgeoe fend op de Britten om Lindemans voor dat werk te gebruiken. 3. Uit de staf van de prins heeft Linde mans berichten vernomen over op han den zijnde luchtlandingen in de buurt van Arnhem. De Britse inlichtingenoffi cieren die Lindemans uitzonden, had den géén weèt van de komende lucht landingen. 4. De befaamde historicus, wijlen lui tenant-kolonel Th. A. Boeree, verwierp aanvankelijk de gedachte aan verraad door King Kong, kwam later van de, vol gens Tiemens, juiste toedracht op de hoogte, maar kon door allerlei begrijpe lijke omstandigheden niet de moed op brengen zijn aanvankelijke conclusies, die onjuist bleken, in het openbaar te herzien. Misleid Drs. Tiemens, die stelt dat destijds de Parlementaire Enquêtecommissie mede door de regering is misleid, komt in zijn studie tot de slotsom dat er sprake is van onjuiste geschiedschrijving. „Onder an dere door Boeree, prins Bernhard en prof. dr. Lou de Jong". Hij wijst naar de beroemde, door De Jong geschreven serie 'De Bezetting' waarin wordt gesteld dat King Kong een jaar vóór de Slag om Arnhem één van de officieren uit de staf van prins Bernhard (de inlichtingenofficier Kas de Graaf) vanuit Nederland naar Engeland hielp ontvluchten. Door dat feit won King Kong het vertrouwen van de staf van de prins. De Jong schrijft: „Hij (Lindemans) hoort veel, teveel. Op 15 september (1944) is hij bij Kiesewetter, hoofd van de Abwehr in bezet Nederland...". „Kijk", zegt Tiemens, „dat was voor het eerst een bevestiging uit officiële bron, het Rijksinstituut voor Oorlogsdo cumentatie. Een bevestiging, dat er vóór het begin van de droppings rond Arn hem contact was geweest tussen King Kong en de staf van de prins. Contact, waarbij kennelijk teveel is gepraat. Met die publicatie distantieerde De Jong zich van de tot dan toe als 'waar' aan vaarde officiële lezing van de Parlemen taire Enquêtecommissie, de stellingen van Boeree en het verhaal van prins Bernhard". Volgens Tiemens is De Jong bij die publicatie „vast niet over één nacht ijs gegaan". Maar het gekke is dat hij later, in zijn standaardwerk 'Het Koninkrijk der Nederlanden in de Tweede Wereld oorlog', deel 10a, op zijn eerder ingeno men standpunt terugkwam. De Jong stelde toen dat King Kong zijn inlichtin gen had verkregen uit 'geallieerde mi lieus' in Antwerpen, waarmee naar de Britten werd gewezen. Opdracht „Wèl schreef De Jong over de persoon- Toen Ui du» in Stouter 1944 LitiduB.ua» ia Art ti j ..vur'.ui (.-•! vur. Jiui. i lutrouilukriieU!. •Jaar Liulcuqnt. «au uciurl Uturt VM4Töpi.Ofl la Duitse dit h»4 Vl.'t Oiaius u^Jruc.-.t f ei. 11en i'. jh in te dnn/tJi in Cc lo'.el i.ui.s -ervica. Hij hui ia Adtserptx ■o*J;ts»ochtet voer da LtrvnJdir-i tn htd van d« Belave een cortificuai vtn a»ff><.rtteid &ckrcge/> on tec behoorlijk bedrag in frants «oor zijn tulp. Touts da In gel se Cept. UAur da tulp ïsntp van da in ie SecrVte ca fes» a:A ffgr .ir,y «ypl J L: rul paarsdie bij va dlunat lui. Keer zijn chot Col. Laotfiay na» daaraee geen gcooages. Da aan ■oost loer Belgen on Naderlunders officieel als betrouwbaar aarden op- I gegeven. «as dat eenvoudig, «ent «ia ciat op da lijet van "security aaspectv" stood eaa betrouabear en bovendien stond ICas persoonlijk voor zi.'.n onkreukbare troue tn! UI 2o schreef Peter taler ia "Ur tesiaaonV* (blz. 113) I eas ordered to use hsa as one of ay agents in Holland. Three tines 1 r.-ferrel l.i j credentials tact to Wlnju terrjiard'a H-a-'quai-tn.-s. Trie third V.ne T »aS rudely told to atop dcutting tne loyq/ty of one of Qoun 'Jr D-.elxina's aost gallunt fi.d.teratI Hx«r vinden »a revca de vort»! van bet kwaad. Het is duiJelijL dat Las die «oorden sprak en dat een aan D. gel se zijde aannan cut ctt met zijn persoonlijke uitspraak «as, naar die van bet HQ. van de Bi. Het is cu eenmaal so, dat aer. chef aar.sprakelijk is voor da daden er. «ooreen vtn de leden van zijn staf. fat er onder tater's leiding van Lindenans gebeurde heb ik tot m details uitgerafeld er. in mijn verslag vemeld. Ongeveer op 2'. Sept. kvan Lindesans in Brussel terug en aerd zege neand door da C raai verboord. Ik denk dat bet «en genoeglijk kletspraat je «aa. «narbt 1 de pehaalce Ludexans kas ca zx in vir-xer vond, iit......var. dat aooêr.t kvaa Lir.deou.s als kind aan buis op dit hoofikvartier. Arfltoen aas verloren gegaan en nu noest de Schelde worden opengebro- ken, «elke taak hui de Canadeian werd opgedragen. Ze «tidea eerst illegalen achter bei Duitse front ln Brabant an Zuid Bevelend infiltreren. ZIJ «arkten nen« eaaon eet bet HQ van de BS en vroegen oo een be trouwbare agent, waarop «eer van dezelfde tijde Lindeaans ve.-d aanbevolen. dia werd aangenóaun. Dit ging een eaandlang zo door, Cl ja zalf bracht «et zijn auto Lindeaans naar da voorposten en Lindanane k«an terug net als cadeau een bont jasje «oor de vrouw van G: Ja. Toen kwee de klap. Door de arrestatie van Terloop bleek dat diana kornuit Lindeaans ook Spion «as. Lindeaans is DOOR DE CABADE2D» op bet HQ van da BS gearresteerd. In Bigelard stalde aer. een onderzoek ia. maar Baker ging vrijuit, da Aede rlfcr.de re bidden nea zo «ar» aanbevolen. uit eert:ai voor de hrir.a png zaak in de doofpot. ïear enkele jaraa later aerd de Canadese CBf.eiëe dienst opgeschrikt dcor het verbaal var, Pmto (Spycatcber) dat da Canadezen deze spion als ager.t hadden ge bruikt. Zowel het Hoofd van de Intelligence als bet hoofd van da Histori cal Section aeadien zich tot aij. Er «erd eer. synposxun gehouden en het resultaat «as, dst Licdeaans S0G11 VCOS D2 CAHA 322DI HAD CE33UCI. (zie de officials stuk*en, in aijn dossier ingeplakt.) Een deel van de geheime manuscripten van wijlen luitenant-kolonel Th. A. Boeree, die de conclusies van Tiemens bevestigen. lijke opdracht die King Kong meekreeg van prins Bernhard, bestemd voor de bevolking van Eindhoven". (Lindemans moest de Eindhovense illegaliteit mee delen dat men zich rustig moest houden, dat de geallieerden in aantocht waren en dat men in afwachting daarvan geen geallieerde piloten meer naar intussen bevrijd gebied moest doorsluizen - D.H.). „Of het verstrekken van die op dracht aan King Kong gepaard ging met contact tussen Lindemans en het hoofd kwartier van de prins en of er reeds daar vóór een dergelijk contact was geweest, liet De Jong bij zijn verdere publicaties in het midden", aldus Tiemens. „Toen Lindemans, op weg naar Eind hoven, door de frontlinies was gegaan, zag hij kans eerst naar Driebergen te rei zen waar Kiesewetter met zijn Abwehr zetelde. Pas daarna meldde hij zich in Eindhoven. De Jong was ervan over tuigd dat Lindemans op 15 september '44 - twee dagen vóór de luchtlandingen - in Driebergen 'Arnhem' heeft verraden, maar in 'Het Koninkrijk der Nederlan den in de Tweede Wereldoorlog' stelt hij dat dit verraad niet van invloed is ge weest op het mislukken van de Slag om Arnhem". Tiemens, die als resultaat van zyn diepgaande studie te zijner tijd hierover hoopt te publiceren, zégt bij zijn werk tegen een sterke stroom te hebben moe ten oproeien. Hij noemt de uitkomsten van onder meer de Parlementaire En quête Commissie, het onderzoek van Boeree en de publicaties van prof. De Jong niet 'niks', je hebt in elk geval de schijn zwaar tegen"). Geenszins wil hij de verdenking op zich laden met zijn on derzoek 'op de man' (prins Bernhard) te hebben willen spelen. Relativerend zegt hij: „Waarom zou ik? Het feit dat de prins de waarheid heeft achtergehouden vind ik één van de minst interessante vaststellingen. Ieder een heeft wel eens wat te verbergen, dus waarom de prins niet? Bovendien, hij heeft geen onjuiste verklaringen onder ede afgelegd en de regels van het staats recht bemoeilijkten, nee, beletten hem zelfs de juiste toedracht te vertellen, want de regering had immers al andere conclusies geventileerd. En hij kon toch niet tegen het officiële regeringsstand punt in gaan?". Eén vraag Waarom dit langdurig onderzoek? Tie mens: „Ik ben altijd geboeid geweest, als Arnhemmer, door wat hier in 1944 gebeurde. Bovendien heb ik grote be langstelling voor de militair-technische kant van de zaak en voor de vraag wat de oorzaken geweest zijn van de misluk king van 'Arnhem'. Daarbij kwam steeds weer één vraag naar voren: wel of geen verraad? Het werd mij duidelijk dat het King Kong-verhaal niet klopte. Was er iets te verbergen? Blijkbaar wel! Heeft King Kong Arnhem verraden met fatale gevolgen? Belangrijke figuren uit die tijd komen inderdaad tot een beves tigende slotsom. Daarbij is Oresto Pinto (Spycatcher), die als majoor in dienst was van de geallieerde inlichtingen dienst. Hij verdacht King Kong al vroeg tijdig van verraad en waarschuwde er voor. Door zijn toedoen werd Linde mans later ontmaskerd en gearresteerd. Maar toen Oresto Pinto later uit de school wilde klappen werd hij onder zware druk gezet om geen namen van hooggeplaatste Nederlanders te noe men. Pinto heeft dat later zelf voor de Enquêtecommissie verklaard, maar daarop werd niet gereageerd...". Ook mr. L. de Blécourt, destijds direc- teur-geqeraal van de Rijkspolitie en de Rijksrecherche komt tot de conclusie dat Lindemans de zaak heeft verraden. „Via een Franse collega kreeg De Blé court in 1946 een rapport over het ver raad van Arnhem onder ogen. Dat rap port was aangetroffen in Zuid-Frankrijk op een gevangen genomen Duitse kolo nel van de Gestapo (Geheime Staatspoli- zei). In dat rapport stend dat Lindemans in het Nederlandse hoofdkwartier van de Binnenlandse Strijdkrachten (de staf van prins Bernhard in Brussel) had ge hoord dat binnen twee weken luchtlan dingen zouden worden uitgevoerd op de lijn Wijk by Duurstede-Apeldoorn". Volgens Tiemens hadden de Duitsers toen al met één blik op de kaart kunnen zien dat het om de brug over de Ryn bij Arnhem zou gaan. Dat was strategisch gezien het belangrijkste bolwerk voor een snelle opmars door de geallieerden vanuit het zuiden. Held Tiemens: „King Kong moet die weten schap Tiébbën gehad uit hótèl Métropole in Brussel waar prins Bernhard op 7 sep tember 1944 - tien dagen vóór 'De Slag' - met zijn staf zijn intrek nam. Onder hen bevond zich toen ook kapitein Kas de Graaf, die als inlichtingenofficier aan de staf was toegevoegd. De Graaf kende Lindemans immers? Want Lindemans had hem vanuit bezet Nederland naar Spaiye gebracht, vanwaaruit De Graaf naar Engeland afreisde om daar rond 5 februari 1944 te arriveren. Toen King Kong later in Brussel aan kwam werd hij dan ook door De Graaf als een grote held met de staf van de prins in contact gebracht. Een prima en tree voor een dubbelspion! Maar later, voor de Parlementaire Enquêtecommis sie Regeringsbeleid 1940-1945, tapte De Graaf uit een heel ander vaatje en vertel de hij King Kong nooit te hebben ver trouwd...". Volgens Tiemens zijn de argumenten die tot nu toe werden aangevoerd om aan te tonen dat King Kong Arnhem niet verraden kan hebben, thans ontmanteld. „Tragisch is het", aldus Tiemens, „dat de schuld voor de uitzending van King Kong naar Eindhoven in de schoenen werd geschoven van de Britse Captain Peter Baker, die deel uitmaakte van de Britse ontsnappingsorganisatie MI-9. Maar in zijn boek 'My Testament' schreef Baker later helder en klaar dat hij Lindemans tegen zijn wil opgedron gen kreeg door de Nederlanders, de staf van de prins in Brussel. Baker vertrouw de Lindemans namelijk niet". Bakers mening wordt gestaafd door de toenmalige Britse colonel G. K. Young van de befaamde Special Intelli gence Service (SIS), de Britse Geheime Dienst. Young wist precies wat er ge beurd was en hij kon het niet verkrop pen dat in de officiële Nederlandse ge schiedschrijving met de beschuldigende vinger naar de Britten werd gewezen. Tiemens: „Pas vijf jaar geleden, op 18 december 1980, verbrak hij met een in gezonden brief in The Times het stilzwij gen. Hij schreef dat Lindemans door de staf van prins Bernhard en mèt diens medeweten en goedkeuring werd inge licht en uitgezonden naar Eindhoven...". In de doofpot Volgens Tiemens is de hele affaire reeds in een vroeg stadium in de doofpot gestopt, onder meer ter wille van de prins, die allerwegen, ook door de Brit ten, werd gewaardeerd en gerespec teerd. „Maar de geruchten bleven de ronde doen. Baker pikte het niet langer om voor de kwaaie pier te worden aan gezien, Oresto Pinto kon met grote moeite zijn mond houden, prof. De Jong schreef aanvankelijk teveel en Young klapte uit de school. Men probeerde met meineed, leugen, laster, bedrog en inti midatie de waarheid te verbloemen er daarvoor kregen mannen als De Blé court, Pinto en Baker de rekening gepre senteerd. Baker raakte na een glansrijke carrière zwaar in de problemen, Pinto werd de mond gesnoerd en kwam in de vernieling en mr. De Blécourt, die het Duitse Gestapo-rapport via een Zuid- franse collega boven water kreeg, werd op vreemde wijze uit zijn hoge ambt ge werkt. Hij sprak zelf van 'weggeïntri- geerd'...". Volgens Tiemens is het na veertig jaar eindelijk tijd om die zwarte bladzijde uit de geschiedenis van onze rechtsstaat te herschrijven. „Daar kunnen historici niet langer omheen. De politiek zou zich er ook mee behoren te bemoeien, zodat eindelijk de dossiers eens opengaan en de zaak op tafel komt. Per slot van reke ning staat nu als een paal boven water dat het is parlement is bedrogen. Ik kan me nauwelijks voorstellen dat politici dat over hun kant kunnen laten gaan". Tiemens, auteur van het boek 'Facet ten van de Slag om Arnhem", zegt bo vendien dat er sterke aanwijzingen zijn dat King Kong na zijn arrestatie géén zelfmoord pleegde, zoals tot nu toe de officiële lezing luidt. Volgens hem zou Lindemans de gevangenis uit geholpen zyn om vervolgens naar Argentinië uit te wyken, waar hy na de oorlog gesigna leerd zou zijn. Een hernieuwd onderzoek alsmede het openen van het 'zogenaamde graf van Lindemans, zouden volgens hem opheldering kunnen verschaffen. Maar voor dat laatste voelt justitie niets. „Tenzy er nu door historici en politici wat druk achter wordt gezet. Er is nog héél wat op te helderen en recht te zet ten". Dubbelspion Chris Lindemans alias King Kong, die Arnhem ver raadde. Captain Peter Baker en zijn echt genote. Baker kreeg als lid van de Britse ontsnappingsorganisatie Ml-9 de schuld in de schoenen ge schoven van King Kong's omstre den missie naar de Eindhovense il legaliteit. (foto's GPD)

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 21