Consumentenraad bij energiebedrijf Steeds Delegatie Nicaragua naar Leiden Voor adviesklachten en ideeën Materiaal LWS gestolen Statenlid twijfelt aan betrouwbaarheid enquête schoolkeuze DINSDAG 16 APRIL 1985 LEIDEN LEIDEN Het Energiebedrijf Rijnland krijgt een consumentenraad. Het college van beheer van het bedrijf heeft hiertoe besloten. De consumentenraad moet een adviescolle ge worden waarin mensen uit allerlei lagen van de samenleving zitten. Deze vertegen woordigers zouden het bestuur van het energiebedrijf advies kunnen geven over zaken als openingstijden, incassobeleid, actuele problemen, voorlichtingsactiviteiten en proce dures. Via de consumentenraad hoopt het bestuur klachten en ideeën te ver nemen, die het anders, via de nor male wegen, niet zou krijgen. In de consumentenraad, die voorlopig bij wijze van experiment wordt in gesteld, moeten tien tot vijftien mensen zitting nemen, die uitslui tend de kleinverbruikers vertegen woordigen. De raad vergadert, zo is de bedoeling, drie keer per jaar. Organisaties Het energiebedrijf gaat nu een aantal maatschappelijke organisa ties aanschrijven met het verzoek of zij een kandidaat voor de raad kunnen leveren. Daartoe behoren de FNV, het CNV, de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen, de Stichting Leidse Vrouwenraad en organisaties voor ouderen. Boven dien worden er advertenties ge plaatst waarin belangstellenden worden opgeroepen zich aan te melden. Later houdt het energie bedrijf een bijeenkomst voor alle belangstellenden, waarop de uit eindelijke leden van de raad wor den gekozen. De opzet is dat de leden straks op strikt persoonlijke titel zitting heb ben in de consumentenraad. Ze kunnen geen lid zyn van de Alge mene Raad van het energiebedrijf. 'Spectaculaire' gevel voor woningen aan Langegracht LEIDEN - "Het wordt een heel spektakel", voorspelt architect Verheijen uit Voorhout over de ge vel van het plan voor 57 woning wetwoningen op het terrein tussen Langegracht, Rijneveststeeg en Derde Binnenvestgracht. Ander halve meter van de echte gevel aan de Langegracht wil Verheijen een tweede gevel van staal laten bou wen om de toekomstige bewoners zo min mogelijk het idee te geven dat zij aan een drukke verkeersa der wonen. Verheijen zal het plan voor dit 'sta len, steile regelwerk' nog niet van avond laten zien, als de gemeente een voorlichtingsavond organi seert voor de bewoners in spe en omwonenden van het gebied. "Ik ben het nog aan het uitpuzzelen", zegt de architect. De belangrijkste onderdelen van het plan zijn rijp voor presentatie en komen van avond wel aan de orde. Op dit voormalige terrein van het voormalige fabriekscomplex Clos en Leembruggen wil de gemeente 57 woningwetwoningen laten bou- Het gaat om twee- en drieka- meerwoningen die de woning bouwcorporatie Werkmanswonin gen zal gaan verhuren. In oktober of november moet de bouw, vol gens plan althans, van start gaan. die bestaat uit vertegenwoordigers van de 22 gemeenten die tot het ge bied van het EBR behoren. Het is de bedoeling de consumentenraad zodanig samen te stellen dat hij globaal de verhouding weergeeft tussen het aantal energie-verbrui kers in Leiden en dat in de overige gemeenten. Het bedrijf telt onge veer 100.000 aansluitingen. Als voorzitter van de raad zal een lid van de directie van het energiebe drijf fungeren. De leden worden voor een bepaalde periode geko zen; het is de bedoeling dat elk jaar een derde deel van het aantal leden aftreedt, zodat na drie de gehele consumentenraad is vernieuwd. Spelende kinderen in Pii i. Volgende week zijn er allerlei extra activiteiten. LEIDEN - Speel-o-thëek Pinokkio houdt van 22 tot en met 26 april een feestweek in buurthuis 't Spoortje. Ouders kunnen met kinderen van nul tot twaalf jaar gratis aan allerlei activiteiten deelnemen. Maandagavond 22 april vertelt de heer Damen over het werk van het Medisch Opvoedkundig Bu reau, aanvang 20.30 uur. Voor peuters is op dinsdag 23 april van half tien tot half twaalf tijd voor spelletjes, een verrassing en limonade. Hun ouders kunnen in die tijd informatie krijgen en een Feestweek in speel-o-theek kopje koffie met cake. Hetzelfde is die dag en woensdag ook 's mid dags mogelijk van drie tot vijf uur. Donderdagmiddag tot vijf i dagochtend v twaalf wordt i en speelgoed 1 voerd. poppenkast en vrij- m half tien tot half en spel over spelen oor de ouders opge- Vrijwilliger(st)ers vertellen in de feestweek belangstellende ouders en hun kinderen wat een speel-o- theek is (een 'speelgoeduitleen'), hoe men lid kan worden en hoe duur (of liever gezegd goedkoop) het is. Bij deze informatie hoort ook een rondleiding langs alle soorten speelgoed. Speel-o-theek 'Pinokkio' is voor namelijk bestemd voor Leiden Noord, de Kooi en Groenoord. Voor de bewoners van de Mors- wijk is er 'Duimelot' en in de Me- renwijk staat de 'Wiekewaai'. Illegale vuil stortplaats opgeruimd LEIDEN - Een illegale vuistort- plaats aan de Smaragdlaan is door de gemeente reiniging opgeruimd. Het afval zorgde al enige tijd voor overlast in de omgeving. Bron van de overlast was de centrale aan- biedplaats van huisvuil in de vorm van een betonnen bak. Volgens ambtenaar Riemer van de reini ging gooiden mensen uit de hele omgeving hun rotzooi in de bak. Daardoor was de bak in een mum van tijd vol en waaide het afval overal heen. Omdat eerdere klachten van be woners uit de wijk geen effect had den, werd aan de Vereniging van huiseigenaren Koppelstein ge vraagd actie te ondernemen. Vol gens secretaris De Geus was de rot zooi zo groot geworden, dat er op het fietspad naast de stortplaats niet meer gefietst kon worden van wege de glasscherven. Daarom stuurde hij een brief aan B en W waarin werd gevraagd om een ein de te maken aan de overlast. Volgens ambtenaar Riemer van dp reiniging wordt de aanbied- plaats regelmatig schoon gemaakt: "Dit gebeurt volgens het schema van de grofvuil ophaaldienst. De aanbiedplaats moet beter begrensd worden. We kunnen er tenslotte niet permanent iemand van de dienst bij zetten om op te letten." SOCIALE DIENST - Jan Kleijne is benoemd tot directeur van de ge meentelijke sociale dienst. Van de gemeenteraad kreeg Kleijne alle stemmen op één na. Hij was één van de twee voorgedragen kandi daten. Jan Kleijne volgt Otto Scheepbouwer op die met ingang van 1 februari adjunct-gemeente secretaris is geworden. Steun gevraagd voor drinkwaterproject Op dit braakliggende terrein aan de Langegracht (waar de fabriek Clos en Leembruggen heeft gestaan) worden 57 woningen gebouwd (foto Holvast) uit Nicaragua op het Stadhuis ont- LEIDEN - Burgemeester Goekoop en wethouder Kuijers (maatschap pelijke aangelegenheden) zullen donderdagmiddag een delegatie Van het complex zullen tien be- De woningen worden aangesloten jaardenwoningen op de begane op de stadsverwarming, het Ener- grond deel uitmaken. Tevens is giebedrijf Rijnland (EBR) ligt na- ruimte gereserveerd voor ateliers melijk vrijwel direct naast het mo- of kantoortjes. Aan de Lange- menteel nog braakliggende terrein, gracht wordt het gebouw vier, aan de Derde Binnenvestgracht drie De voorlichtingsbijeenkomst heett verdiepingen hoog. Aan de Bin- vanavond, vanaf 20.00 uur, plaats nenvestgracht zijn veertig parkeer- in de kantine van het EBR. Vol- plaatsen gepland. gens de gemeente hebben inmid- Tevens komt er dels 35 serieuze kandidaten zich een plein van veertien meter breed als bewoner aangemeld, aan deze kant. Vanaf de Lange- gracht komt er een gangetje i dit plein. vangen. Burgemeester Candido Vallecillo Hurtado van Juigalpa komt dan pleiten voor geldelijke steun aan een drinkwaterproject in zijn stad. Het Nicaragua Comité Leiden heeft het initiatief genomen tot dit bezoek, omdat de delegatie dezer dagen in Den Haag verblijft als uit vloeisel van de stedenband tussen Den Haag en Juigalpa. Van Den Haag heeft de Nicaraguaanse stad vorig jaar anderhalve ton gekregen om het drinkwaterproject aan te De toekomstige bewoners zullen door mensen van de Stichting Wel zijn Leiden worden begeleid waar het hun woonwensen betreft. Zo. zyn de driekamerwoningen vrij eenvoudig te veranderen in een huis met twee grotere kamers. De huur wordt voorlopig geschat op 480 gulden per maand. LEIDEN - Uit een opslagruimte van de Leidse Woningstichting (LWS) Onderzoek aan De Genestetstraat is een groot aantal gereedschappen en materialen gestolen. De inbrekers zijn de opslagruimte binnen gekomen door de toegangsdeur te forceren. Behalve gereedschappen en materialen wer den onder meer luchtbedden, matrassen, dekens en gasflessen meegeno men. Vijftig waterslangen, plafondplaten en wandtegels werden door de inbrekers vernield. vangen. In de Leidse gemeente raad wordt al enkele jaren gepleit voor steun aan drinkwaterprojec ten in de Derde Wereld. Met name het raadslid Elzenga (WD) drong hier verscheidene keren op aan. "Daarom hebben we het initiatief genomen om de burgemeester van Juigalpa naar Leiden uit te nodi gen, want het project past hele maal in dat kader", aldus Han Run haar van het Nicaragua Comité Leiden. Het comité zelf zal via col lectes dit jaar tien a vijftienduizend gulden bij elkaar zien te krijgen om het drinkwaterproject verder van de grond te laten komen. "Als de gemeente nu een bijdrage levert en bovendien bij het ministerie van ontwikkelingssamenwerking wat geld los krijgt, dan zou in totaal misschien zo'n 30.000 gulden in Juigalpa kunnen worden besteed", hoopt Runhaar. Juigalpa, een stad met 20.000 inwo ners, ligt gedeeltelijk in een dal. Op de er omheen liggende heuvels woont het arme gedeelte van de be volking, die van drinkwatervoor ziening verstoken blijft. De bedoe ling van het project is het bestaan de waterleidingnet te verbeteren en nieuwe waterbronnen aan te bo ren. Een studiegroep van de Tech nische Hogeschool in Delft heeftal een onderzoek gedaan, waaruit en kele aanbevelingen zijn gekomen. De anderhalve ton die Den Haag heeft bijgedragen wordt nu ge bruikt om de watervoorziening te verbeteren en het verlies aan water tegen te gaan. Het wezenlijke pro bleem is een tekort aan winbaar water. In de loop van dit jaar gaat een studiegroep van de Vrije Uni versiteit van Amsterdam naar Jui galpa om waterbronnen op te spo ren. De apparatuur die zij hierbij gebruikt, wordt nè het onderzoek in Nicaragua achtergelaten, opdat het ook in andere delen van het land bij de waterwinning kan wor den gebruikt. Met het geld dat het Nicaragua Co mité Leiden via een collecte hoopt op te halen wil men het waterwin gebied rond de stad zien te vergro ten. De eventuele bijdrage van de gemeente Leiden en van het minis terie van ontwikkelingssamenwer king zou kunnen worden gebruikt om een dam in het riviertje by de stad aan te leggen. Of de gemeente het verzoek van het Nicaragua Comité om het pro ject te ondersteunen zal honoreren is overigens nog niet zeker. "Wij zijn bereid de delegatie te ontvan gen uit oogpunt van internationale solidariteit. Maar het is in eerste in stantie een oriënterend bezoek. Daarna zal pas besproken worden of Leiden een bijdrage aan Juigal pa zal leveren", aldus een woord voerster van de gemeente. Inbraak aan Luijkenlaan: flinke buit LEIDEN - Inbrekers hebben gistermiddag uit een woning aan de Jan Luijkenlaan een geldbedrag van 15.000 gulden en een aantal sie raden gestolen. De insluipers wis ten zich toegang tot de woning te verschaffen door de toegangsdeur te forceren. Redactie: Wim Brands Bart Jungmann In Leidse regio en Bollenstreek DEN HAAG/LEIDEN - Het D'66- statenlid E. Schuyer zet vraagte kens bij een onderzoek dat de pro vincie in Leiden en omgeving en in de Bollenstreek wil houden over de vraag welke vormen van voort gezet onderwijs men graag in beide regio's tot stand zou willen zien ko men. Schuyer vraagt zich af of de gegevens uit die enquête - uitge voerd door het Instituut voor Toe gepaste Sociologie in Nijmegen - wel voldoende betrouwbaar zijn om een beleid op af te stemmen. In schriftelijke vragen aan het provinciebestuur plaatst hij enkele kritische noten bij het enquêtefor- ADVERTENTIE Druppel voor druppel tot leven gekomen in stilte genipt, om in alle rust van te genieten muiier. Volgens het statenlid kan iemand die niet goed is ingevoerd in onderwijskundig Nederland on mogelijk zinvolle antwoorden ge ven op bepaalde vragen. Als voor beeld haalt Schuyer aan een vraag waarin de geënqueteerden hun voorkeur moeten uitspreken voor een oecumenische en een samen werkingsschool; een vrije school en een vrijgemaakte school. "Hoe komen de ondervraagden", aldus het statenlid, "op de hoogte van de ideologie en de doelstelling van de algemeen-bijzondere school?" Voorlichting Schuyer wil van gedeputeerde staten (het dagelijks bestuur van de provincie) weten of door het stellen van dit soort vragen de min of meer bekende richtingen als ka tholiek, protestants en openbaar, hoger scoren dan met informatie aan de geënqueteerden vooraf. Volgens hem zal beknopte voor lichting vooraf over de genoemde schoolvormen leiden tot aanmer kelijk andere uitkomsten dan op grond van de samenstelling van de bevolking in beide regio's is te ver wachten. In Helmond heeft men hetzelfde gedaan met een verras send resultaat. Het statenlid vraagt GS of zij be reid zijn de noodzakelijke informa tie in overleg met onderwijsorgani saties, zo het nog niet te laat is, aan de geënqueteerden te verstrekken. Of, voegt Schuyer eraan tpe, de adressen van de mensen die zijn ondervraagd af te staan aan hen die zelf het verstrekken van deze infor matie ter hand willen i wijn en gedistilleerd TeL (015) 569324 Het D'66-statenlid dringt er bij het provinciebestuur op aan om in het vervolg bij enquêtes over schoolkeuzes een zodanige ge dragslijn te volgen, dat de uitkom sten niet bij voorbaat ter discussie kunnen worden gesteld. Leescafé (1) Bibliotheken dienen paradijzen van rust te zyn. En zeker in een leescafé in de bibliotheek moet een kloosterlijke stilte hangen, want in zo'n ruimte kom je - het woord zegt het al - om te lezen. Sommige mensen schijnen daarover evenwel andere ge dachten te hebben: zij beschou wen een bibliotheek vooral als verlengstuk van het schoolplein, met andere woorden: een ruimte waarin het is toegestaan om luid je stem te verheffen. Ook de Leidse bibliotheek heeft met dit probleem te kam pen. Tot grote verbazing van een aantal bezoekers werd onlangs door de politie een groepje jon geren uit het leescafé verwijderd. Dit gebeurde ogenschijnlijk zon der aanleiding. Was er inderdaad geen aanleiding geweest, het voorval was te gek voor woor den, want stel je voor dat je rus tig lezend zomaar in je kraag wordt gevat door een geünifor meerd heerschap? Maar zo zat de vork toch niet in de steel, want volgens de direc teur van de bibliotheek, De Calu- wé, was er een duidelijke aanlei ding om de politie te hulp te roe pen voor het verwijderen van de jongeren. Het ging, aldus De Ca- luwé, namelijk niet om jongeren die rustig het laatste nummer van de Donald Duck zaten te be studeren. De Caluwé: "Ondanks een ver bod werd er door de groep toch lawaai gemaakt en hasj gerookt. Dat is tegen de regels. We heb ben de laatste tijd al vaker last van ze gehad: het café ging door hun toedoen meer op een ver blijfplaats voor drugsgebruikers lijken, dan op een leescafé". Leescafé (2) Volgens De Caluwé gaat het om een groep van tien vijftien man, die vooral de laatste weken het leescafé aan de Nieuwstraat beschouwden als een oord waar het is toegestaan om andere be zoekers overlast te bezorgen. Voorts meent De Caluwé regel matig een 'enorme hasjwalm' in het café te hebben geroken. Ook werd er zyns inziens openlijk in verdovende middelen gehan deld. En op de toiletten vond men prijskaartjes en kleerhan gers, "een sterke aanwijzing dus dat er op de wc gestolen kleding werd verhandeld", aldus de di recteur. Aan de omzet was te merken dat bezoekers het leescafé begonnen te mijden. De Caluwé: "De omzet begon te dalen nadat het groepje jongeren in het café verscheen. Het gaat natuurlijk niet' om de omzet zelf, maar het was een aan wijzing dat het aantal bezoekers afnam". "In eerste instantie hebben we toen bordjes met de huisregels op de tafels gezet. Aangezien dat niet hielp hebben we uiteindelijk de politie erbij gehaald. Kijk, een bibliotheek is een openbare gele genheid en we zyn zeer tolerant, maar we hebben een zelfde situa tie ook in het Morskwartier mee gemaakt en dat wilden we in de Nieuwstraat voorkomen". Lieve Dief (1) "Het is niet niks om als politie ambtenaar een zaal vol onderne mers toe te spreken", begon poli tieman Langendoen gisteravond in het Anthonius Clubhuis aan de Lange Mare zijn lezing over winkeldiefstal. Die lezing werd gehouden op de openbare leden vergadering van het Koninklijk Nederlands Ondernemersver- bond, KNOV, afdeling Leiden. Langendoen begon zijn college met het tonen van een diaserie waarin een winkelmeisje de hoofdrol vervulde. "Het lijkt dat ze op alles en iedereen wat aan te merken heeft", zei Langendoen. Het leescafé van de openbare helers. "maar u zult merken dat ze - ver geef me de uitdrukking dames - haar mannetje staat". Wat is stelen nu eigenlijk, vroeg het meisje zich af. En er volgde een verhandeling over diefstal die je op de lagere school kunt afsteken. Om nou zo'n kin derachtige diaserie te laten zien aan een zaal vol volwassenen - dat gaat te ver. En je vraagt je te gelijkertijd af of het voor de poli tie nou zo moeilijk is om een filmpje te laten maken waarin de hoofdpersoon niet op z'n hurken gaat zitten. Maar enfin, de tongen kwamen in elk geval los. Wat mag je nu als winkelier wel doen en wat niet. Stel: je weet dat een klant iets in z'n zak heeft gestoken, mag je dan in die zak voelen? Nee dus. Langendoen: "Het komt ook voor dat dames iets achter hun bh stoppen. Maar fouilleren mag absoluut niet; dat recht heeft u niet". "Jammer", meende een aanwezige winke lier, "nou begon het net leuk te worden". verboden voor hasj rokers, Lieve Dief (2) In verband met het verhaal dat Langendoen over het nieuwe aangifte-formulier had verteld - een formulier dat door de winke lier zelf moet worden ingevuld - had een vrouw wat op te merken: "U gaat er vanuit dat zo'n dief wel rustig blijft zitten totdat de politie komt, maar dan kent u de lugubere typen niet die binnen komen. Met een lieve dief heb je geen problemen, maar zo'n lugu ber iemand, als die wegloopt, ben je bij wijze van spreken al lang blij. Blij omdat-ie je tenmin ste niet aanvalt. En ik heb óók nog een vraag: wie garandeert mij dat de dief een goede naam opgeeft?" Wat dat laatste betreft hoefde ze niet bang te zijn, aldus Lan gendoen: "Wij zorgen wel dat die naam op papier komt, de juiste. Ja, en hoe je lugubere figuren moet aanpakken, eerlijk, ik kan geen oplossing geven". drughandelaren en (foto Holvast) Waarna een vraag gesteld werd die waarschijnlijk de meeste aan wezigen bezighield: mag je fy siek geweld gebruiken? Alleen om jezelf te verdedigen, ant woordde de politieman. Nee, dat was de vraag niet: als iemand wegloopt, mag je hem dan op z'n rug springen, om maar eens iets te noemen? "Kijk", verduidelijkte een on dernemer, "iemand heeft iets ge stolen. Ik zie dat, hou hem ver volgens tegen, pak hem bij zijn arm en wat geheurt er? Z'n arm schiet uit de kom. Wat dan?" Tsja, daar moest Langendoen even over nadenken, om vervol gens te antwoorden: "Zoiets zal per geval moeten worden beke ken, over dit onderwerp kun je niet iets in het algemeen zeggen. Kijk, gebeurt het echt per onge luk, dan gaat u vrijuit. Maar was het opzet, dan zal de dief wegens diefstal worden vervolgd en u wegens mishandeling. Dan kunt ook u de schoenveters losma ken".

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3