Wassenaar: woonwagens welkom Oegstgeest staat dit jaar 'krachtproef te wachten 'Koffie-ochtenden moeten anders' Gemeenteraad schuift bezwaren omwonenden 'Lagerweide' opzij Lezers Schrijven PAGINA 2 REGIO LEIDEN DINSDAG 16 APRIL 1985 Agenda Doelmatigheid draait raad 9in de soep WASSENAAR - "Het lykt wel soep met ballen", zei de culinai re specialist van de Wassenaar- se gemeenteraad, H. Goulooze (PvdA), gisteravond over de tekst van enkele begrotingswij zigingen. Het gesprek ging over de inhoud van het in de Wasse- naarse politiek tot modewoord verheven begrip "doelmatig heid". Verschillende fracties klaagden er over dat enige be grotingswijzigingen in de raad- sportefeuille zó belangrijk zijn, dat ze beter in de vorm van een raadsvoorstel hadden kunnen worden gegoten. De voorstellen waar men op doelde, waren de aanvragen voor een extra krediet voor de renovatie van het Jeroenhuis, een subsidie voor een extra be roepskracht voor de Stichting Samenwerking Bejaardenwerk Wassenaar en geld voor een on derzoek naar de rentabiliteit van het project 'Benutting Af valwater Menken'. Wethouder Barning (finan ciën) verschoot van kleur toen hy de jammerklachten aan hoorde: "Eerst vroeg u er zelf om dat we bepaalde besluiten zouden nemen omdat dat doel matiger zou zyn door de snelle re besluitvorming! Maar goed, straks krijgt u weer kant-en- klare raadsvoorstellen als van ouds". Overigens meende hij dat ook begrotingswijzigingen voorstellen zijn en dus moge lijk een punt van discussie. Kortom, of je nu lang praat over een raadsvoorstel of over een begrotingswijziging, dat maakt niets uit. Maar wat is dan de "doelmatigheid" van ver schuiving van zaken naar de ca tegorie begrotingswijzigingen? Het D'66-raadslid Nieuwen- hoven meende de oplossing van het inmiddels steeds duis terder wordende vraagstuk te weten: "Wij willen wel een raadsvoorstel als het om grote bedragen gaat, of als er sprake is van nieuw beleid. Dat moet u niet verwarren met kleine be sluiten zonder politieke beteke nis". Zelfs op de perstribune kon men wethouder Barning 'ho ren' denken. Toen zei hij: "Maar begrotingswijzigingen zijn toch ook voorstellen, daar kunt u toch uw zegje over doen"? Nieuwenhoven: "Maar dan kunnen we net zo goed alle besluiten in de vorm van een begrotingswijziging nemen"! Er viel een onaangename stil te in de raadzaal. Wethouder Barning was het duidelijk zat en zei gewoon dat Nieuwenho ven hierin "geen gelijk" had. De knellende vraag blijft echter wat er "doelmatig" is aan de in deling in twee categorieën, als men er even lang of - zoals gis teravond - zelfs langer over praat? Mogelijk komt het Wasse- naarse college met een raads voorstel om dit vraagstuk op te lossen. Of wordt het een begro tingswijziging???? LEIDERDORP - Met veel enthou siasme begon stichting 'De Werk wijzer' nu een halfjaar geleden een nieuw initiatief: een ontmoetings ochtend voor werklozen, elke dins dagochtend in de barzaal van de Scheppingskerk. Welwillend stelde de diaconie wekelijks de ruimte be schikbaar. Zelfs is mevrouw M. Kapteyn er steds als gastvrouw aanwezig. Inmiddels is het enthousiasme enigszins geluwd. Reden: de och tenden worden uitermate slecht be zocht en zijn - helaas, aldus één van de weinige bezoekers - op sterven na dood. Meestal komt er maar een man of drie, vier. Werkwijzer-voorzitter F. Haersma Buma beseft dat ook. Vandaar dat hij zich nu beraadt op andere mo gelijkheden. "Bijvoorbeeld door de Leiderdorpse werklozen laten het massaal afweten ochtenden te combineren met spor ten of klussen. We gaan ook weer besprekingen houden met werklo zen om te vragen wat de wensen zijn". Een van de huidige bezoeksters wil aan de bar van de Scheppingskerk wel kwijt wat het nut van de och tenden kan zijn: "Mensen leren kennen. Je wordt zo wat uitje isole ment getild. Je kunt er vrienden aan overhouden. Dat is mij ten minste al gebeurd", aldus de vrouw, die haar naam liever niet in de krant wil. "Verder praten we vaak over fi nanciële en persoonlijke proble men. Onder meer over het gevóel dat je er niet meer bijhoort, dat je geen volwaardig lid van de maat schappij bent. Het doet je goed om te horen dat je niet de enige bent die problemen heeft". Zelf hebben de bezoekers al wel ini tiatieven ontplooid om de ochtend meer bekendheid te geven. Zo maakten ze affiches en hingen ze uitnodigingen aan het adres van werklozen op bij het kantoor van de sociale dienst en bij de Muzen- hof. Veel resultaat leverde dat nog niet op. Het aantal bezoekers is en blijft gering. Dat terwijl Leiderdorp mo menteel rond de 700 werklozen telt. Hoe is dat te rijmen? De bezoekster: "Werklozen komen waarschijnlijk niet zo snel het huis uit. Misschien is de drempel nog groter doordat de ochtenden in een gebouw van een kerk worden ge houden". Dat laatste betwijfelt Mevrouw Kapteyn. Zij zoekt de oorzaak veel meer in een mogelijke barrière, ver oorzaakt door niveauverschillen tussen werklozen. "De ochtenden zijn voor iedereen bestemd, on geacht opleiding. Mensen zonder diploma zijn bang dat er op hen wordt neergekeken. Laatst was hier een jongen zonder diploma's en ook iemand met een universitai re opleiding. Die jongen zonder op leiding deed na een tijdje dus niet meer aan het gesprek mee.." WASSENAAR De Wassenaarse gemeenteraad heeft gis teravond de bezwaren van omwonenden tegen de komst van het woonwagencentrum 'Lagerweide' terzijde gescho ven. De acht woonwagens die bij de Dirk de Raetlaan ko men, zijn planologisch goed inpasbaar en verminderen het woongenot niet, aldus alle fracties. nenden blijkt dat zij vrezen dat door de komst van 'Lagerweide' hun woongenot zal worden aange tast. "Overdreven", meent Harting. "Overtrokken", vindt Goulooze (PvdA). "Het is hetzelfde als dat er een blokje woningen zou worden ge bouwd", meende wethouder Co-I cheret de la Morinière. Uit de beto gen van de fractievoorzitters bleek tevredenheid met het oplossen van het lastige woonwagenvraagstuk TVJnnHcnmncr door acht woonwagens op 'Lager- OOUbp g weide' en zes op de Ruigelaan te De socialistische fractievoorzit- plaatsen. "Door verplaatsing van ter ging nog in op de kritiek van de bedrijfsactiviteiten naar de Ruige- buurt dat 'Lagerweide' "een poli laan en een betere inrichting van tieke noodsprong" zou zijn, ge- 'Lagerweide' heeft het college de maakt om de meningsverschillen belangrijkste bezwaren weggeno- tussen de overheden en binnen de men", meende WD-fractievoorzit- raad te overbruggen. "Hier is veel- terAptroot. eer sprake van het bereiken van Zijn christen-democratische col- een politiek compromis", zei Gou- lega Wensveen beaamde dit en be- looze, "en ik vind dat zoiets elke klaagde zich erover "dat zo langza- politieke party siert", merhand altijd bezwaren tegen Nieuwenhoven (D'66) stelde de bouwplannen komen". Hij drong besluitvorming aan de kaak, al aan op een snelle integratie van de vond hij het bereikte compromis woonwagenbewoners in de buurt, geen noodsprong: "Maar het is wel Juist dit punt onderwierp Harting bestuurlijk minder sterk optreden. (Partij Wassenaar) aan een sombe- De raad heeft wisselende stand- re beschouwing, waarin hij het punten ingenomen in weerwil van "onacceptabel' noemde dat de wat rijk en provincie vonden", buurt niet aan een dergelijke snelle Hiermee doelde hij op het lange integratie wil meewerken. vasthouden van de raad aan één Wethouder Van der Wiel-Van der plaats, de Ruigelaan. De hogere Flier maakte gewag van de wil by overheden hebben meerdere ma- beide groepen om te komen tot een len duidelijk gemaakt dat zy hier- SLEUTELBEEN - Een 18-jarige bromfietser uit Oegstgeest heeft gisteravond rond zes uur by een botsing met een 20-jarige automo bilist uit Oegstgeest zijn sleutel been gebroken. De bromfietser gaf op de kruising van de Julianalaan en de Koninginnelaan in Oegst geest geen voorrang aan de van rechts komende automobilist. overleggroep. De gemeente zal hiervoor het voortouw nemen. Uit de bezwaren van sommige omwo- Weg drie uur lang versperd ZOETERWOUDE - De Provincia le Weg 17 tussen Stompwijk en Zoeterwoude is gistermiddag drie uur lang gestremd geweest, door dat een vrachtauto in de sloot be land was. De vrachtwagen, die bestuurd werd door een 34-jarige inwoner - van Veenedaal, raakte rond twaalf stel en in de gemeenteraad gewoon uur's middags door een windstoot geen duidelijke argumentatie ge- van de weg. Om de vrachtauto uit geven waarom deze locatie niet zou de sloot te kunnen takelen, moest kunnen Overigens wist h« zelf een deel van de provinciale weg die argumentatie ook niet even uit tussen twee en vijf uur voor alle de mouw te schudden, verkeer worden afgesloten. Het verkeer werd omgeleid via Leid- schendam. De bestuurder van de vrachtauto kwam met de schrik vrij. aan niet zouden meewerken. Nieuwenhoven ging verder in op de argumenten die burgemeester en wethouders van Wassenaar heb ben gebruikt om de alternatieve voorstellen (Polderpad en Storm van 's-Gravenzandeweg) van enke le bewoners af te wijzen. "Niet ge lukkig", was Nieuwenhoven met de argumenten van Cocheret de la Morinière dat de Storm van 's-Gra venzandeweg "te ver van bewo ning en voorzieningen" ligt en dat het milieu zou worden aangetast "omdat er een strook groen op die plek nabij Duinrell ligt". Na afloop van de raadsvergade ring zei Nieuwenhoven dat hij geen voorstander is van woonwa gens op de Storm van 's-Graven- zandeweg. "maar er is in het voor- Elfstedenrijders gehuldigd in Voorschoten VOORSCHOTEN - De Voor schotenaren die de Elfsteden tocht hebben uitgereden, zijn gisteravond in het Zwembad Het Wedde in Voorschoten ge huldigd. Wethouder Marselis stelde vast dat één op de dui zend inwoners van Voorschoten de tocht had uitgereden: dat is volgens hem erg veel. In totaal reden 22 mensen de toertocht en één persoon, de heerA.R. Doing, kwam als nummer 116 van de wedstrijdrijders dan. Op de fo to de 23 Elfsteden-rijders, sa men met de wethouder. DINSDAG Lelden Nederlandse Ver. v. Huisvrouwen - Cae- ciliastraat 18, Leidse zomerkleding- beurs. verkoop van 19-21 uur. Clubhuis Morschwijk - Topaaslaan, le zing homeopaat Hans v.d. Braak over medische astrologie, 20 uur. Oud-Katholieke kerk - Zoeterwoudse- singel, oecumenisch avondgebed, 19- 19.30 uur. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, Nederlandse les voor buiten landse jongeren, 19-20.30 uur, aanslui tend soos, muziek of film. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, café avond, 21-1 uur. NVSH infocentrum - Rapenburg 48, tel. 149987, geopend op werkdagen van 14- 16 uur, di ook van 20-21 uur. Kykhuis - Vrouwenkerkkoorstraat, film 'Were the green ants dream' van Werner Herzog, 20 en 22.15 uur. Leiderdorp Dorpshuis - Kerklaan 1, open huisscha- kerstoernooi. 19.30 uur. Voorschoten Lindehoeve - Van der Haarplein, jonge- rencafé, 20-0.30 uur. WOENSDAG Leiden Nederlandse Ver. v. Huisvrouwen - Cae- ciliastraat 18, Leidse zomerkleding- beurs, verkoop van 10-14 uur. K&O-gebouw - Oude Vest, kinderfilm middag, 14.30 uur. Leiderdorp Park De Houtkamp - aubade schoolkin deren aan scheidende burgemeester, 10- 11.30 uur. Voorschoten Cultureel centrum - Pr. Marijkelaan 4, poppentheater 'Wellus Nietus' met voorstelling 'De brullende brievenbus', 14.30 uur. Lindehoeve - Van der Haarplein, open middag, 15.30-17.30 uur. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van: vr 12 tot vr 19 door: Apotheek Haven, Haven 18, Leiden, tel. 120085. Dure installatie uit auto gepikt LEIDERDORP - Uit de auto van een 53-jarige inwoner van Nieuw koop is gisteravond de geluidsin stallatie ter waarde van circa dui zend gulden ontvreemd. De auto stond geparkeerd by het Elisabeth Ziekenhuis in Leiderdorp. De in breker had een raam van de auto ingeslagen. Kwart-Triathlon bijdrage aan actie Sierra Leone 'De Paauw' Wat een degradatie van het Wasse naarse raadhuis De Paauw: het voormalig koninklijk slot wordt verhuurd als kantoor. Gegadigden kunnen zich aanmelden. Zo wordt het nu een koopmanshuis. Links voelt niet zoveel voor ko ninklijke waarden. Zij zitten liever zelf op de troon! Ooit was er een plan voor aanbouw van een vleu gel. Dan was 'De Paauw' raadhuis gebleven. Dit plan is verworpen. Oud-burgemeester Staab kon zijn verontwaardiging daarover in een gesprek met uw verslaggever niet onderdrukken. Wij hebben nu een zogenaamd gemeentekantoor. Een gebouw waar je, als je slecht ter been bent, twee trappen op moet kruipen voordatje bij de receptie bent. Het staat in een havengebied. Burge meester en wethouders gaan daar vergaderen. Naar Verluid krijgt ook de burgemeester zijn werkka mer daar. Het zal voor onze nieuwe burgemeester wel een teleurstel ling zyn om 'De Paauw' te verwis selen voor deze omgeving. Het voormalig Patronaat (nu het Je roenhuis) krijgt na een verbouwing een theaterzaal. Het gerucht gaat dat de raad daar eerlang gaat ver gaderen. Dan is het theater volle dig! Nieuw Rijksdorp, gesloopt en daarvoor in de plaats een rommeli ge huizenbouw. De Paauw afgedankt. Wie. zijn eigenlijk de vrienden van Wassenaar, die ons in de ge meenteraad vertegenwoordigen? Eertijds was er bij de aankoop van 'De Paauw' een minderheid in de raad, die een raadhuis wilde bouwen op de Lange Kerkdam, naast het postkantoor. De daar naast liggende grond was toen nog onbebouwd. Nu hebben we in Wassenaar een verdeelde boel. Geen centrum. Geen raadhuis, Wassenaar waardig! A. Versteeg Katwijkerweg 9a Wassenaar Varkens van Bolleboom weg ZOETERWOUDE - Alle varkens zijn weg uit de omstreden fokkerij van Bolleboom aan de Slootweg in Zoeterwoude. De in Zoetermeer woonachtige varkensfokker heeft hiermee uitvoering gegeven aan de aanschrijving van de gemeente Zoeterwoude. Behalve het verwy- deren van de varkens, moet Bolle boom ook zijn stal terugbrengen in de oorspronkelijke staat. Bolle boom heeft tot volgende week maandag de tijd om de interne aan passingen uit te voeren. Gisteren zijn ambtenaren van de gemeente wezen kijken op de fok kerij die al jaren zonder vergun ning draait. Zij constateerden dat y. H x 7 1 dent'XiXns'heeftfegle: Kita-avond in Voorschoten haald. Of de al jaren slepende zaak hier- VOORSCHOTEN OEGSTGEEST - Na de succesvol le Haas wij kloop van dit paasweek einde richt de sportieve Buurt- groep Haaswijk alle aandacht op het grootste evenement van haar bijna tweejarige bestaan: de Kwart-Triathlon. De Buurtgroep heeft nog vijf maanden om alles tot in de puntjes te regelen, want op zondag 1 september zal het start schot worden gelost. Tweehonderd deelnemers - meer is om organisatorische redenen niet mogelijk - zullen dan achter el kaar een kilometer zwemmen in het Oegstgeesterkanaal, 44 kilome ter wielrennen rond Haaswijk en 10.6 kilometer hardlopen. Het or ganiseren van de Kwart-Triathlon is de Haaswijkse bijdrage aan de actie Oegstgeest helpt Sierra Leo- De opbrengst van de Kwart- Triathlon gaat in zijn geheel naar dit doel. Twee sponsors hebben zich nu al bereid verklaard de orga nisatiekosten te betalen. De Rabo bank heeft de Buurtgroep 1500 gul den geschonken in het kader van het 75-jarig bestaan van de bank. Ook Menken/Landbouw heeft een bedrag aan de organisatie toege zegd. De stichting jeugd- en jongeren werk Oegstgeest zorgt voor een grote tent waarin de deelnemers zich kunnen verkleden. De zeever kenners zullen in het water van het Oegstgeesterkanaal aanwezig zijn om de Wassenaarse Reddingsbri gade te assisteren. Ook artsen, fy siotherapeuten en masseurs geven acte de présence. De organisatie hoopt verder op de medewerking van het Oegstgeester verenigings leven. Door deze bijdragen kan de twin tig gulden inschrijfgeld volledig in de pot voor Sierra Leone worden gestort. In totaal zal dus ruim vier duizend gulden aan de actie wor den geschonken. De gemeente ver dubbelt dit bedrag. Alle inzamelin gen voor Sierra Leone zal de ge meente verdubbelen tot een maxi mum van vijftigduizend gulden. Minstens een ton zal dus naar Sier ra Leone kunnen. Vies Het beeldmerk van de Kwart- Triathlon, die komend najaar in Oegstgeest wordt gehouden. Maarten Noort trekt geen vies gezicht als hij dat zo ronduit zegt: 'een kilometer zwemmen in het Oegstgeesterkanaal'. "Waarom zou ik? Het kanaal ligt op vijfhonderd meter van 't Joppe waar 's zomers honderden surfers in het water lig gen. De waterkwaliteit is goed. Trouwens waarvoor betaalt ieder huishouden anders 170 gulden per jaar om de waterkwaliteit op een aanvaardbaar peil te houden"? Noort benadrukt dat het evene ment pas in september wordt ge houden omdat het water dan op re delijke temperatuur is. De Kwart-Triathlon zal een re creatieve tocht moeten worden. Toch is er een indeling gemaakt naar wedstrijdzwemmers/fietsers/ lopers en recreatiesporters. Dit is gedaan om de 'serieuze' deelne mers niet al te veel op te houden bij de start. Om aan de monstertocht te kunnen meedoen moet je wel geoefend zijn, vindt Noort: "Je moet een halve marathon redelijk kunnen lopen". Voor de Kwart-Triathlon is een speciaal vignet ontworpen door Haaswijk-bewoner Hans Borkent. Dat vignet bevat 'een rondje Haas wijk'. Te zien zyn het Groene Kerk je, de Van Eysingabrug en het wa pen van Oegstgeest. Het ontwerp zal terugkeren in de medailles die de deelnemers aan deze zware atle tische prestatie krijgen. Inlichtingen over deelname aan dit sportieve evenement zijn ver krijgbaar bij Maarten Noort (tel. 155676) en M. van den Berg (tel. 174579). LEIDSCH DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ABONNEMENTEN Een optreden van Liselore Gerritsen is aanstaande mee definitief ten einde is, durft de vrijdag het eerste culturele evenement dat in het verbouwde Cultureel gemeente Zoeterwoude niet met Centrum van Voorschoten wordt gehouden. De opbrengst van de avond, zekerheid te zeggen. Ook buurman georganiseerd door de Lionsclub Leidschendam/Voorschoten, is bestemd F. Versluis die al bijna vijfjaar te- voor diverse ontwikkelingsprojecten in Mali. Voorschoten heeft een 'jume- gen de overlast van de varkensfok- lage' met de streek Kita in dat land, en met behulp van geld uit de gemeen- kerij strijdt, is er niet zeker van dat te worden daar dammen en putten aangelegd. de affaire nu uit de wereld is: "De Liselore Gerritsen, zangeres!cabaretière, verzorgt vrijdag een avond tijd zal het moeten leren". Bolle- vullend programma met een groot aantal eigen teksten. Jeroen Jacobs boom zelf geeft de moed in elk ge- begeleidt haar op de piano. val niet op: "Dan kennen ze me Burgemeester Cannegieter zal vanwege het doel nog niet. Wat nog mogelijk is, zal ik gereedgekomen verbouwing een woordje spreken. proberen. Ik ga door tot de laatste Kaarten zijn verkrijgbaar bij de heer Van der Waard, telefoon 01717- jn het snik". 5920. of bij de RABO-bank aan de Schoolstraat. (fotopn den "Die ton komt er best", zegt Maarten Noort, één van de organi satoren van de Kwart-Triathlon. Hy hoopt dat er nog meer sponsors op de proppen komen die in ruil voor reclame wat geld in de Sierra Leone-pot stoppen. De President Kennedylaan zal op de dag van de krachtproef waar schijnlijk worden afgesloten. De politie heeft toegezegd in principe mee te werken aan het welslagen van de dag. Ook het Hoogheem- de avond en de raadschap van Rijnland heeft per- missie gegeven om een zwemtocht igstgeesterkanaal te hou- POSTADRES Postbus 54. 2300 AB LEIDEN ADVERTENTIES (behalve Sleuteltjes) ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071)144941 SLEUTELTJES ma.-vrij. van 8.00-19.30 uur (071) 143545 ABONNEESERVICE Nieuwe abonnementen, wijzigingen, beta lingen ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071) 144941 NABEZORGING ma.-vrij. van 18.00-19.30 uur (071) 123143 (Nabezorglng na 19.30 uur) zaterdag van 16.30-18.00 uur (071)123143 (Nabezorging na 18.00 uur) ADMINISTRATIE ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071) 144941 REDACTIE (071) 144941 Bij geen gehoor buiten kantooruren, raad pleeg het telefoonboek. per jaar, aan huis bezorgd 250,90 per post (binnenland) 345,20 per kwartaal, aan huis bezorgd 65,70 per post (binnenland) 89,30 per maand, aan huis bezorgd 22,10 (maandabonnement alleen mogelijk met automatische betaling), losse nummers 1,00 Abonnementsgelden dienen bij vooruitbe taling te worden voldaan. Restitutie is niet mogelijk. Bij automatische betaling geen administra tie- en incassokosten. Abonnementen kunnen op elke gewenste dag ingaan. Indien één maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen wordt het abonnement automatisch verlengd. Betaling van abonnementen op giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem. HOOFDKANTOOR Witte Singel 1. Leiden (071)144941 REGIOKANTOREN Julianastraat 19. 2405 CG Alphen aan den Rijn (01720) 93961 Vuurbaakplein 11.2221JB Katwijk (01718) 12383 Hoofdredacteur: drs. J.W.E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R.D. Paauw Alg. redactiechef: A. van Leeuwen Plv. alg. redactiechef: J.M.J. Post Commentaren: W.F.J. Wirtz, A.A. van Brussel Stad: J. Kroon Duin- en bollenstreek: H.I.J. Veldhuizen Bin./8uitenl./Econ.: W.FJ. Wirtz Sport: P J. de Tombe Feature: W.C.H. Schrama Regio Leiden: W. Hoenson-de Graaft Kunst, radio, tv: P.C. Rosier Geestelijk leven: S J. de Groot Het Leidsch Dagblad is aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst, met ei gen correspondenten in Bonn, Brussel, Jo hannesburg, Tokio, Londen, Parijs, Was hington. Rome, Madrid, Mexico-City, Tel Aviv en Beiroet.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 2