'Woord is nu aan de politici' Reddingsplan voor Vitesse Uniek toernooi bij jubilerend LSW Gespierde taal van uitdager Blanchard Top contra Vriesekoop Luton T kan gasten missen als kiespijn SPORT Kallenberg stelt 'uniek' document samen ZATERDAG 20 APRIL 1985 I LEIDEN - Nee, op de ten nisbaan hebben ze hem de laatste twee jaar niet zo vaak meer gezien en ja, het haar is in dat tijdsbestek be duidend vergrijsd, maar - dank je - verder gaat alles goed met Lodewijk Kallen berg. Goed, hij is wat moe na vierentwintig maanden van arbeidsintensief werk aan het rapport voor de Leidse Sport Federatie, maar aan de andere kant is hij trots en tevreden dat dat geesteskind nu eindelijk het licht heeft gezien. Ein delijk een antwoord op de immer gestelde vragen hoe het nu precies zit met de ta rieven van de gemeentelijke sportaccommodaties. Ein- delijkkomtereeneindeaan de al decennia-durende scheefgroei binnen de sportwereld omtrent wie nu wat moet betalen. Hoewel, bij nadere bestudering van het lijvige rapport blijken er toch de nodige haken en ogen aan vast te zitten. Dat verbaast de als wiskundige aan de Leidse universiteit verbonden Kallenberg geenszins. Ondanks het feit, dat hij na jarenlange bestu- I dering van de zeer complexe mate rie als kenner kan worden aange merkt, heeft hij heus niet de pre tentie een pasklare oplossing te hebben gevonden voor de perike len waarin de sportwereld zich op j dit punt sinds de eerste organisa tievormen bevindt. Sterker nog, i het is juist één van de zwakke pun- i ten van dit overigens zeer door- wrochte rapport dat er juist geen antwoord wordt gegeven op die knellende vragen wie het gelag dient te betalen. Er wordt geen keuze gedaan, er staan louter aan- I bevelingen in. De Leidse politici moeten het nu verder maar uitzoe ken. Samenhang Kallenberg was voorbereid op die vraag. "Omdat dat-nu eenmaal Waarbij de kans groot is dat de politiek straks (in juni komt het rapport in de gemeenteraad) voor een model kiest dat niet echt past in het straatje van de LSF. "Dat zou kunnen", beaamt Kallenberg. "Al hoop ik dat natuurlijk niet. Misschien dat uit de vergaderingen waarop het rapport zal worden be sproken, maandag bijvoorbeeld door de voetbal- en korfbalclubs, suggesties naar voren komen. Die zijn vanzelfsprekend welkom. Wel licht dat we dan in een begeleidend schrijven alsnog een bepaalde voorkeur kunnen uitspreken." Het zal overigens niet meevallen om de diverse takken van sport op één lijn te krijgen. Nog afgezien van het feit, dat de inhoud van het lijvige rapport met al zijn tabellen en financiële staten en platen voor de gemiddelde verenigingsbe- stuurderi.als zeer ingewikkeld zal worden beschouwd, zullen bepaal de conclusies er evenmin als zoete koek ingaan. Het komt er, in bijna alle gevallen, op neer dat de veld- sporten meer moeten gaan betalen voor het gebruik van de accommo daties. De zwem- en tennisclubs, die in het verleden al onevenredig hoog zijn belast, moeten ontzien worden. Energie "Het is inderdaad geen eenvou dige kost", geeft Kallenberg toe. "Maar met een beetje goede wil is het best te bevatten. Het kost wat energie, dat zeker. Op die vergade ringen zullen we een duidelijke toelichting geven. Het uitgangs punt daarbij is tweeledig. Er moet een beleid komen voor vijf jaar PAGINA 17 vast en sport moet betaalbaar blij ven voor iedereen. Ik hoop en ge loof ook dat de gehele sportwereld dat kan onderschrijven. Boven dien is het een misvatting om te denken dat het gaat om verhogin gen van tientallen guldens. Eén van de modellen die mij bijvoor beeld het meest aanspreekt komt neer op een lastenverzwaring van twee gulden per sporter. Twee biertjes in de kantine per jaar, om het populair uit te drukken. Dat is toch niet teveel gevraagd als het gaat om een eerlijker verdeling." Mocht een vereniging deson danks door de uitwerking van dit rapport in de problemen komen dan is één van de aanbeveling van de LSF-commissie om te komen tot de oprichting van een nood fonds. "Zo'n club zou bijvoorbeeld voor een bepaalde termijn vrijstel ling van huur moeten krijgen. Of een financiële injectie. Ja, daar moet de politiek maar voor op draaien. Doen ze ook eens wat". Eén model is niet terug te vinden in het verder tamelijk complete werk. Waarom niet alle kosten op een hoop, die delen door de 22.000 Leidse sportbeoefenaren en ver volgens iedereen evenveel te laten betalen voor z'n uurtje sport. Zwemmer of atleet, voetballer of basketballer, gewoon hoofdelijk omslaan. Lodewijk Kallenberg denkt na. Ritselt ongedurig met zijn tientallen computer-prints. Komt tot de slotsom: "Dat het technisch wel haalbaar is. Of het werkt is punt twee. Mag je een zwembad vergelijken met een jeu de boule-baan Ik weet het niet, daar blijf ik vanaf." Wat voor model er ook uitrolt, wie er straks wat moet betalen en of alles eerlijk uitwerkt; pas vol gend jaar kan het rapport effectief worden. De samenstelling vergde namelijk een half jaar langer dan aanvankelijk in 1983 was gedacht. Lodewijk Kallenberg: "Alles moest opgezocht, overal moesten de cijfers vandaan worden ge haald. Maar echt erg dat het in deze begroting niet meer meekon vind ik het niet. Tenslotte hebben we het veertig jaar zonder beleid moe ten doen. En wat is nu één jaar op de eeuwigheid". door Ad van Kaam ons uitgangspunt is geweest", zegt hij simpel. "Er is ons destijds als Leidse Sport Federatie gevraagd een onderzoek in te stellen naar de onderlinge samenhang van de ta rieven. Niet meer dan dat. Welnu, dat is bij deze gebeurd en het woord is aan de gemeenteraad. Die moet zich, na jarenlang de zaken op zijn beloop te hebben gelaten, nu maar eens uitspreken. Het is niet aan ons om daar uitspraken over te doen. Wij hebben de gege vens aangedragen en laat de politi ci nu maar kiezen." "Eigenlijk", zo gaat hij in één adem verder, "is er natuurlijk al sprake van de omgekeerde wereld. Want dit rapport had in feite niet door ons, de Leidse sportvereni gingen, maar door ambtenaren op gesteld moeten worden. In een normale situatie behoort de Direc tie Sport en Recreatie aan beleids voorbereiding te doen. Op de een of andere manier is het daar nooit van gekomen. Onderbezetting, ge loof ik. Of een gebrek aan kennis van zaken". Wat dat betreft bevindt Leiden zich overigens niet in een uitzonde ringspositie. Voor zover het Kal- lenberg bekend is gaat de sport in Lodewijk Kallenberg: Het kost misschien twee biertjes per jaar. Dat moet toch kunnen (foto Holvast) praktisch alle grote steden in poli een ondergeschoven^Indje^in die LSF-commissie samenstelde. Wel- keuze of, eigenlijk, het ontbreken politiek wordt nagedacht over de zin dat er nergens te lande volgens licht fungeert het straks als een daarvan. Wél tientallen voorbeel- materie. Geef je je voorkeur aan een adequaat beleid wordt ge- soort handleiding voor wethouders den hoe te komen tot een betere dan bestaat de kans dat ze'ja'zeg- werkt Het is overal 'haD-snaD- die sPort in hun portefeuille heb- verdeling van de kosten, maar gen en het rapport ongelezen in de werk1'en oonieuw met eeoaste ben. geen voorkeur aangestipt door de prullenbak gooien. Of ze zeggen ïofsd^t h^ k^nd van8daf e? J™*» hetffPPort- "Het be- 'nee'. laten het rapport voor wat van buiten de stad grote interesse Voorbeelden ',s het is en gaan 1?un elfen weS' Nu bestaat voor het document dat hij ucciucn dat er eindelijk een beleid komt. moeten zeer wel over discussieren, in samenwerking met een speciale Hij komt nog even terug op die Dat er nu eindelijk eens door de En dat werd hoog tijd ook". Arnhemse club in ernstige financiële problemen ARNHEM (GPD) - Vitesse kampt met ernstige financiële problemen. De semi-profclub is ten dode opge schreven als door gemeenschap en bedrijfsleven voor 7 juni - na af loop van de huidige competitie - geen drie ton is opgehoest. Tevens zijn garanties nodig voor bijdragen voor de eerstvolgende twee seizoe nen van resp. 200.000 en 150.000 gulden. Als 'gebaar naar het publiek' wordt voor het duel morgen tegen eerstedivisie-koploper FC VVV geen entree geheven. Vitesse is dat Ehrens start sterk in West-Berlijn WEST-BERLIJN (SID/DPA) - Rob Ehrens is gisteren in één van de bijnummers van de strijd om de wereldbeker voor springruiters in West-Berlijn als vijfde geëindigd. De Limburger bleef met Reinolvio in een springconcours, tabel A, foutloos in 62,52 seconden. Win naar werd de in België wonende Braziliaan Nelson Pessoa, die met Tipton slechts 57,05 seconden no dig had. Europees kampioen Paul Schoc- kemöhle verklaarde, dat hij zijn toppaard Deister ondanks de slechte prestatie in het eerste on derdeel om de wereldbeker van donderdag nog zeker een jaar lang voor grote wedstrijden zal zadelen. „Als Deister gezond blijft zal ik er volgend jaar in Aken graag de strijd om het wereldkampioen schap mee rijden, op voorwaarde, dat ik me voor de Westduitse ploeg kan kwalificeren natuurlijk", aldus Schockemöhle, die liefst zes hin dernissen omwierp en de veertien jarige Deister twee keer zag weige ren. „Maar dan is het ook werkelijk het einde voor Deister in de springsport. Als hij vijftien jaar is krijgt hij rust". Later op de avond eindigde Ehrens op het tweede on derdeel als 31ste. die 5,-- ontvangen; Uitslag cijferspel: 6 cijfers goed: geen winnaar; 5 cijfers goed: 7 deelnemers; 4 cijfers goed: 18 deelne mers; 3 cüfers goed: 147 deelnemers; 2 cij fers goed: 1.663 deelnemers. Rectificatie LEIDEN - Abusievelijk stond gis teren vermeld dat ÜVS'er Ton Kamphues aan het einde van het seizoen naar het Haarlemse CBS zou vertrekken. Weliswaar heeft die vereniging de Leidenaar een aanbieding gedaan, maar Kam phues weet nog niet of hij het aan bod zal accepteren. volgens voorzitter K. Aalbers aan het publiek verplicht na de wan prestaties tegen DS'79 en Helmond Sport. Tevens kan op die manier wor den gemeten of voor betaald voet bal in Arnhem nog belangstelling bestaat. Met de begrote recette van het duel met VVV (10 mille) zou de club toch niet te redden zijn ge weest. Oorzaken van de nijpende finan ciële positie van Vitesse zijn de te leurstellende resultaten gekoppeld aan tegenvallende toeschouwers aantallen en een zwakke (financië le) respons uit het bedrijfsleven. Slechts forse financiële injecties kunnen de club uit het drijfzand halen. „Het is echt één seconde voor twaalf', aldus Aalbers van morgen. Om het tij te keren is een tussen tijds reddigsplan op tafel gelegd dat voorziet in sponsorwerving en donateursacties en aansporingen om de (thuis)wedstrijden te bezoe ken. Zo'n 1300 bedrijven (300 grote en 1000 kleinere) in de Gelderse re gio worden vandaag nog bestookt BREDA (ANP) - De damestop van het Europese tafeltennis ver schijnt zondag 19 mei in Breda. In de Westbrabantse stad strij den tien van de beste speelsters van Europa om de hoofdprijs van 10.000 gulden in de eerste „Ladies Grand Prix". Het toer nooi kent een prijzengeld van 31.000 D-mark (35.000 gulden). Bettine Vriesekoop, de winnares van de Top Twaalf van dit jaar, is de grote favoriete voor de eindze ge. De andere deelneemsters zijn de nummer twee van Nederland Miijam Kloppenburg, de Hon- gaarsen Zsuzsa Olah en Edit Ur ban, de Europees kampioene Va- lentina Popova en Flioera Boela- tova uit de Sovjetunie, het Joe goslavische duo Gordana Perku- cin/Branka Batinic en de Tsje- choslowaakse Marie Hrachova. De reserve is Csilla Batorfi uit Hongarije. In Breda wordt ge speeld in vier poules. met verzoeken om hulp. Komt er geld dan kan er verder worden ge voetbald. Zo niet dan zal de club, hoe triest dan ook, worden geliqui deerd. Aan een faillissement wordt volgens voorzitter Aalbers niet ge dacht. „Wij willen hoe dan ook al onze verplichtingen vanuit het verleden nakomen". In de Gelderse hoofdstad gaan, verwijzend naar Vitesses geslon ken achterban, inmiddels stem men op de club op te heffen en een nieuwe op woordgebruik mogelijk meer aansprekende vereniging de FC Arnhem in het leven te roepen. Een naamsverandering die ook het bestuur intussen in overweging heeft genomen zij het dat men een dergelijk essentiële verandering wil laten afhangen van de uitkom sten van het reddingsplan. Is genoegdoening voor de tegen vallende prestaties tegen Roda JC en Sparta heeft het bestuur van FC Twente net als Vitesse besloten geen entree te heffen voor de thuis wedstrijd van morgen tegen Volen- dam. Roda JC versloeg Twente het afgelopen weekeinde met 5-1, de midweekse wedstrijd thuis tegen Sparta ging enkele dagen later met maar liefst 6-1 verloren. Het Twen- te-bestuur hoopt dat door deze maatregel de verwachte terugloop in het bezoekersaantal zondagjjit zal blijven. Straffen De tuchtcommissie betaald voet bal van de KNVB heeft acht spe lers voor één wedstrijd geschorst. Het achttal had drie gele kaarten achter de naam. De acht zijn: M. van Hattem (SW), E. Nandlall (Utrecht), D.J. Wever (Veendam), E. van de Luer (MW), D. Schrij vers (NAC), M. Metgod en C. de Keizer (beiden Haarlem-2) en R. Karregat (Volendam-2) LONDEN (SID) - Luton Town heeft aangekondigd in de toe komst bezoekers van de tegenpar tij te weigeren. De Engelse voetbal club, uitkomend in de hoogste klasse, wil dat doen aan de hand van een pasjessysteem. Met die maatregel is een bedrag gemoeid van meer dan een miljoen gulden. De uit de buurt van Londen af komstige club hoopt daarmee te voorkomen, dat er in opdracht van de Engelse bond een afrastering moet komen tussen het speelveld en de tribunes. De vermindering in recette door het wegblijven van aanhangers van de tegenstander wordt, aldus Luton Town, vergoed door een te verwachten groei van eigen fans. Bovendien hoeven er geen kosten meer te worden ge maakt voor het inschakelen van grote groepen politiemensen. Lu- ton Town kwam onlangs in op spraak door supportersrellen tij dens de bekerwedstrijd tegen Mill- wall. Daarbij vielen 45 gewonden. Pol van Himst heeft de verbin tenis als oefenmeester van Ander- ADVERTENTIE DUBBEL WEEK-END TAFELTENNIS ZO 21 APRIL AANVANG 13.00 uur dames Scylla 1 - Shot 1 heren Scylla 1 Avantl 1 (Avanli met Bettine Vriesekoop) ZA 20 APRIL AANVANG 18.00 uur dames Scylla 1 Konlngslust 1 heren Scylla 1 - Shot 1 dames bij winst landskampioen he ren spelen voor behoud eredivisie. Adres: Scylla - Cathrynestraat 7 - Leiden (zijstraat Korevaarstraat)- Tel. 071-144617 Deze advertentie wordt u aangeboden door: HEIN CHRISPIJN LEER EN ANTIEK Hoge Rijndijk 260 Leiden. lecht verlengd met twee jaar. Ook Martin Lippens, de manager van de Brusselse topclub, blijft in dienst. Hij bereikte een overeen komst voor driejaar. De laatste tijd was de kritiek op Van Himst, vroe ger een befaamde middenvelder van Anderlecht, toegenomen. De prestaties in de Belgische competi tie gaven daartoe geenszins aanlei ding. Anderlecht staat een straat lengte voor op de rest en heeft nog drie punten uit zes wedstrijden no dig voor het landskampioenschap. Schermtoernooi van studenten LEIDEN - In de Universitaire sporthal wordt dit weekeinde het nationaal studentenkampioen schap schermen gehouden. Aan dit evenement doen zo'n 120 scher mers en schermsters van 12 over koepelende studenten-sportorga nisaties mee. Vandaag wordt het individuele toernooi afgewerkt en morgen worden er teamwedstrij den geschermd (aanvang ongeveer 09.00 uur). Ouwerkerk in Oranje LEIDEN - Johan Ouwerkerk van Mac Donalds is geselecteerd voor het Nederlands jeugdzaalvoetbal- team. De Leidenaar, op het veld uitkomend voor Lugdunum, speelt op 27 april met Oranje in Goes een oefeninterland tegen België. MARSEILLE (AFP/ANP) - Half- zwaargewicht Alex Blanchard kan maandagavond te Rotterdam in het gevecht om het Europees boks kampioenschap voor profs reke nen op een hoogstgemotiveerde Richard Caramanolis. In tegenstel ling tot de Canadees Jerry Red- dick, die in februari Blanchard het twijfelachtige wereldkampioen schap bezorgde, wil Caramanolis de Amsterdammer inpakken. Dat is nog zacht uitgedrukt, getuige de uitspraak van de 27-jarige Frans man aan d$ vooravond van het duel, waarin Blanchard zijn titel verdedigt: „De enige manier waar op Blanchard kan winnen is mij morsdood te slaan. Op elke andere poging heb ik een afdoende ant woord". Deze stevige taal zou afkomstig kunnen zijn van Mohammed Ali. Maar het is echt Caramanolis, die zich in zijn vrije tijd graag bezig houdt met zijn zoontje Rudy, ge noemd naar en uit respect voor Ru- di Koopmans. „Voor Koopmans, een groot kampioen, heb ik altijd bewondering gehad. Dat heb ik voor Blanchard nooit gevoeld", zegt Caramanolis veelbetekenend. De in Griekenland geboren bokser zint op wraak voor de dramatische partij in mei 1984, toen hij in de zesde ronde door Blanchard leiding knock-out werd geslagen. Carama- van talenten onder zijn hoede heeft nolis had er zelfs een trip naar de gehad. Verenigde Staten voor over. In Miami trainde hij een maand onder Caramanolis, die vrijdag naaf Rot LEIDEN - De voetbalvereniging LSW stijgt in aanzien. In het verleden werden de sportieve studenten nauwelijks serieus ge nomen, maar tegenwoordig wordt er sportief redelijk aan de weg getimmerd. Vorig seizoen promoveerde het eerste mannen- team naar de eerste klasse van de Afdeling Leiden, waar tot nu toe aardige prestaties zijn neergezet. De florerende vrouwenafdeling zorgt daarnaast ook voor tot de verbeelding sprekende verrich tingen. Dit jaar bestaat LSW 15 jaar. Ter ere daarvan organiseert de Leidse studenten voetbal vereni ging een voor Nederlandse be grippen uniek toernooi. Op zon- Caramanolis zint tegen Blanchard maandag op wraak. "Ik heb geen tijd om te verliezen". (foto anpj Chuck Talhami, die tal terdam vertrekt, denkt dat hij niet voor verrassingen komt te staan. Niet zozeer omdat hij Blanchard kent van vorig jaar, maar omdat zijn sparringpartner Jo Araka pre cies dezelfde lichaamsbouw en stijl heeft als de Nederlander. „Steeds had ik het gevoel tegenover Blan chard te staan", grijnst Caramano lis. Talhami, die met hem is meege reisd naar Marseille, heeft alle ver trouwen in zijn pupil: „Hij is een intelligente bokser, die kracht aan techniek koppelt. Van onze lessen heeft hij dankbaar gebruik ge maakt. In Amerika liet ik hem steeds uitkomen tegen jongens, die zich van allerlei geraffineerde trucs en tactieken bedienden. Carama nolis bleef onaangedaan". Op zijn nederlaag tegen Blan chard wenst Caramanolis niet na der in te gaan. „Ik was mezelf niet, had het gevoel alsof ik onder de drugs zat", mompelt de bokser, om vervolgens met een opgeklaard ge zicht te vertellen: „In Amerika heb ik ontdekt welke fouten ik vorig jaar heb gemaakt. In vergelijking met het professionalisme van de Nederlanders was ik een beginne ling. Goed, ik ben dan 27, maar wil nog meetellen op wereldniveau. Daarom heb ik geen tijd te verlie zen". dag 28 april wordt op de accom modatie op het Universitair com plex een zogenaamd 'Six' toer nooi afgewerkt. Dit in Frankrijk zeer geliefde spel wordt gespeeld op een half voetbalveld met 5 spelers en 1 keeper, waarbij als speciale regels gelden: geen bui tenspel, het voortdurend mogen doorwisselen van spelers en aan gepaste doelen. De bedoeling is dat er in toer- nooivorm op 4 velden wordt ge speeld door mannen- en vrou wenteams. Het bestuur van LSW verzoekt geïnteresseerde veld- en zaalvoetbalverenigigen in te schrijven bij het secreta riaat.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 17