Bruna feliciteert Anton heek. Steeds Maatregelen tegen stank van riool- zuiveringsinstallatie Brandweer brengt uitrukken bij loos alarm in rekening Gemeente maant hoogheemraadschap Leidsch Dagblad neemt bejaarden dag uit Vluchtelingenwerk ongerust over opvang Tamils DONDERDAG 18 APRIL 1985 LEIDEN - Het Hoogheemraadschap van Rijnland neemt op korte termijn een aantal maatregelen die de stankoverlast van de rioolwaterzuiveringsinstallatie in de wijk Zuid- West met 53 procent moet verminderen. Over ongeveer een jaar zullen waarschijnlijk nog meer voorzieningen worden getroffen. Hoeveel de stank hierdoor wordt verminderd, is nog niet te zeggen. Vertegenwoordigers van het hoog- heemraadschap hebben dit deze week meegedeeld aan de gemeente Leiden. De gemeente blijft er ech ter op aandringen dat het hoog heemraadschap nog verdergaande maatregelen neemt. Volgens haar is de stankoverlast straks niet vol doende weggenomen. Op ambte lijk niveau wordt nu bestudeerd hoeveel effect de maatregelen heb ben die 'Rijnland' over een jaar wil nemen en of er eventueel nog meer moet gebeuren. De voorzieningen die het Hoog heemraadschap op korte termijn wil nemen - die de stank dus met 53 procent moeten reduceren - be staan onder meer uit het afdekken van de beluchtingsbassins en slib- gistingstanks. Bovendien zal het aftappen en transporteren van 'vers slib' binnenkort via een geslo ten systeem van buizen gebeuren. Dit alles kost het hoogheemraad schap ongeveer 125.000 gulden. Het zijn niet de eerste maatregelen die 'Rijnland' heeft getroffen om de stankoverlast van de waterzui vering te verminderen. Sedert het 'schap' in 1978 de zuiveringsinstal latie overnam, heeft het al negen ton uitgegeven om wat aan de overlast ervan te doen. Gassen Over ongeveer een jaar voert het hoogheemraadschap waarschijn lijk een aantal energiebesparende maatregelen door. Onder meer wordt een installatie bij de rioolwa terzuivering in Zuid-West jfcnge- bracht waarmee vrijkomende gis- tingsgassen kunnen worden omge zet in energie. De zuivering van het water kost daardoor aanmerkelijk minder energie. Bovendien is het de bedoeling dat de rioolwaterzuivering in Lei- den-Noord wordt verbeterd en uit gebreid. Als deze installatie gereed is, hoeft de waterzuivering in Lei den Zuid-West minder te worden belast. Daarnaast wil het Hoog heemraadschap in Zuid-West het afvalslib op een andere manier gaan verwerken. Het bestuur van het hoogheem raadschap voelde er aanvankelijk weinig voor nog meer geld uit te geven voor de bestrijding van de stankoverlast. 'Rijnland' wilde niet verder gaan dan de maatregelen die nu op het programma staan. Het hoogheemraadschap lijkt die opstelling nu iets te hebben afge zwakt, meent In 't Veld. Het is de bedoeling dat de besturen van de gemeente Leiden en het Hoog- VW gaat automatiseren LEIDEN - De WV in Leiden hoeft de 26.000 gulden die zij in 1983 teveel heeft gekregen aan sub sidie niet direct terug te betalen aan de gemeente. In plaats daarvan mag de toeristenorganisatie dit geld bij wijze van renteloze lening gebruiken voor de aanschaf van zo genoemde geautomatiseerde be- middelingsapparatuur (ATIB). De raadscommissie voor economische aangelegenheden kan zich met dit voorstel van burgemeester en wet houders verenigen. De VW kan de aanschaffing van deze apparatuur niet uit eigen zak betalen. Toch is de ATIB noodza kelijk, wil de toeristenorganisatie haar status als informatie-kantoor kunnen handhaven. De geautoma tiseerde bemiddelingsapparatuur wordt, zo is de bedoeling, op lande lijke schaal ingevoerd by alle WV- kantoren. De WV moet de renteloze le ning vanaf dit jaar terugbetalen, als zij tenminste voldoende inkom sten vergaart uit de bemiddeling van logies. B en W stellen voor dat de VW de lening pas hoeft af te lossen als zy in een jaar meer dan t j n j heemraadschap binnenkort weer De gemeente Leiden juicht de bij alkaar knm£n nadat hel amhte. maatregelen toe die de stank met 53 procent moeten verminderen. LEIDEN - Een paar honderd, bejaarden stapten vanochtend in acht bussen om op uitnodiging van het Leidsch Dagblad een dagtocht te maken. Het betrof mensen die al vele jaren abonnee van deze krant zijn. Het LD beloonde deze trouw met een dagje uit, in het kader van het 125-jarig bestaan van de krant. Voorafgegaan door 30.000 gulden verdient met bemid- de LD-jeep trokken de bussen vanochtend in kolonne door Leiden, om vervolgens koers te zetten naar Amster- deling. Overigens hoeft de VW dam. Het programma vermeldde verder een boottocht van Amsterdam naar Volendam, waar de lunch werd nooit méér dan 5000 gulden per gebruikt en een rit langs de bollenvelden met een 'koffiestop' in Hillegom. (foto Holvast) jaar af te lossen. Ook is zij verheugd bij elkaar komen nadat het ambte lijk overleg is afgerond. Een woordvoerder van het Hoog- nog te treffen voorzieningen. Mi- heemraadschap zegt dat 'Rijnland' lieu-ambtenaar G. de overlast in 'etappes' wil klaart echter dat'het Hoogheem- deren. "We weten niet wat de raadschap deze laatste maatrege- grootste boosdoener is. Mogelijk is a het aanbrengen van de ïnstal- len eerste instantie neemt energie te besparen en het afvalslib latie waarmee afvalgassen in ener- op een betere manier te verwerken. worden omgezet, de uitbrei- Dat tegelijkertijd de stankoverlast ding van de zuiveringsinstallatie door wordt verminderd, is vol gens hem een bijkomend voordeel. Meer geld De gemeente vermoedt trou wens dat het aanbrengen van een installatie waarmee 'afvalgassen' in energie worden omgezet, de uit breiding van de zuiveringsinstalla tie in Leiden-Noord en een andere verwerkingsmethode van het af valslib, de overlast slechts met en kele procenten terugbrengen. Lei den wil daarom dat het hoogheem raadschap nog meer gerichte maat regelen neemt tegen de stank. Vol gens In 't Veld ziet de gemeente het liefst dat de stank volledig of vrijwel volledig verdwijnt. Leiden-Noord en de invoering een andere manier om het slib te verwerken, vrijwel geen sprake meer van stankoverlast", zegt hij. LEIDEN - De afdeling Leiden/Oegstgeest van het Vluchtelingenwerk (WN) is het niet eens met de regeringsplannen voor huisvesting van de Tamil-vluchtelingen. In een brief aan de commissie voor welzijn en cultuur in de Twee de Kamer schrijft de afdeling daarover veront rust te zijn. "In het bijzonder over de plannen van de regering om ook diegenen die nu rede lijk goed gehuisvest zijn uiteindelijk ook in op vangcentra te plaatsen". In de brief wordt als voorbeeld de Leidse situatie aangehaald. "Bij ons zijn elf Tamils goed gehuistvest. Vijf sinds begin februari in de migrantenhuisvesting van de gemeente en zes begin maart in Leiderdorp in een eenge zinshuis. Hier zijn beslist geen moeilijkheden en zij kunnen hun weg reeds behoorlijk vin den. Wij zijn zeer verontrust dat ook deze elf mensen mettertijd in opvangcentra gehuisvest zullen worden, waar hier van noodzaak totaal geen sprake is". Wat betreft die opvangcentra verwijst de WN-afdeling Leiden-Oegstgeest ook nog naar de situatie in Berlijn. Bij een bezoek aan die stad zou gebleken zijn dat de opvang daar beneden alle peil is. "Wij vragen uw aandacht en medewerking om opvangcentra beslist niet naar Duits model te laten functioneren", aldus de brief aan de kamercommissie. Landelijk voorzitter J.N. Scholten van de WN heeft zich gisteren in soortgelijke bewoordingen uitgela ten. Volgens hem moet de overheid de opvang van de Tamils zoveel mogelijk aan particulie ren overlaten. Gisteren hebben in Utrecht zes gemeenten zich over de opvang van Tamils ge bogen. Zij werden het er over eens dat Tamil- vluchtelingen en gemeenten die zijn aangewe zen om deze mensen op te vangen zo snel mo gelijk moeten weten waar ze aan toe zijn. Er moet een verkorte procedure komen om de status van de Tamils in ons land vast te stellen, luidde de conlusie. ADVERTENTIE LEIDEN/ZOETERWOUDE - De Leidse brandweer brengt voortaan 350 gulden in rekening als zij voor loos alarm uitrukt. "Een kleine aansporing om die sigaar wat eer der uit te doen", zegt commandant B. Mark van de brandweer hier over. Ook uit het jaarverslag blijk dat een maatregel tegen loos alarm nodig is. In 1984 is de Leidse brandweer, die ook de rode haan bestrijdt in Zoeterwoude, 1028 keer uitgerukt, 99 keer minder dan in 1983. Brand bestrijding, hulpverlening en loos alarm waren ongeveer even vaak de reden om in actie te komen. Het aantal keren loos alarm (316) bleef vrijwel gelijk in verhouding tot 1984. Mark wijt dit overigens ook voor een deel aan het steeds groeiende aantal automatische brandmelders. De verwachting dat het aantal loze meldingen zal dalen lijkt nu gerechtvaardigd. Aan het bestrijden van allerhan de onheil was de brandweer ook het meeste tijd kwijt, meer dan tachtig procent. By de branden ging het om één grote brand (Zuiderkerk), zeven middelgrote branden en 332 brandjes. Buiten het eigen werkgebied moest de Leidse brandweer 9 keer bijstand verlenen bij brand en 13 keer voor andersoortige hulpverlening. Tot het voorkomen (preventie) van brand behoort de beoordeling van nieuwbouw- en verbouwings plannen uit het oogpunt van brandveiligheid. Veel werk op dit gebied brachten de nieuwbouw van het Academisch Ziekenhuis, de kantorencomplexen aan de Plesmanlaan en het Schuttersveld en de Stevenshof met zich mee. Vanwege de krappe personeelsbe zetting konden slechts incidenteel brandveiligheidscontroles worden gehouden in openbare gebouwen, een activiteit waarmee de brand weer in 1983 is begonnen. De brandweer heeft zich verder beziggehouden met het geven van brandveiligheidsinstructies aan personeel van bejaarden- en zie kenhuizen, bedrijven, scholen buurthuizen en opvangcentra. Bo vendien werd met een opleiding begonnen voor de verschillende rijksdiploma's brandbestrijdings- branche. In het jaarverslag zijn tot slot de den dat in 1984 een nieuwe spuit- auto in gebruik kon worden geno men en in stadsvernieuwingsge bieden slechte bluswatervoorzie ningen zijn aangepakt. Her en der werden daarvoor nieuwe leidingen aangelegd. De Leidse brandweer kan aanhaken op 2500 bluskranen. WD houdt spreekuur LEIDEN - Ook de WD-fractie in de Leidse gemeenteraad houdt vanaf 23 april elke dinsdag tussen kwart over zeven en acht uur spreekuur in de WD-fractieka- mer, Breestraat 125. Wie vragen of suggesties heeft ten aanzien van het gemeentelijk beleid of de acti viteiten van de WD-fractie kan op die tijd langs komen of opbellen, tel. 071-254343. Op 30 april zal er in verband met koninginnedag overigens géén spreekuur zijn. PIRATEN - De Radiocontrole dienst heeft gisteren twee piraten zenders uit de lucht gehaald. Bij een 38-jarige inwoner van Leiden werd de zender Radio Sleutelstad in beslag genomen. Volgens de po litie had de zender een waarde van ongeveer 3500 gulden. Ook van ra dio Uniestad werd de zender ter waarde van 1200 gulden in beslag genomen. Ex-drugsgebruikers in Pancrat LEIDEN- Het buurtcomité Pancras-oost kan in de noodlokalen aan het Ir. Driessenplein blijven totdat het Mostertcomplex klaar is. Tevens kan de stichting ex-drugsgebruikers haar intrek nemen. Vorige maand sloeg het buurtcomité alarm toen bekend werd dat de Stichting Welzijn de, huur van de Pancrat had opgezegd. De andere huurders van de noodlokalen, de technisch bewoners advi seurs en ambtenaren van de gemeentelijke afdeling volkshuisvesting, verhuisden respectievelijk naar de Stichting Welzijn aan de Breestraat en naar het Stadsbouwhuis aan de Langegracht. De stichting ex-drugsgebruikers was al enige tijd op zoek naar een geschikte ruimte. De stichting heeft tot doel ex-verslaafden te helpen bij hun terugkeer in de samenleving. Het buurtcomité en de stichting ex- drugsgebruikers moeten alleen nog overleggen wie en op welke uren van de Pancrat gebruik kan maken. Redactie: Wim Brands Bart Jungmann Rood Tijdenlang hebben de verkeers lichten op het kruispunt Kort Rapenburg/Breestraat louter op oranje gestaan. En veel wegge bruikers hadden het idee dat het zo goed was: je moest weliswaar goed uitkijken, maar tegelijker tijd was het opvallend dat er niet zoveel opstoppingen waren als wanneer de lichten wel werkten. Dus geen files van Noordeinde tot Witte Singel, van Kort Rapen burg tot Nieuwe Beestenmarkt en van begin Breestraat tot Nieuw Minerva. Files die er tij dens de spits wel zyn als de in stallatie gewoon werkt. Maar deze week sprongen ze weer op groen en rood, hetgeen sommige mensen verwonderde: waarom, het ging toch goed? Ge meenteambtenaar Verwoerd: "De lichten hebben op oranje ge staan in verband met de werk zaamheden op het Kort Rapen burg, zoals u wel kunt raden. Het ging, met andere woorden, om een tijdelijke situatie. Wij heb ben nooit gedacht: we laten het Dat leek er anders wel op, want de lichten hebben behoorlijk lang op oranje gestaan. Ver woerd: "Dat komt omdat we wat tegenslagen hebben gehad. Toen ze klaar waren met het overslui- zen van het Kort Rapenburg, bleek dat de installatie niet meer goed werkte. Er waren kabelsto ringen. En in een buis zat een knik; die buis was beschadigd tijdens de werkzaamheden in de grond". "Begin dit jaar hoopten we dat we de lichten weer konden laten werken, maar toen kwam er weer wat tussen. Men was bezig met het aanleggen van de riolering op de Prinsessekade en toen heeft de politie gezegd: ons lijkt het verstandig om die lichten op het kruispunt nog maar een tijdje op oranje te laten staan. Aan dat ver zoek hebben we gehoor gege ven". Oranje Nu worden ze dus kennelijk weer in werking gesteld, nog maals: waarom? "Waarom? Nou het antwoord lijkt mij toch sim pel: die lichten staan daar niet voor niks volgens mij. Kijk, het lijkt alsof oranje voordeel heeft, maar gebeurt er wat, dan ben je de sigaar". "Stel je nou eens even voor: de lichten staan voortdurend op oranje, er is sprake van een onge luk, ik word opgebeld en ze gen mij: waarom staan die lich ten in godsnaam op oranje? Wa moet ik dan zeggen: dit is ee periment? Nee, u moet dit pro bleem niet onderschatten: met de veiligheid van mensen mag je niet experimenteren en daarom moeten die lichten zo snel moge lijk weer werken". "Wy, van verkeer, hebben trouwens ook wel eens de nei ging om te zeggen: laat maar oranje knipperen. Dan sta je op dat kruispunt een paar uur te ky- ken en dan lijkt het goed te gaan, maar ondertussen: één ongeluk en je theorie is weg". "Er zitten meer haken en ogen aan dat kruispunt dan de meeste mensen weten. Neem die zebra op het Noordeinde. Goed, er komt een auto van het Kort Ra penburg, die draait de hoek om en verwacht geen zebra, op die zebra loopt 's ochtends een kind dat ook niet oplet en klaar ben je". Waarna Verwoerd een verhaal vertelt over het kruispunt op de Lage Rijndijk/Zylsingel. Veel fi les had je daar. En aangezien de brandweer regelmatig gebruik maakte van die route om uit te rukken, dacht men dat het mis schien goed was de lichten per manent op oranje te zetten, zodat een vlotte doorstroming ont stond. Verwoerd: "Het leek alle maal zo mooi, maar naarmate de tijd verstreek kwamen toch ook verschillende voorstanders er achter dat dit systeem niet echt veilig was". Groen De verkeersinstallatie op het kruispunt Breestraat/Kort Ra penburg dus weer in werking, maar wanneer definitief? Ver woerd: "Dat weet ik nog niet pre- Het kruispunt Kort Rapenburg-Noordeinde-Breestraat. De verkeerslichten werken r files in de spitsuren terug. des. Voor de werkzaamheden werkte alles zo goed. maar ia: nu is het systeem ontregeld en moet de installatie weer opnieuw wor den afgesteld. Ik sluit het dus niet uit dat de lichten weer eens een dagje op oranje gaan. Maar ik beschouw elke dag dat het sys teem nog niet als vanouds werkt als één dag teveel" (vanmorgen knipperden de lichten overigens weer vroliik in het oraiye). Ook de politie zal regelmatig de verkeerssituatie op het kruis punt gadeslaan, zo vertelt voor lichter Graveland: "Het is name lijk zo dat de bussen voorrang hebben en daardoor kunnen - nu de lichten weer werken - in de andere richtingen files ontstaan. Wij bekijken of het om incidente le problemen gaat of om een structurele aangelegenheid. Is het laatste het geval, dan zal een en ander moeten worden bijge steld". Voorwaar, de verkeerssituatie op het kruispunt wordt goed in de gaten gehouden, of zoals vak man Verwoerd het zo fraai ver woordt: "Mijn gedachten zijn voortdurend by het kruispunt". Hanengerucht Het bejaarde echtpaar in de Von de Willigenhof aan de Apollolaan wil wel zijn klaagzang in de krant, maar niet zijn naam. "Nee, dat wil ik niet", zegt mevrouw pertinent en wijst naar verslag gevers blocnote. "Anders kunt u die blaadjes wel inleveren". Waarom niet? "Omdat wij altijd al de kat de bel aan binden". "Het gaat om vier hanen en vijf kippen", hebben ze beiden uitge rekend en ze bivakkeren op en rond de Apollolaan. Die hanen hebben trouwens geen bel nodig, ze maken zonder al genoeg her rie. Bij het ochtendkrieken gaat de natuur zijn werk doen en daar is de monderne mens niet van gediend. "Ik slaap heel'licht", zegt mevrouw. "Dus ik word er elk keer wakker van". Op haar verzoek schreef me neer een brief aan de gemeente raad. Of het kleinvee kan worden verwijderd. Meneer: "Ik heb eerst de politie gebeld, maar die kunnen niets doen. Vandaar die brief'. Hij benadrukt die brief louter namens hemzelf en zijn vrouw geschreven te hebben. Meneer meent te weten dat er volgens de opènbare verorde ning geen loslopende hanen in de bebouwde kom mogen zijn. Dus zou de gemeente in kunnen grijpen. Probleem is daarbij mis schien dat niemand weet van wie de kippen en de hanen zijn. "Waarschijnlijk heeft iemand ze hier gedropt", zegt meneer. "Die beesten zijn helemaal verwil derd". Ze trippelen niet alleen door de achtertuin van de Van de Wil ligenhof, maar stappen ook doodgemoedereerd over de Brahmslaan. Mevrouw: "Ieder een remt er voor". Lachend: "Ik zou haast willen dat ze eens door reden". Kan de huismeester van het ouderentehuis er niets aan doen? Mevrouw: "Nee, die heeft daar verder ook niet zoveel mee te maken. Ik heb' wel eens in ernst aan hem gevraagd: kan de kok er geen kippesoep van ma ken?". Maar dat kon niet, antwoordde de huismeester. Zou ook een beetje taai zijn. Al zou er waar schijnlijk geen haan naar ge kraaid hebben. Of het zouden die van de Apollolaan moeten ziin.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3