'Samen op Weg' moet veel behoedzamer Pausontvangst blamage voor land en Brochure Gereformeerde Bond: opgelegde eenwording geeft spanningen ZATERDAG 20 APRIL 1985 PAGINA 11 Dat in steeds meer plaatsen het samengaan boven af gedréven", zegt de Bond. van hervormden en gereformeerden - in wel- "Het organisatorische element is sterk, het ke vorm ook - werkelijkheid wordt, is voor de organische (wezenlijke) element uiterst zwak. (rechtse) Gereformeerde Bond in de Hervorm- De classicale (regionale) kerkvergaderingen de Kerk eerder een reden om deze ontwikke- krijgen niet de tijd om de grote hoeveelheid lingen met des te meer kracht tegen te houden stukken te verwerken, gesteld al dat ze deze dan er zich - als iets onvermijdelijks - bij zouden künnen verwerken, gezien de voorken- neer te leggen. Want dit 'Samen op Weg' - ge- nis die wordt verondersteld. En de gemeenten makshalve afgekort tot 'SOW' - wordt "van krijgen SOW nu over zich heen". Dat valt te lezen aan het slot van een brochure ('Bezinning en ap pèl'), die deze week onder verant woordelijkheid van het hoofdbe stuur van de Gereformeerde Bond is uitgegeven. De samenstellers presenteren hun geschrift als een 'analyse van een tijdsbeeld met het oog op Samen op Weg'. Die samenstellers zyn: ds. C. den Boer, deeltijd-predikant in Biltho- ven en deeltijd-studiesecretaris van de Bond, ds. G. de Fyter te Sid- deburen-Wagenborgen (Gr.), lid van de provinciale kerkvergade ring van Groningen en bestuurslid op Weg-gebeuren niet modieus is in plaats van geestelijk". "Die vraagt klemt temeer als telkens wordt gesuggereerd, dat achter dé ze oecumene de bredere oecumene met 'Rome' ligt". Kortom: "als eenwording in de gemeenten niet lééft, zal een een wording die wordt opgelegd slechts spanningen veroorzaken". Publieke opinie Over de culturele situatie waarin wij leven zegt de brochure, dat die steeds meer 'God-loos' wordt. Wat van de Hervormde Bond voor In- echter niets afdoet aan het geloof wendige Zending, J. van der Graaf, dat "ook onze tijd God niet uit de i de Gere- hand loopt". "Maar de huidige Se van de ge- cularisatie (los van kerk en geloof) meenschappelijke gereformeerd- kan niet worden gekeerd met een hervormde raad voor Samen op geseculariseerd, aangepast Evan- Weg, dr. S. Meyers, predikant in gelie". Leiden, lid van de synode en lid van de werkgroep 'Kernen van be- "De woorden van het Evangelie, lijden' van de raad voor Samen op die een eigen en unieke betekenis Weg, ds. L. H. Oosten te Hedel, ds C. Snoei, toerustingspredikant bij de Gereformeerde Zendingsbond in de Hervormde Kerk en de Her vormde Bond voor Inwendige Zending, ds. P. H. van Trigt te Mid- delharnis, tot voor kort lid van de synode, en N. A. de Waal, leraar economie en statistiek aan een scholengemeenschap in Vlaardin- gen en lid van de synode. Gemeente-scheidend Als het proces van Samen op Weg niet met veel meer behoed zaamheid wordt geleid dan tot nu toe het geval is, valt te vrezen dat de verwarring in de gemeenten zal toenemen, de opbouw van de ge meente en dus van de kérk niet wordt bevorderd en het proces kerkscheidend en vooral gemeen te-scheidend zal werken, zo beslui ten de acht hun brochure. De beide kerken - hervormd en gereformeerd - zyn, volgens hen, "in grote mate ontzonken aan Schrift en belijdenis en aan het erf goed dat ons in de Reformatie is geschonken". "De strijd om kerk- herstel, die anderhalve eeuw in de Hervormde Kerk is gevoerd, mag niet veronachtzaamd worden in een geforceerd eenwordingspro ces, waarin zich in feite een nieuwe richting aan de hervormde-richtin gen toevoegt". De vele 'witte plekken' in het SOW-proces duiden erop, "dat het zo niet verder moet". En waar SOW zich in een min of meer gevorderd stadium bevindt, mag de vraag ge steld worden "of het uit echte oe cumenische motieven (dus bijbels, dus gereformeerd) geschiedt óf om alleen economische redenen". Met zorg vragen de samenstellers van de brochure zich af, "of het Samen hebben God en me omgeduid de verhouding tot s, mogen niet worden tot begrippen die slechts de verhouding tussen men sen raken". De kerk zal dan ook nooit zó mogen aansluiten bij het moderne levensgevoel "dat de ei gentijdse ontwikkelingen norm en bron voor kerkelijk beleid en belij den worden". "Wij mogen de Schrift niet horig maken aan de publieke opinie". De belijdenis "dat wij alle boe ken van de Schrift als heilig en ca noniek ontvangen om ons geloof daarnaar te regelen" beschouwen de acht schrijvers van de brochure als 'onopgeefbaar voor de kerk van alle tijden en plaatsen'. "God door breekt in Zijn Woord onze per soonlijke en culturele leefwereld". Eerbiedig buigen De samenstellers achten het van groot belang, "welke inhoud de beide kerken - bij alle erkenning van het gezag van de Heilige Schrift - toekennen aan de óórd van dit gezag. "Er zal sprake moe ten zijn van een eerbiedig buigen voor de Schrift in haar beloften en vermaningen". Het 'hart van de prediking' moet worden bewaakt. "Wet en Evangelie voor mens en wereld". De 'dynamische binding' aan die belijdenis - van gereformeerde Dr. S. Meyers (Leiden) ...een van de acht schrijvers van de brochure 'Bezin ning en appèl'.... kant gepropageerd - doet de Gere formeerde Bond vrezen, dat de be lijdenis als spreekregel voor de kerk in verkondiging en dienst nog méér zal vervagen en dat juist dóór- door het samengaan van beide ker ken mogelijk is geworden. "Tegen over een louter juridische hante ring van de belijdenis mag zo'n dy namische binding bevrijdend lij ken, het gaat echter om de kracht van God tot zaligheid, waartoe de belijdenis als (s)preekregel van de kerk blijvend actueel is". De bro chure constateert nu in beide ker ken een vérgaande 'vermaatschap pelijking' van het Evangelie. Hoewel de schrijvers beseffen dat een werkelijk zuivere gemeen te op aarde niet zal voorkomen, pleiten zij toch met klem voor 'leer- tucht en levenstucht', maar dan wel in 'bijbelse samenhang'. Als een dam tegen "de steeds meer ge huldigde opvatting dat wat van daag als toelaatbaar wordt be schouwd morgen nórm is". "Of er in de kerk bijbels-geestelijke tucht geoefend zal worden, hangt af van de kwaliteit van de gemeente. Maar tucht is voor het welzijn van de kerk wel onopgeefbaar. De kerk spreekt naar de wil des Heeren en niet naar de wil van de autonome mens". (De brochure (f4,75) is verkrijg baar bij de Maassluise Drukkerij, postbus 18, 3140 AA Maassluis, te lefoon 01899-12169. Alle kerkera den van de plaatselijke hervormde gemeenten en gereformeerde ker ken krijgen het boekje toege stuurd). Reformatorisch appèl in Katwijks Oude Kerk KATWIJK AAN ZEE - Voor de mensen die donderdagavond de witte kerk aan de Boulevard vul den zal het een pleister op de won de zijn, dat de hervormde provin ciale kerkvergadering van Zuid- Holland het laat afweten bij de oe cumenische dienst met de paus op 13 mei in Utrecht. 'Zuid-Holland' heeft niets tegen de persoon van de paus, maar is wel van oordeel dat "erkenning van de paus op dit ni veau niet kan". De naar schatting zevenhonderd belangstellenden uit verschillende reformatorische kerken waren in de Oude Kerk bijeen op uitnodi ging van de stichting 'In de Rechte Straat', waarvan H. J. Hegger, vroeger pater redemptorist en do cent filosofie aan een groot-semi narie in Brazilië, predikant-direc teur is. Hegger was een van de sprekers op deze - met veel psalm gezang gelardeerde avond. Hij had een Portugese ex-priester meegenomen, die nu op kosten van de stichting een paar jaar gaat studeren in de reformatorische theologie. 'In de Rechte Straat' vangt priesters op die van het rooms-katholicisme genoeg heb ben. Voor de reformatorischen - ook wel aangeduid met de term 'gere formeerde gezindte' - wordt het pausbezoek een zwarte bladzijde in de geschiedenis van land en volk. Dubbel hard komt het aan, dat straks ook vertegenwoordigers van de Nederlandse Hervormde Kerk en de Gereformeerde Kerken in Nederland de gebedsdienst in de Utrechtse Pieterskerk (van de Waalse gemeente) zullen bijwonen. De Katwijkse hervormde predi kant D. Driebergen zei daarover in de Oude Kerk: "Dat betreur ik niet alleen, ik wijs het ook ten stelligste af'. En de Goudse hervormde do- miee W. van Gorsel, die de derde spreker was: "Ik zou deze protes tantse afgevaardigden willen vra gen: is uw geloof dan hetzelfde als dat van Johannes Paulus II? Zo ja, is de geestelijke worsteling van de zestiende eeuw dan tevergeefs ge weest? Zo nee, wat doét u dan bij deze ontmoeting?" Ds. Driebergen in zijn toespraak: "De ware schat van de kerk is het Woord van God. Dat is het grote verschil met Rome. Daar worden de woorden van de Schrift van hun plaats gehaald en anders gevuld. De opvattingen over het pausdom zijn in de Heilige Schrift niet terug te vinden en daarom moeten wij ze afwijzen. Maria krijgt een eer die alleen aan Christus toekomt. Al leen de neerbuigende genade van God maakt zalig. In Jezus Christus is ons de enige zaligmakende gena de geschonken. Die is volkomen en genoeg. Daar hoeft niets en nie mand meer by. De leerstellingen van de kerk niet en ook de paus niet". Protest Predikant-directeur Hegger van 'In de Rechte Straat' vond in deze weken een onomwonden reforma torisch protest tegen - wat hij noemde - 'de aanranding van de eerbied die alleen God toekomt' - zeer op zijn plaats. "Wij mogen niet zwijgen tegenover wat daar straks gebeurt". Hij doelde vooral op de openluchtmis op het vliegveld Beek. "Elke mis is weer een verzoe ningsoffer voor onze zonden. Maar het offer van Christus hoéft niet te worden aangevuld. Toch gaat dat straks gebeuren in het oude refor matorische Nederland". Als ex- priester verklaarde hij de roomse leer als 'radicaal in strijd met de bijbelse boodschap'. "Maria is als koningin des hemels nog altijd de middelares van alle genade. Er is echter maar één Middelaar. Had Christus dan nog méér moeten doen om ons vertrouwen te win nen?" Hegger legde uit, dat de Refor matie en Rome onder 'genade' iets heel verschillends verstaan. "Naar reformatorisch geloof is genade iets in God zelf. Gods goedgunstig heid jegens een zondig mens. Vol gens Rome is genade iets in de mens. De priester treedt daarbij op als bemiddelaar. Er is maar één Middelaar. Die heeft onze schuld volkomen op zich genomen". Op de vraag wat het Evangelie naar waarheid is gaf Hegger het kortst mogelijke antwoord: 'Jezus Chris tus'. Voor de Goudse predikant Van Gorsel bleef er door alle twijfelach tige verscheidenheid van kerken en geloven maar één echt geloof over: het geloof dat een band en een vertrouwensrelatie heeft met Iemand. "Het is niet een mening of overtuiging. Geloven is beamen wat de Here zegt in Zijn Woord, en vertrouwen dat de Heilige Geest door het Evangelie in de harten werkt. Het is weten (kennis) én ge meenschap". "Geloven is niet: te goeder trouw instemmen met wat de kerk leert, in de geest van: als je maar aan neemt wat de kerkleiders zeggen, en doet wat ze voorschrijven, dan kom je er wel". Van Gorsel betitel de dat als een 'troosteloze leer'. Ook de 'hoogste wijsheid' dat we toch allemaal dezelfde God dienen verwierp hij. "Wie tegenwoordig dat ene ge loof nog laat gelden, wordt nauwe lijks meer serieus genomen. Toch zullen we het, desnoods alleen, daarmee moeten doen. Wij zullen niet zwijgen over Hem, die alleen de weg, de waarheid en het leven is". Op grond hiervan kwam Van Gorsel tot de uitspraak dat het pausbezoek met alles wat daarbij en eromheen gebeurt een 'blama ge' is 'voor land en volk'. Hy hoop te, dat de koningin, als zy straks de paus ontvangt, de moed zal hebben een eigen geloofsgetuigenis te ge- Computercentrum. Dr. R. J. Mooi. secretaris-generaal van de Nederlandse Hervormde Kerk, zal op 3 mei in Delft de officiële ope ning verrichten van het nieuwe computercentrum van de Stich ting Mechanische Registratie en Administratie ten dienste van de Hervormde Kerk. De SMRA, die in 1951 werd opgericht, voert de le denregistratie van deze kerk met ruim 3 miljoen mensen. Tot voor kort gebeurde dit op abonnementsbasis. Iedere her vormde gemeente kon zelf beslis sen of zij van de diensten van de SMRA gebruik wilde maken. Om dat langzamerhand de meeste ge meenten zich hadden aangesloten, besloot de synode onlangs, alle hervormden via de SMRA te laten registreren. De abonnementsgel den worden hierbij vervangen door eén omslagstelsel. Overigens is een gemeente niet verplicht de gegevens van de SMRA te gebruiken. Wel heeft men een onderhoudsplicht: het doorgeven van mutaties. Hervormde Kerk: beroepen te Oude Tonge N. P. J. Kleiberg Vin- keveen, te Marknesse-Luttelgeest kandidaat P. Oosterhoff Zwolle. Afscheid. Morgen neemt ds. R. H. M. de Jonge afscheid als her vormd predikant in Alphen aan den Rijn. Hy gaat naar Zaamslag. De dienst in de Adventskerk be gint om 10 uur. Orgelconcert. Morgenmiddag om half 3 geeft Ton van Eek, vaste organist van de Sint Jacobskerk in Den Haag, een orgelconcert in de Oudshoornse kerk te Alphen aan den Rijn. Cantatedienst. Morgenavond om half 7 werkt de plaatselijke ora toriumvereniging 'Excelsior' mee aan eén cantatedienst in de Dorps kerk te Leiderdorp. Uitgevoerd wordt cantate 104 van J. S. Bach: 'Du Hirte Israel, höre'. Voorganger in deze dienst is ds. G. Stegeman. Schuld. "De Tweede Wereld oorlog is door Duitsland begon nen. Wie over de oorlog en het na- tionaal-socialisme spreekt, kan niet om de schuldvraag heen. Dat betekent, dat wij opnieuw aan God en de anderen vergeving moeten vragen". Dit schrijven de Duitse rooms- katholieke bisschoppen in een 'geestelijk woord' ter gelegenheid van de herdenking van de capitula tie van Hitler-Duitsland op 8 mei veertig jaar geleden. De bisschoppen roepen op tot verzoening, respect voor het leven en een vormgeving van de toe komst 'met God voor ogen'. "Ver goddelijking van de Duitse naam leidde tot ontering van God en vele naburige volkeren, in het bijzonder het joodse volk". Bij de collecte voor de Portugese ex-priester bleven de zakjes licht door het vele papieren geld dat de bezoekers erin deden. En bij de uit gang offerden zij nog eens tot dek king van de kosten. Samenstelling van deze pagina: S.J. de Groot LEIDEN: Herv. Gem. Hoogl. kerk 10 ds. Kramer, 11.45 studentenekklesia; Marekerk 10 dr. Meijers, 5 dr. Bezemer, Scheveningen; Maranathak. (L. Morsweg) 10 dr. v.d. Regenboog (Merenwijk) 9.30 ds. Nauta, 11.15 ds. Nauta en pastoor v. Well; Bethlehemk. (Driftstr.) 10 ds. Panne- koek; Bevrydingsk. (Montgomerystr.) 10 ds. Sterringa, 5 ds. Schouten; Vredesk. (Burggravenl.) 10 ds. Schou ten, gezinsdienst; Waalse kerk (tijdelijk Rapenburg 6) 10.30 ds. Ribs; jeugdkapel Vredeskerk 10 gezinsdienst; jeugdkapel Bevrijdingskerk 10 hr. A. de Jonge. Wijk Stevenshof zie na Geref. Kerk. Acad. Ziekenhuis 9 rk. dienst, 10.15 ds. Bovenberg; Diakonessenhuis 10.30 ds. v. 't Hof, elke zat. 10.30 rk. dienst; Endegeest zie Oegstgeest. Geref. Kerk Vredeskerk zie herv. gem.; Petrak. (Surinamestr.) 10 ds. v.d. Vel den; Oude Vest 10 dr. Wiersinga; Maranathak. zie herv. gem.; Bevrijdingsk. zie herv. gem.; bejaardenhuis Groenhoven 10 ds. Veen- stra; Merenwijk zie herv. gem. Wijk Stevenshof, gebouwtje 'Dijkhof (Rijndijk) 10 kand. H. P. de Roest, jon- gerendienst. Geref. K. Vrijg. (Herengr.) 10 ds. Heida, 5 ds. Houtman. Chr. Geref. K. (Steenschuur) 10 en 5 ds. Den Hertog. Geref. Gem. (N. Rijn) 10 en 4.30 ds. Boogaard. Geref. Gem. in Ned. (Bethl.kerk Driftstr.) 11.30 en 5.30. Evang.-Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgr.) 10.15 ds. Mostert. Doopsgez.-Remonstr. Gem. (Lokhorstk. Pieterskerkstr.) 10.30 mevr. ds. De Clercq. Baptistengem. (O. Rijn 3) 10 ds. Bos veld. Evang. Gemeenschap (Middelstegr. 3) 10 br. Dikkes. Evang. gem. Merenwijk (Flevoweg 5) 4 nam. doopdienst Boekhorststr. 138 Den Haag. Zendingswerk Middernachtsroep (Zoe-- terw.singel 21) 5 hr. J. Schreuder. Evangeliecentrum (Zijlsingel 2) zo. 10 en wo. 8 hr. Zijlstra. Pinkstergem. (O. Vest 13) 10 evang. Joh. v. Wieringen. Leger des Heils (hoek Vestestr./Groe- nesteeg) 10 en 7. Zevendedag-adventisten (Ontmoetings- kerk Voorschoten) elke zat. 9.45 bijbel studie, 10.45 predikdienst. Christelijke Wetenschap (Steensch. 6) 10.30. De Christengemeenschap (beweging tot religieuze vernieuwing) zat. 27 april mensenwijdingsdienst, in oud-kath. k. Zoeterw.singel. Oud-Kath. K. (Zoeterw.singel) zo. 10. Rooms-Kath. K. Haagweg zat. 7, zo. 9 en 10.45; Herensingel zat. 7, zo. 9.30 en 11; Rijndijk (Leiden-V.schoten) zat. 7, zo. 9.30 en 11.30; Steenschuur zat. 7, zo. 8.30, 10. 11.30, 6 en 7 (lof); Boshuizerkade zat. 7, zo. 9.30 en 11; Lammenschansweg zat. 7, zo. 9 en 10.30; Haarl.straat zat. 7. zo. 9.30, 10.45 en 12.15; Merenwijk zie herv. gem.; H. Rijndijk (zie Zoeterwoude). Raad van Kerken: elke di. 7 tot 7.30 nam. oecum. avondgebed in oud-kath. k. Zoeterw.singel. AARLANDERVEEN: Herv. Gem. 10 ds. v. Driel, 7 kand. Rietveld, Woerden. Geref. Kerk 10 ds. Gesink, Noordwijk, 6.30 ds. Fernhout. Chr. Geref. Kerk 9.30 dienst. 3.30 ds. v. Amstel, Ede. Rk Kerk zat. 7. zo. 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Adventskerk 10 ds. De Jonge, afscheid, 6.30 ds. v.d. Heiden; Kruiskerk 10 ds. Geuze, Noorden; Opstandingskerk 10 ds. v.d. Heiden, 5 ds. Hulst, Wadd.veen, jeugddienst; G. Herderkerk 10 drs. Brombacher, 6.30 ds. Mulder; De Bron 9.30 ds. Taselaar. 10.15 ds. Ver heul, 6.30 ds. Taselaar; Ashram (Marsdiep) 10 ds. Mulder; Drie- hoorne 7 nam. ds. Hanemaayer; Oudshoornse kerk 10 ds. Ter Bals; Sionskerk (Planetensingel) 9.30 kand. Bakker. Haastrecht, 6.30 ds. Ouwendijk. Geref. Kerk Mar. kerk 10 ds. Fernhout, 6.30 ds. Wilschut; Salv.kerk 10 ds. Wilschut, 6.30 ds. Ge sink. Zie ook herv. gem. Geref. K. Vrijg. (aula chr. techn. school) 9.30 en 5 ds. Room. Ned. Geref. Kerk (school Willemstr.) 9.30 en 4.30 ds. Broersma, Lelystad. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 4.30 kand. Hoefnagel. Bapt.gem. (Molenwerfstr. 1) 10 en 6.30 ds. Koekkoek. Bapt.gem. Noord (school Kalkovenw. 62) 10 ds. A. v.d. Berg, 6.30 hr. v. Geme- Volle-evang.gem('De Ark', Pr. Hen- drikstr. 54) 10 hr. v.d. Hoorn. Leger des H. (Corn, de Vlamingstr.) 10 en 6.30. Remonstr. Kring (Van Mandersloostr. 36) 10 ds. v. Gelder. Rk Kerk: Bonifaciusk. zat. 7, zo. 9.45 en 11.30; Piusk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Bron zat. 7, zo. 9 en 11.30. BENTHUIZEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Exalto, 6 ds. Kleiberg, Vinkeveen. Geref./Herv. Gem. (dorpshuis 'De Tas') 10 ds. Pettinga, Z.meer. Geref. Gem. 9.30 en 6 ds. Vogelaar, St. Catharines. BODEGRAVEN: Herv. Gem. Dorps kerk 10 ds. Wieman, 6.30 kand. Nagel, Bodegraven; Salv.kerk 10 dr. Maarsingh, Amersfoort, 6.30 ds. v.d. Hoef; Bethl.kerk 10 ds. Richter, 6.30 ds. Beens, Huizen. Geref. Kerk 10 ds. Elderman, 6.30 ds. v.d. Berg. Geref. K. Vrijg. (Ichthusk.) 9.30 ds. Mouissie, 4.30 ds. v.d. Scheer. Geref. Gem. (Stationsweg 17) 10 en 6.30 ds. Bac. Evang.-Luth. Gem. 9 ds. Stoepker, Zaandam. BOSKOOP: Herv. Gem. Dorpskerk 9.30 ds. Vlasblom, 6.30 ds. v.d. Pol; De Stek 9.30 ds. v.d. Pol. Geref. Kerk 9.30 ds. Niemantsverdriet, Moordrecht, 5 ds. Den Heeten, Hoofd dorp. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 5 ds. Ribbers. Geref. Gem. 9.30 leesdienst, 3.30 ds. Rietdiik. HAZERSWOUDE: Herv. Gem. 9.30 hr. Goedhart, Nieuwkoop, 6.30 kand. Mid delkoop, Dordrecht. Geref. Kerk 10 dr. D. Bakker, O.geest, 5 dr. De Moor, Wadd.veen. Rk Kerk: dorp zat. 7, zo. 9.30 en 11.30; Anker zat. 7, zo. 8.45 en 11.15; Rijndijk zo. 10. Slofstra. Rk Kerk: Mart. zat. 7, zo. 9 en 11. Jozefk. zat. 7, zo. 10 en 11.30. HOOGMADE: Herv. Gem. 10 ds. Aal- ders, Woubrugge. Rk Kerk zat. 7, zo. 10. DE KAAG: Herv. Gem. 9.30 ds. Kolde- wijn. Rk Kerk zat. 7, zo. 8 en 10. Ede; Ontm.kerk 10 ds. Gebraad, 6.30 ds. v. Niel. De Wiek 10 ds. Slofstra, Noord- wijk, interk. evangelisatiedienst. Ver. ter voorbereiding van een herv. deelgemeente 'De Rank' te Katwijk (au la P. Groen-college) zie Katwijk aan Zee. Geref. Kerk 10 ds. v. Breevoort, 5 ds. Koster. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11.15. KATWIJK AAN ZEE: Herv. Gem. N. Kerk 10 ds. De Jong, belijdenis, 6 ds. v. Roon; O. Kerk 10 ds. Schuurman, 6 ds. De Jong; Ichthusk. 10 ds. Vermeulen, 5 ds. Vroe- gindewey; Pniëlk. 9.30 ds. Vroegindewey, 5.45 zang, 6 ds. Gebraad, jeugddienst; aula Bestevaer-mavo (Rijnsoever) 10 ds. Driebergen; Overduin 2.15 ds. v.d. Beid; De Hoek steen (Burgersdijkstr.) 10 dovendienst, ds. Franken, Zeist. Ver. ter voorbereiding van een herv. deelgemeente 'De Rank' te Katwijk (au la P. Groen-college) 10 hr. P. C. Wolfs- keel. Geref. Kerk Vr.kerk 9.30 ds. Koster, 5 ds. Kersten; Triumfatork. 9.30 ds. Kersten, 5 ds. v. Breevoort. Geref. K. Vryg. 10.15 en 3.30 ds. Heida. Ned. Geref. K. 11 en 7 ds. Janse (in Vre deskerk). Chr. Geref. K. 10 en 5 ds. Slagboom. Vrije Chr. Geref. Gem. (Unizaal) 10 en 5 hr. T. Kroon. Geref. Gem. (Remisestr.) 10 en 5. VoUe-evang.gem. ('Tripodia') 9.45. Onafh. baptistengem. (Sluisweg 16) 10 ds. J. A. Visser. KOUDEKERK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. 10 ds. Lapré, 7 dr. Bade. Geref. Kerk 10 dr. Bade, 7 zie herv. gem. LEIDERDORP: Herv. Gem. en Geref. Kerk Dorpsk. 10 en 6.30 (cantatedienst) ds. Stegeman; Hoofdstr. 10 ds. v.d. Bom; Scheppingsk. 9 en 10.30 ds. Doesburg. Leythenrode 10 ds. De Leeuw; Elis.ziekenhuis 9.30 hoogmis, 10.45 ds. Brom met. Bapt.gem. (wijkgeb. Zylkw.) 10 br. J. de Vries. Rk Kerk zat. 7, zo. 10 en 11.30. LEIMUIDEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Klein Kranenburg. Geref. Kerk 9.30 ds. v.d. Kooi, 7 ds. Jas pers Focks. Rk Kerk zat. 7, zo. 7.30, 9.30 en 11.15. LISSE: Herv. Gem. Dorpskerk 10 hr. Hoffenaar, Voorhout; Pauluskerk 10 en 7 (zangdienst) ds. De Gelder. Geref. Kerk 10 en 7 ds. Boswijk. Geref. K. Vrijg. 8.45 ds. Grutter, 2.45 ds. Mouissie. Ned. Geref. Kerk (Salvatori) 10 kand. v. Atten, Zaandam, 5 ds. Schelhaas, Zwol- Rk Kerk: Agathakerk zat. 7, zo. 10 en 11.45; Poelpolder zat. 7, zo. 9 en 11.30; Mariakerk zat 7, zo. 8.30, 10 en 11.45; Engelbew. zat. 7, zo. 9.30 en 11. NIEUWKOOP: Herv. Gem. 9.30 ds. Wegerif, 6.30 ds. Koelewyn. Geref. Kerk 9.30 en 5 ds. Nooteboom. Chr. Geref. Kerk 9.30 dienst. 7 ds. Beek huis. Remonstr. Gem. 10 prof. dr. E. J. Kui per. Evang^ gem. (Kruispunt, Kennedylaan Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 10.45. NIElAWEEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Ge luk, Woerden, 6.30 dr. Haitsma, Bos koop. Geref. Kerk 9.30 ds. Verheul, Alphen, en hr. G. J. de Bruin, 7 ds. De Boer, Hoofd dorp, ha. Rk Kerk zat. 7. zo. 9 en 11. NIEUW-VENNEP: Herv. Gem. 9.30 ds. Ten Voorde, 7 ds. Germans, S.heim, jeugddienst. Geref. Kerk 9.30 ds. Bergsma, 6.30 ds. Wijngaarden. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 4.30 ds. Visser. NOORDEN: Herv. Gem. 9.30 ds. v.d. Velden, Woerden, 7 dr. Noordegraaf, Ede. Geref. Kerk (W. Verlaat) 9.30 ds. Warner, Utrecht, 7 ds. Keyser, Utrecht. NOORDWIJK: Herv. Gem. Grote of St. Jeroensk. (Binnen) 10 ds. v.d. Lee, ha, 5 hr. L. D. Burger; Hoofdstr. (Zee) 10 en 5 ds. Keuning, ha; Sole Mio 9 ds. v.d. Lee; De Rank (Golfbaan) 10 ds. Roetman, Wadd.veen. Zie ook geref. kerk. Geref. Kerk Buurtkerk (Hoofdstr.) 10 ds. Kuiper, ha; Vinkenl. (Binnen) 10 hr. M. de Ridder, S.heim, 7 ds. Kuiper; Stichtingskerk 11 ds. Swen, Den Hel der. Ned. Prot. Bond (aula O.Zeew.) 10.30 ds. Bloemendaal, Delft. Rk Kerk Zee zat. 7, zo. 10.30; Binnen zat. 7, zo. 8,10 en 11.30. NOORDWIJKERHOUT: Dorpsk. 10 mevr. ds. v.d. Mey. Rk Kerk Victork. zat. 7, zo. 9.30 en 11; Jozefk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Zilk zat. 7, zo. 10 en 11.30. OEGSTGEEST: Herv. Gem. Groene of WiU.kerk 10 ds. P. Sierat (O.geest); Pauluskerk 10 ds. Da Costa, oecum. dienst; Gemeentecentrum (Lijtw.) 10.30 mevr. ds. E. Visser, 7 ds. v.d. Wal, H.gom. Geref. Kerk 10 ds. Wameling, Noord- wijk. Zie ook herv. gem. Geref. Kerk Vryg. (aula Dr. Schilder school) 10.30 en 4.30 ds. Grutter. Ned. Geref. Kerk (Gem.centrum) 8.45 ds. De Lange, 4 ds. Horsman, Zwijn- drecht. Van Wijckerslooth 4 ds. Oegema. Endegeest 10 ds. Friederich. Volle-evangeliegem. (Gem.centrum) 4. Rk Kerk WiU.kerk zat. 7, zo. 9 en 10.30. 8.30 e OUDE EN NIEUWE WETERING: Herv. Gem. 9.30 ds. De Korte. Geref. K. 9.30 ds. Jaspers Focks, 6.30 ds. v.d. Kooi. Remonstr. Gem. 10 dr. Meijering O.geest. Rk Kerk zat 7, zo. 9.30 en 11.30. x ROELOFARENDSVEEN: Rk Kerk Mar. Pres. zat. 7, zo. 9 en 11; Petrus-B. zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. RIJNSATERWOUDE: Herv. Gem. 9.30 ds. De Jong, Leiden, 7 ds. Klein Kranen burg. Chr. Geref. K. 9.30 leesd., 2.15 ds. Bouw. RIJNSBURG: Herv. Gem. Laurentius- kerk 9.30 ds. Wagter, 5 ds. Smaling; Bethelkerk 9.30 ds. Smaling. Geref. Kerk Petrak. 9.30 ds. Ribberink, 5 ds. Baayen; Imm.kerk 9 en 10.30 ds. Baayen. 5 ds. Damsma; Mar.kerk 9.30 ds. Damsma, 5 ds. Ribbe rink, jeugddienst. Geref. Kerk Vrijg. 10 en 5.15 ds. De Put ter. Chr. Geref. K. 9.30 en 5.15 ds. v. Sorge. Evang. Christengem. (aula mavo) 10 br. Frinsel, A.dam, 7.30 nam. (Katw.weg 15) SASSENHEIM: Herv. Gem. 10 ds. Ger mans, ha, 7 ds. Ferwerda, ha. Geref. Kerk 9.30 ds. Baas, ha, 7 zie herv. gem. Chr. Geref. K. 10 en 5 ds. Aarnoudse. Ned. Prot. Bond (Jul.laan 17) 10.30 mevr. ds. De Mey-Meulendijk, Leiden, en mevr. Driessen, doopdienst. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11. TER AAR: Herv. Gem. 9.30 kand. De Reuver, Nieuwerkerk a.d. IJssel, 6.30 ds. Geuze. Geref. Kerk 9.30 ds. Buikema, Zw.dam, 6.30 ds. Broer. Rk Kerk Aardam zo. 9 en 12; kerk Langeraar zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. VALKENBURG: Herv. Gem. 10 ds. Oe gema, gez. jeugddienst, 6.30 ds. Ver meulen; Geref. Kerk 6.30 ds. v.d. Horst, Katwijk VOORHOUT: Herv. Gem. 10 ds. C. J. de Jong, gezinsdienst. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11. VOORSCHOTEN: Herv. Gem. Dorps kerk 10 ds. v.d. Schoot; De Ontmoeting (Noordhofland) 9.30 ds. Blanken; Hulp en Heil (Schakenbosch) 10 dr. Ver- heule. Herv. evang. op geref. grondslag (Lucas- coUege, Beeth.laan) 9.30 kand. De Jong, Werkendam, 4 ds. v. Rossem, Waarder. Geref. Kerk 9.30 ds. De Zeeuw en ds. De Zwart, 7 ds. v.d. Schoot. Geref. K. Vrijg. (Bachlaan) 10.15 en 4.30 ds. Boxman. Aulagemeenschap Noordhofland 10.30 informele dienst. Rk Kerk Laur.kerk zat. 7, zo. 11.30; M. Godskerk. zat. 7, zo. 10. Kerk van Engeland (British school in The Netherlands, J. v. Hooflaan 3) 10.15 anglicaanse dienst. Hoeksteen 9.30 ds. Verduin, Zeist, 6.30 ds. Goossen; Bethelk. 9.30 ds. Zoutendijk, Gronin gen, 5 ds. v.d. End, Kampen; Imm.kerk 9.30 ds. Hulst, 5 hr. S. L. Ys- ka. Geref. Kerk Kruisk. 10 ds. v. Dalen, Den Haag, 5 ds. Mondeel; Ontm.kerk 10 ds. De Moor. Remonstr. Gem. 10 mevr. ds. De Jonge, i der Land, gez. opendeurdienst; Kievietk. 10 prof. mr. W. F. de Gaay Fortman, Den Haag; Messiask. 10 ds. v. Waasbergen; Dorpscentrum 9.30 ds. v.d. Hoef, Bode- Geref. Kerk Zijllaan 10 ds. v.d. Woude, 7 zie Dorpskerk; Zuid (Bloemcamplaan) 10 dr. Vlijm. Ned. Prot Bond (Kerkdam) 10 30 ds. koop. Geref. Kerk 9.30 ds. Boonstra, Hoogma- de, 6.30 musical Petra-gospelkoor, ZEVENHOVEN: Herv. Qem. 9.30 hr. J. de Haan, Bodegraven. Geref. Kerk 9.30 ds. v. Leeuwen, Rui- nerwold, 7 ds. Dronkert, Gouda. ZOETERWOUDE: Herv. Gem. 10 ds. 7.30, zb. 9.30; Rietveld. Rk Kerk St. Jan 2 Chr. Dienaark. zal Meerburgkerk H. Rijndijk zat. 7, z ZWAMMERDAM: Herv. Gem. 10 en 6.30 ds. Eysenga. Geref. Kerk 10 ds. Broer, 6.30 ds. Buike- Remonstr. Gem. gez. dienst in Boskoop.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 11