Kabinet bekijkt 3e net opnieuw Unieke speelzak voor Mobil MC-cardhouders. Forse kritiek op sociale academies Scherpe kritiek CDA op Brinlanan Britse hongerstaker zal spoedig sterven Ook na scheiding samen de kinderen opvoeden Kamer wil uitbreiding van bestuurscolleges DONDERDAG 18 APRIL 1985 DEN HAAG (GPD) Minister Brinkman (WVC) zal de invoering van een derde televisie net, vóór 3 mei, opnieuw in het kabinet aan de orde stellen. Een meerderheid van de Tweede Kamer wil dat zo'n net er komt. Mocht het kabinet zijn bezwaren tegen het derde net handhaven, dan zal Brinkman zich opnieuw in het parlement moeten verantwoorden. Wat de uitkomst van zo'n debat zal zijn, valt nu nog niet te overzien. CDA-woordvoerder Van der San- den liet er gisteren tijdens een ver gadering van de vaste kamercom missie voor welzijn en cultuur en de bewindsman geen twijfel over bestaan dat zijn fractie onverkort vasthoudt aan de realisering van een derde tv-net. De PvdA steunt de christen-democraten in deze eis. Het is nog niet duidelijk hoe ver de CDA-fractie wil gaan. Het ziet er in elk geval niet naar uit dat de fractie een motie van afkeuring van de PvdA zal ondersteunen. Een 'ministerscrisis' zou in dat ge val een 'kabinetscrisis' betekenen en daaraan heeft het CDA volstrekt geen behoefte. Van der Sanden, die al in maart 1984 met ruime steun van de Ka mer een motie voor een derde net indiende, stelde zich hard tegen over Brinkman op. Het beleid van de bewindsman is niet te verteren, zei hij. Hij noemde het schandelijk dat de minister een jaar verloren heeft laten gaan en in de tussentijd geen nota heeft laten verschijnen. PvdA-woordvoerder Kosto zei het met Van der Sanden eens te zijn dat de minister geen enkel nieuw argument aandraagt voor zijn stelling dat een derde net nu niet noodzakelijk is en dat zo'n net de kijker alleen maar meer geld kost (verhoging omroepbijdrage met 10 gulden). Opportunisme Opmerkelijk was dat Kosto zijn steun aan het CDA voor een derde net overeind hield. De PvdA wilcle aanvankelijk slechts met een derde net instemmen als het CDA zijn goedkeuring zou geven aan deelne ming van de omroepen in abonnee televisie. Dat laatste is echter sinds het verschijnen van de ontwerp- mediawet, half februari van dit jaar, van de baan. Kosto liet toen ook weten dat zijn partij het CDA niet zou steunen bij diens eis voor een derde net. Minister Brinkman en WD- woordvoerder Hermans beschul digden de PvdA-woordvoerder van politiek opportunisme door nu niet meer de praten over de samen hang tussen de moties van het CDA (derde net) en de PvdA (toe gang omroepen tot abonnee-tv). „U bent kennelijk van uw geloof ge vallen", zei Brinkman. Kosto verklaarde daarop dat het mediabeleid, zoals verankerd in de ontwerp-mediawet, tijdens de re geerperiode van dit kabinet toch niet meer van de grond komt. Hij zei te wachten op nieuwe politieke verhoudingen en dan opnieuw zijn opvattingen, waar hij volledig aan CDA-fractie valt over 'Popie Jopie' DEN HAAG (ANP) - Binnen de CDA-fractie is grote wrevel ont staan over een aantal programma's dat de afgelopen tijd via de televi sie is vertoond. Dat geldt met name voor de 'Popie Jopie'-uitzendingen van het VARA-duo Spaan en Ver- meegen en de door de VPRO in het kader van een serie homo-films uit gezonden film 'Taxi zum Klo'. CDA-woordvoerder Van der San den zei dit gisteren na afloop van het mondeling overleg met minis ter Brinkman. In dat overleg toon de hij zich in algemene zin veront waardigd over 'schokkende' uitla tingen en uitzendingen via radio en televisie. Binnen de CDA-fractie is daar over volgens Van der Sanden de af gelopen tijd diepgaand gediscus sieerd, mede naar aanleiding van 'vele telefoontjes van geschokte kijkers'. Godslasteringen via radio en televisie zijn volgens Van der Sanden aan de orde van de dag. Terwijl er zijns inziens terecht on middellijk protesten opklinken zo dra men zich denigrerend uitlaat óver andere geloofsrichtingen, zijn dit soort uitlatingen over het christelijk geloof kennelijk wel toegestaan, zei hij. Het CDA wil dan ook stelling nemen tegen de indruk „dat tegenwoordig alles op de buis maar kan". Van der San den pleitte overigens niet voor mi nisteriële DEN HAAG (GPD/ANP) - Een ge sprek tussen vertegenwoordigers van de Britse hongerstaker Alan Reeve en drie hoge ambtenaren van het ministerie van justitie heeft gistermiddag niets opgele verd. De gezondheidstoestand van Reeve, die geïsoleerd is opgesloten in de Scheveningse strafgevange nis, is inmiddels kritiek. Volgens z(jn arts, Van der Pol uit Amster dam, zal de Brit binnen enkele da gen sterven. Het gesprek van gisteren was tot stand gekomen op initiatief van de Leidse psychiater Zeegers. Die zet te vorige week zijn handtekening onder een open brief waarin Justi tie werd gevraagd een eind te ma ken aan de geïsoleerde opsluiting van Reeve. Zeegers bezocht de En- Roestvorming in fregatten DEN HAAG (ANP) - Schout bij nacht J. van Renesse heeft in ver trouwelijke telegrammen aan de marinestaf in Den Haag gevraagd om extra tussentijdse roestbestrij- ding in de fregatten Hare Majesteit Sweers en Evertsen uit de Van Speykklasse. Beide fregatten kam pen met roestvorming in de ketel ruimten en machinekamers. Volgens een marinewoord voer der is van een onveilige situatie geen sprake en vormt de roestvor ming ook geen aanleiding de sche pen eerder uit de vaart te nemen. Het is de bedoeling dat de Van Speykfregatten op den duur wor den vervangen door M-fregatten. ADVERTENTIE gelsman dinsdag en stelde daarbij eveneens vast dat hij er na ruim vijftig dagen hongerstaking slecht aan toe is. Niettemin hoopte de Brit nog op enige beweging in het standpunt van Justitie. Het ministerie is daartoe echter niet bereid. Het huldigt nog steeds de opvatting dat Reeve mag dood gaan als hij dat wil. De ambtenaren hebben aan de advocaat van de Brit, mr. H. Kersting, laten weten dat er geen uitzondering kan wor den gemaakt. Reeve kan pas in au gustus worden geselecteerd voor plaatsing in een andere afdeling of inrichting. Hij zat tot voor kort in de streng bewaakte B-vleugel van de strafgevangenis na een vlucht poging in februari van dit jaar. Reeve zit een straf van vijftien jaar uit wegens de moord op een Amsterdamse politieagent op 6 au gustus 1982. Met zijn hongersta king protesteert hij tegen zijn over plaatsing naar de B-vleugel. Er is gisteren overigens ook nog gesproken over een dinsdag ge maakte foto van de Brit, die hij voor zijn familie zou willen achter laten. De ambtenaren van het mi nisterie van justitie wilden deze fo to niet aan de advocaat van Reeve geven uit angst voor publikatie. de orde te zullen Commercieel net De WD-fractie is tegenstander van een derde net, waarop alleen de NOS en de kleine zendgemach tigden zonder leden, een plaats zouden moeten krijgen. Voor de kijker is een dergelijk 'rommelnet' oninteressant en het jaagt het tv- publiek alleen maar op kosten, meent de fractie. Wél voelen de li beralen voor een commercieel tv- net, waarmee zou worden voorko men dat de reclame-inkomsten naar het buitenland vloeien en dat programmatisch veel meer te bie den zou hebben. Vragenlijsten basisschool van de baan ZOETERMEER (ANP) - Ouders van leerlingen op de basisschool hoeven geen vragenlijsten meer in te vullen om het ministerie van on derwijs aan gegevens te helpen over de maatschappelijke achter gronden van de schoolkinderen. Staatssecretaris Van Leijenhorst heeft besloten de formulieren niet meer te gebruiken, aldus een woordvoerder van het ministerie gisteren. De gegevens over opleiding, be roep en geboorteland van de ou ders moeten wel door de school worden verzameld, maar hoe dat gebeurt wordt nu aan de leerkrach ten zelf overgelaten, zo blijkt uit een brochure van het ministerie over de formatieregeling voor het basisonderwijs. De informatie is nodig om te kunnen bepalen of scholen met veel leerlingen uit 'achterstandsituaties' voor extra leerkrachten in aanmerking ko- In Den Haag ontstond enkele maanden geleden beroering over een proefenquète met de formulie ren. De begeleidende brief leidde tot misverstanden, ook omdat en kele schoolhoofden daarin de in druk wekten dat het voortbestaan van de hele school er van afhing. Ouders die de vragen als een aan tasting van hun persoonlijke le venssfeer zagen, beklaagden zich toen bij gemeente- en ouderraad. Ook werden er vragen in de Twee de Kamer gesteld. Fraude met vvir-premie NIJMEGEN (ANP) - Bij vier scheepvaartbedrijven in verschil lende plaatsen is gisteren huiszoe king verricht en een gedeelte van de administratie in beslag geno men. Aanleiding tot deze aktie vormde een onderzoek van de rijkspolitie te water in Nijmegen in samenwerking met de rijksaccoun tantsdienst naar het onrechtmatig verkrijgen van overheidsgelden bij de nieuwbouw van binnenvaart schepen. Bij de nieuwbouw zou teveel wir-premie zijn betaald. De prijs van de schepen zou op papier veel hoger zijn dan ze in werkelijkheid waard zijn. De fraude zou in de mil joenen guldens kunnen lopen. De invallen werden gedaan door in totaal 35 politiemensen van di verse korpsen bij scheepsmake laars in Zwijndrecht, Gorkum en Poortugaal en bij een scheepswerf in Millingen. Er werden geen per sonen aangehouden. DEN HAAG (GPD)- Het ging niet goed met het huwelijk. Dus werd een scheiding aangevraagd, waar bij zij de kinderen kreeg toegewe zen. Sindsdien ziet hij ze nog maar een keer in de vier weken een weekend en tijdens de vakantie gaan ze vaak met hem mee. Er zijn echter steeds meer ouders die zich bij die gang van zaken niet neer willen leggen. Die ook na de scheiding samen de kinderen wil len opvoeden. En die dat ook doen, al zijn daar wettelijk eigenlijk geen mogelijkheden voor. Steeds meer ouders kiezen voor co-ouderschap, omdat ze het belangrijk vinden, dat hun kinderen met beide ouders in contact blijven. Het is wel een heel geregel om samen je kinderen op te blijven voeden. Of liever gezegd, ieder apart, maar wel allebei. Peter van der Loos en Roelof Wittink, die het co-Ouderschap uit ervaring ken nen, zetten de zaken op een rijtje in hun boek 'Twee Ouders, Twee Hui zen', dat gisteren werd gepresen teerd. De titel van het boek geeft al aan hoe co-ouderschap verloopt: de kinderen wonen dan bij de ene, dan bij de andere ouder. Ze heb ben meestal hun kleren dubbel, hebben op beide plekken speel- goed en boeken en vaak ook op beide plaatsen vriendjes en vrien dinnetjes. Overigens blijkt uit een onder zoek onder ruim 800 kinderen op scholen in Schiedam en Arnhem, dat niet alle kinderen even enthou siast zijn over het idee van co-ou derschap. Bijna zeven van de tien kinderen van niet gescheiden ou ders voelt wel wat voor het idee. Onder kinderen van gescheiden ouders zijn dat er minder. Ruim de helft vindt co-ouderschap een goed idee. De belangrijkste redenen om het geen aantrekkelijk idee te vinden zijn: je raakt nergens thuis en het is lastig met de school, de vriendjes en de club. Een voorwaarde heb ben ook de kinderen die enthou siast zijn voor het idee: de ouders moeten wel dicht bij elkaar wonen juist vanwege redenen als vriend jes en dergelijke. Co-ouderschap kan niet volgens de Nederlandse wet. Na de schei ding vervalt de ouderlijke macht van beide ouders. Een van beiden, meestal de moeder, krijgt de voog dij toegewezen. De andere ouder wordt toeziend voogd. Dat bete kent dat hij of zij eigenlijk niets over het kind te zeggen heeft. Als de voogd, bijvoorbeeld een bezoek regeling saboteert, heeft de ander pech gehad. De werkgroep-Ko, waar beide auteurs lid van zijn, probeert dan ook via rechtszaken voor elkaar te krijgen dat de ouderlijke macht na de scheiding niet automatisch wordt ontbonden (er kunnen na tuurlijk goede redenen zijn om dat wel te doen, bijvoorbeeld als een ouder zijn kind altijd mishandelt). Er is enige vooruitgang. De Hoge Raad besloot een jaar geleden dat co-ouderschap na de echtschei ding aanvaardbaar is. Een belang rijke stap voor mensen die hun kind samen willen opvoeden. DEN HAAG (ANP/GPD) - Een meerderheid van de Tweede Ka mer houdt vast aan de mogelijk heid meer personen in de bestuur sorganen van universiteiten en ho gescholen te benoemen dan minis ter Deetman (onderwijs en weten schappen) in de nieuwe wet op het wetenschappelijk onderwijs heeft voorgesteld. Deetman wil de be stuurscolleges beperken tot drie le den en de universiteitsraden tot 25. Tijdens de behandeling van de nieuwe wet in de Tweede Kamer deed CDA-woordvoerder Lansink gisteren een beroep de minister de samenstelling in bijzondere geval len uit te breiden tot respectieve lijk vijf en 35 leden. Lansink meent dat bij de voorgestelde aantallen te weinig rekening is gehouden met de zware bestuurlijke taken die met name colleges van grote instel lingen hebben. De WD vindt dat er rekening moet worden gehouden met de grootte van de instelling. Vergro ting van de bestuursorganen mag slechts bij uitzondering. De PvdA onderschrijft de noodzaak tot af slanking van verschillende be stuursorganen, maar staat „een minder rigide aanpak" voor dan de minister. De Kamer had verder moeite met de versnipperde wijze waarop de bestuursstructuur, het bekosti gingsstelsel, de positie van de aca demische ziekenhuizen, de tweede fase en het studiebeurzenstelsel door Deetman worden aangepakt. De WD was het meest tevreden met de nieuwe wet. De partij prees het terugdraaien van de democrati sering en het benoemen van be roepsbestuurders. Het CDA liet blijken dat de minister te ver is ge gaan met het afschaffen van de de mocratische structuren van nu. Hij pleitte voor meer universitaire in vloed op de benoeming van hoog leraren dan Deetman wil. Samen met de WD wil Lansink weten of de meebesturende studenten extra faciliteiten kunnen krijgen. De Kamer is in meerderheid ook gekant tegen het voorstel de rector magnificus uit hoofde van zijn functie zitting te laten hebben in het bestuurscollege. De WD wil dit via een amendement ongedaan maken. De rector heeft een dubbel rol, omdat hij zowel lid is van het bestuurscollege als van het college van dekanen. HECHTENIS VERLENGD - De rechtbank in Den Haag heeft giste ren de voorlopige hechtenis van een 32-jarige huisarts en een even eens 32-jarige hoofverpleger met dertig dagen verlengd. Het tweetal zou in 1983 en 1984 betrokken zijn geweest bij de dood van een aantal bejaarden in het Haagse bejaar dentehuis De Terp. De arts werd vorige week dins dag gearresteerd. De verpleger zat al dertig dagen vast. Twee ver pleegsters (26 en 30), die in ver- Minister Deetman tijdens het ka- band met deze zaak eveneens wer- merdebat over de universiteiten. den aangehouden, zijn gisteren (foto ANP) vrijgelaten. AMSTERDAM (ANP) - Bij het herdenkingsmonument van de voormalige Hollandse Schouw burg aan de Plantagemidden- laan in Amsterdam hebben gis teravond een paar honderd men sen van voornamelijk de joodse gemeenschap de nazi-terreur her dacht. Bij de korte plechtigheid waren ook burgemeester E. van Thijn van Amsterdam, de zaak gelastigde van de ambassade van Israël M. Ofer en de voorzit ter van de Nederlandse Zionis tenbond, Henoch A Wajsberg, aanwezig. In de Hollandse Schouwburg moesten zich in de Tweede Wereldoorlog veel joden melden. Daarna werden ze op transport gesteld naar kampen, meestal Westerbork. Daar zou vandaag een herdenkingsbijeen komst worden gehouden. Op de foto burgemeester Van Thijn tij dens het uitspreken van zijn her denkingsrede, op de achtergrond een kinderkoor. (fotoANP) Maar er is meer nodig dan de wet alleen. Vlak na een scheiding is het voor veel ex-partners niet makke lijk om goeie afspraken te maken. En dat is voor co-ouderschap wel belangrijk. Er moet besproken worden wie op welk moment de kinderen heeft, hoe de opvoeding financieel geregeld wordt, hoe het contact tusen de ouders verloopt. Co-ouderschap vereist niet dat bei de ex-partners bij elkaar om de hoek wonen, maar de school moet toch wel redelijk bereikbaar zijn voor het kind. Omdat de wettelijke kaders bij co-ouderschap niet geregeld zijn, komen er op allerlei onverwachte momenten problemen. De sociale dienst kent het verschijnsel niet, en twee ouders die allebei zeggen dat ze een een-oudergezin zijn, zul len waarschijnlijk problemen met hun uitkering krijgen (tenzij, inge val van meer kinderen, het ene kind officieel bij de ene ouder en het andere bij dé andere partner woont). Ook de kinderbijslag, de loonbelasting en de ziektekosten regelingen kennen het co-ouder schap niet. Hoe ouders dat tot nu hebben opgelost en wat er voor mogelijkheden zijn, zetten Van der Loos en Wittink in hun boek op een rijtje. 'Vrouwgerichte' vragen mogen bij sollicitatie DEN HAAG (ANP) - Een arts van de Rijks Geneeskundige Dienst mag vrouwen bij de medische keu ring voor een sollicitatie wel vra gen stellen over de menstruatiecy- clus. Staatssecretaris Kappeijne van de Coppello (emancipatie) ant woordt op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid Van Es (PSP) dat de Commissie gelijke be handeling van mannen en vrou wen bij de arbeid in de burgerlijke openbare dienst het daarmee eens Het moet bij die 'vrouwgerichte' vragen wel gaan om zaken die me disch verantwoord en bedrijfskun dig relevant zijn, zegt de staatsse cretaris. In het keuringsformulier voor overheidssollicitaties mag niet (indirect) worden gevraagd naar een mogelijke zwangerschap. Dat is wel het geval bij het keu ringsformulier van de Landelijke Huisartsenvereniging, dat bij solli citaties in het bedrijfsleven wordt gebruikt. Bij een overheidssollicitatie wordt de vrouw gevraagd of de menstruatie regelmatig is, in de re gel langer dan acht dagen duurt en of de periode tussen twee opeen volgende menstruaties korter dan drie dan wel langer dan vijf weken is. Verder wordt gevraagd of de sollicitante een abnormaal verlo pende zwangerschap heeft doorge maakt. Notaris verdacht AMSTERDAM (ANP) - Een Am sterdamse notaris wordt ervan ver dacht te hebben meegewerkt aan het onttrekken van geld aan een faillissement. De notaris moet zich daarover voor de Kamer van Toe zicht over de notarissen en kandi daat-notarissen in Amsterdam ver antwoorden. Dit blijkt uit een op roep aan de notaris om op 26 april voor de Kamer te verschijnen. Het is voor de eerste maal in Ne derland dat het mogelijk is een der gelijke zitting van de Kamer van Toezicht bij te wonen. Sinds vorig jaar november zijn deze zittingen wettelijk openbaar. ADVERTENTIE |PJ.IIfJ.IL..UJ.!J—l-J.I ZOETERMEER (ANP/GPD) - Op vele sociale academies heerst een georganiseerde anarchie, die cen trale leiding bijna onmogelijk maakt. Sommige directies hebben geen enkel zicht meer op wat er in de lessen gebeurt. Dit staat in een gisteren gepubliceerd rapport van de rijksinspectie voor het Hoger Sociaal Pedagogisch Onderwijs, waarin forse kritiek op het onder wijs aan de sociale academies wordt geuit. Terwijl enerzijds wordt gecon stateerd dat de kwaliteit de laatste jaren een verbetering vertoont en steeds meer aansluit bij de behoef ten van hét welzijnswerk, wordt anderzijds een soms vernietigend oordeel over bepaalde onderdelen van het welzijnsonderwijs gege- Volgens de inspectie zijn de on derwijsafdelingen van sociale aca demies nog steeds betrekkelijk au tonoom. Die autonomie is in de loop der jaren „zo als een dierbaar heid gekoesterd dat er afdelings culturen zijn ontwikkeld die ver sterkte bastions zijn geworden, van waaruit de buitenwereld met wantrouwen wordt gadegeslagen", aldus de inspectie. Opgemerkt wordt dat de docen ten zich in de loop der jaren in con tacten met de inspectie over het al gemeen als open, coöperatief en bereid tot verandering hebben be toond. Maar in vertrouwelijke ge sprekken en in brieven komt vol gens de inspectie vaak een totaal ander beeld naar boven. „Dan lijkt het of binnenkamers, ver van di rectionele of inspectorale pottekij- kers het regime van angst heerst, een sfeer waarin bemoeienis van collega-docenten als bedreigend wordt c Studenten maken de inspectie bij herhaling duidelijk dat zij in staat en bereid zijn hard te stude ren, maar dat zij daartoe te weinig worden gedwongen of gestimu leerd. Veel studenten blijken ont moedigd. Naar de overtuiging van de inspectie komt dat vooral door dat de meeste dag- en deeltijdstu denten niet weten hoe zij moeten studeren en de meeste docenten niet weten hoe zij hen moeten le ren studeren. Het negatieve beeld dat de bui tenwacht vaak van de sociale aca demies heeft, is volgens de inspec tie echter overdreven. Niet alleen de kwaliteit van de opleiding ver betert steeds, maar sluit ook steeds beter aan bij de behoeften op de arbeidsmarkt. Toch valt ook op dat onderdeel nog veel te verbeteren. Het rapport noemt de opleiding te veel functiegericht en te weinig be roepsgericht. De opleiding voldoet tot op heden nog niet aan de hard heid en het niveau van de be roepspraktijk. De aanleiding tot de algemene rapportage is de volgens de inspec tie de vaak onjuiste beeldvorming over de sociale academies. Daar door kunnen de academies bij de lopende fusiebesprekingen tussen instellingen van hoger beroepson derwijs ten onrechte worden bena deeld. Met handige vakken voor speelgoed en allerhande spullen. Ideaal achterop de leuning van de voorstoel of aan de wand van de kinderkamer. Bevat al: kleurpotloden, speelkaarten, mens-erger-je-nieten kleurboekje. MC-prijs:f 37,50. Informeer bij uw Mobil station hoe u MC-cardhouder wordt. M@bii Mobil MC. Het verschil tussen klanten en trouwe klanten.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 5