Verhuizing PTT weer in discussie 'Brave' schuldenlanden krijgen meer zekerheid Scheepsbouw verdient meer dan 'stervensbegeleiding' Ambtenaren krijgen alsnog een stem Minister laakt actie luchtverkeersleiders 'Nederland op weg naar sterk herstel' -LEASING? FINANCIAL TINES DONDERDAG 18 APRIL 1985 ECONOMIE PAGINA 9 DEN HAAG (ANP) - Minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) en de PTT-top gaat alsnog met de ambtenarenbonden praten over de personele gevolgen van de sprei dingsplannen. Zij hebben dat tot nu toe ten onrechte nagelaten, aldus een een onafhan kelijke arbitragecommissie onder leiding van professor W. Albeda, die gisteren uit spraak heeft gedaan in een conflict tussen bonden en de PTT-bedrijfsleiding. 'Delen PTT en NS sneller privatiseren' DEN HAAG (ANP) - Grote onder delen van de PTT, de Nederlandse Spoorwegen, Van Gend en Loos en van de Staatsdrukkerij kunnen worden overgedaan aan het be drijfsleven. Dit heeft de Raad van Nederlandse Werkgeversverbon den VNO en NCW geschreven aan minister Ruding van financiën. Volgens de werkgevers zou ook van-de PTT Zii 71ll]pn jri h_t _pr_t SSuSnt'S voïgende^verie^ aandringen onï bevorderings- en^TOorUchüngsacti- Volgens de zeer tevreden ambtena- alternatieven overlegd moeten renbonden blijkt uit de uitspraak worden "om om een redelijke duidelijk dat eerst overleg met het beoordeling van de personele as- personeel moet worden gevoerd, pecten door de ambtenarencentra- alvorens een beslissing wordt ge- les mogelijk te maken", nomen, die verstrekkende gevol gen heeft voor de totale bedrijfs- De commissie wijst er op dat de voering van de PTT. "De commis- overheid allerlei regels heeft ge- sie-Albeda heeft zowel de bedrijfs- steld voor het particuliere bedrijfs leiding als het kabinet in het onge- leven in geval van verstrekkende lijk gesteld door te bepalen dat de reorganisaties. Daarom moet de mogelijkheid tot het voeren van overheid, als zij zelf optreedt als het overleg aan de bonden is ont- werkgever, de grootst mogelijke houden", aldus de bonden. De bonden hebben de ministei steeds voorgehouden dat het voor gelegde spreidingsplan grote ge- viteiten van de EVD (Exportbevor- ten derings- en Voorlichtingsdienst) aan het bedrijfsleven kunnen wor den overgedaan. In totaal zij vijftig overheidsdiensten ei mi-overheidsinstellingen die ii tweede privatiseringsoperatie, in het najaar moet beginnen, de organisatorische gevol gen van de spreiding. Zij verwach ten dat dit onherroepelijk zal lei den tot een bijstelling van het spreidingsplan. ^ie Reden om de arbitragecommis- uitspraak te vragen beoordeling onderworpen de opvatting van de PTT-leiding dat zij het overleg met de ambtena- moeten worden. Volgens schattin- gen zouden hierbij dan 35.000 amb- renbonde'n slechts kan\ tenaren betrokken zijn. de uitgangspunten en rand- De werkgevers vinden dat het voorwaarden die het kabinet en de privatiseringsproces veel te traag Tweede Kamer hebben gesteld, verloopt. Van de veertien in het Volgens de commissie is dit geen voorjaar van 1983 opgestarte priva- juist standpunt. Op grond van het tjsenngsoperaties is er nog met één Algemeen Rijksambtenarenregel- I het plan en de echt in zijn totaliteit gerealiseerd. ment had DEN HAAG (ANP/GPD) - Minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) en de regeringsfracties in de Twee de Kamer wijzen de acties van de luchtverkeersleiders op Schiphol af. Dat bleek gisteren in de Tweede Kamer tijdens een debat over wij ziging van het Eurocontrol-ver- Kort Zakelijk Martinair De charterluchtvaartmaatschap- arag' £Jaaf geboekt aïTfn het jaar daarvoor. Martinair noteer- °P Schiphol zy n onverantwoord en de een winst van 15.360.000 gul- J°e^_ zijn gebrui- i op de tocht gezet", Schiphol i kers wordt aldus Smit-Kroes. De verkeersleiders voeren actie door zich ziek te melden, waardoor S^J^SSSffSS rcUr^erginïe, dervindt. De acties werden tijdens het debat door verschillende ka merfracties kritisch besproken, maar men toonde ook begrip voor resultaten de verkeersleiders. De verkeerslei- den; de omzet steeg met 29 procent tot 464 miljoen gulden. Ondanks de omzet- en winststijgingen heeft Martinair besloten om de bestel ling van een derde Airbus A 310 te annuleren. Een achterblijvende 0 - markt voor vakantievervoer wordt Schiphol jrote vertragingen hiervoor als grond aangevoerd Wolters Samsom De groei van omzet vorig jaar bij uitgever Wolters ders dreigen door de overdracht Samsom is met name bereikt bij de bedrijven van de groep buiten Ne derland. De omzet van Wolters Samsom steeg in 1984 van f 397,9 miljoen tot f 456,8 miljoen en de nettowinst van f 12,5 miljoen tot f 16,6 miljoen. Wolters Samsom con stateert overigens ook een zekere opleving op enkele van de Neder landse markten, vooral die van de informatieve uitgeverij en de sec- de Nederlandse luchtverkeers leiding aan Eurocontrol hun baan te verliezen, maar mogen er niet al lemaal solliciteren. Dat de acties op Schiphol door zullen gaan, leek gisteravond vrij zeker. Als de minister een toezeg ging had gedaan voor een gesprek zouden de verkeersleiders volgens woordvoerder „allemaal tor automatisering. De verkoop beter zijn". De verkeersleiders wil- schoolboeken nam af door da lende leerlingenaantallen, inten- len sief gebruik van boekenfondsen en tien jaar tegenwerking bezuinigingen bij overheid en ge- Nationale De nettowinst van het verzeke- ringsconcern Nationale-Nederlan- xemburg, maar erg den is vorig jaar met tien procent naar L<uxem gestegen tot f 522,9 miljoen. De woordvoerder omzet steeg in 1984 met 27 procent oersgilde tot f 16,6 miljard. De belangrijkste groeifactor vormde de opneming van Amfas met een omzet van f 1,7 miljard in het concern. De Amfas- verliezen bij de schadeverzekering de Rijkluchtvaartdienst contra Euro control. De ambtenaren vertellen de minister dat de Europese sa menwerking prima is en dat er mensen worden opgeleid in Lu- jeen mens Luxemburg', aldus een het verkeerslei- Directeuren zien niets in prestatieloon AMSTERDAM (ANP) - De meeste directeuren in Neder land zijn niet geneigd om hun salaris voor een deel te koppe len aan de resultaten die zij met hun bedrijven weten te beha len. Die koppeling tussen pres tatie en beloning is er momen teel niet of nauwelijks. Toch vinden de Nederlandse direc teuren dat van hen hoge resul taten worden geeist, maar ver geleken met hun buitenlandse collega's krijgen Nederlandse bedrijfsleiders veel ruimte en vrijheid om hun beleid en doel stellingen te bepalen.Dit blijkt uit een onderzoek, dat het Ne derlands Centrum van Direc teuren, een belangenvereni ging met 3.000 leden, heeft la ten houden en waaraan 470 di recteuren meededen. Bij de presentatie van de uitkomsten pleitte de NCD bij monde van secretaris Kerkhoff voor een grotere koppeling. Hij wil een variabel deel in de salarissen inbrengen bijvoorbeeld door aandelenopties voor de direc tie. Volgens Kerkhoff blijkt uit het onderzoek dat de wil en durf toeneemt van de onderne mers en ook de belangstelling voor het bedrijf als er een belo ning staat op succes. Volgens Kerkhoff zyn de net tosalarissen van de directeuren in Nederland te laag. Directeu ren in het buitenland zijn netto veel beter af dan die in Neder land, vindt hij. Voor het onder zoek heeft de NCD vragenlij sten laten opstellen die de di recteuren moesten invullen. De directeuren gaven bruto-in- komsten op die uiteenliepen van f68.000 tot f480.000. Ver rassend genoeg zaten de hoog ste inkomens niet bij de groot ste ondernemingen maar bij de middenbedrijven. Topmensen van de grote in ternationals als Philips en Shell maar ook die van concerns als Ahold werden overigens niet ondervraagd. Verder meldden de deelnemers, dat zij per week gemiddeld 59 uur aan hun functie besteden. ROTTERDAM (ANP) - Bij aanhou dende loonmatiging in combinatie met lastenverlichting kan een in drukwekkende groei van econo mie en werkgelegenheid kunnen worden bereikt. Nederland zal bin nen afzienbare tijd een sterke posi tie hebben in West-Europa. Dat is de hoopvolle verwachting van se cretaris-generaal prof. dr. F. W. Rutten van het ministerie van eco nomische zaken. Rutten, die vanmiddag in Rotter dam een lezing hield voor de Maat schappij voor Handel en Nijver heid, is voorzitter van de Centrale Economische Commissie (topamb tenaren van verschillende ministe ries) en daarmee één van de be langrijkste adviseurs van het Kabi net op sociaal-economisch gebied. De versterkte Nederlandse concur rentiepositie en de goede, decen trale ontwikkeling van de arbeids voorwaarden gedurende drie achtereenvolgende jaren wijzen volgens hem sterk in de richting van een gunstige economische ont wikkeling. Volgens Rutten ligt een van de belangrijkste factoren die vertrou wen in de verdere economie rechtvaardigen in de decentrale Topman Economische Zaken: loononderhandelingen, die na 1982 (Stichtingsakkoord) tot stand zijn gekomen. Loonmatiging in combi natie met solide lastenverlichting kan tot de 1990 vruchtbaar werken. Uit berekeningen van economi sche zaken blijkt dat een verhou dingsgewijs klein koopkrachtoffer werkloosheid dan weer dalen tot een min of meer normaal niveau. Loonmatiging dient volgens Rutten gepaard te gaan met verla ging van de collectieve lasten voor de werknemers, ter ondersteuning van de koopkracht en ter bevorde ring van het animo voor arbeids- werkenden een aanzienlijke duurverkorting. De consumptie verbetering van de werkgelegen- groei komt dit en volgend jaar uit heid en groei kan bewerkstelligen. Bij een groei van het reëel natio naal inkomen van twee tot drie op 1,5 a twee procent (mede door de iets sterkere loonstijging), wat beduidend hoger is dan geraamd. procent per jaar en gematigde Toch is Rutten bereid te bezien of loonontwikkeling, de groei werkgelegenheid het arbeidsaan bod elkaar in evenwicht zullen i deel van de lastenverlichting r de bedrijven (dat volgens het kabinet meer ruimte moet krijgen) houden. Ter verlaging van de ook voor werkenden te bestem- werkloosheid komen dan diverse men, zoals de werkgevers in een van arbeidsduurverkor- brief aan premier Lubbers hebben aanmerking. In de eerste voorgesteld, n de jaren negentig kan de Wel blijven verdere ombuigin gen op uitkeringen en overheids uitgaven nodig, zo benadrukte Rutten. Voor een blyvende verbe tering van de economie blyft een verdere verlaging van het over heidstekort noodzakelijk om in de toekomst de rentelasten niet te zwaar te laten drukken. De ar beidskosten zijn weliswaar aan het dalen, maar daar staan hogere ren telasten tegenover. Beide vallen te gen elkaar weg. De winstgevendheid van de be drijven moet de komende jaren verder verbeteren. De investerin gen stijgen weliswaar (12 procent), maar het niveau is nog lang niet voldoende (drie procent van het nationaal inkomen) om kwalitatief en kwantitief de kapitaalgoederen voorraad (machines, gebouwen en dergelijke) in bevredigende mate te doen groeien. Het nog te lage winstniveau is daar oorzaak van. Rutten meent dat pas als onderne mingen ervan overuigd raken dat het groeiproces niet alleen kort stondig, maar ook op langere duur weer flink op gang komt, een te rugkeer van de bedrijfsinvesterin gen in de richting van het niveau van vijftien jaar geleden (17 pro cent) is te verwachten. zorgvuldigheid in acht nemen met het voeren van het voorgeschreven overleg. Minister Smit heeft laten weten men. De Advies- en Arbitragecom missie werd vorig jaar ingesteld door minister Rietkerk van Bin nenlandse Zaken. Naast Albeda hebben onder anderen zitting in de commissie professor mr. M. G. Rood en professor dr. C.J. Rijnvos. Gespannen gezichten tijdens de hoorzitting. Met v.l.n.r. de directieleden Gijbeis, Van Dordt en Smit e Giessen-De Noord. Werven tijdens hoorzitting: DEN HAAG (GPD) - De scheeps- steun die men vraagt inmiddels nieuwbouw in Nederland staat op kleiner is dan de handicap een uitstekend niveau en kan curreren met Japan. En dat geldt buitenlandse steunmaatregelen de eigen nationale werven. met name de werf voor de middel- Wanneer de politiek haar handen grote schepen Van der Giessen-De hiervan aftrekt doen we onze ge- Noord in Alblasserdam. Daarom herstructureerde scheepsbouw ca- kan de overheid er niet mee vol- deau aan de ons omringende lan- nog slechts twee den, aldus Fibbe. Van Dordt zei niet te willen plei ten voor steun aan scheepsbouw in het algemeen. Wel steun totdat ook de andere landen, met name Enge land, Frankrijk en West-Duitsland, hun nationale industrie niet meer ondersteunen. Van Dordt en Fibbe zijn er van overtuigd dat Neder land op dat moment een leidende positie op dit gebied in West-Euro pa zou hebben. De woordvoerders van de beide regeringsfracties Jacobse (WD) en Van Iersel (CDA), waren na af loop van de hoorzitting niet over tuigd van de stellingen van de di verse organisaties. Beiden gaven de indruk nogal overrompeld te zijn door de snelle ontwikkelingen die gevolgd zijn op het bekend worden van het regeringsstand punt inzake de generieke steun, vorige week woensdag. Twee dagen later al kondigde Van der Giessen-De Noord een ontslagaanvraag aan voor 1200 werknemers. Weer twee dagen la- Dat hebben provinciale, regiona le en plaatselijke overheden, de werven en de vakbonden gisteren betoogt tijdens een hoorzitting van de vaste Kamercommissie voor economische zaken. Met name voorzitter Fibbe van de Stichting Nederlandse scheepsbouwindus- trie en directeur Van Dordt van Van der Giessen-De Noord schet sten een situatie in de internationa le nieuwbouw van zeeschepen die beheerst wordt door harde concur rentie tussen de verschillende na tionale regeringen. Het afbouwen van de zogenaamde 'generieke steun zeescheepsnieuwbouw' in het voorstel van de minister is daarom volgens Fibbe niet meer dan „stervensbegeleiding". Terwyi ae arbeidsproduktiviteit bij de Nederlandse nieuwbouw- sterk is gestegen dat de Ferries, die vrijwel zeker naar Van der Giessen-De Noord leek te gaan, plotsklaps in Japan terechtgeko men. Ook een order van Nedlloyd is inmiddels naar Japan verhuist. Vandaag zal minister Van Aar- denne door de Tweede Kamer commissie aan de tand worden ge voeld over zijn beweegredenen de generieke steun aan de zee scheepsnieuwbouw in de komen de twee jaar af te bouwen. Voor Van der Giessen-De Noord bete kent dat een bedrag van 25 miljoen gulden in het lopende jaar en 20 miljoen in 1986. Om de buitenland se concurrentie op de huidige voet met de bestaande bezetting voort te kunnen zetten heeft de werf 100 tot 150 miljoen gulden nodig. PvdA-woord voerder Van der Hek meent dat uitstel van ontslag aanvragen bij Van der Giessen-De Noord met één maand financieel verantwoord is. In afwachting van een nieuwe ministeriële nota, zou dat uitstel ruimte kunnen bieden voor een herziening van de steun- beslissing. Het dilemma waarvoor de Kamer zich thans ziet gesteld - 45 miljoen gulden steun bij aan vaarding van de afslanking of niets bij weigering - kan dan in een bre der kader worden behandeld. WASHINGTON (ANP/AP) - De landen van het Internationale Mo- netaire Fonds (IMF) zullen het er wérdra overtooffen'doOT STSfart deze week over eens worden dat uit levensverzekeringen en beleg gingen. Een tegenvaller waren meldingen schade door asbest op grond van verzekeringen die in de jaren vijftig en zestig zijn gesloten. Hofnar De onlangs failliet verklaarde si garenfabriek Hofnar in Valkens- waard blijft in afgeslankte vorm bestaan. Het bedrijf wordt overge nomen door de firma Stalux in Eindhoven die onder meer eigena resse is van drie recreatiecentra. In Valkenswaard blijft werk over voor 55 mensen in vaste dienst en acht met een jaarcontract. Dat heeft curator mr. A. Voor het fail lissement werkten bij Hofnar in Valkenswaard nog ongeveer 95 schuldenlanden die een volgens het IMF goed beleid voeren in aan merking moeten komen voor een meerjarige overeenkomst voor her structurering van hun schulden. Een voorwaarde voor zo'n meerja rige overeenkomst zal zijn dat het IMF toezicht houdt op de economi sche ontwikkeling van het betref fende land. Deze verwachting sprak dr. W.F. Duisenberg, president van de Ne- derlandsche Bank, gisteren uit in Washington na een bijeenkomst van het interim-comité, het be leidsbepalend orgaan van het IMF. Omdat minister Ruding van Finan ciën voorzitter van het interim-co mité is voerde Duisenberg, die gouverneur is van het IMF, IMF werkt aan meerjarige overeenkomsten senberg als zijn opvatting. dere belangrijke lidstaten van het In de bijeenkomst heeft de bank- IMF hebben gisteren aangekon- president naar voren gebracht dat digd dat ze op 21 juni in Tokio zul- de industriële landen eerst export- len vergaderen over een herziening kredieten zouden moeten toestaan van het internationaal monetair voor landen die een herstructure- stelsel. Uitgangspunt voor de ver- ring van hun schulden hebben gadering zal een rapport zijn, Philips/China Philips gaat samen met de Radio and Television Industrial Corpora tion en de China Electronics Im port and Export Corporation in joint venture-verband een ultramo derne audiofabriek in Peking bou wen. De fabriek zal een capaciteit hebben van meer dan een miljoen audio-apparaten per jaar. Reeds in het tweede jaar zal de fabriek een produktiewaarde hebben van on geveer f200 mihoen. De fabriek zal een personeelsbezetting krijgen van circa 1000 man. land het woord tijdens doorgevoerd en wier economische aan de afgelopen twee jaar de bijeenkomst. vooruitzichten voor de middellan- werkt door deskundigen van het Hy liet na afloop blijken dat het ge termyn gunstig zyn. Volgens IMF- geen zin heeft zo'n meerjarige rege- Duisenberg heeft hy voor dit idee 4 ling voor alle schuldenlanden van by val gekregen van enkele indus- .de °Pstellmg van dit rapport toepassing te laten zijn. Meer dan trielanden, waaronder Engeland werd in 1983 tydens de financieel- tweederde van de schulden zyn en de Bondsrepubliek. economische topconferentie in aan particuliere banken en die voe- Williamsburg besloten, vooral de len weinig voor meerjarige regelin- flol H cfpl cpl Franse president Francois Mitter- .r- «„««t uciuotciöci rand js een groot voorstander van herziening van het huidige stelsel. gen als daar niet e beleid tegenover staat, hen goed gaf Dui- De Verenigde Staten en tien De Nederlandse minister Ruding, die voorzitter is van het Interim Comité van het IMF, zei dinsdag dat de herziening te zijner tijd be sproken zal worden in het IMF zelf. Gisteren werd ook het jaarlijks rapport van het IMF over de we reldeconomie gepresenteerd. Het rapport, 'Vooruitzichten van de Wereldeconomie,' waarschuwt dat als de belangrijkste industrielan den er niet in slagen hun begro tingstekort terug te dringen, dit tot een scherpe recessie, daling van de dollarkoers en een toename van de werkloosheid in Europa zal leiden. Volgens het rapport is de voorge- Duisenberg. stelde vermindering van het Ame rikaanse begrotingstekort van 52 miljar dollar voor dit jaar, en 2SJ7 miljard dollar in de komende drie jaar, 'dicht bij het vereiste mini mum.' In de jaren daarna zijn vol gens het rapport aanvullende maatregelen noodzakelijk. ADVERTENTIE If AL Weer overleg in metaal; acties op til in bouwvak DEN HAAG (GPD) - De cao-on derhandelingen in de grootmetaal zijn vanmorgen hervat. De bonden hebben aangekondigd dat de ac ties gewoon doorgaan totdat een positief resultaat is bereikt. Van morgen werd in Delfzijl het werk neergelegd bij de aluminiumfa- briek Aldel in Delfzijl. De besprekingen over de metaal cao (byna 250.000 werknemers) lie pen op 3 april vast. Nu de bonden willen eventueel akkoord gaan met een eenjarige cao zijn ook de werk gevers weer bereid tot praten. Wel willen de bonden de zekerheid dat daarna naar een werkweek van ge middeld 36 uur wordt toegewerkt, al hoeft die werktijdvermindering niet overal gelijktijdig en op dezelf de manier te worden doorgevoerd. De bonden hebben niet de ver wachting dat de werkgevers erg veel aan de eisen van de bonden tegemoet zullen komen. In de me taalnijverheid, de kleinmetaal met 220.000 werknemers, wordt het overleg vanavond hervat.De ver langens van de vakbeweging lig gen in dezelfde lyn als die in de grootmetaal. Hoogovens in IJmuiden en de vakorganisaties zijn gisteren al tot een volledig akkoord gekomen over een cao over 1985 en het vol gende jaar. Bijna twee weken gele den vonden partijen elkaar al op hoofdpunten als arbeidstijdverkor ting, ziektegeldaanvulling en be houd van koopkracht. Gisteren werd men het in principe ook eens over een jeugd- en opleidingsplan. Er kunnen in totaal ongeveer 150 jongeren extra worden aangeno men. Bij sollicitatie wordt aan langdurig werkloze jongeren voor rang verleend. In de cao lag al vast dat vrouwen die een kind krygen zes weken zwangerschapsverlof krijgen en bovendien een jaar onbetaald ver lof indien zij dat wensen. Nu is ook opgenomen dat zij gedurende drie maanden een part-time baan (met overeenkomstige beloning) kun nen krijgen. Iedereen die het eind stadium bereikt in de laagste func tiegroep er op jaarbasis 500 gulden bij krijgt. Dat extraatje komt onder andere veel schoonmaaksters en serveersters ten goede. Verder mo gen werknemers in de vierploegen- dienst voortaan nog maar 104 uur per jaar overwerken (was 200 uur). Bouw De hout- en bouwbonden van CNV en FNV bereiden inmiddels acties voor om de werkgevers in de bouwnijverheid onder druk te zet ten wanneer de cao-onderhande lingen volgende week weer op niets uitlopen. Beide bonden zul len hun leden tot acties op de bouwwerken oproepen wanneer de werkgevers vasthouden aan hun eisen met betrekking tot ar beidstijdverkorting, vakantie- en ziekengeld en de jeugdlonen. Die acties zouden volgens het CNV op 6 mei van start kunnen gaan. De bondsraad van de bouw- en hout bond FNV komt maandag byeen om zich te beraden over eventuele acties. De hout- en bouwbond CNV eist handhaving van de jeugdlonen op het huidige niveau en dat het vakantiegeld en de uitkeringen bij vorstverlet worden gebaseerd op het werkelijk verdiende loon. Een garantie voor herbezetting van ar beidsplaatsen wenst men te berei ken door de vijf procent arbeids tijdverkorting uit de vorige cao in te vullen door vooral buiten de - winterperiode collectief vakantie- blokken in te voeren. Het voorstel van de werkgevers om eenmalige uittredingsregeling voor 57,5-jari- gen te treffen, wordt afgewezen. (foto ANP) ADVERTENTIE VW POLO VAN v a. 399.- AUDI 100 v ■j 01720-21521 Kamsteeg heeft vestigingen in: Oegstgeest. Voorschoten. Leiderdorp. Katwijk. Lisse. Hillegom en Alphen a/d Rijn. Europe's Business Newspaper operates an early morning delivery service in LEIDEN. LEIDERDORP. DELFT. OEGSTGEEST 12 other Dutch towns/cities) r details

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 9