Lubbers in rol tapijtverkoper Futloos bezoek aan Z-Korea en Japan Yves Montand, het Franse geweten, slaat weer toe Rijk kan 100 miljoen besparen op aankopen 23 tlm 28 april ZATERDAG 20 APRIL 1985 PAGINA 19 KYOTO (GPD) - "O, dat was ik nog vergeten". Het is woensdag avond. De Nederlandse pers krijgt van premier Lubbers een verslag over diens besprekingen eerder op de dag met zijn Japanse collega. Als iedereen op het punt staat te vertrekken komt de premier met een tamelijk opzienbarende mede deling: tijdens het staatsbanket af gelopen maandag had de Zuidko- reaanse president ook leden van de drie oppositiepartijen uitgenodigd. Welbeschouwd was dat het be langrijkste "nieuws" van de hele trip naar Zuid-Korea, waar Lub bers met zijn gevolg vijf dagen ver bleef voor hij naar Japan kwam. Nooit eerder waren de leden van de oppositie naar het paleis van president Chun Doo Hwan genood om aan te zitten aan een officieel diner. En dan zeker niet de radicale tegenstanders van Chun, sinds kort verenigd in de Nieuwkoreaan- se Democratische Partij, die maan dagavond zou zijn vertegenwoor digd door ene Lee. "Zou zijn", want premier Lub bers heeft ze niet gezien. Pas na af loop van het staatsbanket kreeg hij van zijn gastheren te horen dat de ze hem een groot plezier hadden willen doen door de oppositie uit te nodigen. De grote belangstelling van de Nederlandse premier voor dit onderwerp bleek uit de snelle wyze waarop hij de media ervan op de hoogte bracht: twee volle dagen later (waardoor het project tussen wal en schip viel). Het is een passende illustratie van de futloosheid en het gebrek aan inhoud die de officiële bezoe ken aan Zuid-Korea en Japan heb- ben gekenmerkt. De Zuidkorea- nen en Japanners, die het gezel schap op bezoek hadden, zullen Lubbers en zijn groep al wel verge ten zijn voor zij morgen op Schip hol zijn geland. Vooral in Japan heeft Lubbers zich als een reizend koopman ge dragen. Niets op tegen, als het maar goed gebeurt. Donderdag kreeg de Nederlande premier «le kans op de Japanse nationale tele visie de Hollandse waar aan te prij zen. En wat doet hij? Hangt hij - op vragen die hij tevoren schrifte lijk kreeg aangereikt - nog een keer het verhaal op dat Nederland zulke mooie bloemen kweekt en niet te vergeten bloembollen. Heeft de premier van het Ko ninkrijk der Nederlanden geen ad viseurs die hem kunnen vertellen dat dat ongeveer de enige produk- ten zijn waarvan Japanners weten dat ze uit 'Oranda' komen? Veel Ja panners denken zelfs dat ons land één groot bollenveld is. Is Neder land hier gebaat bij een image van klompen, molens en tulpen? Als je in Japan iets wil verkopen dan is het image dat je produkt heeft doorslaggevend. Het draait allemaal om een bekende naam, op het juiste land van herkomst. Wijn móet uit Frankrijk komen (goed kope maken ze zelf wel), horloges uit Zwitserland, schoenen uit Ita lië. Reclames op de televisie beves tigen dit voortdurend. Informatie wordt nauwelijks gegeven, slechts de naam, het produkt en een beeld dat de fabrikant bij de adspirant- kopers wil oproepen. Ze spélen he lemaal op het gevoel. Als Nederland al een reputatie heeft in Japan, dan is dat geen aan moediging om hoogwaardige in- dustrieprodukten te kopen. Bloe men, misschien wat kaas, chocola de, maar geen duurzame consump tiegoederen. Krijgt premier Lub bers een kans dat onjuiste beeld bij te stellen, dan weet hy niets beters te bedenken dan bloemen en bol len. Ook de in de prestigieuze Natio nal Pressclub verzamelde Japanse journalisten kregen een ongeïnspi reerd, voor de vuist weg opgele peld verhaal te horen. Weer snij bloemen en tulpenbollen, plus de dodelijke mededeling dat Neder land verhoudingsgewijs een even groot overschot heeft als Japan zelf. Wat komt u hier dan klagen over handelsproblemen, zou je dan als Japans journalist denken. Is er dan helemaal niets bereikt door Lubbers in Japan? Een paar vage toezeggingen die er anders ook wel waren gekomen. Hoewel dat nooit bewezen kan worden. Op de klachten die Lubbers bij collega Nakasone heeft gedeponeerd, heeft de laatste een enkele keer ge zegd dat hij een „positieve aanbe veling" zou doen, dan wel "waar schijnlijk een positief antwoord verwacht". Dus gaat de import van Neder landse haring met „minstens tien PARIJS - Naar schatting vijftien miljoen Fransen hebben naar een tv-programma gekeken waarin hun geliefde chansonnier-acteur Yves Montand hen opriep de „oor log onder ogen te zien". Nadat Montand een overweldi gend succes had geboekt met zijn film over de mogelijke gevolgen door Rudolph Bakker van de economische crisis (in fe bruari van het vorige jaar) stortte hij zich nu op het probleem hoe je kunt uitleggen wat er in feite alle maal kan gebeuren als de Derde Wereldoorlog uitbreekt. Tot de meest realistische taferelen be hoorden opnamen in de Parijse metro-stations, waar jongens op rolschaatsen verzetsliteratuur ver spreidden, terwijl ze door duistere Sowjet-agenten met machinegewe ren achterna gezeten werden. Yves Montand heeft zich de laat ste jaren ontwikkeld tot een suc cesvol amateur-politicus, die met eerlijke overtuiging en met zijn ac teertalent grote indruk heeft ge maakt op zijn toehoorders. Het the ma waarop hij steeds weer hamert is dat we onze zeldzaam geworden democratieën dienen te verdedi gen tegen de zoete influisteringen van het Sowjet-regime. In de televisiefilm 'La guerre en face' legde Montand overigens ook op heldere manier uit wat de gevol gen zijn van het Star Wars-systeem ten aanzien van de onafhankelijke verdedigbaarheid van West-Euro pa. En Montand voerde de vorig jaar uit protest uit het leger gelo pen generaal Copel ten tonele, die van mening is dat Frankrijk nu ge noeg heeft gedaan aan zyn atomai re verdediging en dat het tijd wordt zich weer te concentreren op het klassieke wapen van de land macht. In de film kwam inderdaad tot uiting dat Star Wars weliswaar een nucleaire oorlog tussen de groot machten onmogelijk zou kunnen maken, maar dat tussen deze grootmachten West-Europa inge klemd ligt, dat in het Star Wars-sta- dium met zijn nucleaire afschrik kingswapen weinig meer kan aan vangen. En dan komt generaal Co- pel op de proppen met zijn theorie dat vanuit deze situatie de Sowjets met een overweldigende meerder heid aan tanks West-Europa bin nen kunnen trekken en dat het eni ge doeltreffende antwoord daarop alleen met dezelfde wapens gege ven kan worden, terwijl West-Eu ropa daar niet voldoende van heeft. In de film wordt het scenario opge voerd dat de Sowjets Hamburg binnentrekken en aan de Franse grenzen staan. Op dat moment dient president Mitterrand te be slissen of hij zijn eigen nucleaire wapens zal inzetten. Of hij dat ook doet vertelt de televisiefilm niet. Een belangrijke aspect in het scenario van de film is dat op een gegeven ogenblik de NAVO-troe- pen, waaronder de Nederlandse, in West-Duitsland het slachtoffer worden van een Russische gifgas aanval. Yves Montand legt dan uit dat het gehele rode leger in al zijn geledingen over gifgas beschikt, terwijl het westen daarin ver de mindere is. Officiële cijfers wijzen uit dat de Amerikanen over 38 ton gifgas beschikken en de Sowjets over 120.000 ton, die verdeeld zijn over bases in de Oostbloklanden. De film toonde fantastische beel den over de manier waarop tijdens een Star Wars vijandelijke raketten door middel van laserstralen wor den vernietigd. Yves Montand wees er met een zekere heftigheid op dat de Westeuropese pacifisten pas in actie gekomen waren toen de Amerikanen begonnen met de plaatsing van hun Pershing-raket- ten, terwijl er geen pacifist op straat verscheen toen enige jaren eerder de Sowjets hun SS-20's be gonnen te plaatsen midden in de ontspanningsperiode die gesym boliseerd werd door het optreden van oud-bondskanselier Willy Brandt. Montand meende overi gens niet dat in zijn algemeenheid het pacifisme aan de leiband van de Sowjets liep. Yves Montand verklaarde in zijn slotwoorden dat de vraag van het „liever rood dan dood" voor hem geen vraag was: „Ik wil vrij zijn", aldus Montand. De van te voren al door de media uitvoerig besproken tv-film heeft zowel de woede opgewekt van de Franse communistische partij als van Moskou. De Franse CP eist recht op zendtijd voor een andere film, die ze van plan zou zijn te ma ken over hun eigen versie op de toestand in de wereld. procent" (Lubbers' interpretatie) omhoog, van een overigens laag quotum van 54.000 ton per jaar en zal de KLM in september mis schien te horen krijgen dat hij zijn vijfde wekelijkse vlucht Tokio- Amsterdam (de vierde over de Pool) mag gaan uitvoeren. Mis schien. Komt er een groep Japan ners naar Nederland om te bekij ken hoe streng Nederlandse ex- portbollen worden gecontroleerd op ziekten, zodat Japan dat nog niet eens over hoeft te doen op een dusdanige wijze dat export zinloos is. En krijgt Nationale Nederlan den een vestigingsvergunning, die volgens ingewijden al lang voor el kaar was. Een van de meereizende advi seurs van Lubbers zei dat Nakaso ne „onder de indruk" was geko men van Lubbers' concrete voor beelden over bestaande handels barrières. Dat valt te betwijfelen. Week in, week uit komen premiers en ministers met dit soort verhalen bij de Japanse regering aanklop pen. Het versterkt bij de Japanse bureaucratie alleen maar het ge voel van arrogantie, waarmee zij dat legertje 'bedelaars' voorbij ziet trekken. Lubbers is tijdens zijn bezoek geen moment door de Japanse muur van beleefdheid heen geko men. In plaats van op te treden als de vertegenwoordiger van een gea vanceerde industriestaat, heeft hy zichzelf gedegradeerd tot een soort tapijtjesverkoper, en zich vervol gens laten afschepen met een handje snoepgoed. DEN HAAG (GPD) - Op de onge veer 13 miljard gulden die het Rijk jaarlijks uitgeeft aan allerhande goederen en diensten zou meer dan 100 miljoen kunnen worden bespaard. Daarvoor moeten de ver schillende overheidsinstanties wel veel meer als eenheid gaan optre den naar de markt, aldus de ambte lijke conclusie een deelrapport van de commissie 'Heroverweging 1984' dat gisteren werd gepubli ceerd. Het onderzoek heeft zich spe ciaal gericht op de roerende goede ren en diensten die door de minis teries en overheidsinstanties wor den ingekocht. De aankoop van specifiek militair materieel en ook de uitbesteding van grond- weg- en waterbouwwerken werden van de studie uitgesloten. Om een besparing bij de rijks aankopen van ruim 100 miljoen gulden per jaar te realiseren, moet het Rijk meer als eenheid naar de leveranciersmarkt optreden. Met een vroegtijdig inzicht in wat aan geschaft zal moeten worden, kan de vraag gebundeld worden en be tere prijzen en kwaliteit worden bedongen, aldus het rapport. Hulpmiddel daarbij kan zyn de aanschaf van een centraal compu tersysteem voor alle gegevens, waardoor de informatievoorzie ning aanzienlijk verbeterd kan worden. De bemiddelende instan ties (Rijks Inkoop Bureau, Ryks Kantoormachine Centrale, Rijks- automobielcentrale, Rijksgebou wendienst en de Staatsdrukkerij) zouden zulke scherpe prijzen moe ten bedingen dat zij zichzelf uitein delijk overbodig maken. Niet na der wordt aangegeven op welke manier dit gestalte zou moeten krijgen. Leiden LUXOR (121239): '2010'. da. 14.30, 19.00 en 21.15 uur. zo. 14.15, 16.30, 19.00 en 21.15 uur, al. LIDO 1. 2, 3, 4 en STUDIO, (124130/ 133210): •Beverly Hills Cop', al. 'Falling in love', al. 'De lokvogel', 12 jr. da. 14.30, 19.00 en 21.15 uur. The killing fields', 12 jr; da. 14.15, 18.45 en 21.15 uur. 'Amadeus', al.; da. 20.00 uur, zo. ook 14.30 uur. TRIANON (123875): 'Being there', da. 14.30. 19.00 en 21.15 uur, zo. 14.15, 16.30, 19.00 en 21.15 uur, al. REX (125414): 'Sex in de hoogste klas', da. 14.30, 19.00 en 21.15 uur, 16 jr. Alphen (voor reserveringen 01720-20800) EURO: 'Beverly Hills Cop', dag. 18.30 en 21.00 uur, za., zo. en woe. ook 13.45 Bioscopen Nachtvoorstelling: 'Beverly Hills Cop', za. 24.00 uur, 16 jr. EURO: The killing fields', da. 18.30 en 21.15 uur, 12 jr. Nachtvoorstelling: 'Zwoele zonne- trip', za. 24.00 uur. 18 jr. EURO: 'Amadeus', da. 20.00 uur, za., zo. en woe. ook 13.30 uur. al. Nachtvoorstelling: 'Ondeugende schoolmeisjes', za. 24.00 uur, 18 jr. Kindervoorstelling: 'Alice in Wonder land', za. zo. en woe. 14.00 uur. Voorschoten (voor reserveringen 01717-4354) Greenway: 'Gremlins', do. t/m zo. en woe. 15.45 uur, al. 'Electric Bugaloo', do. t/m zo. 19.00 'Cujo', do. t/m za. 21.15 uur, di. en woe. 20.00 uur, 16 jr. 'Storia di Pira', zo. 21.15 uur, ma. 20.00 uur, 12 jr. 'Kuifje en de zonnetempel', za., zo. en woe. 14.00 uur, al. Katwijk (voor reserveringen 01718-74075) CITY 1: 'Ghostbusters', do., vr., za., zo., woe. 14.45,19.00 en 21.15 uur, ma., di. 19.00 en 21.15 uur, al. dry 2: 'Bachelor party, zie tijden als in City 1. CITY 3: 'Midnight express', zie tijden als in City 1, 16 jr. CITY 4: 'De IJssalon', zie tijden als in City 1, beh. za. en woe.middag. CITY 4: kindermatinee: Tom and Jerry, deel 6', za. en woe. 14.45 uur. Noordwijk (voor reserveringen 01719-12800) LIDO: 'Women in red', zo. 15.00 uur, ma. en di. 21.15 uur. Top Secret', zo. 20.15 uur, ma. en di. 19.00 uur. 'De Vrolijke piraten', za. en woe. 14.30 ir, al. Ongevallendienst ziekenhuizen Leiden Ongevallendienst elke dag Acade misch Ziekenhuis behalve van dins dag 13.00 uur tot woensdag 13.00 uur (Diaconessenhuis) en van vrijdag 13.00 uur tot zaterdag 13.00 uur (Elisa beth Ziekenhuis). Bezoekuren ziekenhuizen Diaconessenhuis: Dagelijks van 16.00-17.00 uur en van 18.30-19.30 uur. met uitzondering van: Afdeling intensieve zorg: van 10.30- 11.00 uur en van 19.00-19.30 uur en na overleg met de dienstdoende ver pleegkundige. Kinderafdeling: van 10.30-19.00 uur en na overleg met de dienstdoende verpleegkundige. Jongerenafdeling: van 16.00-17.00 uur en van 18.30-19.30 uur. Sportmedisch Advies Centrum: Blessurespreekuur: Elisabeth Zie kenhuis Leiderdorp, 's maandags van 19.30-20.30 uur. Bezoekuren St. Elisabeth Ziekenhuis: Volwassenen: dagelijks van 14.00- 14.45 en van 18.30-19.30 uur. Klasse afd. dagelijks van 11.15-12.00 uur, van 14:00-14.45 uur en van 18.30- 19.30 uur. Kraamafdeling: dagelijks van 11.15- 12.00 uur (alleen voor echtgenoot), en van 15.00-16.00 uur en van 18.30-19.30 Kinderafdeling: dagelijks van 15.00- 18.30 uur. Afdeling C.C.U. (hartbewaking) dage lijks van 14.00-14.30 uur en van 19.00- 19.30 uur. Intensieve verpleging: dagelijks 1 14.00-14.30 u 1 19.00-19.30 u Academisch ziekenhuis Tel. 269111 Voor alle patiënten (behalve kinde ren) zijn de bezoekuren als volgt: Elke dag: 14.15-15.00 uur en 18.30- 19.30 uur. Avond bezoekuur afdeling Verlos kunde 18.00-19.00 uur. Prematurenafdeling: voor ouders en familie in overleg met de verpleging doorlopend bezoek mogelijk. Bezoek aan er^istige patiënten: Wanneer voor ernstige patiënten doorlopend bezoek wordt toegestaan kan de hoofdverpleegkundige hier voor speciale kaarten verstrekken. 19.0 Bezoektijden kinderafdelingen: Élke dag: 14.15-15.00 uur en 18.30- 19.00 uur. (Alleen voor ouders van kinderen kan er een afwijkende tijd afgesproken worden met de hoofd verpleegkundige). Alphen aan den Rijn Rijnoord: Bezoektijden 's middags 14.30-15.15 uur, 's avonds 18.30-19.30 uur. Extra bezoek voor de hartbewaking: 's och tends 11.00-11.30 uur. Extra bezoek voor vaders op de kraamafdeling: 's avonds 19.30-20.30 uur. Kinderafde ling 's middags 14.30-15.30 uur, 's middags alleen voor ouders 14.30- 18.30 uur. 20 april 1985 Honderd jaar geleden stond in krant: - Uit Paramaribo wordt ge meld, dat aan de Marowyne twee droevige gevallen hebben plaats gehad. Op den 28sten Fe bruari en 5 Maart jl. werden twee Indiaansche kinderen aan den Nederlandschen oever door een jaguar gedood. Het eerste kind, ongeveer 10 jaar oud, werd op weg naar de kostgon- den met zijn moeder en het an dere dicht bij huis aangevallen. Tusschen de twee gemelde da gen, en wel op 1 Maart, heeft datzelfde dier eene Surinaam- sche vrouw (negerin), die met haren man op een der Indiaan sche dorpen verblijf houdt. omes uren des ochtends, dus op klaarlichten dag, aangevallen en dit wel in de door hen be woonde hut. Op haar noodge- schreeuw kwam dadelijk hulp toeschieten en het is hieraan te danken, dat zij slechts gering letsel bekwam en dat de jaguar op de vlucht gegaan is. Onmid dellijk zijn pogingen aange wend om het dier te dooden. De ambtenaar aan de MArowyne, de heer J.G. Mackintosch, heeft hiertoe de aan den Nederland schen over gevestigde Arowak- ken in den arm genomen (Aro- wakken is de verzamelnaam voor volksgroepen in het noor den van Zuid-Amerika, waar toe ook de Surinaamse India nen worden gerekend, Red.). Vijftig jaar geleden: - Gangsters in Egypte hebben zich de Amerikaansche ontvoe ringmethoden eigen gemaakt en daarin zelfs nog plaatselijke "verbeteringen" aangebracht, door niet een kind of een rijken man maar een lijk te ontvoeren. De erfgenamen van een der rij ke notabelen in een dorp in Bo- ven-Egypte ontvingen kort na de begrafenis een briefje met de mededeeling, dat het lijk gesto len was en dat er een losprijs van 1000 pond werd gevraagd. -Onmiddellijk werd een onder zoek ingesteld, de mededeeling bleek juist en na lang zoeken vond men den overledene aan den oever van de Nijl, half on der water en bedekt met stee- nen. De losprijs werd niet be taald, maar de ontvoerders konden al spoedig worden gearresteerd. FOSSIELENMUSEUM - In de Chinese provincie Shandong is onlangs een nieuw fossielen museum geopend met 1000 plan ten- en dierenresten, waarvan sommige rond de 20 miljoen jaar oud zyn. Het museum ligt in de buurt van het opgravingsgebied Shan- wang en heeft in zijn collectie on der meer 15 miljoen jaar oude fossielmonsters van herten en oriëntaalse beren, die tot de best geconserveerde ter wereld wor den gerekend. Reisbureau eist lening van zes min DEN HAAG (ANP) - Een rente loze lening van zes miljoen gul den en een schadevergoeding van vijfhonderdduizend gul den contant heeft het reisbu reau Zuid-Europa gisteren geëist in een kort geding tegen de Stichting Garantiefonds Reisgelden. Het Amsterdamse reisbu reau, dat in surséance van beta ling verkeert, wil bovendien weer opgenomen worden in het Garantiefonds. De raadsman van het bureau, mr. M.A. Levi- son, stelde dat het fondsbe stuur de ondergang van de voormalige Zuid Europa Stich ting (ZES) heeft veroorzaakt door te hoge garanties te eisen en het reisbureau in februari te royeren. Levison beschuldigde het fondsbestuur van machtsmis bruik. Zijn tegenstrever mr. W.H. de Vos betoogde daaren tegen dat het Garantiefonds veel geduld heeft gehad met de touroperator, die misleidende verhalen ophing over zijn in komsten. Camera 85 is niet alleen een tentoonstelling waar de nieuwste ontwikkelingen worden getoond, maar ook een manifestatie waar de bezoeker zelf aan de slag kan. Er zullen doorlopend een aantal fotogenieke evene menten plaatsvinden, tevens zijn er exposities en wedstrijden. Dus alle foto-,film-en video-enthousiasten: Kom naarCamera en neem vooral de eigen camera mee. dagelijks 10-17 uur. AMSTERDAM ral Trein-Toegang-biljetten bij NS-stations r SP«££K. /!WZ£i./Get HETI5 P6 REGERING ERN6T /VIET PE 6EU3K6TEUING V54N PE QAAXOM MOETEN WI3 MANNEN 00K EEN PEEL V/)N HET HUI5H0UPEN LEREN POEN! \m\mm ETEN RST NIET, IWIS22MMÉWEH0U- lKZ0UJEé<^EEN toetje mmvrn..

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 19