Strijd voor 36 uur is al gewonnen' BR.RIUBBERS litótly UKftUJBMtë Meer doden en gewonden in het Belgische verkeer Synodes raadplegen grondvlak over 'Samen op Weg Interview Ad Voerman (Industriebond) voorziet 'revolutie' herkeur» wao-ers herkeuring WAO-ers hr «=9 DONDERDAG 18 APRIL 1985 PXG1NA 17 De strijd om de 36-urige werkweek is eigenlijk al voorbij. Werkgevers spartelen nog wel tegen, maar ook bij hen is het besef van de onontkoombaarheid ervan doorgedrongen. Wat nu nog als was het een kei hard gevecht de voorpagina's haait, moet in feite worden gezien als de laatste schermutselingen die plaats zullen maken voor diepgaande discussies over de even revolutionaire als onvermijdelijke gevolgen voor de totale samenleving. Dat is althans de overtui ging van districtshoofd Ad Voerman van de Indus triebond FNV in Utrecht, waar deze week de estafet te-stakingen in de metaal van stapel zijn gelopen. door Louis Engelsman Ad Voerman legt het nog maar eens uit. „Tot 1990 komen er jaar lijks 70.000 schoolverlaters op de arbeidsmarkt. Dat zijn er 350.000 in totaal. Die jonge mensen moe ten allemaal een plaatsje vinden. Handhaaf je het bestaand aantal werkuren dan is die plek er niet. Dat zou een dramatische ontwik keling zijn. Er zijn nu al circa 200.000 vrouwen die zich niet eens meer op de arbeidsmarkt melden. Heel ernstig. Daarom is herverdeling van werk nodig. Maar ook economische groei. Dat staat als een paal boven wa ter". Afgaande op het verzet van werkgevers lijkt het verkorten van de werktijd haaks te staan op dat tweede streven - economi sche groei. Vperman echter: „Tot nu toe heeft het ze anders nog niks gekost. De stap naar 38 uur leverde hun integendeel meer geld op. Vijf procent prijscom pensatie werd er ingeleverd in ruil voor herverdeling van werk, maar lang niet alle ondernemers hebben de gaten opgevuld. Ze 'stroomlijnden' hun onderne ming en haalden een hogere pro- duktiviteit per werknemer. En dan kermen ze nu". „We zien dat in de industrie veel ondernemingen in 1984 goed hebben geboerd. Dat was ook nodig, daar hebben we nooit een geheim van gemaakt. Som migen zaten echt op het bot en moesten een beetje aanvetten om nieuwe investeringente kun nen doen. Achteraf waren in 1982 de verwachtingen omtrent de herbezetting misschien wat te hoog gestemd. Daaruit is ook de behoefte voortgekomen om der gelijke regelingen nu strakker vast te leggen dan toen". - Zijn de individuele werkne mers wel zo overtuigd van de noodzaak van werktijdverkor ting? Voerman: „Ik zou liegen als er overal juichende menigtes hoera staan te roepen om de 36 uur bin nen te halen. Dat is niet waar. Maar bedenk wel dat zelfs wan neer er geen economische crisis was geweest we die eis hadden gesteld. Want door de technolo gische ontwikkelingen zijn veel arbeidsplaatsen op de tocht ge zet. Al die 70.000 nieuwkomers hebben ouders, net als de 125.000 jongeren die al twee jaar werk loos zijn. Ik zeg tegen die ouders: effe inschikken, dan kan jouw kind ook een plaatsje krijgen". De vraag is dan, wat er voor al die andere werklozen nog in het verschiet ljgt. Voerman geeft toe: „Vooreen belangrijk deel betreft dat mensen van boven de vijftig die het perspectief van werkgele genheid waarschijnlijk definitief is ontnomen. Over die groep ma ken we ons veel te weinig zorgen. Er is denk ik geen leed groter dan dat van de man of vrouw, die zich na de oorlog het lazerus heeft gewerkt aan de wederop bouw van Nederland en nu als een zandzak aan de dijk wordt gezet". Waarom dan voorrang voor de jeugd; een politieke kwestie? „Zeker een politieke keuze, waarbij de achterliggende ang sten zijn dat je generaties jonge ren niet permanent uit het ar beidsproces kunt houden. Die zullen zonder enige twijfel ont sporen. Bij ouderen is dat risico veel minder groot. Dus..." ...ou deren draaien er voor op dat zij de maatschappij niet zullen ont wrichten. Voerman: „Ja. Ik vind het buitengewoon dramatisch. Maar ik denk dat het zo ongeveer ligt. Je weet het natuurlijk nooit. Want ik kan niet aangeven of de apathie en teleurstelling onder die groep mensen niet ook op een gegeven moment omslaan in extreem kiezersgedrag". "Daarom zou ik er vóór zijn om mensen die veertig jaar hebben gewerkt met pensioen te laten gaan. Uiteraard kost dat klauwen met geld, maar dat moet dan er gens anders worden weggehaald. Er zijn veel mensen die op hun vijftiende de fabriek ingingen. Die zijn nu 55 en verdienen niet de schande dat ze op die r uit het arbeidsproces worden ge stoten". Voerman rekent dan voor dat er 50.000 mensen aan het werk kunnen als ons land in één klap op een 36-urige werkweek zou overgaan. „Bij 32 uur zijn dat al gauw 150.000 mensen. Dat zet zo den aan de dijk". De resterende 650.000 werklozen denkt hij deels tegemoet te kunnen komen met nieuwe functies als gevolg van de economische groei. "De vraag: hoe moet dat dan? Dat is het conflict van de komen de jaren. En eigenlijk het achter liggende strijdpunt van de 36- uur. Dat weten de werkgevers best. In de wandelgangen gaan ze allang niet meer om dit maat schappelijke feit heen. Ze zien het daarop volgende gevecht al aankomen: de organisatie van de arbeid. Ploegenwerken, massaal of niet? Zaterdags werken? Be drijfstijdverlenging? Acht of zes tien uur werken? Om die kwes ties draait het. Wij zullen in die onderhandelingen de werkne mer centraal stellen. De compu ter en de robot vormen slechts een verlengstuk. Voor mij staat wel vast dat de industrie niet aan veranderingen en vernieuwin gen ontkomt, wil zij in de jaren negentig blijven meetellen. Ruim zestig procent van onze in komsten komt tenslotte uit de export". Langer werken Voerman denkt dat er jongeren is een politieke al te lange tijd in ondernemingen op grote schaal bedrijfstijdver lenging gaat plaats vinden. „Een bedrijf zal dan niet meer acht maar twaalf of zestien uur open zijn. Dat heeft te maken met de nieuwe dure investeringen die worden gedaan. Die zijn alleen te betalen als ze optimaal worden bezet. Maar het is ook een gevolg van onze wens om zoveel men sen aan het werk te helpen. We geven geen verworven rechten weg als dat niks oplevert. Ben je gek. Bij Heineken in Zoeterwou- de haalden we er 120 nieuwe ar- beidplaatsen mee binnen. Echte herbezetting, die de fabriek zc goed als zelf betaalde. Hun voor deel was die extra zaterdag Daardoor komt de kapitaalsin vestering sneller terug, wordt d< kostprijs dus verlaagd en verste vigt men zijn marktpositie". „Ik begrijp best dat werkge vers aarzelen, omdat het een gi gantische stap is. We staan in dat opzicht voor een ongelooflijk in grijpende sociaal-culturele ver andering. De arbeidsorganisatie ziet er over vijf a zes jaar heel an ders uit. We zien in de industrie al langzaam maar zeker de hiër archische structuur wegvallen. In de hoogwaardige technologie kan niet meer worden uitgegaan van oud gezag - ik ben de baas, dus jij doet wat ik zeg. Dat bete kent heel andere arbeidsverhou dingen. En door de werktijdver mindering ook een andere be trokkenheid tot het werk". Nog niet aan toe „We zijn er eigenlijk ook met de werknemers nog niet of nau welijks aan toe. Maar het komt snel op ons af. Die discussie over de organisatie van de arbeid zal tussen nu en één jaar in volle he vigheid gaan losbarsten. Veran deren in een situatie waarin je toch al onzeker bent is voor nie mand makkelijk, voor werkge vers net zo min als voor werkne mers. Voor ons als industriebond is het cao-beleid nu nog het be langrijkste. Maar er komt een heel nieuwe terrein bij. De vak beweging zal steeds dieper in het bedrijf ^anwezig zyn en zich met de organisatorische aspecten be zig houden". „In theorie is het denkbaar dat alle bedrijven van 's morgens zes tot 's avonds twaalf gaan werken. Je zou er 500.000 mensen mee aan het werk helpen. Moet je eens voorstellen wat voor een in greep dat zou zijn. De spreiding over de vakanties loopt anders, de weekeinden variëren. In vol- continue-bedrijven zien we al dat de administratie in ploegendien sten worden gedaan. Wordt er op grote schaal in ploegen gewerkt, dan heeft dat enorm uitstralings effect. Ik kan in zo'n situatie bij voorbeeld pas 's avonds om ze ven uur mijn paspoort verlen gen. Dus zal men daar ook open moeten blijven". - Toch moeten de bonden wel eerst het verzet van de werkge vers tegen die 36 uur breken. Voerman: „Dat gebeurt ook. Werkgevers hebben er absoluut geen belang bij mensen langdu rig buiten het arbeidsproces te houden. Nog niet eens omdat die dan anarchistisch zouden wor den of in extreem gedrag zouden vervallen, maar omdat er ook in de jaren negentig gezonde jonge mensen in de fabrieken mnoeten kunnen werken. Bovendien gaat het vraagstuk, van de jeugd werkloosheid hen persoonlijk ra ken. Ook kinderen van werkge vers krijgen niet allemaal meer een baan. Hoe dichter het in hun eigen omgeving komt, des te gro ter is de bereidheid om erover te praten. Recht op kwalitatief goed werk, waarin iemand tot ontplooiing kan komen, is een oude wens van de vakbeweging en die blijft ook in de jaren tach tig en negentig onverkort over eind". BRUSSEL - Belgen sterven eer der dan Nederlanders. Dat komt niet alleen doordat ze ongezonder leven (ze roken en drinken meer), maar wordt ook veroorzaakt door hun rijgedrag. In 1984 kwamen in het Belgische verkeer 1938 mensen om het leven, 17.757 mensen raakten zwaar- en 60.850 lichtgewond. Deze cijfers waren een laagterecord voor de laatste 20 jaar - in 1983 kwamen nog 2090 mensen om - maar toch behoort België ermee tot de ver- keersonveiligste landen van West- Europa. door Hans de Bruijn In België overleden in 1984 op el ke een miljoen inwoners 212 mén sen aan de gevolgen van een ver keersongeval. Ter vergelijking: in Nederland was dat cijfer 119, in Denemarken 131, in Zweden 94, in Italië 146, in Finland 124 en in Groot-Brittannië 99. Slechter dan België komen in West-Europa alleen Frankrijk (234), Oostenrijk (262) en Luxem burg (235) er vanaf. West-Duitsland en Zwitserland zitten met respec tievelijk 191 en 180 verkeersdoden per miljoen inwoners in de Euro pese 'middenmoot'. Omdat de verkeersomstandighe den in deze landen nogal verschil len (Scandinavië is bijvoorbeeld dunbevolkt, Oostenrijk heeft veel doorgaand vrachtverkeer) lijkt al leen een vergelijking tussen België en Nederland op zijn plaats. Oorzaken Opvallend is dan dat bij de zuiderburen niet alleen 1,8 maal zo veel verkeersdoden vallen, maar ook 2,2 maal zoveel gewonden. Bo vendien bleek dat in België bijna 80 procent van de dodelijke slacht offers op de plaats van het ongeval overlijdt, in Nederland slechts de helft. Dat kan betekenen dat het am bulancevervoer in België slechter is - maar dat is niet onderzocht - of dat de ongelukken ernstiger zijn. Voor die verkeersonveiligheid zijn verschillende redenen te ge- In België lopen veel snelwegen dwars door steden en dorpen, zon der noemenswaardige beveiliging langs de kant van de weg. België kent veel wegen waar 120 kilome ter per uur wordt gereden, maar met gelijkvloerse kruisingen zon der verkeerslichten. Rond die kruisingen bevinden zich vaak tankstations, cafés en su permarkten, maar ook woningen. Op deze wegen gebeuren de mees te ernstige ongelukken. Bovendien wordt in België over het algemeen erg hard gereden. Met toestem ming overigens. Op de autosnelwegen is de maxi mumsnelheid in België 120 kilo meter per uur. In de bebouwde kom mag 60 kilometer per uur wor den gereden. Wie een paar keer door Brussel heeft gereden weet dat die 60 kilometer massaal wor den overschreden, zowel op de stadsautowegen die de hoofdstad doorsnijden, als in de gewone stra ten. Bovendien noden de autosnel wegen tot hard rijden. Vroeger had België een slechte naam vanwege de erbarmelijke toestand van het autowegennet. De laatste twintig jaar is dat echter drastisch veran derd en België wordt nu van oost naar west en van noord naar zuid doorsneden met fraaie, brede en 's nachts goed verlichte autowegen. Voorstellen De regering zijn de in vergelij king met de buurlanden hoge on- gevalscijfers natuurlijk ook opge vallen. De liberale verkeersminis ter Herman De Croo heeft een aan tal voorstellen in de maak, die de veiligheid moeten vergroten. Op merkelijkste voorstel: verhoging van de maximumsnelheid op de autosnelwegen met middenberm beveiliging van 120 naar 130 kilo meter per uur! Op de 4-strookswegen zonder middenberm zou de maximum snelheid echter verlaagd moeten worden van 120 naar 110 kilometer per uur. Bovendien wil De Croo de maximumsnelheid in de steden omlaag brengen tot 50 kilometer en kunnen gemeenten binnenkort 'verkeersluwe' zones instellen waar maximaal 30 of 40 kilometer gereden mag worden, bijvoorbeeld in dichtbebouwde woonwijken. Op de verhoging van de maxi mumsnelheid op de autowegen na komt dit beleid aardig in de rich ting van wat in Nederland de laat ste jaren is gebeurd. De '130 kilo- meter'-maatregel zal volgens som mige onderzoekers leiden tot 100 verkeersdoden meer per jaar. Dat kan echter weer ongedaan worden gemaakt door de snelheidsverla gingen elders. De Croo verklaart zijn voorstel voor de optrekking uit een ander plan: hij wil namelijk vrachtwa gens verbieden op de snelweg langzamer te rijden dan 80 (nu 70) en harder dan 90 kilometer per uur. Daarmee wil hij het trage, vaak ge vaarlijke inhalen door grote vrachtwagens tegengaan. Om het verkeer toch snel te laten doorstro men is een hogere maximumsnel heid voor het overige autoverkeer nodig, meent de minister. Bovendien zijn de autosnelwe gen relatief veilig te noemen. Op de 4-strooks buitenwegen zonder middenberm gebeuren ruim twee maal zoveel ongelukken. Dat komt mede door de goede verlichting op de autosnelwegen. Verlichting Vrijwel elke kilometer autosnel weg in België is verlicht, in tegen stelling tot in Nederland. Wie vaiv uit België de grens naar ons land overgaat duikt in veel gevallen van een helverlichte weg in een donker gat. Momenteel worden de snelwe gen 's nachts nog slechts half ver licht - een overblijfsel van de olie crisis - maar men wil nu de lichten weer de hele nacht volop laten branden. Volgens de deskundigen zal dat echter de verkeersveiligheid nau welijks vergroten. Hooguit het comfort voor de automobilist. Die er mogelijk nog harder door zal gaan rijden.-In Nederland met zijn donkere wegen en een lagere maxi mumsnelheid, vallen in elk geval aanzienlijk minder verkeersdoden dan in België. De hervormde en gereformeer de synodes hebben de kerkera den en regionale en provinciale kerkvergaderingen gevraagd of zij kunnen instemmen met een voortgang van 'Samen op Weg', het streven tot hereniging van de twee grote protestantse kerken in dit land. Ook willen de syno des commentaar op de voorlopi ge 'Verklaring van overeenstem ming ten aanzien van het samen kerk-zijn', waaraan de gecombi neerde synode van de twee ker ken vorig jaar november haar goedkeuring hechtte. Het is de bedoeling, dat de reacties van alle lagere kerkorga- nen vóór 1 januari binnen zijn. Zij zullen een belangrijke rol spelen bij de vraag of de beide kerken zich volgend jaar 'in staat van hereniging' kunnen verkla ren, een mijlpaal in het Samen op Weg-proces waarop de be- stuurs-top van de beide kerken aanwerkt. Over deze 'staat van hereni ging' schrijven de synodebestu- ren: "Deze wil aangeven, dat het proces van samen-op-weg-zijn de nog altijd min of meer vrijblij vende samenwerking voorbij is. Daarmee is de hereniging zelf, als eindfase, niet bereikt. Daar over zijn nog geen uitspraken te doen". "Nü gaat het erom, een marke ringspunt aan te brengen op de weg die onze beide kerkgemeen schappen gezamenlijk afleggen. Dat zal ertoe nopen, alles te doen wat een vruchtbare bredere sa menwerking ten goede komt". Als daaraan behoefte bestaat, zijn de synodebesturen bereid om in samenwerking met de ge meenschappelijke gerefor meerd-hervormde raad voor Sa men op Weg voorlichtingsbijeen komsten te houden waar de stuk ken voor de kerkelijke vergade ringen nader kunnen worden toegelicht. Verplicht. De Raad van Ker ken vraagt minister Deetman van onderwijs en wetenschap pen, ook in het voortgezet onder wijs de 'kennis van geestelijke stromingen' tot een verplicht vak te maken. De minister blijft dan in dé lijn van wat voor de nieuwe basisschool is bepaald, waar 'geestelijke stromingen' een vast onderdeel van het onderwijs zijn geworden. Het voorstel van de raad is: twee lesuren per week voor vak ken als geestelijke stromingen, godsdienstonderwijs en levens beschouwelijk onderwijs. Op bij zondere scholen zou naast het gebruikelijke godsdienstonder wijs minimaal een uur per week moeten worén uitgetrokken voor kennis van de geestelijke stro mingen of levensbeschouwelijke vorming. "In een samenleving met vele religieuze groepen en culturele .minderheden is het van groot be lang, dat jongeren inzicht krijgen in godsdienst en levensbeschou wing, die de cultuur mede bepa len. Onderricht hierin kan hun leren, de verworvenheden van de eigen cultuur en die van andere te respecteren". Schrijft de Raad van Kerken in zijn brief aan mi nister Deetman. Niet naar paus. De landelij ke 'Hervormde Vrouwendienst' (HVD) gaat niet naar de oecume nische gebedsdienst met de paus op 13 mei in Utrecht. Dit uit soli dariteit met de rooms-katholieke vrouwen en vele "geëngageerde gelovigen die het gebrek aan dia loog binnen hun kerk als zeer pijnlijk ervaren". In dit geval acht de HVD solidariteit belang rijker dan de 'institutionele oecu- Een ander argument om niet te gaan is, dat er voor een echt ge sprek tussen de officiële verte genwoordigers van de kerken nauwelijks tijd en plaats is. Voor de HVD ontbreekt op die manier de 'wezenlijke basis voor gebed'. Marathonloop. De nieuwe religieuze bewegingen krijgen al lerlei excessen in de schoenen geschoven, die zeer kwetsend zijn voor hun stichters en aan hang. Dat vindt de 28-jarige Am sterdammer Paul Rood, lid van de 'Scientology Kerk'. Om zijn ongenoegen hierover lucht te ge ven is hij gisteren bij het provin ciehuis in Leeuwarden begon nen aan een marathonloop door. Nederland. Op 25 april wil hij op het Binnenhof aankomen om met leden van verschillende poli tieke partijen te praten over de zijns inziens in ons land 'bedreig de godsdienstvrijheid'. "De gevestigde vormen van re ligie trekken minder belangstel ling en de vlucht in drugs en ma terialisme heeft ook niet het ge luk gebracht waar velen naar verlangen", zei Rood bij het overhandigen van zijn bood schap aan een bode van het Frie se provinciehuis. "Daarom slaan nieuwe vormen van religiositeit zo aan". "Het moet nu maar eens uft zijn met de inquisitiepraktijk ken tegen de nieuwe religies". Rood hoopt met zijn tiendaag se 320 kilometer lange veldloop voor de godsdienstvrijheid veel mensen aan het denken te zetten. Na Leeuwarden en Wolvega komt hij in Zwolle, Apeldoorn, Arnhem, Amersfoort, Utrecht en Gouda. En dan gaat het naar Den Jodendom. Kardinaal Wille- brands heeft gisteren op een tweedaags beraad aan de pause lijke universiteit in Rome gepleit voor een betere verstandhouding tussen het rooms-katholicisme en het jodendom. Er moeten voor de studie van het he breeuws en het jodendom meer joodse leerstoelen komen aan rooms-katholieke theologische onderwijsinstellingen, zei hij. Een studiebijeenkomst over de relatie met het jodendom was twintig jaar geleden op een rooms-katholiek theologisch in stituut nog ondenkbaar, beken de de Nederlandse kardinaal. Hervormde Kerk: bedankt voor Hasselt G. de Knegt Huizen. Gereformeerde Kerken: beroe pen te Voorburg K. Wigboldus Eindhoven. Gereformeerde Ker ken Vrijgemaakt: beroepen te Delft A. de Snoo Harderwijk. Ge reformeerde Gemeenten: be dankt voor Alblasserdam J. W. Verweij Ridderkerk.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 17