SUIZEBr ILLEN Volleybalteam VS is Oranje de baas NOC stelt Vonhoff kandidaat Snelste tijd Senna LUGDUNUM RODDENBURG Nederlaag van Vultink U.V.S. - H.O.V. ZATERDAG 20 APRIL 1985 SPORT PAGINA 13 Redactie Jaap Visser en Rob Onderwater Peetvader Henk Ruhling in de kracht van zijn leven, toen hij de basis legde voor zijn onaantastbare machtspositie in de Europese bokswereld. (archieffoto) De Peetvader Dat er in de bok&sport op alle mogelijke manieren wordt ge rommeld, zal niemand verbazen. Immers, een sport waarbij het de bedoeling is elkaar tegen de vlakte te meppen, deugt natuur lijk al in zijn oorsprong niet en trekt dus allerlei dubieuze figu ren aan. Het befaamde duo Frits Barend en Henk van Dorp is met Theo Gerritse afgedaald in de beerput die de Nederlandse bokssport heet. De weerslag van hun gesprekken met tal van bok sers en oud-boksers is deze week terug te vinden in het weekblad Vrij Nederland en kan op z'n minst onthullend worden ge noemd. Onder de alleszeggende kop 'Ik heb die partij volgens af spraak veloren en ben daarna keurig uitbetaald' is een aan schakeling van aanklachten te gen de bokspromotor Henk Ruh ling terug te vinden. De voormalige Europese kam pioen in het halfzwaargewicht is de eerste in een lange rij van openbare aanklagers: "Henk Ruhling maakt niet al leen in Nederland de dienst uit in het profboksen, nee, ook in Euro pa. In de Europese Boks Unie heeft Ruhling als het op stemmen aankomt de steun van Neder land, België en Luxemburg. Als Ruhling ervoor zorgt dat een bok ser die bij hem onder contract staat zijn titel wil verdedigen in Frankrijk, West-Duitsland of Ita lië, krijgt hij ook de steun van die landen als een uitdager moet worden aangewezen". De ex-amateurbokser Joop Steenbergen, tegenwoordig eige naar van de Kwantumhallen, is de tweede aanklager: "Als ik Ruhling zou moeten om schrijven, zou ik hem een hande laar in mensenvlees noemen. Hij is totaal niet geinteresseerd in zijn boksers. Hij is alleen geinte resseerd in de vraag: hoeveel ver dien ik aan de man. Als je in Ne derland carrière wil maken als profbokser zonder medewerking van Ruhling, lukt dat niet. De man heeft in Europa zo veel macht dat hij je carrière kan ma ken en breken. In de Europese Boks Unie zitten nogal wat maf fiafiguren, een van hen is Henk Ruhling. Als hij een bepaalde te genstander wil hebben voor een titelgevecht, dan betaalt hij aan een aantal leden van de Éuropese Boks Unie geld, waarna zij in ruil die bokser aanwijzen als uit dager voor een titelgevecht. Zo werkt het in de Europese bokswe reld. Zo heeft hij ook de Neder landse boksbond in zijn macht". Ook het verloop van de door Ruhling georganiseerde gevech ten wordt meestal door deze peetvader van de Europese boks wereld bepaald. Harko Kokmeij- er, oud Nederlands kampioen, ging in zijn partij tegen de Duit ser Peter Muller in 1962 in Keu len vrijwillig neer. Kokmeijer: "Die Müller moest worden ge bracht voor een Europees titelge vecht, zoals we dat noemen. Ruh ling bood me die partij aan. Offi cieel kreeg ik een gage van 3000 mark. Als ik zou willen verliezen, zei Ruhling, kreeg ik 5000 mark extra. Daar ging ik mee akkoord. Niemand wist het, ook mijn trai ner Piet ter Meulen niet. Ik heb die partij volgens afspraak ver loren en ben daarna keurig uit betaald". "Ik heb het mooi gespeeld. Inde tweede ronde ben iic met veel theater zogenaamd op een te lage stoot, een onreglementaire stoot dus, neergegaan. Het was heel echt gespeeld. Voor de wedstrijd had ik zelf al een deuk in mijn cockie, mijn zakbeschermer, ge slagen. Van tevoren had ik ook al een beetje op mijn lies staan slaan, zodat ik na de wedstrijd een blauwe plek kon tonen". Drie jaar later gipg opnieuw een Nederlander vrijwillig neer tegen diezelfde Müller. Dit keer Nelis Oostrum: "Na zijn 'overwinning' op Kok meijer had Müller voor de Euro pese titel gebokst en verloren van Laszlo Papp uit Hongarije. Hij moest dus opnieuw worden 'ge bracht'. Ruhling vroeg me of ik in Bremen tegen Müller wilde bok sen. Ik kreeg vijf ruggen, als ik het me goed herinner, en twee ex tra als ik voor de vierde ronde zou gaan zitten. Ik geloof dat ik in de tweede of derde ronde ben gaan zitten. Die Müller riep in het gevecht steeds tegen mij: pas op met mij, alter Mann. Ik had hem verrot kunnen slaan, maar dan had ik nooit meer een partij van Ruhling gekregen". Versierder Karei Bouwens is een voetballer die voor zijn mening uitkomt. Uitstekende zaak uiteraard, want er lopen in het wereldje immers teveel spelers rond die alleen te melden hebben dat de bal rond is en een wedstrijd negentig minu ten duurt. Zo is Karei Bouwens, na vele omzwervingen nu actief bij FC Den Haag duidelijk niet, zoals bleek in de onlangs ver schenen VI. Over Rob Baan, de bekritiseer de Haagse oefenmeester: "Als coach heeft hij veel fouten gemaakt, in het begin was er nauwelijks sprake van coaching, al is dat de laatste maanden be ter geworden. Dat is de verdien ste van Dé Stoop. Vroeger ging Rob Baan op de bank zitten, maar hij deed geen mond open, dan kun je het spel natuurlijk niet beinvloeden. Vanaf het mo ment dat Stoop daar iets van ge zegd heeft, is Rob Baan veel na drukkelijker gaan coachen. Te genwoordig vliegt hij vijf keer per wedstrijd uit de dug-out, hij moet het natuurlijk wel gedo seerd doen, anders heeft het geen zin". Bescheiden als hij is, had de 27-jarige Hagenaar verwacht dat- ie tot de beste voetballer van de eerste divisie zou worden geko- "Daarom was ik zo blij dat ik bij de kandidaten voor de beste speler van de eerste divisie zat tijdens het Prof Gala. Ik ben ont zettend eerzuchtig, ik vind dat ik bij de eerste drie hoor. Ik baalde echt toen ik niét werd gekozen, ik was diep teleurgesteld. Het liefst was ik meteen naar huis ge gaan". Over zijn ex-collega van Feye- noord, André Stafleu: "Het stoort me wel wanneer mensen allerlei onzin roepen. In de Haagsche Courant las ik dat ik aan de drugs was verslaafd, dat had André Stafleu gezegd. Ik gebruikte geen doping, maar drugs. Kijk, die jongen is waar schijnlijk jaloers, dan krijg je dergelijke uitspraken. Ik heb hem gebeld, maar toen had hij het weer niet gezead, je kent dat wel. Ik begrijp zoiets niet, ik heb nooit wat met die jongen gehad, maar hij had waarschijnlijk wel pro blemen met mij. Het ging natuur lijk weer om vrouwen. Wanneer we met Feyenoord in het buiten land speelden, was hij wel eens met een vrouw bezig, dat lukte niet zo en liep ik even later weer met haar weg. Dat prikt waar schijnlijk". Karei Bouwens, de grootste versierder onder de Nederlandse voetballers? Misschien dat hij in deze categorie nog een ereprijs in de wacht kan slepen. Heeft Ka- reltje toch nog wat bereikt. Beschermeling In het dagblad Trouw van maan dag staat een artikel over de ge flipte prof Ron Carli, die weer te rug is op zijn oude nest in Schie dam, PPSC. Zijn trainer Arie Kurver heeft zich opgeworpen als beschermeling van de teleur gestelde Carli. In zijn verklaring voor het niet slagen van zijn kwetsbare pupil in het betaalde voetbal wijst hij ook op de Kat- wjjker Huug Aandewiel: "Bij Fafié is het trainen, muil dicht houden en oprotten naar huis. In het betaalde voetbal gaat er heel veel mis op het mentale vlak. Met iemand als Aandewiel moet je drie keer per week trai nen en misschien wel tien keer per week praten. Niemand kan mij wijs maken dat spelers als Aandewiel, Koudstaal en nu dan Carli voetbaltechnische tekort schieten. Er zijn andere oorza ken, die bij de betaalde clubs lig gen. Dat is triest". Een Vriend Matthieu de Vriend doet zijn naam eer aan in het clubblad van de Leidse voetbalclub Docos. De Leidenaar, zowel binnen als bui ten het veld een opmerkelijke verschijning, neemt het op voor jeugdspeler Richard de Graaf, zoon van een trotse slager, opge nomen in de selectie van het Ne derlands elftal voor 14 en 15 jari gen en toekomstig speler van UVS: "Nu al een heel jaar lang maakt Richard de Graaf deel uit van het Nederlands jeugdelftal (14 en 15 jarigen). Dit feit op zich is voor Docos uiterst uniek, maar ik ben van mening dat dit niet helemaal tot dé heren bestuursle den doordringt. Dit concludeer ik vanwege het feit dat in het club blad nog nooit een volledig ver haal over de verrichtingen van Richard in het Nederlands jeugd- team heeft gestaan. Het nu al be reikte resultaat van Richard is iets om als club trots op te zijn. Elftal-leider Ko Henzing, hij is altijd enthousiast, was gelukkig wel bereid namens Docos voor een goede begeleiding te zorgen". Als Vriend vindt dat hij gelijk heeft, waarom schrijft hij die vol ledige De Graaf-story dan niet zelf? Poepen Harry Metselaar is redacteur van De Alphiaan, maandelijks or gaan van de voetbalclub Alphia. In elke uitgave hult Metselaar zich in de gedaante van een flying reporter en haalt een Al- phense 'bekendheid' voor het voetlicht. De rollen werden in de onlangs verschenen Alphiaan omgedraaid. Vraag van de redac tie aan Metselaar: "Hoe kom jij aan de ideeën voor de flying reporter?" Metselaar daarop: "Die ideeën komen op als poe pen, heel spontaan. Meestal heb ik elke maand wel iets liggen". "Wat vind je van de voetbal vereniging Alphia?" Metselaar: "Alphia is een gezellige kroeg, waarbij voetballen, bingo, kla verjassen enz wordt georgani seerd. Tijdens de winterrust is hel nergens zo gezellig als bij Al phia, ik vind het veel gezelliger dan als er gevoetbald wordt". Vandaar dat Alphia in de afde ling speelt Aandewielen Nu Huug de wyk heeft genomen naar Rijnsburg is de hoop van de familie Aandewiel gevestigd op Gertje. Inmiddels 15 jaar en een, zo wordt gefluisterd bij Quick Boys, nog groter talent dan zijn broer. Met wie hij, zo meldt hij in het clubblad, graag samen zou willen spelen in één elftal. Met zijn smaak voor muziek (The Po lice) en tv-programma's (Hill Street Blues) zit het wel snor. En humor heeft Gertje ook: Vraag: Proefje een bepaalde druk tot presteren met op de achtergrond de carrière van je vader en Huug?" Gert: "Nee, totaal niet. Mijn vader en broer hebben toch al naam ge maakt voor mij. Bij de scheids rechters bijvoorbeeld..". Botsing Enkele maanden geleden werd de voetbalwereld opgeschrikt door een merkwaardige botsing tussen scheidsrechter Jan Vol- water, ook by de Leiderdorpse zaterdageersteklasser RCL als grensrechter actief, en zijn zaal voetballende ex-schoonzuster Joke de Ruiter uit Zoeterwoude. De twee vlogen elkaar in de ha ren na een door ex-zwager Jan geleide wedstrijd in de Groenoordhallen. Volwater zou De Ruiter een knietje hebben ge geven en De Ruiter zou aan de haren van Volwater zijn gaan hangen. Deze affaire haalde behalve de Volkskrant ook het het clubblad van RCL: "Onze eigen linesman Jan haalde de Volkskrant. Ja Jan je moest er wel iets voor doen. Jan heeft alles gerapporteerd, wordt natuurlijk vrijgesproken en leidt ondertussen allang weer heren en dameswedstrijden". Mooi niet dus, zowel Volwater als De Ruiter is tot 1 augustus ge schorst. VOORSCHOTEN - Eén time out. Dat was alles wat de Amerikaanse coach Gary Sato gisteravond in Voorschoten nodig had om zijn su perieure volleybalteam te vertellen hoe er van Nederland gewonnen moest worden. Maar toch gaf Oran je de winnaar van het Olympisch goud redelijk partij: er werd zelfs een set gewonnen. In het begin leek het erop dat de pessimisten gelijk krijgen, die had den voorspeld dat Nederland bin nen een half uur zou worden afge droogd. Een demonstratie-wed strijd zou het worden, meer niet. Onder het toeziend oog van een kleine duizend toeschouwers, voor de Voorschotense sporthal De Vliethorst een ongekend aantal als het om volleybal gaat, werd Neder land al meteen op een vier-nul ach terstand gezet. Bij zes-één deed coach Geert Trompetter zijn eerste ingreep. Veel mocht het niet baten. De Ne derlanders kregen geen greep op de sterk floatende opslag. De Ame rikaanse hoofdaanvaller Pat Po wers placht tijdens zijn opslag te roepen "drop" (val). En of de duvel ermee speelde, de bal viel. Daarte gen had Oranje geen verweer. Zelfs de routinier Bert Goedkoop, die 126 interlands in zijn benen heeft, werd erdoor verrast. Bij de hopeloze stand vier-elf vroeg Trompetter zijn tweede rust pauze van dertig seconden. Neder land leek nerveus. Was het ook, zo gaf Voorburg-speler Jan Clardeij na afloop toe. "Ja, we waren ner veus. Terwijl er toch niets op het spel stond. Een Europees Kam pioenschap of zo". De langste Amerikaanse aanval ler, Craig Buck (203 centimeter) en aapachtig lange armen, sloeg in drukwekkend op Nederland in en was niet af te stoppen. De eerste set ging met 6-15 verloren. Toen de VS ook in de tweede set een voor sprong'namen, legde iedereen zich bij een walk-over neer. Iedereen, behalve de spelers van Orapje. "Een slim team. Ze vielen na de eerste set niet dood", zei de Amerikaanse coach na de wed strijd. Nederland kwam terug. De sprong-service van Goedkoop bleek een geducht wapen. Henri Brouwhuis kreeg de zaal enthou siast met aanvallen van achter de drie-meter lijn. Beul Pas bij 13-7 vroeg Sato zijn eerste en enige time out aan. Nederland serveerde vervolgens vier keer fout op rij, maar won toch door twee keer het blok op tijd te sluiten. Een ESTORIL (SID/Reuter/AFP) - De Braziliaanse formule-l-coureur Ayrton Senna da Silva heeft vrij dag in de eerste tijdtraining voor de Grote Prijs van Portugal de bes te rondetijd verwezenlijkt. Op het door een motregen nat geworden ADVERTENTIE ZONDAG 14.00 UUR circuit van Estoril kwam de 25-jari- ge rijder van de renstal van Lotus tot de tijd van 1 minuut en 21,708 seconden, 5/1000ste boven het trai ningsrecord van zijn landgenoot Piquet. Zijn teamgenoot De Ange- lis was zestiende seconde langza mer. Wereldkampioen Lauda be zette op bijna twee seconden de derde posjtie. Voor Alain Prost, de winnaar van de eerste Grand Prix van dit seizoen, die van Brazilië, werd de vijfde tijd genoteerd. - Eerste tijdtraining GP Portugal, cir cuit Estoril: 1. Ayrton Senna (Bra) Lotus 1.21,708 (gem. snelh. 191.675 km/u); 2. Elio de Angelis (Ita) Lotus 1.22,306; 3. Niki Lau da (Oos) McLaren 1.23,670; 4. Michele Alboreto (Ita) 1.23,831; 5. Alain Prost (Fra) McLaren 1.23.887; 6. Riccardo Pa- trese (Ita) Alfa 1.24,519; 7. Derek War wick (Gbr) Renault 1.24,538; 8. Andrea de Cesaris (Ita) Ligier 1.24,723; 9. Thier ry Boutsen (Bel) Arrows 1.24,747; lO.Ed- die Cheever (Vst) Alfa 1.24.880. leuke binnenkomer voor wissel spel Ron Boudrie, die de de bal op de voeten van de beul Buck legde. Daarna kwam Oranje er niet meer echt aan te pas. In de derde set wond men zich op over enkele dubieuze beslissingen van de twee de scheidsrechter en verloor met 15-5. De Amerikaanse wisselspe lers begonnen zich te vervelen langs de kant. Om warm te blijven gingen ze zich maar een keer of dertig opdrukken. In de vierde set waren er nog wel kansen. Tot vier-vier ging het ge lijk op. De uitstekende spelverde ler Pim Raterink redde tot groot genoegen van het publiek een bal op de tribune, maar daarna bleef Nederland toch steeds tegen een achterstand aankijken: 9-15. Ruim anderhalf uur had men weerstand geboden. Sato over Ne derland: "Een goed team". Waar om hebben ze dan verloren? "Wij zijn beter". En serieuzer: "Het ont breekt aan bal-controle. Het zal er ook wel mee te maken hebben dat wij vijf dagen in de week als team trainen. We hebben een nationaal trainingscentrum en we hebben al le spelers gevraagd te verhuizen. Dat is gelukt. Sinds de Spelen is er in de VS ook meer belangstelling voor het volleybal gekomen. Geert Trompetter beaamde de visie van zijn Amerikaanse collega. "Bal-controle, inderdaad. De moei lijke service heeft Nederland de das om gedaan. Dat wij minder fa ciliteiten hebben om te trainen. Ja, dat is nu eenmaal een gegeven. Craig Buck, met 2.03 1 Verenigde Staten v nederlagen, vorige week won de nen. Sato had een excuus: "We pioenschappen Italiaanse club Modena in drie sets proberen jongere spelers uit, want in Seoel". (15-7,15-8,16-14) van de Amerika- we richten ons op de wereldkam- LEEUWARDEN (ANP) - De eer ste ronde van de strijd om het na tionaal biljartkampioenschap in de vijfkamp heeft gisteren in Leeu warden slechts twee opmerkelijke feiten opgeleverd. Zo viel in twee duels de beslissing pas bij het drie banden, voor de meeste biljart-all- rounders niet de geliefste bezig heid. Jos Bongers en Harrie van de Ven bleven in de lastigste laatste discipline de baas over respectie velijk Willy Steures en Piet Vet. Wat echter bijzonder opviel was de nederlaag en het slechte spel van titelhouder Hans Vultink, die op het driebanden na, weinig kans kreeg tegen de pas 20-jarige Ray mond Burgman. De enkele moge lijkheid tot tegenspel, die Vultink wel geboden kreeg, was niet be steed aan de routinier en de op pa pier sterkste speler in het selecte gezelschap. Voor een belangrijk deel was de teleurstellende start te wijten aan het falen van de Eiber- genaar zelf, in grotere mate nog was het de verdienste van Burg man. Vultink vatte het verlies nogal la coniek op. „Ik was biljartblind en dat is niet eens zo verwondelijk. Bedenk wel, dat dit al mijn acht tiende toernooi is dit seizoen", ver klaarde de veelvuldig landskam pioen luchtigjes. Vultink kon nu zelfs lachtend wijzen op zijn gerin- Marco Brouwers. De ge trainigsarbeid en voorbereiding, (foto Holvast) een vaker gehoord excuus uit zijn mond. „Ik wist niet eens hoeveel caramboles we moestèn maken bij '86 en de Spelen het driebanden. Ik dacht dat ik bij 20 punten al klaar was. De arbiter LEO MAAT moest me uit de droom helpen". Daar hoor je mij niet c Vandaag en morgen speelt Ne derland in Vught en Amsterdam nogmaals tegen Amerika. Gary Sa to geeft Oranje nog wel kans om een setje te pakken. "Er kan een hoop gebeuren in het volleybal. Er komt veel psychologie bij kijken en de vorm van het moment". Tijdens de Europese tournee van de Amerikanen bleek andermaal dat de winnaars van de gouden me daille in Los Angeles niet onver slaanbaar zijn. Na de Spelen had den Brazilië en de Sowjet-Unie al revanche genomen voor eerdere NIEUWEGEIN (ANP) - Het be stuur van het Nederlands Olym pisch Comité (NOC) stelt Henk Vonhoff, commissaris van de Ko ningin in de provincie Groningen, voor de Algemene Ledenvergade ring van 21 mei in Den Haag kandi daat voor de functie van voorzitter. Als de bonden daadwerkelijk in deze kandidatuur mee kunnen gaan wordt Vonhoff de opvolger van de niet meer herkiesbare Jaap van der Krol, die twaalf jaar deel heeft uitgemaakt van het NOC-be- stuur. Net NOC heeft voorts Wim Cor- nelis uit Houten benoemd tot chef de mission van de Nederlandse Olympische equipe voor een perio de van vier jaar, waarin in 1988 de Olympische Winterspelen van Cal gary en de Zomerspelen van Seoel vallen. Cornelis, die aftreedt als be stuurslid van het NOC, volgt Tjeerd van Wimersma Greidanus op, die kandidaat wordt gesteld als lid van het bestuur. Een andere nieuwe kandidaat voor het lid maatschap van het NOC is Hans Muller uit Laren (NH). Het is de be doeling, dat hij de plaats in zal ne men van de niet herkiesbare Her man van Laer. Een en ander heeft het NOC-bestuur gisteravond tij dens een vergadering in Nieuwe- gein besloten. Volgens de statuten is het zo, dat na een zittingsperiode van vier jaar het gehele bestuur van het Neder lands Olympisch Comité aftredend is. Bij het punt bestuursverkiezing op de agenda voor de Algemene Vergadering worden nu van de zij de van het bestuur van het NOC de volgende kandidaten aan de bon den, de leden, voorgelegd: als voor zitter: de Heer H. J. L. Vonhoff, commissaris van de Koningin in de provincie Groningen; als vice- voorzitter: Mevr. A. J. Le Coultre- Foest te Blaricum; als secretaris- penningmeester: de Heer R. Frese te Nieuw-Vennep; als leden van het bestuur: Mevr. M. A. Herben- Stribos te Haarlem, de Heer A. A. Leeuwenhoek te Maassluis, de Heer H. Muller te Laren (NH) en secretariaten van de bonden. De Prof. Dr. Tj. B. van Wimersma bonden dienen deze namen uiter- Greidanus te Nieuwegein. lijk vier weken voor de Jaarverga dering in hun bezit te hebben. Sta- Gisteravond is dit lijstje kandi- tutair hebben de bonden nog tot daten, met als nieuwe namen Von- tien dagen voor de vergadering, hoff, Muller en Van Wimersma dus tot 11 mei, de tijd tegenkandi- Greidanus, nog verstuurd naar de daten in te dienen. ADVERTENTIE Sportcomplex "Kikkerpolder" COMPETITIEWEDSTRIJD Zondag a.s. aanvang 14.00 uur EERSTE KLASSE Deze advertentie is aangeboden door Dorpsstraat 106, Warmond

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 13