Kabinet Libanon weg na geweld STER Sowjet-economie groeit Reagan: aantal contra's verdubbelen dem meubelfabriek Karami wacht op nieuwe regering Vredesactivisten België maand in voorarrest gezet Nieuwe epidemie in België: Pekingitis Brand geblust op Galapagos Kritiek op wanprestatie spoorwegen Tip uit liefdesverdriet: wapenopslag ETA ontdekt BANDENSERVICE DONDERDAG 18 APRIL 1985 BUITENLAND PAGINA 7 BEIROET De Libanese premier Rasjid Karami, die gisteren het ontslag van zijn nog geen jaar oude regering van nationale eenheid ingediende, is bereid aan te blijven totdat een nieuwe regering is gevormd. Hij is dat gisteren in een gesprek met president Ge- mayel overeengekomen. Karami besloot af te treden nadat de andere soennitische moslim-mi nister, Selim el Hoss, was afgetre den uit protest tegen de hevige strijd tussen soennitische en sji'iti- sche milities in West-Beiroet. Zo wel premier Karami als de andere door Aernout van Lynden moslim-ministers boycotten overi gens al enkele weken de kabinets zittingen. Hoss fungeerde als de laatste sleutelfiguur tussen de christenen en de moslims. In zijn ontslagbrief omschreef premier Karami de hevige gevech ten in de nacht van dinsdag op woensdag als „een ware nachtmer rie, een van de donkerste nachten in de geschiedenis van Libanon". Dat was zeker het geval. Overal werd er in het voornamelijk mos lim-westelijk deel van de Libanese hoofdstad gevochten tussen ener zijds de sji'itische beweging Amal en de Druzenmilitie PSP en ander zijds de relatief kleine linkse soen nitische militie de Moerabitoun, die gesteund werd door gewapen de Palestij nen. Na zo'n zestien uur strijd had Amal alle posities vón de Moerabi toun overgenomen, inclusief het hoofdkwartier en het radiostation. De gevechten, die nu nog-spora disch voortduren, worden voor het grootste deel op individuele basis gevoerd en het is te verwachten dat vredesactivisten, die vorige week zaterdag werden opgepakt bij een demonstratie op de vliegbasis in Florennes, waar de 16 Amerikaan se kruisraketten staan opgesteld. De 12 zullen vermoedelijk nog een maand opgesloten blijven, na dat de rechtbank van Dinant de voorlopige hechtenis heeft ver lengd. De 12 maakten deel uit van een groep van ongeveer 150 de monstranten die vrijdagavond over de hekken van de basis klom en op het militaire terrein een 'picknick' hield. Van hen werden er uiteindelijk 68 aangehouden, waarvan er weer 54 na verloop van tijd werden vrijgelaten. Aangezien de 12 zich niet aan an dere feiten zouden hebben schul dig gemaakt dan de andere 54, wordt algemeen aangenomen dat de justitie een voorbeeld wil stel len door hen vast te houden. Links- België roept nu al een paar dagen dat sprake is van politieke recht spraak. De rechter in Dinant zou niet langer onafhankelijk zijn maar politiek partij hebben gekozen. Voorlopige hechtenis is in Belgie immers slechts toegestaan ingeval vrijlating zou leiden tot een gevaar voor de samenleving of in het be lang van het onderzoek. Het eerste is niet het geval, het tweede is ge-, zien de vrijlating van 54 anderen twijfelachtig. De vele vredesactivisten in Flo rennes, ongeveer 80 kilometer ten zuidoosten van Brussel, hebben nieuwe acties aangekondigd. De burgemeester heeft nu echter een samenscholingsverbod aangekon digd voor meer dan vier mensen binnen 500 meter van de basis. Dat verbod loopt volgende week maan dag af. BRUSSEL (GPD) - In vooral links België is grote beroering ontstaan over de gevangenneming van 12 Libiër uitgewezen BRUSSEL (GPD) - De Belgische regering zal de voormalige Libi sche diplomaat Omar Sodani uit wijzen. Sodani wordt gezien als het brein achter de moordcomman do's, die de laatste jaren in Europa tal van tegenstanders van de Libi sche leider Saddati hebben ver moord. Sodani was ook betrokken bij de schietpartij bij de Libische ambas sade in Londen, waarbij vorig jaar een Engelse politieagente om het leven kwam. Sodani, die perschef was van de ambassade in Londen, werd daarop door de Britse autori teiten uitgewezen. De Engelse televisie BBC kwam Sodani in Brussel op het spoor, waar hij als student stond inge schreven. In een BBC-uitzending zeiden dissidente Libiërs dat Soda ni de opdracht had om in Europa vrijwilligers te ronselen voor het vermoorden van tegenstanders van Khadaffi. De Libiër was in Brussel inge schreven als arts, die aan de uni- versiteit van Leuven een speciali- zuidoosten satie wilde doen. De univer siteitsautoriteiten hadden zijn pa pieren in orde bevonden. Sodani woonde onder een andere naam in een complex van de universiteit. binnen 24 uur het normale leven in West-Beiroet weer hervat wordt. In de gevechten, zeker de meest hevige sinds de verschillende mos lim-milities - toen nog enigszins verenigd - vorig jaar februari de controle over West-Beiroet van het leger overnamen, zijn ruim 30 do den en 150 gewonden gevallen. Daarnaast was de schade in vele plaatsen verbazingwekkend groot omdat er niet met artillerie, maar slechts met kleinere wapens werd gevochten. In een vijftigtal gebou wen brak brand uit en honderden auto's zijn vernield. Volgens de eerste berichten ?ou de aanleiding voor de strijd een po ging van de Moerabitoun geweest zijn om een bureau te openen in een wijk die onder de controle van Amal staat. Maar het was al snel duidelijk dat het ditmaal om een geplande en voorbereide aanval ging. Op maandag waren Amal-leider Nabih Berri en Druzen-leider Wa- lid Joemblatt in de Syrische hoofd stad Damascus voor besprekingen met de regeringsleiders geweest. Onder andere was afgesproken om een zogenaamd 'verenigd com mando' voor Beiroet te vormen. De bedoeling was duidelijk: behalve Amal en de Druzen moesten de an dere, over het algemeen weinig ge disciplineerde, milities verdreven worden; de anarchie die in West- Beiroet al een jaar lang heer en meester is moest beteugeld wor- dèn. Geen rol Daarnaast wilden de Syriërs, die voor een groot deel achter de schermen de touwtjes in Libanon in handen hebben, kennelijk ook de diverse Palestijnse groepen - met name die van PLO-leider Ara fat - die het afgelopen jaar naar Beiroet zijn teruggekeerd, er op wijzen dat zij niet in een positie zijn om weer een rol van enige be tekenis in Beiroet te spelen. Syrië bevindt zich al twee jaar lang in een openlijk conflict met Jasser Arafat en heeft in die tijd al diverse malen laten blijken geen gewapen de aanwezigheid van Arafat of de zijnen in Libanon te aanvaarden. De diverse Palestijnse groepen hebben altijd al nauwe banden met de Moerabitoun en de soennitische gemeenschap in Libanon gehad. In die zin dat de Palestijnse vluchtelingenkampen ook zwaar geraakt worden in de al vier weken voort durende strijd rond de Zuid- libanese havenstad Sidon, zullen de ontwikkelingen daar de Syriërs ook niet ongelegen komen. Maar de onderlinge strijd tussen de mos lims in West-Beiroet en de escale rende slag tussen de christenen en de moslims rond Sidon hebben wel alle Syrische plannen voor een politieke oplossing van het al tien jaar oude Libanese conflict vol strekt doen mislukken BRUSSEL - Na de Afrikaanse varkenspest is in België opnieuw een besmettelijk lijkende ziekte uitgebroken. Net als bij de var kensziekte kan dit beiden tot een vervoersverbod. Vooral ministers, kamerleden en hoge ambtenaren blijken aan de ziekte te lijden. door Hans de Bruyn In de Belgische hoofdstad wordt er voorlopig de naam 'Pekingitis' aan gegeven. De symptomen van de ziekte zijn een onbetwistbare drang om het vliegtuig te pakken en een reis naar en door China te maken. Op dit moment heeft voor al premier Wilfried Martens, op be zoek in Peking, het zwaar te pak ken. Maar veel van zijn collega's gin gen hem al voor. De kwaal is zo aanstekelijk, dat Zijne Majesteits ambassadeur in Peking twee we ken geleden een brief stuurde aan zijn baas, minister van buitenland se zaken Leo Tindemans, en hem vroeg maatregelen te nemen. De Belgische ambassade in de Chinese hoofdstad kan de reislust van de politici, ambtenaren en za kenlieden uit het vaderland nau welijks meer aan, zo bleek uit de brief. De ene Belgische delegatie zit nog niet in het vliegtuig naar huis, of de volgende staat al weer op de stoep van de ambassade. Van de medewerkers van het Belgische gezantschap in Peking worden voor al die bezoeken zo veel hand- en spandiensten ge vraagd, dat zij aan hun normale werkzaamheden nauwelijks meer toekomen, klaagt de ambassadeur. Bovendien blijken de vele bezoe ken ook de Chinese gastheren in verwarring te brengen. Dat is mede het gevolg van de structuur van de Belgische staat. Behalve de nationale regering kent België ook nog twee deelregerin- gen, een Vlaamse en een Waalse. Elk met een eigen minister-presi dent en ministers voor 'handel' en 'buitenlandse betrekkingen'. Zij komen op voor de Vlaamse en Waalse economische belangen en willen dat ook in het buitenland doen, bijvoorbeeld door het zoe ken van afzetmarkten voor hun in dustrieën of het aantrekken van in vesteerders. Omdat de belangen van Vlaanderen en Wallonië vaak tegenstrijdig zijn, is het geen won der dat de Chinezen zich soms af vragen met welke minister van handel of buitenlandse zaken van België ze nu weer te maken heb ben. Vier jaar geleden was er ook al zo'n hausse in China-reizen, en de toenmalige minister zan buiten landse zaken Nothomb heeft daar toen al een rem op gezet. Maar die heeft slechts kort stand gehouden, zo blijkt uit de brief van de ambas sadeur. Overigens ligt niet alleen China goed in de markt. Ook Japan, Thai land en Korea worden om de ha verklap door Belgische politieke en commerciële delegaties be zocht. Een mooie aanleiding is de wereldtentoonstelling in het Ja panse Tsukuba, waar België als een van de weinige Westeuropese landen een eigen paviljoen heeft. En dus zijn sinds de opening van de expositie in maart premier Mar tens, vice-premier en justitieminis ter Gol, minister van arbeid Han- senne, minister van economische zaken Eyskens, twee staatssecreta rissen en enkele tientallen ambte naren al in Tsukuba het Belgische paviljoen wezen bekijken. Het linkse Vlaamse ochtendblad De Morgen weet te melden dat Gol en zijn delegatie in Bangkok in ho telkamers van 850 gulden per nacht logeerden, terwijl de ambas sade een hotel voor de helft van die prijs had gereserveerd. Bovendien vloog men met Air France via Pa rijs terug, hoewel Sabena een rechtstreekse vlucht naar Brussel had die slechts 15 minuten later vertrok. Maar daarin waren geen eerste-klasplaatsen meer vrij. MOSKOU (Rtr./UPI) - De nieuwe leider van de Sowjet-Unie, Michail Gcrrbatsjov, heeft zich onder de mensen begeven en een vrachtautofabriek (zie foto), een school en de flatwoning van een jong stel in Moskou bezocht. Gorbatsjov stapte ook een supermarkt binnen en vroeg klanten of zij klachten hadden e luisterde naar hun suggesties ter verbetering van de situatie, aldus de staatstelevisie (foto: tass> Milj oenenfraude door Zaïresen BRUSSEL (GPD) - De Belgische justitie is een enorme oplichting van banken op het spoor gekomen, waarvan tientallen Europeanen het slachtoffer zijn geworden. De da ders zijn een bende Zftiresen die zich inmiddels al meer dan 10 mil joen gulden zouden hebben toe geëigend. De afgelopen dagen zijn arresta ties verricht in België, Zwitser land, Luxemburg, Frankrijk, West- Duitsland en ook Nederland. Doel wit van de oplichters waren bui tenlanders die wonen in Zaire, het voormalige Belgische Kongo. De oplichters hadden relaties bij de posterijen in Zaire. Die openden brieven voor buitenlanders en kwamen zo op de hoogte van de nummers van bankrekeningen. Vervolgens werd per brief of telex aan de betreffende banken, meest in België, opdracht gegeven geld over te maken op een andere reke ning, soms met tienduizenden gul dens tegelijk. Die andere rekening werd onmiddellijk leeggehaald. De slachtoffers komen uit Bel gië, Spanje, Nederland, Italië, en ook uit Zaire zelf. Zo werden de Zairese ambassadeur in China, een Zairese minister en een bisschop op deze wijze bestolen. De oplich- Prinses Michael QUITO (AFP) - De brand die 48 dagen geleden uitbrak op het eiland Isabela van de tot Ecua dor. behorende groep Galapa gos met haar broedplaatsen van zeldzame dieren, „is defini tief geblust", aldus de majoor van de Ecuadoriaanse genie, Raül Lopez. De loopgraaf van 72 kilome ter lang die het Ecuadoriaanse leger rondom de brandhaard groef en de bestrijding van de vlammen vanuit de lucht door twee Canadese vliegtuigen voor dat doel, hebben de door slag gegeven, zei Lopez. Boven dien is het dinsdag gaan rege nen. Droogte sinds negen maanden en gunstige wind hadden het vuur kans gegeven zich te verspreiden en 40.000 hectare van Isabela te ver schroeien. in mvllc* Hii uc*c WIJz;c 3 «1 ters zouden al minstens een jaar hebben gewerkt. MOSKOU (AP) - Het Russische persbureau TASS heeft cijfers ge publiceerd waaruit blijkt dat de Sowjet-economie in het eerste kwartaal van dit jaar een beperkte groei vertoonde ten opzichte van dezelfde periode van vorig jaar. Een aantal belangrijke sectoren van de industrie - vooral de ener gie-sector - werden door het pers bureau beschuldigd van wanpres tatie. TASS zei dat de gehele industrië le produktie in het eerste kwartaal met 2 procent was gestegen verge leken bij vorig jaar, maar dat de re sultaten van de energiesector, de spoorwegen, de chemische- en de metaalindustrie beneden het ge middelde niveau waren gebleven. TASS weet de slechte resultaten van deze bedrijfstakken aan slech te organisatie, zelfgenoegzaamheid en in sommige gevallen onverant woordelijkheid, vooral met oog op de voorbereidingen voor de winter. In een toespraak sche en politieke topfunctionaris sen liet partijleider Michail Gor batsjov zich vorige week in soort gelijke bewoordingen uit. Welke sectoren hij bij zijn kritiek op het oog had liet Gorbatsjov in het mid- wees op de noodzaak van een bete re arbeidsdiscipline. Volgens TASS zijn de plan-doel stellingen voor de totale industrië le omzet met 0,7 procent overtrof fen, de lonen gemiddeld met 2 pro cent gestegen, en de detail-omzet gestegen met 2,3 procent. Reddingspoging NASA-satelliet is mislukking CAPE CANAVERAL (Rtr/UPI) - WASHINGTON - President Rea gan wil de guerrilla-strijdkrachten 1 de regio, als andere beleidsalter- standelingenleger wordt opge- Prinses Michael van Kent heeft met Amerikaanse hulp probe- Het Congres moetvolgende de jandinistisc^e leiders r de Britse tv nogmaals gezegd dat het officierschap van haar i de sandinistische regering Nicaragua omver te werpen vrijwel het tot stand brengen van onder handelingen tussen de strijdende w partijen nog steeds het voornaam- week beslissen of Reagan 14 mil- overtuigt dat zij geen alternatief ste oogmerk van het Amerikaanse natieven falen". voerd tot een punt waar hun druk den, maar maandag publiceerde De bemanning van het ruimteveer het partijblad Prawda een kritisch Discovery is er gisteren niet in ge- commentaar over de spoorwegen, slaagd de spionagesatelliet Syn- die volgens het blad tengevolge com te activeren. Astronaute Rhea van wanbeheer dit jaar tientallen Seddon raakte met de 16 meter lan- miljoenen tonnen vracht niet had- ge robotarm twee keer de schake- joen dollar aan hulp krijgt voor de hebben dan het volgen beleid, het document wijst der bij de Duitse SS een eretitel verdubbelen. Rechtstreeks Ameri- was. „Het is vreselijk maar ik zal kaans militair ingrijpen wordt voor ermee moeten leven", zo zei ze. Ir. Simon Wiesenthal, hoofd van het Joods Documentatie Centrum in Wenen, heeft de verklaring van prinses Michael inmiddels „onge looflijk" genoemd. contra's. Volgens de Times streeft koers van matiging", belangrijke uit dat de regering in Washington Reagan naar genoeg financiële bij stand „om werkelijke pressie op de door Henk Kolb politieke concessies inbegrepen. Volgens Reagan moeten de r< regering van Nicaragua te kunnen bellen worden geholpen, omdat de ertoe kan bréngen de Amerikaanse uitoefenen (20.000 tot 25.000 op- VS anders zouden moeten beslui- eisen te aanvaarden, standelingen-leger in het noorden ten tot een politiek van indamming tegenover Nicaragua, die veel duurder is, dan de 1.2 miljard die Boroboedoer het moment niet overwogen, maar Reagan waarschuwt in een uiterst geheim document, waarop de New c?eemr^fdekcWsteetuwop Bmesde'ÏÏS gelëgi S.Tl k ophprf herïteM dat zulke interventie „realistisch Midden-Java, is geheel hersteld moet worden erkend als een even- mpel i-Javc i de schade die er in januari aan werd aangericht door een bomaan- 1 ele optle'g g slag van extremisten. De kosten van het herstel zijn gedragen door de Indonesische regering, tegen wie de aanslag was gericht. Unifil blijft De Veiligheidsraad heeft het mandaat van de Unifil-troepen in Libanon met zes maanden ver lengd. Dertien landen stemden voor en twee (Sowjet-Unie en Oe kraïne) onthielden zich. Het huidi ge mandaat van de Unifil-troepen, die sinds 1978 in Libanon zijn, loopt op 19 april af. Er zijn bijna 6000 Unifillers in Libanon uit tien landen, waaronder Nederland. Verkiezingen Peru De Peruaanse premier Percovich heeft gezegd dat er een tweede ver kiezingsronde zal komen om uit te maken wie van de twee belangrijk ste kandidaten de nieuwe presi dent zal worden. Deze uitspraak maakt een eindè aan speculaties dat de sociaal-democraat Alan Gar cia, die afgelopen zondag niet de absolute meerderheid behaalde, het niet meer in een tweede ronde zou hoeven op te nemen tegen zijn grootste rivaal, Alfonso Barrantes, van Verenigd Links. en 5000 tot 10.000 zuiden). Momenteel vechten schattingen van de regering 15.000 de Amerikanen thans guerrilla's in het noorden en 5000 mische en militaire bijstand in het zuiden, langs de grenzen van respectievelijk Honduras en Costa Rica. „Bijstand aan de Nicaraguaanse gegeven, waaruit alle verwijzingen de regering r het uitbreiden van de contra- Centraal Amerika besteden. Dinsdag nog sprak Reagan schamper over een Congres dat problemen maakt rond slechts 14 miljoen aan humanitaire hulp. De Amerikaanse r.k. bisschop pen hebben gisteren bijstand aan den verwerkt. Tass zei dat zowel de arbeidspro- duktiviteit als de omzet en het be nutten van speciale fondsen bij de bedoelde bedrijfstakken onder de gestelde verwachtingen waren ge bleven. De arbeidsproduktiviteit werd reeds als een van de zwakke schakels in de economie aangewe zen door Gorbatsjov's mentor Joe- ri Andropov, die herhaaldelijk laar aan de satelliet, waarmee de raketmotoren kunnen worden ge start. Zij kon de schakelaar echter niet ver genoeg in de goede rich ting duwen. Twee bemanningsleden hadden eerder tijdens een ruimtewande ling provisorisch wat materiaal aan de grijparm geprutst, maar het mocht niet baten. Na twee pogin gen gaf de vluchtleiding opdracht het maar te vergeten. Het Witte Huis heeft een niet ge- de contra's als immoreel heime versie van zijn rapport vrij- deeld, maar voegt daaraan toe dat ADVERTENTIE democratische oppositie zal zo worden gestructureerd dat de om vang en effectiviteit van zijn op- Nicaragua onder handelingen met zijn tegenstan- strijdkrachten, de rol van de CIA ders moet aangaan. Reag en van derde landen, zijn weggela- klaarde dinsdag een mondelingen Beter rijden kan stukken goedkoper! ADVERTENTIE Het geheime stuk werd aan de Congres-commissies die over toe wijzing van gelden beraadslagen boodschap te hebben ontvangen van de paus, waarin deze hem aan moedigde de Amerikaanse be moeienissen in Centraal Amerika overhandigd voordat Reagan in voort te zetten. Het Vaticaan ont- het openbaar met een voorstel tot wapenstilstand in Nicaragua r de dag kwam. Formeel heet kent overigens dat de paus zich voor militaire steun zou hebben uitgesproken. bekledingsstof die past bij u BEZOEK EEN TOONZAAL C model "birmingham" (interieurvering) 1 zits v.a. 805,- 2 zits v.a. 1235,- 3 zits v.a. 1480,- EERST 03450-17484 VOOR GRATIS DOKUMENTATIE LOOSTERWEG S (naasl Top-ftoOf Tapl|t) levert het betere zitmeubel rechtstreeks aan de konsüment MADRID (GPD) - Liefdesverdriet heeft dit keer een handje geholpen bij de speuracties naar wapendepots van de Spaanse terreurorganisatie ETA Militar. Dinsdagavond ontving de politie van het Zuidfranse departe ment van de Atlantische Pyreëen een mysterieus telefoontje, afkomstig van een 42-jarige wegenbouwingenieur, Michel Lafitte, vlak voordat deze zelfmoord pleegde. Toen de Franse politie bij het buitenhuis van Lafitte in het gehucht Saint Pee sur Nivelle arriveerde, trof zij in de woning niet alleen het stoffelijk overschot van de wegenbouwingenieur aan, maar ook een tech nisch schema om toegang te krijgen tot een geheime bergplaats onder de garage. Tot stomme verbazing van de agenten bleek de bergplaats het grootste wapendepot te bevatten waarop ooit beslag is gelegd: 2 ton plas tic explosieven, 1 miljoen kogels van diverse kalibers, 71 mortieren, 17 kilometer lont en diverse wapens. Er waren drie vrachtwagens voor no dig om de inhoud van het wapenarsenaal af te voeren. Het argument om de politie te tippen en zichzelf van het leven te bero ven was louter liefdesverdriet en een beetje wraak: onlangs werd hij door zijn vrouw in de steek gelaten die de voorkeur gaf aan een Bask van Spaanse nationaliteit. ALPHEN A/D RIJN Zoeterwoudseweg 7 Prinses Margrietlaan 12 (bij Bouwmarkt Bouwvaria). (bij Rijnhaven Oost). Tel. 071-769302. Tel. 01720-45041

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 7