LEIDSCH DAGBLAD 'steun' voor acties op Schiphol Alphense bodybuilder overleden Verdacht vee is vaak behandeld met hormoonstof Beunhazerij in bouw is meer dan verdubbeld Tientallen Sponsor contract onzeker Puinrijder aan dood ontsnapt Daling van ziekte verzuim is geen angst botsingen in de mist Zure regen beschadigt asfalt DONDERDAG 18 APRIL 1985 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37681 Directeur: G. Koopman Hoofdredacteur: drs. J.W.E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R.D. Paauw HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Postbus 54 2300 A0 Leidon Voor lel.nre. ne colofon Denkschool voor 10 bolleboosjes HANNOVER - In het Westduit- se Hannover wordt binnenkort een school geopend voor hoog begaafde kinderen. Er is plaats voor 10 bollebozen in de peuterleeftijd. Projectleider Klaus Urban zegt dat er geen lessen in lezen, schrijven en rekenen zullen worden gegeven, omdat een beetje hoogbegaafd kind die vaardigheden op het vierdejaar al onder de knie heeft. Door de oefening in denkspe len, dansen, tekenen en musi ceren hoopt Urban te voorko men dat de kinderen zich later op school zullen vervelen. De onderwijzers in Nedersaksen vindt de school volslagen over bodig. Justitie laat doodsoorzaak onderzoeken 1860-1985 i justitie, die het gerechtelijk la- le steroïden geslikt om versneld ALPHEN AAN DEN RIJN - De Haagse officier van justitie heeft len. opdracht gegeven een onderzoek in te stellen naar de dood van een In de auto en de kamer i 21-jarige Alphenaar. De man werd overleden sporter, die aan body- naar nu pas bekend is geworden building deed, heeft de Alphense - zondag onwel in de sportschool politie een partij spierversterkende Alphagym aan de Hooftstraat. In middelen (anabole steroïden) aan getroffen. Dit materiaal is voor on derzoek meegezonden naar het ge- De arts weigerde te verklaren dat rechtelijk laboratorium. i op natuurlijke wijze overleden. Sectie bracht ook geen doodsoorzaak aan het licht. De po litie raadpleegde daarop de officier zocht wordt of de jongeman Sportschoolhouder Jimmy van der Tas van Alphagym is erg onder de de indruk van het gebeurde. "Het had ook op straat kunnen gebeu ren, het is lullig, dat het nu juist in mijn sportschool moet zijn. Die jongen trainde niet bü mij, ik heb hem misschien drie keer in mijn sportschool gezien". Volgens Van der Tas heeft hij di rect deskundige hulp gekregen, overmatig gebruik van deze toen hij zondag in de sportschool middelen is overleden. Door som mige bobybuilders worden anabo- ge, mond-op-mond beademing. In het ziekenhuis is hij een uur later overleden". Van der Tas weet niet of de jonge Alphenaar, die al enige jaren aan bodybuilding deed, spierverster kende middelen slikte. "Ik ben er zelf een sterk tegenstander van, ik heb een hekel aan die rotzooi. Hier komt dat spul niet vandaan. Ik heb een goede sportschool, ik kan dat risico niet nemen. De politie weet dat ook, die staat achter me. Als er ook maar een vermoeden zou zijn, dat hier dat spul te krijgen is, was mijn school al gesloten geweest". EERSTE CANADEES TERUG IN LEIDEN SCHIPHOL (ANP/GPD) - De dichte mist van vandaag heeft de verkeersleiders op Schiphol tijdens hun vierde actiedag een handje geholpen. Het vliegverkeer raakte zo wel door de mist als door de massale ziektemelding van de luchtverkeersleiders danig ontregeld. 'Bericht akkoord met Commodore voorbarig (Van i r verslaggevers) DEN HAAG (GPD) - Ruim 71 pro cent van de slachtrunderen die sinds begin dit jaar zijn gecontro leerd op de aanwezigheid van (groei)hormonen, bleek met deze verboden stoffen te zijn ingespo ten. Volgens het ministerie van landbouw worden dergelijke run deren dank zij de scherpe controle in de slachthuizen vrijwel allemaal vernietigd. Uit gegevens van het ministerie blijkt dat sinds 1 januari 240 Ne derlandse 'verdachte' runderen van de slachtband zijn gehaald en voor nader onderzoek naar het cénr traal laboratorium van de Rijks dienst voor de keuring van vee en vlees zijn gestuurd. Daar bleken 172 runderen inderdaad met hor monen te zijn ingespoten. In het eerste kwartaal van dit jaar werden ruim 400.000 runderen geslacht. Runderen worden voor, tijdens en na de slacht gecontroleerd. In de eerste plaats worden koe en stier onderzocht op de aanwezig heid van spuitplekken. Tijdens de slacht wordt ook gekeken naar op gezette klieren die duiden op een hormoonbehandeling. Worden die geconstateerd, dan wordt het rund direct van de slachtband gehaald en voor nadere controle naar het la boratorium gestuurd. Het gaat vrijwel al deze gevallen om gro« hormonen en niet om het kanker- de lading op de Zoe- verwekkende hormoon DES. Ruilverkavelingsweg Volgens het ministerie van land bouw komt het DES-hormoon vrij- (Van e r verslaggevers) LEIDEN - De eerste Cana dees die Leiden veertig jaar ge leden bij de bevrijding binnen reed, brengt binnenkort op nieuw een bezoek aan c stad. Het is captain Robert A. Ryder, inmiddels een zestiger, die de 5-meiviering volgende maand komt bijwonen. In brie ven aan de gemeente en kennis sen van vroeger heeft hij laten weten Leiden nooit vergeten te zijn en altijd de wens te hebben gekoesterd er nog eens terug te keren. Die wens wordt nu werkelijkheid omgezet. Cap tain Ryder reed in de voorste jeep van het Canadese regi ment, dat Leiden via de Hoge Rijndijk binnenkwam. Daar ook deze foto genomen. Met de lachende captain als middel punt. (Van een onzer verslaggevers) ZOETERWOUDE - Een 22-jarige puinrijder heeft gistermiddag de vrijwel al deze gevallen om° groei- dood in de ogen gekeken toen bij het lossen' terwoudse de vering van zijn vrachtauto het begaf en hij van zijn stoel vloog. Het stuurwiel ving echter de gro- wel niet meer voor sinds de contro- te schok op en de verwondingen i de Zoetermeerder bleven be perkt tot een gebroken borstbeen. le daarop in 1981 aanzienlijk werd verscherpt. Tussen 1981 en 1983 werd bij 133 runderen het DES- Oorzaak van het ongeval: het hy- hormoon ontdekt op een totaal UTRECHT (ANP) - De daling van het ziekteverzuim komt niet voort uit angst voor werkloosheid. Dit blijkt uit een onderzoek naar het ziekteverzuim bij 24 bedrijven uit gevoerd door de stichting CCOZ. De resultaten zijn gepubliceerd in een geheel aan ziekteverzuim ge wijd nummer van het Tijdschrift voor Sociale Gezondheidszorg. In de vroege ochtend moesten alle vliegtuigen die op Schiphol wilden landen als gevolg van de mist uit wijken naar andere vliegvelden. Ook werd een aantal vluchten ge schrapt. Later op de dag trok de mist op en kon weer worden ge land waarbij vertragingen van ruim 5 uur ontstonden. Vertrek kende vliegtuigen moesten gemid deld een uur wachten. De luchthaven schat haar schade op enige tienduizenden guldens per dag. Alleen al aan landingsgel den wordt dagelijks gemiddeld 20.000 gulden minder ontvangen dan anders. De schade voor de luchtvaartmaatschappijen is ech ter veel groter en loopt al snel in de tonnen, aldus een woordvoerder. Niet alleen het vliegverkeer maar ook de vrachtafhandeling dreigt in de knel te komen door een wilde staking bij het luchtvrachtafhan- delingsbedrijf Aviapresto op Schiphol. De avondploeg van het bedrijf legde het werk neer omdat de directie van Aviopresto niet was ingegaan op eerdere stiptheidsac ties van het personeel. Dinsdag werd het werk al enkele keren een paar uur neergelegd uit protest te gen het uitblijven van een nieuwe cao. De actie wordt niet gesteund door de Vervoersbond FNV. Begin april liep het cao-overleg bij het bedrijf vast. De problemen bij Aviapresto spitsen zich toe op de weigering van de directie om de prijscompensatie uit te betalen en het ziektegeld tot 100 procent aan te vullen. Die twee zaken zijn voor Bevrijding van Westerbork in Assen herdacht de werknemers belangrijker dan verkorting van de arbeidstijd, waartoe de directie in principe wel bereid is. Aviapresto zorgt voor de bela ding van toestelen van onder meer KLM en Martinair. Bij het bedrijf, een dochteronderneming van Pak hoed, werken 115 mensen. (zie verder pagina 9) Rashid Karami. Libanese premier Karami treedt af, maar blijft tot er een nieuwe regering is ge vormd. PAGINA 7 Onder druk van de Kamer buigt het kabinet zich op nieuw over het derde tv- net. PAGINA 5 Smit-Kroes praat opnieuw met bonden over PTT-ver- huizing. PAGINA 9 Ajax niet verder dan ge lijkspel tegen Den Bosch. Spanning terug in eredivi sie? PAGINA 13 Omroepstaking in Hilver sum ging niet zonder hu mor voorbij. PAGINA 23 LEIDEN - Stuurgroep-voorzitter Pim Perquin van de basketbalver eniging Leiden (voorheen Parker, daarna Elmex) is geschokt 'door het voortijdige en onjuiste bericht over een sponsorovereenkomst met het computerbedrijf Commo dore'. Perquin houdt er ernstig reke ning mee dat een overeenkomst tussen Leiden en het Amerikaanse bedrijf van de baan is nu dit be richt vanochtend in De Telegraaf stond. "Toen één van mijn medewer kers vanochtend Inter Football belde, werd de hoorn woedend op de haak gegooid. Inter Football voerde namelijk in opdracht van ons de onderhandelingen met Commodore. In eerste instantie hadden we zelf contact gezocht met dit bedrijf, maar we werden te rugverwezen naar een organisatie bureau. Dat is dus Inter Football geworden, maar daar zijn ze nu fu rieus. De onderhandelingen waren namelijk nog lang niet afgerond. Sterker nog, er is tot nu toe zelfs geen enkel rechtstreeks contact ge weest tussen Leiden en Commodo- Omdat Leidens kandidaat-spon sor volgens Perquin nu niet die pu bliciteit krijgt waarop het had gere kend, ziet de praeses de nabije toe komst van zijn basketbalclub zor gelijk tegemoet: "Het is best moge lijk dat we nu ons kruit hebben verschoten. Dat hebben we dan mooi aan ons zelf te wijten. Eén of andere 'sufkluns' binnen de ver eniging heeft z'n mond voorbij ge praat, dat is duidelijk. Bij Inter Football en Commodore zullen ze nu wel denken: 'Wat is dat voor een kleuterklas daar in Leiden'. We hebben een hele slechte beurt ge maakt". De inschrijving voor de nieuwe basketbalcompetitie sluit op 13 mei. Heeft Leiden voor die tijd geen sponsor gevonden dat is de kans groot dat de club terug naar af (de eerste klasse van het rayon) moet. Onze nieuwe woningkrant is uit. Wanneer u belt, sturen we hem graag toe. B V makelaardij o.g. DEN HAAG (GPD) - Het aantal beunhazerijprojecten in de bouw is de laatste tien jaar meer dan ver drievoudigd. Dat blijkt uit een en quête die het Nederlands Verbond van Ondernemers in de Bouwnij verheid (NVOB) onder zijn leden heeft gehouden. In 1976 was er sprake van 218 beunhaasprojecten, nu blijken het er 687 te zijn. In geld uitgedrukt is de beunha zerij minder sterk gegroeid. De beunhazen kaapten in 1976 voor 23 -miljoen gulden aan opdrachten weg van de bouwondernemingen. draulische tilsysteem brak laadbak met vijf tot zes ton hout en steen viel met groot geweld terug op het chassis. Onderzoek 8.000 'verdachte' dieren. Als het laboratorium een behan deling met hormonen constateert, de arbeidsin wordt door de algemene inspectie- spectie en de verkeersgroep van de dienst van het ministerie van land- r - - - bouw controle uitgeoefend op het ASSEN (ANP) - In Assen is van daag een herdenkingsbijeenkomst gehouden voor de bevrijding van het concentratiekamp Westerbork, nu veertig jaar geleden. In het cul tureel centrum „De Kolk" kwamen 500 personen uit binnen- en bui- Uit het onderzoek blijkt dat de tenland bijeen onder wie prinses daling van het ziekteverzuim v gevolg is van de komst Juliana en minister Brinkman. rijkspolitie heeft aan het licht ge bracht dat in de overbrenging van het tilsysteem op het chassis al een klein stukje slijtage zat vóór het ongeval. Van nalatigheid of slecht onderhoud is echter geen sprake, zo luidt de voorlopige conclusie. De bestuurder is overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden. Perioden met zon Droog weer en perioden met zon. In de nacht en vroege ochtend plaatselijk mist. Middagtemperatuur ongeveer achttien graden. Weinig wind. 19 april 1985 Zon op: 06.53 uur, zon onder: 20.45 uur. Maan op: 06.38 uur, maan onder: 20.01 bedrijf dat het geslachte rund heeft geleverd. Er wordt dan proces-ver- baal opgemaakt. nieuwe arbeidskrachten binnen een bedrijf. Mensen die het bedrijf verlaten, hebben gemiddeld een zeer hoog verzuimpercentage. Daarentegen kenmerkt de groep nieuwkomers zich door een zeer laag ziekteverzuim. De bijeenkomst ter herdenking van de deportatie van 100.000 jood se Nederlanders werd verder bijge woond door D.H. Gilchrist, minis ter councellor van de ambassade van Canada en M. Ofer, gevol machtigd minister van de staat Is raël. DEN HAAG (GPD) - Zure regen veroorzaakt aanzienlijke schade aan asfaltwegen. Dat is gebleken uit onderzoek bij de afdeling technische chemie van de Rijks universiteit Groningen in op dracht van het ministerie van verkeer en waterstaat. Asfalt is een mengsel van 'as- faltene', een reststof bij de raffi nage van olie, en verschillende vulstoffen als zand en steengruis. De moleculen van asfaltene zit ten in het asfalt als bolletjes bij elkaar. Uit het onderzoek is ge bleken dat in een zuur milieu de samenhang tussen deze bolletjes vermindert. Hierdoor neemt de doorlaatbaarheid van het asfalt toe, zodat (regen)water steeds dieper kan doordringen. De as- faltlaag wordt hierdoor steeds minder flexibel met als gevolg Uit het onderzoek is ook naar voren gekomen dat het tegen woordig in veel steden gebruikte rode asfalt minder gevoelig is voor zure regen. Dit komt omdat de stoffen die de rode kleur ge ven aan dit wegdek een enigszins 'bufferende' werking hebben op het zure water. Dit jaar wordt dat bedrag op meer dan 50 miljoen geschat. Maar is het niet juist om te zeggen dat het ver lies in de bouw door beunhazerij sinds 1976 meer dan verdubbeld is, aangezien ook de bouwprijzen sinds dat jaar met dertig procent zijn gestegen. Wel is het totale aan tal bouwopdrachten de laatste ja ren verminderd, zodat het aandeel van de beunhazerij in de totale bouw is toegenomen. Wapenvondst DEN HAAG (ANP) - Nederlandse douane-functionarissen van de grenspost bij Hazendonk hebben gisteren een door een Spaanse vrachtauto vervoerde kist aange troffen waarin 112 jachtgeweren en 21 pistolen bleken te zitten. De Franse chauffeur kon de benodig de Nederlandse vergunning niet overleggen. Hij is na verhoor weer vrijgelaten. Justitie stelt een onderzoek in naar de bestemming. DRIEBERGEN (GPD) - Dichte mist heeft vanochtend op de auto wegen tientallen aanrijdingen ver oorzaakt. Vooral het verkeer in het westen van het land, met uitzonde ring van Zeeland, ondervond veel hinder van de mist. Tussen 7 en 10 uur werden bij de politieverkeers- centrale in Driebergen ongeveer dertig aanrijdingen gemeld, waar bij naar schatting zestig voertuigen waren betrokken. Op de A-l bij Naarden raakten bij een aanrijding drie mensen zwaargewond, voor het overige was er alleen sprake van materiële schade. De meeste aanrijdingen ontstonden doordat veel automo bilisten onvoldoende afstand hiel den en-of te hard reden. Op sommi ge plaatsen was het zicht minder dan 50 meter. De hele krant voor de TOKIO (AFP) - Premier Lubbers hanteert een Japanse spade voor het planten van een Japans wilgje tegenover het spoorwegstation van Tokio. De premier brengt samen met zijn vrouw een vijfdaags be zoek aan Japan. Hij had gisteren een gesprek met zijn collega Naka- sone, vertrok vandaag per 'kogel- trein' naar Kyoto en zal morgen een ontmoeting hebben met de oude keizer Hirohito. Lubbers vroeg gis teren nadrukkelijk aandacht voor de afzetproblemen die Nederlandse bloemenexporteurs in Japan on dervinden. (Zie pagina UJ.doto afp> □Ja. ik neem een proefabonnement met 50% korting. Voor slechts 9,80 ontvang ik vier weken lang het Leidsch Dagblad vrijblijvend ir de bus. Mijn voordeel 9,80. QJa, ik neem een kwartaalabonnement voor 65,70. Vóór het abonnement ingaat ontvang ik het Leidsch Dagblad 14 dagen GRATIS. Ook mijn voordeel is 9,80. U kunt deze bon opsturen neer het Leidsch Dagblsd, Antwoordnummer 10050,2300 VB Lelden. In plaoto van da bon op to sturan, hunt u ook avan ballon (071-144941).

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 1